Leven lang respect voor alle goede spijzen der aarde Gilde kreeg er zes nieuwe leden bij Censuur De Nobile - documentaire - drie uur luchtvaarthistorie Doel der leden van La Chaine des Rotisseurs Conferentie over kapen vliegtuigen Plezier met mister Deeds J. P. SARTRE 65 JAAR VANAVOND Heer Bommel en de Blijd- schapper Geweldig Geen garnalen programmaos VANAVOND EN MORGENAVOND VIA NEDERLAND 2 Andy Williams als sprookjesverteller Morgen „Gesproken portret" MARTEN K KINDER S I RIP DINSDAG 16 JUNI 1970 ttfb NIEUW AMSTERDAM Het strakke zwart van de mannelijke smo kings overheerst de zaal en hier en daar slaan de lichten in een van de salons op de Nieuw Amsterdam kleine kristalletjes uit 'n collier van 'n gedecolle teerde vrouw. Er lopen mannen met prachtige paarse, gele en rode linten rond en ergens vooraan heft een kleine maar zeer belangrijke Fransman een goud kleurige braadspies en slaat zes Nederlanders tot lid van de Confrérie de la Chaine des Rotisseurs. Buiten, in het avontuurlijke strijklicht van deze gloeiendwarme dag, „passeert" de Noordzee. De goede, warme, vooroorlogse Nieuw Amsterdam die moeder onder de passagiersschepen is op weg van Rotterdam naar de Franse haven plaats Le Havre. De champagnekurken knallen bij tientallen van de flessen en het edele vocht wordt door wit gehandschoende handen in de heldere kelken rondgediend. Zes Nederlandse mannen ontvangen felicitaties. Zes mannen, die zojuist beloofd hebben levenslang respect te zullen opbrengen voor alle goede spijzen, die deze aarde voortbrengt. Een grapje? Helemaal niet. Een dood ernstige en plechtige aangelegenheid voor alle gourmets en voor de rotis seurs van de al meer dan zevenhonderd jaar oude Confrérie. „Met aandacht eten" zeggen, betekent „Frankrijk" fluisteren en koning Lode- wijk de Heilige gaf al in 1248 aan de rotisseurs aan degenen die zich dus beroepshalve bezig hielden met het roosteren van vlees aan het braad spit de toestemming een broeder schap te vormen. Driehonderd en zestig jaar geleden werd die broederschap een beroepsgilde met een eigen wapen. „Nu hebben we in negenenveértig landen meer dan twintigduizend leden", zegt op de Nieuw Amsterdam dr. P. H. Brans, apotheker te Rotterdam en Membre du Conseil Magistral van de Confrérie. „Wij trachten de vervlakking van ta felmanieren tegen te gaan en wij tonen ons respect voor de produkten van spit en grill door niet aan tafel te roken voor de koffie wordt geserveerd en niet door met tafelspeeches de dienst van keuken en bediening tijdens de maaltijden te belemmeren. Monsieur Jean Valby uit Parijs ook lid van het Conseil Magistral is de kleine Fransman, die de ridderslagen heeft uitgedeeld. Een schitterend breed rood lint met „medaille" hangt om zijn hals over zijn avondkleding en in een prachtig Frans zegt hij: „Wat hier ge beurt is belangrijk voor de ontwikke ling van de beschaving. Kijk naar de Griekse architectuur. Die is schitterend, maar waarom? Door de in feite een voudige lijnen. En zo moet het ook zijn met goede maaltijden". Een groepje van vijf Amerikaanse mannen en vrouwen, met de Nieuw Amsterdam op weg naar New York, is bij toeval in de zaal terecht gekomen. En tijdens de plechtigheid zegt een van de oudere Amerikaanse dames hardop. „Is dit de aankondiging van de show? Wat vroeg, het is pas goed zeven uur en we moeten nog eten". De andere Amerikanen kunnen haar de oplossing ook niet geven, maar even later doen ze dapper mee met de cham pagne en ze vinden die Nieuw