Veenendaals dagblad Kern van l Harde op nippertje gespaard Veel bomen omver gehaald om vuur te kunnen stuiten Waarom kwam groot alarm pas na uren r Verrassende zege van conservatieven is in zicht 9 4 Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei 21 JUNI VADERDAG ^aü.TvQinkel Soekarno heden iets beter zingende delfijnen... -m (Van een onzer redacteuren) *t HARDE De grootste bosbrand, die ooit in Neder land heeft gewoed, heeft gistermiddag tijdens een waar Inferno van verstikkende rook en voortjagende vlammen het hart van de Veluwe voor een deel verteerd. Van een van de mooiste stukken natuurschoon van ons land restte gisteravond laat nog slechts een trieste, rokende vlakte. En slechts aan de inspanningen van bijna duizend ver heten vechtende blussers is het te danken, dat het vier duizend inwoners tellende dorp 't Harde en de gelijk namige legerplaats behouden bleven. AANHOUDEND DROOG DOLFINAilUM VTB N.V. Yan baid gegleden en verdronken POWELL HINKEND Geef vader een geschenk uit FLORA of uit TUINCENTRUM A Bur. voor redactie en administrate Prins Bernhardlaan 28, Veenendaaf, Telef. 08386-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m.. 14.30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 19 JUNI I970 - 44e JAARGANG no. I40 Grootste vuurramp sinds mensenweten sloot wond in Veluwe Terwijl *s middags in het dorp angstige inwoners hun dierbaarste bezittingen reeds uit de huizen haalden en zware Centurion-tanks in de bosrand in de on middellijke omgeving met geweld de bomen versplinterden om brandgangen te maken, joeg de tot een catastrofale vuurzee uitgegroeide bosbrand, die *s mor gens in of bij het schietterrein Öldebroek begonnen was. over de spoorlijn Amersfoort-Zwolle en raasde op het dorp toe. Vlak voor het dorp wist men het vuur echter te stuiten. En toen gisteravond, na een lange en soms wanhopig lijkende strijd tegen de steeds weer oplaaiende vlammen de balans kon worden opgemaakt, telde men een zwartgeblakerd natuurgebied met een omvang van ongeveer drie vierkante kilometer, twee in de as gelegde villa's en twee kleinere woningen, twee verbrande boerderijtjes, een verwoeste autosloperij en enkele uitgebrande uitspanningen. Minister Beernink van Binnenlandse Zaken en staatssecretaris Haex van De fensie, die zich persoonlijk op de hoog te komen stellen van de omvang van de brand, beloofden gisteravond zo snel len naar de oorzaak cn naar de vraag, mogelijk een onderzoek te zullen instel- waarorn er zoveel tijd verlopen was tussen het uitbreken volgens brand weercommandant A. Bloem om omge- veer 11 uur 's morgens en het alar meren van de burgerbrandweerkorpsen omstreeks half twee. Omstreeks 11 uur 's morgens namen brandwachten de eerste rookontwikke ling in of vlak bij het schietterrein van de legerplaats 't Harde waar. Omdat het schietterrein van de legerplaats gevaar lijk is, waarschuwde de commandant de DJAKARTA Oud-president Soe karno van Indonesië heeft een rustige nacht gehad en schijnt iets beter te zijn. Hij heeft ook weer voedsel tot zich genomen. Dit heeft zijn eerste vrouw. Ibu Fatmawati, vanmorgen meegedeeld. Volgens het Indonesische blad „Indonesia Raya" heeft Soekarno's vierde vrouw, de Japanse Ratna Sari Dewi, in Parijs verklaard dat zij haar driejarige dochtertje, Kareika, naar Djakarta wil brengen, zodat zijn haar vader kan zien voordat deze overlijdt. Volgens de Indonesische pers zou bri gade-generaal Ali Murtopo, de speciale assistent van president Suharto voor politieke zaken, hebben verklaard, dat de regering er geen bezwaren tegen heeft dat de vierde echtgenote met haar dochtertje naar Djakarta komt. Weersverwachting van het KNMI van vrijdagavond tot zaterdagavond: Droog, zonnig en vrij warm weer, maar in het waddengebied mogelijk enkele mistbanken. Overwegend matige noord oostelijke wind. Morgen, zon op 04.19, onder 21.03 uur; maan op: 22.42, onder: 04.32 uur. brandweer niet, maar probeerden de mi litairen zelf de brand te blussen. Pas toen de brand omstreeks één uur ern stige vormen begon aan te nemen, waarschuwde men de burgerbrandweer. Toen was de brand echter niet meer in te dammen. Over een lengte van on geveer 1500 meter en een diepte van ruim 400 meter joegen de vlammen, aangewakkerd door de sterke wind, door de bossen. 