nanciele notities 10 S maakte in 1969 10,2 min. dollar winst vaili:iiI<M|?!ji!«r vader een Prisma horloge Smeulend verzet kan uitslaan tot brand ABN neemt belang in Australische Maatschappij VERDERE DALING KOERSWAARDEN Homburg neemt Zendijk over Verlies exploitatie eerste kwartaal 1970 STERKE STIJGING ONKOSTEN PRISMA7 PAROOL EN VOLKSKRANT IN ZORGEN W aterhoogten Behoefte aan medezeggenschap en inspraak Pre-advies professoren Kareltje Knetter en de biauwgeruite kiel WAARDE VAN DE DOLLAR TERUGGANG BLYDENSTEIN- WILLINK N.V. Philips start nieuw type Stirling-motor PILOOT STORM TEKKO TAKS Meer werkgelegenheid BELANGSTELLING Kosten door samengaan VISIE VOORBARIG Dividend gepasseerd Pagina 2 MAANDAG lb Ze renden terug naar het strand, dat koel en wijs lag te luisteren naar Gods eigen wiegelied, en zich door geen enkele armbandloze Amerikaan se uit zijn dommel liet sleuren. „We moeten hem vinden", lispelde Pol ontzettend nerveus, „want straks komt de vloed!..." Hij overdacht, of er vloed was, aan de Middellandse Zee. Ja, toch?.... Ze liepen met magneet-ogen het zand af te stofzuigen en vonden nog zeven schelpjes. Pol gaf ze aan Suzy, die ze onverschillig in haar bolle zak Met glijden, zoals haar vader natuur lijk had gedaan met andermans dol lars. Daarboven, in het dure Prince de Lagune, zouden de Venensen zitten met een bestelling, en mevrouw zou „beeldig" zeggen. Morgane was uit wandelen met Van Aadel wat haar geen plezier deed. Pol had haar een knipoog toegewor pen, toen ze languissant en lachloos waren komen langs-drentelen. Van Aadel had zijn stem ndet gedempt, toen hij tegen Morgane zei: „Die Mer- lijn zoekt schelpjes met een goudvis je!" En Pol had zijn schaterlach daar over evenmin dichtgedraaid. Morgane had op niets gereageerd; ze liep als een totempaal: sierlijk en dik in de verf, rechtop zonder contact met de levenden. Pol had haar even staan nakijken: zijn vrouw. Hij vond haar om de een of andere reden tamelijk lief. Er wa ren momenten dat hij werd overwel digd door warmer gevoelens, die van zelf weer bekoelden op hun verhou ding. Bah, het leven was ontzéttend grijs, met al die innig fatsoenlijke voorschrift-mensen. Vandaar. dat Suzy Lindentree toen haar armband verloor die was eenvoudig te rood voor Pols stemming. „Hoe kón ik dat ding kwijtraken!" murmelde ze. „Twee-en-twintigdui zend-tweehonderd-en-vijftig dol lar!".... „En het is je enige sieraad....?" ont zette Pol zich voorzichtig. „Welnee!" zei ze. „Maar ik vind het zo aardig bij avond, als ik bruin ben..." Ze snuffelden als honden hun vorig voetspoor na, keken er in wijde om trek omheen, alsof Lindentree met theatrale armzwaaien had lopen schelpen oprapen. „We moeten de strandwacht waar schuwen", opperde Pol bezorgd. „Ik kan me ook niet herinneren, enig ge luid te hebben gehoord, „Nee", beaamde zij. „Kijk, hier heb ben we stilgestaan, omdat jij zand in je schoen had gekregen, en hem uit klopte!..." „Ja", zei Pol, en hurkte, om met zijn vingers het zand om te woelen. „Verschrikkelijk!" Hij keek op. Dit maakte meestentijds effect hij had wat je noemt een mooie opkijk, en wist die te hanteren. „Oh, well, het is jammer", zei Suzy vertederd. „Ik had niet zo stom moe ten zijn... Ik doe nooit kostbare dingen aan, als ik met een kerel langs enig strand ga dwalen.... Zo hinderlijk!...' Pol knikte dood-ernstig. „Heb je al veel.... schelpjes gevonden?..." infor meerde hij. Ze grinnikte. Haar tanden vingen het boulevard-licht. „Niet zulke inte ressante als deze hier", antwoordde ze. De volgende ochtend liep