Veenendaals dagblad Bewaakte ambassade Buiten NATIONALE ACTIE VOOR HULP PERU Nederlandse beat in New York Buitenlanders verlaten Amman Toestand in Jordanië nog onoverzichtelijk Nog 3 jaar steun voor dagbladen Wanhopige jacht op ontvoerde diplomaat Jsde Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Afsplitsing op partij convent na felle discussie over samen met KVP en CHU JS- Helft van Cambodja opgegeven atpÜt!!l Prins Bern hard: Voor Nederland in Indonesië nog zeer grote mogelijkheden Weer kranten in Engeland Droog weer Nu vijf doden hij ongeluk legertruck UTRECHT Op het vrijdagavond begon- werking met KVP en CHU. Het uittreden nen partijconvent van de AR-Partij is het had plaats, hoewel de partijvoorzitter, tot een uittreden gekomen van een twin- dr. A. Veerman, eerder vrijdagmiddag tigtal radicale leden van deze partij. Dit een oproep had gedaan om „elkaar niet gebeurde nadat het partijconvent zich los te laten, vanwege alles wat ons bindt", had uitgesproken voor politieke samen- Diercn-encyclopcdie TWEEDE CONFLICT BRIEFJE wor rectoctie en administratie-: Bernberdlaan 28, Veenendaal, 08885-10550 («dm,), 10757 en (red.). Giro 1321600. nummers 0,25; Abonnement p-w, <40 p/n., 13.10 p k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 13 JUNI I970 - 44e JAARGANG no. I35 Radicalen treden uit de ARP De AR-radieaal J. H. Feddema uit Amsterdam noemde het besluit zich uit te spreken voor een samenwerking met KVP en CHU „een fatale beslissing". Ge steld werd. dat dit zal leiden tot een samenwerking met de VVD, „en daaraan zullen we als radicalen niet meewerken"'. De heer Feddema deelde mee, dat met hem negentien anderen de partij zouden verlaten en dat op korte termijn nog meer „verlaters" zijn te verwachten. De uitgetredenen zijn voornamelijk afkomstig uit Amsterdam en in de Kamercentrale Amsterdam van de AR- partij vervulden de meesten van deze twintig leden een bestuursfunctie. De heer Feddema noemde de vraag tot welke party zijn groep zich nu zal gaan richten nog niet relevant. „We zul len ons in de komende weken nader beraden." zo deelde hy mee. Er zyn ns inziens weinig waarborgen aan wezig voor een terugkeer. Bij het be raad zal mede ter sprake komen de oprichting van een Evangelische Vólks- party. „Wy zullen zoeken naar een evangelisch alternatief", aldus werd op gemerkt. De oprichting van een derge- lyke party „is in onderzoek". De afsplitsing in de A.R.-partij ge schiedde bij de behandeling van het ontwerpprogram van actie, waarin de A.R. zich uitspreekt voor een samen werking en gemeenschappelijk optreden met andere partijen en „met name geldt dit voor CHU en KVP." De kamercentrale Amsterdam stelde zich wel op het standpunt, dat ge streefd moet worden naar samenwer king en gezamenlijk optreden met an dere partijen, „die een gelijke program matische opstelling hebben en in hun praktische politiek eveneens van een duidelijke wil tot vernieuwing en her structurering van de samenleving blijk geven." Men wilde daaraan echter toe gevoegd zien, dat de ARP „derhalve geen speciale voorkeur heeft voor sa menwerking met CHU en KVP." Dit voorstel ontlokte een felle, dik wijls ook emotionele discussie, waar bij o.m. de voorkeur voor samenwer king werd uitgesproken met partijen, die werkelijke vernieuwing willen, in casu de PPR, PvdA, en D'66. Nadat dr. Veerman zich van deze zienswijze had gedistantieerd, werd een verzoek om een debat in tweede ter mijn afgewezen met 5370 stemmen. Het voorstel van de kamercentrale Am sterdam werd daarna verworpen, even als voorstellen van de kamercentrales Leiden, Groningen en Den Bosch, om de met name uitgesproken voorkeur voor CHU en KVP geheel ongenoemd te laten. De partijvoorzitter, dr. Veerman, merkte op de mededeling over het uit treden van de twintig A.R.