250 brandweerlieden van de korpsen van Epe, Öldebroek, Heerde, Doorspijk, Elburg Nunspeet, Elspeet, Zwolle, Kampen Deventer, Apeldoorn, Arnhem, Hattem, Dronten en Vaassen, geassisteerd door de speciale bosbrandweer en ruim 600 militairen en vele vrijwilligers, voerden een verbit terde strijd tegen de vlammen. Toch kon men niet verhinderen, dat rond twee uur de metershoge vlammen vanuit het brandende bos over de spoorlijn en de vierbaansrijksweg 28 sloegen en het dorp 't Harde bedreigden. De bebouwing aan de rand van het dorp aan de Eperweg liep aanvankelijk het meeste gevaar. Een villa met een rieten dak naast hotel „De Vale Ouwe" was niet te reddeh, evenmin als een an dere villa en twee kleinere woningen. Slechts met veel inspanning kon het hotel behouden blijven. In het dorp 't Harde begon toen de angst te heersen. Verstikkende rook wolken belemmerden niet, fJAggg het uitzicht, maar &oR het ademhalen.'Tien tallen inwoners begonnen hun kost baarste bezittingen bijeen te garen om de vlucht te kunnen nemen. Talrijke huizen werden door brandweerlieden of door de bewoners zelf natgehou- den. Tanks en bulldozers rooiden de bomen in deonmiddellijke omgeving van de bedreigde huizen. Centurion- tanks baanden zich door het rokende bos een weg om brandgangen te maken. Het treinverkeer was toen reeds lang gestaakt, om twee uur sloot de politie de rijksweg Amersfoort-Zwolle waarover vele hazen en herten zich in veiligheid trachten te brengen af voor alle verkeer. Door de enorme toevloed van mensen en materieel en de vele toeschouwers ontstond op vrijwel de hele Veluwe een verkeerschaos van ongekende omvang. Een van de grootste moeilijkheden, waarmee de brandbestrijders te kam pen hadden, was het waterprobleem. Al het bluswater moest met tankwagens worden aangevoerd, wat de verkeers chaos nog vergrootte. Pas in de loop van de avond had men de zekerheid, dat het vuur bedwongen was. Toen echter was van een van Ne derlands mooiste recreatiegebieden bij na niets meer over. ADVERTENTIE Een foto die symbolisch ge noemd zou kunnen worden voor de betrekkelijke onmacht, waar mee men gisteren bij 't Harde aanvankelijk stond tegenover de angstaanjagende bosbrand, die zulke gigantische afmetingen had aangenomen: een heer poogt hier met een takje de vlammen uit te slaan. ...in kt '.l' !f 1 l^rtA ruijk In het grootste ovirdekte Dolfijnensta- dion ter wereld net 2500 zitplaatsen ziet u een uniekeshow van zeeleeuwen en dolfijnen inééi programma. Tijden: 10.00. 11.30, 3.00,14.30,16.00 en 17.30 uur (<p zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN RONWAART VELUWESTRAND Tel. 0410 6041. Onze fotograaf vloog vanaf Teuge boven de bos brand rondom 't Harde en maakte deze foto van de immense vuur- en rookzee. Rechts de spoorlijn Amersfoort-Zwolle met rechts daarvan de gebou wen van de legerplaats. Tussen de spoorlijn en de grote vierbaans Rijksweg 28 ligt de autosloperij van de firma Sindorf. Links onder de bebouwing van 't Harde. Duidelijk is te zien hoe de vlammen ter hoogte van het viaduct in de rijksweg bezig wa ren zich een weg te vreten naar de huizen. VEEN (N.B.) - Omstreeks het middag uur is dondrdag het twaalfjarig dochtertje varde heer A. Timmermans uit Veen bij tiet zwemmen van een luchtband gceden en in plusminus twintig meter iep water van een uitge graven uiteraard verdronken. LONDEN Volgens alle vanmorgen beschikbare gegevens, zijn de Britse conservatieven op weg naar een verrassende verkiezingsoverwinning in Enge land. Toen de uitslag van de 419 districten bekend was, had de conservatieve partij van Edward Heath een netto-winst van 47 zetels behaald (winst 53, ver lies 6). Zij had toen 192 zetels. Labour leed een netto-verlies van 43 zetels (winst 9, verlies 52) en stond op een totaal van 224 zetels. De liberale partij verloor twee zetels en boekte geen winst. Tot dusver viel haar slechts één zetel toe. Indien by de verdere telling, die in de loop van de dag wordt voortgezet, de voor de conservatieven gunstige lijn doorloopt, nemen de Tories met een meerderheid van een dertigtal zetels in het Lagerhuis de regering van Labour over. De defini tieve uitslag wordt in de loop van de middag verwacht, nadat de stemmen uit de 211 overige districten geteld zijn. Premier