werkte preventief Bejaarden Renswoude uit en weer thuis Ex-Candia-trainer Te Kulve wil niets anders dan rust... Instuif-jeugd ging niet over tot bezetting „Bella Vista" N'7<) ook voor Lienden Aanwezigheid politie Veenendaal contra militairen Wisent-stier nam ega op de horens Wethouder reikte diploma's uit Ruim 40 cursisten streek huishoudschool kregen EHBO-diploma VOOR MIJN PUPILLEN VOND IK MLJN VERTREK UITERST VERVELEND Rumoer rond Instuif duurt voort Dameskorps r-overs SKGV-kamp op schietbaan wil doorstromen Hippisch festijn bij kasteelbos Lyceïsten le gast bij gemeente ONRUSTIG GRIEVEN Opbrengst collecte AMERSFOORT/VEENENDAAL De heer Leendert te Kulve die elf jaar achtereen het trainersvak als betaalde hobby heeft uitgeoefend, wil in het seizoen '70-'71 niets anders dan rust. PRETTIG GEEN SPIJT GEHEIMZINNIG MARKTEN DONDERDAG 18 JUNI 1970 RHENEN Het lag volgens een van de jongeren van de Instuif in de bedoe ling dat gisteravond opnieuw Bella Vista naar het gemeentehuis door de jeugd /.ou worden bezet. lilTfl ie Int Vu ennAAc nkAa/tltan W70 is tot Europees Natuurbescher miogsjaar uitgeroepen. Hoe belangrijk het is dat aan de natuurbescherming ook in onze omgeving de aandacht wordt geschonken is de afgelopen week weer gebleken. Wellicht kent u de dijk langs de oude Rijnarm. die van de Rijnbandijk naar de provinciale weg in Kesteren loopt, landschappelijk en botanisch is dit een der fraaiste dijktrajecten van ons land. Ten behoeve van Rijkswaterstaat is de afgelopen jaren het gehele systeem van dijken langs Rijn en IJssel op zijn plan tengroei onderzocht door een Natuur wetenschappelijke Commissie. Uit haar gedegen verslag blijkt dat we hier met een soortenrijke plantengemeenschap te doen hebben, die veelal ongestoord is. De niet in cultuur gebracht stukken worden dan ook verplicht'laat ge maaid. Belangrijk is deze dijk in het bijzon der voor een aantal warmteminnende soorten zoals Agrimonie, wilde peen. wilde marjolein en St. Jandskruid, die op de zuid-hellingen voorkomen. Een bijzonderheid is ook de Witte munt die in ons land in Zuid-Limburg voorkomt en sporadisch langs de grote rivieren. Deze commissie heeft op grond van het voorkomen van deze en vele andere wilde en steeds zeldzamer wordende planten het advies gegeven deze dijk zeer beslist te sparen. Naast het bota nisch belang is echter deze dijk in on gestoorde glorie ook van toeristisch be lang als fiets- en wandel-route. In het plan 2000 van de Rijksplanolo gische Dienst is de Betuwe als groene aone gepland. Met het oog op de toekomst waarbij onze streek éen belangrijke recreatieve functie te vervullen zal krijgen, zullen we er voor moeten waken dat de schoonheid en rijkdom aan natuur die wij nog te bieden hebben ongerept blijft. Hei is dan ook te betreuren dat de polder de bij haar in beheer zijnde delen voor de voet weg heeft be spoten met een onkruidbestrijdingsmid del. Hoe groot de uiteindelijke schade zal zijn is nog niet te overzien. Door een betere communicatie was het wel licht mogelijk geweest slechts het nodi ge te spuiten, zoals brandnetels en dis tels. Mogelijk kan in de toekomst met de belangrijkheid van dit terrein reke ning worden gehouden. A. M. P. Janssen, secr. V.P.L. Versekoorweg 18, Lienden. Het tijdstip was aanvankelijk bepaald op half acht. Druppelsgewijs