-leden voor kennisgeving aan te nemen. De heer Feddema, optredend als woordvoerder van de uitgetredenen, zei, dat de A.R.- trein op het verkeerde spoor is terecht r\at de liefde tot de oudste Neder- j landse diergaarde „Artis", on- 5 danks de concurrentie van de an- s dere stedelijke onderneming ,,Blij- dorp" en van enige populaire die- ren-,,parken'\ blijkbaar onver- flauwd blijft, kunt ge o.m. afleiden uit het verschijnen van een aan haar gewijde encyclopedie, waar- nan bij Ploegsma te Amsterdam het derde deel van de zes, die de uitgever zich stelde, is verschenen. Al kunnen we moeilijk met de woorden van E. Heimans instem- men, die langer dan 'n halve eeuw schreef: Artis is toch maar 't s mooiste, wat er op natuurhistorisch s gebied in ons land bestaat", toch j betekent zo'n levende have, uit vele landen ter wereld bijeengebracht sinds 1840, heel wat voor weten- schap en divertissement, onderwijs en belangstelling in de Ongebonden 5 levende natuur. Stellig valt de op- 5 voedkundige waarde van zo'n dier- gaarde in de hoofdstad moeilijk te schatten, ook wat de zijdelingse aanhang betreft, als je dat zo kunt noemen, nl. het geestelijk genot, 1 dat steeds de kostbare vrucht is van het aanschouwen en de, bestu- dering van alles wat leeft en leven wekt. De prachtige bibliotheek van E het Genootschap wordt door de mo- dem geïllustreerde (in kleur en zwart-wit) ,,Artis Diere n - e n- cyclopedie" door H. v.d. Wer- ken, i'errijkt; zij geeft in de toe- komstige 6 delen meer en betere in- formatie dan de vorige, die slechts uit 2 delen bestond en overigens reeds lang is uitverkocht. De nieu- 5 iüe (f 15,90 per geb. deel) werd met E r grote kennis van zaken geschreven en zal dunkt mij niet uitsluitend in Amsterdam kopers vinden. 13 juni '70 itiiiiiiNiiiniifi A. B. WIGMAN li..!...,■••■•I gekomen. Gezien de ervaringen van de laatste jaren, zei hij tot de overtuiging te zijn gekomen, dat in de huidige con fessionele partijen de evangelische po litiek niet meer tot haar recht kan komen. Met een „weemoedig gevoel" had hij zijn lidmaatschap opgezegd. De afsplitsing in de AR-partij kwam ook, nadat mr. B. W. Biesheuvel, de fractievoorzitter in de Tweede Kamer, in een speech geconstateerd had, dat het in een partij, die echt naar vernieu wing streeft, „best mag kolken en gis ten". Hij zei dat „gelukkig volop" in de AR-partij te bespeuren en u leest daar over elders in deze editie meer. Op het partijconvent is het later op de avond voor de tweede maal tot een ernstig verschil van inzicht gekomen, nu over het vraagstuk van de Euro pese veiligheid. De paragraaf in het ont.verp-program J van actie over de Europese veiligheids conferentie geeft, naar de mening van de kamercentrale Groningen te weinig concreet aan wat de inbreng van de NAVO-partners t.a.v. deze conferentie moet zijn. De kamercentrale Groningen diende een amendement in, waarin on der meer is vastgelegd, dat de NAVO- partners als inbreng van een Europese veiligheidsconferentie de belofte doen om nooit als eerste abc-wapens te ge bruiken in een gewapend conflict. Een volgende eis van de kamercen trale Groningen is het sluiten van een niet-aanvalsverdrag tussen de NAVO- landen en de landen, aangesloten bij hel Pact van Warschau. Toen vanuit de vergadering werd opgemerkt, dat het wel of niet aanvaarden van dit amen dement een breekpunt zou kunnen zijn, werd besloten tot het bijeenroepen van het moderamen (dagelijks bestuur) van de partij. Het moderamen besloot het partijcon vent vandaag te zullen voorstellen ver dere discussie over dit onderwerp uit te stellen tot een volgend partijcongres, te houden op 14 november. Partijvoorzitter dr. Veerman, die zei nogal onder de indruk te zijn van de zijns inziens