Astronauten vlucht afgelost onder Nu is het tijdvoor lékker met lékker: Beschuit met aardbeien. Destrip waarvan u weet dat-ie goed is Russen zondag naar „de stembus" rrico FLORYN Wiesenthal onder vuur Oostenrijkse socialisten Over de grenzen Kerensky Yuangay: modder gr af van 28.000 mensen Diplomatentrein ontspoord Ha fijn... een borrel van floryn! Hongersnood in Brazilië door droogte Geen nieuwe verkiezingen in Duitsland Aramburu zou dood zijn Parijs vervoer weer plat Kolonels beticht van inmenging rechtspraak Pfff Wie eet er nou kaas met dit weer Journalist uit Praag gezet RUIMTESTATION DOEL VAN EXPERIMENT SCHAKEN Alexander Kerensky overleden Minister Luns iverd eredoctor U hebt er een zomerlang plezier van PERU SCHREEUWT OM HULP: tdetvergeUn*. Mcoeten Ultra-nationaliteit in /.-Afrika veroordeeld ttracties in leef teling Kaatsheuvel VRIJDAG 12 JUNI 1970 SOJOEZ-9 BLIJFT MAAND MOSKOU Als de apparatuur aan boord goed blijft functioneren, zal het Russische ruimteschip Sojoez-9 ongeveer een maand in de ruimte blijven. Het is echter mogelijk dat de ruimtevaarders Nicolajef en Sevastianof over drie da gen zullen worden afgelost door een andere bemanning, die zondag of maandag met de Sojoez-10 de niimte zou worden ingeschoten. IN RUIMTE Nicolajef en Sevastiano zullen echter alleen worden afgelost, als zij het nog drie dagen in de ruimte kunnen uithou den, met andere woorden, als zij de ge volgen van een verlengde ruimtevlucht kunnen verdragen. ADVERTENTIE BONN Kanselier Willy Brandt van West-Duitsland heeft donderdag alle speculatieve berichten dat hij het uit schrijven van nieuwe landelijke verkie zingen zal overwegen, ongegrond ge noemd en verklaard dat hij de volle vier-jarige regeringsperiode aan het be wind wil blijven. In een verklaring, uitgegeven door de persdienst van de kanselier, zegt Brandt dat recente verklaringen van regeringszijde dat de huidige coalitie niets te vrezen heeft van nieuwe ver kiezingen, gericht waren tegen de oppo sitie de Christendemocraten. Brandt zegt dat de regeringsmeerder heid (12 zetels) groot genoeg is en dat de regering een programma voor vier jaar heeft en dat ook wil uitvoeren. De oppositie heeft bij haar aanvallen op de „Ostpolitik" van de regering Brandt geroepen om nieuwe verkiezin gen. Volgens haar worden in het nieu we buitenlandse beleid vitale Duitse belangen opgeofferd. De Sojoez-10 zal bestuurd worden door een ervaren kosmonaut, terwijl een ingenieur als tweede piloot zal fun geren. Het is mogelijk dat generaal Berego- voj, die de Sojoez-3 bestuurde waarmee hij op 27 oktober 1968 tot vlak bij de onbemande Sojoez-2 kwam, comman dant van de Sojoez-10 zal worden. De Sojoez-10 zal dus in de ruimte ge koppeld moeten worden aan de So joez-9 om het overstappen van de be manningen mogelijk te maken. Nicola jef en Sevastiano zullen dan met de Sojoez-10 naar de aarde terugkeren, terwijl de beide andere ruimtevaarders in de Sojoez-9 nog een of twee weken rond de aarde zullen draaien. Het huidige experiment van de Rus sen is gericht op de bouw van een ruimtestation. Als de aflossing van de bemanning mocht slagen, zullen de Russen voor de eerste keer een soort pendeldienst tot stand hebben gebracht die nodig is voor de bouw van ruimte stations. De stemming aan boord van de So joez-9 is uitstekend. De bemanning van NEW YORK. Alexander Kerensky die tussen de afzetting van Tsaar Nico- laas II en de bolsjewistische revolutie in 1917 vier maanden premier van Rusland is