werkgelegenheid niet in gevaar RHC OPPERMACHTIG OP EIGEN TOERNOOI IN WAGEN INGEN Auto tuimelt van Waaldijk Gelderland centraal bij toeristische interesse Oe Thant in Nederland JAARVERSLAG GELDERSE VVV Voetbal meer in trek dan kerkdienst VRAGEN OVER „LEGER-REDE" dr. DE JONG Treinongeluk in Frankrijk Staking dreigt op Bonaire Haringvangst redelijk wel begonnen Taxibedrijven in ongelijk gesteld VEILING GELDERMALSEN Zutphen adopteert Roemeens dorp Terwijl een brandweerlegertje van honderd man nog bezig was de immense vuurzee in de meubelfabriek Gispen-Durion in Culemborg aan banden te leggen, kwam gisteren de onder nemingsraad van het bedrijf reeds bijeen om te praten over de wederopbouw. Er werd een bouwcommissie gevormd, die vandaag al met de architect zal gaan overleggen. DOMINEREN DINSDAG 16 JUNI 1970 Skeletten van verwrongen, zwart geblakerd, staal vormden de trieste ruïnes die overbleven na de brand bij de meubelfabriek. ZUTPHEN De inwoners van Zut phen hebben het Roemeense dorp Satu Mare geadopteerd in het gebied, dat on langs door een watersnoodramp werd getroffen. De gemeentelijke Burgerzaal is ingericht als centraal verzamelpunt voor gebruikte kleding en schoeisel, waarvan men enkele wagonladingen hoopt te kunnen versturen. De actie voor Roemenië is spontaan van de grond gekomen nadat twee Zut- phense zakenlieden, de heren Kroes en Van Ast, een bezoek aan het over stroomde gebied hebben gebracht. Tien tallen particulieren, scholieren, vereni gingen, winkeliers en bedrijven in Zut phen hebben zich voor het inzamelen van kleding en schoeisel jngezet. De ac tie zal zaterdag worden afgerond. HASSELT De 25 lidmaten van de vrijzinnig hervormde gemeente in het Overijsselse Hasselt kunnen zon dag op de televisie de finale van het wereldkampioenschap voetballen volgen. De voorzitter van het kerkbestuur van de kleine gemeente, de heer I. G. J. Groot Obbink, heeft de kerk dienst afgelast. „Het heeft geen enkele zin om zondag een kerkdienst te houden", verklaarde hij gisteren, „er komt toch geen man naar de kerk. GISPEN WIL SNEL UIT AS HERRIJZEN (Vervolg voorpagina) Dat is een hoopgevend vooruitzicht voor de bijna driehondeKl werknemers van Gispen, die in twee uur tijd het overgrote deel van het bedrijf in een ruirrt zagen veranderen en daarmee geconfronteerd werden met een toekomst van in ieder geval tijdelijke non-activiteit. Alle werknemers werd gisteren ver zocht om ter beschikking te blijven voor opruimingswerkzaamheden, die vandaag al zouden beginnen. Gispen had een verzekering afgesloten, waar door de uitbetaling aan de werknemers voor anderhalf jaar gegarandeerd was. Om half één, tijdens de lunchpauze, brak de brand door nog onbekende oor zaak in de linkervleugel van het be drijf aan de Parallelweg-West uit. Een Italiaanse gastarbeider ontdekte het vuur op de grens van de expeditie en de montageafdeling. Nadat hij alarm geslagen had konden dertig mensen, die in de kantine waren, zich maar ternau wernood in veiligheid stellen. Het vuur greep snel om zich heen en had zich na een kwartier zo uitgebreid dat montage afdeling. voorraden, magazijnen, chromerij, onderhoudsafdeling, labora torium, expeditie en toonkamers, niet meer te redden waren. Twee woonhui zen die tegen het fabriekscomplex wa ren aangebouwd, werden eveneens een prooi der vlammen. Pas toen de Culemborgse brandweer assistentie gekregen had uit Beusichem, Utrecht, Geldermalsen en Leerdam, lukte het zo'n enorme hoeveelheid wa ter op de vlammen te gooien, dat het gevaar voor uitbreiding naar andere delen van het bedrijf en naar de lam penfabriek Van Doorn bezworen werd. Bij Van Gispen konden alleen de lak- kerij en de plaatwerkerij behouden wor den. Enkele toonkamers van Gspen, die pas gebouwd waren, gingen ook verlo ren; extra voedsel aan de vlammen gaf het rubberoid, dat op vrijwel alle daken van het bedrijf lag. Het ziet er niet naar uit, dat de driehonderd employé's geheel of gedeeltelijk te werk gesteld kun nen worden in de andere tak van Gispen's meubelfabriek, de metaalbe- werkerij aan de Stationssingel in Cu lemborg. Daar werken ongeveer twee honderd mensen. De verwoeste fabriek zorgde namelijk voor de toelevering. