Koude kermis Gematigde Ulbricht prijst W-Duitsland Drie jongens bij rivier vermoord Over de grenzen 3 doden bij botsingen politie-arbeiders Examenboycot in Italië - tfjW s- evoluon i y Felle kritiek van Rey op Europese ministers Angst in Zuid-Bretagne TWEE NEDERLANDERS OP AUTOBAHN GEDOOD WANHOPIGE BRITSE AZIATEN ZWERVEN IN JOEGO-SLA VIË Rhodesische nationalist gestorven Stra a tge vechte n met leger Franse politie dreigt met stakingsactie Slechte examen resultaten op Antillen Stakingsactie in Uu Sevilla Bomaanslagen in Montreal Proces tegen Pachman weer uitgesteld 70.000 ACTIEF DEBAT Rookbommen in Ascot WOENSDAG 17 JUNI 1970 ISTANBOEL IN STAAT VAN BELEG VERKLAARD ADVERTENTIE ISTANBOEL De Turkse rege ring heeft dinsdagavond de staat van beleg afgekondigd voor Istanboel en de aangrenzende provincie Kocaeli. Volgens radio-Ankara is de staat van beleg dinsdagavond om 20.00 uur Ned. tijd van kracht geworden en zal voor een maand gelden. De regering is tot deze maatregel overgegaan na ongeregeldheden in de ze stad tussen demonstrerende fa brieksarbeiders en oproerpolitie, die aan zeker drie mensen het leven heb ben gekost. De slachtoffers zijn een po litieman en twee demonstranten. Meer dan 50 mensen zijn gewond. De radio deed onophoudelijk een beroep op bloeddonors. In een verklaring van de regering wordt gezegd, dat het volledige be- stuursgezag in handen is gegeven van een militaire bevelhebber. Alle strafza ken zullen worden behandeld door krijgsraden. Tot het afkondigen van de staat van beleg is besloten tijdens een spoedbij- eenkomst van het voltallige kabinet, dat bijeen was geroepen na een langdu rig onderhoud dat premier Suleyman Demirel had met president Cevdet Su- nay. Tot de demonstratie van dinsdag was opgeroepen door de 30.000 leden tellen de vakbondsfederatie „Disk", uit pro test tegen een voorgesteld amendement op de wet op de vakbonden. Dit amen dement wilde de meerderheid van de vakbondsvertegenwoordiging in de on derneming opheffen. Volgens de ..Disk" zou deze wetswijziging in de on derneming opheffen. Volgens de „Disk" zou deze wetswijziging veel kleine vakbonden uitschakelen. Boven dien werd het amendement in strijd met de grondwet genoemd. Reeds in de vroege ochtenduren trok ken duizenden arbeiders van alle rich tingen naar de stad, waar naar schat ting 70.000 demonstranten al schreeu wend de straten vulden. Om de orde te handhaven werd de 66ste tankdivisie te hulp geroepen ,daar de oproerpolitie de toestand al spoedig niet meer onder controle had. Op tal ▼an punten in de stad kwam het tot ge vechten met de politie. Bij een van de hevigste incidenten, namelijk in Kadikoy op de Aziatische zijde van de Bosporus, konden ongeveer 15.000 demonstranten de cordons en barricades van' de politie en het leger doorbreken. Toen de oproerpolitie be gon in te ranselen op vrouwen en kin deren, die zich temidden van de demon stranten bevonden, begonnen de ge vechten een ernstige omvang aan te ne men. De straten waren na korte tijd be dekt met plassen bloed, kledingstukken, schoenen en politiehelmen. De gebrui kelijke wapens bij straatgevechten, knuppels en ijzeren staven, werden aangevuld met vuurwapens. De politie zocht een veilig onderko men in een gebouw van vijf verdiepin gen, waar zij werd belegerd door de de monstranten, die trachtten het gebouw in brand te steken. Binnen enkele mi nuten waren alle ruiten van het ge bouw gesneuveld. Een vrachtwagen van de oproerpolitie werd omver gegooid en in brand gestoken. Een andere politie wagen wist onder een hagel van stenen te ontkomen. Elders in de stad staken de demon- •tranten een politiebureau en een bak- gebouw in brand. ADVERTENTIE ROME Het Italiaanse