Pol langs de Grande Promenade, toen hij over vallen werd door een typisch zuidelij ke regenbui. De regen wil daar niet gauw vlotten, maar als hij het doet, dan worden ook meteen alle bakken tegelijk gekanteld. Binnen een halve minuut was Pol drijf. Op dat ogenblik zag hij onder een verlaten gele parasol een andere druipfiguur staan, die hij herkende als Ido van Esch. Ido! Hij was met twee stappen bij zijn vriend. „Waar heb je geze ten?!" informeerde Pol. Een vreemde vraag, van een gereclasseerd dichter aan een maatschappelijk werker. „In Amsterdam", vertelde Ido. „Ik moest er even heen". Pol keek hem afkeurend aan. „Jij hebt natuurlijk de regen meege bracht", zei hij. „Voor mij. In op dracht van de Raad van Toezicht. Omdat ik zo braaf hier woon, en mil- jonaires trouw". Ido schudde verward het hoofd, en zei iets, wat Pol toch wel even diep ontroerde: „Pol, kan ik je vertrou wen?" Ze zwegen er beiden even van, en wellicht dachten ze hetzelfde. Maar Pol klom in zijn hoogste zede lijk bewustzijn dat indertijd vol gens de psycholoog niet sterk ontwik- keld was en antwoordde: „Ja". Daarna waren ze allebei weer stil, en de regen klotste om hen heen en zwolg aan hun benen en gutste gorge lend langs de goten. „Ik wou, dat ik iemand had, die ik écht kon vertrouwen", zei 'Ido in ge dachten verdiept. „Ik ben nu immers volslagen braaf", troostte Pol hem. Hij vergat, hoe hij de vorige avond de armband had liggen bekijken in zijn bed. Er za ten honderdnegenendertig robijnen in. Ten slotte had hij hem maar weer te rug gelegd in de holle hak van zijn strandschoen, waar hij hem vroeger in de avond in had laten glippen, toen hij het zand eruit klopte op het strand. Het ding zat daar voorlopig best. „Je móét me vertrouwen, Ido!" drong hij aan. „Kan iik je ergens mee helpen?..." Ido zweeg en stampte de droppels van zijn broekspijpen, maar hij stampte precies in een plas, zodat het resultaat niets droger was. Hij boog zich voorover en zei zacht, alsof er in de parasol minstens twee microfoons zaten: „Er worden op de beurs in Am sterdam de laatste tijd telkens papie ren van Venens en Co aangeboden..." Pol haalde zijn wenkbrauwen op. „Pas maar op, dat je d'r niet in tuint", waarschuwde hij. „Het zijn geraffi neerde loeders. Nou ja, Morgane valt er een beetje buiten..." Ido schudde het hoofd en keek naar de grijze strandlijn. „Regen is ordinair", zei Pol verbit terd. Zijn broek plakte aan z'n benen. „Er is iets met die verkoop", bracht Ido naar voren. „Ik weet niet, wat..., maar dat zit niet goed..." „Maak je nu maar geen zorgen", troostte Pol breed, „het is mijn geld en niet het jouwe". Maar dat stootte een klein venstertje open in zijn geest. „Weet je wat, Ido?" voegde hij er le vendig bij. „Nee", zei Ido zeer openhartig. Zo zag hij er ook uit. Pol zweeg even. „Ga je weer naar Amsterdam?..." „Waarom"? informeerde Ido, zo af wijzend alsof Pol hem robijnen mee zou geven met een codewoord voor Janus Mal (die net weer op vrije voe ten was. Geen omgang voor Pol; daar over waren alle maatschappijen het eens). „Je moet die papieren voor mij la ten kopen", zei Pol langzaam. Hij keek zijn vriend aan met zulke schit terende ogen, dat die schrok. Ido stak zich aan het triomfantelijke licht erin. „Waarom?!" herhaalde hij. „Omdat ik die dingetjes wil heb ben", legde Pol uit. Ido kuchte tactvol. „En tot welk bedrag had je gedacht te willen gaan?..." peilde hij. Pol dacht na. „Ik heb nog zesdui zend francs", zei hij peinzend. Ido werd bloedrood. „Hoe kom je daaraan!" vroeg hij iets te scherp. Pol