Illegale camping gaat eventueel met harde hand tegen de grond TERZAKE ledereen droeg steentje bij Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers jubileert Plaatselijke afdeling gaat onderkenning van activiteiten uitbannen Fijne sportdag van Betuwse voetbaljeugd Nieuw orgel in Herv. Kerk Eist r Niet goedschiksdan kwaadschiks Opstallen moesten in '68 al worden afgebroken Om fuinbouwhoeb Aardbeien en muziek voor varende zieken R.-K. Unitas won laatste poule wedstrijd Verpleegster reed auto en muur in puin Wedvlucht vanaf Orleans Schutters op schot Veenendaalse in de prijzen Sparta verliest Winkelman Geslaagd Belt De Luchtpost Onderlinge wedstrijden „De Forellen" Oprichting Geslaagd Ontslag van jeugdwerkleider in diseussie Raiffeisenbank Informatie Jeugd wil inspraak DINSDAG 16 JUNI 1970 VEENENDAAL/RHENEN Al vijf jaar loopt er een procedure tu&sen de heer Kuipers uit Utrecht en burgemeester en wethouders van Rhenen over de camping „Erica", die door de heer Kuipers wordt geëxploiteerd op een perceel bos. dat is gelegen in de uiterste noordwesthoek van de gemeente Rhenen tegen de grenzen met Veenendaal en Amerongen. Volgens het bestemmings- plan wordt aan deze grond de bestemming van bos toegekend, waarop slechts per 75 ha een landhuis mag worden opgericht. Een camping is op het bewuste terrein taboe. Op de camping staan intussen een kantine en toiletgebouwtjes, ook al in strijd met het bestemmingsplan. Verder zijn er in de loop van de achterliggende tijd nog bijgebouwd een was- en toilet gelegenheid, een droogcloset met was gelegenheid en twee houten droogclo- sets. Burgemeester en wethouders van Rhenen hebben de eigenaar van de grond, de heer J. Hendriksen te Rhe nen, aangeschreven de zonder vergun ning gebouwde opstallen binnen een maand af te breken, de aanschrijving SCHERPENZEEL. Maandagavond bracht de afdeling Scherpenzeel van het Ned. Rode Kruis een bezoek aan het bekende Rode Kruis-schip de Henri Dunant te Utrecht. Men bracht de pas sagiers een traktatie in de vorm van aardbeien die werden aangeboden door de padvinders uit Scherpenzeel. De mu ziekvereniging Caecilia was ook aanwe zig en zorgde voor de muzikale omlij sting. VETERANENTOERNOOI VEENENDAAL Op het Panhuis- complex is gisteravond de laatste poule wedstrijd gespeeld' van het veteranen- toernooi 1970. RK Unitas en De Meri no's bonden in deze ontmoeting de strijd met elkaar aan en na een pittig duel zegevierde Unitas uiteindelijk met 21 over zijn plaatsgenoot. De wed strijden om de derde en vierde en eer ste en tweede plaats worden vrijdag avond om respectievelijk zeven en acht uur op 't Panhuis gespeeld. De prijs uitreiking van het toernooi is gepland op 11 juli in het NVV-gebouvv. RK Unitas en De Merino's hebben gisteravond voor weinig publiek ge zorgd voor een leuke match, waarin het tempo (althans voor veteranen) erg hoog lag. De teams waren ongeveer ge lijkwaardig in kracht, maar toch moest De Merino's zijn tegenstander voor de rust een doelpunt toestaan. Halverwege de tweede helft namen de oldtimers van de zondagclub meer afstand (2—0) en pas in de laatste mi nuut kon De Merino's hier een treffer tegenover stellen (21). Dat De Meri no's niet verder kwam was voor het grootsté gedeelte te wijten aan de for midabele vorm waarin de Unitas-goalie stak. De