kabinet heeft een spoedzitting gehouden naar aanleiding van de die dag begonnen landelijke boycot van examens, door circa 420.000 leerkrachten. Door de boycot worden meer dan acht miljoen scholieren getroffen. Minister van Onderwijs Misasi deelde na afloop van de kabinetsvergadering mee, dat wetsontwerpen waren opge steld ter verwezenlijking van de toege zegde positieverbeteringen bij het on derwijs. Maar aan een hoofdeis van de onderwijskrachten kon niet worden voldaan: uitbreiding van voorschotten op de beloofde salarisverhogingen. De onderwijzers en leraren hebben nog niet gereageerd. Het is het grootste on- derwijsconflict in de geschiedenis van Italië. De regering bevindt zich min of meer in een dwangpositie. Zij kan de eisen der leerkrachten niet inwilligen zonder, de toorn te wekken vanandere rijks ambtenaren die ook op beloofde her vormingen wachten. Dinsdag kondigden 40.000 hogere ambtenaren al een sta king voor onbepaalde tijd aan met in gang van donderdag. Mï mm v\m<ena-tiD Ga eens met uw gezin naar het Evoluon in Eindhoven; een permanente expositie gewijd aan de mens, natuur en techniek. U kunt er kennis maken met de wonderen der wetenschap en een blik werpen in de toekomst. Het is een onvergetelijke ervaring voor jong en oud. Het Evoluon staat in Eindhoven, direkt aan de rondweg en is het hele jaar geopend (behalve op le Kerstdag en Nieuwjaarsdag). Dagelijks van 10-18 uur. Op zon-en feestdagen van 12-18 uur. Er is een modern zelfbedieningsrestaurant. V; A „aktie expo", gesticht door Philips. STRAATSBURG De voorzitter van de op 30 juni aftredend»» Europese Commissie, de Belg Jean Rey, heeft kritiek geuit op het besluit van de ministerraad van de Europese ge meenschappen, de Commissie niet het mandaat te geven voor de onderhan delingen met Groot-Brittannië en de andere kandidaat-landen, over toetre ding tot de Europese gemeenschap pen. In de laatste zitting van het parlement waarin de scheidende voorzitter het woord kon voeren, gaf hij te kennen zich niet al te heftig te willen uit drukken: „Ik wil geen brand stichten die ik niet kan blussen". Hij zei slechts te begrijpen dat de Europese Commissie, die in de afgelopen jaren zoveel ervaring heeft opgedaan met onderhandelingen, het mandaat niet heeft gekregen. Daarna sprak hij als zijn verwachting uit, dat de raad bin nen drie maanden van standpunt zal veranderen en de Commissie zal op dragen de onderhandelingen te voe ren. De heer Rey maakte deze opmerking na de behandeling van het derde alge mene verslag van de Europese Com missie over de werkzaamheden van de Europese gemeenschappen in 1969, aan de hand van een rapport van een redactiecommissie uit het parlement met de Luxemburgse mej. C. Flesch, li,d van de liberale fractie, als rap porteur. Tegelijkertijd werd een ver slag behandeld over de ontwikkeling van de sociale toestand in de gemeen schappen. Het Europese parlement bracht aan het einde van de vergadering staande een langdurige ovatie aan de heer Rey en twee andere scheidende Europese Commissarissen, de Italiaanse vice- voorzitter L. Levi Sandri en Fransman H. Roehereau. A In Istanboel in Turkije is de staat van beleg afgekondigd na botsingen tussen politie en demonstrerende ar beiders. Hier een beeld van de onge regeldheden in Istanboel. VAMXAAG OOST-UEBAT /N BONN de Namens de liberale fractie heeft de Nederlander mr. C. Berkhouwer (WD) gepleit voor meer eigen Euro pese activiteit op politiek en ander terrein. Hij vroeg waar Europa was in het Verre Oosten, het Midden-Oos ten en in de Middellandse Zee. Hij constateerde voorts, dat Europa in het geheel niet betrokken is bij de Ame rikaans-Russische besprekingen te Wenen over beperking van de