Stadhuis in Rhenen op stelten Spreekkoren en spandoeken van Instuif-jeugd in raadzaal Jubilea bij Rijkspolitie Opperwachtmeesters maakten 25 jaar vol Dodenkruispunt in Meent wordt in studie genomen Tumult rond ontslag van jeugdwerkleider 'Instuif Applaus hij binnenkomst van college Mr. Deen in verklaring KLANDESTIENE CAMPING MOET VERDWIJNEN kom eens praten! GESLAAGD Voor munitie «een extra geld OPLOOP 99 TAAK ONTEVREDEN GESPREK VOORRADEN FUNCTIES OPEN GEEN SPIJT WONINGBOUW KerfcewijJc 111, telefoon 08385-19140 dé makers van kleine sigaren VEENENDAAL. Directeur-generaal Holland Festival onderscheiden WOENSDAG 17 JUNI 1970 Kr moest gisteravond in de raadzaal geschipperd worden met de ruimte door de grote toeloop van de jeugd. O RHENEN Het bestuur van de Stichting Jeugdzorgwerk in Rhenen heeft de drie maanden geleden op proef aange stelde jeugdleider Veenbrink ontslagen, omdat men niet over hein tevreden was. Al enkele dagen Ls het rond het in- stuifgebouw Bella Vista, gelegen naast het gemeentehuis, onrustig geweest. Het stichtingsbestuur heeft het jeugd honk gesloten, zoals dat in de zomer te doen gebruikelijk is. Maar de instuifjongeren hebben er vooral gisteravond nogal protesterend rond gedoold. In koor werd geroepen „Wij willen Veenbrink, wij willen Veenbrink". De meisjes en jongens droegen borden mee met opschriften als „Geen Both maar Veenbrink". De heer Both is jarenlang zelf leider geweest van de jeugd- acthïteiten en is tot op heden een belangrijke sleutelfiguur in de stichting, waarvan notaris S. J. V leer liet voorzitter schap bekleedt. Gisteravond was het bestuur bereid een delegatie van drie jongeren te ontvangen ten gemeente- huize oni aan te horen waarom zij zo gesteld zijn op de ontslagen jeugdleider en 0111 de jeugd een soort inspraak te geven bij deze zaak. Het was intussen bekend geworden, dat in de gemeenteraadsvergadering, die gisteravond even eens werd gehouden, door de socialist Glasbergen vragen zouden worden gesteld over het ontslag van Veenbrink. Toen de vergadering zou aanvangen stroomde de jeugd het gemeentehuis binnen 0111 de raadzaal volledig in be slag te nemen en daar te posten mét de protestborden, af en toe de yell aanheffend „Wij willen Veenbrink". Toen het college van burgemeester en wethouders de raadzaal binnenkwam ging er een applaus op. Iets nieuws voor Rhenen. Voorzitter Burgemeester mr, L. Bosch ridder van Rosenthal stel de de raad voor, gezien de grote be langstelling de vraag van de heer Glas bergen niet zoals te doen gebruikelijk aan het slot van de vergadering te be handelen, maar meteen aan het begin. Daarmee stemde de raad in. De vraag van de heer Glasbergen werd voorgelezen door de burgemees ter. „Is het juist", aldus de brief van de socialistische afgevaardigde, „dat de jeugdleider op staande voet is ontslagen en zo ja, wat is daarvan de reden"' De heer Glasbergen kreeg de gele genheid nog een toelichting te geven op zijn vragen. „Toen we met de fractie in het ge meentehuis aan het vergaderen waren, dal was maandagavond, merkten we dat er bij „Bella Vista" een grote op loop was van heftig discussiërende jeugd. We zijn er met z'n allen heen gegaan. Toen vernamen wij dat de jeugdleider was ontslagen en dat de in- stuifjeugd het daarmee helemaal niet eens was. We kregen de belofte een ko pie van de brief te zullen ontvangen, maar die hebben we tot op heden niet gekregen. Daarin heeft de jeugd ons dus teleurgesteld. Daar de raad de in stuif met grote bedragen subsidieert acht ik het van belang dat we ingelicht worden over de gang