eindstanden in de poules luiden: Poule A: Poule B: SKF 4—8 DOVO 5—10 VRC 4—6, Veenendaal 5—8, NSVS 4—3, Advendo 5—5, GVW 4—3, Unitas 5-4, BOXAL 4—0. De Merino's 5—2, VSW 5—1. ELST De 33-jarige verpleegster mej. V. uit Utrecht reed gistermiddag haar gloednieuwe auto in de vernieling, toen zij zonder aanleiding tegen de ■teenafrastering van hotel Stuyvenberg reed. De verpleegster, die sinds kort in het bezit van het rijbewijs was. moet in paniek zijn geraakt, toen zij komende uit de richting Amerongen linksaf wil de slaan. Zelf kwam zij met de schrik vrij. VEENENDAAL De EVPV De Luchtreiziger in Veenendaal nam deel aan de wedvlucht vanaf Orleans over een jtf«tand van 533 km. De duiven werdeTrom 5.40 uur in vrijheid gesteld en de eerste meldde zich bij de heer Schuurman om 14.21,12 uur (snelheid 1022.8 -meter per minuut). De verdere uitslag is G. B. H. C. Schuurman 1,2,3,7 9. 10, 11, 14. 16; A. v. d. Bovenkamp: 4, 5, 8. 15; C. v. Ginkel: 6; J. W. v. Schaik: 12; W. J. v. Dam 13, 25; H. v. Kooten 17, 19. 20; Gebr. Spies 18. 22. 23; W. Slot boom 21; Barneveld-Tanis 24. De laat ste prijs 1:5 werd reeds om 14.59 ver diend. Zaterdag a.s. van 7 tot 8 uur in- korven voor Surv. Fosses en van 9 tot 10 uur voor jonge duiven Tiel. dateert van 14 oktober 1968. Er komt vanavond een schrijven in de gemeenteraad van Rhenen in behan deling van vijf mensen die regelmatig op deze camping staan, waarin wordt verzocht alsnog het bestaan van de camping te legaliseren. B. en W. van Rhenen willen er niet van weten. Zij delen de raad mede lang genoeg geduld te hebben gehad. Al in 1965 werd op het verzoek van de heer Kuipers afwijzend beschikt. Ook gede puteerde staten van Utrecht beslisten afwijzend. Na de raadsvergadering van vanavond, zo delen B. en W. mede, zal met toepassing van het recht van poli- tiedwang de camping op kosten van de overtreders worden ontruimd. De laat ste aanschrijving om te ontruimen da teert van 12 mei jl. SCHERPENZEEL De leden van de Scherpenzeelse schietvereniging waren deze week op de 100 meter met geweer wel zeer bijzonder op schot. Als er anders een paar leden boven de 90 schoten kwamen was het niet slecht. Deze avond waren ze blijkbaar gesterkt door het zeer mooie weer en van de 30 schietenden leden behaalden er zeventien 90 punten of meer. Uitsla gen: B. Geefshuizen 95. M. Berendse 95. A. ter Burg 94. J. Overeem 93. H. Pater 93. H. v. Ginkel 93. R. v. d. Burgt 93. T. van Rustenhoven 92. J. ten Broek 92. E. van de Werk 93. P. Engelenburg 92. J. la Bastide 92. A. C. van Dusschoten 91. H. Berendse 91. C. Valkenburg 91. J. Koud- ijs 90. J. Koot 90. H. Methorst jr. 89. A. Valkenburg 89. H. Methorst sr. 88. E. J. Reemst 88. G. Geskes 88. J. Visser 87. A. v. Eist 87. A. v. Garderen 87. H. W. Na- vest 86. W. v. Leuveren 86. A. Blanken 85. en W. v. Wessel 76. VEENENDAAL In de landelijke All-actie belandde ook een Veenendaal se in de prijzen. Het was de fa. Hui- bers, aan de Bergweg die gistermid dag de prijswinnaars mocht ontvangen. Geflankeerd door een All-tamboer. betrad mevrouw M. W. Kroes-Anbeek de winkel waar zij, in aanwezigheid van haar echtgenoot en 3 kinderen, de prijs van 849,- in ontvangst mocht ne men. Enige tijd geleden had mevrouw Kroes, bij aankoop van een wasmachi ne. het voornoemde merk wasmiddel gekocht en daarbij