Felle AR P-discussie over defensiebeleid Nu is het tijdvoor lékker met lékker: Beschuit met aardbeien. Nieuwe PPR-praeses Jac. Tonnaer is tegen extremisme Groene Betaalcheques accepteert iedereen. TOESTAND IN JORDANIË IETS STABIELER Rebellie dreigt bij Conservatieven Bermbranden vertraagden treinenloop pak ze... ze zijn er weer! OOK BROER VAN MINISTER SCHUT OP BEWOGEN PARTIJCONVENT UITGETREDEN Uw volgende shaver (weer) een Philishave 3. Weer kranten in Engeland Mr. C. WINTERS VOORZITTER KVP-JONGEREN L.H.V. trekt de geruchtmakende brief aan huisartsen in Levend verbrand onder autowrak REDACTIE VAN SPIEGEL NU ONTSLAGEN Chinese invasie in Engeland „ABSOLUTISME" BERAAD OVER TOEKOMSTIG BELEID PARLEMENTAIR SCHMELLEHEUVEL De vele, vele mannen die zich elektrisch scheren, weten allang dat diep uitscheren óók kan zonder dat "schrale-gevoel-after-the-shave-before Ze weten dat het geheim van veilig diep uitscheren zit in de ronde scheerhoofden van de Philishave 3. yy Elk haartje, dun, dik, kort, lang, wordt diep uitgeschoren. De man die van scheren weet scheert zich dus met de Philishave 3. Geen haar op zijn gezicht die nog aan een andere shaver denkt. Tweede Brabantse centrale net over Gelderse grens OPVOLGER IR. STIENEN MUITERIJ EXECUTIE Drastische ingreep in huurvnisdrijf Dit is het recept: Kaasfonduevan Nederlandsekaas. MAANDAG 15 JUNI 1970 ADVERTENTIE (Van een onzer redacteuren) UTRECHT Ook zaterdag is het op het convent van de Anti-Revolutionaire Partij in het Congrescentrum te Utrecht onrustig geweestbewogen discussies zijn vooral gehouden over de veiligheidsparagraaf in de „voorwaarden voor een gemeenschappelijk urgentieprogram van ARP, CHU en KVP" en het uittreden van een groep radicalen uit de partij. De besluitvorming over de veiligheids paragraaf in het gemeenschappelijk stuk van de drie partijen was voor ds. H. Schut, gereformeerd predikant te Utrecht en broer van minister ir. W. F. Schut (Volkshuisvesting), aanleiding om voor het lidmaatschap van de ARP te be danken. Zijn grote medestander in deze zaak, prof. dr. J. Verkuyl uit Amster dam, besloot een beslissing over het wel of niet lid blijven van de ARP uit te stellen tot het beraad over de veiligheidsparagraaf in het AR-program van actie (dit najaar) zal zijn voltooid. Doodstil was het in de grote zaal van het Congrescentrum tijdens een felle discussie tussen prof. Verkuyl en de voorzitter van de AR-fractie in de Tweede Kamer, mr. B. W. Biesheuvel. Prof. Verkuyl vond met, naar in de wandelgangen, maar ook uit de sfeer in de zaal bleek, tal van medestanders dat de NAVO-landen zouden moeten toezeggen nooit als eerste nucleaire, biologische of chemische wapens te zullen gebruiken; stopzetting van de produktie van deze wapens en vernieti ging van de voorraden ervan in West- Europa zouden-op deze toezegging moe ten volgen, aldus prof. Verkuyl, die dit „een eis van Evangelische politiek" noemde. Mij werd op dit punt krachtig aange vallen door mr. Biesheuvel, niet eens zozeer om de stelling zelf, maar meer om wat de fractievoorzitter de „ge vaarlijke verabsolutering", door prof. Verkuyl c.s., noemde. „Ik vind het be nauwend, dat prof. Verkuyl zo pre cies wéét wat de wil van God in dit opzicht is, ik dacht dat we in onze partij in de afgelopen jaren van dit absolutisme voor een belangrijk deel bevrijd waren". Prof. Verkuyl hield echter vol; het partijconvent schaarde zich achter het voorstel van het centraal comité (par tijbestuur) om deze passage in het ge meenschappelijke stuk te handhaven. zij het enigszins gewijzigd. Nu staat er: „Het beleid zal over een brede linie gericht moeten zijn op ont spanning, op het tegengaan van het denken vanuit verstarde machtsblokken en op het zoeken en gebruiken van mo gelijkheden om de tegenstellingen te overbruggen". Toegevoegd werd: „Wan neer ons land zich als consequentie van dit standpunt offers zal moeten ge troosten, is cle AR-partij bereid de ver