zeer diepgaande discussies, noemde het gesprek nog niet voltooid. Het is de bedoeling een breed samenge stelde commissie in het leven te roepen, die tot taak zal- krijgen het omstreden vraagstuk nader in studie te nemen. DEN IIAAG Negen landelijke or ganisaties, waaronder het Rode Kruis, de Novib, Unicef en de kerken hebben gezamenlyk besloten een nationale hulp actie voor Peru te voeren. Het Rode Kruis heeft het rampennum mer 777 opengesteld voor giften. Inmid dels is al ongeveer anderhalve ton bin nengekomen, naast de bedragen die de regering heeft beschikbaar gesteld. Het Rode Kruis heelt berekend dat Peru door de aardbeving thans ruim zes tigduizend wezen heeft en dat in totaal een half miljoen mensen zijn gedood of gewond. Hulp op grote schaal is drin- De Nederlandse beatgroep Tee-Set is gisteren van Schiphol vertrokken. De heren gaan een tournee door de Ver enigde Staten maken en zullen o.a. in de Carnegichall te New York op treden. gend geboden. De „Nationale Actie Peru" liet voorts weten, dat de komende zondagen in na genoeg alle kerken in ons land zal wor den gecollecteerd. Alle geilden, die bin nenkomen, worden in overleg met de organisaties van de deelnemende landen aan de actie besteed. De stichting Terre des Hommes stuurt morgen hoofd bestuurslid Jo Brijl naar Peru, waar hij gaat onderzoeken hoe de stichting op de beste wijze hulp kan verlenen aan kin deren in de getroffen gebieden en waar eventueel een medisch team, dat nu al wordt samengesteld? ingezet kan wor den. UTRECHT Prins' Bernhard heeft gisteren in Utrecht verklaard dat hij twee redenen ziet waarom het Neder landse bedrijfsleven zich in Indonesië zou moeten vestigen: Er is geld te ver dienen en de economie van het land is ermee gebaat. De Prins zei in een rede voor de al gemene vergadering van de Maatschap pij voor Handel en Nyverheid tijdens zijn recente reis door Indonesië te hebben gemerkt dat er werkelijk meer dan sympathie voor Nederland wordt ge voeld. Hij sprak van liefdegevoelens. Om die reden ziet de Prins voor het Nederlandse bedrijfsleven goede moge lijkheden, „maar we moeten geen tien jaar wachten". Hij bepleitte de instel ling van een advies- en onderzoekbureau, gevestigd in Indonesië, dat het Neder landse bedrijfsleven van dienst kan zijn, zodat niet iedere onderneming afzonder lijk marktonderzoek behoeft te doen. Volgens de Prins wordt over de vesti ging van zo'n bureau momenteel onder handeld met het raadgevend Bureau Berenschot. a In het zwembad „Molenwijk" te Box tel is vrijdag de 13-jarige A. van He- mert uit Ammerzoden verdronken. De jongen was een leerling van het Inter naat Stapelen te Boxtel. Tijdens het zwemmen had niemand zijn vermissing bemerkt. Bij het sluiten van het bad. ontdekte men in de garderobe, dat een stel kleren niet was afgehaald. LONDEN De staking by de Britse dagbladen is afgelopen. Kort na midder nacht gingen de twee bonden van tech nisch personeel akkoord met een aanbod van tien procent loonsverhoging. Hun meer dan 22.000 leden krygen verder een extra week vakantie. De staking, waardoor de landelijke bladen niet konden uitkomen, heeft drie dagen geduurd. Premier Wilson had zich omdat het land midden in de voorbe reidingen voor de verkiezingen zit persoonlijk met het geschil ingelaten. Dei vakbonden vroegen in eerste instan tie 25 procent, de directies boden 5 pro cent. WEESP Op het vaarwater Smal- weesp, een verbindingswater tussen de Vecht en het Amsterdam-Rijnkanaal bij Weesp, is vrijdagavond om kwart over acht een roeiboot met vier spelevarende jongens in de leeftijd van 7 tot 12 jaar overvaren door een passerende vracht boot. Een van de jongens, de 7-jarige J. Kallenbach uit Weesp, kon niet tijdig worden gered en verdronk. De overige drie jongens