Over de grenzen Agiiew valt pers aan h Insluiper op Downing Street zet geheime dienst te kijk ECONOMIE WAPEN IN ENGELSE VERKIEZINGEN FOUT VAN AFOLLO-13 ONTDEKT Belangrijke schakelaars getest in bakkersoven ■X Sparen? De Amro Bank is ervoor. Volgende vlucht zal worden uitgesteld Gezond SOJOEZ-9 VESTIGT RECORD Brand denkt niet aan wijken MISS 10 WA Ceausescoe op bezoek Henri Queuille overleden Algerije naast olie-mi jen Vastenactie voor Peru bestemd Protesten tegen stierengevechten Zuidafrikanen kunnen beter zwijgen OokvoorUgemakkelijker en prettiger eten met Uw kunstgebit, donk zij grotere kauwkrocht. een \PD Joden gearresteerd in Rusland wanneer u nü een Spaarboekje of Spaarrekening opent (4% tot 7% rente0. *Bij een eerste inleg van minimaal f 10.-. (Geldig t/m 30 juni 1970.) Brandt naar Italië Dc APOLLO 14 DINSDAG 16 JUNI 1970 „OST-POLITIK GAAT DOOR BONN Bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland heeft maandag verklaard, dat zijn regering „vastberaden" haar beleid zal voortzetten, ondanks de verliezen, die de coalitie-partijen zondag bij verkiezingen in drie deelstaten hebben geleden. „Wij hebben een programma voor vier jaar en wij willen er geen twijfel aan laten bestaan, dat wij dit programma in de huidige zittingsperiode van de Bondsdag zullen ten uitvoer leggen", aldus de kanselier op een besloten vergadering van de uitvoerende commissie van de socialistische fractie in de Bondsdag. De verkiezingen in de deelstaten hebben geen recht streekse invloed op de Bondsdag, waar de coalitie van socialisten en vrije democraten een meerderheid van 12 zetels bezit. Morgen komt in de Bondsdag het buitenlands beleid aan de orde. Donder dag de begroting. Men verwacht met name over de be groting felle debatten. ADVERTENTIE Als U fo«t hebt met Uw kunstgebit, zal Uw tandarts U het speciale Dentofix-kleef- poeder kunnen oanbeveten. Uw gebit komt daardoor vaster te zitten en zal bij het spreken niet gaan schuiven of loslaten, zodat U zich zekerder gevoelt. Het ge voelige tandvlees wondt door Dentofix beschermd, zodot U steviger kunt bijten en gemakkelijker kauwen. Dank zij Dento fix kunt U zonder bezwaar weer lachen, hoesten, zelfs niezen en U spreekt duide lijker. Dentofix vporkpmt ook slecht rie kende adem (gebitsgeur). Schaft U nog heden Dentofix aan. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten in neutrale, plastic strooiflacons 4 fl. 2,51 Brandt weet de verliezen van socia listen en vrije democraten onder andere aan het feit dat in de deelstaten minder kiezers hebben gestemd dan normaal. Ondanks Brandt's verzekering wordt in Bonn verwacht, dat de enorme poli tieke activiteit van de Bondsregering gericht op het verbeteren van de be trekking met de communistische landen in Oost-Europa enigszins zal afnemen. De „Ostpolttik" van Brandt is door de oppositie, de christen-democraten van Kurt Georg Kiesinger, tot voorwerp van felle aanvallen gemaakt tijdens de verkiezingscampagnes in de deelstaten. „De regering beschouwt de uitslagen van de verkiezingen in de deelstaten niet als een plebisciet tegen haar be leid", aldus verklaarde de regerings woordvoerder Conrad Ahlers maandag op een persconferentie, ,,zij zal haar beleid voortzetten maar nieuwe accen ten leggen op hervorming in het bin nenland en op de strijd tegen de stijgen de prijzén". Ahlers wees erop, dat zondag meer kiezers hun stem hebben uitgebracht op de socialisten en vrije democraten sa men. dan op de oppositie. Niettemin heeft de FDP in twee deelstaten geen procent de kiesdrempel gehaald en verdween zij daar uit de parlemen