Veenendaals dagblad Buiten Verkeer op autoweg in R henen door oog van de naald Twee meisjes komen om GIJZELAARS VOOR AMBASSADEUR NAAR ALGERIJE Zondag weer tal van zwembaden gekraakt Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Verkiezing Duitse deelstaten „DAME UST' IN LEERSUM UITGEBRAND '8(ie stpik!!! zingende dolfijnen... l)rs. Aarden wil verkiezingen in weekeinde Treinongeluk bij Kioto Vervoerstaking in Parijs Cambodjaanse patrouille in de val BONN Bij de zondag in de Westduitse deelstaten Noord-Rijnland-Westfalen, Neder-Saksen en Saarland ge houden verkiezingen voor de parlementen, hebben tie christen-demoeraten van oud-bondskanselier Kiesinger duidelijke winsten geboekt. De vrije democraten zullen in de landdagen in Saarbrücken en Hannover niet meer ver tegenwoordigd zijn. Slechts in Noord-Rijnland-Westfalen behaalden zij net de nodige vijf procent van het aantal stemmen. Adolf von Thaddens uiterst rechtse NPD bleef in de drie staten beneden de vijf procent, evenals de communis tische partij. Tot nog toe was de NPD alleen in Neder- Saksen in het parlement vertegenwoordigd. BRANDT Scarlet Pimpernel I SCHEEL DOLFINARIUM VTBN.V. VECHTPARTIJEN Zelfde weertype B«r. voor redactie an adminhrtratlc: Prfoa Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red Giro 1321600 Losse nummers f 0,25; Abonnement 1.03 p.w., J 4,40 p.m., 13.10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern it.w Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 15 JUNI I970 - 44e JAARGANG no. I36 Winst voor C.D.U ten koste van F.D.P. en N.P.D. De zetelverdeling volgens de voor lopige einduitslag ziet er als volgt uit met tussen haakjes de oude zetel verdeling Neder-Saksen opkomst 76.7 procent SPD 75 (66) 46.2% (43,1) CDU 74 (63) 45.7% (41,7) NPD 0 (10) 3.2% 7.0) FDP 0 (10) 4.4% 6.9) DKP 0 0) 0.4% 0) Saarland opkomst 83,4 procent CDU 27 (23) 47.9% (42,7) SPD 23 (21) 40(8% (40,7) FDP 0 4) 4,4% 8.3) Noord-Rjjnland-Westfalen opkomst 81,5 procent SPD 94 (99) 46,1% (49,5) CDU 95 (86) 46,4% (42,8) FDP 11 (15) 5,1% 7,4) Verschillende Westduitse politici heb ben zondag gereageerd op de uitslag van de verkiezingen. Bondskanselier Willv Brandt verklaarde ervan over tuigd te zijn, dat zijn regering nu met verdubbelde kracht haar politiek moet voortzetten, die gericht is op het waar borgen van de vrede, stabiliteit op eco nomische gebied en binnenlandse her vormingen. De in oppositie zijnde christen-demo craten, aldus Brandt, zijn er niet in ge slaagd de kiezers mee te slepen in hun verzet tegen de actie van de regering, om tot betere betrekkingen met Oost- Europa te komen. Wel was uit de uit slag van de verkiezingen gebleken dat de steun voor deze politiek van de rege ring niet is toegenomen sinds de alge mene verkiezingen in september van het vorig jaar, toen de socialisten sa men met de vrije democraten in Bonn aan het bewind kwamen. Brandt meende dat de winst van de lLfij dunkt, dat dc meesten deze ti- tel eerder personifiëren met een roman, dan met een beschei den onkruidje op onze bouwakkers. Vooral nu er weër een reprise via de TV van het boek wordt gegeven en honderdduizenden de romanti sche avonturen op het scherm kun nen volgen: de heldendaden van de hoofdfiguur Sir Percy Blakeney ten tijde der Franse revolutie. Naar verluidt ontleent hij zijn naam ,,The Scarlet Pimpernel" aan het bloem pje Guichelheil, dat zijn wapen moet hebben gesierd; mogelijk be stond dit evenwel slechts in de zeer levendige fantasie van de schrijfster, de Hongaarse barones Emmuska Orczy. Hoe het zij, een onaanzienlijk gercasje bleef zijn naam behouden door een werkje, doch hoe aardig ons dit voor komt toch moet waarheidsge trouw worden gezegd, dat wij die hebben ontleend aan de