werden op het laatste mo ment door voorbijgangers op het droge gebracht. De regering in Bonn is voorbereid op represailles, sedert in Rio de Janeiro de Duitse ambassadeur in Brazilië is gekidnapt. Voor de zekerheid heeft zij politie de wacht laten betrekken bij de Braziliaanse ambassade. DEN HAAG De Nederlandse kranten krygen tot en met 1972 finan ciële steun uit de opbrengst van radio- en Iv-reclame. De ministerraad beeft gisteren be sloten elk jaa* tien miljoen gulden hier voor beschikbaar te stellen. De helft van dit bedrag wordt onder alle dagbla den verdeeld. De andere helft wordt door middel van een verdeelsleutel toegekend aan die dagbladen, die kunnen aantonen dat zij zich nog niet voldoende hebben aan gepast aan de situatie, die ontstond na de invoering van radio- en tv-reclame. Toepassing van de verdeelsleutel bete kent dat ongeveer een derde van deze kranten geen extra bedrag krijgen. Premier De Jong deelde verder giste re mee dat de abonnementsprijs van de dagbladen met tien cent per week mag worden verhoogd. (Dit gaat in per 1 juli). De verzendtarieven van de PTT voor dag- en nieuwsbladen worden voor lopig niet verhoogd en de ontheffing van betaling van omzetbelasting op krante papier blijft gehandhaafd. De ministerraad, zo deelde premier De Jong gisteren mee, voelt voor de suggestie van de Persraad een statuut, in te stellen dat de verantwoordelijkheid van directie en redactie regelt. De be doeling is de zelfstandigheid van de re dactie hierin vast te leggen. (Van onze weerkundige medewerker) Een belangrijk hogedrukgebied boven Schotland handhaaft de ko mende drie dagen het droge en overwegend zonnige weertype. Tot nu toe is in juni op de meeste plaat sen nog niet meer dan enkele milli meters regen gevallen. De middagtemperaturen blijven bij een aanvankelijk noordelijke wind op een niveau van 18 tot 21 graden. In Engeland blijft het. zomers warm met maxima boven 25 gra den. De ontvoering van de Westduitse ambassadeur in Brazilië. Ehrenfried von Holleben, heeft zowel in Bonn als in Rio de Janeiro koortsachtige in spanningen tot gevolg om het leven van de diplomaat te redden. De president van Brazilië, Emilio Garrastazu, heeft persoonlijk de leiding van de pogingen, de Westduitse ambassadeur uit de han den van zijn ontvoerders te krijgen, op zich genomen. Samen met zijn minis ter van Justitie heeft hij zich naar Rio de Janeiro begeven, waar Von Holle ben donderdagnacht door acht gewa pende rebellen werd ontvoerd. De Westduitse regering heeft by monde van Bondskanselier Brand en mi nister van Binnenlandse Zaken Scheel laten weten met alle middelen te willen voorkomen, dat Von Holleben het lot deelt van zijn ambtgenoot Karei graaf Von Spreti, die op 5 april door zijn ont voerders in Guatemala werd vermoord. De regering van Guatemala ging echter niet in op de eisen van de ontvoerders, maar volgens Bonn zou een dergelijk gevaar in Brazilië niet bestaan. Van de vermoorde ambassadeur, noch van zyn ontvoerders is nog geen spoor ontdekt. Wel werd gisteren een briefje van de ontvoerders gevonden. Nadat op het regerings-radiostation „Radio Na- cional" gisteravond een telefoontje was ontvangen is de politie gaan kijken in een katholieke kerk in een zuidelijke wijk van Rio. Zij vonden daar een briefje van de rebellen. Ofschoon de inhoud nog niet is bekendgemaakt verluidt in als regel betrouwbare kringen, dat de re bellen erin voorstellen de ambassadeur vrij te laten als de regering dit doet met 28 politieke gevangenen. Minister Scheel verklaarde, dat hij gereed staat om ieder moment, dat dat noodzakelijk is. naar Brazilië te ver trekken. Verder deelde hij mede, dat de Westduitse regering ook „conventionele middelen zou gebruiken om het leven van de ambassadeur te