Veenendaals dagblad „Ja, ik ben in orde Buiten Bedoeïenen-krijgers terug in Amman lekker lui Treffer Kinders" zeiden het met vlinders KVP laat verhoging kiesdrempel los Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei J i Lardinois zit Wereld voedsel- Congres voor Vuilnisbelten raken over verzadigd Pers bestormt ambassadeur zingende dolfijnen... W asserijtarief 7% omhoog V.S.-gijzelaar vrijgelaten AVOND-MAVO „BEUKENLAAN" EDE VOORLICHTINGSBIJEENKOMST Kassenrelleii in Miami RIO DE JANEIRO De ontvoerde Westduitse am bassadeur in Brazilië, Ehrenfried von Holle ben, is gister avond laat vrijgelaten. Hij was vorige week donderdagnacht ontvoerd. De ambassadeur arriveerde om 23.35 uur (plaatselijke tijd) bij zijn ambtswoning in een kleine groene auto. In antwoord op vragen van een verslaggever zei hij „Ja, ik ben in orde". DOORGAAN Vlierbloci II LAND LIT GUERRILLA S VREZEN ACTIE onze service is de str|k op xxyb aankoop prettig! attent! HET SCHOONSTE HIER OR D'AARD' Ir. Van Tijen krijgt staatsprijs voor architectuur DOLFINARIUM VTB N.V. Zonnige perioden Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4.40 p.m., 13.10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. t Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 17 JUNI I970 44e JAARGANG no. I38 VON HOLLEBEN THANS VRIJGELATEN De 61-jarige ambassadeur zag er bleek en vermoeid, maar overigens goed uit. Hy werd omringd door een leger journalisten en fotografen, maar wilde niet onmid dellijk op verdere vragen antwoorden. De ontvoerde Westduitse am bassadeur Von Holleben is dins dagavond vrijgelaten door de Brat ziliaanse guerrillastrijders. Foto: de pers bestormde Von Holleben bij zijn terugkeer. Hij droeg een bruin pak. dat nodig geperst moest worden. Zijn witte over hemd stond de boord open. Von Holleben stond de eerste journa listen in het Engels te woord met hel dere maar vermoeide stem. Hij stapte uit de auto en probeerde naar het toegangshek van de ambassade te lopen, maar hij werd tegengehouden door de duwende groep fotografen en journalisten, die vele uren op zijn aan komst hadden gewacht. Manschappen van de veiligheids dienst en politie-agenten met blauwe helmen op, slaagden er al spoedig in een weg voor de ambassadeur te banen. Een uur voordat de vrijgelaten am bassadeur bij zijn ambtswoning aan kwam, belde een man de Westduitse ambassade op, met de mededeling dat von Holleben zou worden gedood, tenzij de politie haar straatpatrouilles in Bio verminderde. De politie verwijderde enkele ver sperringen bij de residentie waar de vrouw van de ambassadeur rustig de thuiskomst van haar man had afge wacht. De chauffeur van de groene Volks wagen, die de ambassadeur had opge pikt. was een zekere Serio Da Costa Apolinario. Hij zei: „Ik stond gepar keerd en hij kwam er aan en vroeg om hulp. Ik herkende hem en vroeg: ..Mijnheer de ambassadeur hoe kan ik u helpen"? Von Holleben heeft een communiqué uitgegeven, waarin hij dank zegt aan alle betrokkenen. Met zijn vrouw en twee zoons op een balkon van zijn residentie staand, zei hij: „Op dit gelukkige ogenblik, nu ik terug ben bij mijn gezin, ben ik allen die mij geholpen hebben, zeer dank baar". In het bijzonder dankte hij de Braziliaanse regering. De verklaring werd door de ambassa deur in het Portugees voorgelezen. Daarop volgde een langere verklaring in het Duits. „Verder maakte de ambas sadeur bekend, dat hij woensdag een langer gesprek met de pers wilde heb ben: „Op het ogenblik is het nog te vroeg. Maar later sta ik te uwer be schikking", antwoordde hij in het En gels op de vraag van