GOUDEN SPIKEVOOR WILMA VAN DEN BERG Mieke Sterk en Miep van Beek openbaring op de vijf kamp Roeidames goed op dreef DE HEL BRAK LOS NA KLAP VAN v. KEULEN Spakenburgers maken amok na drankgebruik Santana niet naar Wimbledon Zwemrecords in Den Haag HIKKKLH4RI) NOG ÊÊTS HEREN ERMELO Noor schatting 4000 toeschouwers waren zoter dagavond aanwezig op het DVS-terrein te Ermelo om getuige te zijn van de beslissingswedstrijd voor een plaats in de eerste klasse zaterdagamateurvoetbal, tussen Go Ahead K. en Spaken burg. Wat een sfeervol duel had kunnen worden, is in een schan dalige chaos geëindigd. Scheidsrechter W. H. Postma uit Hoog kerk zag zich genoodzaakt om reeds na 27 minuten spelen, de wedstrijd te staken, wegens massale wanordelijkheden, die door tientallen supporters van Spakenburg van wie velen, door overtollig gebruik van alcoholhoudende drank, als duivels te gingen werden veroorzaakt. ZEER GOED MAANDAG 15 JUNI 1970 In de eerste minuten was het reeds duidelijk, dat het een bikkelhard ge vecht zou worden. De te harde afweer die de Spakenburg-verdediging toepas te, wees erop, dat de Groningse scheids rechter een zeer zware taak zou krij gen, maar deze bestrafte de overtredin gen op correcte wijze. Veel vlugger dan verwacht werd kwam het eerste doelpunt tot stand. Bi :en Go Ahead-aanval werd aanvoerder De hel brak los. Het begin van de beslissende fase. die het einde van de wedstrijd inluidde. De Go Ahead spelers werden onder de voet gelo pen. LEIDEN Wanneer een atlete op een kwalitatief niet al te beste sintelbaan tweemaal 11,4 seconden op de 100 meter loopt, is dat een bewijs van grote klasse. Dat Wilma van den Berg een atlete met grote aanleg is, was al enkele jaren geleden bekend, maar wanneer zij in nauwelijks vijf kwartier deze we reldtijd tweemaal loopt, toont dat duidelijk aan dat zij nog niet aan 't maxi mum van haar kunnen is. Wilma van den Berg kreeg dan ook terecht de „Gou den Spike", een van Nederlands meest begeerde atletiektrofeeën, uitgereikt voor haar prestaties. De 22-jarige Udense, die vorig jaar in Athene bij de Europese atletiekkam- pioenschappen het zilver veroverde op de honderd meter en vierde werd op de dubbele afstand maar daarmee toch onder de misschien wat te hoog gestelde verwachtingen bleef, moet zeker op een kunststofbaan nog sneller kunnen gaan. In ieder geval staat zij nu al met haar tijd op de eerste plaats van de Eu ropese ranglijst van dit seizoen. Een po sitie, welke zij echter moet delen met Renate Meissner uit Oost-Duitsland. De Oostduitse, die in Athene tweede werd op de tweehonderd meter, kan voorlo pig echter nog slechts wijzen op een maal 11.4 sec. Over zes weken, wanneer de Nederlandse dames in Oost-Berlijn in de halve finales van de strijd om de Europa Cup uitkomen, zal Wilma van den Berg opnieuw geconfronteerd wor den met Petra Vogt en Renate Meiss ner, de Oostduitse atletes die haar in Athene van grotere triomfen afhielden. Op de tartanbaan van het Jahnstadion kan Wilma van den Berg zich dan re vancheren. De tiende editie van de wedstrijden om de „Gouden Spike", die jaarlijks op GENT De jaarlijkse vijf- en tien kamp interlandwedstrijd tegen België en Engeland mag Nederland zaterdag en zondag in Gent dan geen overwin ning hebben opgeleverd, maar daaren tegen was het optreden van devijf- kampsters Mieke Sterk en Miep van Beek een openbaring. Dat een van de twee het nationale record van Marjan Ackermans zou verbeteren was ver wacht maar dat Mieke Sterk op een in ternationaal zeer hoog gewaardeerd to taal van 4952 punten zou uitkomen was toch een verrassing. Haar score leverde Mieke Sterk een vijfde plaats op de wereldranglijst van dit jaar op achter Margit Herbst (ODld 5141), Heide Ro- sendahl (W Did, 5123), Burglinde Pollak (O Dld'. 