arriveerde de jeugd, maar om acht uur was er nog steeds niets aan de hand. Even daarna klommen enkele knapen op het platte dak van het noodgebouw van de naast gelegen gemeentesecretarie, waarop één van hen door de rijkspolitie naar bin nen werd gehaald. Het bleek namelijk, dat zich in het gemeentehuis een groep ter sterkte van vijf politiemannen bevond om een oog je in het zeil te houden indien het jeugdhonk opnieuw zou worden betrok ken. De aanwezigheid van de sterke arm heeft bepaald preventief gewerkt. De jongeman, die als „dakhaas" fun geerde. kreeg van de politieleiding haarfijn uiteen gezet welke straffen er staan op een overtreding als het ge welddadig binnendringen door middel van braak van een nuis of gebouw. Daarna kon hij zijns weegs gaan. Buiten bleef het geruime tijd onrus tig. De meisjes en jongens bleven pos ten en rond het gebouw scharrelen. La ter werd achter het gebouw het gras veldje als vergaderplaats gebruikt. maar ook daar verscheen de politie om 1 de knapen op een rustige en correcte wijze te vertellen dat ze beter niets konden ondernemen en kalm naar huis moesten gaan. aangezien de zaak dan j het spoedigst zou zijn opgelost. Aan het verzoek van de politie werd tenslotte gehoor gegeven. Eén van de jongelui verklaarde gis teravond laat. dat de demonstratie van dinsdagavQnd met daaraan volgend het bezetten van de raadzaal, het gevolg was geweest van het feit, dat de in- stuifjeugd in het geheel niet op de hoogte was van het waarom de jeugd leider op slaande voet was ontslagen Verder zijn de jongeren gegriefd over het sluiten' van het jeugdhonk, terwijl ze nog voor een maand contributie heb ben betaald. „We zijn plotseling ons doel kwijt," zo luidde het commentaar. ..Laat het bestuur de zaak dan weer openstellen, desnoods tijdelijk onder een andere leiding, dan kunnen wij weer verder". RH EN EN Aan de gemeentelijke handelsaiiondschool in Rhenen werden weer diploma's uitgereikt. De geslaag den warende dames H. M. Hol en .1 C. Hol uit Lienden en G. J. van Wijk uit Rhenen, alsmede de heren W. Blauwendraat, Renswoude. R. P. Broos, Leersum, B Drost, Rhenen. K. Klaas sen, Rhenen, H. Mol, Rhenen. G. 1Sc hé lie vis, VeenendaalJ. van Tuil, Veenendaal en G. J. A. Weelink, Vee nendaal. SCHERPENZEEL Op 30 juni vindt op de prachtige Scherpenzeelse schiet baan de jaarlijkse kringwedstrijden van de SKGV plaats. Er zullen 15 vereni gingen uit de Vallei en Heuvelrug aan deze wedstrijden deelnemen. AMERONGEN Dit jaar bracht de Rode Kruiscollecte een record bedrag op nl. f 1805.50. LEERSUM Op initiatief van enke le dames wordt er vanaf augustus vo rig jaar 1969 door een team dames de helpende hand gereikt bij het overste ken van de Rijksstraatweg (Middel weg-Lomboklaan) door de schoolgaande kinderen. Door tussenkomst van het Verbond voor Veilig Verkeer, politie en Gemeen te werden deze dames voorzien van de nodige uitrusting. Deze dames stonden in weer en wind op alle schooldagen als KL AAR-O VER gereed om de kinderen te helpen oversteken. Na de nodige in structies van politiezijde hebben zij zich tot op heden uitstekend van de hun voorgenomen taak gekweten. Het huidi ge team is nu echter van mening, dat zij. na ongeveer 1 jaar dit werk ver richt te hebben, dit moeten overdragen aan andere belanghebbende dames. Vandaar dat er