van zaken", aldus de heer Glasbergen. Burgemeester Bosch antwoordde, dat de stichting een onafhankelijke instel ling is met een eigen bestuur. „Welis waar zit er één raadslid in dat bestuur, maar niet in die kwaliteit. Aan de sub sidie is alleen als voorwaarde gesteld, dat het bestuur een begroting en een financieel verslag moet overleggen. Wanneer daaruit blijkt dat de subsidie verkeerd wordt gebruikt, dan kan de raad die subsidie intrekken, maar ver der mogen we ons er niet mee be moeien. Wanneer een muziek- of een zangver eniging van de gemeente subsidie krijgt en men krijgt onenigheid met bijvoor beeld de dirigent, dan kunnen wij als raad ons daarmee al evenmin bemoeien. Ik heb evenals u gehoord, dat de heer Veenbrink is ontslagen, maar de werke lijke reden en de beoordeling onttrekt zich aan mijn bevoegdheid. Het is mis- „Burgemeester elkaar niet RHENEN Tijdens de raadsvergadering in Rhenen gisteravond heeft de de missionaire wethouder van publieke werken en onderwijs, mr. J. Deen (PvdA), de lang verwachte verklaring afgelegd, waarom hij op 2 juni jl. bekendmaakte te bedanken als wethouder en als lid van de oude raad. Als één van de oorzaken noemde mr. Deen het feit, dat zijn persoonlijke eigen schappen niet met die van voorzitter burgemeester Bosch ridden van Rosenthal harmoniëren. „Een college van burgemeest en wethouders moet een team zijn. De le den van het college moeten op elkaar ingespeeld zijn. Ik heb geen verwijten of kritiek, maar de karakters van de burgemeester en van mi botsen. Dat komt omdat we bijzonder veel verschil len in temperament. Dat geeft telkens weer aanleiding tot spanningen. In het belang van de gemeente Rhenen acht ik het daarom beter op een afstand méér te kunnen doen en beter te kunnen werken. Daarom zal ik in de nieuwe raad wél terugkeren als raadslid maar niet als wethouder". De heer Deen noemde zijn besluit een menselijke beslissing die niet van poli tieke betekenis is geweest en nog niet is. Dat hij zolang met zijn verklaring heeft gewacht schreef hij toe aan de spelregels. Hij is door de raad benoemd tot wethouder en hij wilde in eerste in stantie diezelfde raad inlichten. Wel zei de heer Deen, dat zijn besluit was ge vallen nadat B en W niet wensten over te gaan tot sluiting van dè camping „Erica". Bovendien vond hij zijn wet houderszetel erg wankel, omdat hij met zo weinig steun uit de raad was geko zen. Terugkomende op de directe aanlei ding tot zijn beslüit zei de heer Deen dat dit de slepende zaak van de clan destiene camping „Erica" betrof. „Al in 1966 is deze affaire in de raad behan deld, die toen het verzoek afwees op gegronde redenen. In de „Telegraaf" werd het gemeentebestuur belachelijk gemaakt. In de jeugdraad werd ik in mijn hemd gezet. G. S. wezen het ver zoek eveneens af. De rechter deelde een boete uit. Daarna is de zaak slap behandeld in het college van B. en W„ dat op dit punt uitmuntte in besluite loosheid. Door de camping „Erica" te handhaven of toe te laten, in strijd met het bestemmingsplan, meet het gemeen tebestuur met twee maten. Dat is oneerlijk. Daarom ben ik afgetreden als wethouder en daarom zal ik niet als zodanig terugkómen. Ik zal niet deser teren, maar aanblijven totdat in mijn opvolging is voorzien". schien een wat teleurstellend antwoord, dat ik moet geven inet zo'n grote be langstelling, maar het is niet anders", aldus burgemeester Bosch in eerste in stantie. Wethouder mr. J. Deen vond de me dedelingen van de burgemeester for meel volkomen juist. Maar dat woor denspel kon hem toch niet bevredigen. In