Harold Wilson, zichtbaar te leurgesteld over de verliezen van zijn partij, wilde in de nacht nog geen ne derlaag toegeven, maar dé leider van de conservatieve Partij, Edward Heath, ver klaarde optimistisch, „gereed te zijn de regering over te nemen". De opkomst bedroeg volgens de tot dusver bekende gegevens 70,1 procent, ongeveer vijf procent minder dan bij de parlementsverkiezingen van 1966. Algemeen wordt aangenomen dat vooral Labour-kiezers het hebben laten afweten, nadat opiniepeilingen vrijwel unaniem een duidelijke zege van Wil son hadden voorspeld. Een van de talrijke verrassingen van de verkiezingsnacht was het feit dat de conservatieven ook in de Noordengelse industriegebieden belangrijke stemmen winst boekten. Het grote percentage werklozen zou voor een deel deze ver schuiving hebben veroorzaakt. De uitslagen duiden op een grote „ne derlaag" voor de bureau's voor opinie onderzoek, die in de afgelopen maan den een comfortabele meerderheid voor Labour hadden voorspeld en mogelijk hebben bijgedragen tot Wilsons besluit vervroegde verkiezingen uit te schrij ven. Politieke waarnemers vergeleken de situatie met de Amerikaanse presi dentsverkiezingen van 1948, toen Harry Truman tegen alle voorspellingen van opiniepeilers in een geweldige overwin ning boekte op de republikeinse kandi daat Thomas Dewey. Premier Harold Wilson, werd in zijn kiesdistrict, dat in Huyton in Noord- Engeland is gelegen, met een zeer grote meerderheid herkozen. Wilson dankte met een gespannen gezicht zijn kiezers, onder een mengeling van toejuichingen en „boe"-geroep. De conservatieve leider Edward Heath werd in Bexley in Zuid-Oost-En- geland herkozen met een meerderheid die vier maal zo groot was als in 1966. Dol-enthousiaste supporters van de conservatieve leider dwongen zijn zwarte limousine tot stilstand, voorna melijk vrouwen en meisjes. De grote kampioen voor een „blank Engeland", de uiterst rechtse conserva tief Enoch Powell behaalde in zijn kiesdistrict bijna 2 maal zoveel stemmen als bij de vorige verkiezingen. Zijn her verkiezing werd in Wolverhampton op een grondig „boe"-geroep van een min derheid onthaald. Powell, die onder an dere door de minister van Technologie Wedgwood-Benn als een „smerige racist" was uitgemaakt en die door zijn eigen partijleider Heath uit het schaduwkabi net was gestoten, zei dat hij blij was dat hij bijdroeg tot een verschuiving naar de Conservatieve kant. Zijn huis staat on der politie-bewaking jn verband met de vele dreigbrieven die hij deze week ge kregen heeft. Vele Labour-ministers verloren hun zetel. De bekendste was de oud-minis ter van Buitenlandse Zaken, George Brown. Browns kiesdistrict in Belper in Derbyshire in Midden-Engeland is een marginaal gebied. De 55-jarige Brown hoort tot de rechtervleugel van Labour. Hij is onder meer bekend om zijn ruzie met de toenmalige Sovjet-dictator Niki- ta Kroetsjef in 1956, tijdens diens be zoek aan Engeand. Kroetsjef zei toen, dat hij liever te maken had met een conservatief, dan met een Labour-so cialist, zo fel werd hij aangevallen. Minister Callaghan van Binnenlandse Zaken, Richard Crossman van Sociale Zaken en Anthony Wedgwood - Benn van Technologie werden herkozen. Er kwam ook weer een Winston Churchill in het Lagerhuis. De 30-jarige kleinzoon en naamgenoot van de grote Britse oor logsleider, journalist van beroep even als zijn grootvader, versloeg in Stret- ford zijn labour-tgenstander met 3000 stemmen meerderheid. Labour won de laatste algemene ver kiezingen in 1966 met een meerderheid van 97 zetels in hel Lagerhuis. Die voorsprong was aan de vooravond van de verkiezingen geslonken tot 65 zetels tengevolge van tussentijdse verkiezin gen. De labour-aanhang was zeer teleur gesteld over het verloop van de uitsla gen. Partijsecretaris Harry Nicholas zei verbeten: „Ik geef niets toe voordat ik mijn eigen conclusies heb gevormd. Maar ik ben niet blij met de omme zwaai naar de conservatieven, die zich tot dusver heeft geopenbaard". ADVERTENTIE TL IN VAAS BALKON BAK BLOEIENDE PLANTEN voor de tuin PLANTENBAK Bloeiende of groenblyvende PLANT. Grote sortering SNIJBLOEMEN. <39 Bloemsierkunst FLORA, Kerkewyk 27, Veenendaal. TUINCENTRUM, Nieuweweg 13, Veenendaal. v ££2 o£- 3$$. s©-

De Vallei | 1970 | | pagina 1