5089) en de Engelse Mary Peters (4992). Mieke Sterk bouwde haar totaal op met voortreffelijke prestaties op de 100 meter horden (13.5), hoogspringen (1,66 m), verspringen (6,08 m) en de 200 me ter (23.9). Alleen het kogelstoten (10,97 meter) viel iets tegen. Maar juist op dit nummer kan de ADA-atlete nog winst boeken om over de begeerde 5000 pun ten grens te komen. Miep van Beek (ADA), die vorig jaar net de uitzending naar de Europese at- 1 etiekkampioenschappen in Athene mis te, eindigde eveneens ruim boven het totaal van Marjan Ackermans. Een te genvaller voor de Amsterdams® was het verspringen, waar zij niet verder dan 5,86 meter kwam. Corrie Bakker, die twee weken gele den bij de selectiewedstrijd op de re- kortan van Papendal met 4769 punten tot een officieus Nederlands record kwam, viel in Gent wat tegen. De blon de Utrechtse boekte een totaal van 4606 punten. In vergelijking met haar pres taties op de kunststofbaan van het NSF-sportbentrum bleven het kogelsto ten (11,92-10,74), hoogspringen (1,60- 1,54) en verspringen (6.38-6,00) in Gent achter.. Hoe hoog het peil in Gent op de vijf- kamp was, blijkt wel uit het feit dat liefst vier dames boven de internatio naal hoog aangeslagen grens van 4800 punten bleven. Naast de twee Neder landsen waren dat Mary Peters, die o.a. 16,00 meter met de kogel stootte en uit eindelijk uitkwam op een totaal van 4992 en haar landgenote Ann Wilson, die grote winst boekte op het hoog- en verspringen reep. 1,74 m en 6,18 m. Hans Smemande nationale kam pioen, was bij afwezigheid van de ge blesseerde Edward de Nooriander ,de beste Nederlander. De blonde AVR-at leet, die als beste totaal 6922 punten had ,kwam voor de eerste maal in zijn carrière boven de 7000 punten: 7025. Van zeer goede kwaliteit waren het verspringen (7,02), de 110 m horden (15,-) en het polsstokhoog (4,10 m). Sme man kon zich echter niet mengen in het duel tussen de Belgen Herbrandt en Lespangnard. Freddy Herbrandt maak te op de ruibcorbaan van de universiteit van Gent een nieuw Belgisch record. Zijn 7756 punten tellen ook internatio naal mee. Lespangnard, die in Gent ex-Belgisch recordhouder werd, kwam uit op een totaal van 7254 punten. Her brandt zegevierde vorig jaar, toen de drielandenwedstrijd op het sportpark de Vijfsluizen in VIaardingen werd ge houden ,ook. De overige drie Nederlanders Ben Sa- ris, Freek Stam en Wil Jonkers eindig den in de achterhoede. De kleine Bra bander Saris, die op de tweede dag ge handicapt werd door een voetblessure, kwam uitstekend voor de dag op de beide springnummersver (7,09) en hoog (1,94). de gezellige maar voor topatletiek toch eigenlijk ongeschikte baan van het Leidse Hout werd gehouden, heeft tra ditiegetrouw een aantal voortreffelijke prestaties opgeleverd. Riet van den Berg, het zeventienjarige zusje van Wilma, zorgde op de honderd meter ook voor een nationaal record. De donker harige Udense, die in aanleg wellicht nog groter is dan haar oudere zus, mag zich na zaterdag ook Nederland re cordhoudster noemen. Riet van den Berg, die de afgelopen weken al ver scheidene malen onder het jeugd record (11.9) van Lenie Boele was gebleven maar deze prestaties niet erkend zag omdat zij in een senioren wedstrijd wer den geleverd, roffelde vijf minuten nadat Wilma voor de eerste maal haar 11.4 sec. had gelopen, dezelfde