Amster dam een dol schip: leuke meneren met linten die iets in het Frans zeggen en dan champagne toe. De heer H. L. Punselie is de verant woordelijke man aan boord voor alle eten en drinken. In maart heeft hij al vijf menu's samengesteld voor deze avond en één is er uitgekozen. Hijzelf heeft zojuist ook het paarse lint en de ridderslag gekregen en de chef de table op dit goede schip vertelt, dat Amerika nen niet in gebraden vlees geloven. „Ze willen het gegrilld", zegt hij. „Kijk, wij Nederlanders willen van een koe eerst de melk en later het vlees. In Amerika fokken ze runderen met maïs, alleen voor het vlees. Dat is dan prach tig geaderd, uitstekend voor entrecóte en dat zult u vanavond proeven". „Wij hebben dat niet in Nederland", gaat de heer Punselie verder. „Onze os- sehaas is de beste van de hele wereld, maar is maar zo'n klein stukje van de koe". De 49-jarige heer Punselie had heel wat problemen op te lossen. Hij dacht de maaltijd te laten beginnen met nieuwe haring, maar daar houden som migen niet van en daarom koos hij plakjes gerookte zalm, gevuld met ka viaar. En géén garnalen, want voor een ech te gourmet legt hij uit zijn de Amerikaanse garnalen te groot, de Ne derlandse te zout en de Noorse te taai. Kreeft kocht hij in Amerika. „Met die grote diepvriestechniek heb je geen enkel smaakverlies en de man die op dit schip verantwoordelijk is voor an derhalf miljoen maaltijden per jaar, schoof voor die kreeft nog een licht soepje: oxtail claire au Madère. A Monsieur Jean Valby slaat met een goudkleurige braadspies de heer P. H. Kraaijvanger tot lid van de Chaine des Rotisseurs. Bij de entrecóte deed hij „een vers voorjaarsgroentje en dan wat afvlak ken met een stukje kaas, voor het ijs en de koffie". Precies en dan het geheel lichtelijk besprenkeld met een Mersault 1964, wat later een Chateau Latour 1962 en ten slotte een Rémy Martin, een Bénédicti ne of een Grand Marnier. „En mijn kleinzoon", zegt de heer Punselie, „die wilde weten, of ik nu een echt ridderpak aan kreeg. Ik ben beslist trots op deze onderscheiding. Ik ben trouwens toch een gelukkig mens, want mijn dochter heeft vandaag een eigen huis gekregen". De grote eetzaal maakt een magistra le indruk en het Diner Amical verloopt geolied Alleen... als iemand mij nu vraagt: „Hoe vond je c(ie „entrecóte Africaine Grillé". Dan zeg ik vrij onvriendelijk maar wel eerlijk: waardeloos. Een kei hard, droog stuk vlees, waar je niet doorheen komt. En tot mijn geruststel ling ontdek ik, dat de Parijse monsieur Jean Valby er ook geen hap van neemt. Geef mij dan maar die Nederlandse koeien, mét hun melk, zonder hun maïs. maar wel met een echte ossehaas! CANBERRA De officiële Austra lische boeken-censor heeft de invoer in het land verboden van drie boeken „Moeilijkheden met een Franse vrouw", „Plezier in bed" en „Uw beurt en de mijne". Dit is in 't parlement in Canber ra meegedeeld door een fractielid van de labour partij. Het fractielid W. G. Hayden had kennelijk wel en de censor niet de ge wraakte werken gelezen, want hij wist te vertellen dat het eerste boek een Frans kookboek is, het tweede gewijd is aan spelletjes in bed voor zieke kinderen en het derde een handleiding is voor ten nisspel. SCHIPHOL In een luchtvaartwe reld omvattende poging vliegtuigroof en terroristische aanvallen op vliegvel den een halt toe te roepen komen deze week in een buitengewone ICAO-ver- gadering regeringsdelegaties van 117 landen in Montreal bijeen. Daaronder zal zich ook