Engelse naam, al vind ik guichelheil even- karakteristiek. We bezitten wèl een pimpernel in de Hollandse flora, maar deze behoort tot de familie der rozen, terwijl voorts dezelfde volksnaam nog aan de bevernel wordt gegeven, een schermbloemi- ge. Onze rode pimpernel of rode bastaardmuur behoort tot de anjers, al zou je dit niet aanstonds zeggen. Het kleine, menie-rode bloempje vinden we alom op de akker, in de tuin en moeshoven, vaak tussen het gras; de plant nauwelijks 15 cm hoog is kalkminnend en door de uitbreiding van ons agrarisch areaal kreeg zij de wind in de zeilen. Dc dunne stengels kruipen dicht langs de b em. Merkwaardigerwijs is onze guichelheil zeer gevoelig voor het licht; 's morgens gaan de bloempjes vrij laat open en 's mid dags sluiten ze zich alweer. Daar om noemen de Duitsers dit gewas wel ,,Neunerblume" en in het zan gerige Zwitsers heet het nóg wel luidende ,,Nüniblümli" 15-6-1970 A. B. WIGMAN christen-democraten in hoofdzaak te danken is aan de stemmen die zij heb ben gekregen van de mensen die vroe ger op de uiterst rechtse Nationaal-Dc- mocratische Partei Dcutschlands heb ben gestemd. Deze partij is in alle drie de deelstaten weggevaagd. Brandt zei deze volkomen nederlaag van de recht se radicalen toe te juichen, maar vond het toch een verontrustend teken dat de christen-democraten bij de verkiezings campagne gebruik hebben gemaakt van nationalistische leuzen. Ex-bondskanselier Kiesinger van de CDU zag de uitslag van de verkiezingen als een duidelijk votum tegen de poli tiek van de huidige regering in Bonn. De kiezers, aldus Kiesinger, hebben zich rekenschap gegeven van de regerings- politiek tegenover het oostelijk blok en het inflatiegevaar. Walter Scheel, de voorzitter van de Vrije Democratische Partij en minister van Buitenlandse Zaken, gaf toe dat zijn partij een „zware tegenslag" had moeten incasseren, nu zij niet meer in de parlementen van de deelstaten Ne- dersaksen en Saarland vertegenwoor digd zal zijn. Hij weet deze tegenslag aan de „polarisatie" van het kiezers korps rond de twee grote partijen, de SPD en de CDU. Volgens hem hadden de Vrije Democraten niet de tijd gehad, om hun rol als stabilisator duidelijk te manifesteren. LEERSUM Het bekende café- restaurant Damlust aan de Rijksstraat weg te Leersum, dat dagelijks tiental len bussen met dagtoeristen ontving, is gisternacht door een felle uitslaande brand verwoest. Daarbij zijn de elfja rige Catharina Gerritsen, een dochter tje Catharina Gerritsen, en 'n achttien jarige logée van de familie, Josephine van de Woerd uit Zoelen, om het le ven gekomen. Zaterdagavond was in het pand een feest van het Oranjecomité geweest, waardoor het erg laat was geworden. Om kwart voor drie was de laatste kel ner weggegaan en omstreeks die tijd heeft de heer Gerritsen zelf nog men sen naar huis gebracht. De brand moet omstreeks drie uur bij het buffet zijn begonnen. Het vuur werd tien minuten later ontdekt door de echtgenote van de brandweercom mandant, die aan de overkant woont, De brandweer, die de brand na een uur meester was, schat dat er een schade van een half miljoen gulden daar is aangericht. (Zie verder pagina 3) ROTTERDAM Het radicale Twee de-Kamerlid drs. Aarden is voorstander van verkiezingen op zaterdag of zon dag, evenals in het buitenland. Hij ver wacht dat de animo dan groter zal zijn. De heer Aarden beloofde zaterdag het congres van zijn partij, de PPR, zo nodig initiatiefvoorstellen bij de Kamer te zullen indienen. Het congres sprak zich uit voor vereenvoudiging van het stemmen bij volmacht en voor de mo gelijkheid om ook in andere stembu reaus te stemmen. RIO DE JANEIRO De Braziliaanse autoriteiten hebben vanmorgen laten weten, dat zij een van de 40 gevange