geweest, is donderdag op 89-jarige leeftyd overleden. Op 24 april werd Kerensky met een bekkenbreuk en een gebroken arm, op gelopen bij een val in zijn woning in New York, in een ziekenhuis opgeno men. Kerensky. een gematigde socialist, heeft het lot van Rusland 100 dagen in handen gehad. In juli 1917 volgde hij prins Lvof op als voorlopig premier. In november werd hij door Lenin afgezet en gedwongen in ballingschap te gaan. Hij ging naar Parijs, waar hij tot 1940, toen de Duitsers Frankrijk binnenvielen, zijn politieke activiteit voortzette. Daar na ging hij naar New York. De rest van zijn leven bracht Ke rensky in de V.S. door. Hij heeft daar geschreven en voordrachten gehouden over de Sovjet-Unie. CAMBRIDGE, Massachusetts De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, Luns, is gisteren aan de universiteit van Harvard een eredocto raat in de rechten verleend. Met hem werden 15 anderen onderscheiden met een eredoctoraat. Nathan Pusey, rector van Amerika's oudste universiteit, noemde in zijn pro motierede de Nederlandse bewindsman, die sinds 1952 minister van Buitenland se Zaken is, de „deken onder de minis ters van Buitenlandse Zaken", een fer vent en toegewijd woordvoerder voor zijn land en tegelijkertijd een moedig voorvechter van supranationale betrek kingen." ADVERTENTIE o Vapona Strip het Russische ruimteschip heeft tussen de 141ste en 144ste omwenteling een partijtje schaak gespeeld met de aarde. Andrian Nicolaef en Vitali Sevastia nof speelden tegen Nicolas Kamanine, instructeur van de kosmonauten, en Victor Gorbatko, die deel uitmaakte van de bemanning van de sojoez-7. De partij heeft zes uur geduurd en is geëindigd in een remise. BUENOS AIRES. Ex-president Aramburu van Argentinië is op 1 juni terechtgesteld, aldus een communiqué, dat afkomstig zou zijn van zijn ont voerders. Het communiqué was ondertekend door de groep „Monteneros" een peronisti- sche beweging. Het werd gevonden in de brievenbus van een bank in Buenos Aires. Behalve het communiqué bevatte de envelop een gouden medaille, een hor loge van Frans fabrikaat en een sleu telbos. Eugenio Aramburu een zoon van ex-president, herkende de voor werpen als het eigendom van ztfn vader, der. CARHUAZ Wat eens de leven- dige stad Yuangay in Peru was, is s nu een voor het grootste deel onder modder en gesteente bedolven enorm kerkhof waar ongeveer 28.000 men- sen liggen begraven. Yuangay, dat in de canyon van Mill 11 tal>,(,l""a,,,",l","i In de personentrein, die gistermorgen vroeg vlak bij het station van Ros- kilde op rond 40 km van Kopenhagen op een goederentrein reed, zat zowat het hele personeel van de Amerikaanse ambassade in Denemarken dat in Slagelse op het eiland Seeland, aan een afscheidsdiner had aangezeten voor de eerste ambassadesecretaris In de trein zaten 102 mensen. Niemand werd gedood, wel vielen er 40 ge wonden, van wie er nog 8 in het ziekenhuis liggen. Niemand verkeert echter in levensgevaar. Het ongeluk gebeurde toen het ambassadepersoneel in de trein aan het feestvieren was. Er stonden geen banken in de twee wagons waar het feestje werd gehouden. Drie wagons sloegen bij de botsing om. De voorste wagen die leeg was, werd ingedrukt en de locomotief werd vernield. De Amerikaanse ambassadeur, Guilford Dudley, en zijn echtgenote waren niet in de trein. Zij zijn op het ogenblik in de V.S. MOSKOU Ongeveer 150 miljoen kiezers in de Sovjet-Unie gaan zondag naar de stembus, voor de „verkiezing" van de beide kamers van