Veenendaals dagblad Soejoz 9 maakt zachte landing Buiten MINIMUMLOON VOLGENS SER WAARDEVAST Raadselachtige moord ontdekt na rondvlucht Superspion gelanceerd Oudstrijder onderscheiden Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Meerderheid conservatieven30 zetels Heatb KABOUTER POST ZEGELS CRM volgt ontwikkeling won wij keil Kamervragen over brand Hoessein in voor Zuid-\ ietnam verdedigt Phnom Penh Onenigheid over tijdstip invoering lijk drijven Prof. De Jong heeft ongelijk LONDEN De nieuwe Britse premier, Edward Heath, zal in het begin van de komende week de samen stelling van zijn kabinet bekendmaken. Wie de belang rijkste posten zullen bezetten, zal wellicht in het weekeinde al worden meegedeeld. Bernadette en Paisley Water in 't bos II Einduitslag Het regende balken Ruimte platvorm za£ GEWURGD OP SCHIP LEEFTIJD PREMIER DE JONG: Gouden weekeinde Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaaf, T&lef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 20 JUNI I970 - 44e JAARGANG no. I4I HEATH BEZIG MET DE KABINETSFORMATIE De nieuwe Britse premier Edward Heath wordt met gejuich door zijn aanhangers begroet bij zijn zege aan de stembus. Voor het ministerie van Buitenlandse Zaken worden in politieke kringen in Lon den de namen genoemd van de 66-jarige oud-premier Sir Alec Douglas-Home, die in de jaren 1957-1960 het „Foreign Office" heeft geleid, en van Reginald Maud- ling, die in het vorige conservatieve kabinet van 1962 tot 1964 de portefeuille van Financiën beheerde. Voor de portefeuille van Financiën acht men de 56-jarige Ian MacLeod de groot ste kanshebber. Deze oud-bankier, die al minister van Volksgezondheid, Arbeid en Koloniën is geweest, trad in het conservatieve „schaduwkabinet" op als minister van Economische Zaken. Andere mogelijkheden van het kabinet-Heath zijn de 62-jarige Quintin Hogg, „schaduwminister" van Binnen landse Zaken, die herhaaldelijk deel heeft uitgemaakt van conservatieve re geringen, het laatste als minister van Wetenschap en Technologie, en de 46- jarige Geoffrey Rippon, conservatief woordvoerder over defensiezaken, die destijds de weigering van de Labour- regering om wapens aan Zuid-Afrika te verkopen, niet onlogisch, maar ook im moreel noemde. Edward Heath is vrijdagavond for meel Groot-Brittanië's nieuwe premier geworden. Vijf uur nadat de verkiezings overwinning van zijn partij officieel was geworden met het overschrijden van de absolute-meerderheidsgrens in het La gerhuis, belastte koningin Elizabeth II hem op Buckingham Palace met de vor ming van een nieuwe regering. Een kwartier tevoren had de vorstin het ontslag van Wilsons labour-kabinet aanvaard. Heath begaf zich na zijn audiëntie bij de koningin naar Downing Street 10, de ambtswoning van de Britse regerings leiders. Daar sprak hij enkele honder den mensen toe, die hem toejuichten. Oud-premier Wilson is vrijdag na zijn vertrek uit Downing "Street naar het landgoed Chequers gereisd, waar hij voorlopig met zijn gezin zal wonen. Heath had hem dit traditionele buiten verblijf van Britse premiers als tijdelijk onderkomen aangeboden. Wilson ver kocht vorig jaar zijn huis in de Lon- dense voorstad Hampstead. Hij bezit verder alleen nog een kleine vakantie bungalow op de Scilly-eilanden. Bernadette Devlin is in het kies district Mid-Ulster met 37.739 stemmen tegen 31.810 stemmen voor haar tegen standster van de conservatieve partij herkozen. De jeugdige afgevaardigde, die zich kandidaat stelde onder het etiket on afhankelijk, heeft haar meerderheid met byna 4.000 stemmen vergroot. Toen zij de bekendmaking van het resultaat ver nam, begroette mejuffrouw Devlin haar Dij het kleine grut, dat zich op warme dagen uitbundig in zo'n bosbadje kwam uitleven, kijken we altoos in spanning uit naar een bij zondere figuur, zoals sijs en kleine bontspecht, houtsnip, zwartkopje en appelvink. Deze laatste is een merkwaardige grote vink van daar de volksnaam koningsvink roei ter afmeting van een spreeuw, doch van een gans ander type; vooral de enorme zware kegeisna- oel valt op. Zelden kom je er in de levende natuur zó dichtbij, dat je de vreemde blauwzwarte veren van de donker-glanzende vleugels kunt bewonderen, want die zijn ko ket omgebogen en gegolfd, als wa ren ze met de krultang