antwoordelijkheid van deze consequen tie te aanvaarden". De veiligheidsparagraaf in het AR- urgentieprogram wordt naar aanlei ding van de duscussies van vrijdag avond en op voorstel van het modera- men in het najaar vastgesteld. In de commissie van beraad hierover heeft ook prof. Verkuyl zitting. Voor ds. Schut hoefde het allemaal niet meer: hij bedankte staande de vergadering voor het lidmaatschap. Lang heeft het convent nagepraat over het bedanken voor de partij van de groep-Feddema. Vooral de in de ARP gebleven radicalen (Scholten, Idenburg, Faber e.a.) toonden zich ver bolgen over hel feit, dat voorzitter, dr. Veerman nawelijks tijd voor discussie over Fedema's besluit had gegeven. Na een soms felle discussie werd besloten, dat dr. Veerman alsnog een gesprek met Feddema c.s. zal hebben. Eerste-Kamerlid prof. dr. W. Albeda zei het heengaan van de groep radica len te betreuren. „Ondanks dit uittre den zal de ARP een radicale vleugel behouden en de partij zal dit merken". Oud-Arjos-voorzitter H. A. de Boer vertelde, dat er voor de 1500 leden van de AR-jongerenorganisatie geen reden is om de uitgetredenen te volgen. CNV-voorzitter J. Lanser, opnieuw sprekend als „gewoon AR-lid", noem de de rol van de radicalen in de partij bijzonder nuttig. „Zij, ook de uitgetre denen, hebben een belangrijke bijdrage aan de ontwikkeling van de partij ge durende de afgelopen jaren geleverd. „Ik hoop alsnog, dat Fedema en de zij nen op hun besluit terug zullen komen want we hebben hen hard nodig", aldus de heer Lanser. die verder vond dat het „nee" van de PvdA aan het adres van de drie confessionele partijen nog niet het „ja" van deze partijen aan de WD hoeft te betekenen, een conclusie die onderschreven werd door partijvoorzit ter Veerman en fractieleider Biesheu vel. dan weet u wat fijn uitscheien ADVERTENTIE LONDEN De staking van drukkers bij de landelijke kranten in Engeland is zaterdag geëindigd. Er werd een akkoord bereikt na urenlange, slo pende, deels nachtelijke onderhande lingen. De drukkers eisten een loonsverhoging van 25 pet; ze krijgen 5 pet. met voor de laagst betaalden nog eens vijf pet. Verder kregen ze er een vierde week vakantie per jaar bij. De staking van de negen landelijke bla den en twee avondbladen in Londen heeft vier dagen geduurd. Voorde uitgevers is dat een schadepost kan gederfde inkomsten van omstreeks twaalf miljoen gulden. s ROTTERDAM De nieuwe voorzit ter van de Politieke Partij Radicalen, Jac. Tonnaer, heeft zaterdag op het PPR-congres in het Rotterdamse Groot- handelsgebouw zijn partijgenoten ge waarschuwd tegen het extremisme. „Als wij de confessionele kiezers een alternatief, een betere keus, willen voorhouden, zullen wij moeten beden ken, dat wij dat doel nooit bereiken als we als extremistisch te boek staan. La ten we goed bedenken, dat radicaal be paald wat anders is dan extremistisch: deze twee adjccvia worden door de confessionele kiezers nogal eens ver ward, laten we deze verwarring niet versterken". Uit deze (en andere) woorden bleek dat de heer Tonnaer de voorkeur geeft aan een gematigd links beleid, in ieder geval een gematigder beleid dat onder zijn concurrent voor het voorzitterschap van de PPR, dr. Michel van Huiten uit Lelystad, het geval zou zijn geweest. Zoals gemeld heeft de heer Tonnaer (37), die ook burgemeester van Schin- veld (L.), Limburgs Statenlid en lid van de Eerste Kamer is, een krappe over winning op de heer Van Huiten behaald in de strijd om de opvolging van mr. Erik Jurgens, die de PPR na het aftre den van drs. P. Bogaers geleid heeft. De heer Tonnaer denkt het voorzit terschap van de PPR één jaar te zullen bekleden, waarbij hij beseft, dat dit een heel moeilijk jaar zal zijn omdat eind mei 1970 de Tweede-Kamerverkie zingen gehouden zullen worden. Dat de PPR het zwaar krijgt staat vast omdat de resultaten bij de Staten- en raads verkiezingen van de afgelopen maan den in het algemeen teleurstellend zijn geweest; onder meer zag mr. Jurgens de vrijwel veilig geachte eerste zetel in de Amsterdamse gemeenteraad aan zijn neus voorbijgaan. De heer Tonnaer liet zaterdag in zijn sluitingsrede duidelijk uitkomen, dat hij meer (dan mogelijk zijn voorganger) nadruk zal leggen op de parlementaire actie, hoewel hij de invloed van de bui tenparlementaire actie niet wilde on derschatten. „Onze partij moet zich niet van buitenparlementaire actie afwen- ADVERTENTIE Do gezamenlijke Nederlandse banken garanderen w tedere betaalcheque tot f. 100.