Veenendaals dagblad Buiten Soekarno is stervend Weer meer kans op inflatie In strenge winters sterven meer hart patiënten Groet was fataal voor vlieger hermocel de luxe Brazilië in finale tegen Italië Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei GIER EN KADAVERS UIT DE RIO-INDUSTRIE \W4 -( PLANBUREAU WAARSCHUWT Wefeldkampioenschap voetbal Minister Nita overleden Mooi weer in Engeland bij verkiezingen Warm On Iwikkelingsplannen worden vertraagd of stopgezet Aanhoudend zomers Vele vroege badgasten aan het Veluwerandmeer tussen Harder wijk en Nijkerk zijn met afgrij zen teruggekeerd van de veel geroemde Veluwse stranden bij Nulde en Horst, waar de Re creatiegemeenschap Veluwe al enige jaren bezig is met een mil joenenproject voor de recreatie van vele tienduizenden dagjes mensen. Uit beken en sloten stromen in steeds grote hoeveel heden kalver- en varkensgier naar de stranden van 't Veluwe randmeer, terwijl bij de uitmon dingen van deze beken, die hun oorsprong vinden op hoger ge legen delen van de Veluwe, vrij wel dagelijks cadavers worden waargenomen van varkens, kal veren. honden en pluimvee. Water in 't bos I GEEN EFFECT INVESTERINGEN STOPPEN „IN STUDIE" onze service is de strikdp uy^ aankoop! prettig! attent! Weer een hippie van moord beticht HELIKOPTER VIEL BIJ WINTERSWIJK Huwelijk dr. Salk AANGESLAGEN VNDERE FINALIST voor ydaofw m •ómnistratie-- B»w« Bemfrardlaan 28, Veenendaal. 08385-10550 («dm), 10757 «n *0855 (red.), Giro 1321600. bosee nummer# 0,25; Abonnement l,M p.w., 4,85 p.m., f 14,30 p k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ODNOiftDAG IS JUNI I970 - 44« JAARGANG no. I39 Veluwerandmeer vergaarbak van vele open riolen De randmeren tussen het vasteland en de nieuwe polderdijken, die bij de drooglegging van de polders min of meer plotseling door de recreanten werden ontdekt, blijken inmiddels ver gaarbakken te zijn geworden van enor me hoeveelheden afval, zowel van de duizenden bewoners aan de Veluwe- zoom, die niet op de riolering zijn aan- k gesloten, als van de zich sterk ontwik kelende bio-industrie (de kalver- en varkensmesterijen). Kort geleden kwam de ernstige wa tervervuiling in het Eemmeer ter spra ke naar aanleiding van een nota van de Provinciale Waterstaat van Utrecht, waarin onder meer het advies werd ge geven in het Eemmeer niet meer te ba den of te zwemmen. Het is gebleken dat het Eemmeer, dat begint bij Nijkerk en naar het westen loopt via Bunschoten en Spakenburg tot aan het Gooimeer sterk is (en no£ steeds wordt) veront reinigd door de Gooyergracht, de Eem en andere watergangen. Hoewel er nog geen nota van de Pro vinciale Waterstaat van Gelderland over de randmeren aan de Veluwe is verschenen, kan nu al geconstateerd worden, dat de toestand van de Velu- werandmeren nauwelijks beter is. Ook zonder de resultaten van een on derzoek van watermonsters mag aange nomen worden, dat de grote hoeveelhe den gier en de talloze cadavers, die on der eer in de jachthaven van Nulde (in open verbinding met de stranden!) vrij wel dagelijks uit de Schuitebeek aan spoelen, het water in de randmeren van de Veluwe zó sterk verontreinigd heb- f\veral kunnen we ervaren, dat men naar de vlier geen omzien omzien heeft; hij redt zich gemak kelijk, altoos en overal. Vooral in de bloeitijd kunnen we dit waarde ren en zelden blijft er iemand on gevoelig voor, als hij ziet hoe de struiken overdekt zijn met blanke lakens, waar zweefvliegen de hele dag op bezig zijn, al bezit de vlier nochthans geen honing. Ze zijn nuttig, maar niet per se nodig bij de bestuivingBijen, vlinders, hom mels en ander luchtig insectenvolk vinden