afstand bij de meisjes af in 11.8 sec., waarmee zij 0,1 seconden sneller was dan Lenie Boele zeven jaar geleden. Met Wilm^ en Rietje van den Berg heeft de Neder landse dames-atletiek op de sprint twee grote troeven, die wellicht over twee jaar bij de Olympische Spelen in Mün- chen kunnen worden uitgespeeld. Ver heugend was het ook dat de andere sprintsters bij de dames tot zeer goede prestaties kwamen. Trudy Ruth noteer de in serie en finale respectievelijk 11.7 en 11.9 sec. Voor Josje Rademaker werd respectievelijk 12 en 11.9 sec. afgedrukt en juniore Henriette Vooys liep bij de meisjes 12 seconden. De achthonderd meter bij de dames, de laatste jaren een van de hoogtepun ten bij de „Gouden Spike"-wedstrijden, viel wat de tijd van winnares Ilja Kei zer betreft wat tegen maar daar tegen over stond met acht loopsters binnen de 2 minuten en 14 seconden een verheu gende breedte. Ilja Keizer, die verschei dene weken wegens bloedarmoede niet MADRID De Spaanse tennisser Manuel Santana heeft aangekondigd dat hij niet zal meedoen aan het Wimble- don-toernooi. Als reden van deze beslis sing gaf Santana op dat hij uit wilde rusten voor de finale van de Europese zone (sectie a) van het Davis Cuptoer nooi waarin Spanje tegen Roemenië speelt. (17 en 19 juli). Santana was de tweede tennisser van naam, die afschreef. Pancho Gonzalez, de Amerikaanse veteraan, had reeds vrijdag laten weten dat men dit jaar in Wimbledon niet op hem hoeft te reke nen. Bij de dames heeft Nancy Richey, de nummer een van de Verenigde Staten zich afgemeld. Zij raakte zaterdag ge blesseerd tijdens de wedstrijden om de Wightman Cup en geeft er de voorkeur aan om in huis in Texas rust te nemen. heeft kunnen lopen, zegevierde in 2.07.5. een evenaring van de snelste sei- zoentijd van Elly Ernest (Thor). Achter haar verbeterden de hoog blonde Joke van der Stelt (tweede in 2.08.4) en Els Gommers (derde in 2.08.8) beiden hun persoonlijke records. Bernie Lenferink en Anneke de Lange bleven in 2.09.1 ook nog beneden de 2.10.-. Elly Ernest, die vorige week in Brasschaat met 2.07.5 een grote sprong maakte, zag haar inspanningen voor het tempowerk in de eerste ronde niet volledig beloond. De Brabantse finishte als zesde (2.11.7) en verspeelde daarmee haar plaats in de damesploeg, die zondag in Parijs te gen Frankrijk uitkomst. Els van Noorduyn, die in 1967 en 1969 met Nederlandse records bij het kogel stoten de „Gouden Spike" veroverde, heeft duidelijk de stijgende lijn te pak ken welke haar weer naar de zeventien meter moet brengen, In de zes pogingen stootte de Amsterdamse vijfmaal boven de zestien meter met als beste resul taat: 16.32 m. De Haagse Mieke van Rangel Rooy kwam met 14.74 m weer in de buurt van de vijftienmetergrens, die zij vorig jaar reeds passeerde (15.06 m). Het hoogtepunt bij de heren was de 800 meter. Bram Wassenaar had met zijn clubgenoten Wouter Merle en Theo Middelkoop een waterdichte afspraak gemaakt, die een verbetering van het nationale record (1.48.6 van Ray van Asten) had moeten opleveren. De 26-ja- rige Amsterdammer trof het niet met de wind, bovendien had hij het nadeel dat op de slechts 330 meter lange baan de bochten veel te dicht bij elkaar lig gen. Merle trok volgens afspraak de eerste 400 meter aan in een tijd rond de 54 seconden, waarna Middelkoop Was senaar naar de 600 meter bracht. Vanaf dat punt moest Wassenaar alleen door gaan. Hij deed dat voortreffelijk maar slaagde er toch niet in het record te „kraken". Met 1.50 bleef hij er precies 1.4 sec. boven. Wassenaar heeft