kunstig ge friseerd, model snoeimes-lemmet. Overigens bevredigt de lompe, plompe figuur geenszinsvooral om dat het staartje belachelijk kort is en de vogel, mede door zijn snavel, topzwaar lijkt. Gedurig kon ik zo'n appelvink uit de schuilhut gade slaan, want er broedde een paar tje in de buurt in een oude note- boom. Er zaten daar trouwens meer van die dikbekken, want ook aan ander water vertoonden zij zich. Als schuwe en wantrouwige dieren speciaal gedurende de broedperiode houden ze zich veelal in het dichte lover verbor gen en voorts hebben hun vocale prestaties weinig om 't lijf, zodat het toeval en geluk moet heten, om met de appelvink in kennis te komen. Mijn ontmoetingen vonden steeds plaats aan 't vogelbad. De fruitkweker en hovenier mag zich overigens gelukkig prijzen, dat dit lid van de vinkenfamilie zo spaarzaam vertegenwoordigd is, want het voedsel bestaat goeddeels uit de pitten van kersen en prui men (het vruchtvlees wordt ver smaad!) die de vogel met het grootste gemak en met op enige afstand zelfs hoorbare ,,avec" kraakt. Voorts eet hij beukenoten. laxusbessen, allerlei zaden en knop pen. maar kersen staan bovenaan. 20 juni 1970 A.B. Wigman eigen overwinning door de armen op te heffen en haar vuisten te ballen. Zij zal thans in het Britse Lagerhuis met haar meest uitgesproken tegenstan der, dominee Ian Paisley, die zelf ook gekozen is, de degens kunnen kruisen. Zij zullen nl. tegenover elkaar zitten en verwacht wordt, dat het in de toe komst meer dan eens tot heftige woor denwisselingen zal komen tussen de twee „extremistische" afgevaardigden uit Noord-Ierland. De enige twee nationalistische ver tegenwoordigers in het Lagerhuis, nl. Hwynford Evans van Wales en Winifred Ewing van Schotland, zullen niet meer in het parlement terugkeren. Zij werden beiden in hun district verslagen door de kandidaat van Labour. De conservatieve partij is de ver kiezingen ingegaan met een vijfjaren plan voor haar regeringsbeleid. Enkele uittreksels uit dit programma; Economie „Allereerst is er de nood zaak de inflatie te bedwingenWij verwerpen volstrekt het idee van een geleide loonpolitiekDe belastingen zullen worden verminderd en her vormd Wij zullen een einde maken aan verdere nationalisaties". Arbeidsverhoudingen „Wij zullen verantwoordelijke vakbewegingen en een juist ondernemingsbeleid te verster ken door eerlijke up-to-date. Regels op te stellen met betrekking tot de arbeids verhoudingen Ons doel is het verster ken van de vakbeweging en zijn officiële leiders door onverantwoordelijke acties van kleine minderheden zoveel mogelijk te bemoeilijken". Rassenkwestie „Ons beleid zal er op gericht zijn om de oorzaken van de spanningen tussen de rassen weg te ne men en wij zullen er voor zorgen, dat er geen immigratie op grote schaal meer zal plaats vinden De einduitslag van de Britse parle mentsverkiezingen, waarbij 630 zetels van het Lagerhuis te verdelen vielen, luidt: zetels winst verlies Conservatieven 330 75 8 Labour 288 10 70 Liberalen 6 nihil 7 And. part. 6 4 4 De absolute meerderheid der Conser vatieven bedraagt dus 30 zetels. GENÈVE Een woning aan de rand van de stad Lugano in Zuid-Zwit serland heeft vrijdag zware schade opgelopen, doordat er van 200 meter hoogte balken op neer regenden. Het hout was afkomstig van een hef- schroefvliegtuig, dat als gevolg van een hevige windstoot zijn vracht ver loor. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. SAIGON Het Zuidvietnames leger zal de Cambodjanen helpen hun hoofd stad Phnom Penh te verdedigen als de communistische troepen de stad zouden aanvallen. Dit zei de Zuidvietnames vice-presi dent Ky gisteren in Saigon. De Viet- cong en de Noordvietnamezen hebben Phnom Penh over land afgesloten, nu ook de weg tussen Phnom Penh en Sai gon door hen geblokkeerd is. DEN HAAG De minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft besloten gedurende een pe riode van vier jaar in vier nieuwe woon wijken verspreid over vier steden Am sterdam, Rotterdam, APELDOORN en Enschede bij wijze van experiment bijzondere aandacht te besteden aan het welzijn in deze stadsdelen. Het gaat de minister in het bijzonder om het ontwikkelen van algemene be leidslijnen met betrekking tot een even wichtig sociaal cultureel inrichtings- beleid