strate gische bewapening (SALT). Europa pleegt zijn Amerikaanse bond genoot allerlei dingen voor te houden, maar als die bondgenoot dan de nei ging vertoont zich wat terug te trek ken, lopen de Europeanen te hoop, al dus de Nederlandse liberaal. Hij he kelde de situatie, waarbij volgens hem 300 miljoen Europeanen afhan gen van 200 miljoen Amerikanen voor de bescherming tegen 150 miljoen Russen. PARIJS De Franse minister van Binnenlandse Zaken. Raymond Marcel- lin, gaat vandaag met vertegenwoordi gers van de politiebonden praten om tl proberen, een politiestaking in het ge hele land voor hogere salarissen en kortere werktijden te voorkomen. Volgens een wet uit 1948 mogen poli tiemannen niet het werk neerleggen, doch de overkoepelende federatie heeft hun wel toestemming daartoe gegeven, als de leiders van hun bond een actie nodig achten. Wellicht zal de actie de vorm krijgen van massaal ziektever zuim. Men verwacht dat er na het ge sprek van vandaag een beslissing zal worden genomen. WILLEMSTAD Bij de eindexa mens mavo op de Nederlandse Antillen zijn dit jaar meer dan driehonderd kan didaten afgewezen. Dat is meer dan veertig procent. Het is voor het eerst in de geschiedenis van het Antilliaanse onderwijs, dat de resultaten zo slecht zijn. Een groot deel van de leraren/exami natoren wijt de slechte resultaten aan het feit, dat de Antilliaanse jeugd niet meer voldoende wil studeren. Veel moet ook toegeschreven worden aan de lang durige onrust in het onderwijs, omdat de houding van de leerkrachten haar weerslag heeft op de schooljeugd. Verscheidene vakbondsleiders vinden het bijzonder triest, dat de jeugd de dupe wordt van de ontevredenheid van de leerkrachten. De onlusten van 30 mei vorig jaar op Curasao werden inge leid door acties van onderwijzers. Dit jaar weigerde» leerkrachten op Aruba de eindexamenkandidaten les te geven gedurende hun staking OOST-BERLIJN Walter Ulbricht, staatshoofd en partijleider van de DDR, heeft op een bijeenkomst van het centraal comité van de Oostduitse com munistische partij gezegd, dat de West- duits-Russisehe besprekingen over een niet-aanvalsverdrag ongetwijfeld een stap in de goede richting betekenen, al dus een verslag in een partijdagblad Neues Deutschland. Hij wenste beide partijen een succes vol slot van de besprekingen. Ulbricht herhaalde de Oostduitse eis tot volkenrechtelijke erkenning van de DDR, maar zijn rede was opmerkelijk gematigder dan die van professor Al- bert Norden, een lid van het Oostduitse politiebureau, die maandag een scherpe aanval op Bonn lanceerde. Ulbricht zei met name dat hij het niet eens was met. de opvatting, dat Bonds kanselier Willy Brandt niets heeft ver anderd in het beleid van zijn voorgan gers. „Zo eenvoudig kan men de zaken niet stellen", aldus het Oostduitse staatshoofd, „de bereidheid om onder handelingen te beginnen over het af zien van geweld, toont aan dat er iets veranderd is". Ulbricht zei te hopen dat een derde interduitse top, na Erfurt en Kassei, zal leiden tot concrete onderhandelingen over het aanknopen van diplomatieke betrekkingen tussen beide landen. De Oostduitsers hebben sinds jaar en dag geëist dat beide Duitslanden tot de Verenigde Naties zullen worden toege laten. West-Duitsland heeft zich daar lang tegen verziet, maar tijdens de ont moeting van kanselier Willv Brandt en de Oostduitse premiei Wiili Stoph in Kassei, heeft Brandt^ gesproken van een mogelijkheid. Brandts aanbod de weg te effenen voor volledig VN-lidmaatschap was echter gebonden aan de voorwaarde, dat Oost-Duitsland zijn condities voor verbetering van de intern-Duitse be trekkingen zou aanvaarden. PARIJS De streek rondom Nantes, in Zuid-Bretagne. leeft in