aan circulaire is opge steld, waarin de ouders, woonachtig in Leersum-Zuid, opgewekt wordt zich als ..KLAAR-OVER" aan te melden bij de hoofden der lagere scholen en kleuter scholen. De gedachten gaan uit naar ongeveer 5 dames (net als het vorige team), waarbij men dan om de 7 a 8 weken als „KLAAR-OVER" werkzaam is. In verband met het opstellen van een dienstrooster voor het nieuwe school jaar wordt spoedige aanmelding zeer op prijs gesteld, terwijl de deelnemende dames vóór de aanvang van hun werk zaamheden de nodige instructies ont vangen. RENSWOUDE Zaterdagavond .20 juni geven de „Lunaruiters" en de po- nyclyb de „Luna-ruitertjes" een grote demonstratie op het terrein van de heer C. Vermeer bij het Kasteelbos. Vanaf de Coöperatie wordt om half zeven gestart met een rondgang door het dorp waaraan de muziekvereniging ..Ons Genoegen" medewerking verleent. Enkele punten uit het programma zijn parade, dressuurkunst en springnum- mers. Verder wordt er een grote verlo ting gehouden met als hoofdprijs een veulen in verband met het 25-jarig be- i staan der rij vereniging. VEENENDAAL De eerste editie van vv Veenendaal komt vanavond op het Salamander-sportpark in een oefen duel uit tegen een militaire selectie. In deze ontmoeting gaat oefenmees- ter Zeiler de nieuwe krachten testen en dat zijn er maar liefst vijf, te weten Van der Meulen (Zuidvogels), Gerritsen (Wageningen), Evers (Candia 66), Scha- fer (APWC), en Van de Zande (Amers- foortse Boys). De militairen komen met een sterke formatie, zodat men een interessante wedstrijd kan verwachten. De vriendschappelijke wedstrijd be gint om zeveh uur. RHENEN In Ouwehands Die renpark heejt een wisent-stier in een vlaag van woede zijn vrouw op de horens genomen. De wisent-koe was op slag dood. Het echtpaar lèefde in goede harmonie. Er is zelfs nog niet zo lang geleden een jonge wisent geboren, waarover ie dereen vol vreugde was, omdat wi senten alleen nog maar in dieren tuinen in stand worden gehouden. In de vrije natuur komen deze bisonachtigen al lang niet meer voor. Er wordt een stamboek van bijgehouden, daarin staan nog géén duizend dieren genoteerd. Ou\ wehands Dierenpark gaat maatre gelen nemen om het geirjis van een vrouwtje de wereld uit te hel pen. Want de jonge wisent is ook een mannetje. RENSWOUDE Woensdagmiddag tegen half een vertrok een rij auto's met bejaarde Renswoudenaren vanaf het plein voor de Herv. Kerk, richting Veenendaal. De tocht ging door een stukje Betuwe (via Ochten-Dnde- vvaard-Elst) naar Nijmegen, waar over de Waalbrug links al' werd geslagen richting Berg en Dal. waar men tegen half drie in hotel Tivoli aankwam. Vanwege het zomerse weer kon men heerlijk huiten zitten. Bij hotel Tivoli kreeg men bezoek van de gewezen Postcom. Rijkspol. de heer Heerdink. die ruim vier maanden in de Radboud- slichting verpleegd wordt en nu lopen de patiënt is. Van Berg en Dal ging men richting Arnhem om via Oosterbeek-Wolfheze naar Rhenen te gaan waar de koffieta fel werd gebruikt. Na een gezellig sa menzijn. werd de thuisreis aanvaard, waar op de grens van hel dorp de mu ziekvereniging Ons Genoegen het gezel schap opwachtte. In Rehoboth werd koffie gebruikt en daarna was deze uitgaansdag weer verleden tijd. Op de reis werd men vergezeld door dokter Ten Velden, burgemeester Hosang en de