't Kwartje voor DOVO Ludiek gebeuren 1970 beheerst chr. lyceum 8 ploegen strijden om Scheep j es wol-trof ee Ook vader houdt wel van een geurtje REIN KOK Watersporters geven redders veel werk 'U zoekt iets negatiefs tegen mij' Schoolsportdag vergde inzet van oud en jong Succesvolle manifestatie COMMISSIE LAAT OPNIEUW VELE CHRONISCH ZIEKEN OP VAKANTIE GAANMAAR IS VERBOLGEN OVER Zaterdag 20 en 27 juni VALLEI? Belt 10550 v;;.*£ 11078 A. Middelhoven: „Ik vind het zeer laag... Prijsuitreiking ballonwedstrijd Wielerronde op 4 juli Senatoren over ontvoeringen verontrust Ruim elf mille voor Rode Kruis Televisiosaurus, schoolgalg etc. Geen voetbalrust in Scherpenzeel INSTEMMING GEMEENTE RUSSISCH LEDER TABAC SIR OLD SPICE Drogisterij/Parfumerie VERDACHTE VALT RECHTER AAN HAPPENING BEDRIJVIGHEID NIEUWE BOKAAL WEDSTRIJDPROGRAM YvuciN^üAfe 1/ JUNI Iv/ü w *v*n a.o.b. Tot 17.30 uur voor Voonondaoi Zotord. v. 14.30-17.30 u. Voor Rhonon 3328 Nwo Voonondools«w«9 159 VEENENDAAL Een respectabel aantal chronisch zieken uit Veenendaal gaat deze zomer weer een heerlijke vakantie tegemoet. Daartoe worden zij in de gelegenheid gesteld door de Commissie Vakantieweek Chronisch Zieken (bestaande uit de heren Middelhoven, Slotboom en v. Baarn), welke door mid del van 'n huis-aan-huis-collecte in Veenendaal en de recette van 'n jaarlijkse voetbalwedstrijd het geld hiervoor vergaart en daarmee deze groep eenmaal per jaar een aantal onvergetelijke dagen bezorgt. Dat de actie ook dit jaar weer is geslaagd is voor het leeuwedeel te danken aan de record-opbrengst van de collecte, daar de ,.big match" afgelopen zaterdag op het Panhuis gespeeld ruim duizend gulden mmder heeft op gebracht dan in vorige jaren. 99 En daarvoor zijn verschillende oorza ken aan te wijzen. Ten eerste is de keu ze van de tegenstander van de Veenen- daalse selectie weinig gelukkig geweest (men had ook volgens de commissie leden beter een streek- of een Vee- nendaalse ploeg kunnen aanwijzen om dat nu elke rivaliteit ontbrak) en bo vendien geeft een commissielid ruiter lijk toe dat er dit jaar erg weinig recla me is gemaakt. Nee, men is achteraf bepaald niet content met de werkwijze van dit jaar, evenals met het rumoer dat voor de „big match" is ontstaan over opstellingen etc. Maar uitgespro ken boos is de commissie en met name de voorzitter, de heer A. Middel hoven op de ontspanningscommissie van voetbalvereniging DOVO, welk li chaam „de euvele moed bleek te bezit ten een kwartje te toucheren van elke toeschouwer die een plaats op de tribu ne wenste bij het duel van zaterdag avond." En dat kwartje per toeschouwer kwa men mensen van DOVO onmiddellijk na de match incasseren. Van het feit c(at de recette is besterrld voor een zeer goed doel trok de ontspanningscommis sie zich niets aan. De heer Middelhoven hierover: „Ik moet even vooropstellen dat een toege voegd lid van onze commissie door een samenloop van omstandigheden, zonder de andere leden daarin te kennen, in stemde met „het kwartje van DOVO" dat de ontspanningscommissie oan deze club eiste, maar ondanks dat vind ik 't een zeer kwalijke zaak en moet ik de eis van de Veenedaalse vereniging als zeer kinderachtig betitelen. Mijns inziens is het ridicuul dat kwartje voor een plaats op de tribune te vragen en de omstandigheid dat ELST Gisteren vond in de winkel ▼an de firma Ditewig de prijsuitreiking van de ballonwedstrijd plaats, die tij dens de kinderspelen op koninginnedag was georganiseerd. De firma Ditewig heeft de balonnen geschonken aan alle kinderen van de beide scholen en kleu terscholen en tevens de helft van de prijzen, hieraan verbonden, bekostigd. Er heerste een gezellige drukte in de winkel, waar de kleine