ten. In Noord-Rijnland-Westfalen haaide de FDP 5,5 procent. Later dit jaar volgen nog verkiezin gen in de deelstaten Beieren en Hessen. A Tranen van geluk lopen over wangen van Cheryl Browne na haar verkiezing tot Miss Iowa 1970 in Davenport (Iowa V.S.). Het be tekent, dat zij voor de verkiezing van Miss America 1970 in aanmer king komt: het eerste negermeisje dat deze kans krijgt. PARIJS De Franse radicaal-socia listische oud-premier Henri Queuille is •p 86-jarige leeftijd in Parijs overle den. Hij was reeds lange tijd ziek. In 1914 werd hij drie maanden voor het uitbreken van de eerste wereldoor log voor het eerst in het parlement ge kozen. Zes jaar later kreeg hij zijn eer ste kabinetspost, als onderminister van Landbouw. Na in de jaren voor de tweede we reldoorlog o.a. minister van Landbouw, Volksgezondheid en Posterijen te zijn geweest, sloot hij zich in 1943 in Lon den aan bij generaal De Gaulle. Tijdens diens afwezigheid uit Engeland trad Queuille op als waarnemend hoofd van de Vrije Franse Regering. Na de oorlog was hij enige malen eerste-minister in de jaren 1948, 1950 en 1951, doch zijn ambtsperioden varieer den van dertien maanden tot vier da gen. Onder de vierde republiek was Queuille ook vijf maal vice-premier. WASHINGTON Spiro Agnew, de Amerikaanse vice president heeft gis teren een aantal Amerikaanse kranten en televisiestations partijdigheid ver weten in hun reportages over de oorlog in Indochina. De kranten zijn tegen de Amerikaan se interventie en proberen zelfs niet objectief te zijn, zo zei Agnew in een rede voor de internationale federatie van krantedirecteuren. „Dagelijks schotelen de kranten me ningen voor van mensen, die tegen de interventie pleiten, nooit ervoor. Ha noi heeft geen persvrijheid. De wereld zal de wreedheden van de Noordvietna- mezen nooit te weten komen als u ze niet publiceert," aldus Agnew. De rest van de deelstaten gaat komend voorjaar naar de stembus. Ahlers heeft zich maandag niet uit gelaten over de aard van de maatrege len die de regering wil treffen om de prijzen in de hand te houden. Men verwacht in Bonn dat minister van Economische Zaken Karl Schiller opnieuw zal aandringen op verhoging der belastingen. Een facet van de verkiezingen van zondag heeft relatief weinig aandacht gekregen: het feit dat de ultra rechtse nationaal democratische partij de NPD uit het parlement van Neder- Saksen is verdwenen. De partij kreeg in Neder-Saksen slechte 4.4 procent, tegen 6,9 procent in 1967. Ook in Noord-Rijnland-Westfalen en het Saarland bleef de NPD onder de 5 procent. Hier haalde zij respectievelijk 1,1 procent en 3,4 procent. Het succes van de NPD in Neder- Saksen deed de partij vorig jaar beslui ten aan de nationale verkiezingen deel te nemen. Hierbij haalde zij echter ook geen vijf procent en bleef dus buiten de Bondsdag. MOSKOU In ondergrondse nieuwsbrieven die In Moskou circule ren, staat dat twee Joden zijn gearres teerd bij een poging om in de stad Tbi lisi uitreisvisa voor emigratie naar Is raël te krijgen. De Joden, wier namen werden opge geven als Bajamin Dzjanasjvili en Abraham Dzjindichichasjvili, zouden met andere lotgenoten een betoging hebben gehouden voor het departement van Binnenlandse Zaken om de uitreis visa te krijgen. Het is niet bekend waarvan zij beschuldigd worden. Joodse zegslieden in Moskou weten ook te melden, dat 37 Joden uit Lenin grad secretaris-generaal Thant van de VN in e enbrief verzocht hebben om te bemiddelen bij het verkrijgen van uit reisvisa. Ee dergelijk verzoek werd op 10 juni tot Thant gericht door 75 Joden uit