partner Ouivemannen buisbad GEEN BINDING MET S.I.B. DIRECTRICE BENOEMD1 Bestuur „Dienstencentrum Bejaarden" gaat behoefte peilen d.m.v. een enquête merkwaardige hemmen Ot wist onnozelheid handig uit te buiten Ook vader houdt wel van een geurtje REIN KOK Eerste zaak in koopcentrum Voorlopig nog geen kans op bouw verpleeghuis Dia-lezing voor Minor-leden Duivenweide bereikbaar uit Achterkerk Oudeliedenhu i\ s Uit de oude doos door Rik Valkenburg .,iu^oW,el RUSSISCH LEDER TABAC SIR OLD SPICE Drogisterij/Parfumerie LOS VAN SIB VERPLEEGHUIS GEEN KANS DONDERDAG 18 JUNI 1970 i Nog goon 1000 gram. zö licht Is PARTNER - het superllchtgewlcht kostuum van Santoga. Dank zl) een speciale bewerking toch sterk en ventllerond. Koel correct comlort. zelfs bij het warmste weer. 'nKoel. correct VEENENDAAL In het gebouw „Trefpunt" zal op maandag 22 juni een dia-lezing gehouden worden door de heer Nieuwenhuizen, op uitnodiging van de aquariumvereniging „Minor". De heer Nieuwenhuizen afkomstig uit Den Haag, geniet bekendheid als dieren-fotograaf. De dia-lezing begint om 19.45 uur en is zowel voor leden als belangstellenden toegankelijk. ADVERTENTIE VEENENDAAL Men is druk bezig de laatste nijvere hand te leggen aan de eerste winkels in het koopcentrum aan de Sandbrinkstraat. Het is de eerste aanzet van een koopcentrum van ze ventig dagwinkels, waarlangs een pro monade zal worden aangelegd. De eerste vestiging in dit lange win kelpand zal de foto- en filmartikelen- zaak Strik zijn, die na de officiële ope ning van vrijdag a.s., zijn zaak voor het publiek op zaterdag 20 juni zal open stellen. De heer De Braber, nu nog zijn dro gisterij drijvend in het Schrijverspark, zal op 24 juni zijn Braber's Shop ope nen. Het accent van de drogisterij zal vooral liggen op de huidverzorging. De ruimte boven de winkel zal ingericht worden als schoonheidsslon, waarvoor een schoonheidsspecialiste zal worden aangetrokken. Openstelling voor het publiek valt op donderdag 25 juni. Diverse sectoren zullen vertegen woordigd worden in dit winkelcentrum. Zo zal Bruna een ILA-vestiging krij gen, waar men naast de boeken- en tijdsschriftenafdeling ook terecht kap voor kantoorbenodigdheden. Een defi nitieve datum voor de opening viel van Bruna's zijde nog niet te geven, gezien men nog bezig is met de bouw van de inventaris. Een counter-cafetaria hoopt medio juli zijn poorten te openen van een voor hen, die de inwendige mens wil len versterken. Er heerst nog onzeker heid omtrent de vestigingen van een schoenzaak, een Palthe-filiaal en een bank. Aan de achterzijde van de dagwinkels komt een grote verkoophal van Albert Heijn. Naast deze supermarkt die een oppervlakte gaat beslaan van ongeveer 1600 m2, is er een verkoop van textiel- goederen, huishoudelijke en campang- artikelen en lederwaren. Door de grote opzet van deze supermarkt, zal de ope ning niet verwacht kunnen worden voor eind augustus of begin september. De herenlij nen Gelderland/hk. Hoogstraat VEENENDAAL - Tel. 12656 Op woensdagmiddag gesloten Santega-kostuum Wanneer men momenteel vanuit de Hoofdstraat de Kerkewijk pas seert, ziet men rechts van de weg, net voor de Vaartbrug een koorts achtige bedrijvigheid. Hopen zand, auto's, moderne werktuigen en wat meer nodig is bij een in aanbouw zijnd complex flatwoningen, het is daar allemaal te aanschouwen. We weten het in Veenendaal al, daar komen de „bejaardenflats"' en de plaats heet de „Duivenwal". Bin nen afzienbare tijd zullen vele be jaarden op hun brieven, couranten en tijdschriften, achter hun naam het adres hebben Duivenwal, zo veel, Veenendaal. Hoe komt men aan de/.e naam VEENENDAAL Mej. S. G. Broos (45) Ls benoemd tot directrice van het dienstencentrum bejaarden Veenendaal. Haar benoeming kwam af tijdens een deze week gehouden ver gadering van het stichtingsbestuur, als een onderdeel