grinnikte. „Van mijn bruid", zei hij. „Je mag ernaar informeren. Maar je mag niet zeggen, waarvoor ik ze wil besteden". Ido keek hem aan. Hij kon zijn ogen en oren niet geloven. Hij kéék. „God, Pol", zei hij met trillende stem, „nu weet ik, dat ik me niet heb vergist, toen.... Je bént een beste vent!..." Hij stak zijn hand uit en tast te raar langs Pols arm en borst. „Een béste kerel!" herhaalde hij. Pol nam de druipende parasol uit haar houder. „Kom", zei hij. „We kunnen hier niet blijven staan, mekaar betekenisvol aan te staren. Dan denken de mensen, dat ik weer iets beraam..." Hij ver heelde zijn teleurstelling over de slechtheid van de mensen niet, hij dikte die nog wat aan in z'n stem. On derwijl rekende hij als dol. Die robij nen zouden zeker tienduizend gulden opbrengen, met het sloopgoud van de band „Ik krijg nog tienduizend", lis pelde hij. (wordt vervolgd) wmmmmt 4448 Toen de laatste echo van de ontploffing tussen de hoge stammen was verklonken, en de rookwolken op getrokken, ontdekte Arend tot zijn verrassing dat hij weer enigszins het gebruik van zijn ledematen terug kreeg. Dit was hem meer dan welkom, want zoals hij kortelings had kunnen ondervinden, was het uiterst on aangenaam om in ogeblikken van crisis de rol van zout pilaar te moeten spelen. Toen hoorde hij vlak naast zich de stem van Faldar, die steunde als een verslagen prijs vechter. Zijn smart bleek echter meer geestelijk dan fysiek te zijn, want de eens zo grote Magiër staarde we zenloos voor zich uit en mompelde: „Verloren, alles ver loren, het werk van 'n heel leven! En alleen doordat een vrouw weigert te geloven in iemands goede attenties. Als je eenmaal het etiket van „booswicht" hebt opgeplakt ge kregen, kun je blijkbaar nooit meer een goed mens wor den. Het wordt mij zelfs kwalijk genomen, dat ik lief heb. Wat moet ik eigenlijk nog meer doen om mijn op rechte gevoelens te bewijzen?..." Faldar drukte de han den tegen de ogen in een gebaar van wanhoop. !8. Terry scheen zijn vriend toch niet tot overmorgen alleen te kunnen laten en was de volgende morgen al weer vroeg bij Tekko. „Ik bedacht me opeens dat je nog maar één dag hebt voor je vertrek, om je koffers te pakken!" verontschuldigde hij zich en dook meteen twee van Tekko's reisvaliezen op. „Ik zal je helpen. Zeg jij maar wat je allemaal mee wilt nemen" „Stop! Stop!,, lachte Tekko. „Wat moet ik met koffers beginnen? Stel je voor dat ik een stuk zou moeten lopen! Mijn tanden borstel en verbandmiddelen en een pakje boterhammen gaan wel in mijn draagtas. En meer heb ik heus niet no dig!" „Je atlas!" vond Terry. „Die zal je heus wel nodig hebben!" Nee, niet de atlas maar de wereldkaart!" ant woordde onze wereldreiziger en scheurde één, twee, drie de wereldkaart uit zijn oude vertrouwde schoolatlas. Voor de rest van de dag deed Terry niet anders dan zijn vriend raadgevingen geven en toen hij eindelijk vertrok ken was zat Tekko, met tuitende oren, nog lang bij de huiselijke haard. De slaap zou hij toch wel niet kunnen vatten. CUYK Homburg NV heeft meege deeld, dat met Zendijk's Vleeswaren- en Conservenfabrlek NV te Olst over eenstemming is bereikt om de Zendijk bedrijven, waartoe ook de NV Verenig de Slachtbedrijven Salland te Olst be hoort, met ingang van 18 juli aan Hom burg over te doen. De bedrijven zullen in de Homburg bedrijven worden geïntegreerd op zulk een wijze, dal de werkgelegenheid (thans ca. 280 werknemers) zal kunnen toenemen. De directie zal in handen blijven van de heren David en Sallo Zendijk. Voor Homburg NV