weinig van hun gading op de romige tuilen, al geuren die nóg zo verrukkelijk. Doch de vlier weet zich zonder hun hulp nietemin best te redden, niet alleen door de Iziem- plantjes, doch ook door de typische waterloten, die uiterst snel groeien en hoog-opschietend aan het gewas de eigenaardige koepelvorm schen ken. Wij sneden er proppenschieter en doppen voor pijl-en-boog van, verborgen ons in het groene prieel tje en dachten nooit aan de raad der ouden, om „niet in de lommer van die Boom te vertoeven, vermits deszelve uitwaasemingen doode- lijke flauwtes veroorzaken". Toch wordt dit door de hooggeleerde doc tor in de Geneeskunde en Wijsbe geerte C. L. Oskamp (Ao 1800) in alle ernst ontraden. De vlier roept ons ver van het oude bijgeloof met bloemen pronk en nektarreuk; hij kruipt iveg en wil nochtans gezien wor den, omlijst akker en pinkeweitje staat bij vervallen put en bakhuis, vormt een haag om de boerenhof, stralend in blanke presentie over al. Ik hoop, dat hij deze en gene herinnert aan een primitief volks geloof, dat hem met eerbied beje gende en zijn gulle gaven dankbaar aanvaardde. Het huidige geslacht werd, daartoe veelal te nuchter. 18 juni 1970 A. B. Wigman t'* ben, dat zwemmen en baden niet al leen ongewenst is, maar zelfs gevaar- lijk. Een particulier, die op eigen gelegen heid watermonsters heeft genomen van het strand bij Nulde en Horst, heeft, met medewerking van artsen en een bacteriologisch laboratorium vastge steld, dat in het zwemwater verschil lende ziekteverwekkers voorkomen, als stafylococcen, streptococcen, coli-bacte- riën en salmonella. De vissterfte in de Veluwerandmeren houdt nog steeds aan, terwijl behalve bacteriologische verontreinigingen ook chemische verontreinigingen optreden, die op sommige plaatsen de biologische zelfreiniging van het water al volko men hebben vernietigd. Ondanks het feit, dat er in de streek van Putten en Ermelo verschillende processen-verbaal zijn opgemaakt tegen ongeoorloofde lozing van huishoudvuil en mest, blijft de verontreiniging door gaan. De boetes (maximaal enkele hon derden guldens) worden, naar is geble ken, nauwelijks geteld, aangezien een effectieve bestrijding van het afval probleem vele malen méér kost dan één of meer boetes. De vervuiling van zowel het Eem meer als het Veluwerandmeer heeft in middels tot gevolg, dat hoewel reeds voor miljoenen in de stranden is geïn vesteerd, zowel door de gemeenten, de provincie als het rijk de verdere ont wikkeling van de strand-outillage is ge stopt of vertraagd, in afwachting van maatregelen, die genomen moeten wor den om verdere vervuiling tegen 4e gaan. Van de langverbeide massale oever recreatie aan de randmeren zal voorlo pig wel niets terecht komen, ondanks de voortvarendheid, waarmee in ver schillende gemeenten aan de rand van de Veluwe gewerkt is aan waterzuive ringsinstallaties. Die blijken nu slechts een deel van de verontreiniging te kun nen tegengaan. Van deskundige zijde verklaarde men ons, dat het nog zeer de vraag is of de waterzuiveringsinstallaties enig effect sorteren zolang er sprake is van een toenemende chemische verontreiniging van het rioolwater Van de zijde van verschillende over heidsinstanties kon men de vervuiling na het Eemmeer nu ook van de Ve luwerandmeren noch bevestigen, noch ontkennen. De vervuiling is „in studie en gewacht zal moeten worden op officiële rapporten". DJAKARTA De toestand van de Indonesische oud-president Soekarno is kritiek en er bestaat nog weinig hoop voor zijn leven. Dit heeft zijn tweede dochter Raehmawati vanmorgen ver klaard. De artsen houden voortdurend de wacht aan zijn ziekbed. De