Veenendaals dagblad Ambassadeur nog niet vrij Buiten J Bij fabrieksbrand miljoenen schade W ereldvoedsel- congres geopend „Voortzetting coalitie is nu vrijwel zeker" Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Zomerweer stnk!!i Oceaan sterk vervuild warsgebakkr lekker! Doodstraf voor hippie Crisis in Israël voorkomen BISCHOT VVD-voorzitster mevrouw Van Someren: ALGIERS De politieke gevangenen, die zijn vrij gelaten als losgeld voor de ontvoerde Duitse ambassadeur in Brazilië, hebben vandaag verklaard, dat officieren van liet Braziliaanse leger hun bevrijding welbewust het voor komen van een repetitie voor een massale executie hebben gegeven. De 40 gevangenen en vier kinderen zijn maandagavond laat met een Varig straalvliegtuig, dat door de Braziliaanse regering was gecharterd, naar Algiers gevlogen. Hun vrij lating was de prijs, die de Braziliaanse regering moest be talen voor de vrijlating van de Duitse ambassadeur Ehrenfried von Holleben. Vele uren na de aankomst van de gevangenen in Algiers M as er echter nog steeds geen nieuws over de vrijlating van von Holleben. GEBLINDDOEKT Rode Pimpernel II CATASTROFE BIJ GISPEN- CULEMBURG MEER DAN 1500 DESKUNDIGEN IN DEN HAAG VERZAMELD ls de Noordoostelijke wind Bur voor redactie on administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 an 10955 (red Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m.. 13.10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei'' opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 16 JUNI I970 - 44e JAARGANG no. I37 GEVANGENEN UIT BRAZILIË THANS IN ALGIERS NEW YORK De Noorse ambassa deur Edvard Hambro heeft maandag een telegram ontvangen van zeevaarder Thor Heyerdahl, die zegt dat in de At lantische oceaan oever een afstand van 1400 mijl overal stukjes hardgeworden asfaltachtige olie drijven. Hambro is hoofd van de Noorse V.N.-delegatie. Heyerdahl is de Noorse leider van een uit acht man bestaande, acht nationaliteiten vertegenwoordigen de bemanning, die met het uit papyrus gebouwde vaartuig „Ra-II" de Oceaan probeerde over te steken. De gevangenen, waarbij zes vrouwen, waren meestal pas enkele maanden ge leden gearresteerd. Op een persconfe rentie op het vliegveld lieten verschei- denen hunner de wonden zien, die het resultaat waren van de martelingen tij dens hun gevangenschap. Het oudste lid van de groep, de 58 jaar oude communist en drager van het Franse legioen van eer, Apolonia de Carvalho, trad op als woordvoerder. Hij sprak een felle veroordeling uit van de totalitaire dictatuur in Brazilië en roemde twintig verzetsstrijders die sinds het begin van dit jaar in Brazilië door politie en leger zijn vermoord. Hij zei. dat de gevangenen niets van hun ophanden zijnde bevrijding wisten totdat zij aan boord van het vliegtuig waren gebracht. ..Wij werden geblinddoekt naar een schietterrein gebracht", zei hij. „De sol daten schreeuwden en manipuleerden zo met hun wapens, dat wij dachten dat wij op het punt stonden gefusilleerd te worden. Gelukkig was het alleen maar de bedoeling ons schrik aan te jagen". Carvalho en de andere gevangenen zeiden, dat zij gedurende de vlucht van 10 uur van Rio naar Algiers aan hun stoelen vastgebonden hadden gezeten. Zij werden bewaakt door 19 mannen van de Braziliaanse veiligheidsdienst. Khatib Djelloel, een van de naaste medewerkers van president Houari Boumedienne, ging aan boord van het vliegtuig om de gevangenen uit naam van de regering in Algerije welkom te heten. Djelloel deelde de mannen van de veiligheidsdienst mede, dat zij geen toe- T>ehalve de rode, hebben we ook nog maar zeldzamer een blauwe kleurvariëteit, die men in plaats van arvensiswel „femina" heeft genoemd: nl. het vrouwtje in tegenstelling tot het roodgloeiende