de Opperste Sovjet, het wetgevend lichaam van de Sovjet-Unie. Voor de Sovjet van de Unie (2e Kamer), moeten 767 afgevaar digden gekozen worden één voor ie dere 300.000 inwoners en voor de Sovjet der Nationaliteiten (Eerste Ka mer), waarin de unie- en de autonome republieken, de autonome gebieden en de nationale gebieden vertegenwoordigd z(jn, moeten de kiezers 750 afgevaar digden aanwijzen. Omdat in alle 1517 kiesdistricten slechts één kandidaat voor elke kamer wordt gesteld, is in feite niet de ver kiezing, maar de kandidaatstelling be palend voor de samenstelling van de nieuwe Opperste-Sovjet. De kandidaten worden „gekozen" op massabijeenkom sten van het „blok van communisten en partijlozen". Volgens de grondwet heb ben alleen organisaties als de commu nistische partij, de vakbonden, de co- PARIJS Maandag zullen de Parij- zenaars en buitenlandse toeristen weer te voet moeten gaan. De Parijse ver voersdiensten hebben tot een 24-uurs- staking besloten, omdat de directie de vakantie-eisen van de vakbonden niet wilde inwilligen. In tegenstelling tot de staking van twee weken geleden, zullen nu behalve de metro ook de stadsbussen staken en de bussen die de verbinding onderhou den met de voorsteden. ATHENE Dimitros Papaspyroe, woordvoerder van de Griekse regering voor de machtsovername door de kolo nels, heeft het huidige regime beschul digd van inmenging in de Griekse rechtspraak. In een getypte verklaring aan buitenlandse persbureaus zegt de 67-jarige liberale politicus, dat de Griekse rechtbanken en rechters „veel te lijden hebben van de militaire rege ring". Als voorveeld haalt hij aan, dat plaatsvervangend premier Pattakos in het verleden de president en de open bare aanklager van het opperste ge rechtshof heeft ontslagen, omdat zij weigerden aan door hem gestelde eisen te voldoen. Ook zou Pattakos vorige maand nog in het openbaar de rechters van de staatsraad (college van rechters) hebben berispt, omdat zij besluiten hadden verworpen op grond waarvan enkele Grieken om veiligheidsredenen hun paspoort was ontnomen. De beschuldigingen van Papaspyroe moeten gezien worden als antwoord op de uitlatingen van Pattakos, dat de Griekse rechtspraak onafhankelijk is en dat de rechtsbesluiten ook bindend zijn voor de regering. Pattakos zei dit vorige week, toen een recmbank Papas pyroe had beschuldigd van het zich onthouden van stemming bij het refe rendum over de nieuwe grondwet in 1968. operaties, de jeugdorganisaties en cultu rele verenigingen 't recht om kandida-^ ten te stellen. De kiezers kunnen de naam van de kandidaat op het stembiljet doorstre pen, als zij tegen willen stemmen, of er een kruisje achter zetten als blijk van instemming. De Opperste-Sovjet, die in 1966 werd gekozen, telt 1.141 afgevaar digden, die lid van de communistische partij zijn, en 376 partijlozen. Van de 150 miljoen stemgerechtigden zijn er ongeveer 15 miljoen lid van de commu nistische partij. Ook de elf leden van het Politburo zijn kandidaat bij de komende verkie zingen. Partijleider Leonid Breznjef en president Nikolai Podgorny zullen deel gaan uitmaken van de Sovjet van de Unie, en premier Alexei Kosygin staat kandidaat voor de Sovjet der Nationali teiten. Verwacht wordt dat de nieuwe Op perste-Sovjet wordt gekozen tijdens een gezamenlijke zitting van beide Kamers. Wanneer de Opperste Sovjet geen zit ting houdt, treedt het presidium op als de hoogste wetgevende autoriteit. Even als de ministerraad, is het presidium