oud-presi dent is woensdag in een ziekenhuis in Djakarta opgenomen. De 69-jarige Soe karno lijdt aan een te hoge bloeddruk en een nieraandoening. ADVERTENTIE Zoals hier aan het Veluwe- strand bij Nunspeet is d# re creatieve ontwikkeling van het strand van eerst de Zuiderzee, later het IJsselmeer en recent van het Veluwerandmeer begonnen. Aan het strand tussen Harderwijk en Nijkerk is die ontwikkeling stevig begeleid met grote projectenwaar in rijk, provincie en gemeenten par ticiperen. Aan de andere kant van de randmeren, tegen de dijken van de polders Oostelijk en Zuidelijk Flevoland, zijn inmiddels nieuwe voorzieningen voor de oeverrecrea tie stopgezel, omdat naar ver luidt het rijk eerst wil afwachten hoe de kwaliteit van het water in de randmeren zich verder zal gaan ontwikkelen DEN HAAG Onze economie dreigt weer uit de hand te lopen. De loonkos ten zullen, volgens de laatste ramingen van het Centraal Planbureau, dit jaar met negen procent stijgen. Vier maanden geleden schatte het Planbureau dit percentage nog op acht. De prijzen van de ingevoerde en van de geëxporteerde produkten gaan meer omhoog dan was voorzien. De in- cn uitvoer nemen ook meer toe dan in februari werd gedacht; respectievelijk met 1,5 en 2,5 procent. De particuliere consumptie stijgt een half procent meer dan in februari werd geschat. NOORDWIJK Het sterftecijfer van mannen die aan hart- en vaatziek ten lijden, is jaarlijks het hoogst in de maanden janiauri en februari en het laagst in juli en autgustus. Er zijn aanwijzingen, dat er verband bestaat tussen gemiddelde maandelijkse verkoeling van de temperatuur, het ef fect van de wind en het sterftecijfer. Winters met abnormaal grote verkoe ling worden gekenmerkt door een hoger sterftecijfer. In de zomer, met geringe verkoeling neemt dit af. Volgens dr. S. W. Tromp, directeur van het internationaal instituut voor interdisciplinair ritmeonderzeek in Oegstgeest, zijn dit enkele voorbeelden van ritmische of cyclische verschijnse len, die zich na verloop van een bepaal de periode herhalen. LOS ANGELES In het proces te gen de vijf hippies, die onder leiding van Charles Manson vorig jaar de ac trice Sharon Tate en zes anderen ver moordden, is een nieuwe verdachte in staat van beschuldiging gesteld. Het is de 26-jarige Mary Brunner. moeder van Mansons kind. Zij wordt ervan beschuldigd vorig jaar juli de 34-jarige musicus Gary Hinman ver moord te hebben. Een andere hippie, de 22-jarige Robert Beausoleil, was voor deze moord al ter dood veroordeeld. Mary Brunner getuigde bij dit proces tegen Beausoleil. Ze trok toen haar eer der gedane verklaringen in een poging om Beausoleil te redden, echter weer WINTERSWIJK De 24-jarige vaandrig A. G. Plomp uit Broek op Water land is gisteren om het leven gekomen toen zijn helikopter in een weiland bij Winterswijk neerstortte. Hij was tien dagen geleden getrouwd. Volgens ooggetuigen gebeurde het on geluk luttele ogenblikken nadat de vlie ger groeten had uitgewisseld met de landbouwer Lijfttocht, die een goede kennis van de vaandrig was. De staartrotor van de helikopter bleef achter een boomtop hangen. Tot grote ontsteltenis van de landbouwer stortte de helikopter neer en vloog in brand. Vaandrig Plomp kwam in de vlammen om. Hij was, als onderdeel van zijn oplei ding tot helikoptervlieger op de vlieg basis Deelen van de Koninklijke Lucht macht, op een solovlucht geweest. Bij de boerderij van de heer Lijftjtocht verbleef de vaandrig regelmatigin een zomerhuisje. De landbouwer was vorige week nog op de bruiloft van de jonge vlieger geweest. Volgens omwonenden verscheen vaandrig lomp wel vaker met de