GEEN GOED WOORD VOOR ENGELSE ELFTAL Go Ahead- Spakenburg wordt overgespeeld Engelse bond gaat onderzoek instellen Genezing Henk Kiel vergt veel tijd Vaders eerste vaderdag is meteen sigarendag. Zondag 21 juni. Goalie Wever naar Lot was niet nodig Etappezege Steevens Ceausescoe blijft vaag Schutz won in Luxemburg Sijbrands aan de leiding TIJDPERK VOORBIJ KRITIEKEN NEDERLAAG WAS TEVEEL VOOR HEM GEEN VOORSPELLING ZWAARSTE DEEL HEVIGE PIJNEN STROP STERK KARAKTER FOUTEN THOMPSON GAAT HAARLEM TRAINEN CONTENT KLASSE DINSDAG 16 JUNI 1970 SL si) ort MEXICO-CITY Vrijwel alle Engelse dagbladen heb ben geen goed woord over voor het Engelse elftal, dat zondag in de kwartfinales van het toernooi om het wereld- ampioenschap voetbal werd uitgeschakeld. Enkele bla- len eisen zelfs het hoofd van Sir Alf Ramsey, de coach van de Engelse ploeg. Unaniem spreken de Engelse kranten hun waardering uit voor het spel van de Duitsers. Ook het Franse sportblad L'Equipe is van mening, dat het Engelse tijdperk in voetbal is afgelopen en mogelijk een Westduits tijdperk is begonnen. Het Franse blad vraagt zich af, of Sir Alf Ramsey er wel goed aan heeft gedaan Bobby Charlton te vervangen door Col lin Bell. Juist bij de stand 20 had, volgens het Franse blad, het Engelse team de „rustige zenuwen en het gevoel van strategie van Charlton nodig." De koppen in de Engelse dagbladen spraken voor zichzelf: „Pedant Enge land geeft zege weg" (The Sun), „Enge land gebombardeerd" (Daily Sketch) „Duitsers slaan Engeland knock out" (Daily Telegraph), „Naar de grond en uitgeteld" (Daily Mail), „Engeland verliest voorsprong en wereldkroon (Daily Express). Nog vernietigender zijn echter de kri tieken. De Daily Sketch schrijft: „Ie mand is aan dit alles schuuldig en daar Sir Alf Ramsey de vier jaar vooraf gaande aan Mexico de leiding heeft ge- ROTTERDAM Het beslissingsduel tussen Spakenburg en Go Ahead (Kam pen) om 'n plaats in de nieuw te vormen eerste klasse in het zaterdagvoetbal wordt wellicht deze week opnieuw ge speeld. De zo belangrijke wedstrijd ein digde zaterdag na 27 minuten en een 1-0 voorsprong voor Go Ahead in een complete chaos. Spakenburgse suppor ters molesteerden onder meer interna tional Henk Kiel, die ernstig gewond moest worden afgevoerd. Dezelfde middag verzocht de voorzit ter van de zaterdagsectie van de Ko ninklijke Nederlandse Voetbalbond (KNVB), de heer Fokke Remmers, beide clubs en scheidsrechter Postma hun vi sie over het gebeuren zo snel mogelijk op het bondsbureau in Den Haag te de poneren. De heer Gundelach, bestuurslid van de zaterdagsectie: „De bedoeling was alles zo vlug als het kon te regelen. De strafcommissic moet vóór zaterdag be slist hebben, zodat dan de wedstrijd op hieuw kan worden vastgesteld". „En", vervolgt Gundelach, „wij ver wachten dat de wedstrijd wordt hervat op het moment dat hij moest worden gestaakt. Dus na 27 minuten en met een 1-0 voorsprong voor Go Ahead. Uiter aard zonder publiek. Ook zonder Henk Kiel, want wij kunnen niet op zijn her stel wachten. Dat kan wel eens lang gaan duren". Commentaar van de secretaris van Go Ahead, de heer Werf „Wij maken óns standpunt pas bekend als de straf- commissie uitspraak heeft gedaan. Wèl is het waar dat wij de schuld niet al leen op het