-. ledereen weet dat. ledereen accepteert ze dan ook. Groen is veilig. Bij elke bonk kunt u ze aanvragen. den, maar het buitenparlementaire werk moet leiden tot resultaten voor het parlementaire werk", aldus de heer Tonnaer. Het congres besloot een commissie te benoemen, die verschillende alternatie ven voor het optreden bij de komende Kamerverkiezingen moet vastleggen (PAK-samenwerkjng of niet etc.). Re sultaten van dit berèad worden in okto ber op een nieuw congres bestudeerd. Verder werd na nogal wat opposi tie, vooral van dr. v. Huiten besloten besprekingen te beginnen met de vrij dagavond uit de AR-partij getreden ra dicalen onder leiding van drs. Hans Feddema. De heer Van Hultcn wilde ni<;t met deze radicalen als groep gaan praten, maar hen persoonlijk benade ren. Mr. Jurgens pleitte zaterdag voor de opstelling van een keihard regerings program van de progressieve partijen, dat als alternatief zou dienen voor het nu gevoerde regeringsbeleid. Zo zou het in de verkiezingscampagne tot een dui delijke keuze kunnen komen tussen het beleid van het kabinet-De Jong en dat van de huidige oppositie. Hij meende dat de AR-radicalen voor de „groep- Schmelleheuvel" (Schmelzer-Mellema- Biesheuvel) zijn gezwicht. Want dat is bliksemsnel, lekker schoon scheren. v 's-HERTOGENBOSCH De NV Pro vinciale Noordbrabantse Electriciteits- maatschappü in 's-Hertogénbosch heeft plannen in voorbereiding voor dé bouw van een tweede energiecentrale. De huidige centrale staat in Geer- truidenberg. Voor de nieuwe vestiging heeft men een gebied op het oog in Gelderland, vlak bij de Brabantse grens tussen de Maas en de Waal. Over de mogelijkheden tot realisering van een tweede elektriciteitscentrale is reeds overleg gaande tussen Rijkswaterstaat, het provinciaal bestuur van Noord-Bra bant en Gelderland en de directie van de PNEM. PARIJS Op 11 juli houdt „Paris Presse", een groot Frans avondblad, op te verschijnen. De voortdurende stijging van de kosten is er de oorzaak van. Het blad is in 1944 gesticht. LONDEN Terwijl de overwinning van Labour bij de verkiezingen van donderdag steeds vaster komt te staan, is er in de Conservatieve partij al een strijd om de macht aan de gang. Die gaat tussen Edward Heath, de leidér van de partij, en de extreem rechtse Enoch Powell. Deze laatste deed dit weekeinde een onverbloemde gooi naar het leiderschap van de partij. Heath zette hem in 1968 uit het con servatieve schaduwkabinet vanwege zijn extreme opvattingen over het ras senvraagstuk. Powell oefende zaterdag zelfs directe kritiek op Heath, zonder diens naam te noemen, maar wel door woorden van ZEIST Mr. C. H. B. Winters uit Arnhem, lid van Provinciale Staten van Gelderland, is dit weekeinde op het congres van i'" jongeren van de KVP, voorzitter van deze organisatie gewor den. Hij is dc opvolger van ir. Jac. Stie- nen uit Hilversum. De heer'Stienen noemde in zijn con gresrede D"66 een potentiële partner van de confessionele partijen voor de volgende regeringsperiode. „Ik ben het bepaald niet eens met mr. Biesheuvel als deze D'66 nu al afwijst; hij doet dan hetzelfde wat hij de PvdA verwijt, opdat deze nu al samenwerking met de confessionele partijen verwerpelijk vindt", aldus de KVP-JG-voorzitter, die de PvdA als mogelijke coalitiepartner afschreef „nu deze partij zichzelf in de oppositierol gemanoeuvreerd heeft". Ir. Stienen betreurde afscheidingen als PPR en DS'70 