winnaars in te genwoordigheid van hun moeders zelf hun prijzen mochten uitzoeken. Er wa ren allerhande soorten speelgoed, zoals serviesjes, stoeltjes en bouwdozen. Anja van Spanje kwam voor de eerste prijs in aanmerking. Haar ballon had de groojjste afstand bereikt en was te rechtgekomen in de omgeving van de Bodensee. De tweede prijs kreeg Anja Drost. Haar ballon belandde in Hohen- zollern. De ballon van Johnny Drost die de derde prijs ontving, haalde vaste grond in de buurt van Ludwigshafen (West-Duitsland). Deze prijswinnaars zijn leerlingen van de kleuterschool. In totaal waren er twintig prijzen be schikbaar gesteld. Er zijn dertig labels naar Eist teruggezonden. zelfs DOVO-aanhapgers hierover ver bolgen zijn geraakt bewijst mij, dat ik in dezen geen buitenissig standpunt in neem of aan kleinzielige betutteling doe." De voorzitter van de Commissie Vakantieweek Chronisch Zieken (nu ietwat driftiger) „Want het is gewoon te gek deze eis. Als men bedenkt dat wij als commissie en met ons vele andere mensen (bij voorbeeld collectanten) maandenlang belangeloos bezig zijn om een fantasti sche vakantie te creëren voor Veenen- daalse chronisch zieken, dan vormt „het kwartie van DOVO" hiermee toch wel een scnril contrast. Ik vind het zeer laag om bij een der gelijke wedstrijd de halve prijs voor een tribuneplaats te vragen, want naar mijn bescheiden mening was dat vol strekt niet nodig geweest. Enkele fer vente supporters van DOVO zijn het wat dat betreft volkomen met mij eens" De heer Middelhoven is er overigens pas gisteren achtergekomen dat zijn commissie beter contact had kunnen opnemen met de gemeente Veenendaal. De gemeente heeft namelijk recht van opstal verleend met de clausule dat DOVO eventueel enkele malen per jaar de tribune zal moeten afstaan voor, door of namens de gemeente te organi seren evenementen, waarvoor geen toe gangsprijs wordt berekend. De gemeente Veenendaal had dus in dit 'geval de beschikking kunnen krij gen over het hoofdveld van het Pan huis én de tribune en dat had de com missie meer geld opgeleverd. Het be drag dat de ontspanningscommissie van DOVO nu heeft getoucheerd is welis waar niet schrikbarend hoog, maar SCHERPENZEEL De Scherpen- zeelse wielerclub „de Valleirenners" or ganiseert op zaterdag 4 juli weer een ronde van Scherpenzeel op het parcours rond Wittenberg. Er is een wedstrijd voor adspiranten en nieuwelingen. ADVERTENTIE De herenlijnen Gelderland/hk. Hoogstraat VEENENDAAL - Tel. 12656 Op woensdagmiddag gesloten daar gaat het volgens de praeses van de Commissie Vakantieweek Chronisch Zieken niet om. „Het is een kwestie van opvatting de zienswijze van de ontspanningscom missies van DOVO in dezen bezorgt mij toch wel een onaangename smaak in de mond..." besluit de heer Middelhoven. De heer Van Eist jr., praeses van DO- VO's ontspanningscommissie, konden wij gisteren niet meer tijdig bereiken voor commentaar. Een ander commis sielid, de heer C. van den Dikkenberg, wenste volstrekt niet in te gaan op de „kwartjeszaak" en verwees naar de voorzitter. DEN HAAG Twee senatoren heb ben gisteren in de Eerste Kamer de ontvoeringen van dé Westduitse ambas sadeurs in Guatemala en Brazilië breed uitgemeten. „Vandaag zijn het Duitsers, morgen kunnen het Nederlanders zijn", zei de c.h.