verkregen wed- strijdformulier ingevuld. Grote verbazing in het gezin bij het bekend worden van de uitslag van deze wedstrijd. OPHEUSDEN Voor de beide Op- yeusdense voetbalverenigingen is de overschrijvingsperiode zeer rustig ver lopen. Bij Opheusden keert J. Winkelman weer terug na een jaar bij Sparta te hebben gespeeld en deze vereniging krijgt bovendien versterking van Fran ken uit Zetten. De Betuwse club ver liest J. Huibers aan Kesteren en J. C. van de Weerd aan Lienden. Sparta raakt dus Winkelman kwijt, een speler die bij deze vereniging vrij wel niet heeft geïmponeerd. A. van Ommeren (Dodewaard) komt weer bij Sparta spelen. Hij zou voor de frontli nie van Sparta wel eens een verster king kunnen be tekenen. VEENENDAAL Aan de Gemeente lijke Middelbare Handelsavondschool, slaagde voor het diploma 5-jarige cur sus de heer F. H. van Manen te Vee nendaal. u dan «van a.u.b. voor Veenandaal 17.30 uur 10550 v".30™; 11079 Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhanen 3328 Nwo Veenendaalsawag 159 SCHERPENZEEL De Luchtpost deed mede aan een wedvlucht vanaf Orleans. In concours waren 92 duiven. Ze werden gelost om 5.40 uur. De eerste duif arriveerde om 14.52 uur. De uitsla gen waren als volgt. W. van Schaik 1, 3, 6.. C. Gijsbertsen 2. A. Rustenhoven 4, 7, 10, 11, 18, J. van Oostrum 5, 13, 16. J. Voskuilen 8, M. Rotte 9, 12; G. Schipper 14; J. van de Bovenkamp 15; en W. Wa gens veld 17. RHENEN Dc Rhenense Zwem-en Poloclub „De Forellen" hield zaterdag avond in het zwembad van Ouwehand de eerste onderlinge zwemwedstrijden van dit seizoen. Onder een stralende zon en bij een prettige watertemperatuur ging een uit gebreid zwemprogramma circa kwart over vijf van start. De animo bij de jongeren van onder de veertien jaar stak zeer sterk af bij die van de oudere zwemmers en zwemsters. Na afloop van het zwemprogramma werd een trainingswedstrijd waterpolo tussen de heren 1 en 2 gespeeld, waar een zeer verdienstelijke partij door het tweede team, dat meer verband in zijn spel vertoonde, ten beste werd gegeven. Enkele leden en leden van de techni sche commissie van de Rhenense /.wem- club hebben inmiddels een verlichting boven het zwembad aangebracht, zodat in de naaste toekomst interessante avondwedstrijd mogen worden ver wacht. VEENENDAAL Bij de op 3 juni gehouden gemeenteraadsverkiezin gen kregen de diverse kandidaten de volgende stemmen. PvdA: Totaal 2426 stemmen. R. Koppenberg 11760, B. van Remmer den 104, G. van Hal 191, T. Verkuyl 115, A. M. Beckerman 103, J. van de Berg 35, A. A. Visser-Spieker 31, G. van Kooten 7, G. van Barneveld 26, G. van de Weerd 5, J. de Vries 7, D. de Man 31, W. Steffers 11. CHU: Totaal 3041. M. Basteijer 2075, C. van Genderen 197: A. Visser 169, D. van de Scheur 179, J. de Rid der Azn 127. B. van Hal 57, dr. M. J. D. Dam 21, H. G. Veldhuizen 24, mej. J. C. van de Lustgraaf 38; J. van Dijk 38, D. J. Minderhoud 23, W. van de Pol 22, E. Hasselaar 7, N. L. van de Berg 11, J. van Reemst 6, A. Tijs- seling 5, J. H. van Schuppen 7 mej. A. de Vries 4. D. Willemsen 11, drs. J. I. Carsouw 20. ARP: Totaal 2169. E. C. Diepen veen 1657. H. van Manen 111, drs. H. Hiensch 187, B. J. Frieling 17, A. Roor 73, G. Berentschot 24, H. A. Bosch 7, W. van Braak 20; W. F. de Vries 7, J. C. van Hunnik 0, H. A. P. Boers 7, Sj. de