redden en zijn vrijheid te bewerkstelligen. Hoewel hij hier niet nader op inging gelooft men, dat hij hiermede bedoelde dat via be paalde kanalen de Westduitse regering zelf contact zou opnemen met illegale Braziliaanse groeperingen. PHNOM PENH Het bewind van de Cambodjaanse „sterke man", gene raal Lon Nol heeft besloten bijna de helft van het land aan de communisten te laten. Volgens welingelichte zegslie den in Phnom Pehn zou Lon Nol willen afzien van al het land ten oosten van de rivier de Mekong, waar thans Ameri kaanse en Zuidvietnamese militairen opereren. Volgens de zegslieden is Lon Nol er van overtuigd, niet over de mogeiykhe- den te beschikken om dit gebied te her overen. Zelfs Westerse militaire deskun digen geloven dat de toestand thans zo beroerd is, dat de regering van Lon Nol hooguit 5 procent kans heeft om de ko mende vier of vijf maanden te overle ven, zelfs als zij al haar militaire krach ten rond Phnom Penh en in het gebied ten noordwesten van de hoofdstad sa menbundelt. De provinciehoofdstad Kom- pong Speu, slechts 48 kilometer ten zul. den van Phnom Penh, ligt thans midden in de vuurlinie. De communisten hebben bijna de helft van de stad in handen. Ook wordt zware druk uitgeoefend op het gebied ongeveer 80 kilometer ten noordoosten van Phnom Penh. Vrijdag is de 19-jarige Hub. Nellen uit Maasbree in het instructiebad te Helden-Panningen verdronken. De jon gen, die met medeleerlingen van de Le vensschool uit Helden in het bad ver toefde, verdween plotseling naar de bo dem van het bassin. AMMAN/BEIROET Uit de Jordaanse hoofdstad Amman zijn gisteravond met twee gehuurde vliegtuigen 230 Amerikanen en Westduitsers vertrokken, waarmee een begin werd gemaakt met de evacuatie van buitenlanders uit het door stryd geteisterde gebied. De meeste geëvacueerden zyn vrouwen en kinderen. Van daag zullen meer buitenlanders naar Libanon worden overgevlogen in het kader van een evacuaticplan dat snel is opgesteld door het internationale comité van het Rode Kruis en de Palestynse Halve Maan. Tot de buitenlanders die Jordanië zullen verlaten behoren de ongeveer 70 Amerikanen, Westduitsers en Britten die in enkele hotels In Amman in gyze- ling zyn gehouden tot vrydag een volle dig staakt het vuren van kracht werd. Nog voor zeker was dat de evacuatie van niet-Ara bieren uit Jordanië op gang zou komen, hadden de V.S. hun in Fort Bragg gelegerde 82ste luchtlandingsdi visie in staat van paraatheid gebracht om in geval van nood de in veiligheid stelling van de Amerikanen in Jordanië te kunnen verzekeren. Van regerings zijde in Washington werd echter met nadruk gezegd dat zeker niet het plan bestond voor een onmiddellijk ingrijpen. Nog steeds is niet duidelijk of de Pa lestijnse commando's koning Hoesseins „laatste concessie" hebben aanvaard en inderdaad van plan zijn verder bloed vergieten te voorkomen. Uit het feit dat zij ermee hebben ingestemd geza menlijke commissies met de regering te vormen voor onderzoek naar de oor zaken van de strijd maakt men echter op dat de verhouding tussen de koning en de Palestijnen aanzienlijk is verbe- ADVERTENTIE tere'. Reizigers uit Jordanië hebben in Bei roet gezegd dat het aantal doden by de gevechten van de afgelopen dagen gro ter is dan het aantal Jordaanse slacht offers in de juni-oorlog van 1967 met Israël. De schattingen zyn meer dan 500 doden en 1000 gewonden. DEN HAAG Vrijdagmiddag is in het Sta<ls. en Academisch ziekenhuis in Leiden de 23-jarige korporaal technisch specialist S. W. J. M. de Greeff uit Den Haag aan de verwondingen overleden, die hy donderdag opliep by het ongeluk met een legertruck naby Soest. Het ern stige verkeersongeluk heeft thans in totaal aan vyf militairen het leven ge- j kost.

De Vallei | 1970 | | pagina 1