grondwettelijk verantwoording schuldig aan de Opperste Sovjet. De voorzitter van het presidium, op het ogenblik Nikolai Podgorny, fun geert als staatshoofd van de Sovjet-U nie. ADVERTENTIE FRICO. KAAS MET EEN GROTE K PRETORIA De vice-voorzitter van de extreem rechtse „Herstigte Nasiona- le Partij" in Zuid-Afrika, Jaap Marais, is donderdag in Pretoria veroordeeld tot vijfentwintig dagen voorwaardelijk of een voorwaardelijke geldboete van ne genentwintig pond sterling (250 gulden). Hij had in november vorig jaar de staatsveiligheidscommissie in Zuid- Afrika geweigerd bewijsmateriaal te le veren omtrent een verklaring van de voorzitter van de „Herstigte Nasionale Partij", dr. Albert Herzog, dat het bu reau van de staatsveiligheid (geheime politie) 250 miljoen gulden meer zou kosten, dan de door het parlement toe gestane 20 miljoen. Dr. Albert Herzog werd eerder dit jaar voor hetzelfde feit veroordeeld. Huaylas dicht bij de stad Carhuaz lag, is van de aardbodem wegge- vaagd bij de grote aardbevingsramp. Het enige wat er aan zou kunnen herinneren dat hier een stad heeft gelegen, is een aantal palmbomen, dat op het grote stadsplein heeft ge- staan, en het grote Christusbeeld' dat op enige afstand staat, de armen j uitgestrekt, het gelaat gericht op de j stinkende moddermassa, het massa- graf van de 28.000. „Wij zijn dubbel getroffen", zei een van cle weinige overlevenden, Carlos Vilcarino Guzman „.eerst de 5 aardbeving en toen de modder- vloed". In de stad Carhuaz heeft men een enorme behoefte aan hulp uit de buitenwereld. Het leven is er thans j heel langzaam weer wat op gang ge- komen. Een primitief landings- j baantje, dat er niet ver vandaan ligt, bij een andere stad in de canyon, is s thans een van de drukste vliegvel- den van heel Zuid-Amerika. „In de canyon", zei Guzman, „zijn wij, die overgebleven zijn, thans psychologisch ziek. Niemand wil blijven in dit gebied van de grote modderramp, iedereen wil weg, de canyon uit." Het gebied van Carhuaz, vertelde i Guzman, had pas het eerst woensdag hulp gekregen, die uit de lucht kwam. Eerst een aantal overhemden voor mannen, een geschenk van i j Cuba. en toen medicijnen, uit Chili. Naderhand arriveerden de eerste dekens en, via de weg, de eerste vrachtauto met hulpgoederen af- j komstig van vrienden en familiele- den uit Lima. In Anta bevindt zich een beschei- den landingsbaan en die wordt thans dag en nacht gebruikt voor vliegtui- gen die voedsel, medicamenten en andere belangrijke goederen aanvoe- ren. De meeste zijn afkomstig uit Lima en Chimbote. Zij gaan terug met mensen aan boord, overlevenden van de grote ramp. Tot nu toe zijn drie machines bij het uitvoeren van die hulpvluchten j neergestort: een helikopter van de Peruviaanse luchtmacht .een Argen- tijnse Fokker Friendship en een Amerikaanse militaire helikopter, j Amerikaanse soldaten van de ge- nie hebben een landingsbaan aange- legd juist buiten Carhuaz en gaan er nog een paar meer bouwen. RIO DE JANEIRO Ongeveer een miljoen mensen in het noordoosten van Brazilië lijden als gevolg van de enor me droogte honger on worden door ziekten bedreigd. Met duizenden trekken de hongeren de mensen naar de steden op zoek naar eten en werk. De overvallen op opslag plaatsen en treinen met levensmiddelen nemen steeds meer toe. De overvolle ziekenhuizen zijn er toe overgegaan nieuwe patiënten de deur te wijzien. Be richten over builenpest zijn officieel echter niet bevestigd. De regering zal op zeer korte termijn