betekent dit een belangrijke mogelijkheid van uitbrei ding der slacht- en produktiecapaciteit. De betaling zal gedeeltelijk in aandelen en gedeeltelijk in contanten geschieden. Met de werknemersorganisaties is vol ledige overeenstemming bereikt. GENÈVE Investors Overseas Services Ltd. (OIS) heeft zaterdag in Genève be kendgemaakt dat zy in 1969 'n geconsolideerde netto winst heeft gehad van 10,2 miljoen doller vergeleken met 14,4 miljoen dollar in 1968. De maatschappij zei dat indien men geen rekening houdt met een reserve van 4 miljoen dollar voor mo gelijke verliezen, de inkomsten over 1969 14,3 miljoen dollar zouden zijn geweest. Uit het jaarverslag van de maat schappij blijkt dat de inkomsten uit alle bronnen in 1969 67 miljoen dollar heb ben bedragen vergeleken met 44 mil joen dollar in 1968, maar dat exploita tiekosten zijn gestegen van 29 miljoen dollar in 1968 tot 54 miljoen dollar in het afgelopen jaar. Over het besluit om 4 miljoen dollar te reserveren voor mogelijke verliezen geeft de maatschappij als commentaar dat zij voorzichtig is en rekening houdt met grote verliezen die mogelijk het re sultaat kunnen zijn van bepaalde trans- ADVERTENTIE 3 doublé herenhorloge, modern tonneau model 99,- (doublé herenhorloges reeds v.a. 69,-) b doublé herenhorloge, datum/ waterdicht (topmodel uit Friendship-serie) 125,- zonder datum 109,- Ook in edelstaal v.a. 115,- C gouden herenhorloge met datum 225,- (gouden herenhorloges zonder datum reeds v.a. 195,-) 2 jaar verzekerd tegen verlies en diefstal. acties die het vorige bestuur van de IOS heeft aangedaan. Tot deze transac ties behoren leningen en beperkte steundeposito's door de IOS en haar dochterondernemingen aan de Com monwealth United Corporation en aan personeel van de maatschappij en haar dochterondernemingen. Sinds oprichter Bernard Cornfield in AMSTERDAM Dc Perscombinatie (Parool-Volkskrant) heeft sterk te kampen met hoge kosten verbonden aan de samenvoeging van hun beide dagbladen. De directie is bezorgd over de resultaten dit jaar. Hoewel de omzet vorig jaar steeg van f 62 tot f 69 miljoen is de winst ge daald van 1,87 tot 1,74 miljoen. Pas in 1971 verwacht men dat de voordelen van het samengaan de hieraan verbon den kosten zullen overtreffen. De advertentie-omzet steeg sterk, mede doordat bij de Volkskrant de ta rieven konden worden opgetrokken door de gestegen oplage. De oplage van de dagbladen steeg van 390.000 tot 397.000 en van de advertentiebladen van 345.000 tot 350.000. De Arbeiderspers (met o.m. Het Vrije Volk) wordt een in meerdere opzichten aanvaardbare partner genoemd om tot een verdere schaalvergroting te komen. DEN HAAK, 15 juni Konstanz 471 3; Rheinfelden 382 +5; Straatsburg 416 +6; Plittersdorf 558 —9; Maxau 629 9; Plochingen 150 +3; Mannheim 491 1; Steinbach 137 3; Mainz 414 onv.; Bingen 308 —2; Kaub 351 —5; Trier 274 11; Koblenz 339 +7; Keulen 335 5; Ruhrort 520 —9; Lobith 1139 —9: Nij megen 922 —10; Arnhem 907 —8; Eefde IJssel 493 —5; Deventer 371 —5. Monsin 5446 —18; Belfeld 1111 —17; Grave beneden de sluis 500 4. (Van onze financieel-economische redactie) „Dat er behoefte bestaat aan medezeggenschap en inspraak is belangrijker dan het feit, dat die wens nog weinig gearticuleerd is. Er is wel degclyk onbehagen over de bestaande situatie, al heeft het nog niet de vorm aangenomen van een revolutionair elan. Nu is er nog tijd voor verbeteringen langs wegen van ge leidelijkheid, maar als deze kans niet wordt benut acht ik het allesbehalve uitge sloten, dat het verzet, dat nu nog onder