van de nog talrijke vra gen en problemen die het bestuur moet oplossen, voordat het dienstencentrum in het komende najaar in gebruik ge nomen gaat worden. De officiële ope ning van het dienstencentrum, dat in de onderbouw van een van de SIB-flats aan de Duivenwal zal worden onder gebracht, wordt niet voor begin 1971 verwacht. Verder werd deze week door het bestuur besloten een enquête onder enige tientallen bewoners van de SIB- flats in te stellen om aan de weet te komen aan welke vorm van dienstver lening de meeste behoefte bestaat. De onderbouw van de SIB flat aan de Duwenwal waarin het diensten centrum wordt ondergebracht. De nieuw benoemde directrice heeft haar sporen op dit terrein al goeddeels verdiend. Mej. Broos is thans directrice van het tehuis voor alleenstaande blin den „Huize 't Schild" te Wolfheze. Daarvoor was zij waarnemend directri ce van een protestants bejaardencen trum te Sprang Capelle. Haar benoe ming tot directrice van het diensten centrum gaat in per 15 september. „Met verschillende activiteiten moe ten we wachten tot de nieuwe directrice voor ons beschikbaar is. Zij krijgt in hoofdzaak 'n coördinerende taak en uit praktisch oogpunt lijkt het ons verstan dig haar ook bij de voorbereidingen te betrekken". Aldus de secretaresse van het stichtingsbestuur Dienstencentrum, mevr. J. M. D. Scholte-Zijtveld. Zo kan ook het houden van de enquê te worden gezien. Er is met medewer king van de Provinciale Stichting Wel zijnsbeleid een enquêteformulier sa mengesteld' waarop de bejaarden hun verlangens kunnen aankruisen. De vragen hebben betrekking op de aanwezigheid in het dienstencentrum van pedicure, massage, baden, gymnas tiek, kapper wat betreft wensen voor de lichamelijk verzorging. Onder de kop „hulp" kan worden aangekruist of men behoefte heeft aan geregelde of ongeregelde hulp in de huishouding, hulp bij klusjes in huis, boodschappen- hulp, iemand, die zo nu en dan komt voorlezen of met de bewoner gaat wan delen. Ook zal worden gepeild welke passie ve ontspanningsmogelijkheden mep ge realiseerd wil zien. Voor actieve ont spanningsmogelijkheden kan men een kruisje zetten voor biljarten, schaken, dammen kaarten sjoelbakken, zelf muziek maken, een zangkoortje, een to neelgroepje, knutselen, boetseren, schil deren, enz. Verder wordt geïnformeerd of er behoefte bestaat aan een ruimte in het gebouw waar recepties of geza menlijke maaltijden kunnen worden gehouden en of men zitting zou willen nemen in. een ontspanningscommissie. „De gegevens zullen door de Provin ciale Stichting worden verwerkt", zo vertelt mevr. Scholte. „Conclusies en aanbevelingen zullen leidraad zijn voor het toestuur van het dienstencentrum om zo veel mogelijk het werk te kun nen afstemmen op de behoefte van alle bejaarden". Mevr. Scholte legt de nadruk op „alle". „Het dienstencentrum is beslist geen verlengstuk van de Stichting In terkerkelijk Bejaardenwerk. Dat is een hardnekkige misvatting die we graag uit de wereld zouden helpen. De SIB zou men een ideële woningbouwver eniging kunnen noemen, het diensten centrum wil de bejaarden maar dan ook alle bejaarden in heel Veenendaal, ongeacht waar zij wonen, in „De Enge- lenburgh", in de SIB-flats of in hun eigen eengezinswoning, met alles van dienst zijn". Het dienstencentrum heeft een eigen bestuur en is niet gebonden aan kerk of religie. Dat bestuur bestaat momen teel uit veertien personen te weten vijf mensen die door de SIB zijn benoemd, twee personen van het voormalige Ont spanningscentrum bejaarden (OCB), de directrice van het bejaardencentrum „de Engelenburgh", een vertegenwoor diger van het r.k.