mannetje! Er bestaat een oud Duits sprookje, dat verhaalt, hoe een meid en een knecht op het hooi land ingeslapen waren en tot straf voor het arbeidsverzuim in de bei de bloempjes werden veranderd: „Faules Hanschen" en „Faules Gretchen"Onze vroegere genera ties noemden de krachtigste der beide planten mannetjes en de zwakste wijfjes. Reeds Dodonaeus spreekt van ,,guychelheyl-manne- ken en -wyfken". Guichelen is een oud woord voor toveren, omdat de plant in de middeleeuwen werd toegepast bij geestesgestoorden en slachtoffers van hondsdolheid. Zij bezit een vrij hoog gehalte aan saponine en het poeder van de 's zomers verzamelde kruiden werd toegepast bij le ver aandoening en en nervositeit. In een boek voor volks geneeskunde wordt speciaal gewe zen op de in de wortel voorkomende cyclamine, die, naast vele zeer gif tige eigenschappen, in een bepaal de concentratie ook een verlam mende werking bezit. Misschien heeft ons door weinigen opgemerk te en toch overal voorkomende ne derige guichelheil een verlammen de reactie bij sterk overprikkelde (bezeten) lieden? Eeuwen vroeger schreef een professor echter al, dat het „Eenige kragt tegen zinneloos heid (Mania)" zou inhouden wes halve het Heil der Zotten wordt ge noemd, doch men houdt zulks, zo wel als die tegen de Hondsdolheid, hedendaags voor beuzelaarij Ondanks haar bescheiden voorko men de Latijnse naam is ,,Ana- gallis", d.w.z. de nederige tuis ten de artsenijbereiders de guichel heil zeer goed te vinden. Maar de naam Rode Pimpernel is veel later ontstaan. 16 juni 1970 A. B. Wigman stemming zouden krijgen om voet op Algerijns grondgebied te zetten. Het vliegtuig tankte en vertrok een uur na aankomst voor de terugreis naar Brazi lië. De gevangenen schudden de stewar dessen hartelijk de hand, toen zij het vliegtuig verlieten en onder de lampen van fotografen en tv-cineasten de warme Algerijnse nacht instapten. De meesten hunner droegen niets an ders dan een broek ,een hemd en sanda len. Meer hadden zij niet mogen mee nemen. Enkelen hadden kleine tasjes met persoonlijke eigendommen bij zich. Tot de groep behoorde ook Vera Sil via de Araujo Magalhaes, de 22 jaar oude weduwe van de querrillastrijder José Roberto Spiegner, die op 17 fe bruari te Rio De Janeiro in een straat gevecht met de politie om het leven kwam. De aantrekkelijke brunette, die een turquoise sweater droeg, werd uit het vliegtuig naar een rolstoel gedra gen. Door martelingen met elektrische schokken waren haar beide benen tij delijk verlamd, zei ze. Tranen kwamen in haar ogen toen Carvalho woorden van lof over haar echtgenoot sprak. Op de vraag wat zij voornemens was te gaan doen, zei ze: „In de eerste plaats wil ik herstellen van de marte lingen, die ik te verduren heb gehad. Daarna zet ik onze strijd natuurlijk voort". De gevangenen zijn overgebracht naar het centrum van de Ben Akhnoen universiteit in de westelijke buitenwij ken van Algiers. Daar hebben de Alge rijnse autoriteiten de groep tijdelijk on derdak gebracht. Het „commando Juarez de Brito" heeft de Braziliaanse radio een bullitin gezonden, waarin gezegd wordt dat er toestemming is gegeven tot vrijlating van de ontvoerde West-Duitse ambas sadeur Von Holleben. Het bulletin moest door de radio worden omgeroepen. LOS ANGELES Robert Beausolail, die eens behoorde tot de „Hippie" fa milie van Charles Manson, is officieel tot de dood in de gaskamer veroordeeld. De 22-jaar oude Beausoleil gilde toen rechter William B. Koene het vonnis uit sprak: „U kunt mij niet berechten. Al leen God kan mij berechten en God staat aan mijn zijde." De kroongetuige, de 25 jaar oude Mary Brunne*-, een ander lid van de Manson-familie sprong in de rechtzaal op en riep, dat zij haar getuigenverkla ringen wilde