panische angst. Voor de derde maal in elf maan den heeft een moordenaar een jongen de keel afgesneden. Alle drie keren gebeurde dit aan de waterkant, alle drie keren was het drie dagen vóór volle maan, alle drie keren werd de moord op dezelfde wijze ge pleegd en liet de moordenaar op een been van het slachtoffer een diepe wond in V-vorm achter. Het eerste slachtoffer was Manuel Viallatte (12) uit Nantes, die op 18 mei werd vermoord en wiens lijk werd ge vonden aan de oevers van de Erdre, ten noorden van Nantes. Het tweede was Louis Cosma (10) uit St. Sebastian-sur-Loire, die op 14 juli van huis was vertrokken om te gaan vissen en wiens lijk men later op de dag aan de oevers van de Loire terug vond. Precies tegenover die plaats, op de andere oever van de Loire, is. maandag avond het lijk gevonden van Gilles Rio (14) die eveneens was gaan vissen. Westduitse parlementsleden, onder wie negen afgevaardigden die hiervoor zijn teruggeroepen van de wereldkam pioenschappen voetbal in Mexico, zul len heden in de Bondsdag een debat houden over de Oost-Europa-politiek van de regering. Na de redevoeringen van Bondskanselier Willy Brandt en Gone with the wind SOUTH SIOUX CITY Maan dagavond werd het gróte doek van een openlucht bioscoop te South Sioux City (Nebraska) losgescheurd en weggeblazen, toen er een gewel dige harde storm kwam opzetten. En dit toen juist de hoofdfilm werd gedraaid dat was: „Gone with the wind" (gejaard door de wind). BELGRADO Een groep van 96 Britse Aziaten bevindt zich in wanhopi ge omstandigheden op het moment in Joego-Slavië omdat noch Oeganda, waar zij vandaan komen, noch Enge land waar zij heen willen deze mensen wil opnemen, omdat dit land de grenzen voor kleurlingen zoveel mogelijk dicht houdt. De groep, waarvan elk lid in het bezit is van een Brits paspoort, vertrok een maand geleden uit Oeganda naar Enge land, omdat de werkvergunningen in Oeganda waren ingetrokken. De reizigers werd de toegang tot En geland ontzegd. Zij werden per schip teruggebracht naar Joego-Slavië van waaruit zij nu trachten alsnog Enge land binnen te komen. Zij slapen in parken en op straat en zijn afhankelijk van de individuele huip van Joegoslaven, sinds hun eigen geldmiddelen zijn uitgeput. Een woordvoerder van de groep deel de mee dat men de Joegoslavische au toriteiten had gevraagd hen te deporte ren maar zij kregen ten antwoord dat dat volgens de Joegoslavische wet niet mogelijk was. De Britse ambassade heeft hen te kennen gegeven, dat zij geen financiële hulp kunnen verwachten. De groep heeft nu weer de regering van Oeganda verzocht te mogen terug keren, waarbij zij opmerkten dat zij verwachtten dat zij bij hun terugkomst weer een werkvergunning zouden krij gen. In afwachting van het antwoord van de regering van Oeganda, heeft de groep Aziaten geen andere keus dan maar zo lang in Joego-Slavië te blijven. minister va nBuitenlandse Zaken Walter Scheel, zullen de christen-democraten mogelijk een stemming forceren over de „Ost-politik". Waarnemers menen dat de CDU, ge stimuleerd door de verkiezingssuccessen in de deelstaatverkiezingen van afgelo pen zondag, het aan wil laten komen op een krachtmeting met de socialisten. De Bondsrepubliek viert heden de „dag der Duitse eenheid", waarop de mislukte anti-communistische opstand van 1953 in Oost-Duitsland wordt her dacht. Een nederlaag in het parlement bete kent niet de val van de regering- Brandt, want er zijn geen aanwijzingen dat de christen-democraten de vertrou- wenkwestie willen stellen. Veel zal af hangen van de houding van de liberale coalitiepartners, die zondag een gevoeli ge verkiezingsnederlaag hebben gele den. De socialistisch-liberale coalitie heeft een