-volksdeel en verder eenmansvertegenwoordigingen van Rode Kruis, UW, Groene Kruis, NCVB en C-hr. Sociaal Centrum. Een bestuurs zetel is nog onbezet, maar er zijn plan nen die te laten innemen door een be jaarde. De bestuurssamenstelling in deze vorm beoogt een dwarsdoorsnede van de bevolking te zijn. „Uit het houden van de enquête blijkt wel", aldus mevr. Scholte, „dat we de bejaarden niet willen gaan betuttelen, zoals wel eens wordt gedacht. De di rectrice zal in de toekomst 'n spreek uur gaan houden waar iedere be jaarde zijn of haar wensen op tafel kan leggen. Misschien gaan we straks wel dingen ondernemen die we nu nog niet zien of npg niet kunnen overzien". Vrijwilligheid is een sleutelwoord van het dienstencentrum. Van de kant van de bejaarden is alles op vrijwillige ba sis ,maar ook het werk van het dien stencentrum valt of staat met de mede werking van veel vrijwilligsters. Hoewel de bestuursleden van het dienstencentrum volop in hun nu al omvangrijke taak opgaan zijn ze realis ten genoeg om te weten dat de zorg voor de bejaarden door het diensten centrum alleen niet kan worden behar tigd. Mevr. Scholte betreurt het onder meer dat er voor de bejaarden in de SIB-flats geen mogelijkheid tot door stroming is door bijvoorbeeld de afwe zigheid van een verpleegtehuis waarin de bejaarden bij ziekte kunnen worden verpleegd. „De meeste mensen die nu een SIB- flat betrekken zijn nog fit en gezond. Hoe is dat over vijf jaar? Wellicht is er dan een grote categorie die zichzelf niet meer kan bedruipen. Als het alleen om eten gaat is er nu al een oplossing omdat men dan kan aankloppen aan de keukendeur van „de Engelenburgh". Anders wordt het wanneer de bejaarde langdurig verpleegd moet worden. Het bouwen van een verpleegtehuis is niet een taak van het bestuur van het dien stencentrum, maar door de afwezigheid van een dergelijk tehuis zullen we in de toekomst toch met deze problematiek te maken krijgen", zo voorziet mevr. Scholte. „Voorlopig is er nog geen kans dat er een verpleegtehuis komt", aldus de voorzitter van de SIB, ds. A. Vroegin- deweij. „Ook wij zien deze problema tiek in de toekomst. Huisvesting van zieke bejaarden wordt een nijpend pro bleem dat we op het departement in Den Haag op tafel hebben gelegd. Op dit moment hopen we dat volgend jaar een urgentieverklaring voor de bouw zal worden afgegeven. Pas dan kunnen we verder gaan met de plannen zoals grondaankoop en het opdracht geven aan een architect een tekening te ma ken. Van de provincie hebben we de grootst mogelijke medewerking maar alleen daarmee zijn we er niet". Zoals bekend heeft het SIB-bestuur voor de bouw van het verpleegtehuis het oog laten vallen op een terrein aan de Kerkewjjk in de nabijheid van hotel „La Montagne". Gedacht wordt aan een tehuis met 120 bedden. Dit aantal zal overigens maar ternau wernood voldoende z(jn om aan de vraag naar bedden te voldoen. Vooral als nog dit jaar alle 350 SIB-flats aan Sterke Arm en Duivenwal z(Jn bewoond, woond. Vroeger jaren stond aan een pad, nog wel even achter de thans ge bouwde flats, midden in wei en bouwland, een blok arbeiderswonin gen. Deze waren te bereiken door in het Achterkerk, even voor het café van Van Veldhuizen een pad in te slaan, dat naar deze woningen voer de. Dat buurtje nu droeg de naam van „Duivenwei", of in onze Vee- nendaalse taal: Het Duivenwaaigie. Toen in 1907 de „Woudenbaargse febriek afbrandde, was men ern stig bezorgd dat door de overvlie gende vonken ook dat huizenblok in de as gelegd zou worden. Gelukkig is dit niet gebeurd. De woningen zijn door verdere uitbouw van genoemde fabriek geruisloos verdwenen. Nu heet de grondstrook vanaf de Ker kewijk tot aan de Geerseweg „Dui venwal". Vermoedelijk zal het wel wat met duiven te maken hebben. De heer Jan Verhoef vertelt er het volgende over: „Op de plek waar dan nu de flats zijn en worden ge bouwd stond, nog niet zo heel veel jaren geleden een oud. voor onze moderne tijd vrij somber gebouw dat in de gevelsteen gebeiteld de naam droeg „Ned. Hervormd