de oppervlakte smeult, uitslaat tot een echte brand". Dit zei prof. dr. J. A. P. van Hoof, hoogleraar in Nymegen, tot de deelnemers aan het onlangs gehouden congres van het Nederlands Katholiek Vakverbond. Prof. dr. Van Hoop had voor het con gres een preadvies opgesteld in samen werking met prof. mr. A. D. Belifante en prof. dr. ,T. J. A. Vollenbergh. De heer J. Lanser, voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, vroeg de preadviseurs of het wel moge lijk is, democratisering te verwezenlij ken in een systeem van particuliere on dernemingsgewijze produktie. Prof. Vollenbergh meende van wel, al zijn dan wel ingrijpende wijzigingen in allerlei gezagsverhoudingen nodig. Het invoeren van een nieuw systeem zou te veel nieuwe problemen met zich mee brengen. Prof. mr. Belinfant» stelde, dat het medezeggenschapsvraagstuk zich in een centraal geleide plan-economie net zo voordoet als in een systeem van onder- 232 In de slaapkamer van smid je Verholen was ook iets héél zonderlings aan de hand. De smid had namelijk een gat in de dag geslapen. Het zonlicht van de warme zomermiddag stroomde reeds over vloedig zijn kamer binnen, toen hij plotseling ge wekt werd door een stem die hem toeriep: „Waarde Verhole! Wor wakker, zeg! Vooruit! De oge ope!" Verwonderd opende de smid zijn heldere kijkers en toen zag hij een bijzonder deftige heer staan, die een stijlvol, donker kostuum droeg en een kostbare sigaar rookte. „Hela, meneer! Wat doet u zomaar in mijn kamer?" wilde Verholen graag weten. - „Wel verdraaid, goede man! Herkent ge me niet?" vroeg de deftige heer. „Ziet ge niet dat ik Foppe Helm stock ben? Laat me u dan eve uitlegge, dat ik mijn zwaarmoedige knevel heb late fatsoenere en dat ik bovendien een beheurlijk kostuum heb laten aan- mete"... - De smid barstte in een daverend gelach uit en wierp zich kronkelend van plezier in zijn bed heen en weer. „Ha die Foppe!" riep hij uit. „Jonge jonge jonge jij maakt goed gebruik van je centen zeg! Heb je het al opgehaald soms?" - „Ik kan me je plezier niet erg goed begrijpe", zei Foppe koel tjes. „Ik wil feaarne toegeve dat je een beetje hebt meegeholpe bij het binnenhale van mijn kapitaal, maar dat kan toch nauwelijks rede voor je weze je nu zo uitbundig aan te stelle. Edoch dat ook Foppe dankbaar kan weze, wil ik je nu bewijze. Ik zal je een goede sigaar aanbiede. En dan moete we het daar maar bij late vint ik". - De herbergier haalde een sigaar van minstens tachtig cent uit zijn koker en bood die aan de smid aan. „Kijk", vervolgde hij. „Ik heb zojuist het hotel Atlanta gekocht, Ik hoop dat je zult begrijpe, dat deze luxe zaak geen plaats is voor een gewone smid uit Rijkhuis. - „Wat!?" riep smidje Verholen uit. „Een gewone smid? En ik word afgescheept met een sigaar? Zeg ben je nou helemaal!" nemingsgewijze produktie. Mr. P. H. Hugenholtz, secretaris van het Neder lands Verbond van Vakverenigingen, had in de preadviezen een vigie op de verdere toekomst gemist. Hij gaf uiting aan zijn vrees, dat het ontbreken daar van op de duur zal leiden tot grotere frustaties of een geringere belangstel ling bij de leden. Hij vroeg zich tevens af of het wel enige zin heeft om door te gaan met „het bijschaven van de sta tus quo". Prof. dr. Vollebergh ontkende, dat de preadviseurs „bijschaven, pappen en nathouden" zouden hebben aangeraden. Het veranderen van de bestaande orde is een zaak die iedereen aangaat. Hij zei verder: „Het is onjuist als een klei ne groep nu uitmaakt dat het helemaal anders moet en op welke manier. Eerst