heli kopter boven de boerderij om naar zijn kennis te zwaaien. De Koninklijke Luchtmacht kon nog geen mededelingen over de toedracht doen. De officiële lezing zal pas over een tot twee weken bekend worden wanneer een commissie van onderzoek zijn werk heeft afgerond. Vaandrig lomp bestuurde een Alouette 3. Het ongeluk van gisteren is het eerste met dodelijk afloop sinds de Luchtmacht dit type hefschroefvlieg- tuig zes jaar geleden in gebruik nam. LA JOLLA (Californië) De 55 jaar oude dr. Jonas Salk, die het Salk polio- vaccin heeft ontwikkeld, is voornemens op 9 juli le Parijs in het huwelijk te treden met de 7 jaar jongere Francoise Gilot, die eens de vriendin van Pablo Picasso was. Francoise Gilot heeft Picasso twee kinderen geschonken. Zij heeft haar IJL-jarige relatie met de kunstenaar be schreven in het boek „leven met Picas so". ADVERTENTIE n luxe matras voor redelijke prijs. Dit alles betekent, dat de prijzen de neiging krijgen om ook meer omhoog te gaan dan werd verwacht. Toch houdt het planbureau deze stijging voorlopig nog op vier procent, even hoog als in februari. Deze niet ongunstige verwach ting is gebaseerd op de omstandigheid dat ook de produktiviteit meer stijgt dan enkele maanden gelden werd voor zien: geen vier maar vijf procent. De werkloosheid is dit jaar ook iet* lager dan in februari werd verwacht. Het gevolg zal zijn dat er een grotere spanning op de arbeidsmarkt komt, die weer kan leiden tot sterkere stijging van de lonen. Het gehele beeld toont aan dat het ge vaar voor inflatie toeneemt. MEXICO-STAD De halve-finales voor het wereldkampioenschap voetbal hebben gisteravond in Mexico een dra matisch en sensationeel hoogtepunt be leefd in de wedstrijd tussen YVest- Duitsland en Italië. En niet West-Duits- land, maar Italië trad bij dit voetbalge vecht op hoog niveau, als winnaar uit het strijdperk. De andere halve-finale, tussen Brazi lië en Uruguay, leverde een zege op voor de ploeg van het voetbalwonder Pelé, waardoor het zeker is, dat voor het volgende wereldkampioenschap voetbal een nieuwe beker zal moeten worden aangeschaft. Zowel Italië als Brazilië waren al tweemaal wereld kampioen en de reglementen zeggen, dat de ploeg, die de titel driemaal be haalt definitief eigenaar wordt van de beker. De nederlaag van Duitsland tegen Ita lië is voor een belangrijk deel wel een gevolg van het feit, dat Franz Becken- bauer een vrij ernstige blessure opliep vlak voor het einde van de normale speeltijd. Italië leidde in deze ontmoe ting al vrij snel en het duurde tot de allerlaatste minuut, zelfs tot in de „blessure-tijd", alvorens Schnellinger erin slaagde de ploegen op gelijke hoogte te brengen, waardoor een ver lenging noodzakelijk werd. Ten gevolge van de blessure van Beckenbauer was de kracht van het Westduitse team op het middenveld aanzienlijk teruggelopen. Beckenbauer bleef evenwel op het middenveld, maar bezat niet de kracht en de durf meer om persoonlijke duels aan te gaan met zijn tegenstanders, waardoor er defen sief lelijke gaten vielen, die door de Italianen bijzonder handig werden uit gebuit. Vervanging van de geblesseerde speler was niet meer mogelijk, omdat bondscoach Helmuth Schön al twee spelers had uitgewisseld. Italië, flat kennelijk was aangeslagen door de „gelijkmaker-op-het-laatste- moment", werd in de verlenging on middellijk door de Duitsers onder druk gezet en al na drie minuten kon Gerd Muller daardoor zijn ploeg een voor sprong geven. De Italianen reageerden snel en doel treffend, kwamen door Burgnich op gelijke hoogte en namen direct daarop door Riva opnieuw de leiding. In de tweede verlenging zette