Jong 11, K. van Ginkel 8; C. N. Hardeman 6, J. van Doorn 6, G. Valkenburg 28. SGP: Totaal 2578. G. J. van Deelen 1729, J. van Haar 153, G. van den Berg 368, C. G. Mijnders 68, H. C. van Dalen 7, H. Jonker 130, J. T. van Donkelaar 10; E. Th. van Rees 4, Joh. Bos 40 K. Aalbers 11, P. M. H. van Schuppen 37, J. G. Tombroek 3. VVD: Totaal 1269. H. Buddingh-de Vries Lentsch 1189, H. J. de Ruiter 44, P. H. Flohil 11, L. de Ruyter- Bakker 15, J. W. van de Kuinder- Hamer 5, J. P. Havinga 5. KVP: Totaal 752 M. G. H. Hendriks 659, mr. W. H. M. Verhallen 61, H. M. d. Graaf 5, G. E. Diergaarde 1, A. A. van Campen 0, Th. A. Slijderingk 9, A. F. E. Dinsbach-Muller 1, R. C. H. M. Nuyten 13, C. G. L. Wijters-van der Linden 1, L. T. Leeuwenburgh 2, W. F. Moolenaar 0. D'66: Totaal 662. L. L. Coïni 532. R. H. ten Klei 14. M. P. E. A. Elzen- ga-van der Voort 27, J. C. Visser 16, W. H. Schouten 10, Joh. A. Koot 24. J. de Ruiter 11, P. A. Olislagers 13. A. J. de Jong 15. VEENENDAAL De landelijke Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, be staat dit jaar een kwart eeuw. De Veenendaalse afdeling van de UW, die over het algemeen weinig bekendheid geniet bestaat slechts een viertal jaren. Als oorzaak van deze onbekendheid valt aan te voeren, dat de door de Unie georganiseerde activiteiten veelal onderkend schijnen te worden. Juist deze on derkenning wil de Unie uitbannen door zich duidelijker te gaan presenteren, want kenmerkend is voor deze organisatie de spontaniteit bij het werk en een groot improvisatievermogen. De Veenendaalse UW telt een 50-tal medewerksters. Eén van de bestuurs leden, mevrouw M. J. Buys-Wijnands weet het volgende te vertellen: ..We zijn begonnen met de actie „tafeltje- dek-je", die erg goed van start is ge gaan. Door de grote animo van de vrijwilligers werden de werkzaamhe den al gauw uitgebreid. We hebben nu een zogenaamd rijdend winkeltje, die we gebruiken ïn het Julianazie- kenhuis. Dit werk voldoet goed en ook de patiënten zijn er enthousiast over." Het rijdend winkeltje geeft aan de bedlegerigen de mogelijkheid om kaarten, postzegels, schrijfpapier en andere noodzakelijke artikelen te ko pen. Ook is men gestart met een rij dende bibliotheek. Momenteel is het rijdend winkeltje stopgezet, in ver band met de verbouwing van het zie kenhuis. Zelfstandig wonende bejaarden wordt de helpende hand geboden door bij voorbeeld hun vervoersproblemen op te lossen. „Op het menselijk contact wil ik echt de nadruk leggen", zegt mevrouw Buys. „Hoe vaak komt het niet voor, dat alleenstaanden en bejaarden grote behoefte hebben aan medemenselijk heid. Dat kan zijn in de vorm van een praatje of door bemiddeling voor huishoiidelijke hulp. Vaak genoeg du "ft men ons niet te be naderen, wat de situatie nog gecom pliceerder maakt. De grondslag van de Unie van Vrou welijke Vrijwilligers werd omstreeks 1944 gelegd. De plaatselijke Vrijwilli ge Hulpdiensten, die al in 1938 wer den opgericht, stonden in die tijd los van elkaar. In de loop van 1941 hie ven zij zich zelf op. om niet door de bezetters lastig gevallen te worden. KESTEREN Grote belangstelling, een goede organisatie en leuke sportie ve wedstrijden, waren de kenmerken van de door de vv Kesteren georgani seerde jeugdsportdag. Bijzonder leuk was, dat de vv Kesteren voor iedere speler