omdat deze de politie ke onduidelijkheid die toch al, mede als gevolg van het grote aantal partijen zo groot is, doen toenemen. Hij juichte verdergaande samenwerking tussen KVP, CHU en ARP toe. mits zij samen een vooruitstrevende politiek voorstaan. hem te citeren. Heath heeft de ophit sende manier waarop Powell het ras senvraagstuk behandelt destijds on christelijk genoemd. Powell hekelde nu de wijze waarop „partijleiders gehypnotiseerd worden, door van de vijand letteen te aanvaar den als „racistisch en onchristelijk" en die toe te passen ot oude politieke col lega's. Powell wil een volkomen stopzetting van alle immigratie uit het Gemene best. Hij beschreef de laatste dagen steden in Engeland met grote concen traties kleurlingen als on-Engels. Hij waarschuwde voor een bloedige rassen- strijd. Verder moet er volgens hem een sa menzwering zijn geweest door „verra ders in enkele ministeries" als gevolg waarvan het Britse volk wreed is mis leid over de snelle groei der niet-blanke bevolking in Engeland. Sojoez UTRECHT Bermbranden hebben zaterdag geleid tot flinke vertragingen in het treinverkeer. Door de grote droogte waren een paar vonken of weggegooide peukjes voldoende om brand te veroorzaken. Dat gebeurde tussen Delft-Schiedam, Lage Zwaluwe-Breda en bij Weert. Door vastgelopen remmen van de trein Zandvoort-Maastricht ontstond ook bij Maarssen een bermbrand. Op al deze plaatsen ontstond een opeenhoping van vertragingen. Duin- en bosbranden deden zich voor bij Tilburg en Oostvoorne. Nabij de boulevard van Oostvoorne werd een duingebied van tien hectare in cle e gelegd. Langs de Gilzerbaan, he: wingebied van Tilburg, ging dertig hec tare bos in vlammen op. AMMAN.Een functionaris van de Engelse ambassade in Amman heeft gezegd, dat de situatie in Jordanië nu „snel .stabiliseert", aangezien er een nauwe samenwerking tot stand is geko men tussen guerrilla-organisaties en de Jordaanse regering. Hij zei te menen dat de guerrilla-or ganisaties het bestand willen doen sla gen. Jasser Arafat, dc leider van de Pa lestijnse guerrilla-strijders, heeft giste ren de Verenigde Staten de schuld ge geven van de huidige crisis in Jordanië. Hij dreigde met een „tweede Vietnam" als de Amerikaanse regering troepen naar het gebied zou brengen. Volgen Arafat wil Amerika het Brit se en Franse imperialisme in het Mid den-Oosten vervangen. Hij zei dat Washington 't plan had de 82ste lucht landingsdivisie naar Jordanië te sturen. Washington verluidde dat de 82ste luchtlandingsdivisie in staat van pa raatheid was gebracht voor een moge lijke actie ter bescherming van Ameri kaanse burgers in Jordanië, maar mi nister van Buitenlandse Zaken Roger ontkende later met klem dat de Ver enigde Staten een interventie in. Jorda nië zouden overwegen. Arafat zei dat de Verenigde Staten niet in hun opzet waren geslaagd om tweedracht te zaaien tussen het Jor daanse leger en de Palestijnse comman do's. Hij ging echter niet in op vragen over berichten volgens welke een Jor daanse tankeenheid zaterdag aan het muiten was geslagen uit protest tegen het ontslag van twee hoge officieren door koning Hoessein onder druk van de Palestijnen. Generaal-majoor Mas- joer Haditha, chef-staf van het Jor daanse leger zou de tanksoldaten ervan hebben weerhouden Amman binr^n te trekken. v De geruchten over de muiterij, de be kendmaking van een mislukte aanslag op het leven van ganeraal-majoor Ha ditha en een strenge order van koning UTRECHT liet centraal bestuur van de Landelijke Huisartsenvereniging heeft üe omstreden geheime brief aan haar leden ingetrokken. Daarin was geadviseerd voor wat lan gere visites of consulten dan gebruike lijk meer te berekenen, de nota's niet te specificeren en zo het werk van de eco nomische controledienst te bemoeilij ken. In de nacht van vrijdag op zaterdag machtigde de ledenvergadering het be stuur de nieuwe prijsbeschikking langs juridische weg te bestrijden. De minis ter van