Schut: „Groen licht voor bouwinitiatief gemeenten" Nu is het tijdvoor lékker met lékker: Beschuit met aardbeien. Woningmarkt wordt gecompliceerder MINIMUMLOON IN AUGUSTUS IN TWEEDE KAMER De nieuwe deodorant Sportif van Boldoot maakt van een Wat brengt die mevrouw bij mij thuis Laat SER bemiddelen bij NOS en KNVB" Bedankje voor ARP uil Zambia... vis houdt fit! „Troepen VS moeten snel uit Cambodja" V P Harmsen hoos op B. en W. van Deventer Vorig jaar 3042 doden in verkeer IAO stoot misschien e uit 0 VIS.„duur? WGl ...nee! Dit jaar subsidie voor 108.000 huizen Zerk doodt grafdelversdochtertje Terugwerkende kracht niet meer mo Visitekaartjes van politie in onderzoek EXPERIMENT: VIERJARIGE OPLEIDING BIJ LTS NKV op voetbalpad: TV-reportage belangrijk Staking dreigt op Bonaire u en uw beurs HERVORMDE SYNODE SYSTEEM VRAAG EN AANBOD PRODLKTIVITKIT Jongen overreden door tractor Half miljoen voor bestrijding van honger in Brazilië VRAGEN AAN BEERNINK Vrouw overleden aan brandwonden DINSDAG 16 JUNI 1970 Van een onzer redacteuren DRIEBERGEN De generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft op de eerste dag van haar zomer- zitting in Ifydepark besloten een brief aan de Nationale Raad van Kerken in de Verenigde Staten te zenden, waarin aan de Amerikaanse kerken verzocht wordt al het mogelijke te doen om re gering en volk van de Verenigde Staten ertoe te brengen de Amerikaanse strijdkrachten zo spoedig mogelijk uit Cambodja terug te trekken. „Wij zijn diep bewogen met het onuitsprekelijke lijden van de miljoe nen mensen, die in vrees en verwarring leven en ernstig bezorgd over dei toe komst van onze wereld", aldus de brief van de hervormde synode. Ds. F. H. Landsman, secretaris-gene raal van de Ned. Herv. Kerk, zei in persoonlijke contacten ervaren te heb ben, dat de Nationale Raad van Kerken in de VS zo'n brief op hoge prijs zal •tellen en er een bemoediging in zal zien voor zijn eigen inspanningen in deze zaak. Het besluit om deze brief te zenden werd met één tegenstem genomen, nl. die van de predikant van Noordeloos, ds. K. Exalto, die vond dat de kerk te veel politiek spreekt en zich afvroeg waarom de synode ook bij communisti sche agressie in het verleden niet een protest in deze vorm heeft laten horen. Ds. Landsman repliceerde, dat de syno de zich in dit geval tot de aanspreek bare Nat. Raad van Amerikaanse ker ken kan wenden. ADVERTENTIE ABCOUDE Het driejarig dochter tje van de heer Wiegmans, grafdelver op de rooms-katholieke begraafplaats in Abcoude, is dodelijk verwond door een omvallende grafzerk. Het meisje was op de begraafplaats aan het spelen, terwijl haar vader bezig was met onderhoudswerk. Zij werd ernstig gewond en overleed enkele uren later in een ziekenhuis in Amsterdam. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Minister Schut (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) verwacht, dat dit jaar voor de bouw van 108.000 woningen Rijkssteun toe gezegd zal kunnen worden; mede gelet op het aantal woningen, dat in uit voering is in de vrije (ongesubsidieerde) sector is dit. aldus de minister, een reëel uitgangspunt voor een produktie-niveau van ongeveer 125.000 woningen in 1970. Het aantal woningwetwoningen waarvoor, landelijk gezien, in de eerste vijf maanden van 1970 machtiging tot gunning verleend is, is iets groter dan het aantal over de overeenkomstige periode van 1969. Anders dan de minister wenst, ligt bet zwaartepunt van de machtiging tot gunning ook in 1970 niet in de eerste helft van het jaar. Minister Schut schrijft dit in de langzamerhand gebruikelijke niedio- jaar-woningbouwnota aan de Tweede Kamer, waarover de Kamer nog vóór het zomerreces (2 juli) zal debatteren. De nota geeft niet alleen veel cijfers maar ook enkele interessante beschou wingen, waarbij ditmaal sterk het ac cent ligt op de door de bewindsman voorgestane wijziging van het al vele jaren bestaande systeem van woning verdeling over de provincies. Aan de nieuwe opzet van de minister wijdden wij enkele weken geleden