een lunchpakket had klaarge maakt. In de mooie nieuwe kantine werd dat gezamenlijk opgemaakt. Winnaars van deze sportdag werden: Pupillen A: 1. Lienden; 2. Kesteren; 3. Uchta; 4. Echteld; 5. SDOO Heteren; 6. Sparta Opheusden. De onderlinge uitslagen waren: Kes- ten A-SDOO 30; Uchta-Kesteren 03: SDOO-Uchta 02; Sparta-Echteld 01; Lienden-Sparta 2—0; Echteld- Lienden 00. Vier elftallen kwamen er daarna in een finale poule, welke door Lienden werd gewonnen. Bij de adspiranten werd de eerste prijs gewonnen door Kesteren, 2e Dlo Druten, 3. Uchta en 4. Kesten 2. Hier waren de onderlingen uitslagen: Uchta-Kesteren 01Kesteren 2-Dio 09; Kesteren-Dio 0—0; Uchta-Keste ren 2 21; Uchta-Dio 03; Kesteren- Kesteren 2 60. Scheidsrechters van dit geslaagde toernooi waren de heren v. Herteren, SCHERPENZEEL Op het in Utrecht gehouden examen slaagde mej. L. van Bruggen voor de akte kleuter leidster. RHENEN Een aantal geregelde be zoekers van de Instuif in Rhenen. is in oppositie gekomen tegen het besluit van het stichtingsbestuur, om een van de jeugdwerkleiders met ingang van 1 augustus te ontslaan. Zij zijn het niet eens met deze beslissing en hebben het stichtingsbestuur laten weten, tenminste inspraak te verlangen in dit ontslag. Deze reactie van de jeugd heeft het stichtingsbestuur doen besluiten van avond een gesprek met een drietal jon geren te arrangeren. De jeugdleider, waarbij het hier om gaat is de heer G., die bij het jeugdwerk in Rhenen een proeftijd doormaakte van drie maanden. De sluiting van de Instuif, zo werd vanmorgen door een van de be stuursleden meegedeeld, heeft niets met het ontslag van de jeugdleider te ma ken. „Voor deze tijd van het jaar is het een normaal verschijnsel," aldus dit bestuurslid. „Het bezoekersaantal loopt altijd met de zomermaanden terug en dan hebben wij de gelegenheid het in terieur op te knappen en andere voor zieningen te treffen." Het PvdA-raadslid, de heer H. Glas bergen, zal vanavond in de raadsverga dering aan het college van B. en W. over de huidige gang van zaken bij de Instuif vragen stellen. ELST Vorige week is men gereed- i nog dat het instrument reeds in gebruik gekomen met de bouw van het nieuwe kan worden gesteld, orgel in de Ned. Herv. Kerk te Eist. En- Het orgel zal op 25 juni voor het eerst keïe kleine werkzaamheden beletten worden bespeeld door de heer Hoogen- doorn. onderwijzer aan de School met de Bijbel. Hij was ook technische advi seur bij de aankoop van dit voor de kerk zo belangrijke instrument, waarvan de kosten 30.000,- bedragen. Het nieuwe orgel heeft twee glavie- ren met pedaal en tien registers., ^en hele vooruitgang als men bedenkt dat het oude orgel bestond uit vijf regis ters. Tijdens de speciale dienst op 25 juni zal mevrouw Coumou uit Doorn enkele liederen zingen. Ook een groepje jeug dige zangers, bestaande uit 5e en 6e klas-leerlingen van de School met de Bijbel zal de dienst opluisteren. Janssen (Ochten). en Zoetekouw uit Echtelrf. Met een geestige toespMak tot de op het middenveld samengestroomde jeugd reikte voorzitter v. Tongeren de prijzen uit. Als echte cup-finalisten compleet met ere-ronde wenden deze in ont vangst genomen. OPHEMERT Maandagavond, 29 juni, houdt de coöperatieve Raiffeisen bank „Ophemert" in café Centrum de jaarlijkse algemene ledenvergadering, die om