zijn hoop nu gesteld op de Europa Cup wedstrijd, die zaterdag en zondag in Barcelona wordt gehouden. Ook 400- meterloper Rijn van der Heuvel rekent op de kunststofbaan van de Spaanse stad. De lange Rotterdammer, die vori ge week in Genève 47,5 sec. liep, aast op verbetering van zijn nationale re cord (46,7). Het zat er in Leiden nog niet in. Van der Heuvel won de serie en finale (48.6 en 47.8) en toonde daarmee «en groeiende vorm. Hoopgevend was het optreden van Moser en v. d. Gool- berg. Moser noteerde respectievelijk 48,2 en 48,3. De Eindhovenaar v. d. Goolberg 48.8 en 48.4 sec. Louis Frans- sen, vorige week in Genève in de wed strijd Zwitserland-België-Nederland de openbaring, won de 400 meter bij de jongens in 48,9 sec. met ruime voor sprong. Piet Olofsen wierp de speer op nieuw over de zeventig meter: 70,54 m. Een verrassing wa3 de tweede plaats ran bondscoach Jan van Heek, die 67,05 m. liet opmeten. A Wilma van den Berg (links), minnares van de Gouden Spike", gefotografeerd met haar zuster Rie. DEN HAAG Bij nationale wed strijden in het 50-meter bad in Den Haag zijn twee nationale records verbe terd. Hans Elzerman schreef als eerste zijn naam op de nationale adspiranten recordlijst voor 50-meter banen op de 200 meter schoolslag door een tijd te la ten afdrukken van 2.41,5. De limiet stond op 2.43. de jeugdige Hagenaar versloeg hierbij de nationale kampioen Addy Nijhuis. Op de 10 x 100 meter vrije slag estafette bleef het Zian-tien- tal, bestaande uit Ineke Walrave, Jose Elzerman, Wilma van Beek, Corrie Pij- tak, Karin v. d. Heide, Wilma Giltay, Karin Kok, Ineke Koopman, Nollie Kleyberg en Hanneke Goldman ook ruim beneden het oude record van 12.02,6, dat reeds op naam van Zian stond. Het nieuwe record staat nu op 11.46,-. AARHLS West-Duitsland is volgens de verwachting winnaar geworden van de zaterdag op de Braband Soe by Aarhus gehouden drielandenwedstrqd met Neder land op de tweede en Denemarken op de derde plaats. Tenminste wat betreft de heren. Een pleister op de wonde voor deze grote nederlaag (de Duitsers, die zes van de zeven nummers wonnen, behaalden 69 punten tegen Nederland 47 en Dene marken 38 punten) was de overwinning van de Nederlandse vertegenwoordiging by de dames. Met 28 punten bleven onze vrouwelijke landgenoten de Deense en Duitse dames negen punten voor. De enige Nederlandse overwinning, die op de winderige en na het verdwynen van de zon achter een diepgrijs wolkendek kille Braband Soe kon worden bejubeld, werd ook door het vrouwelijk geslacht be haald, nameiyk door de skiffeuse Ingrid Dusseldorp. Ondanks de nederlaag was het toch niet alleen droefenis, die de stemming in de vaderlandse equipe na afloop be paalde. Er waren ook enkele prestaties geleverd, die reden tot vreugde gaven en ofschoon de „geleerden" de waarde ervan met deze enkele maatstaf niet direct konden bepalen, getuigden zij toch van perspectief voor de toekomst. De twee met stuurman, de Aegirploeg commies-Weyschede met als stuurman Ruyten vocht een prachtig duel uit met de geduchte twee van Germania Düs- seldorf Peter Wilbert-Wolfgang Mül- ler, dat pas op de meet werd beslist. De foto moest zelfs uitsluitsel geven: 1. West-Duitsland in 6.58,6; 2. Nederland in 6.58,7. Ook de vieren weerden zich goed. In die met stuurman was het kwartet van de Bodensee (Berger, Far- ber, Auer en Bierl), Europees kampioen in 1969 te Klagenfurt, superieur en ze gevierde onbedreigd. In het voorste ge- ONVOORSTELBAAR SCHANDAAL IN DVS' GAST-ARENA: GEWONDE Op dat moment hadden de Kampenaren een