feite zijn de jongeren in beroering geraakt en hij vond het daarom de^ te meer een taak van de raad om zich er mee te bemoeien. „Ik wil daarmee niet zeggen", aldus wethouder Deen, „dat we direct vandaag moeten oordelen over het ontslag van de jeugdleider, maar het zou toch wel goed zijn, dat hei in de openbaarheid zou worden ge zegd, omdat het besluit de jongeren toch wel in het bijzonder heeft aange sproken. Ik zie het als een communicatiefout, dat de jongeren er niet eerder in zijn gekend. We kunnen ons er niet recht streeks mee bemoeien, maar we kunnen onze mening wel doorgeven aan het be stuur van de stichting". De heer Griffioen (ARP): „Ik kan de emoties van de jeugd begrijpen en ik zou tich wel eens de reden van het ont slag willen horen". Naar aanleiding van het hierop vol gend applaus wees de burgemeester op de desbetreffende bepalingen in het reglement van orde, dat de be langstellenden bij een openbare ver gadering van de raad géén blijken van instemming of afkeuring mogen geven. „Wanneer het weer gebeurt zal ik verplicht zijn de tribune en de raadzaal te laten ontruimen". Hierna deelde de burgemeester op de vraag van de heer Griffioen mede, dat hij de reden van het ontslag niet wist. Wel deelde hij mede, dat de heer Veen brink een proeftijd moest doormaken en dat het bestuur van de stichting na afloop daarvan niet tevreden was. Bo vendien had de heer Veenbrink ver zuimd een brief, waarin allerlei vragen werden gesteld door het bestuur, te beantwoorden. Hij had in het geheel niet gereageerd. Voor de afgevaardigde Griffioen werd de zaak nu wat duidelijker. „Dat is dan zonder meer nalatigheid van de kant van de heer Veenbrink, hetgeen hij zich vooral in zo'n proefperiode niet kan permitteren. Ik vind dat doodge- vaarlijk. Ik ken de heer Veenbrink niet, maar dat de jeugd met hem wegloopt, dat blijkt me nu wel. Ik kan me ook begrijpen, meneer de voorzitter, dat u niet alles verteld wat u misschien wel weet, omdat dit ten voordele van de heer Veenbrink kan zijn. Dat is iets wat de jeugd bijzonder goed moet begrijpen. Dat de heer Glasbergen het voor de jeugd opneemt kan ik begrijpen, net zo goed als ik kan begrijpen dat u zegt: de beslissing ligt ten volle bij het stich tingsbestuur De heer Glasbergen onderstreepte nog eens, dat wanneer de raad subsidie verstrekt aan de stichtong, diezelfde raad mede verantwoordelijkheid heeft voor de gang van zaken. De burgemees ter was het daarmee wel eens, maar dan op het vlak van vrijwillige basis. De heer Glasbergen verzocht daarop het college van B. en W. zich in verbin ding te stellen met het stichtingsbestuur en te bewerkstelligen dat met een dele gatie van de jongeren zal worden ge sproken om tot een compromis te ko men. De burgemeester deelde daarop ten slotte mede, dat die bespreking aan de gang was en dat de raad op de hoogte zal worden gesteld van de verdere gang van zaken. Hierna vertrok de jeugd, zingend en wel: „Wij willen Veen brink". Maar dc jongeren gingen niet naar huis. De instuif werd open gebroken en bezet. Later op de avond stelde de bur gemeester samen met de heer Both een onderzoek in naar de situatie in het ge bouw. Toen bleek dat een deur was opengeramd, dat alle sleutels waren verdwenen en dat er op een van de ra men een biljet was geplakt met op schrift: „Vrij entree instuif geopend". „Ik heb me afgevraagd, kan dat alle maal maar zo", aldus de heer Both, die vannacht nog zo bereidwillig was com mentaar te geven. „In eerste instantie wilde de politie desgevraagd niet optre den. We hebben in het gebouw grote