al uitvoerig aandacht in dit blad. Ook in deze nota legt de minister er de nadruk op dat door het nieuwe systeem veel meer ini tiatieven van onderaf (gemeenten, bé ter: agglomeraties) genomen kunnen worden. Hij hoopt van harte, dat men van deze nieuwe mogelijkheden gebruik zal maken. NIEUW komt, kort sa- Het nieuwe systeem mengevat, hierop neer: 9 peiling van de woningbehoefte op lokaal en regionaal niveau meerjarenprogrammering van de nieuwbouw, afgestemd op de resulta ten van woningmarktonderzoek, zo wel wat betreft de vraag naar nieu we woningen (inclusief een actief doorstromingsbeleid) als wat betreft de feitelijke mogelijkheden van nieuwbouw planning en voorbereiding van nieuwbouwprojecten in het kader van de meerjarenprogrammering feitelijke subsidietoekenning voor concreteprojecten in toenemende mate zal, overal waar dit mogelijk en gewenst is, gewerkt moeten worden met regio's of agglo meraties. die als woningmarktgebic- den te beschouwen z(jn om het marktmechanisme meer kans van functioneren te geven de resultaten van de onderzoekingen zullen onderling vergelijkbaar moeten zijn en het opzetten van woning- bouwprogramma's zal systematisch moeten geschieden; desgevraagd zal niet alleen financieel maar ook met adviezen bijstand kunnen worden verleend de planologische desiderata, de te voorziene en de gewenste economi sche ontwikkeling en het arbeidspo tentieel zullen in belangrijke mate mede bepalend zijn voor de verlening van rijkssteun. Op grond van deze nieuwe werkwijze zullen, aldus ir. Schut, zeer spoedig meerjarenafspraken tot- stand moeten komen. In een aantal gevallen, waarin het kwantitatief tekort nog het nij- pendst is (Haagse agglomeratie bijv.) heeft hij, na overleg met de desbetref fende colleges van Gedeputeerde Sta ten, onlangs al een aantal meerjaren- toezeggingen gedaan. „Ik verwacht van een en ander goede resultaten", concludeert de minister, die beschrijft hoe complex de woning markt werkt. Enerzijds worden de eisen met betrekking tot de huisvesting steeds zwaarder, anderzijds dreigen er meer en meer problemen als het aan bod zich daarop niet voldoende flexibel kan instellen. De hoge rentestand, de sterk stijgende bouwkosten en de steeds meer naar voren komende wens tot dif ferentiatie liggen als verklarende fac toren voor de hand. Steeds kritischer wordt de instelling ten aanzien van het vaak massale en uniforme karakter van grote complexen hoogbouwwonin- gen. Bij de opdrachtgevers (o.a. beleg gers) treedt een duidelijke verschuiving bij de waardering van nieuwbouwplan- nen op van het kwantitatieve naar het kwalitatieve aspect. Indicaties voor deze ontwikkeling zijn te vinden in de teruggang van het aan tal bouwobjecten, die grote aantallen woningen omvatten en in de aanzienlij ke toeneming van het percentage een gezinswoningen in de woningwetsector (van 46 pet. in 1968 tot 50 pet. in 1969). Nadat de minister nog eens melding gemaakt heeft van belangrijke maatre gelen die hij in de jaren 1968-1969 ge nomen heeft (subsidiesystemen, wijzi ging van de wet jaarlijkse huurverho gingen. voortgaande huurliberalisatie, en medio 1970 de invoering van het in dividuele huursubsidie somt hij de „te genwerkende" factoren op (hoge huwe lijkscijfers, snelle teruggang vrijwillige samenwoningen, verwerping huurbelas ting door Eerste Kamer e.a.). De aantallen tot dusver in 1970 vol tooide woningen zijn achtergebleven bij de cijfers van de overeenkomstige pe riode van 1969 (januari-april resp. 30.947 tegen 34.305). In het winterhalf jaar 1969-1970 was het gemiddelde aan tal produktieve uren per werknemer ruim 6 procent lager dan in het winter halfjaar 1968-1969. Door voortgezette verkorting van de arbeidstijd en verhogingen van het aantal vakantie- en snipperdagen is het theoretische aantal beschikbare werk uren per wenoemer in de bouw voort durend teruggelopen, evenals het, netto aantal produktieve vren, al spelen daar ook de gevolgen van het weer en het toegenomen ziekteverzuim een rol. Sinds medio 1968 is de vraag