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Goedhart (groep-Goedhart) heeft mi- nister-president De Jong gevraagd of hij het verontrustende en schrikwek kende beeld dat prof. dr. L. de Jong op het vorige week te Delft gehouden con gres van de Ned. Ver. van Ex-politieke Gevangenen heeft gegeven van de Ne derlandse militaire bijdrage aan de ge meenschappelijke NAVO-verdediging, geheel of gedeeltelijk onjuist kan noe men. De heer Goedhart wil van de minis ter-president horen of hij bereid en in staat is om te weerleggen of te bevesti gen. „dat van het Nederlandse leger korps ,dat deel moet vormen van het afweerscherm tegen een mogelijke overval zich maar 1/6 ter plaatse be vindt, terwijl vaststaat, dat bij de hui dige uitrusting het resterende 5/6 deel met geen mogelijkheid tijdig ter plaatse zou kunnen zijn". De heer Goedhart wil verder weten o de regering voorstellen in voorbereidin heeft, die beogen de voortschrijdend verzwakking van de Nederlandse dt "ensie te stuiten. n WAGENINGEN Het door RCH georganiseerde zevenhandbaltoernooi, maan dagavond in de sporthal in Wageningen werd geheel door deze club beheerst. In de voorwedstryd, waarin het damesteam van de Rhenense Handbal Club uitkwam legen het damesteam van Fidelitas uit Amersfoort bleek al duidelijk de superiori teit van RCH; de ruststand van deze partij was 4-1. eindstand 6-4. Het volgende treffen ging tussen de herenteams van RHC en DGF uit Flen- burg (Duitsland), dat gekomen was om een vriendschappelijke returnmatch te spelen als tegenhanger voor de deelne ming van RHC aan een toernooi in Duitsland tijdens de Pinksterdagen. DGF werd waarschijnlijk mede ten on- Eén van de vele aanvallen van de Rhenense equipe in de wedstrijd tegen het Duitse DGF. j gevolge van zijn geblesseerde doelver- I dediger volledig overspeeld (rustand 8 6, eindstand 139). Ook in de daaropvolgende partij van RHC tegen BDC uit Bussum wisten de Rhenenaren te domineren. Ondanks het uitvallen van aanvoerder Cees van der Pol was de ruststand 46 en de eind stand 911. In de slotwedstrijd tussen BDC en DGF werd in de eerste helft en het tweede gedeelte van de tweede helft het Duitse doel overspoeld met aanval len. Pas tegen het eind van de strijd gaven de Duitsers redelijk partij. De ruststand was 3-8 en,de eindstand 9-13. RHC kan dus met volle tevredenheid terugzien op dit geslaagd toernooi als afsluiting van het succesvolle seizoen '69'70. TOURNON Bij een botsing tusser wee treinen op rond tien kilometer var .amastre in Zuid-Oost-Frankrijk zijn zondagavond dertig mensen gewond ge- •aakt, van wie twaalf zwaar. In een van beide treinen die voor het buurtverkeer zorgen, zaten geen passagiers. KRALENDIJK De Algemene Bond an Overheidspersoneel op de Ned. An tillen (ABVO) heeft het bestuurscollege van Bonaire tot vannacht 24.00 uur de tijd gegeven om „een gunstige regeling" te treffen ten aanzien van dc eis der overheidswerklieden tot uitbetaling van een terugwerkende-kracht-bedrag van negenhonderd Antilliaanse guldens. Mocht er geen bevredigend antwoord komen dan begint een staking, die vita le diensten als bijv. de watervoorzie ning stil kan leggen. Een ABVO-delegatie heeft in een te legram aan het bestuurscollege van Bo naire meegedeeld, dat de overheids werklieden het wachten beu zijn. Men had eigenlijk zaterdag al in staking willen gaan. PARIJS Vier politiemannen zijn maandag in Parijs gewond geraakt, toen zij poogden Joden en Arabieren te scheiden die met elkaar slaags waren geraakt. Volgens de politie zouden ook enkele joden en Arabieren verwondingen heb ben opgelopen. Bij de strijd werdep minstens twaalf Joodse winkels beschadigd. Men weet nog niet precies wat de oorzaak van de vechtpartij is. Een arabier verklaarde dat het om een „vergeldingsactie" ging, in verband met een aanval op een ara bier door Joden. DEN HAAG Dc in het algemeen slechte toestand van dc haringstand in aanmerking genomen, is het begin van het haringseizoen voor de Nederlandse schepen op de Noordzee gunstig ge weest. De huidige vangstverbetering, zo deelt het ministerie van Landbouw en Visserij mee, komt niet onverwacht. Voor de centrale en zuidelijke Noordzee stelde het