voorraden en kostbare apparatuur. Wat komt er allemaal van terecht. En wat gaat er de komende dagen gebeuren. Als er niemand achter me staat dan ben ik wel van plan mijn taak in de stichting als beëindigd te beschouwen". Tenslotte het antwoord op de vraag: „Wat heeft de bespreking met de dele gatie van de jongeren opgeleverd?" „Het besluit om de heer Veenbrink te ontslaan, zal niet worden herroepen", aldus de heer Both. RHENEN Vandaag vierde opperwachtmeester P. Ellens (48) zijn vijf entwintigjarig jubileum in dienst van de rijkspolitie. Geboren in Heerlen, waar zijn vader mijnwerker was. maar zijn tien kinderen steeds had voor gehouden dat ze nimmer in de voetsporen van vader moesten treden, om dat vader Ellens elke dag met tegenzin de schacht in ging, belandde de oudste zoon, in dit geval de jubilaris, in Drente. Hij kwam daar op een boerderij bij een oom, bezocht de landbouw school en behaalde zijn diploma's. Er was toen nog geen sprake van, dat de heer Ellens in dienst zou treden bij de politie. Hij kreeg een baan in de Wieringermeer, maar de oorlog brak uit en toen kwamen er al direct narigheden. De polder liep vol. de baan liep op een eind en tenslotte werd de heer Ellens gepakt door de bezetters om een jaar in een Duits concentratiekamp te worden opge sloten. Driemaal zag hij kans te ontvluch ten, driemaal werd hij gegrepen. Toch ging hij er op nieuw tussenuit, om bij een Duitse boer onder te dui ken. Toen de Amerikanen hem kwa men bevrijden en de heer Ellens geen papieren kon laten zien, zat hij nog zeven weken bij de geallieerden „in pension", waarna hij eindelijk terug kon naar huis. Wéér kwam hij in de Wieringer meer, maar toen in 1945 als po litieman. Zijn eerste taak was de boel daar te bewaken, toen alles langzaam aan droog kwam te staan. In 1946 verhuisde hij van Kolhorn naar Spanbroek. Hij was daar een halfjaar, om vervolgens te worden overgeplaatst naar Medemblik. Dat werd een diensttijd van negen jaar. In 1956 verhuisde de jubilaris naar Rhesnen. In de Grebbestad is de heer Ellens geen onbekende. Naast zijn politie vak was hij bekend vanwege het be stuurslidmaatschap van de vereni ging voor veilig verkeer. In de gere formeerde kerk maakte hij deel uit van de commissie van beheer. Ver der bleef er weinig tijd over om nog meer werkzaam te zijn op het maat schappelijk vlak, omdat de politie taak met het weinige personeel hem volledig opeiste. Maar ook daarin kwam weer verandering. Met ingang van 1 mei jl. werd hij namelijk verbonden aan de rijksre- chercherschool te Wolfheze, waar hij instructie geeft. Daardoor heeft hij meer tijd gekregen om zich aan zijn grootste hobby te wijden, name lijk knutselen. Ook is de jubilaris een verwoed natuurliefhebber. Wat hij zelf zegt over het politie vak? „Kijk, een postbode ziet ieder een graag komen, maar een politie man... Toch heb ik het altijd met plezier gedaan. Ook aan de recher cheschool heb ik het best naar m'n zin". Volgens de heer Ellens zijn we in Nederland met het handhaven van het gezag een klein beetje op de ver keerde weg. „Ik sta open voor de werkelijk goede gedachten en ideeën van de jeugd, want die heeft de jeugd volop. Maar er zijn excessen en ik blijf van mening, dat we daar tegenop moeten treden". De jubilaris, die op 17 juni 1945 iin politiedienst kwam, vierde woensdag zijn jubileum in Rhenen. Dat ge beurde op z'n eigen verzoek, een be grijpelijke gedachte, omdat hij in de Grebbestad vele bekenden om zich heen weet. Aan belangstelling heeft het hem zeker niet ontbroken. Onder de velen die kwamen feliciteren