naar ar beidskrachten in de bouw belangrijk sterker gestegen dan het aanbod. Van de nieuwe regeling voor de vrij stelling voor dienstplichtige bouwvak arbeiders hebben tot begin juni onge veer 900 jonge bouwvakkers gebruik gemaakt. In de ontwikkeling van de ar- beidsproduktiviteit is in 1969 een ver andering ten ongunste opgetreden. Dit hangt samen met de spanning op de ar beidsmarkt. maar ook met de meer ge varieerde woonwensen, die tot kleinere en meer gedifferentieerde bouwprojec ten hebben geleid. DEN HAAG Minister Roolvink (Sociale Zaken) hoopt, dat de Tweede Kamer in augustus het wetsontwerp verbetering minimumloon kan behan delen. Hij deelde dit gisteren de vaste kamercommissie voor Sociale Zaken mee. Het is niet mogelijk de nieuwe rege ling met terugwerkende kracht tot juli in te voeren. De zgn. loonindexe ring moet eerst wachten op een advies van de Sociaal-economische Raad Minister Roolvink wil onder de nieuwe wet ook het huishoudelijk personeel la ten vallen. Drs. Nypels (D'66) vroeg In een motie speciale aandacht voor de werknemers in de sociale werkvoorziening, die daar in op 1 juni vorig jaar langer dan vijf jaar werkzaam waren. Hij wilde een BUNNIK —Maandagmiddag is in Bunnik de 17-jarige jongen A. C. M. Dorrestijn uit Odijk, van de door zijn broer bestuurde landbouwtrekker ge vallen. Hij werd door het rechterach terwiel overreden en moest met zwaar hoofdletsel in het Academisch Zieken huis in Utrecht worden opgenomen Korte tijd later is hij overleden. ADVERTENTIE driftige gastenontvangster een opgewekte hostess. Alle warme en hartverwarmende mensen, hij is er! Uw eigen overtuigende deodorant! Sportief geurend. Koel. Veilig. In groene verpakking. Met ingebouwde zekerheid voor urenlange frisheid. Juist in de heetste uren van uw leven. Een levensblije deodorant kennismaking 7 BOL-DOOT deodorant sportif Net als de blauwe en rose Boldoot deodorants verkrijgbaar in spray, roller en stick. aanvullende oudedagsvoorziening voor deze groep. De PvdA diende een motie in, waarin om een drastische aanpak van de ach terstand van vrouwen en meisjes bij de vakopleiding en scholing werd ge vraagd. Een werkgroep zou o.a. speciale maatregelen moeten ontwerpen. Minis ter Roolvink meende dat de overheid weinig meer kan doen dan stimuleren Hij betreurde het dat de vrouwen zelf in het algemeen zo slecht in georgani seerd verband voor hun belangen opko men. DEN HAAG Minister Polak (Justi tie) Iaat onderzoeken of het gebruik van visitekaartjes hier en daar al in gebruik bij de rijkspolitie zinvol is. Als hij een voorlopig standpunt heeft bepaald zal hij deze zaak bespreken met de afdeling rijkspolitie van het georganiseerd overleg in politieambte- narenzaken. De minister deelt dit samen met mi nister Beernink (Binnenlandse Zaken) mee in antwoord op schriftelijke vra gen uit de Tweede Kamer. Of de gemeentelijke politiekorpsen het kaartje gaan gebruiken hangt, af van de burgemeester. De ministers heb ben geen bevoegdheid het visitekaartje voor alle politiemensen verplicht te stellen. DEN HAAG Staatssecretaris Gros heide van Onderwijs en Wetenschappen heeft goedgekeurd, dat het komende schooljaar aan dertien lagere technische scholen experimentele vierjarige oplei dingen worden gegeven voor óf bouw techniek óf consumptieve teehniek. Daarmee worden samenhangende op leidingen gebundeld, waarbij het zwaartepunt komt op uitbreiding van de onderbouw: een tweede algemeen jaar na de brugklas. De beroepsvoorbe reiding wordt verbreed. De keuze voor het beroep valt dan op latere leeftijd da nthans het geval is bij de 3-jarige opleidingen aan de LTS-en. Een experimentele opleiding bouw techniek begint aan lts-en jn Doesburg, Zutphen. Groesbeek, Groningen, Har derwijk. Heythuysen. Wijchen en Dron- ten. Na twee jaar volgt een opleiding in timmeren, metselen, schilderen of stu kadoren. Deze opleiding wordt in het derde cursusjaar verbreed met rand- vakken. In^het vierde komt het accent duidelijk op de gekozen beroepsrichting te liggen. Aan LTS-en in