publiek werpen. Als er straks zonder publiek wordt gespeeld, ben ik ook bang voor excessen. Want wat de spelers van Spakenburg doen overtreft het toelaatbare ver. Wij heb ben zelfs overwogen niet meer tegen Spakenburg te spelen". DÜSSELDORF Uit wanhoop over Engelands nederlaag tegen West-Duitstand in de strijd om het wereldkampioenschap voetballen heeft een 33-jarige Brit zich door het raam van zijn flat in Düssel- dorf gegooid. Hij maakte een val van zes mi ter en is met ernstige inwendi kneuzingen in een ziekenhuis opg nomen. De politie heeft zijn naar. niet onthuld. LUXEMBURG De Luxemburger Eddie Schutz heeft de wielerronde van Luxemburg op zijn naam gebracht. Schutz sloeg zijn slag in het eerste deel van de vierde en laatste etappe, waarin hij als vierde finishte op slechts zeven seconden van de winnaar de Belg Op de Beeck. Hij veroverde echter een ruime voorsprong op zijn naaste rivalen de Nederlanders Pijnen en Zoetemelk, die op ruim vier minuten werden gereden. In de tijdrit over 23 kilometer, die als sluitstuk van de Ronde werd verreden, werd Schutz tweede, achter de Belg Pintens. Pijnen werd derde en Zoete melk achtste. Eindklassement: 1. Schutz 20.58.32, 2. Pintens 20.59.25, 3. Pijnen 21.00.23, 4. Zoetemelk 21.01.09, 5. Verbeek (Belg) 21.01.19, 6. Mortensen 21.02.25. MONTE CARLO De Nederlandse dammer Ton Sijbrands heeft in het in ternationale damtoemooi om de Chal lenge Mondial in Monte Carlo uit twee partijen drie punten veroverd. In de tiende ronde speelde hij remise tegen de Italiaan Saletnik, in de elfde ronde versloeg hij de Surinamer Ramcharan. Sijbrands leidt met één punt voor sprong op de Rus Koeperman die echter een partij minder speelde. De uitslagen: tiende ronde Saletnik (It) Sijbrands 11, Ramcharan (Sur) Kazemir (Zwi) 11 Koeperman (Rus) Slaby (Belg) 20, Gantwarg (Rus) Hisard (Fr) 11. Elfde ronde: Slaby Gantwarg 02, Kazemir Agliardi (Mon) 2—0, Sij brands Ramcharan 20, Hisard Saletnik 11. De stand: 1. Sijbrands 16 uit 10, 2. Koeperman 15 uit 9, 3. Gantwarg 15 uit 10, 4. Hisard 13 uit 10, 5. Slaby en Sa letnik 8 uit 10, 7 Kazemir 7 uit 10, 8. Ramcharan 5 uit 10, 9. Agliardi 1 uit 9. had, is hij daarvc één." De Times geeft indidaat nummer toe, dat de betere ploeg heeft gewonnen. „Na 'n bewonde renswaardige wedergeboorte van strijd lust, inzet en vakbekwaamheid, ver dienden de Duitsers de zege, waar zij in het begin zo ver vandaan schenen te zijn." Alle bladen veroordelen de tactiek van het Engelse elftal, dat zich in de verdediging terugtrok en het midden veld prijsgaf aan de wilskrachtige Duitsers De Daily Mail is van mening dat het een troost voor Engeland is „da de troon op een manier een kampioer waardig, verloren ging." De Daily Express: „Engelands roen nam een droevig, haast dramatisch ein de in de hel van Mexico." Het blad heeft, weinig goede woorden over voor het Mexicaanse publiek: „Het was een harteloze massa, die slechts de vernieti ging van Engeland wenste. En het zij toegegeven: Engeland vernietigde zich tenslotte zelf." MEXICO-CITY Gerd Muller van West-Duitsland en Victor Espar- cigo van Uruguaij hebben het toernooi om het wereldkampioenschap be- <>ed voor een onplezierig hoofdstuk: loting. Hun doelpunten in de verlen- ciingen van West-DuitslandEngeland