Moskou. ALGIERS De Algerijnse regering heeft maandagavond bekendgemaakt, dat zij vier buitenlandse oliemaatschap pijen heeft genationaliseerd. Het zijn Shell, de Amerikaanse maatschappij Phillips Petroleum, de Westduitse maatschappij Elwerath en de Italiaanse Ausonia Minière Franqaise (AMIF). Dit zijn de eerste olie winnende maatschappijen in Algerije die zijn ge nationaliseerd. Alle maatschappijen die zich in Alge rije met de distributie van olie en gas bezighouden werden twee jaar geleden al genationaliseerd. UTRECHT De vastenacties in Duitsland. België, Frankrijk, de Ver- enigde Staten, Canada. Zwitserland. Australië en Nederland zullen worden gecoördineerd onder verantwoordelijk heidvan de locale partners in Peru en worden geïntegreerd in wederopbouw- plannen v nade regering in Peru, waar bij ook particuliere organisaties worden betrokken. Dit is besloten op een in Brussel ge houden spoedbijeenkomst van een co mité voor Peru van de CIDSE, de inter nationale groepering van vestenacties in acht genoemde landen. Nederland was vertegenwoordigd door Caritas interna tionaal. De gezamenlijke vastenacties hebben vorig jaar in Peru een bedrag van 1.400.000 gulden besteed aan sociaal- economische hulp, vooral voor de land bouw en de gemeenschapsontwikkeling. De vastenactie Nederland participeert samen met de adventsactie en de stich ting „mensen in nood" als samenwer kende katholieke groep In de door het Rode Kruis geleide nationale actie Peru. De bisschoppen van Nederland heb- benopgeroepen tot het houden van een extra kerkelijke collecte op 21 juni ten behoeve van de nationale actie. LONDEN Tot stomme verbazing van de Britse veiligheidsdienst, trof een schoonmaakster vorige week vrijdag v* het zwaarst, bewaakte gebouto van heel Engeland, de ambtswoning van premier Wilson, op Downing^ Street 10, een slapende insluiper aan De man, die later werd geïdentificeerd als de .15-jarige Dietrich Weide- f mann, lag prinsheerlijk in een luie stoel in de .kabinetskamer" waar de premier pleegt te vergaderen met zijn ministers te slapen. De zaak werd eerst geheimgehouden, maar toen Weidemann maandag officieel in voorarrest werd gesteld wegens .voorgenomen diefstal" lekte de insluiping uit. Bekend werd toen ook, hoe het de zeeman gelukt is, de doqr Scotland Yard en geheime dienst zwaar bewaakte woning binnen te dringen. Weidemann klom over de hoge muur van de achtertuin van Downing Street no. 10" onopgemerkt door de daar patrouillerende agenten en drong via een raam het gebouw binnen. Op de een of andere raadselachtige manier wist hij toen drie alarm- j systemen te ontduiken. Hij kwam in de kabinetskamer, deed zich daar te- goed aan de ministerpresidentiële drank en sigaren en viel in een luie stoel in slaap. De minister van Binnenlandse Zaken heeft onmiddellijk op het hoogste niveau een ondrzoek laten instellen om uit te zoeken, hoe Weidemann, waarschijnlijk een Duitser, die verleden week uit Frankfort in Londen aan- kwam, alle controles heeft kunnen ontlopen. Er zullen waarschijnlijk wat reputaties sneuvelen, want premier Wilson, die woedend is over het. ge- I beurde, wenst de zaak helemaal te zien uitgezocht. LONDEN De Britse economie werd gisteren in één klap weer kwestie num mer 1 in de verkiezingsstrijd na de pu- ROME Italiaanse dierenliefheb bers hebben gisteren in Rome voor de ambassades van Spanje, Portugal, Mexico en Venezuela geprotesteerd te gen de stierengevechten die in die lan den worden gehouden. In plaats van het mensonterende stierengevecht werd door de demon stranten voetbal als volksvermaak ten zeerste