een uitgebreide Nederland se missie bevinden met vertegenwoordi gers van de ministeries van verkeer en waterstaat, van justitie, financiën, bui tenlandse zaken, de KLM en de Antil len. In de afgelopen anderhalf jaar zijn in totaal ruim 100 vliegtuigen gekaapt, terwijl daarnaast 13 gevallen bekend zijn geworden van beschietingen, bom aanslagen en sabotage op vliegvelden en vliegtuigen. Dit terrorisme, waarte gen aanvankelijk alleen de internatio nale verkeervliegers, verenigd in de Ifalpa, ageerden, heeft zo'n verontrus tende omvang aangenomen, dat thans in ICAO-verband door de regeringen zelf zal worden overlegd. De vergadering zal twee weken in be slag nemen. De delegaties zullen er zich beraden over de preventieve technische maatregelen, die op vliegvelden en in het luchtverkeer kunnen worden geno men en ten tweede over strafrechtelij ke maatregelen tegen de kapers zelf. Een luchtpiraat is een potentiële mas samoordenaar, die uit eigen persoonlij ke motieven bereid is de levens van 1 tot 500 passagiers in de lucht en op de grond in gevaar te brengen, zo betogen de verkeersvliegers, wier eigen levens daarmee ook gemoeid zijn. De regerin gen der wereld, de enigen, die de macht hebben deze moderne piraterij een halt toe te roepen, moeten in actie komen en wel terstond. Alle vliegers eisen dit en zeggen: afblijven van de burgerlucht vaart. Omstreeks 42 jaar is het geleden dat de Italiaanse generaal Umberto Nobile met het luchtschip „Italia" opsteeg voor een expeditie naar de Noordpool in die jaren een haast even moeilijke onderneming, als nu een tocht naar de maan. Het was de tweede maal, dat Nobile de pool opzocht: de eerste keer, in 1926, was het hem gelukt met het luchtschip „Norge". Maar deze tweede keer ging het verkeerd: eind mei 1928 strand de hij op de ijsmassa's bij Spitsbergen. En dat was het begin van eei avontuur, dat de wereld wekenlang in spanning heeft gehouden en waar over in de wereldpers vaak heftig is gediscussieerd. Van dit beangstigende stuk luchtvaarthistorie is thans een tv-documen taire gemaakt, die de AVRO. in twee afleveringen uitzendt: vanavond van 21.10 tot 22.40 en morgenavond van 20.00 tot 21.45 alles bij elkaar meer dan drie uur spanning (via Nederland 2). De Avro-televisie zal gedurende de zomermaanden velen een ple zier doen met de vertoning van de Amerikaanse serie „Mr. Deeds goes to town" een menselijke come- dy-serie die vanavond in kleur start met de vraag: „Wat nu, Mis ter Deeds?" Een toepasselijke vraag want „Mr. Deeds goes to town" is het verhaal van Longfellow Deeds ge speeld door Monte Markham), redacteur en drukker van een plaatselijk Amerikaans krantje, in zijn vrije tijd een verdienstelijk voetbalspeler en zeer geëerd lid van de vrijwillige brandweer. Op een dag krijgt hij het bericht dat hij het miljoenenbedrijf van zijn oom Alonzo P. Deeds heeft geërfd. Longfellow heeft niet zo erg veel interesse voor al dat geld maar de problemen komen toch want van alle kanten wordt hij benaderd door mensen die graag in zijn rijkdom willen delen. Dus gaat hij naar New York om zich persoonlijk van de zaken op de hoogte te stellen. Daar raakt hij snel bevriend met de perschef van zijn oom, Tony Lawrence (ge speeld door Pat Harrington) en... raakt hij eerlijk verliefd op Kate Marriwell (Louise Sorel). Dat laat ste loopt niet zo goed af want hij ontdekt al snel dat juffrouw Kate alleen maar het plan heeft om haar vader te wreken. Haar vader die, net als vele anderen, door oom