beide plaatselijke predikanten ds. v.d. Peut cn ds. Jonkers. RHENEN Aan fl cursisten werden in de streekhuishoudsehooi aan de Nieuwe Veenendaalseweg EHBO-diploma's uitgereikt door wethouder mr. J. Deen. Ilfl sprak daarbij de hoop uit. dat de kennis niet te veel in de praktijk zou behoeven te worden gebracht. De wethouder vond dat er al ongelukken genoeg plaats vin den. Hij vond het voorts wel een prettige omstandigheid dat er zovelen zijn die zich willen Inzetten om anderen te helpen. De voorzitter van de afdeling Rhenen van de EHBO, de heer L. -Van Wijn gaarden, dankte de heer Deen. waarbij hij de hoop uitsprak dat de bij het ge meentebestuur aangevraagde subsidie spoedig zal afkomen. In 1969 werd tweehonderd maal hulp verleend bij diverse ongevallen, het geen veel kosten mei zich meebrengt. Een flinke subsidie /.ai dan ook een welkome oplossing zijn De bijeenkomst werd onder meer bij gewoond door mevrouw Deen en dr. Rienstra namens de afdeling Rhenen van het Ned. Roode Kruis, dhr. Rijk- sen als vertegenwoordiger van het dis- strictsbestuur en mej. G. E. Regiering, directrice van de streekhuishoudsehooi. Ook dr. Schilperoord, leider van het theoretische deel van de cursus was met echtgenote aanwezig. Mevrouw Van Dijk werd een harte lijk welkom toegeroepen na lange af wezigheid door een ongeval. Ze kreeg fraaie bloemen van de cursisten. De heer Pleines bood het bestuur een zuurstofkoffer aan. die met een hoe raatje in ontvangst werd genomen. De heer Wismeijer dankte de verschillende helpers en helpsters en reikte aan ieder «een geschenkje uit. De heer Rijk sen tenstollte drukte de £as geslaagden op het hart de opgedane kennis niet te verzaken maar steeds bij te houden, hetzij bij het Roode Kruis, hetzij EHBO. De geslaagde cursisten waren: Dames: G. A. Baars-v. Veenendaal; J. v.d. Burg; H. C. Donselaar-v.d. Craats; A. H. Eshuis; M. Hegeman-Stavinga; A. Hendrikéen-RavenhorstT. te Kief te- Haverland; M. C. Klaassen; E. H. Klooster; W. A. M. Kok-Dekkers; J. Krielaart-Smits; >D. G. Kunne-Bakker; J. van Laar; J. Lodder; M. A. J. Meij- er-Groos; N. Meijer-Hazelhoff-Roelfze- ma; L. Moedt-de Pater; A. A. Nomen- Burger; J. A. v. Ommeren-den Ambt man; J. M. Schalk-Gêrrits; M. H. C. de Vries; A. H. Wilbrink-Posthouwer. Heren: W. E. Baars; J. Blankestein; G. van Dorland; H. J. Dupré; E. van Hij heeft na zijn plotselinge vertrek bij Candia *66 in Rhenen alweer twee aan lokkelijke aanbiedingen gekregen, doch heeft deze gedecideerd geweigerd. Na zijn „rustperiode" wil hij weer als oefenmeester gaan optreden, iets dal niet zo verwonderlijk is daar de Amersfoortse voetbalkenner reeds vele successen heeft behaald in zijn carrière. Waarom Te Kulve die rust zonodig moet hebben wordt in een gesprek met hem niet helemaél duidelijk. Maar wel is het een evidente zaak dat de ex-Candia - coach een veelbewogen seizoen achter de rug heeft bij de vereniging uit do Grebbestad. een wal gespannen tijd die ten slotte culmineerde in het vroegtijdi ge vertrek van de Amersfoorter. En dal heeft in feite geen gunstige invloed op hem gehad. Te Kulve: „Ik heb enkele aanbiedin gen gehad, maar hierop ben ik niet ingegaan Daar ik uit principiële overwegingen zelf niet solliciteer heb ik mede door de gebeurtenissen bij Candia daarna al gauw besloten een tijdje „vrijaf" te