-afgevaardigde, prof. Van Hulst bij de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken. De liberaal mr. Van Riel vond dat het tijd wordt om in landen, waarvan de diplomaten te beschermen, aan afgeslo ten ambassades te gaan denken, zoals in 1900 in Peking na de Bokseropstand. Professor Van Hulst vroeg de Neder landse regering in samenwerking met andere democratische staten druk uit te oefenen op de regeringen van Zuid- amerikaanse landen om hun binnen landse politiek te wijzigen. Ook Griekenland en Portugal kregen opnieuw de aandacht. Nederland zou met niet aflatende ijver de regimes in die landen tot andere gedachten moeten brengen, meende de KVP-er, drs. Coe- nem Maar hij wilde geen verzwakking van de Navo in het oostelijk bekken van de Middellandse Zee en daarom moet met name Griekenland toch in het bondgenootschap blijven. ROTTERDAM Watersporters ge ven de Koninklijke Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van schip breukelingen handen vol werk. Het jaarverslag van de maatschappij toont aan dat vooral de laatste drie jaar steeds vaker voor zeil- en motorjachten is uitgevaren. Hulp aan watersporters maakt nu al 53 procent van het werk uit. o ARNHEM De president van de Arnhemse rechtbank, mr. B. W. van Houten, heeft gisteren van de 21-jarige uit Rotterdam afkomstige kunstschilder Ernst van O. scherpe kritiek moeten in casseren „p zijn besluit de zaak tegen de voormalige te beschikking gestelde, een bankoverval in Doorwerth, uit te stellen voor het inwinnen van een psy chiatrisch rapport. Van O. beschuldigde de rechtbank er van iets negatiefs te zoeken om hem te kunnen veroordelen. Zeventienduizend uur heb ik ter beschikking gestaan van psychiaters, en -alle rapporten waren positief. Maar u negeert ze eenvoudig". Hij gaf te kennen niet aan een onder zoek te willen meewerken. „Ik zeg niks, of ik ram de boel in elkaar". Van O. ontkent iets met de bankover val, die werd gepleegd op Y januari van dit jaar, te maken te hebben. Er was tegen hem anderhalf jaar en opnieuw t.b.r. geëist. Ook de tweede hoofdverdachte, de lasser Anton H., hoorde dat zijn zaak werd aangehouden. Een tipgever kreeeg negen maanden waarvan drie voor waardelijk. Alle drie verdachten, die van de overval werden beschuldigd be hoorden tot een commune die zetelde in het Arnhemse Spijkerkwartier. VEENENDAAL Op een vergade ring van de Veenendaalse afdeling van het Rode Kruis, is door de voorzitter de heer II. M. Zilstra het totaalbedrag van 11331,67 als opbrengst van de onlangs gehouden inzamelingsactie bekendge maakt, In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter de daadwerkelijke steun van het Rode Kruis, bij de hulpverle ning in tijden van rampen en noden. Onder de zestig aanwezigen, waren verschillende collectanten, die geza menlijk bij circa 1000 woningen hebben gecollecteerd. Zeker mag niet onver meld blijven het bedrag, dat collectan ten in Overberg hebben ingezameld. Deze onderafdeling wist een bedrag van 515,- bijeen te brengen. VEENENDAAL Op de zon overgo ten terreinen van het sportpark Pan huis is gistermiddag een schoolsportdag gehouden, georganiseerd door de Com missie voor Lichamelijke Opvoeding Veenendaal. Ongeveer een 2000 school kinderen, leerlingen van de klassen 4, 5 en 6 van de lagere scholen, bevolkten om half twee de sportterreinen. De in sporttenues gestoken deelnemertjes bo den. door de grote verscheidenheid in kledij, een fleurige aanblik. De heer E. van Asselt, hoofd der ge meentelijke sportaccommodaties ver welkomde leerkrachten en leerlingen, waarna elke groep in zijn deelnemers- vak kon plaatsnemen. Een verrassend welkom kon aan burgemeester P. Bode gegeven worden, die op zijn beurt de jongelui aanmoedigde om de gehele middag in een sportieve sfeer te hou den. Deze aanmoediging werd door alle aanwezigen met een dankbaar applaus beantwoord. Nadat het startsein voor de behendig heidsspelen door de heer Van Asselt was gegeven, kon elke groep zich gaan concentreren op de af te leggen „proe ven van bekwaamheid". De onderde len, welke iedere leerling deze middag moest afleggen, bestond uit: versprin gen, balwerpen, kastiebal. hoogsprin gen, een 60 meter loop, hindernisbaan en de duurloop. Enige hilariteit ont stond er diverse malen bij de „bedwin gers" van de hindernisbaan. Potsierlijke bewegingen moesten er gedaan worden om met een bal door een fietsband te kruipen en om dan toch de uitgestippel de baan te vervolgen. Het accent van dit sportgebeuren lag niet zozeer op het wedstrijdelement, doch op de afzonderlijk gemaakte pres taties van elk kind. Zo ontving iedere deelnemer een eigen schooldiploma, met op de achterzijde de vermelding van de eigen geleverde prestaties. VEENENDAAL In een doldrieste reactie stopten vele automobilisten gisteren op de Ker- kewijk ter hoogte van het Christe lijk Lyceum hun voertuig. Oorzaak van deze plotselinge handeling vormden enkele vreemdsoortige houten voorwerpen die op het ga zon van deze school waren opge steld door nijvere, vaak zeer artis tiek uitgedoste leerlingen, die druk bezig waren de laatste hand te leg gen aan de ludieke creaties. Nee, het Veenendaalse lyceum werd niet bezet door ultra-progres sieve jongelingen en er werd ook niet massaal geprotesteerd tegen wat dan ook (de nieuwsgierige toe schouwers ontwaarden overigens wel een echte galg tussen de houten bouwsels), maar de lyceisten waren gewoon consciëntieus bezig met een onderdeel van een ferm in de be langstelling staande schoolmanifes- latie, het zogenaamde ..Ludiek Ge beuren 1970", een soort creatieve week die maandag van start is ge gaan en die donderdag wordt afge sloten. „Het „Ludiek Gebeuren 1970", wordt dit jaar voor het eerst als experiment door de lyceumlera ren gehouden en het is het kader in middels wel duidelijk geworden dat het een enorm succes is. De creatie ve manifestatie bestaat uit drie on derdelen, te weten creativiteit (indi vidueel en groepsschilderen, het ver vaardigen van collages en vormge ving met hout), sport (hierin is, in tegenstelling tot het eerste onder deel, een wedstrijdelement verweven daar bij goede prestaties op de ver schillende onderdelen het officiële KNAU-schooldiploma kan worden behaald) en excursies van uiteenlo pend karakter. In totaal zijn ruim 600 leerlingen met vuur en verve bezig aan de af werking van het driedaagse pro gramma. dat donderdag nog wordt uitgebreid met een puzzeltocht en een grootse slotavond in de aula van het lyceum, waarin dan alle werk stukken zullen worden geëxposeerd, compléét met lichtshow e.d. Waarom deze ludieke happening op het Veenendaalse lyceum? Leraar Nederlands H. J. van Maanen, tij dens de manifestatie een soort coör dinator: „Ik weet niet meer precies of het idee hiervoor uit de expres sieve lerarenhoek is gekomen of dat een en ander op een stafvergadering naar voren is gebracht, een feit is in eli geval dat wij- meenden de leerin gen nu eens actief te moeten be trekken bij een dergelijk gebeuren. Veel aandacht in de sector vorm geving met hout trekt dit speel se icezen, voorstellende een zo genaamde televisiosaurus"Op de achtergrond de schoolgalg" .,Het is niet bekend welke leraar het eerste slachtoffer wordt," aldus één der leraren. Bij de opening van onze school, twee jaar geleden, hebben wij vele kunste naars uitgenodigd van verschillende culturele richtingen, doch hierbij moesten de leerlingen passief blij ven. Nu kunnen ze zelf hun gang eens gaan. In deze tijd waarin het werk in feite gedaan is maar waarin de leer lingen wettelijk nog geen vakantie hebben moeten wij hen „zoet hou den" ,?n dat in combinatie met de omstandigheid dat er aan'de expres sieve vakken nu eenmaal weinig aandacht wordt besteed heeft ons aangespoord tót het samenstellen' van dit speelse programma." Ludieke manifestaties op scholen zijn een