Alonzo lelijk bezwendeld is. Alles bij elkaar gegevens genoeg voor een amusante en onderhou dende serie (Nederland 2 van 19.30 tot 19.55) en vervolgens iedere dinsdagavond). Vanavond, in de eerste aflevering die als titel draagt „SOS Luchtschip Italia" maakt de kijker kennis met de moeilijkheden die ontstaan als het luchtschip de terugreis wil be ginnen. Onder barre omstandigheden zijn Nobile en acht bemanningsleden gewdongen om, tengevolge van de ramp, op het pakijs va nde 81e breedtegraad te verblijven. De radio verbinding met de bewoonde wereld blijkt te zijn uitgevallen en met het herstel daarvan zijn veertien lange dagen en nachten gemoeid. Dan komt de wereld in actie: In Italië, maar ook in Frankrijk, Zweden, Noorwe gen en Rusland. Alleenenige co ördinatie tussen de hulpexpedities is er vreemd genoeg niet. Generaal Umberto is ernstig ge wond en hij is niet bij machte de groep eendrachtig bij elkaar te hou den. Conflicten onder de negen mannen blijven dan ook niet uit en dat wordt nog erger als de Zweedse vlieger Lundberg kans ziet met succes een landing uit te voeren in de buurt van het kamp en besluit de zieke Nobile als eerste naar de bewoonde wereld terug te brengen. Felle kritiek allerwegen want de ka pitein hoort niet als eerste het zin- leende schip te verlaten! Maar er comt nieuwe hulp: op 18 juni gaat 1e bekende poolonderzoeker Amundsen met een Frans vliegtuig op weg vanuit Noorwegen. Hij orengt het niet ver: het vliegtuig verongelukt nog voor dat men Spits bergen heeft bereikt. Alle hoop is dan nog gevestigd op de Russische ijsbreker „Krassin" die vierhonderd kilometer van de ramplaats verwij derd ligt. Maar dan zijn we bij de tweede aflevering die als titel draagt „Generaal Nobile roept Kras sin". Dan zult u ook zien hoe het al lemaal afloopt. De Andy Williams-show van vanavond (KRO Nederland l van 21.00-21.50 uur) geeft de kijker ge legenheid Andy zelf aan het werk te zien als sprookjesverteller. Hij wordt daarbij geassisteerd door Jo Anne Worley, befaamde ster uit een komiekenschool, die „zorgt" voor het begeleidend commentaar en de geluidseffecten. Verder kan men rich vermaken met Jonathan Win ters en Mary Hopkins, die beiden hun aandeel leveren aan wat ge noemd wordt „een programma met muziek en comedie" De beroemde Franse filosoof en schijver Jean Paul Satre wordt de zer dagen 65 jaar aan hem is derhalve Vara's „Gesproken por tret" gewijd dat morgenmiddag tus sen kwart voor twee en twee uur te horen is via Hilversum 1. De tekst is van Joost van Roon en wordt uitgesproken door Joop Koopman. TELEVISIE NEDERLAND I 18.15 NOS: Reportage 2e Were1 voedselcongres te Den Haag. 18.45 Fipo de Clown. 18.55 NOS (K): Journaal. 19.04 (K) Bruinte Beer, tekenfilm. 19.08 (K) Daktari, TV-film. 20.00 NOS ^K) Journaal. 20.20 KRO: Brandpunt. 21.00 (K) De Andy Williams-Show. 21.50 Wij Heren van Zichem, T\ feuilleton. 22.45 Geef ze een dak boven hei hoofd (Iruti-Lèni - W aralaku Sa- haya-Padandi), film van de Stich ting Mensen in Nood. 22.55-23.00 NOS: (K) Journaal. NEDERLAND II 18.45 NOS: Pipo de Clown. 18.55 NOS: (K) Journaal. 19.04 NOS: Den Haag Vandaag. 19.09 Holland Festival 1970: Voorbe schouwingen en achtergrondinfor maties. 19.30 AVRO: (K) Wat nu, mr. Deeds, TV-film. 20.00 NOS: (K) Journaal. 20.20 AVRO: Peyton Place, TV- feuilleton. 21.10 Zeven weken op het ijs No bile (Sieben Wochen auf dem Eis Nobile), documentaire. 22.40-22.45 NOS: (K) Journaal. DUITSLAND I 18.00 (K) Zum Rum and Aquavit... 