herroepen. „Bobby is niet schuldig", riep zij. Rechter Keene veroordeelde haar tot vijf dagen gevangenisstraf omdat zij door haar uitbarting de rechtbank be ledigd had. Beausoleil werd door de jury schuldig bevonden omdat hij in juli 1969 de mu sicus Gary Hinman doodgestoken had. Mary Brunner was in het huis van Hinman toen deze doodgestoken werd. Haar was door de openbare aanklager onschendbaarheid verleend. Beausoleil zal thans naar een doden cel in de San Quentingevangenis wor den overgebracht. Zijn zaak komt auto matisch in revisie bij een andere recht bank. llllllllllllllllltllllltllllllltlltllirilllNIIIIINNIIIIIIIUIIItllMMIINHIIIMIHinillllllllttlllllltlllll' (Van onze weerkundige medewerker) De vooruitzichten zijn gunstig. Een hogedrukgebied van de Azore, tot Scandinavië is stabiel, waardoo er een drogere noordoostelijke to oostelijke wind zal waaien. Gelderland mag hietin overwe gend zonnig weer verwachten mc een nog iets stijgende temperatuur Het kwik zal op de meeste plaai sen boven de 20 graden komen e morgen en overmorgen streve-, naar de zomerse grens van 25 gre den. In Frankrijk en Zuid-Duitslan heerst enige onweersactiviteit, maar wij zien hierin voor het weer in onze omgeving vooreerst geen bedreiging. Dit is dc groep gevangenen, die uitgewisseld wordt tegen de West- duitse ambassadeur Von Holleben. De groep is hier gefotografeerd kort voor het vertrek per vliegtuig naar Algerije vanaf een militair vliegveld. JERUZALEM In Israël is maandag te elfder uren een kabinetscrisis voor komen. Deze was te danken aan de uit Ame rika afkomstige mevrouw Helen Zeid- man, wier omgang tot het Joodse ge loof tot een conflict in de coalitierege ring aanleiding had gegeven. De nationale religieuze partij had ge dreigd haar drie ministers uit 't 24 le den tellende kabinet terug te trekken, als mevrouw Zeidman op grond van de niet-orthodoxe overgangsplechtigheid het recht zou krijgen als Jodin te wor den geregistreerd. Het conflict werd uit de weg ge ruimd, doordat mevrouw Zeidman haar geloofsovergang alsnog liet bevestigen in een orthodoxe plechtigheid onder leiding van de aanegwezen opperrab bijn van Tel Aviv. ADVERTENTIE Het ministerie van Economische Za ken heeft in verband met de voortge zette kostenstijgingen, de Nederland se dagbladen toestemming gegeven hun abonnementsprijzen te verhogen. Op grond hiervan zijn met ingang van 1 juli 1970 onze abonnements prijzen als volgt vastgesteld: 1.13 per week 4.85 per maand 14.30 per kwartaal Van abonnees, die een machtiging hebben verstrekt tot automatische periodieke afschrijving van hun abon nementsgeld van hun bank- of giro rekening, zullen wij gaarne aanne men, dat zij ermede akkoord gaan dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aan gehouden. DIRECTIE. DEN HAAG ln totaal nemen ongeveer 1530 mannen en vrouwen uit meer dan 100 landen deel aan het wereldvoedselcongres van de FAO, de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties, die vanochtend in het Congres gebouw te Den Haag door H. M. de tweede in zijn soort het eerste is in en met dinsdagmorgen 30 juni duren. Koningin Juliana stelde dat wij allen deelgenoten zijn in het ontwikkelings werk. „Het is aan ons, geloof te heb ben in een voortbestaan en in een beter bestaan van de mensheid. De grote, de enorme vraagstukken, die zich daarbij steeds weer aan ons voordoen, zijn ten slotte slechts uitdagingen aan het ver nuft, ons gegeven om die te overwin nen. Het is aan ons. de nieuwe moge lijkheden, die wij steeds weer mogen ontdekken, ook in prakt jjk te bren gen en wel op zo'n schaal, dat onze overlevingskansen er daadwerkelijk door worden uitgebreid." Bij dit alles gaan naastenliefde en zelfbehoud hand in hand op naar het zelfde doel. Zonder