van nieuwe stadswijken. Doel van het experiment is daarmee nadere ervaringen op te doen. Op de be groting van CRM is hiervoor een bedrag van tien miljoen gulden opgenomen. Een grote minderheid voorname lijk bestaande uit werkgevers wil de loonindex op 1 juli 1971 laten ingaan. Er moet bovendien geen extra verhoging komen. Een ongeveer even grote minderheid voornamelijk de werknemers wil de loonindex met terugwerkende kracht tot 1 juli van dit jaar laten ingaan en het minimumloon tot ongeveer 160 per week verhogen. De derde groep (de meeste kroon- leden) zit tussen beide «Landpunten DEN HAAG De Sociaal Economische Raad (SER) heeft geheel volgens ver wachting, eensgezind minister Roolvink (Sociale Zaken) geadviseerd om het mini mumloon aan te passen aan de stijging en daling van de Ionen en niet meer aan het op en neer gaan van lonen en prijzen. Het moet dus in plaats van welvaartsvast, waardevast worden. Over de datum van ingang en over de vraag of het minimumloon extra moet worden opgetrokken tot ongeveer 160,per week valt de raad in drie grote groepen uiteen. MOSKOU De Soejoez-9 heeft gistermiddag een zachte landing gemaakt ln de Sovjet-Unie in de steppen van Kazakhstan), na een record ruimtevlucht van meer dan zeventien dagen. Het Russische persbureau Tass deelde mee, dat de machines voor een zachte landing hebben gezorgd voor een langzame afdaling van het ruim tevaartuig. Een ter plaatse uitgevoerd medisch onderzoek heeft uitgewezen, dat de kosmonauten de ruimtevlucht goed hebben doorstaan. De Sojoez negen werd gelanceerd op 1 juni en heeft Jjj dagen, 16 uur en 59 minuten in een baan om de aarde doorgebracht. Hiermee werd zowel het Russische record op 54 minuten na vyf dagen door Waleri Bikowski in de Wostok-5 zeven jaar geleden als het Amerikaanse record van 13 dagen 18 uur en 35 minuten van de Gemini-7 in 1965 ruimschoots verbeterd. „Wij voelen ons uitstekend en wij zijn bereid om nieuwe opdrachten te vervullen" zeiden Nikolajef en Sewas- tianof in een boodschap aan het cen trale conjité van de communistische partij. De Russische regering heeft ge durende de vlucht in officiële berichten de nadruk gelegd op de medische experimenten, de besturing met de hand van het ruimtevaartuig en hun lichaamsoefeningen in de ruimte, met mahoniehout beklede cabine. Nikolajef en Sewastianof werkten 16 uur per dag, maar uit beelden van de Russische televisie bleek dat zij tijd genoeg hadden om schaak te spelen, te lezen en te luisteren naar verslagen van de wereldkampioenschappen voetballen in Mexico. In tegenstelling met vroegere bemande Russische ruimtevluchten was het in de Sojoez-9 goed van eten en drinken. De kranten meldden een dagelijks dieet van vier warme maaltijden, waarbij de kosmonauten zulke dingen kregen voor gezet als kip, biefstuk, soepen, wild braad, brood, koffie en vruchtensappen. AMSTERDAM Uit het M achter het Centraal .Station is gistermiddag het lijk opgedregd van een door wurging om het leven gebrachte oosterling, vermoe delijk een Chinees. Het lyk was zorgvuldig in een drietal lakens en een deken gewikkeld. De moordbrigade van de Amsterdam se politie heeft de identiteit van de on geveer dertigjarige man nog niet kunnen vaststellen. Een meisje, dat op een kantoor aan het Amsterdamse IJ werkt, zag kort na het middaguur een pakket in het water drijven. Er staken twee benen uit. Zij waarschuwde via de portier (haai vader) de politie, die kort daarna het lijk uit het water haalde. Sectie op het lichaam heeft uitgewe zen, dat de oosterling is gewurgd. Oo' is een (niet dodelijke) messteek in de bruik aangetroffen. De man was ge kleed in een bruin batikhemd, een brui ne broek, zwarte sokken en een rooc slipje. Hij droeg geen schoenen. In d achterzak van de broek werden negen briefjes van 25 gulden aangetroffen en nog wat losgeld. Het lichaam van de man heeft ver- moedelijk ongeveer een week in het water gelegen en verkeerde in verre gaande staat van ontbinding. Op het lijk is niets aangetroffen, dat de identiteit van de man bekend zou kunnen maken. De politie sluit de mo gelijkheid niet uit, dat de moord is ge pleegd op één van de schepen in de haven. „Maar voor hetzelfde geld is het een in Den Haag vermoorde Chinees, die ze in Amsterdam in het water heb ben