18.30 (K) Actualiteiten. 18.45 (K) Zandmannetje. 18.55 Nordschau-Ma- gazin. 19.26 (K) Boekbespreking. 19.59 Prograimmaoverzioht. Wdr: 8.20-8.45, 10.20-10.45 en 12.10-12.35 Schooltelevisie. 18.00 (K) Polizeifink ruft... Philippe und Dorothea. 18.30 (K) Voor de kleuters. 18.40 (K) Hier und Heute met nieuws. 19.25 (K) Symphonde en E(lektricitat)). 20.00 (K) Journaal en weerber. 20.15 (K) A- musementsprogram. 21.00 Kaddisch nach einem Ledenden, film. 22.05 (K) Journaal, commentaar en weer ber. 22.25 Concert 23.10 (K) Jour naal. DUITSLAND II 18.05 (K) Actualiteiten en muziek 18.40 Beelden van een grote kleine stad. 19.10 (K) Pistolen en petticoats, tv-serie. 19.45 (K) Nieuws, actualitei ten en weerber. 20.15 (K) De Sport- spiegel. Aansluitend: kort nieuws. 21.00 (K) Ihr Aufritt, Al Mundy, tv-serie. 21.50 Oosterburen: vijf na ties en een staat, De Joegoslaven. documentaire-serie. 22.20 (K) Nieuws en weerbericht. 22.35- ca.23.05 Im pulse. mm nmnmü 6923 De Oude Schicht stormde een oud bruggetje op, zonder snelheid te min deren. „Pas op!" maande de heer Zwadder „Daar stond een waarschuwingsbord! Men krijgt zo gemakkelijk een ongeluk." „Het gaat juist om geluk," zei heer Ollie. „Geld alleen maakt niet gelukkig, dat wordt zo zelden begrepen. Ook een heer heeft recht op een beetje geluk en daarom hoop ik niet, dat u gelijk krijgt .Zachter, zachter!" drong zijn passagier aan, terwijl hij met bleke ogen naar het gebolder van de balken onder het voer tuig luisterde. „Deze snelheid zal ons rampspoed brengen!" Dat was naar. Het houtwerk waaruit de brug was samengesteld geraakte door de trilling los. En op het moment dat het voertuig het hoogste punt bereikt had viel het geheel uit elkaar. „Wat gebeurt er?" riep heer Bommel, die plotseling de bodem onder zich uit voelde zakken. „We gaan ten onder," prevelde Zwad der in doffe berusting. „Dat is de straf voor onze hoogmoed." Zijn verdere woorden waren onverstaan baar, want de wagen plonsde temidden van boomstammen en steunbalken in de snel stromende rivier. Het gaf een geweldige klap, die echter door het gebruis van het water over stemd werd. En de inzittenden waren zo zeer door het vocht en door de schok be vangen dat ze zonder roepen door de krachtige stroom werden meegevoerd in de richting van een diep meer TELEVISIE DUITSLAND I 10.00 Nieuws. 10.05 Journ. van gis teravond. 10.30 Preis der Freiheit, film 11.50 Die Umschau. 12.50 Perso verzicht. 13.00-13.30 Journ. 15.15 (K) Voor de kinderen. 15.45 Richard Strauss, filmportret. 16.15 (K) Die Spanische Armada, tragedie van een vloot. 17.00 Eine Stadt wurde schwarz, filmrep. DUITSLAND II 14.25 (K) Die Flieger am Chim- boxosso. 15.02 12 Uhr Mittags ,film 16.30 Gezinnen met gehandicapte kinderen ,rep. 17.30 (K) Nieuws en weerber. 17.35 Progr. voor oudere kijkers. RADIO HILVERSUM I VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 7.20 Socialistisch strijd lied. 7.23 Stereo: Lichte grammo- foonmuz. (7.33-7.38 Van de voorpa gina). VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.11 actualiteiten. 8.20 Stereo: Lichte grammofoon muz. (8.35-8.40 Van alle markten thuis, praatje voor de huisvrouw). 9.05 Uit eigen huis opn. 9.35 Waterstan den. 9.40 Schoolradio. 10.00 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. RVU: 11.03 Problemen van de mo derne vrouw, spreekster: mej. mr. drs. A. J. Blitz. VARA: 11.33 Voor de vrouw. 12.00 Stereo: Hallo Vol luk!: licht muziekprogramma. 12.54 Voor- het platteland. 13.00 Nieuws. 13.11 Actualiteiten. 