moeten de mensen rijp gemaakt worden voor deelneming aan de discussie. De evolutie kan drastische dingen doen, de (Van onze fin-econ. redactie) De bekende economist Paul A. Samuelson van de Massachusetts University zegt in een artikel in de „Financial Times" dat de Amerikaanse dollar te hoog is ge waardeerd volgens „elke stan daardtest". De overwaardering heeft tot gevolg, dat Amerikaan se goederen in het binnen, zowel als het buitenland, te duur zijn en dat het niet meer mogelijk is de vereiste overschotten op de lo pende rekening van de betalings balans te behalen. Hij acht het verbazingwekkend, dat de reputatie van de dollar on danks de verslechtering van de lopende rekening in de laatste tijd verbeterd is. Wat de rente voet op de kapitaalmarkt betreft, rekent Samuelson op een lichte daling. Hij verwacht overigens wel, dat het zal lukken om de in flatie mettertijd, zij het slechts langzaam, onder controle te krij gen. aap heeft tenslotte de mens voortge bracht en een zeker verschil is er toch wel". Mr. P. M. H. van Boven, voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkge versverbond, noemde de opmerking van mr. Hugenholtz, dat de huidige verbete ringen wel eens als een slaapmiddel zouden kunnen werken, voorbarig. Hij noemde als voorbeelden de vernieuwin gen in recente weten en wetsontwerpen met betrekking tot de onderneming en de ondernemingsstructuur, die nog ge stalte moet krijgen. „Ik geloof dat ze zeer activerend kunnen werken op de verdere ontwikkelingen", aldus mr. Van Boven. Mr. Hugenholtz verklaarde, dat h(j geen keus wil maken tussen evolutie en revolutie. Wel meende h(j, dat in de Ne derlandse samenleving de laatste jaren ook door de vakbeweging een te voor zichtige en geleidelijke evolutie is geko zen, gericht op onderlinge overeenstem ming. Hij voegde hieraan toe, dat men meer moet openstaan voor de mogelijk heid van conflictsituaties. AMSTERDAM De raad van be stuur van de Algemene Bank Nederland deelt mede, dat de ABN, de Banque Na tionale de Paris, Banca Nazionale del Lavoro, Dresdner Bank en de Common wealth Trading Bank of Australia zijn overgegaan tot de oprichting van de „European Australian Finance Corpo ration". Deze nieuwe joint venture zal een aanvangskapitaal hebben van Australi sche dolllars 10 miljoen, terwijl door de deelnemende banken een belangrijke „standby" kredietfaciliteit zal worden verleend. De ABN, Banca Nazionale del Lavoro en de Dresdner Bank nemen elk met 18 pet. in het kapitaal deel, terwijl de Banque Nationale de Paris (BNP), die reeds vele jaren over eigen vestigingen in Australië beschikt, en de Common wealth Trading Bank of Australia elk voor 23 pet. zullen participeren. mei van dit jaar als president-commis saris was afgetreden, is de belangstel ling voor de IOS bijzonder groot ge weest. In het jaarverlsag zegt de nieu- president-commissaris, sir Eric Wyndham White, aan de aandeelhou ders: „De nieuwe directie heeft beslo ten de exploitatiekosten te houden be neden het eerder vastgesteld niveau voor 1970. Om dit doel te bereiken zal het financiële toezicht samengaan met de groei van de maatschappij". De winst per aandeel is gedaald van 31 cent in 1968 tot 21 cent in het afge lopen jaar. De winst over 1969 heeft 10,282 'miljoen dollar bedragen tegen 14,369 miljoen dollar in 1968. Maar in 1968 had de maatschappij een speciale eenmalige winst van 15,219 miljoen dol lar onder meer uit de liquidatie van haar belang in Investors Planning Cor poration of America. Wanneer men dit meetelt komt de totale winst uit