het welzijn van de ander is er tenslotte ook geen eigen welzijn mogelijk", aldus Hare Maje steit. Drs. B. J. Udink. onze minister voor de hulp aan ontwikkelingslanden, vroeg hel congres in een toespraak de bereid heid een kritische bestorming toe te staan van al het gevestigde Zo'n onderzoek moet nagaan waarom de verdeling van de welvaart zoveel te wensen overlaat en waarom meer voed sel nauwelijks minder honger betekent. Met de critici wil minister Udink na gaan in hoeverre nationale staten on voldoende hoeders zouden blijken te zijn van het menselijk geluk binnen hun grenzen. De minister constateerde twee veran deringen sinds het congres van 1963: de wereldvoedselkaart heef; een nieuw aanzien gekregen door nieuwe graan soorten en landbouwmethoden; zij die toen de besprekingen voerden hadden nog gezag en gehoor bij het publiek, het voorbehoud, waarmee zij aangehoord werden, was nog latent. Nu is het stille onbehagen van toen een kreet van twij fel. van afwijzing, van alternatief geworden. Het zou, zo merkte minister Udink Koningin is geopend. Het congres, het 1963 in Washington gehouden), zal tot voorts o.m. op, onzin zijn te zeggen dat er niets wordt gedaan. Honderden mil joenen weten dat hun kinderen het be ter zullen hebben dan zij. Minister Udink zei dat het Neder landse parlement en het Nederlandse kabinet de hoogste verwachtingen heb ben van de nieuwe strategie voor het tweede ontwikkelingsdecennium. In die strategie van doelstellingen en ver plichtingen is het richtinggevend we reldplan voor agrarische ontwikkeling van de FAO geïntegreerd. ADVERTENTIE Hoogzomermode in japonnen! De nieuwste keus in zomerja- ponnen is bij ons Modehuis ple zierig groot en gevarieerd. Óm te beginnen de chemisier- modellen met lange of korte mouw en vaak met plooien in de rok. Prachtig te kombineren met cha subles I Nieuw is de ..Kasak Style": lang bovenlijf met laag aangezette plooirok. Voor hoogzomer zijn erzonne- iurkjes en zonnige jurkjes uit Italië en de Provence. Uitgevoerd in modieuze grote druks en proven- caalse druks (de z.g. Gipsy Look). Verder sportieve chemisiers met .ingebouwde ventilatie" in heerlijk luchtige batist. Voor koelere dagen en hittegol ven een overvloed aan modellen v.a. f 79.50. Vredenburg 6. Utrecht. Deventerstreat 1Apeldoorn CULEMBORG Een zich idsnel uitbreidende brand heeft .gistermiddag in 2 uur tijd het overgrote deel van een van de twee in Culemborg gevestigde complexen van Gispen's fabriek voor metaalbewerking verwoest. Er werd naar schatting voor ruim achtmiljoen gulden schade aangericht. De oorzaak van de brand is niet bekend. Een vierde gedeelte van het complete, te weten de lakkerij en dc plaatwerke rij, is behouden gebleven. Verloren gin gen: de expeditieruimte, de montagehal, de opslagplaats voor half- en eindpro- dukten, de fabriek van stalen stoelen, de kantine en de pas gereedgekomen showroom. De verwoeste hallen besloe gen twaalfduizen vierkante meter. De plannen voor noodbouw en her bouw liggen klaar. Een deel van het 250 man tellende personeel kan in de ande re Culemborgse fabriek van Gispen aan de slag: de overigen kunnen hel pen bij het opruimingswerk. De activiteiten van de brandweer korpsen van Culemborg, Geldermalsen, Beusichem, Leerdam en Utrecht, verg den zoveel water, dat liet vijftiendui zend inwoners tellende Culemborg tij dens het bluswerk zonder druk op de waterleiding kwam te zitten. De brand veroorzaakte een enorme rookontwikkeling, die tot zeker tien ki lometer in de omtrek zichbaar was. Gispen's fabriek voor metaalbewer king NV, een dochteronderderneming van de NV Lips en Gispen, is met 'n jaaromzet van ongeveer twintigmiljoen gulden een van de grootste Nederlandse fabrikanten van stalen kantoormeubelen