en RuslandUruguay zorgden nog juist voor een sportieve afloop. In de geschiedenis van het wereldkampioenschap voetbal is nog nooit voorgekomen, dal er moest worden geloot. Deze onbevredigende situatie dreigde nu wel. Het reglement in Mexico schrijft namelijk voor, dat met uitzondering van de eindstrijd er geen beslissingswedstrijden zul len worden gespeeld. MEXICO CITY De Engelse voetbalbond gaat een onderzoek instellen naar de oorzaak van de nederlaag, die het Engelse voetbalelftal in de kwart finales voor het wereldkampioenschap tegen West-Duitsland heeft geleden. Dat zal gebeuren als de ploeg in Engeland is teruggekeerd en Sir Alf Ramsey, de coach van het Engelse elftal, beschikbaar is om aan dit onderzoek mee te werken. De Engelse coach zelf verklaarde in Mexico: „Nooit tevoren heeft Engeland zo'n belangrijke wedstrijd verloren na met 2-0 le hebben voorgestaan. Het Duitse elftal 1970 moet overigens nog bewijzen, dat het even goed is als het Duitse elftal van 1966". Wel gaf hij toe, dat de Duitsers over een uitstekende ploeg beschikken. Vooral de tweede Duitse treffer vond in de ogen va nSir Alf Ramsey geen ge nade. „Seeler stond enkele meters voor het doel, maar wist toch de bal te pak ken te krijgen uit een pass van de vleu- g:l. Dit had nooit mogen gebeuren". Helmut Schön zei, dat hij geen mo ment het vertrouwen in zijn elftal had verloren. „Zelfs niet toen zij twee doel punten achterstonden". Op de vraag, wat hij zag als keerpunt in de wed strijd, antwoordde de Duitse trainer: „Ik geloof, dat de Engelsen in de tweede helft fysiek minder werden en toen gaf ik iedereen bevel tot de aanval over te gaan. Dat gebeurde met enig ri sico voor de verdediging". Schön weigerde zijn elftal te verge lijken met het Duitse elftal van 1966. „Alles is anders. De spelers zijn anders en de omstandigheden, waaronder moet worden gespeeld, zijn anders". Schön wilde geen voorsoelling doen over hoe lang zijn spelers hun uitstekende condi tie zouden kunnen handhaven. Uwe Seeler, die met een formidabele achterwaartse kopstoot de gelijkmaker op zijn naam bracht, stelde: „Misschien was dit wel een van de zwaarste duels in mijn loopbaan. Het was zeker een van de belangrijkste en mooiste over winningen, die ik meemaakte. De uit slag spreekt voor zichzelf. Tegen Enge land na zo'n achterstand nog winnen, kunnen maar weinig ploegen navertel len. Zowel Sir Alf Aamsey als Helmut Schön, de trainer van het Westduitse elftal, veroordeelde de oneerlijke con dities waarin de Europese ploegen moe ten spelen. „Beide ploegen moesten in volkomen ongebruikelijke omstandighe den spelen en het was oneerlijk dit te eisen", aldus Ramsey. KAMPEN Niemand heeft ooit kunnen bevroeden, dat een voetballer als Henk Kiel (de 25-jarige aanvoerder van het Nederlandse amateurelftal en sterspeler van de zaterdagclub Go Ahead uit Kampen) eens door voetbai- dwazen zou worden gemolesteerd. Want Henk Kiel heeft een zeer gelijkmatig karakter. Zelfbeheersing is wellicht zijn sterkste punt en plotselinge driftbuien zijn hem vreemd. Toch is deze Henk Kiel zaterdag door enkele supporters van Spakenburg op schandalige wijze mishandeld. Juist op het moment dat hij de rust in het be slissingsduel tussen zijn Go Ahead en dat Spakenburg