op 29,588 miljoen dollar. In het jaarverslag wordt voorts ge zegd dat uit nog niet door accountants gecontroleerde gegevens die de IOS heeft opgesteld, blijkt dat de exploita tie in het eerste kwartaal een verlies heeft opgeleverd. Dc maatschappij verwacht dat dit verlies zich heeft voortgezet in de periode tot de verschij ning van het jaarverslag. ENSCHEDE Dat de resultaten van Blydenstein-Willink NV over 1969 niet aan de gestelde verwachtingen hebben beantwoord, wijt de directie aan ver schillende omstandigheden. In haar zaterdag verschenen jaarver slag noemt zij de steeds veelvuldiger wisselende mode, de concentraties en bedrijfssluitingen in de kledingindus trie, waardoor het aantal verkooppun ten daalde en de opbrengstpr ijzen slechter werden, de prijsstop, de con currentie uit Oost-Europa en Azië en het niet kunnen compenseren van de verminderde binnenlandse afzet door verhoging van de export. De totale om zet steeg slechts met vier pet. van f 56 min. tot 58 min. Het exploitatiesaldo nam af van ƒ2,9 min. tot 2,6 min. De te betalen inte rest steeg van 896.000 tot ƒ1,0 min. Na aftrek van de afschrijvingen ad 2,2 min. (v.j. 2,3 min.) bedraagt het verliessaldo 685.000. Het dividend zal wederom worden gepasseerd. De ven nootschap keerde voor het laatst divi dend uit in 1965 (6 pet.). Philips is gestart met een nieuw type Stirling-motor. Het nieuwe type is ge bouwd om de verschillende toepassings mogelijkheden nader te onderzoeken, dit mede op verzoek van de licentiehou ders. Met name gaat het hier om de toepassing van de Stirling-motor in vrachtwagens of busjes. Het vermogen is nu 100 pk, binnenkort wil men dit opvoeren tot een kleine 200 pk. De Stirling-motor is hiermee defini tief uit de typische laboratoriumfasc gestapt; het principe is niet alleen le vensvatbaar gebleken, men kan nu ook aan de hand van dit produkt aantonen, dat hij toepasbaar is. (Van onze fin-econ. redactie) Afgelopen maand is de koers waarde van aandelen, genoteerd op de Amsterdamse beurs, verge leken met mei 1969, met bijna tien miljard gulden gedaald. Een jaar geleden stond de koerswaar de op een hoogtepunt met 50492 min., terwijl dit cijfer per ultimo mei f 40622,— bedraagt. Het vo renstaande blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Na een geleidelijke stijging in het eerste kwartaal van dit jaar tot een bedrag van 45077, is in april en mei een daling van het koerspeil gevolgd, die zich ook duidelijk heeft weerspiegeld in de ANP-CBS-beursindex. Vrijwel alle rubrieken hebben bijdrage tot de vermindering van de koerswaarde geleverd, met uit zondering van mijnbouw en pe troleum (excl. Kon. Olie). De internationale concerns gin gen achteruit van ƒ30196 tot ƒ29431; handel, industrie en di versen van 7261 tot 6743 min; scheepvaart en luchtvaart van (878 min tot ƒ841 min; bank, krediet- en verzekeringswezen van ƒ2666 min. tot ƒ2478 min; cultures van f 60 min tot f 54 min. De gemiddelde koers, die in maart de hoogste stand tot dus ver van dit jaar bereikte op 499 pet., ging in mei terug tot 466 pet. Verleden jaar mei was de gemid delde koers nog 591 pet. Ultimo mei stond de algemene ANP-CBS beursindex op 105.9. Juist enige dagen tevoren, op 27 mei, bereikte het cijfer de laag ste stand van dit jaar met 99.1. De hoogste stand werd bereikt op 8 april met 120.7. De eerste dagen van juni heeft de beur; een wis selend beeld vertoond. De alge mene beursindex herstelde tot 107.8, maar ging daarna geleide lijk terug en was 103.7 op don derdag 11 juni.

De Vallei | 1970 | | pagina 2