be vond zich uiteraard burgemeester mr. L. Bosch ridder van Rosenthal, die hem hartelijk toesprak. Dinsdag vierde opperwachtmeester .1. Koopman (47) zijn zilveren jubi leum in dienst van de rijkspolitie. De jubilaris werd 's ochtends gehul digd, onder andere door Rhenen's burgemeester mr. L. Bosch ridder van Rosenthal en de districtscom mandant uit De Bilt. De heer Koopman kwam pas on geveer 14 maanden geleden naar de Grebbestad. Hij begon zijn loopbaan bij de Ko ninklijke marechaussee in Nunspeet. In 1946 ging hij over naar de rijks politie. Hij had negen jaar zijn standplaats in Ermelo en kwam in Maasdam terecht na zijn bevorde ring tot opperwachtmeester. Van Maasdam verhuisde de jubilaris naar de Cunerastad. „Het bevalt me hier uitstekend", zei de heer Koopman, „ik hoop hier m'n pensioen te halen, maar er zal wel weer wat tussenkomen". De jubilaris heeft twee hobby's, postzegels verzamelen en studeren in De twee zilveren politiefunctiona rissen. Boven opper Ellens, daar onder zijn collega Koopman. de politieliteratuur. „Ik wilde van kinds af aan bij de politie, ik heb er nog nimmer spijt van gehad, het vak is voor mij géén desillusie gewor den". RHENEN Heel lang sprak de raad gisteravond over de dodenkruising in de Meent, waar onlangs opnieuw slachtolfers vielen. De burgemeester steld voor, on danks de vele al genomen maatregelen, nóg verder te gaan. H(j informeerde hoe de raad dacht over afsluiting van het stuk Zuidelijke Meentsteeg tussen Middel- buurtseweg en Veenweg, wat de goedkoopste oplossing is, of dat de raad wellicht meer voelde voor omlegging van dit stuk, waardoor er een T-kruising ontstaat, maar waarmee 38.000,is gemoeid. De heer Van de Spoel (VVD) stelde voor de weg vlak voor de huidige krui sing zó slecht te maken, dat men wel verplicht is langzaam te rijden. Daar voor voelde ae raad wel, evenals voor de omlegging, maar niet voor de afslui ting, omdat vele weggebruikers in de buurt gedupeerd zouden worden. De omlegging kan tot stand worden ge bracht met 40 pet subsidie van de pro vincie. Hoe het zal worden, wordt nog nader door B. en W. bekeken. De heer Griffioen drong er opnieuw op aan maatregelen te nemen voor de hóge kant van het Fred. v. d. Palts hof, vóórdat ook daar doden vallen. Hij kreeg opnieuw de toezegging, dat er aandacht aan zal worden besteed. Grote waardering had de raad voor de viering van de bevrijdingsdag. De post was weliswaar met 5400.- over schreden, maar dat extra krediet werd verstrekt. De heer E. P. v. Dijk wenste extra dank te betuigen aan de gemeen tesecretaris en de heer Hulshof voor het vele werk verricht voor de viering van de bevrijdingsdag, waarbij de raad zich graag aansloot. Evenals in de Kamer mochten de afgevaardigden hun jasjes uittrek ken, hetgeen ook gold voor de vele belangstellenden op de tribune. Tij dens de vergadering werden fris dranken geschonken en stapte een dame de zaal in met een briefje waarop werd verzocht luider te spre ken omdat de mensen op de tribune niets konden verstaan. De heer Van Gesink (ARB) infor meerde of de Grebbeberg was ver kocht aan een vooraanstaande Rhene- naar om er een safaripark op te begin nen. Er zou acht ton voor betaald zijn. Hij vond het jammer als dat waar zou zijn, omdat Rhenen zoveel mogelijk de beschikking moet houden over vr(je re creatie. De burgemeester antwoordde er wel van te weten, maar de geruchten die de heer Van Gesink had gehoord noemde hij uit de lucht gegrepen. Deze vraag kwam aan orde bij de vaststelling van een voorbereidingsbesluit voor het lan delijk gebied van