een verslaggever. In Algiers vertelde een der veertig y^ianneer wij de blanke bloese- ming van de nederige vlieren als kostelijke zomerdecoratie van een bescheiden landelijke woning ondergaan en we denken daarbij aan alles, wat dit gewas in tradi tie. folklore en medisch gebruik bekendheid schonk, verwondert het niet, dat de vlier als oeroude huis boom in hoog aanzien stond, zelfs heilig was en aan de godin Holte werd gewijd. Overal slaat hij ge makkelijk aan, ongeacht de grond soort (al prefereert hij enige stik stof) kou of warmte, vocht of dor heid, insekten- of viervoetersvraat. Op ailerlei verachte, gemeden plaat sen, achteraf-hoekjes, vervuilde mestpluizen. in wilgekoppen en dak goten, op belten en asgaten tiert de vlier even tevreden en welig als in tuinen of deftige parken en indien we hem rustig laten betijen, kan hij zich tot een formidabele boom ontwikkelen, een sieraad voor 't boerenland. In een beroemd geviorden gedicht „Sambucus ni gra" zegt Guido Gezelle terecht: Eens of anders, hier en daar staat gij vlienderboom entwaar: bachten 't huis, aanzijds het water, zoo daar iet kan staan, gij staat er! Tevoren wees hij ons al op de wit te blommen schijven" en verderop naar de „zwartgerunde beiertros- sen" en inderdaad kunnen we van beide volop genieten. Dank zij de verspreiding door vele bessen eten de vogels zien we zaailingen en op slag op de meest onverwachte plek jes verschijnen en alom verheugen ze zich in zijn sympathie door de verrassend snelle groei, lange loot- vorming, fraaie bloeiwijs, sponta niteit en rijke vruchtdracht. Nu het de hoogtijd der bloesemende vlie ren is, kijken we daar meteen nog naar. vrijgelaten Brazilianen verslaggevers, dal de revolutionairen in Brazilië de ontvoering van diplomaten zullen blij ven gebruiken als wapen voor het be werkstelligen van de vrijlating van po litieke gevangenen. Hy schatte dat er 12.000 tot 15.000 van zulke gevangenen in Brazilië zijn. „Sommigen mogen ontvoeringen schokkend vinden, maar er zijn geen andere middelen om onze politieke ge vangenen te bevrijden", aldus Apolonio de Carvalho, die nog in de Spaanse burgeroorlog heeft meegevochten. ..Wat von Holleben aangaat, waren wij van oordeel dat de Westduitse publieke opi nie gevoeliger zou zijn dan die elders omdat zij (de Duitsers) het meeste af weten van methoden, die nu in ons land worden toegepast", zo zet hij. De fractieleider van de regeringspar tij in de Braziliaanse senaat Filinto Muller, heeft tot journalisten gezegd, dat de beste manier om terrorisme en politieke ontvoeringen te bestrijden, misschien wel is om alle politieke ge vangenen het land uit te zetten. Als er landen zijn die deze mensen willen opnemen, dan blijft Brazilië misschien wel het probleem bespaard van een ontvoering van een ambassa deur elke zes maanden. Muller geloofde niet dat een kortge leden aangenomen wet waarbij daden van terrorisme worden gestraft met de dood aan die activiteiten een einde zal maken. Hoeveel politieke gevangenen er op het ogenblik in Braziliaanse gevange nissen zitten is niet bekend maat het zijn er zeker enige honderden, aldus wordt algemeen aangenomen. DEN HAAG De minister van Eco nomische Zaken heeft de „prijzenbe- schikking witwasserij 1970" afgekon digd. waarbij toestemming wordt ver leend de tarieven,van deze bedrijven met 7 pet. te verhogen boven het ni veau. dat toelaatbaar was op grond van de ..prijzenbeschikking witwasserij 1969". De verhoging is toegestaan om te voorkomen, dat deze arbeidsintensieve ondernemingen door de loonkostenstij gingen van april 1970 in