meerderheid van 12 zetels jp de bondsdag. LONDEN In een van de gangen van het grote gebouw aan de renbaan van Ascot zij ntwee rookbommen af gegaan en uitgebrand. Dit gebeurde toen de koningin-moe- der en haar oudste kleindochter, prinses Anne, juist door die gang waren heen gegaan. Ascot ligt bij Londen en ongeveer acht kilometer verwijderd van het zo- merpalies der Britse koninklijke fami lie, Windsor Castle. vermaard wegens de pracht en praal veraard wegens de pracht en praal die erbij door het dure publiek wordt tentoongespreid. Met „Ascot" be gint het „zomerseizoen" van de Britse society". LOESAKA De vice-voorzitter van de in Rhodesië verboden Zimbabwe Afrikaanse Nationale Unie (ZANU) Leopold Takawira, is maandag overle den nadat hij in de gevangenis van Sa lisbury was gemarteld, zo heeft de voorzitter van de Unie, Herbert Chitipo, op een persconferentie in de Zam- biaanse hoofdstad Loesaka meegedeeld. De 52-jarige Takawira, zat sinds 1964 in de gevangenis. Volgens Chitipo was hij maandag onder zware bewaking naar het ziekenhuis gebracht, waar nie- mend bij hem werd toegelaten. Hij overleed kort na aankomst in het zie kenhuis. Chitipo verklaarde dat de Rhodesi sche autoriteiten de dood van Takawira geheim proberen te houden. Takawira was al drie keer in het ziekenhuis opge nomen na in de gevangenis te zijn ge folterd, aldus Chitipo. ioor het vertrek naar Moskou van de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Adam Malik zijn diplomatieke zegslieden in Djakarta tot de conclusie gekomen, dat de kan sen, dat de Russische staatslieden zullen willen luisteren naar de resul taten van de in mei gehouden confe rentie van Aziatische en Pacific- landen over Cambodja, groter zijn geworden. Die conferentie werd in de Indonesi sche hoofdstad gehouden. De zegslieden constateerden toen dat een gemeenschappelijk communiqué van de Russische minister van Bui tenlandse Zaken Andrei Gromyko en diens Franse ambtgenoot Maurice Schuman een gemeenschappelijke ba sis heeft met het communiqué, dat aan het slot van de in Djakarta ge houden conferentie over Cambodja is uitgegeven. Beiden willen 'n oplossing van de Cam bodjaanse crisis door middel van een internationale conferentie, gebaseerd op het Geneefse akkoord van 1954, aldus de zegslieden. VTalik, die Djakarta maandag zonder enige ophef verliet, weigerde d'e pers een toelichting te geven op zijn besluit om een studiecommissie van vertegenwoordigers van Indonesië, Maleisie en Japan te leiden. Deze commissie werd aangewezen door de conferentie van Djakarta om te zoe ken naar een internationale oplossing voor de Cambodjaanse crisis. Oorspronkelijk zou Maleisië's vice-pre mier Toen Abdoel Razak deze studie commissie in Moskou leiden. Malik zou in Moskou een gesprek hebben met de studiecommissie, die eerder in New York een gesprek had met se cretaris-generaal Oe Thant der Ver enigde Naties. Inmiddels heeft een hoofdambtenaar van het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard: „Het kan niet an ders dan logisch worden genoemd, dat de Russen er de voorkeur aan geven met Malik te spreken .want hoe het ook zij, hij heeft het initiatief tot de conferentie van Djakarta genomen". In een korte verklaring, die Malik op het vliegveld aflegde, zei hij: „Het is in Moskou slechts mijn taak aan de Russische leiders een uiteenzetting van de resultaten van de conferentie in Djakarta te geven." Malik zal zich in gezelschap van Anwar ADAM MALIK geen kans Sani van Indonesië, Tan Sri Ghazall van Maleisië een Shinsakoe Hogen van Japan bevinden, wanneer hij spreekt met de Russische minister van Buitenlandse Zaken Andrei Gro myko. SEVILLA In Sevilla zijn zeven ar beiders