aanbevolen. Luidsprekerwagens reden door de straten en degradeerden het stierengevecht tot een demonstratie van sadisme, een gebrek aan cultuur, een frustratie en een perversie. Pam fletten met dezelfde strekking werden de ambassades binnengeworpen. blikatie van de handelscüfers over mei. Die tonen een tekort op de handelsba lans van 31 miljoen pond. het grootste sinds april 1969. Maar dank zij de zogenaamde on zichtbare inkomsten uit diensten, zoals verzekeringen, was er in mei over het geheel genomen toch nog een overschot van negen miljoen pond. De uitvoer be droeg 633 miljoen, het laagste cijfer van dit jaar; de invoer kwam door een daling met twintig miljoen op 730 mil joen pond. De conservatieven grepen deze slechte maand meteen aan voor een nieuwe aantal op het economische beleid van de socialisten: „Onze waarschuwingen zijn terecht geweest", zeiden ze. „Er zijn moeilijkheden in het vooruitzicht, hel overschot op de betalingsbalans daalt snel, terwijl de inflatie door de stijgende prijzen voortgaat." Hiertegenover zei de minister van fi nanciën. Jenkins, dat de betalingsbalans sterk' blijft en dat dat zo zal blijven in de voorzienbare toekomst. De Roemeense President Nicolae Ceausescoe (r.) brengt op het ogenblik een staatsbezoek aan Frankrijk. Op dze foto zien we hem samen met presi dent Pompidou bij het inspecteren van de erewacht in de tuin van het Elysée paleis. ADVERTENTIE 5 gulden premie van de Amro Bank MOSKOU De kosmonauten Niko- lajef en Sewastjanof hebben gisteren het werelduurrecord in de ruimtevaart op hun naam gebracht. Het stond sedert december 1965 op naam van de Amerikaanse astronauten Borman en Lovell. Die bleven toen in de Gemini-7 13 etmalen, 18 uren en 35 minuten in de wereldruimte. De Sojoez-9, rlie op 1 juni in een baan om de aarde werd gebracht, was gister avond acht uur (Nederlandse tijd) veer tien etmalen in de wereldruimte. Tn de Sovjet-Unie maakte men over het nieuwe record geen ophef. Twee uur nadat het record van Borman en Lovell was verbeterd hadden de Russi sche radio- en televisiestations er nog geen melding van gemaakt. KAAPSTAD Zuid-Afrikanen, die een vakantie in Scandinavië doorbren gen kunnen volgens zakenman Ted Granger uit Kaapstad maar beter hun mond houden als het rassenkwesties betreft. Granger en zijn vrouw behoorden tot een groep van 13 Zuidafrikanen, die te Stockholm in een studentenhotel lo geerden. Enkele van de Zuidafrikanen leverden in het Afrikaans kritiek op het sociale stelsel van Zweden, dat het mogelijk maakt dat personen van ver schillende rassen vrijelijk met elkaar omgaan. „Zij dachten dal de Zweden het Afrikaans niet zouden begrijpeh, maar dat was helaas wel het geval", al dus Granger. Blanke en niet-blanke studenten de monstreerden daarop in het hotel en zonden alle Zuidafrikanen persoonlijke briefjes. In dat van Granger stond: „Indien je legen middernacht niet ver trokken bent, zal alleen je lijk nog een kansje maken naar Zuid-Afrika gezon den te worden. Lang leve Afrika". De Zuidafrikanen vertrokken de vol gende morgen in een bijzonder gespan nen atmosfeer. BONN Bondskanselier Brandt zal op 10 en 11 juli aanstaande een offi cieel bezoek aan Italië brengen. Op 13 en 14 juli draagt zijn verblijf in dat land een privé-karakter. Op 13 juli zal hij door Paus Paulus VI in audiëntie worden ontvangen. A ls er een ding Is. wat goed is ultge- komen bij de Duitse verkiezin gen, dan is het wel de afgang van Von Thaddens NPD, de neo-nazi be weging. Nergens bij de stembus haalde het groepje de vereiste vijf procent van de stemmen, zodat het