kostendek- kingsmoeilijkmeden zouden komen. AMMAN In de straten van de Jordaanse hoofdstad Amman zijn weer Bedoeïe nen-eenheden verschenen, de trouwste elementen van koning Hoesseins troepen. Met mitrailleurs op hun trucks en jeeps patrouilleerden zy door de stad. Hun te rugkeer dreigt volgens waarnemers de wankele status quo tussen koninklyke troepen en Palestijnse verzetsgroepen te verstoren. De toegangswegen tot Amman stonden dinsdag onder verscherpt militair toezicht. Gemengde patrouilles van Jor- daniërs en Palestynen, belast met controle op de eerbiediging van de bestands overeenkomst, waren de dag tevoren door sluipschutters onder vuur genomen. ADVERTENTIE ?^v - v ADVERTENTIE AMMAN De Amerikaanse ambas sade in Amman heeft bekendgemaakl dat de Amerikaanse arts, dr. Paul ShrumTwé door Palestijnsé comman do's werd vastgehouden, is vrijgelaten. Shrum was een van de gijzelaars die tijdens de gevechten van vorige week tussen het Jordaanse leger en Arabi sche guerrillastrijders werden vastge houden in het „Continental* 'hotel in Amman. LONDEN Volgens het aloude Amsterdamse straatlied, was „het schoonste hier op aard: een smeris (agent) op een paard". In Londen heeft men hier een nieuwe versie van. Do eerste vrouwelijke agenten te paard hebben gisteren, toen zij over: Whitehall reden, vele bewon derende blikken gekregen. De meisjes, de 25-jarige Marga ret Goodacre en de vier jaar jon gere Anne MacPherson, zullen het normale straatpatrouillewerk doen en bij plechtigheden de menigten in bedwang houden. Jordaanse militaire eenheden zouden momenteel vele Palestijnse comfnando's arresteren, martelen en executeren en daarmee de overeenkomst schenden die het afgelopen weekeinde een eind heeft gemaakt aan de bloedige gevech ten in en rond Amman. Dit staat in een verklaring van een woordvoerder van het marxistische „democratische volks front' 'voor de bevrijding van Palestina die maandagavond in Beiroet is uitge geven. Volgens de woordvoerder zijn deze martelingen e.d. het werk van rechtse samenzweerders. Het „democratische volksfront", een i van de kleinere verzetsbewegingen, zou reeds besrokken zijn geweest bij de eerste gevechten in Jordanië in het weekeinde van 6 en 7 juni. Zoals be kend speelden deze gevechten zich toen voornamelijk af in de omgeving van de DEN HAAG Minister ir. P. J. Lar dinois van Landbouw en Visserij is dinsdagmiddag in het Congresgebouw tc Den Haag gekozen tot voorzitter van het Wereldvoedselcongres. Hij was oor spronkelijk de enige kandidaat voor deze functie .maar toen de directeur- generaal van de FAO, ir. A. H. Boerma, de verkiezing aankondigde, vroeg de Nederlander K. de Bruijn namens een groep meest jongeren het woord. Hij stelde voor om in plaats van mi nister Lardinois iemand uit de ontwik kelingslanden te kiezen en wel de Soe- daneso minister van Landbouw, Mo hammed Nout. De heer De Bruijn noemde de verkie zing van minister Lardinois een farce, onder meer omdat dit niet meer zou zijn dan een bevestiging van een al lang gemaakte afspraak. Hij vond het ook onjuist, omdat ir. Lardinois lid is van de EEG-ministerraad, terwijl de EEG. volgens hem een van de instanties is, die tracht de structuur van de derde wereld te beheersen. De Soedanese minister, wiens kandi datuur door enkele honderden congres gangers met luid applaus werd begroet, deelde daarop de vergadering mee zelf van zijn kandidatuur te willen afzien. Hij deed dit onder meer omdat het. vol gens hem traditie is dat iemand uit het gastland het congres presideert, maar ook omdat minister Lardinois, volgens hem, als voorzitter