Oude- liedenhuis". Als men vroeger jaren met een. door sterfgeval alleen gekomen man of vrouw, of met een oude vader of moeder, door omstandigheden geen raad wist, dan gaf men hem een plaats in dat oudenliedentehuis. Dan heette het in de volksmond: „De auwe Jan.... of Gaart.... of Grietje... gaot ok naor 't auwemannehuis". Vroeger was dat recht alleen voor specifiek Hervormden te verkrijgen. Later, toen er ook een afdeling zie kenverpleging aan verbonden werd, konden ook oude mensen van andere kerkgenootschappen tegen billijke betaling, daar een onderkomen vin den. De mensen hadden het daar voor die tijd niet slecht. Elk jaar werden er een paar varkens geslacht, die voor dat doel gemest waren en ver zorgd door mannelijke verpleegden, die nog „goed konden" en graag wat te doen hadden. Aan het hoofd van de inrichting stonden een man en een vrouw, vaak een kinderloos echtpaar, die met „vader" en „moe der" werden aangesproken. In dit „auwemannehuis" vertoef den in de loop der jaren verschillen de merkwaardige figuren. Eén van de mannen was bij oud en jong in Veenendaal bekend als „Ot, uit 't auwemannehuis". Deze man was, wat de verstandelijke ontwikkeling betreft, geen honderd procent. Hel was een goedmoedig, altijd glimla chend persoontje, die graag een pijpje rookte en niemand ook maar een strobreed in de weg legde. De enige Vrijpostigheid die Ot zich wel eens veroorloofde was, als hij er kans voor zag een goedlachs jong meisje een klapje tegen het onderste gedeelte van haar rug te geven, met de schaterlachende opmerking: „dat doet een mins nog'es goed an z'n auwe botte". Maar niemand behoef de ooit bang te zijn dat Ot ongeoor loofde handelingen zou plegen. Hij mocht dan voor „onnozel" gelden, toch had hij heel slimme streken. Rechtsaf naar hetr,Duivenwaaigie' Zo was hij een keer naar „Prat- tenburg" getogen, om daar in de bossen enkele zakken „sprik", den- nenaalden. dorre bladeren, enz. bij elkaar te harken en te vullen, die dan dienst deden als strooisel in de „loop" van de varkenshokken. Al harkende was Ot, zonder dat hij het besefte, op verboden terrein aange land. Plotseling kwam er een „kod debeier", (een boswachter) op hem af, en vroeg op barse toon of hij wel wist dat hij daar niet komen mocht en wat hij daar deed. Glunder keek Ot hem aan en vroeg heel onnozel: „Hè jij ok nog knijne?".... En toon de man der wet voortging om Ot te ondervragen, deed deze net of zijn neus bloedde sn zei verder: „Bij ons hebbe ze toch zukke mooie, die moei es komme kijken". En wal. de man ook verder mocht vragen, Ot bleef bij zijn on derwerp en praatte aldoor maar over „knijne en keues". Schouder ophalend liet de koddebeier Ot toen maar ongemoeid vertrekken. Ook was er in dat tehuis een on gehuwd gebleven vrouw van Ots leeftijd en met een verstand dat op een gelijk niveau van het zijne lag. Deze twee werden nog wel eens met elkaar geplaagd. „Ha, Ot". zo vroeg men dan, „hoe gaat het met Geer trui?" Of als men Geertrui eens ontmoette, rees de vraag: „Hoe gaat het toch wel met Ot?" Op een keer stond Geertrui in een klein winkeltje aan het Verlaat. Ze had zeker van iemand een fooitje gekregen en kocht daarvoor een ons kaas. Toen men haar weer lachend naar Ot's welvaren vroeg, antwoord de ze snibbig: „Haauwe jullie toch es op over Ot, ik heb liever een scheffie kèès, as Ot".... Soms trok Ot, als hij in een wat uitgelaten bui was door het dorp, met zijn handen als een trompet aan de mond en klonk het: „rettettettet- tet". Voor dergelijke figuren en ook wel voor andere oudjes die bij hun kinderen onmogelijk thuis konden zijn, was dat „Oudeliedenhuis" een hele uitkomst. Wat hebben echter in onze tijd de bejaarden toch een heel wat beter leven".... aldus Jan Verhoef. Het Hervormd Rusthuis, dat nog niet zo lang geleden onder slopers handen viel.

De Vallei | 1970 | | pagina 7