door kalm optreden trachtte terug te brengen, werd hij op niets ontziende wijze geschopt en geslagen. Henk Kiel een voorbeeld voor zijn collega's binnen en buiten de voetbal wereld liep ernstig letsel op. Nog al tijd staat niet vast hoe groot de schade aan zijn lichaam zal zijn. Duidelijk is wel, dat zijn genezing lange tijd zal vergen. Naast een aantal interne kneu zingen, naast ook een nog wat duistere knieblessure en vermoedelijk een her senschudding heeft de Kampenaar het meeste last van hevige pijnen in de lies. Voorlopig ligt Kiel thuis bewegen is verboden in bed. Vanmorgen zal de behandelende geneesheer naar aanlei ding van de foto's uitsluitsel kunnen geven. De moeder van Henk Kiel, nog altijd volkomen onthutst: „Dat hém dat moest gebeuren. Altijd heeft hij geprobeerd een voorbeeld te zijn. Dat is geen chau vinisme of moederliefde. Dat is iets wat niemand mag ontkennen. Hij heeft ondanks injecties ongelooflijke pijnen. Ik ben zaterdag bij die wedstrijd ge weest. Ik heb mij geschaamd. Ge schaamd voor de mensen, die dit heb ben gedaan en zich ook Nederlanders noemen". Vooralsnog lijkt Henk Kiel voor lan ge tijd uitgeschakeld. Een strop voor het zaterdagveetbal, dat in hem de on betwiste stervoetballer had. Op 25-jari- ge leeftijd heeft hij alles bereikt wat voor hem mogelijk was. Vele malen was hij aanvoerder van 't nationale zaterdagteam, waarmee hij ook talloze malen de Coupe Fernand Chanelle hielp veroveren. En toen de zaterdag- en zondagsectie van de Ko ninklijke Nederlandse Voetbalbond (KNVB) gezamenlijk besloten tot een werkelijk nationaal amateurelftal (mei spelers uit beide secties) te komen werd Henk Kiel haast automatisch ook daar in de eerste man. Hij was het ook die Nederland met zijn sterke karakter naar de finale van de Europa Cup voor amateurploegen leidde; een eindstrijd, die pas in tweede instantie verloren ging. Daarvoor bleek hij ook in netelige kwesties een op de voorgrond tredende figuur. Toen de za terdagsectie van de KNVB een veto uit sprak over het spelen van de Cupfinale Nederland Spanje op zondag waagde hij zich samen met Gert Jan Hoek, on danks het stempel een principieel voet baller te zijn, de strijd aan te gaan. Zelfs de „vijanden", die Kiel toen verkreeg bewonderden hem. Want on getwijfeld behoort hij tot de sterkste middenvelders in Nederland. Hij schoolde zichzelf om van typische spitsspeler tot spelverdeler. Tot een zeer begerenswaardige prooi voor de betalende clubs in Nederland. Maar als steeds weigerde hij zelfs de „grote" verenigingen een contract, omdat, zoals hij zegt: „Ik wacht alleen op een zeer goede verbintenis". Deze transferperiode beschouwde hij als de laatste kans om aan een carrière als profvoetballer te beginnen. Nu hoopte hij op een werkelijk uitstekend aanbod, want alleen voor een betere maatschappelijke positie wilde hij zijn principe overboord gooien. De kans dat hij dit seizoen wel een handtekening onder een profcontract zal zetten is door de bruten uit Spaken burg tot vrijwel nihil teruggebracht. Het harde, betaalde voetbal kan nau welijks nog in een zo ernstig gebles seerde speler interesse hebben. Schön was nog nadrukkelijker toen hij stelde: „Ik weet niet of mijn spelers zich op tijd van deze inspanning zullen