van het congres de gesprekken in die banen zou leiden, die voor de ontwikkelingslanden goed zijn, aldus minister Nour. Aangezien er verder geen kandidaten werden gesteld, werd daarop minister Lardinois gekozen. Ook hij werd als voorzitter van het congres door de ver gadering met applaus begroet. weekender! en shirts 17 juni 1970 .4. B. Wigman Duizenden vlinders door even- zovele leerlingen van scholen in heel Nederland geschilderd, getekend, ge kleurd of geplakt. zijn dinsdag in Den Haag aan Tweede-Kamerleden aangeboden om duidelijk te maken, dat de milieuvervuiling een heel ernstige zaak is. Ook staatssecretaris Ivruisinga ontving een groepje kin deren op zijn kamer (zie foto). Op het Binnenhof waren meer dan honderd van de kinderen bij eengekomen, waar zij zich in de stralende zon tooiden met veelkleu rige vlinders. Temidden van bundels ep dozen platen en prenten, werden zij met ijsjes zoet gehouden tot de waarnemend voorzitter van de Tweede Kamer, de heer R. Zegering Hadders, de rij kamerleden opende. Hij kreeg een bos vlinders. „Neem maar mee om ze te laten zien, hoor", kreeg hij toegevoegd. Na hem volgden tal van fractie voorzitters, die nu eens door de kin deren werd voorgehouden „Toch vooral te zorgen voor schoon water voor de fabrieken,"- dan weer te verstaan werd gegeven „er niet zo'n smeerboel van te maken, dat er geen vlinders meer kunnen leven." In de Tweede Kamer waren juist dinsdag de debatten begonnen over het probleem van de luchtverontrei- ging. De kindertekeningenactie was georganiseerd door een damesweek blad, in het kader van milieuzorg en vervuiling. DEN HAAG De Tweede-Kamer fractie van dc KVP ziet af van het in dienen van een initiatiefvoorstel om de kiesdrempel alsnog tc verhogen. Het is de KVP duidelijk geworden, dat een dergelijk voorstel niet haalbaar is in de Kamer. Bij het verschijnen van de nota-Beer- nink, enkele weken geleden, over de door de Staatscommissie Cals Donner voorgestelde wijzigingen van de Grond- en Kieswet, bleek dat minister Beernink (Binnenlandse Zaken) had af gezien van een verhoging van de drem pel voor de toelating tot de Kamer. De meeste regeringspartijen voelen er weinig voor. De VVD en ARP zijn in hun geheel tegen. De CHU is net als de KVP zelf verdeeld. Het bestuur van de KVP wil de kan didaat-Kamerleden bij de algemene verkiezingen volgend jaar een soort Loyaliteits-verklaring laten tekenen, waarin zijn beloven hun zetel ter be schikking te stellen als zij de partij tus sentijds verlaten. De KVP wil voorkomen, dat zich een situatie herhaalt, zoals twee jaar gele den, toen de Groep-Aarden na uittre ding in de Kamer bleef. De KVP noem de dit toen „diefstal van zetels". DEN HAAG De minister van Cul tuur. Recreatie cn Maatschappelijk Werk, heeft de staatsprijs voor beel dende kunst en architectuur 1969 toege kend aan de architect ingenieur W. van Tijen voor zijn gehele oeuvre. Ir. Van Tijen woont in Zand voort. Hij heeft zich vooral ingespannen voor de volkswoningbouw. Zeer bekend van hem is het Groothandelsgebouw in Rot terdam, dat hij samen met de architect Maaskant ontwierp. Dit is de vierde maal dat de staats prijs is toegekend. De prijs kent vier categorieën, die in vier achtereenvol gende jaren aan de orde komen, te we ten: Schilderkunst, grafiek en teken kunst; beeldhouwkunst; gebonden kunst en industriële vormgeving; architectuur, tuur. ADVERTENTIE De Avond-Mavo te Ede belegt op maandag 22 juni a.s. om 8 uur 's avonds een in het schoolgebouw Beukenlaan 4 te Ede. A.s. cursisten en belangstellenden zijn hartelijk welkom. Gaarne wil