acht uur begint. Op de agenda staat onder meer de verkiezing van een bestuurslid wegens het periodiek aftre den van de heer J. C. van Tussenbroek en de verkiezing van een lid van de Raad van Toezicht wegens het perio diek aftreden van de heer C. van Ooyen, die zich herkiesbaar heeft ge steld. De bestaande groepen werden te zamen met nieuwe plaatselijke groepen in mei 1945 betrokken bij het werk van de landelijke UW. De werkzaamheden waren in die tijd vooral sterk op de praktijk gericht, gezien de opgedane ervaringen tij dens de oorlogsjaren. Veel nadruk werd gelegd op het plaatselijk initia tief, door het gebrek aan materialen, vervoer en goede communicatie. Het in 1945 opgericht maandblad „Raad en Daad" vervulde en vervult nu nog steeds de functie van het uitwisselen van informatie over de werkzaamhe den. Het na-oorlogsewerk kreeg zo langza merhand het karakter van „vredes werk". Voorbeeld hiervan is het op richten van bejaardensociëteiten in verschillende plaatsen. In al die 25 jaar zijn idee en streven gelijk gebleven. De UW werkt be langeloos en springt daar bij, waar de medeburger tussen de wal en het schip is geraakt of dreigt te komen. Dit houdt in die hulp, die niet door ambtelijke of maatschappelijke in stanties wordt geboden. Hoewel Veenendaal rijk is aan kerke lijke instellingen, die zowel maat schappelijke als sociale arbeid ver richten, ligt er toch nog genoeg „hulpvragend-terrein" braak voor de UW. Door relaties met artsen en maatschap pelijk werkers, ontvangt men tips die men kan verwerken. Naast de genoemde bejaarden- en zie kenzorg schenkt de UW veel aan dacht aan gehandicapten. Deze men sen zijn vooral gebaat bij hulp thuis of in hun directe omgeving. Een middagje winkelen of de verzorging van het vervoer naar kerkdiensten is voor de medewerksters van de Unie geen ongewone bezigheid. Voor gehandicapte kinderen zorgen de dames voor vervoer naar tehuizen (dag- of weekverblijven), vooral wanneer de vakantiedagen in zicht zijn. Mevrouw Buys tipt nog even de behoefte aan va neen crèche. Sinds april heeft het Unie-bestuur ook een bestuurslid kunnen afvaardi gen naar de Stichting Dienstencen trum. Dit heeft tot gevolg, dat de me dewerksters meer betrokken worden bij bijeenkomsten en ontspannings avonden van bejaarden. Financieel worden de werkzaamheden gesteund door de contributie van de mede werksters van de UW. Deze bedraagt 2,50 per jaar. Voor de rest worden de fondsen verkregen uit giften. Me vrouw Buys wil tot slot nog wel op merken: „Wij hebben allen de bereid heid om aan de wensen te voldoen van mensen, die graag geholpen wil len worden. Van hun kant vragen we de bereidheid tot uiting van hun no den." Deze uitspraak mag voor de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers tekenend genoemd worden. Voor de nodige informatie staat de UVV altijd open. Deze kan verkregen worden zowel bij de presidente, me vrouw P. Bode-Klootwijk, Zuijlen- burg 11 (tel. 10766) als bij de secreta resse van de Unie, mevrouw M. J. Buys-Wijnands, Tinnewijde 159 (tel. 12325). De meeste rhododendrons zullen nu wel uitgebloeid zijn. Alle uitgebloei de bloemen moeten verwijderd wor den, anders gaan ze tot zaadvor ming over, hetgeen de planten uit put en dat is zeer nadelig voor de knopvorming voor het volgend jaar. Het weghalen