nazi-geluid niet meer gehoord zal worden in de parlementen van de deelstaten. Ook de kersverse Duitse communisten kwamen nergens aan de vijf procent toe. De Duitse kiezers hebben het extremis me van links en rechts dus afgewe zen. Dat is bewijs van de gezonde in stelling, die toch heeft overwonnen. Anderzijds is het een compliment aan het adres van de regeringen Kiesin ger en Brandt, die weerstand hebben kunnen bieden aan de door velen uit gesproken wens om deze beide partij en te verbieden, iets wat in een de mocratie ook niet zo snel moet gaan. Maar de Duitsers bleken toch wel zo veel gezond verstand te bezitten, om de extremisten de deur te wijzen. JAverigens was de tendens van do Duitse kiezers precies omge keerd van die de Nederlanders bij do gemeenteraadsverkiezingen toonden. Waren de Nederlanders blijkbaar ver zot op het stemmen op de kleine tot zeer kleine partijtjes, de Duitsers wa ren precies tot het tegengestelde ge- geneigd. Lijdend voorwerp van deze tendens werd de liberale regeringspartij de FDP. Zij werden in Neder-Saksen en Saarland zelfs geheel van de kaart geveegd en kwam in Noord-Rijn land-Westfalen slechts met de hak ken over de sloot. Enerzijds zal zij dit te wijten heb ben aan haar samengaan met de SPD in de regering in Bonn. Het kiezerscorps van de FDP is altijd geweest de kring die voor de oorlog WASHINGTON De twee belangrij ke thermostaatschakelaars, waarvan de gebrekkige werking op 14 april jl. tot het afbreken van de maanlandings- vlucht van de Apollo-13 leidde, zijn door de vervaardigers ervan tevoren slechts in een bakkerij-oven beproefd. In een definitief rapport van de NASA (de Amerikaanse instantie voor ruimtevaart) over het onderzoek in deze zaak. dat gisteren in Washington is ge publiceerd, wordt aan dit merkwaardi ge euvel bijzondere aandacht besteed. Na 1100 bladzijden, die vier lijvige folianten beslaan, komt de NAS A-com missie van onderzoek tot de conclusie, dat zowel de beproevingsmethoden als de constructie van de zuurstoftanks in hel ruimteschip, veranderd dienen te worden. Oververhitting door het weigeren van beide schakelaars, die tevoren te Kaap Kennedy op de grond zeer zwaar be proefd waren, had op 14 april tot de „grote knal" in het ruimteschip Apol lo-13 geleid. Enkele minuten later werd de we reld geconfronteerd met de mogelijk heid van een „ramp in de ruimte". Be sloten werd de maanvlucht af te bre ken. Volgens het rapport van de NASA ontstond er, doordat er te veel van de schakelaars gevergd werd, verhitting van de elektriciteitskabels. De isolatie smolt en kortsluitingsvonken deden tenslotte de zuurstoftank exploderen. Gewoonlijk worden, aldus het rapport, de thermostaatschakelaars zelden ge bruikt. Waarschijnlijk werden zij daar om door de vervaardigers alleen maar in een bakkerijoven beproefd. Maar bij de voorbereidingen tot de lancering van de Apollo-13 moest even wel een zuurstoftank via een ingewik keld procédé geledigd worden. Daarbij moesten de schakelaars ongewoon lang dienst doen en ontstond de eerste scha de door oververhitting. Deze schade bleef echter onopgemerkt. „Noch de NASA, noch de leverancier van de tanks waren zich van de gevaren volle dig bewust", aldus de NASA-deskundi- gen. Thans moeten nieuwe tanks gebouwd worden, waarbij de voor oververhitting gevoelige elektrische delen niet meer- rechfstreeks in contact met het zeer ex plosieve zuurstof kunnen komen. Nieu we proeven met alle met zuurstof sa menhangende onderdelen in alle ruim teschepen, moeten in de toekomst geva ren uit de weg ruimen. Nu het resultaat van het onderzoek