een bedrag van ongeveer vijf miljoen gulden beschikbaar stellen voor het scheppen van werkgelegenheid. Voor een sanering op lange termijn van het traditionele droogtegebied zal met bui tenlandse hulp mee een bedrag van on geveer twee miljard gulden nodig zijn. PRAAG Het Tsjechoslowaakse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft donderdag Herbert Las, correspondent van de „Financial Times" in Praag, uit gewezen. Lass heeft, volgens het ministerie „de belangen van Tsjecho-Slowakije ge schaad." Dit meldde donderdag radio- Praag tenminste. Het ministerie ver klaarde verder geen enkel bezwaar te hebben tegen een, wat het noemde, „se rieuze correspondent" van de „Financial Times" in Praag. ADVERTENTIE WENEN Het Joodse documentatie centrum onder leiding van ir. Simon Wiesenthal is op het partijcongres van de Oostenrijkse socialistisch» partij, fel aangevallen. De secretaris-generaal van die partij, Leopold Gratz, vroeg „of het niet eens tijd werd, dat de staat niet langer zulk een particulier tribunaal kon toestaan". Volgens Gratz had een parlementaire commissie voor spionagezaken vastge steld, dat zich „in het Joodse documen tatiecentrum een aanbrengersorganisa tie had ontwikkeld". Gratz zag de activiteiten van de Westduitse rechtse „Deutsche Natio- nal-Zeitung' en het documentatiecen trum, in één .licht wal betreft pogingen om na te gaan welke leden van het Oostenrijkse socialistische congres na zi's waren geweest. De pogingen om er achter te komen of sommige socialisten oud-nazi's wa ren hadden, aldus Gratz, „een groteske vorm aangenomen". „Ik wacht op de dag, dat men zal trachten te gaan bewijzen dat onze par tijvoorzitter lid van de nazi-partij is geweest", zei Gratz. Wiesenthal. internationaal vermaard als de „Eichmann-jager", heeft een groot aandeel gehad in het ontdekken van oorlogsmisdadigers, zoals de vroe gere commandant van het concentratie kamp Auschwitz, de Oostenrijker Franz Stangl. die thans in Dusseldorp (West- Duitsland) Urecht staat. In een telefoongesprek met Associa ted Press zei de heer Wiesenthal, „dat de aanval slechts bewees, in wat voor precaire toestand zich de Oostenrijkse socialistische partij bevond" en dat uit die aanval was gebleken „dat men zon der steun van de nazi's niet tot regeren in staat was". „In de oren der nazi's klinkt het al tijd goed, als je een aanval doet op Wiesenthal", aldus de gevraagde. Wiesenthal heeft donderdagavond aangekondigd dat de bond van Joodse vervolgden door het nazi-regime, waar van hij president is, de Oostenrijkse minister van Onderwijs Gratz een aan klacht zal indienen wegens „smaad", gezien de bewering van Gratz, dat het Joods documentatiecentrum een geheim tribunaal was. Het documentatiecentrum valt onder de bond voor Joodse vervolgden. Alexander Kerensky, die korte tijd de socialistische premier van Rusland was voor de Bolsjewieken in 1917 aan de macht kwamen, is giste ren op 89-jarige leeftijd overleden. Kerensky, die 3 1/2 maand aan het hoofd van een Russische regering stond voor hij de macht moest af staan aan de Bolsjewieken, laat twee zonen, Oleg en Gleb, achter, die bel den in Engeland wonen. Kerensky werd op 7 mei 1881 (volgens de Russische kalender op 22 april) in Simbirsk geboren. Zijn vader was daar schoolhoofd. Hij studeerde rech ten in St. Petersburg. Sinds 1912 was hij lid van de Doema, het parlement, en na de „rode zon dag" in 1905, toen de arbeiders in St. Petersburg tijdens een vreedzame op tocht door de