nemen. Dat leek me uiteindelijk het beste." Er gaan geruchten dat Cand'ia '66 hem de laan uit heeft gestuurd. Berust een en ander op w aarheid? (Na lang aarzelen): „Ik wens volstrekt niets ten nadele van de Rhenense club te zeggen. Altijd heb ik prettig samengewerkt met spelers en de meeste bestuursleden, maar ik heb zelf voorgesteld om vóór het einde van het afgelopen voetbalseizoen te vertrekken." „Toen zich in een competitiewedstrijd tegen Aalsmeer een bepaald voorval letje voordeed kreeg ik naar aanlei ding hiervan de volgende dag kritiek var. één bestuurslid, dat rriij boven dien vertelde dat het bestuur op dat moment weinig tevreden was met de resultaten die ik met mijn formatie boekte. En toen óók nog werd opge merkt dat het ..zo echt niet langer kon", heb ik a al minute gezegd dat ik voortijdig afscheid zou nemen van Candia. Van het besluit dat ik op dat moment nam heb ik geen spyt gehad. Alleen voor mijn pupillen vond ik het uiterst vervelend, daar ik geweldig met hen kop opschieten. Maar ja, dit leek me de beste oplossing, te meer ook omdat ik dacht dat men mij in ae gelegen heid wilde stellen zélf ontslag te ne men. Dal laatste was echter In het geheel niet waar zoals ik later van andere bestuursleden hoorde." Is de eerste editie van de zondagafde- ling van Uadia gedegradeerd' door zijn vertrek in de slotfase van de competitie? Leendert te Kulve: „Werkelijk, ik heb mijn uiterste best gedaan en in hoe verre die degradatie mijn schyld is wens ik niet te beoordelen. Ik wil en passant nog wel even opmerken dat. wanneer een ploeg promoveert een in ander voor tien procent wordt toege schreven aan de oefenmeester, maar degradeert datzelfde team dan is de trainer hieraan voor 80 procent de bet..." Welnu, Te Kulve heeft beide meege maakt bij Candia '66 (of eigenlijk die degradatie niet. daar hij toen al op ietwat geheimzinnige wijze was afge voerd bi j de Rhenense voetbalvereni ging). In zijn eerste seizoen bij de zondagafdeling van de Grebbestad- club stuwde hij zijn leerlingen op overtuigende wijze van de vierde naar de d<*rde klasse van district West I. Het tweede seizoen eindigde Candia in deze afdeling in de mid denmoot. terwijl in het seizoen '69-'70 het degradatiespook zich ontfermde over de ploeg. (Eén van de meest ge renommeerde spelers van Candia 66 verklaarde vlak nadat de degradatie een feit was desgevraagd: ..Het is nonsens om de degradatie in de Volgend jaar zomer zal Leendert Te schoenen te schuiven van trainer Te Kulve pas weer actief worden als oe Kulve. Hij heeft er alles aan gedaan fenmeester. Ongetwijfeld zal hij dan om ons hogerop te krijgen, maar ons moeiteloos aan een part-timebaan ko- team draaide eenvoudigweg niet.") men. want de Amersfoorter eens ,v W LEENDERT TE KUl VE gein spijt i)ij HVC de hulptrainer van good old Basje Paauwe is een groot voetbal kenner. Dijk; N. J. Hovestad; R. Koudijs; S. Kuipers; P. J. van Liere; G. G. Nelle- stijn; J. W. Pleines; A. van Roekei; J. Rijksen; C. Schans; T. Scholtens; R. A. Slotboom; G. van der Wardt; H. Wisch- meijer. VEENENDAAL Gistermorgen wer den de klassen 4A, 4M 1 en 4M 2 van het ehristelijk lyceum door de voorlich tingsambtenaar van de gemeente Vee nendaal, de heer J, van Offeren, op het gemeentehuis ontvangen voor een „ex cursie" in het kader van het „Ludiek