verdiende 10 voorsprong. By een duel tussen de Spakenburg linkshalf H. KoelewUn en de centrale verdediger van Go Ahead, Van Keulen, nam laatstgenoemde revanche na een overtreding van Koelewijn gaf hij deze een klap. Nog voordat scheidsrechter Postma een straf had kunnen uitdelen brak de hel los. Enkele supporters van Spakenburg kwamen van af de zijiy'n het veld op om Van Keulen op onbehoorlijke wijze af te tuigen. Terwijl Henk Kiel, de uitblinker van Go Ahead, probeerde om de zaak te sussen, werd hy onverhoeds aangevallen door een groep Spakenburgers, die achter het doel van keeper Cramer al moeilijkheden hadden veroorzaakt. Scheidsrechter Postma had intussen het sein gegeven dat hy de wedètryd zou staken en was met de beide grensrechters onderweg naar de kleedkamer. Overal op en rondom het veld ont- 1 „aangeschoten" Spakenburgers als stonden vechtpartijen waarbij vele waanzinnigen tekeer gingen. Henk Kiel bleef krimpend van pijn op het terrein liggen en werd later op een brancard weggedragen. Opname in het ziekenhuis Salem was noodzakelijk, daar men dat hij, bij een van de vele trappen die hij moest incasseren, een «rnstige blessure had opgelopen. Later op de avond vernamen we, dat Henk Kiel na een grondig onderzoek naar huis mocht terugkeren. Het bestuur van de sectie zaterdagamateurvoetbal zal zich zo spoedig mogelijk beraden, welke beslissing in dit geval genoemen moet worden. Waarschijnlijk zal de wedstrijd zonder publiek op een nader aan te wijzen terrein worden uitgespeeld of overgespeeld, maar of dat doorgang zal vinden in een tweede. Het is reeds de tweede maal bij een beslissingswed strijd, dat Spakenburgers massale vechtpartijen veroorzaakten. Dit was nl. vorig jaar ook het geval in Baarn toen de zebra's tegen Huizen een derge lijk duel moesten spelen om het kam pioenschap van hun afdeling. Reeds voordat de wedstrijd begon, hadden fanatieke en wraakzuchtige Spakenburg-supporters getracht om en kele spelers van Go Ahead uit te scha kelen. Het ging toen ook in hoofdzaak om Van Keulen en Henk Kiel. Scheids rechter Postma wenste onder deze om standigheden niet te beginnen. Goede raad was duur. Politie was niet aanwe zig en daarom charterde het DVS- bestuur in alle haast een zestal mensen met politiehonden. Met een vertraging van een kwartier kon de strijd een aan vang nemen. Spakenburg had het voordeel, dat het de vrij sterke wind als bondgenoot had. Zo leek het tenminste, maar daar kwam niets van terecht. De Go Ahead-defen- sie kwam in de eerste fase niet in moeilijkheden, terwijl de halflinie, be staande uit Henk Kiel. Van Grafhorst en aanvoerder Plender, haar voorhoede van goede passes voorzag. Plender enkele meters buiten het straf schopgebied op hardhandige wijze door de forse Spakenburg-halfspeler Zwaan van de bal gewerkt. De zebra's vorm den een muurtje, maar hoe wankel dit was, bleek even later toen Henk Kiel de vrije trap nam. Als een granaat sloeg de bal tegen het net achter keeper Lou Beukers, 1-0. Een meesterlijk doelpunt!! De Kampenaren kregen door dit snelle succes nog meer zelfvertrouwen en ble ven in het offensief. Met wilde trap pen moesten de Spakenburgers het ge vaar keren, zodat er bij hen van enige spelopbouw geen sprake was. In de 9e minuut passeerde de snelle rechtsbuiten van Go Ahead, Rudie Arendshorst, zijn tegenstander, links achter Van Diermen. Een fraaie voor zet volgde en de toestormende Henk Kiel kopte het Ieder onmiddellijk in. Buiten bereik van keeper Beukers sprong de bal van de buitenkant van de linker staander het veid