Economische Zaken heeft on langs toegestaan de tarieven van maart 1969 voor particulieren met vijf procent te verhogen. Een consult kost daardoor nu 9.50 gulden en een visite 14.25 gul den. Waarschijnlijk zal eerst ontheffing in de beschikking worden gevraagd. A'o! :it ilie niet verlc. nd. dan zal beroep woj Jen aanget- kend bij de Raad van Beroep voor het Bedrijfsleven. Hoéssein tot strikte discipline en volle dige opvolging van beveleh zijn aanwij zingen, dat het ontslag van de twee hoge officieren tót ontevredenheid in bepaalde legeronderdelen heeft geleid. Volgens waarnemers zou een bloed bad onvermijdelijk zijn geweest als de aanslag op generaal Haditha was ge slaagd. De chef-staf heeft het volledi ge vertrouwen van de koning en wordt ook door de commando's gerespecteerd en vertrouwd. Overigens schijnt geen van beide partijen uit te zijn op een hernieuwd uitbreken van de vijandelijkheden. In de drie dagen van gevechten in Amman zijn ten minste duizend mensen gedood of gewond. Twee Arabieren zijn geëxecuteerd omdat zij tijdens de gevechten van de afgelopen week in de Jordaanse hoofd stad, twee Amerikaanse vrouwen had den aangerand, zo heeft de leiding v.fn de Palestijnse guerrilla Vandaag bekend gemaakt. Jonge Arabieren met Jordaanse pas poorten hebben zaterdag de Jordaanse ambassade in Kopenhagen bezet om hun steun te betuigen aan de Palestijn se guerrillastrijders in hun strijd tegen koning Hoessein en de Jordaanse rege ring. DEN HAAG De Haagse huurad viescommissie heeft drastisch ingegre pen in de huurberekening van zes ka mers in een kamerverhuurbedrijf in de Eerste Sweelinckstraat. Volgens de commissie mogen de zes kamers per maand in totaal 316.35 gul den opbrengen. De werkelijk gevraagde huur bedroeg 1250 gulden. HENDRIK IDO-AMBACHT De 22-jarige Maarten Bakker uit Baren- drecht is zondag in Hendrik-Ido-Am- bacht bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De man bestuurde een nieuwe personenauto, 's Nachts om half drie vloog zijn wagen op de Rijks straatweg in Hendrik-Ido-Ambacht met een snelheid van naar schatting 120 ki lometer per uur uit de bocht, ramde een lichtmast en een betonnen bermpaal. De bestuurder werd uit de wagen ge slingerd. Hij kwam onder de auto te recht. Deze was gekanteld en vloog in brand. Een mede-inzittende werd even eens uit de auto geslingerd, maar liep geen letsel op. WAGEN1NGEN De redactie van hel opgeheven weekblad Spiegel is ontslag aangezegd. De vier redacteuren werd een baan aangeboden bij het Deventer Dagblad en het Dagblad van het Oos ten, net als uitgeverij-drukkerij Zomer en Keuning in Wageningen onderdelen van het Kluwerconcern. Voor hoofdredacteur Aartsma geldt dat niet. Voor hem is geen gelijkwaar dige functie binnen het bedrijf te vin den. Aanvankelijk was het de bedoeling, dat de ex-Spiegelredactie een nieuw blad zou gaan maken volgens de for mule van het Duitse Jasmin. Later bleek dat er tussen de redactie en de directie geen eensgezindheid bestond omtrent die nieuwe formule. ADVERTENTIE Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Gouds* toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. gen. Binden mi CALCUTTA Ongeveer tienduizend Chinezen zijn de laatste twee maanden het noorden van Birma binnengedron gen. zo heeft het Indische persbureau vrijdag gemeld. De Chinezen zouden afkomstig zijn uit de provincie Yoenan. Het persbureau had dit vernomen van zegslieden uit Imphal, de hoofdstad van de Indische staat Manipoer die aan Birma grenst. Het zou in mei driemaal tot hevige gevechten gekomen zijn tussen Bir- maanse troepen en de Chinezen, die ge holpen zouden zijn door de Birmaanse communisten en opstandelingen van de staat Kasjin. Verscheidene honderden opstandelingen en een honderdtal Bir maanse militairen zouden daarbij zijn gesneuveld. Volgens het persbureau vechten op standelingen uit Nagaland samen met de Birmaanse rebellen. ADVERTENTIE

De Vallei | 1970 | | pagina 5