Rijksinstituut voor Visserij- onderzoek te IJmuiden redelijke vang sten in het vooruitzicht. De voornaam ste basis voor deze gematigd-optimisti sche vangstverwachting, uitgesproken in een tijd, dat de vooruitzichten voor de Noordzeeharing als geheel somber waren, was een herstel van een haring- groep. die juist voor de Nederlandse visserij in het verleden van grote bete kenis is geweest. Deze haringgroep, die in de herfst langs onze kust trekt, op weg naar haar paaigronden, was na een periode van hevige bevissing in de jaren vijftig sterk in grootte afgenomen. Na jaren lange rust, waarin de visserij, afge schrikt door dager vangsten, zich meer op andere haringgroepen, onder andere bij Zuid-Ierland richtte, werden reeds enige jaren geleden tekenen van herstel opgemerkt. In de zomer bevindt de betrokken ha ringgroep zich in de nabijheid van de Engelse noordoostkust (centrale Noord zee), zoals uit merkexperimenten is ge bleken. Uit dit gebied worden nu de "ïoede vangsten gemeld. Verwacht wordt, dat gedurende het ^ehele seizoen de vangsten van de Ne derlandse schepen gunstig zullen wor den beïnvloed door dit hopelijk niet tij delijke herstel van de zuidelijke Noord zeeharing. ROTTERDAM De drie Eindhoven- 1 taxibedrijven, die een kort geding •bben aangespannen tegen de Lande- jke Bedrijfsorganisatie Verkeer, wel ke drie weken geleden een staking in Eindhoven uitriep, zijn gistermorgen door de president van de rechtbank in Rotterdam, mr. J. G. L. Schreuder, in het ongelijk gesteld. De Eindhovense taxibedrijven, die de eis van de stakers een garantiebe drag van 230 weigerden, wilden de staking laten verdieden. Op 24 mei ech ter werden tachtig van de 101 stakende chauffeurs ontslagen. „Omdat de ar beidsovereenkomst is beëindigd, is er van staking geen sprake meer", zo zei de president van de rechtbank, die de taxibedrijven veroordeelde tot de kos ten van het geding. MRIIélllUUUIIIIIIHIUIIUIIIItllMIIIM OPHEMERT Gisteravond wilde de heer T. v. Z. uit Ophemert met zijn auto draaien bovenaan de Kloppenhof-afweg. Door onverklaarbare oorzaak gelukte de manoeuvre niet met het gevolg dat de auto in botsing kwam met bromfietser H. v. T. eveneens uit Ophemert. Laatstgenoemde kwam op de motorkap terecht. De wagen raakte van de dijk af en kwam beneden toch nog op vier wielen tot stilstand met de heer H. v. T. nog steeds op de kap. Het mag een wonder genoemd worden, dat noch de automobilist, noch de bromfietser gewond raakte. De politie stelt een onderzoek in naar de technische toestand van de auto. HIHIIIIfltltlllllllfltltllllimillltltlVtllllltllllllflItlllllMintlHIIIHIHIIIIIIMItllllltMIMItllNllini iMimtitminiimitiiiniitiititiiiiinfifittiiiiuuiiimiiiitN ARNHEM Vrijwel alle Gelderse ge meenten van enige betekenis zijn thans lid van de provinciale Gelderse Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer hoe wel het aantal aangesloten afdelingen nog wel iets groter is dan het totaal der voor aansluiting in aanmerking komen de gemeenten. Voorts nemen alle vcr- voerondernemingen, werkende in de provincie, evenals enige grote instellin gen en bedrijven, deel aan de activitei ten die door de provinciale Gelderse VVV worden ontplooid. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1969, dat dezer dagen, kort voor de al gemene jaarvergadering, is uitgekomen. Uit dat verslag blijkt tevens dat men er in het verslagjaar in is geslaagd het Gelderse VVV-wezen op een meer mo derne leest te schoeien en als zodanig in heeft weten te passen in de nieuwe structuur van het nationale VVV-we zen, De plaatselijke WV's hebben zich tot streekorganen verenigd waarvan het aantal in het verslagjaar tot zes kon worden terruggebracht. De laatste con centratie, die tot de vorming van vijf streek-WV's leidde, werd in het najaar van 1969 op papier rond gemaakt en in het voorjaar van dit jaar praktisch verwezenlijkt door de oprichting van de Stichting Streek-VVV Noord- en Mid- JIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIHIIilllllllllllNIIIIIIMniMNIINIIIIflIIIIHIIIIHINIMIIIIMinilllllllllllMtlllllllllHIIIIimilllllllllllllltllllllllllllllllllllHIMIIIIIHimtNIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIimilllllllllllllllllllD Op doorreis naar Moskou, is maandagavond de secretaris-gene raal van de Ver. Naties, Oe Thant, met zes adviseurs uit Londen op Schiphol aangekomen, waar hij na mens de Nederlandse regering werd begroet door W. J. G. Baron Gevers, chef-protocol van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. De secretaris-generaal vertrok terstond naar Den Haag, waar hi in hotel „De Witte Brug" eregas was op een soiree, die ministe Luns te zijner ere had gearran geerd. Vandaag zou Oe Thant in Der Haag de openingszitting bijwonei van het tweede wereldvoedselcon- gres van de FAO. Woensdag reisi hij door naar Moskou. Oe Thant lo geert tijdens zijn verblijf in Neder land in kasteel Oud-Wassenaar De heer Thant zou vanmiddag een cheque van 50.000 dollar in ont vangst nemen, hem aangeboden door de werkgroep X-Y. Zoals bekend, beoogt de actie groep X-Y ontwikkelingsgelden, die de regering beschikbaar stelt en waarvan de deelnemers aan de actie menen, dat die te weinig zijn, uit eigen middelen aan te vullen. Het secretariaat van de actie, oaaraan wordt deelgenomen door le Raad van Kerken, Sjaloom en Nesbic, berust bij de NOVIB, de Nederlandse Organisatie voor In- ernationale Bijstand). Dit bedrag omvat plusminus vijf tig procent van de totale inkom sten die de Werkgroep X-Y in 1969 heeft ingezameld. den Veluwe, waarvan het bureau werd overgebracht naar Apeldoorn. Hoezeer met name de Veluwe in het middelpunt van de belangstelling staat bij de vakantieganger blijkt uit de overstelpende vraag naar zomerhuisjes en bungalows, een zaak die steeds meer problemen opwerpt. Er zal een centraal reserveringssysteem daarvoor worden ontwikkeld, naar de mogelijkheid waarvan de directeur van de VVV in Apeldoorn een onderzoek in stelt. Waardering spreekt uit het verslag voor de activiteiten die tal van plaatselijke WV's hebben ontwikkeld om hun gas ten tijdens hun verblijf in de dorpen iets extra's te kunnen bieden. De hon derden VVV-bestuurders die dat zonder enige vergoeding verzorgen hebben daarmee een onmisbare dienst aan de toerist bewezen waarvoor men eigenlijk niet dankbaar genoeg kan zijn. De wijze waarop aan het werk van de WV-publiciteit wordt gegeven, vaak in amenwerking met buitenlandse instan ces, voldoet goed en heeft vele goede esultaten opgeleverd. Toch is er nog een geld genoeg om grote projecten an te pakken. Zo is er in het verslag- iar geen mogelijkheid geweest om een euw Gelderland-affiche te doen ont- ;rpen en verspreiden. De toeristi- he bedrijven op de Veluwe hebben /er het algemeen een goed seizoen ge ld, ook het voorseizoen bleek op vele aatsen tot tevredenheid te stemmen, 'at geldt met name voor de Zuid-Velu- •zoom en de streek rond het Veluwe- mdmeer. Apeldoorn telde in die perio- zo'n 10.000 buitenlandse hotelover- achtingen. Het goede weer in het voorjaar heeft in het Gelderse rivie- engebied bijzonder gunstig gewerkt op het dagbezoek. De hotels kenden een goed voorseizoen, de eenvoudiger be drijven bleken meer op het hoogseizoen te zijn aangewezen. Het naseizoen was over de gehele linie slecht, narium te Harderwijk spant met 750.000 mensen wel de kroon. Dan volgt „De Hoge Veluwe" met 525.000 bezoekers en Burgers' Safaripark met 700.000 mensen. Massa-bezoek trokken ook Ouwe- hands Recreatiepark in Rhenen met 500.000 mensen en het Dierenpark in Rhenen met 470.000 bezoekers. Vertier hog elïigë interessante cijfers; Fruitqorso Tiel, 75/000, Paardenmarkt Eist, 30.000, Burgers' Dierenpark Arn hem', 400.000 rriensfen en het Openlucht museum 350.000 mensen. Kröller-Müller trok 300.000 bezoekers, maar het Tegel museum in Otterlo slechts 6000. Coöp. Veilings vereniging sen en Omstreken". .Geldermal- Noteringen van maandag 15 juni 1970. Appelen: Goudreinette EI 65/75 27-34. 75 85 36-43. Jonathan EI 60/65 27-28. 65/70 37-44, 70/75 47-54, 75/80 53-56. Gol den Del. EI 60/65 24-26, 65/70 28-32, 70/75 35-41, 75/80 39-50, 80-85 45-48. EII 60/70 28-29, EI 55/60 73-74, Lombarts Calville 70/80 53-55. Peren: Conference 60/70 81-86. Aardbeien koude grond: Glaza II 34- 45, I 48-62, IE 59-65. Gorella II 38-40, I 53-37, IE 60-65. Vola II 35-38, I 47-52, IE 53-58.

De Vallei | 1970 | | pagina 11