herstellen. Twee uur strijd met volledige inzet tegen Engeland in deze moordende hitte zullen zeker hun tol eisen". Ramsey weet de Engelse nederlaag aan twee verdedigingsfouten. „Geen enkele nationale ploeg en zeker niet Engeland mag een voorsprong van twee doelpunten uit handen geven", al dus de Brit. Bobby Moore: „Deze Duitse ploeg be zat een onverzettelijke wilskracht. Ik geloof, dat de ploeg in kracht heeft ge wonnen sinds de finale 1966. Toch meen ik, dat we wat ongelukkig hebben verloren". Bobby Charlton: „We hebben de ne derlaag aan onszelf te wijten. Als we ons iets minder zeker van de zaak had den gevoeld, was er waarschijnlijk geen verlenging nodig geweest. In het bij zonder heeft het me geïmponeerd, dat de Duitsers aan het slot nog zo sterk speelden". De beide leiders van de twee grote politiek epartijen in Engeland, Harold Wilson (Labour) en Ted Heath (Tories), hebben elk een telegram naar Sir Alf Ramsey en zijn spelers gestuurd. Wil son was tamelijk kort: „Pech gehad stop goed gespeeld". Heath was uitvoeriger: „Weet hoe te leurgesteld jullie moeten zijn. Hebben kunnen zien, dat jullie je uiterste best deden voor Engeland". Ook de Duitse bondskanselier Willy Brandt liet zich niet onbetuigd. Hij te legrafeerde naar Helmut Schön en de Westduitse voetballers: „Mijn geluk wensen met deze zwaar bevochten zege. Ga zo door". MEIRINGEN De Nederlandse wielrenner Harrie Steevens heeft de vijfde etappe van de Ronde van Zwit serland voor beroepsrenners op zijn naam gebracht .Steevens reed de 197 kilometer, van Airoio naar Meiringen, in 5.17,59. Gerard Vianen werd achtste op bijna een minuut. De uitslag: 1 Steevens, 5.17,59, 2. Cre- paldi (It.) z.t. 3 Bltossi (It.) 5.18,16, 4 Monsere (Belg.) z.t.; 5 Dury (Belg.) 5.18,34, 8. Vianen (Ned.) z.t., 36 Beugels (Ned.) 5.21,01, 44 Zoontjes (Ned.) 5.26,55, 57 Benjamins (Ned.) 5.41,37, 60 Gerrits (Ned.) z.t, Duyndam gaf op. Het klassement: 1. Poggiali (It.) 23.33,56; 2 L. Pfenninger (Zw.) op 3 sec; 3 Mori (It.) op 14 sec; 4 Den Hartog op 16 sec; 5 Vanucci (It.) op 33 sec; 26 Via nen 23.45,25; 28 Steevens, Zoontjes 24.02,31; 62 Benjamins 24.25,01 63 Ger rits 24.36,55. In het puntenklassement staat Stee vens tweede met 83 punten achter de Italiaan Bitossi (120). Het dagploegenklassement was voor Cabal lero-Laurens. In het algemeen ploegenklassement staat de ploeg vijf de. HAARLEM De Schotse oefen- meester Bill Thompson (48) heeft giste ren een contract van twee jaar gete kend als trainer van de eredivisieclub Haarlem. Hij volgt de naar Go Ahead vertrokken Barry Hughes op. Thomp son trainde enkele jaren geleden het Rotterdamse Sparta. ADVERTENTIE ASSEN Ajax heeft zich gisteren 'n tweede doelman, achter Heinz Stuy, aangeschaft: de 23-jarige Sies Wever uit Assen. Wever is de derde noorderling die de stap naar Ajax waagt. Eerder gingen Klaas Nuninga (nu DWS) en Arie Haan, beiden van WW uit Winschoten naar de Amsterdammers. De Asser doelman wordt full prof. Hij tekende een a-con- tract voor twee jaar. Vrijdag zullen de Amsterdamse be stuurders Hordijk en Van Praag het huwelijk van Wever met het Asser meisje Rommie de Vries bijwonen. We ver verwacht dat hij omstreeks 1 juli naar Amsterdam verhuist omdat hij 16 juli op de eerste training van de Am sterdammers