len we U inlichten over de studiemogelijkheden om in resp. 2 en 3 jaar opgeleid te worden voor het Mavo-3- en Mavo-4-diploma. Kom Uw studieplan met ons bespreken, vóór U met vakantie gaat Inlichtingen Ede D. Hooijer, Kerkweg 64, tel. 12594: Bennekom: P. A. de Zeeuw. Hoogakker 16, tel. 5705. stad Zarka, en leidden ze tot de bloedi ge incidenten in de Jordaanse hoofd stad. Volgens deze woordvoerder hebben de „reactionairen" besloten tegen de guerrillastrijders samen te zweren toen duidelijk was geworden dat hun pogin gen om de verzetsbeweging te likwide- ren waren mislukt. In de verklaring wordt nu gezegd: „eenheden die samen zweerders en rebellen onder de speciale troepen van het Jordaanse leger steu nen, belagen nog steeds individuele verzetsstrijders, arresteren ze en schie ten ze na wrede martelingen dood. Zo hebben deze eenheden zondag nog drie strijders geëxecuteerd van het volks front en van het „democratische volks front voor de bevrijding van Palesti na". Vandaag is een vierde guerrillastrij der doodgeschoten. De eenheden hande len in een blinde woede van haat en rancune tegen de verzetsbeweging en verwerpen nog steeds de overeenkomst tot een „staakt-het-vuren". De verkla ring roept tenslotte op tot opheffing van de rechtse veiligheidstroepen in Jordanië en tot berechting van de schuldigen aan de misdaden. O ARNHEM Bij de driehonderd kilo gram huisvuil, die de Nederlander ge middeld jaarlijks produceert, kunnen de vuilnisbelten hun taak niet meer aan. Bovendien kan deze wijze van vuil verwerken in deze tijd niet meer als toelaatbaar worden beschouwd. Drs. H. Louwe Kooi mans .inspecteur voor de hygiëne van het milieu in Gelderland, meent dat verbranding de meest geschikte methode van vuil verwerking is. Maar hier spelen de factoren van luchtverontreiniging en samenstelling van het afval een grote rol. In Amerika zijn al proeven genomen met een fles, die smelt wanneer hij breekt. Er wordt ook gezocht naar een methode om hard papier en kar ton op te lossen. Maar het beste blijft toch de grootscheepse verbranding. Drs. Louwe Kooimans schat dat de veertig vuilverbrandingsinstallaties die Nederland de komende jaren no dig heeft, zo'n zes tot zeven miljard gulden gaan kosten. Vuilverwerking komt de Nederlander gemiddeld per jaar op vijftien gulden te staan. ADVERTENTIE ...in het dolfinarium Harderwijk In het grootste overdekte Dolfijnensta dion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een uniekeshow van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10.00, 11.30, 13.00, 14.30, 16.00 en 17.30 uur (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN RONDVAART VELUWESTRAND Tel. 03410 - 6041. MIAMI/FLORIDA In de negerwijk van Miami, „vrijheidsstad" genaamd is het dinsdagavond voor de tweede achtereenvolgende avond tot ernstige rassenincidenten gekomen waarbij vier personen door de politie werden gewond. Twee daarvan zijn blanke sluipschut ters, die zich op daken hadden ver schanst, en twee negers die een winkel plunderden. Evenals maandagavond werden auto's omvergeworpen en in brand gestoken en werd bij „alles wat maar een eta lage had" de ruiten met stenen inge gooid. Tegen middernacht was het weer rus tig. Gisteren viel een dode bij de rellen. Weersverwachting van liet KNMI van woensdagavond tot donderdagavond Zonnige periode, maar ook hier en daar een regen- of onweersbui. Zwakke tot matige, langs de kust in de middag krachtige wind uit noordoost tot oost. Weinig verandering in temperatuur. Morgen Zon op 04.19 Maan op 20.51 onder 21.03 onder 02.34

De Vallei | 1970 | | pagina 1