nen die uitgewisseld moeten worden te gen de ontvoerde Westduitse ambassa deur in Brazilië, Ehrenfried Von Hol leben, niet hadden kunnen opsporen. Later deelde het ministerie van justi tie mee, dat men de man gevonden heeft. Het merendeel van dc 40 gevan genen die tegen de ambassadeur zullen worden uitgewisseld, bevindt zich al op het vliegveld van Rio de Janeiro waar een toestel klaar staat om hen naar Al giers te vliegen. Een officiële woordvoerder te Rio de Janeiro heeft verklaard, dat Algerije erin toegestemd heeft de gevangenen te aanvaarden. Gezaghebbende woord voerders te Algiers hebben verklaard, dat de regering een verzoek overweegt om de politiek asiel te verlenen. De ontvoerders van de 61 jaar oude ambassadeur hebben verklaard, hem pas te zullen vrijlaten ,als zij via de berichten van de internationale persbu reaus het nieuws van de veilige aan komst van de gevangenen in de Alge rijnse hoofdstad hebben vernomen. Vier van de gevangenen, wier namen zondagmorgen vroeg door de ontvoer ders zijn vrijgegeven, zaten in de gevan genis voor hun aandeel in de ontvoering KIOTO Vanmorgen is bij Kioto in Japan een forensentrein van twee wa gons de rails uitgelopen, die waren on dermijnd als gevolg van een zware re genval. Hierbij werden 27 passagiers gewond, allen slechts licht. van de Amerikaanse ambassadeur C. Burke. De lijst met de vrij te laten gevange nen werd aangetroffen in een papier mand op een druk kruispunt in het stadscentrum van Rio. Daarbij werd een briefje in het handschrift van Von Holleben aangetroffen, die verklaarde in goede gezondheid te verkeren. RHENEN Het map een wonder heten dat niemand werd gewond, toen zaterdagochtend bovenaan de westelij ke afrit naar de verkeersbrug over de Rijn in Rhenen een rol staalplaat van ongeveer 150 meter lengte van een vrachtwagen rolde en als een horloge veer uit elkaar „sprong". Het ene eind bleef aan de vrachtwagen vastzitten, 't andere eind lag aan de oostkant van de verkeersweg door 't voormalige spoor gat. Op de witte streep lag de plaat van ongeveer een meter breed in een krul. Toen de rol van ongeveer 3 1/2 ton langs het steile talud van de afrit naar de brug over de in de diepte gelegen noord-zuid verbinding vloog was er ge lukkig geen verkeer, zodat niemand let sel opliep. Eén van de verkeerszuilen bovenaan de afrit knapte als een luci fer af. Het verkeer was geruime tijd gestremd. De lange plaat werd op vier plaatsen met een snijbrander aan stukken gesne- PARIJS In Parijs is vanochtend het openbaar vervoer in staking ge gaan, na het afbreken van de onder handelingen met de directie over lonen en vrije dagen. De staking komt vooral ongelegen voor de vele middelbare scholieren en studenten die examen moeten doen. Zij hebben voorrang in de militaire voertuigen die zijn ingezet. ADVERTENTIE den om de spanning eraf te halen en de bergingswerkzaamheden te vergemak kelijken. Tot laat in de middag was men met behulp van een takelwagen bezig om de restanten op te ruimen. Er lagen verscheidene rollen plaat staal op de vrachtwagen. Vermoedelijk is de rol op hol geslagen bij het nemen van de vrij scherpe bocht bovenaan de afrit. De rijkspolitie, ter sterkte van vier man, had de handen vol om het publiek op veilige afstand te houden en om het drukke verkeer in goede banen te leiden. ADVERTENTIE ...in het dolfinarium Harderwijk In het grootste overdekte Dolfijnensta dion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10.00, 11.30, 13.00,14.30,16.00 en 17.30 uur (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN RONDVAART VELUWESTRAND Tel. 03410 - 6041. Honderden jongelui hebben op ver schillende plaatsen in ons land met kraakacties geprotesteerd tegen het sluiten van zwembaden