bekend is. achten NASA-deskundigen het niet uitgesloten, dat de vlucht van de Apollo-14 nog eens zal moeten wor den uitgesteld. De lancering is reeds van oktober naar 3 december verscho ven. Volgens NASA-directeur Paine zal de beslissing hierover over enige weken worden genomen. WALTER SCHEEL Duits-Nationaal stemde, met een rand van nazi's en neo-nazi's. Men kon uit die kring moeilijk applaua verwachten voor de Ost-politiek van de liberale minister van Buitenlandse Zaken, Walter Scheel. De tastbare re sultaten hiervan mogen dan tot nu toe niet erg spectaculair zijn, alleen al de richting die het kabinet Brandt heeft ingeslagen, door de bereidheid tot praten te tonen met Oost-Duits- land en de Oosteuropese staten heb ben laten zien, dat men de impasse die zo makkelijk tot frustratie kaii leiden in de Duitse politiek, wil door breken, ook al bereikt men dan prak tisch niets, het feit dat men praat, is op zich al groot genoeg om toe te jui chen. Het grootste nadeel van deze verkie zingsuitslag zal wel inwendig bij de FDP gezocht moeten worden. Degenen die het „altijd wel gezegd heb ben", ook bij de formatie, zullen op de rechtervleugel van Scheels partij, harder dan ooit gaan hameren, met de cijfers van gisteren in de hand, dat men uit deze „onheilvolle" ver bintenis los moet komen. Zou het tot een scheuringsgedachte ko men, dan loopt de regeringscoalitie groot gevaar haar meerderheid in het parlement kwijt te raken. SPD is er ook niet zonder kleer scheuren afgekomen. Zij ver loor in het grootste Bondsland Noord- Rijnland-Westfalen. met het ryke Ruhrgebied liefst drieëneenhalf procent. Daartegenover staat winst in Neder-Saksen en Saarland. Niet groot, wel veelzeggend. Maar dat de uitslag van veto over de Ostpolitiek is geworden, zoals de christen-democraten hadden gewild, is toch niet gebleken. Dan had de uit slag overweldigender, veel meer uit gesproken, moeten zijn. Dat is nu niet het geval. fAndanks de verliezen van de vrije de mocratische partij en de winst van de christen-democraten, zijn de vrije democraten en socialisten vast besloten hun coalitie in Bonn voort te zetten. Maar de coalitieregering meent wel, dat het verzet tegen haar lot nu toe met voortvarendheid gevoerd beleid om tot regelingen met de landen van het oostelijke blok te komen, in de Bondsrepubliek zelf nog krachtiger kan worden. Men houdt er in Bonn ook rekening mee, dat een groep van circa zes libe rale afgevaardigden in het parlement te Bonn zich nu, op grond van de verkiezingsuitslagen, tegen de rcgc- ringspolitiek tegenover de landen van het oostelijke blok zal kunnen keren. Bij deze zes liberalen is cx-vice- Bondskanselier Erich Mende, die nu niet bepaald ingenomen is met de voortvarendheid waarmee Brandt en de zijnen streven naar een betere verhouding met de communistische landen van Oost-Europa. De vrije democraten zullen niet meer vertegenwoordigd zijn in de parle menten van de deelstaten Neder-Sak sen en Saarland. de deelstaat Noord Rijnland-Wcstfa- len zijn ze maar net over de vijf-pro centsdrempel gekomen. Zoals bekend is dit het percentage van het totale uitgebrachte aantal stem men dat nodig is om een zetel in het parlement te kunnen krijgen. In deze deelstaat hebben de vrije demo craten zondagavond laten weten dat zij trouw zullen blijven aan hun bondgenootschap met de socialisten, ondanks het aanbod van de christen democraten om met hen een nieuwe coalitieregering te vormen, waardoor de socialisten van de regeringsmacht in deze belangrijke industriestaat uit gesloten zouden worden.

De Vallei | 1970 | | pagina 10