van die uitgebloeide bloemen moet voorzichtig gebeuren ze moeten er uitgeborenk worden. Vlak naast die uitgebloeide bloemen zitten al weer jonge scheuten, die als ze goed doorgroeien, de bloem knoppen voor het volgend jaar leve ren. Gaat men onvoorzichtig te werk, dan worden de jonge scheu ten tegelijk met de uitgebloeide bloemen weggebroken, dat mag na tuurlijk niet. Als de Gouden Regen eenmaal uitge bloeid is, hangt de boom vol peul tjes. Ja, dat is misschien wel een aardig gezicht, maar toch raad ik aan die peultjes te verwijderen. Vooral als men kinden heeft is aan te raden die peultjes er maar af te halen, daar ze zwaar vergiftig" zijn. De jonge scheuten van de geplante dahlia's staan nu al een eind boven de grond. Laat deze scheuten niet allemaal doorgroeien. Indien aan elke plant twee. hoog- sten drie scheuten, gelaten worden, is dat ruim voldoende. Vooral de grootbloemige soorten, die over het algemeen nogal grote knollen vor men, hebben aan twee scheuten meer dan genoeg. De kleinbloemige soorten, vooral de Mignon-dahlia's, die veel voor parkbeplanting ge bruikt worden, kan men rustig haar gang laten gaan. Denk om het aanbinden van de vaste planten. Indien ze eenmaal liggen, is er weinig meer aan te verhelpen. Sommige planten lijken wel heel stevig, doch als er plotseling een re genbui komt, ligt de hele zaak voor de grond. Dat moet voorkomen wor den roenblijvende heesters, zoals aucu- ba's, rhododendrons coniferen, etc. die volop aan de groei zijn zullen thans gebrek aan water hebben. Bij aanhoudende droogte moeten deze filnk wat water toegediend worden. Ook de heesters en boompjes, die dit voorjaar ge- of verplant zijn, moeten goed in de gaten worden ge houden. Die zullen nu heel wat wa ter nodig hebben. De klimrozen vormen nu mooie, jonge scheuten, die niet op de grond mogen slingeren. Juist die jonge scheuten bloeien het volgend jaar weer het rijkst. Daarom moeten we deze tij dig en zorgvuldig aanbinden. Er kunnen aan de voet van de struikro zen in de zomer wilde scheuten" ontstaan. Deze onstaan onder de oculatie, dus onder de plaats waar de veredeling heeft plaatsgehad. Let daarop, want er ontstaan ook wel jonge scheuten, die geen wilde uitlopers zijn, die ontstaan echter boven de oculatie veredeling s- plaats). De wilde scheuten moeten zo diep mogelijk weggenomen wor den. Laat men die rustig hun gang gaan, dan overvleugelen ze tenslot te de gehele struik en men krijgt in plaats van een mooie roos, een wild exemplaar, waar men natuurlijk niets aan heeft. De pioenen staan nu in volle bloei en met nog vele knoppen. Ze moeten gesneden worden als ze nog in knop zijn. Zodra de kleur van de bloem te zien is, kan men tot snijden over gaan. De knoppen ontwikkelen zich prachtig op water. Het snijden van bloemen moet met overleg geschie den, zodat niet al te veel bloem knoppen worden meegesneden. Een plant mag niet geheel kaal zijn, vooi veel soorten is dat verkeerd. De meeste bloemen worden gesnedci wanneer de knoppen zich flink ont wikkeld hebben en de kleur van de bloem te zien is.Er zijn echter ook soorten die eerst gesneden mogen worden als ze volop in bloei zijn. Daartoe behoren vooral zinnia's, dahlia's, zonnebloemen en asters, om enkele van de meest bekende te noemen. E. J. Grijsen-Rhenen

De Vallei | 1970 | | pagina 3