op zondag. Het openluchtbad „De Hokseberg" in 't Harde is gistermiddag en -avond, net als vorige week, weer „opengebroken". De plaatselijke politic, met versterking uit de omgeving, gebruikte de wapen stok om de orde te herstellen. Verschei dene krakërs kregen een proces-ver- baal. De moeilijkheden ontstonden doordat een raadslid de jongelui vertelde, dat hem er niets van bekend was, dat zij woensdagavond o pde openbare raads vergadering dan zal de openstelling op zondag aan de orde komen mogen komen. Inmiddels is in 't Harde een handtekeningen-actie voor openstelling van het bad gestart. Het nieuwe zwembad in Wezep blijft voorlopig gesloten. Vrijdagavond heeft de Oldebroekse gemeenteraad een voor stel tot openstelling op zondag verwor pen met acht stemmen tegen en zeven voor. De acht tegenstemmers kregen gistermiddag een rouwkrans thuis met het opschrift „Jammer". Burgemeester Luiting Maten van Ol- debroek had deze speciale raadsverga dering bijeengeroepen, omdat hij bang was voor beschadigingen tijdens kraak-acties waardoor het zwembad de verdere week niet meer zou kunnen worden gebruikt en wegens het gevaar van ongelukken voor kinderen door het ontbreken van toezicht. De kwestie leidde zondag tot een luid ruchtige demonstratie van ruim 100 automobilisten, die toeterend door We zep trokken. De protestbetoging kwam in de plaats van een ..kraking" van het zwembad, waarvan de burgemeester in een bespreking met Wezepse actiecomi té de ontevreden jongelui had weten te weerhouden. In Huizen leidde een kraak-actie in het zwembad Sijsjesberg tot vechtpar tijen met de politic, honderden jonge ren waren via gaten in het prikkel draad het bad binnengegaan. De burge meester gaf daarop opdracht het bad te ontruimen. Enkele krakers moesten fikse tikken van de politie incasseren. Later beloof de de burgemeester de zwembadkwestie in de raad ie zullen bespreken. In Hardinxveld is gisteren voor het eerst sinds dertien jaar op zondag in het gemeentelijk zwembad gezwommen. Via een gat in de heg kraakten honderd mensen het bad. Een uur later werden de bassins door de rijkspolitie ont ruimd. In het Overijsselse Hasselt kraakten tientallen jongelui het zwembad. Bur gemeester Malcorps gaf de jongens toe stemming om tc blijven zwemmen, als ze zich maar netjes gedroegen. PHNOM PENH Zestig kilometer benoorden Phnom Penh is een klein Cambodjaans convooi in een hinderlaag van de Viet-Cong gelopen, waarbij vier regeringsmilitairen werden gedood. Het tempelcomplex van Angkor Vat, is nog steeds in de handen van de Noordvietnamezen. Bij de stad Kampong Speu, die ten zuiden van de hoofdstad ligt, wordt zwaar gevochten. De stad is nog in han den der Noordvietnamezen, die men thans met zware artillerie beschiet. Op vijf punten rondom Phnom Penh wordt gevochten tussen Cambodjaanse en communistische troepen. Het zijn over het algemeen geen gevechten op grote schaal, maar zij zijn fel en hard. Nieuwe Noordvietnamese troepen zijn thans aangekomen in de Noordcambod- jaanse provincie Prea Vihaer, die grenst aan Laos en Thailand. Hierdoor is de communistische greep op Noord-Cam- bodja hechter geworden. De Noordvietnamezen zouden een commandopost hebben gevestigd in de tempel van Prasat Lolei, die 14 kilome ter ten oosten ligt van de grote weg die naar Phnom Penh leidt. Zij zouden luchtdoelgeschut hebben opgesteld bij de nabijgelegen tempel van Prasat Bacheng, waar zich ook een vijandelijke waarnemingspost bevindt. Weersverwachting van het KNMI van maandagavond tot dinsdagavond droog weer met wolkenvelden, maar .daatselyk ook zon. Weinig wind en on geveer dezelfde temperaturen als van daag. MORGEN zon op 04.19. onder 21.02: maan op 18.05, onder 01.41.

De Vallei | 1970 | | pagina 1