modeverschijnsel. Heeft dat misschien ook sterk meegeteld bij de verwezenlijking van de plannen van het lerarenkorps? „Ik kan niet ontkennen dat het in derdaad een modeverschinsel is, maar hierbij moet men toch naarstig zoeken naar de oorzaak van dat ver schijnsel. En die ligt in het feit dat er een té eenzijdig beroep wordt ge daan op de intellectuele vermogens van scholieren en dat is op de keper beschouwd 19e-eeuws. Welnu, buiten de rooster vallende perioden geven je de kans te speu ren naar andere capaciteiten van je leerlingen en het werk dat op dagen als deze wordt gemaakt betekent voor 9 Twee lyceisten geconcentreerd bezig met de voltooiing van hun respectieve „meesterwerken" henzelf vaak een ontdekking. Een „ludiek gebeuren" kmt nl. voort uit een wezenlijke behoefte", aldus de heer Van Maanen, die rekening houdt met de mogelijkheid dzt its dergelijks jaarlijks zal worden ge houden. 'In en bulten de school heerst er een verbazingwekkende bedrijvig heid. Dè hoütërf óbjëëtën op het ga zon, waarvan een zogenaamde „tele visiosaurus" de meeste aandacht trekt, worden op fantasierijke wijze beschilderd, op het sportveld vech ten de lyceisten voor betere presta ties en op de gangen in de school zijn de scholieren ingespannen bezig met hun schilderstukken die een groot aantal kunststromingen verte genwoordigen. De jongens en meisjes zijn ra- zend-enthousiast. Niet alleen over de „creativiteitsvakken", doch ook over de verschillende excursies naar Vee nendaalse bedrijven, het gemeente huis en de politie en (voor de jonge ren) naar musea en toeristische trekpleisters in het land. En daar gaat het om tijdens dit „Ludiek Gebeuren f970 VEENENDAAL Het Scheepjeswol-jeugdvoetbaltoemooi, een wedstrijden serie waarin telkenjare goed tot zeer goed voetbal wordt gespeeld, is deze zo mer gepland op de zaterdagen 20 en 27 juni. Het toernooi wordt georganiseerd door v.v. De Merino's en het terrein van de ze vereniging aan de Wageningselaan vormt ook nu weer de arena waar jeugd spelers van acht voetbalclubs gaan strijden om de schitterende Scheepjeswol- trofee. jaar voor de derde maal beslag legde op Er is overigens weer een nieuwe bo kaal van die naam, daar DOVO vorig de beker, die daarmee definitief in het bezit kwam van deze vereniging. Aan het toernooi van dit jaar nemen deel de Veenendaalse clubs GVVV, Veenendaal en de organiserende vereni ging, terwijl verder hebben ingeschre ven het Ederveense Advendo, VVO uit Voorthuizen, Huizen, Lunteren en Can- dia '66 uit de Grebbestad. Zaterdag om een uur begint de wed strijdenserie met de ontmoeting Adven do De Merino's en op 27 juni komen de winnaars van de voorronden tegen elkaar uit. Voor de finalewedstrijden heeft de organiserende club nog een veteranenduel gepland. Er wordt gespeeld onder leiding van bondsscheidsrechters en de wedstrijden duren tweemaal een half uur. De Merino's verwacht op beide zater dagen een grote belangstelling voor dit toernooi, waarin voetballers tot negen tien jaar vaak verrassend sterk spel de monstreren. Het wedstrijdprogramma luidt als volgt: 20 Juni 13.00 uur Advendo De Merino's ,14.30 uur GWV VVOP 16.00 uur Huizen Veenendaal 17.30 uur Candia Lunteren. (dit programma is door loting vastge steld. 27 Juni: 13.00 uur winnaars voorronden 14..00 uur winnaars voorronden 15.45 uur ve- teranenwedstrijd: 17.00 uur wedstrijd om 3e en 4e plaats 18.30 uur finale. SCHERPENZEEL Ondanks het zo merse weer heeft de voetbalvereniging Scherpenzeel voor het komende week end toch een voetbal programma vast gesteld. Het zaterdag-elftal speelt op het gemeentelijke sportterrein tegen VVJ en het zondag-elftal op de Wit tenberg tegen DEV I.

De Vallei | 1970 | | pagina 3