gearresteerd, omdat zij sta- kingsoproepen zouden hebben uitge deeld. Sinds maandag is daar een s.taking van bouwvakarbeiders gaande. Op de eerste dag va» deze actie waren drie arbeiders op dezelfde beschuldiging aangehouden. Aan de staking die bedoeld is om aan eisen voor een nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst kracht bij te zetten, nemen nu ongeveer 20.000 mensen deel. Moskou komen inmiddels minder optimistische berichten over de kansen van Malik's missie. Diplomaten van de Japanse, Maleisi sche -en Indonesische ambassades hebben niet-officieel verklaard, dal de' delegatie van Malik geen gemak kelijke taak krijgt. De conferentie te Djakarta is door de Sovjet-Unie aan gevallen als zijnde niet representatief voor de partijen, die bij het Indochi- nese conflict betrokken zijn. Malik's groep is op eigen initiatief naar Moskou gereisd", zo wordt gezegd. De Delegatie is niet uitgenodigd en het bezoek is dan ook niet officieel. De Russen is het natuurlijk helemaal niet te doen om vrede in Zuid-Oosl- Azië. Integendeel. Hoe groter de on rust des te beter. Zeker wat betreft de Russische plannen voor revolutio nering van Indonesië. Hel ziet er dus naar uit, dat Malik in Moskou van een koude Sovjet-kermis zal thuiskomen. MONTREAL Een bomontploffing heeft gisteren materiële schade aange richt in een aantal lokalen van de McGill-universiteit te Montreal. Even later gelukte het de politie nog drie an dere helse machines elders in de stad die elke minuut hadden kunnen afgaan, onschadelijk te maken. Twee werden aangetroffen bij een kantoorgebouw van de IBM dat st&at in de buurt van het internationale vlieg veld van Montreal. De derde was aan gebracht bij een elektrisch transforma torhuis in de voorstad Senneville. Dit jaar zijn er in en bij Montreal reeds tien bommen ontploft. BREMEN Twee Hagenaars zijn gisteren om het leven gekomen bij een kettingbotsing op de autosnelweg van Hamburg naar Bremen. Bij de botsing waren in totaal II auto's betrokken. De twee doden zijn Jacobus Pieter van Duyn, de 33 jaar oude chauffeur van een vrachtauto die groente en fruit vervoerde en diens 41 jaar oude bijrijder Johannes Schoonlingen. Verder kwam een 37 jaar oude Hamburger bij de botsing om het leven. Volgens de politie botsten acht personenautomobielen en drie vrachtwagens op elkaar op een deel van de autosnelweg, dat in aanbouw is en waar het zicht slecht was door een bermbrand, alsmede ochtendnevel. De automobielen waren dermate zwaar beschadigd, dat tanks van het Duitse leger nodig waren om ze uit elkaar te scheuren. Een levensgevaarlijk gewonde passagier in een der auto's kon pas vier uur na de botsing worden geborgen. PRAAG Het proces tegen de Tsje- choslowaakse schaakgrootmeester Lu- dek Pachman, dat o.m. gevoerd gaat worden wegeiTS artikelen die hij in Ne derlandse kranten heeft gepubliceerd, is uitgesteld omdat hij aan zijn hoofd gewond is. Vrienden van hem, die dit bekend maakten, zeiden niet te weten hoe hij gewond is geraakt. Het is de tweede maal dat Pachman gewond is sinds hij in augustus 1969 ge vangen werd gezet. Het proces zou voorafgaan aan een groter proces wegens ondermijnende activiteit, waarin Pachman en enige van de elf ondertekenaars van de peti tie van augustus 1969 moeten terecht staan. In de petitie werd geprotesteerd tegen de gevolgen van de door de Sov jet-Unie geleide bezetting van het land. Pachman, die in 1968 en 1969 als journalist actief was, is na zijn gevan genneming in hongerstaking gegaan. In januari werd gemeld dat hij een gebro ken schedel en ribben had. Aanvanke lijk zou in maart een proces tegen hem zijn begonnen, maar dat is herhaalde lijk uitgesteld.

De Vallei | 1970 | | pagina 10