soldaten werden neer geschoten tijdens deze demonstraties, ging hij deel uitmaken van de revolu tionaire beweging en werd hij bekend als de advocaat van hen die terecht moesten staan wegens politieke mis drijven. In de vierde doema, de toenmalige wet gevende vergadering van Rusland, was Kerensky afgevaardigde van de gematigde arbeiderspartij. In 1917 sloot hij zich aan bij de demo- cratisch-socialistische revolutie en werd eerst minister van Justitie en daarna minister van Oorlog. Hij werd afgezet als premier, omdat hij erop bleef aandringen dat Rusland in de eerste wereldoorlog de strijd zou voortzetten en de economische poli tiek van de regering geen succes was. Kerensky had Rusland de strijd tegen Duitsland willen doen voortzetten, maar Lenin besloot tot vrede met Duitsland en Oostenrijk. Het verdrag van Brest-Litovsk maakte een einde aan de oorlog. Terwtfl de bolsjewieken hun machts overname consolideerden dook Keres- ky onder en verdween voor bijna een jaar. Hij kwam tenslotte weer boven water in Londen en vertelde daar hoe hij de contra-revolutie in Rusland had pro beren te organiseren en tenslotte ver momd als lid van een Servische mis sie naar Moermansk was gekomen. In Moermansk werd hij door een klein ALEXANDER KERENSKY ander gezicht Engels marinevaartuig opgehaald en ontsnapte hij uit Rusland. Enkele jaren geleden ontving Kerensky een exemplaar van Stalins dochter, Svetlana's boek „twintig brieven aan een vriend". „Naar de geest", zei Ke rensky bij die gelegenheid, „is zij meer mijn dochter dan die van Sta lin". Als de burgerlijke revolutie van Ke rensky was gelukt, zou Rusland een parlementair-democratisch land zijn geworden. Zijn fout was, dat hij de oorlog wilde voortzetten tegen alle oorlogsmoeheid in. Zijn democratisch-socialistische instelling bleek tenslotte tegen de ge weld- en dreigpolitiek van de com munisten niet opgewassen. De enige man die Rusland een ander, beter gezicht had kunnen geven, faalde op het beslissende opgenblik! IZerensky, die de laatste jaren bijna blind was en een slechte gezond heid had, heeft altijd de hoop levend gehouden dat hij nog eens naar de Sovjet-Unie zou kunnen terugkeren en was vol goede moed dat er weer een tijd zou komen „dat de Russen zonder vrees zouden kunnen ademha len". Maar de regering van de Sovjet-Unie heeft nooit het verlangen laten blij ken Kerensky terug te hebben en deze heeft nooit werkelijk getracht terug te mogen keren. Na 1944 heeft Kerensky in New York gewoond bij vrienden. Hij kwam naar New York nadat in 1944 zijn tweede vrouw, Lidia Therèse Tritton, met wie in Australië had ge woond, was gestorven. In de eerste jaren van zijn verblijf in het buitenland was Kerensky bijzon der actief als redenaar en journalist ter bevordering van de contra-revo lutie in Rusland. In 1921 wist de door hem geleide con tra-revolutionaire beweging „de Rus sische liberalen" de matrozen van Kronstadt tot opstand te bewegen. De opstand werd echter door Moskou's communisten neergeslagen. Kerensky was een even groot tegen stander van Stalin als van diens aartsvijand Leon Trotsky, die met zjjn schepping, het rode leger, Ke- rensky's democratische staat vernie tigde. Kerensky heeft tijdens zijn bewind Stalin vrijgelaten uit Siberië tijdens de door hem afgekondigde algemene amnestie voor politieke gevangenen van het Tsaristisch regime. De dankbaarheid is hem daarvoor niet ten deel gevallen. ADVERTENTIE Ga d'er weer eens heen r

De Vallei | 1970 | | pagina 9