weer in, zodat de blauw-witten niet over geluk hadden te klagen. Pas na ruim een kwartier kon Spa kenburg enkele aanvallen opbouwen. Na een hoekschop van rechtsbuiten Ver meer. kopte linkshalf H. Kóelewijn over het doel van keeper Cremer. Even later werd Cremer bij een te felle charge van een Spakenburg-speler ge blesseerd, maar de blessure was niet van ernstige aard, zodat hij zijn plaats tussen de palen weer kon innemen. Een schot van aanvoerder Bos, dat ook over de lat van het Go Ahead-doel verdween, was het laatste feit, dat van de wedstrijd was te noteren, want even later begon de veldslag, die in de anna len van het zaterdagvoetbal als een zwarte bladzijde bewaard zal blijven. Dergelijke toestanden mogen op sport velden niet voorkomen. De KNVB zal de teugels nog strakker moeten aanha len om herhalingen van deze ver schrikkelijke gebeurtenissen te voorko men. A Reeds voor de aanvang van de wed strijd moesten politiehonden er aan te pas komen om de Spakenburgse supporters achter de lijnen te bren gen. lid handhaafden zich de vieren van Laga en Nereus echter goed en reikten met ruime voorsprong op de overig* ploegen naar respectievelijk een eervol le tweede en derde plaats. Bij de ongestuurde vieren wederom een Westduitse zege voor de ploeg Eh- rig, Schneggenburger, Fünnekoetter en Plottke, doch ook deze ondervond grote tegenstand van Nederland, in dit geval het kwartet van Eagir, Roue, Leyendijk, Tuinzing en Mulder, als Nederland II gestart. Toen In de eindspurt de Westduttsera het tempo verhoogden, moesten de Gro ningers buigen. Ook zij echter behoef den niet met gebogen hoofd naar het vlot terug te roeien. I En dan de achten... Het was een fi nale, zoals elke producer in de showbu siness zich die zou wensen. De ver maarde Deutschland-Acht" moest dit natuurlijk winnen, maar toen het veld in zicht kwam, was dit helemaal nog niet zo natuurlijk. Want duidelijker nog dan de in het wit met rode dwars- streep - geklede Duitsers tekenden zich in de voorste lijn af de oranje forma ties van Nereus en Aegir. Toen al bleek, dat de Duitse overmacht niet die pro porties had aangenomen, welke het „waterland" voor ogen stond. Uit deze prestigeslag tenslotte kwam de Duits- lamj-acht als overwinnaar tevoorschijn, maar het verschil met de Klooster man-acht was slechts minimaal (0,6 se conden) en ook de Aegir-acht kwam met de derde plaats en een verlies van slechts 2.8 seconden op de Duitse „wun- derruger" zeer goed uit de strijd. „Deutschland über alles", maar in de achten vermochten zij toch ditmaal niet zo te imponeren als voorheen. Integen deel. Het waren de Nederlanders, die in dit nummer de show stalen. Op de ove rige nummers bij de heren vermochten onze landgenoten geen rol van beteke nis te spelen. Compleet was de afgang bij de skiffeurs, bij wie Jochen Meiss ner veruit de snelste was. Toorneburg van Willem III ging als vijfde door de finish, terwijl Bruyn van Skadi zelfs zover niet kwam. Onderweg ging hij kopje onder, nadat hij een boei van de baanafzetting had geraakt. De enige niet-Duitse overwinning kwam tot stand op de dubbel twee, waarop de Denen Niels Secher-Jürgen Engel'brecht zegevierden. Bij de dames werden de overwinnin gen gelijk over de drie landen verdeeld, maar door een aanzienlijk betere to taalrangschikking eiste Nederland al leszins verdiend de eindzege voor zich op. Op de nummers, die door West- Duitsland (dubbel vier) en Denemarken (dubbel twee) werden gewonnen, bezet ten de Nederlandse dames de tweede en derde plaats.

De Vallei | 1970 | | pagina 10