Amersfoort, Arnhem. Den Haag. Leeuwarden en Voorhout starten soortgelijke experimenten voor consumptieve techniek: kok kelner, broodbanketbakken of banketbakken en op den duur ook voor scheepskok en slager. ADVERTENTIE Tja,daar vraagt u wat. Het is namelijk zo geweldig veel wat de Consulente van Moara Sbira bij u thuis kan brengen. Exotische parfums en huidverwennende crèmes en verjongende maskers en stimulerende lotions en matglanzende make-up en modieuze lipsticks en sprankelende nagellakken en attractieve oogmake-up en heerlijke handcrèmes en veilige zonnebrand crèmes en veel soorten shampoo en een hele babyserie en een uitgebreide herenserie ennou ja, u ziet wel, er is geen beginnen aan. Het totale assortiment van Moara Shira omvat meer dan 300 verschillende produkten. Maar al die artikelen kan de Moara Shira Consulente bij u thuis brengen. U kunt ze in alle rust in uw eigen huiskamer uitzoeken, waarbij uw Moara Shira Consulente adviseert en demonstreert Die vriendelijke verkoopservice van Moara Shira vindt steeds meer enthousiaste aanhangsters. Want dit is nu eens een service die niet is terug te vinden in de prijzen. Die zijn namelijk erg voordelig. En iedere drie wdken brengt uw vaste Moara Shira Consulente u nieuwe speciale aanbiedingen. Daarom is de Moara Shira Consulente in veel huiskamers al een graag geziene gast. Een regelmatige klantenservice èn lage prijzen èn produkten die onvoorwaardelijk gegarandeerd worden zijn tenslotte dingen die niet iedereen te bieden heeft. UTRECHT Het Nederlands Katho liek Vakverbond vindt het conflict tus sen de NOS en de KNVB over de fi nanciële vergoeding voor de uitzending van samenvattingen van wedstrijden in de betaalde sector een aanleiding voor het grondig onder de loep nemen van de situatie in de betaalde voetbalsport. Daarbij zou dan vooral aandacht moe ten worden geschonken aan de aspecten van het betaald voetbal. Eigenlijk, zo zegt het NKV in zijn blad „Ruim Zicht", zou de Sociaal-Eco nomische Raad zich over dit vraagstuk moeten buigen. „Wellicht dat daarmee een begin kan worden gemaakt door de SER te laten bemiddelen tussen de NOS en de KNVB, waarbij beide partijen zich bereid zouden moeten verklaren om een uitspraak van de SER als bin dend te beschouwen". De voetbalsport, aldus het NKV, is inclusief de tv-reportages voor mil joenen Nederlanders een belangrijk on derdeel van hun recreatiepatroon. De houding van de KNVB, die van de NOS een driemaal zo hoge seizoenvergoeding eist, is volgens het NKV volledig in te genspraak met de door de betalende clubs zelf gepropageerde opvatting over betaald voetbal als recreatie-ob ject. Juist deze opvatting heeft ertoe ge- AMSTERDAM Zelfs uit Zambia is een bedankje voor de Anti-Revolutio naire Partij gekomen na de afsplitsing van een aantal radicalen, vrijdag op het AR Partij convent. Dr. Bas de Gaay Fortman, die daar lector is. heeft zich telegrafisch solidair verklaard met de radicalen en zich bij hen aangesloten. Dr. Bas de Gaay Fortman, zoon van hef Eerste-Kamerlid prof. dr. W. de Gaay Fortman was in 1967 de initiatiefnemer van de actie van de zg. spijt stemmers die openlijk hun spijt betuigden over hun stem aan de ARP, toen mr. Biesheuvel bezig was een regering te formeren met de VVD. leid. dat het bedrijfsleven en de over heid de betaalde voetbalsport in steeds sterkere mate gaan steunen. Maar nu het gaat om tv-reportages, schijnt de KNVB de maatschappelijke functie van de voetbalsport ineens te willen nege ren door van een stuk belangrijke in formatie een keiharde business te ma ken. Het NKV noemt dit onaanvaardbaar en zegt, dat het verzet van de NOS te gen deze mentaliteit sympathie en mo rele steun verdient. DEN HAAG Nederland stelt een bedrag van 500.000,- als noodhulp ter beschikking aan de slachtoffers van de uitzonderlijk grote droogte in het Noord oosten van Brazilië. Het bedrag dat afkomstig is uit fondsen voor ontwik kelingssamenwerking wordt verstrekt aan nationale en internationale hulpor ganisaties en is bestemd voor de aan koop van melkpoeder, boterolie en ei- poeder. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De voorzitter van de Binding Rechts-fractie in de Tweede Kamer, de heer E. J. Harmsen, heeft minister Beernink (Binnenlandse Za ken) gevraagd zijn misnoegen te laten blijken over het feit. dat B. en W. van Deventer de plaatselijke „kabouters" verzocht hebben een onderzoek in te stellen naar de leegstaande, nog be woonbare huizen in deze stad. „Zijn de gemeentelijke autoriteiten van Deventer zélf niet mans genoeg om dit onderzoek in te stellen?" vraagt de heer Harmsen, die van mening is, dat de kaboutergroep, „op geen enkele wijze getoond heeft in staat te zijn tot een objectieve afweging van belangen van woningzoekenden en huiseigenaren". De heer Harmsen is verbaasd, dat het col lege van B. en W. van Deventer door dit gesprek met de kabouters én boven vermeld verzoek aan het „volksdeparte ment" aan deze groep een soort offi ciële status heeft gegeven. Vorige week ontving burgemeester Bolkestein een vertegenwoordiging van de kabouter» op het stadhuis. DEN HAAG Het aantal dodelijke verkeersongelukken In ons land be droeg in 1969 2792 (in 1968: 2657). Ten gevolge van deze ongevallen kwamen in 1969 gerekend binnen de termen van dertig dagen na het ongeval 3042 weggebruikers om het leven. Ten op zichte van 1968 (2.907 doden) betekent dit een stijging met 4,6 pet. De stijging van het dodencijfer in 1969 moet worden toegeschreven aan een ongunstige ontwikkeling in het tweede half jaar. Terwijl in het eerste halfjaar van 1969 het aantal doden nauwelijks hoger was dan in 1968, be droeg in het tweede half jaar het aan tal doden 132 meer dan in dezelfde pe riode van 1968. In bepaalde maanden van 1969 lag het dodencijfer zelfs bo ven de 300, namelijk in juli (307), au gustus (333) en in november (321). Het totaal aantal gewonden bedroeg over 1969 67.305 (in 1968 62.098). ROOSENDAAL De 63-jarige me vrouw C. Schraauwen-Brouwers uit Nispen is maandag in het Sint-Francis- cus-ziekenhuis te Roosendaal overleden aan de brandwonden, die zij zondag op liep, toen zich een gasexplosie in haar woning voordeed. Hierbij werd de hele keuken verwoest en liep het overige deel van het huis grote materiële scha de op. Toen de vrouw morgens uit bed kwam en het gas wilde aansteken, schoot een enorme steekvlam door de keuken, waardoor ook haar kleren vlam vatten. Vermoedelijk heeft het. door nog onbekende oorzaak vrijgekomen butagas zich in het vertrek opgehoopt en is dit door het vuur tot ontploffing gekomen. UTRECHT Het hoogste orgaan van de Internationale Arbeids Organisatie zal nog deze maand een rapport bespre ken dat een speciale commissie heeft uitgebracht over de arbeidssituatie en de positie van de vakbeweging in Span je. Volgens het Nederlands Katholiek Vakverbond, bestaat de kans, dat Span je op korte termijn uit de IAO wordt gezet. Spanje bereidt op het ogenblik een nieuwe wet op de vakbeweging voor die niet in overeenstemming is met de sta tuten van de IAO, wat Spanje het lid maatschap kan kosten. Bovendien zegt de commissie in haar rapport, dat in Spanje arrestanten worden mishandeld (met name tijdens het voorarrest) én dat absoluut zou moeten worden ge waarborgd dat daar een einde aan komt. KRALENDIJK De Algemene Bond van Overheidspersoneel op de Ned. An tillen (ABVO) heeft het bestuurscollege van Bonaire tot vannacht 24.00 uur de tijd gegeven om „een gunstige regeling" te treffen ten aanzien van de eis der overhcidswerklieden tot uitbetaling van een terugwerkende-kracht-bedrag van negenhonderd Antilliaanse guldens. Mocht er geen bevredigend antwoord komen dan begint een staking, die vita le diensten als bijv. de watervoorzie ning stil kan leggen. Een ABVO-delegatie heeft in een te legram aan het bestuurscollege van Bo naire meegedeeld, dat de overheids- werklieden het wachten beu zijn. Men had eigenlijk zaterdag al in staking willen gaan. ADVERTENTIE Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haag.

De Vallei | 1970 | | pagina 7