YVest-Duitsland nogmaals alles op alles. De vermoeid heid begon duidelijk een rol te spelen, magr de Duitsers waren nog niet gebro ken. Uit een korte hoekschop kopte Seeler de bal door naar Müller, die met een snoekduik de voortreffelijke Ita liaanse doelman Albertosi opnieuw met een kopbal versloeg. Nog was de vreugde bij de Duitsers niet geluwd of de Italianer onderna men een „alles-of-niets-aanval", waar uit Rivera, die na de rust de plaats van Mazzola was komen innemen, met een kogelhard schot doelman Sepp Maier opnieuw passeerde. En daarmee was over West-Duitsland het vonnis geveld. Brazilië heeft een volkomen verdien de 31 overwinning op Uraguay be haald. Maar het heeft de ploeg van Pelé meer moeite gekost, dan men had verwacht. Uruguay nam zelfs vrij snel na de aanvang een voorsprong, die het lange tijd met bikkelhard verdedigen wist te behouden. Het was een doelpunt van Cubilla. JVlak voor de rust bracht Clodoaldo de partijen op gelijke hoogte en een kwartier voor het einde werd het door Jair 21 voor Brazilië. Nog hadden de Brazilianen niet de zekerheid van een finaleplaats, want de tegenstoten van Uruguay waren zeker niet ongevaarlijk. Ze konden pas opge lucht adem-halen toen Riveline, na een uitgekiend passje van Pelé, vlak voor het einde de „drie" op het scorebord schoot. 9 Men zie verder onze sportpagina's. WILLEMSTAD Geheel onverwacht is vannacht op 49-jarige leeftijd de An tilliaanse minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid de heer A. P. Nita overleden, na een kort ziekbed. Hij was enkele weken geleden nog in Neder land. Bij zijn vertrek van Sfchiphol werd toen deze foto gemaakt. Eind vorige week werd minister Nita in het ziekenhuis opgenomen. Hij bleek te lijden aan een neurologische virus aandoening, die een gedeeltelijke ver lamming had veroorzaakt. Naar van de zijde van de minister president van de Nederlandse Antillen is vernomen, heeft de Antilliaanse re gering, op verzoek van de familieleden van de overledene en op verzoek van de partij „Frente di obrero v liberacion 30 di mei", waarvan minister Nita secreta ris-generaal was, een telegram verzon den naar Havana en naar Caracas en verzocht om een patholoog anathoom ter beschikking te stellen voor het ver richten van autopsie. De behandelende geneesheer en de leiding van het zie kenhuis hebben hiertegen geen be zwaar. LONDEN In Engeland zijn vanochtend om zes uur de stembureaus opengegaan om de vier miljoen stem gerechtigden in de gelegenheid te stel len de 630 afgevaardigden voor het huis van afgevaardigden te kiezen. De stembureaus sluiten om 22.00 in de avond. Het was in de vroege ochtend vrijwel overal mooi weer, op Noord-Ierland na waar het regende. De weersverwachting duidt ook ech ter daar op een snelle verbetering. (Van onze weerkundige medewerker) De luchtdrukverdeling blijft gun stig voor het aanhouden van het fantastisch mooie vakantieweer. Oostelijke winden voeren warme lucht aan, waarin de temperatuur in Gelderland tot 25 a 27 graden kan oplopen. De kans op onweer blijft klein in verband met de droogte van de lucht. Een hogedrukgebied van Schot land tot Scandinavië houdt een on- weersachtige depressie van Frank rijk tot Zuid-Duitsland op afstand. Het droge weertype duurt nu al 27 tot 29 dagen achtereen. Deze eeuw was alleen in 1959 de reeks regenloze dagen groter, te weten 36 tot 38 dagen. Weersverwachting van het KNMI van donderdagavond tot vrijdagavond opgemaakt te 11.15 uur: Droog, zonnig en vrij warm weer. Matige tot vrij krachtige wind uit noordoos4 tot oost. Zon op 04.19, onder 21.03; maan op 21.55 onder 03.22.

De Vallei | 1970 | | pagina 1