Gebeuren 1970", dat de school deze week in zijn greep heeft. Nadat de lyceïsten koffie was aange boden werd het gezelschap in de raad zaal ontvangen, waar burgemeester P. Bode een korte maar duidelijke lezing hield over de problematiek van de ruimtelijke ordening, een onderwerp dat aansloot aan de thematiek die was behandeld in de aardrijkskundelessen op de school. Na de uiteenzetting van Veenendaal* eerste burger werden de lyceïsten in de gelegenheid gesteld vragen te stellen, terwijl vervolgens een groot aantal kaarten, plannen en maquettes werd bestudeerd. SCHERPENZEEL Eiermarkt. De eierprijzen bereikten deze week wel een zodanig laag peil zoals er na de oorlog nog niet is genoteerd. De handel was zeer traag en de aanvoer daalde tot 800.000 stuks. Prijzen kippeëieren 7,50 tot 8,50, henneëieren van 5,50 tot 7,- alles per 100 stüks. COOP. VEILINGVERENIGING Noteringen van de Coöp. Veilingver eniging „Geldermalsen en Omstreken" van woensdag 17 juni 1970: Appelen: Golden Delicios IE 60 65 24-25; 65/70 31-38; 70/75 41-47; 75/80 47-50; IIE 60/65 24; 75/70 25-30; 70/75 31-35; 75/80 33-37. Goudreinette: IE 65 75 30-31: 75 85 37-45; IIE 65/75 24-25; 79/85 35-40. Jonathan: IE 60/65 30-37; 65/70 42-50; 70/75 54-56; 75/80 56: IIE 60/65 27-28: 65/70 37-38; 70/75 43-45. Lombarts Calivlle: IIE 60/70 38; 70/80 61. I.axton Superbe: IIE 65/70 49-53. Peren: Conference: IE 55/60 70-7860/ 70 99-104. Aardbeien Natuur: Vola: II 20-27; I 37-41 IE 50-60. Glaza: II 24-30; I 31-41 IE 50-51. Red Gauntet: II 22-29; I 37-40; IE 47-51. Gorella: II 20-29; 1 30-40; IE 42-52. N. V VRUCHTENVEILING Noteringen van de N.V. Vruchtenvei ling „Tiel en Omstreken" van woensdag 17 juni 1970: Appelen: Golden Delicious: I 75/80 40-45; II 75 80 33-41; 70/75 31-39; 65 70 24-30; 60/65 24-27. Goudreinette: I 70/75 40-44; 65/70 29- 33. Jonathan: I 65/70 31-35; 60-65 25-27; II 70/75 29-36; 65 70 28-32; 60/65 21-25. Winston: I 75/80 52-58; 70/75 49-53; 65/70 33-41; 60/65 21-25. Aardbeien per doosje 250 gram: Gla- ZH E 38-52; I 35-44; II 19-25. Gorella: E 42-52: 1 30-42; II 19-27. Senga-Sengana: E 30-38; I 22-31; II 18-23.. Vola: E 48-58; I 33-43; II 20-27. Alles in ets per kg tenzij anders ver meld. Kaasmarkt Woerden 17 6. Aanvoer 53 partijen. Notering: le kwal. en extra kwal. f 4.18-4,35 per kg; 2e kwal. f 3,95-4.17 per kg; zware kwal. tot f 4,62 per kg. Handel traag. Veilbericht van veiling Septer le Tiel van woensdag 17 juni 1970. Appelen: kl 75 op, 70/75, 65 70. 60-65; x Gold, Del. 1, 52-56, 44-47; x Gold. Del. 2. 35-45, 31-39, 24-33. 17-27; Goudreinet te 2. 40-59. 29-32; Jonathan 1, 43-45. 40- 43. 31-34; Lombarts 2. 45-48. 46-52. 40-47 Kroet per 100 kg /.uur f 6,10, rood f fi Eabrieksfruit per 100 kg blank f 7.50. rood f 7,90. Bakaardbeien per doosje 2 on& e 60- 64; 1 35-52; 2 21-38. Aardbeien koude grond, per doosje half pond, 55-68, 23-66, 19-55. Kersen 1, vroege van de markt 157- 192: vroege spitshoven 144-150 Groenten; kroten per bosje 19-29 wortelen per bosje 78-85; bloemkool per stuk 46-88. 15-45; peulen 3.10-4.40; sla- uitjes per bos 14-16; spitskool 31-39: spinazie 70-74: tuinbonen 58-71; savoije kool 19-22; rabarber 25-27; capucijners 147-150; sla per 100 krop f 8,- tot f 15,-. x is hoofdaanvoer. Alles in centen per kg tenzij anders vermeld.

De Vallei | 1970 | | pagina 9