13.25 Stereo: Berlijns Filharmonisch Orkest: klas sieke muziek (gr.) 13.45 Gesproken portret. 14.00 Stereo: Promenade-or kest met zangsoliste: operette-con cert. 14.50 Stereo: Klassieke kamer muziek (opn.) 15.15 In de Toonzaal: moderne nuziek voor en door de jeugd. 16.00 Nieuws. 16.03 Stereo: Nederlandse Chansons. 16.20 Muziek en brieven, muzikale lezing. 17.20 Kamerorkest en instrumentaal Trio: klassieke muziek, 17.55 Mededelin gen. 18.00 Nieuws. 18.11 Actualitei ten. Politieke Partijen: 18.20 Uitzen ding van D'66. VARA: 18.30 Stereo: Klink Klaar zonder nonsens. 19.30 Nieuws. 19.35 Buitenlands weekover zicht. 19.45 Stereo: Melodieën-Ex pres: licht muziekprogr. 20.10 Stereo: Tango Rumba orkest en zangsolisten. 20.40 Reohts-baok in Dowing Street 10?, programma rond de Britse de mocratie en de a.s. verkiezingen. 21.00 Stereo: Promenade-orkest: amusementsmuziek. 21.35 Oh, kijk nou 'ns. Een Fjord: Verslag van een actieve vakantie in Noorwegen. 22.00 Praten met Mies. 22.30 Nieuws. 22.38 Mededelingen. 22.43 Actualiteiten. 22.55 Stereo: Symfonie-orkest van Los Angeles: moderne muziek (gr). 23.20 Radio Jazz Magazine. 23.55- '4.00 Nieuws. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nieuws. 7.11 Het le vende woord. 7.16 Stereo: Op het eerste gehoor: klassieke muziek. (7.25 Horen en zien; 7.30 Nieuws; 7.32 Hier en Nu). TROS: 8.00 Nieuws. 8.11 Luister uit... én thuis: verzoek - programma voor de militairen. 9.30 Voor de kleuters: 9.45 Stereo: Ge schikt... voor u!: klassieke en mo derne muziek (opn). 10.15 Spinx: programma voor de vrouw. 11.00 Nieuws. 11.03 Aktua: magazine met nieuws, nieuwtjes, reportages, com mentaren en veel muziek. 11.55 Me dedelingen. KRO: 12.00 Stereo: Van twaalf tot twee: gevarieerd progr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mede delingen t.b.v. land-en tuinbouw; 12.30 Nieuws 12.41 Actualiteiten. 13.00 Raden maar..., quiz). NCRV: 14.10 Stereo: Philadelphia Orkest en solist:* klassieke muziek. 15.00 In 't zilver, programma voor oudere luisteraars. 16.00 Nieuws. 1603 Ste reo: Voor de jeugd. 17.00 Stereo: Twien-Popradio voor t(w)ieners. Overheidsvoorlichting: 17.50 samen werking met Ontwikkelingslanden. NCRV: 18.00 Strictly Country Style: country and westernrubriek. 18.30 Nieuws. 18.41 Hier en Nu: actualitei ten. NOS: 19.00 Openbaar Kunstbe zit. 19.10 Discriminatie bij het onder wijs: discussie over de homofiele leerkracht. 19.35 Geen Onderdaan maar burger: uitzending over de staatkundige vorming van de Neder lander. 19.50 Programma voor blin den en slechtzienden. 20.00 Stereo: Holland Festival 1970: Magzine met reportages, interviews, discussies en perscritieken; Noordelijk Filharmo nisch Orkest, met Koor van de Ne- derlande Bachvereniging en solisten: klassieke en moderne muziek. 22.30 Nieuws. 22.38 Cosa Nonstra ook uw zaak Licht muziekprogramma met reportages en berichten. 23.55- 24.0 ONieuws. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Zing, zing, zing!: lichte vocale muziekjes. 10.00 Nieuws. 10.03 Mengelmuze: niewe langspeelplaten met kritisch commentaar. E.O.: 11.00 Nieuws. 11.03 Gospelsound: muziekprogram ma speciaal voor jonge mensen. AVRO: 12.00 Nieuws. 12.03 Zet 'm op: vrolijk platenprogramma. (13.00 Nieuws; 13.03-13.06 Radiojournaal). 14.00 Nieuws. 14.03 Gimmick: platen- programma. 15.00 Nieuws. 15.03 Ar beidsvitaminen (gr). 16.00 Nieuws. 16.03-18.00 Licht platenprogramma. (17.00 Nieuws; 17.02-17.05 Radiojour naal).

De Vallei | 1970 | | pagina 9