de gemeente. „Wan neer u daartoe besluit", aldus de burge meester, en dat geschiedde, „dan zal kopen van de Grebbeberg veel minder aantrekkelijk worden". De heer Glasbergen sprak, evenals de heer Griffioen, grote bezorgheid uit over de woningwetbouw in Eist en Rhenen. Hij diende een motie in, waar in hij aandrong op grotere toewijzing. De motie zal worden ingediend bij de betreffende minister. Wethouder Van Lienden (OHU) zei nog zich bij gedeputeerde staten als be delaar te hebben gedragen, maar het had allemaal niets geholpen. „Wij heb ben er alles aan gedaan om een groter contigent woningen voor de volkswo ningbouw toegewezen te krijgen, maar het is ons niet gelukt," aldus Van Lien- den. „We hebben er 33 uitgehaald voor Eist, het maximum," aldus de burge meester. Er werd opnieuw lang gesproken over de clandestiene camping „Erica", maar na veel discussie besloot de raad toch achter B. en W. te gaan staan en zo zal deze toeristische hoek, vlakbij de grejtfs van Amerongen, moeten verdwijnen. In principe werd besloten tot stichting van een nieuwe openbare school in Eist. Aan de steenfabrieken zal worden gevraagd om ruimte voor een brom fietscrossbaan voor de jeugd, alhoewel ADVERTENTIE Het gaat geweldig met de kleine sigaren van Panter. Er worden er steeds meer verkocht over de gehete wereld. En dat houdt weer in dat er steeds meer moeten worden gemaakt. Groei en uitbreiding zijn bij ons niet van de lucht. Als je jong bent - jongen of meisje - doe je er verstandig aan eens te komen 9 praten met onze heer Van de Weerdhof. Hij zal je graag ontvangen en je alles vertellen over het salaris, de gratificatie en de zekerheid van werken bij Panter. Kom gauw eens langs. de voorzitter weinig kans gaf. De oprichting van een bureau voor medische sportkeuring werd een ha- merpunt. Aan de heer Kappetijn werd eervol ontslag verleend als hoofd van de openbare lagere Bantuinschool in ver band me tdiens benoeming tot hoofd van een school in de gemeente Barendrecht. VEENENDAAL Van de 34 kandi daten, die dit jaar het eindexamen HBS-A aan het Chr. Lyceum te Vee- nendaal aflegden slaagden er 26. Het zijn: uit Veenendaal: Harry Blok, Ria van Haaften, Jan van Leeuwen, Wim van Maanen, Jaap Pilon, Sijmen Schoeman. Rijk Slok, Frank van der Weerd, Wim Brands, Marijke Egberts, Roel van der Garde, Jan Harteman, Ria van der Horst, Els Huibers, Wim de Man. Uit Rhenen: Arie Honders, Ineke Scheffer, Frits Verhagen. Uit Ederveen: Ansje Bergwerff, Jan- nie van Egdom. Uit Lienden: Joan Doornebal. Uit ScherpenzeelHenk van Hoevela ken. Uil Renswoude: Jaap Vermeer, Henk Jochemsen. Uit Woudenberg: Teunie van Laar. Uit Kesteren: Piet van Baak. DEN HAAG Mr. H. J. Reinink, di recteur-generaal van het Holland Festi val, is onderscheiden met het grootkruis van verdienste van de Bondsrepubliek Duitsland. Hij ontving deze onderschei ding voor zijn buitengewone verdien sten op gebied van het onderwijs, de wetenschappen en de schone kun sten. DEN HAAG De extra 1,3 miljoen •gulden, die minister Den Toom (Defen sie) de Artillerie Inrichtingen wil ver schaffen voor de aanmaak van mid denkaliber-munitie, komen voorlopig niet op de defensiebegroting. De Tweede Kamer houdt er volgende week donderdag een debat over. De re geringsfracties van KVP, WD, ARP en CHU willen eerst het resultaat zien van de doorlichting van dit staatsbedrijf door het bureau Berenschot. Dan pas willen deze fracties, wanneer die hierin worden gesteund door de oppositie, pas beslissen of er nog meer geld in moet worden gestoken.

De Vallei | 1970 | | pagina 5