De orderportefeuille van het bedrijf was goed gevuld. Voor sommige artike len was de levertijd enkele maanden. Dat nu ook alle voorraad weg is, is voor het bedrijf commercieel een grote strop, strop. v- Een overzicht van een van de uitgebreide fabriekshallen van Gispen te Culemborg. De fabriek zal worden herbouwd op een terrein van veertigduizend vierkan te meter, pal achter het uitgebrande complex. (Zie elders in dit blad) (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Dc voorzitster van de VVD, mevrouw G. V. van Someren- Downer, heeft maandagavond voor de tv verklaard, dat het „haast wel vast staat, dat de huidige coalitie VVD-KVP-ARP-CHU na de Kamer verkiezingen van 1971 zal worden voortgezet". „Dit kabinet moet in deze politieke samenstelling, met wellicht andere mensen, ook in de komende vier jaren een sterk programma kunnen uitvoeren," aldus mevrouw Van Someren Zij bevestigde hiermee wat op en om het Haagse Binnenhof steeds stelliger wordt verwacht: een continuering voor de regeringsperiode 1971-1975 van de samenwerking tussen de VVD enerzijds en de drie grotere confessionele partij en (die met één program de verkiezin gen zullen ingaan) anderzijds. Politiek Den Haag zag zich door de recente verkiezingsuitslagen in deze mening gesterkt ;nu de P. v.d. A. blijft bij haar uitspraak, dat zij niet met de KVP wil samenwerken en het PAK niet het succes heeft gehad, dat men ervan verwacht heeft, lijkt voortzetting van de huidige coalitie voor de hand te liggen. Politieke kringen verwachten niet dat in de huidige politieke constellatie nog vóór mei 1971 veel verandering zal ko men. Mevrouw Van Somereu noemde de geruchten over een „zich vast sterk ma ken" van de VVD voor de kabintesl'or- matie-onderhandelingen waarbij ge wezen wordt op het „uit de boot vallen" van de VVD-Twec e-Kamerfractie, o.a. bij de behandeling van het wetsontwerp wijziging PBO-wet „indianenverha len"; „het was al een oude wens van de VVD om de PBO te democratiseren". Om nóg wat Haagse geruchten van de laatste weken te vermelden: de meeste kans op bewoning van het Catshuis - opvolging van de heer P. J. S. de Jong als minister-president - wordt AR- fraclieleider mr. B. W. Biesheuvel ge geven. Zijn KVP-collega drs. W. K. N. Schmelzer zou opvolger van mr. Luns als minister van Buitenlandse Zaken worden en de leider van de WD-frac- tie mr. W. J. Geertsema zou Binnen landse Zaken krijgen. Voor Buitenlandse maar ook voor Economische Zaken wordt de huidige minister zonder portefeuille drs. B. J. Udink, genoemd: deze schijnt ook de beste kaarten te hebben voor het. lijst aanvoerderschap van de CHU bij de Kamerverkiezingen. De CHU gaat op zeer korte termijn een beslissing over het lijstaanvoerder schap in 1971 nemen. Voor het lijstaan- voerdersch&p bij de KVP wordt het mesest de naam van onderwijs-minister dr. G. H. Veringa genoemd; deze zou bij een ministerschap van de heer Schmelzer de nieuwe fractievoorzit ter in de Tweede Kamer worden. Bij de PvdA gaan de gedachten op dit ogenblik vooral uit naar een aantal lijsttrekkers; hiertoe zouden o.m. de he ren Den Uyl, Van der Louw en Van den Doel behoren. Al met al wemelt het ln zomers Den Haag van geruchten, maar men is zich ervan bewust, dat er pas over ruim elf maanden Kamerverkie zingen gehouden worden en in die pe riode kan er nog heel wat gebeuren... ADVERTENTIE ADVERTENTIE Weersverwachting van het KNMI van dinsdagavond tot woensdagavond: Zonnige perioden en in het zuiden e oosten van het land mogelijk een regen of onweersbui. Matige, in 't Waddenge bied vrij krachtige noordoostelijke wind Voornamelijk in het binnenland leta ho gere temperaturen dan vandaag. Morgen: Zon op: 04.19 Maan op: 19.31 onder: 02.02

De Vallei | 1970 | | pagina 1