wordt verwacht. Een verheugde Wever vertelde gister avond: „Ik ben bijzonder content met het contract. Ik verheug me op het top voetbal in Amsterdam en zal er alles aan doen om me waar te maken. Met een beetje geluk speel ik dit jaar in de Europacup. Zelfs verwacht ik dat ik geen jaar nodig heb om mijn capacitei ten te bewijzen. Ik wil zo snel mogelijk in het eerste team". Sies Wever werd vijf jaar geleden ontdekt door de sportclub Assen. Wever verliet toen de derdeklasser Beilen en werd het bekwame sluitstuk van de As ser defensie. Wever: „Er zijn nog altijd mensen die me dat kwalijk nemen, en ik moet zeggen dat de stap naar Ajax minder groot is dan destijds van Beilen naar Assen". Niet alleen Wever groeide in Assen, ook dé sportclub zorgde voor opmerkelijke prestaties. Onder deskundige leiding van trainer Abel Altink oud-GVAV-er maakte de Assenaren de sprong naar de eerste klasse. Sies Wever had daarin een groot, aandeel. Zijn talent bleef niet onopgemerkt. We ver belandde bij de selectie van Siem Plooier maar slaagde niet. Hij zegt nu: „Mentaal was ik niet sterk genoeg. Dat is voorbij. Dat heb ik dit seizoen wel bewezen". Een jaar later kwam Wever terug, en hoe. Vooral i nltalië i nde eerste ont moeting tegen Spanje maakte hij een bijzonder sterke indruk. Sies Wever kijkt met veel plezier terug op zijn tijd in Assen. Hij zegt: „Wat ik heb bereikt heb ik aan mensen als Alting en Benninga te danken. En vergeet natuurlijk niet de heer De Vroet, coach van het Neder lands amateurteam. Allemaal vakmen sen waar ik bijzonder veel van heb ge leerd". Ajax betaalt drieduizend gulden aan Assen voor Wever. PARIJS De Roemeense president Nicolae Ceausescoe heeft in een maan dag gepubliceerd vraaggesprek met het Franse blad Le Monde gezegd, dat hij tijdens zijr. bezoek aan Moskou van vo rige maand overeengekomen was de sa menwerking met de Sovjet-Unie te ver stevigen. Hij ging niet nader in op wat men precies had besloten om dit doel te be reiken. De Roemeense president is voor een officieel bezoek in Parijs aangeko men. Tijdens het bezoek dat de Russische partijleider Leonid Breznjef de komen de maand aan Boekarest zal brengen, zal een nieuw vriendschaps- en samen werkingsverdrag worden ondertekend, Ceausescoe legde in het vraagge sprek ook de nadruk op de waarde die hij hecht aan nationale soevereiniteit en onafhankelijkheid. Hij wees verder op de goede betrekkingen, die zijn land onderhoudt met China en hij voegde er aan toe, dat er stappen zijn gedaan om de handel tussen beide lan den uit te breiden en te komen tot een nauwere economische samenwerking. Hiertoe is besloten na e< bezoek dat een Roemeense handelsmissie onlangs aan Peking heeft gebracht. De president zei, dat de overstromin gen van de laatste tijd wel veel schade in zijn land hebben aangericht, maar het economische plan voor dit jaar niet hebben beïnvloed. Over het Midden-Oosten zei Ceauses coe, wiens land steeds diplomatieke be trekkingen met Israël heeft onderhou den, dat het een dringende noodzaak is, dat Israël zijn troepen uit de bezette Arabische gebieden terugtrekt. De Ara bische Palestijnen moeten volgens hem het recht hebben een onafhankelijke staat te vestigen, als zij dat willen.

De Vallei | 1970 | | pagina 13