gegooid", aldus commissaris San ders. ..We hebben bij het onderzoek met alles rekening te houden". Sir Bernard Lovell, de directeur van het Britse observatorium te Jodrel Bank, dat door middel van radiowaarnemin gen de ruimtevluchten van de Ameri kanen en de Sovjets volgt, heeft ver klaard dat de recordvlucht van de Sojoez-9 er op wijst dat de Sovjet-Unie KAAP KENNEDY De Amerikaanse luchtmacht heeft een raket gelanceerd die dienst zal doen als een soort super spion op zeer grote hoogte, die, onaan tastbaar, veel zal zien en doorgeven. De satelliet, gelanceerd door een Atlas-Agena-raket, zal een post betrek ken ruim 30.000 kilometer boven Zuid- Oost-Azië en van daaruit inlichtingen kunnen terugsturen over bepaalde dingen die zich zouden kunnen af spelen in de Sowjet-Unie, Rood China, Noord-Vietnam en andere gebieden die eens moeilijkheden in de wereld zouden kunnen veroorzaken. De satelliet zelf is ruim 8,5 meter lang en voert een televisiecamera mee die bepaalde militaire gegevens (zoals raket- installaties, vliegtuigbases en troepen bewegingen) kan filmen en doorgeven. wel een koppeling aan de lonen op 1 juli 1970, maar geen bijzondere verhoging. Ook ten aanzien van de vraag of de leeftijd, waarop het minimumloon van kracht wordt, van 24 tot 21 jaar moet worden teruggebracht, valt de raad in drie groepen uiteen. De werknemers zeggen „Ja", de werkgevers „neen", en de kroonleden „per 1 juli 1971 een ver laging tot 23 jaar". De SER meent verder, aldus het ad vies, dat het niet wenselijk is om aan kostwinners beneden de 24 jaar een ver plicht minimumloon uit te betalen. De werknemers vinden daarentegen dat dit wel moet gebeuren. Ook hier dus weer verdeeldheid in de raad. De SER meent weer met uitzondering van een min derheid ditmaal de werkgevers dat jeugdigen ook een minimumgarantie moeten krijgen, dat van het minimum loon dient te worden afgeleid. Op de Duitse ambassade in Den Haag is gistermiddag aan de lieer W. .7. Ch. M. van Lanschot het Grosz Bundes Verdienstkreuz uitge reikt. De heer Van ljanschot ont ving deze hoge Duitse onderschei ding voor zijn werk als president van de Wereldfederatie van Oud strijders. De Duitse ambassadeur in ons land, dr. H. Arnold, hing de heer Van Lanschot de versierselen van de orde om. AMSTERDAM De altei nktieve postdienst van Oranje Vrijstaat in Am sterdam komt vandaag met zijn eerste serie postzegels uit. Volgens een com muniqué van de postdienst is Oranje Vrijstaat hiermee wat de hoofdstad be treft onafhankelijk geworden van de „monopolistische" staatsbedrijf der pos terijen van de staat der Nederlanden De alternatieve PTT, die met drie post- kabouters werkt, bezorgt de poststukken van de departementen en diensten van Oranje Vrijstaat bij de geadresseerden in Amsterdam. bezig is ruimtestations of -platforms te maken, die om de aarde zullen cirke len. Deze stations zou men kunnen ge bruiken als „overstap" voor mensen en materiaal op lange vluchten in de ruimte en op tochten van en naar de maan en andere hemellichamen. DEN HAAG Vonden de schietoefe ningen in Oldebroek, die donderdag tot enorme branden en groot verlies van natuurschoon hebben geleid, plaats in aanwezigheid van de inspecteur-gene raal van de Koninklijke Landmacht (prins Bernhard red.)? Deze vraag stelt het Tweede Kamer lid voor de PSP, dc heer A. G. van der Spek aan de minister van Defensie. Hij wil weten of de schietoefeningen plaats vonden ter gelegenheid van dat bezoek. Een andere vraag van de heer Van der Spek is of de militaire autoriteiten na het uitbreken van de brand drie uur hebben gewacht voordat zij de burger lijke autoriteiten en hulpdiensten waar schuwden, omdat zij dezen zo mogelijk van het militaire terrein wilden weren. Heeft deze noodlottige vertraging te maken met het feit, dat op dit militaire terrein kernwapens liggen opgeslagen? zo vraagt het Kamerlid verder. Ook wil hy weten of het juist is dat de brandhaard zich op een km afstand van de opgeslagen kernwapens bevond en of deze aanwezigheid van kernwa pens betekent dat het risico bestond dat de brand tot een nog veel grotere ramp had kunnen uitgroeien. DEN HAAG Minister-president De Jong is het volmaakt oneens met de be weringen van prof. dr. L. de Jong als zou de Nederlandse militaire bewape ning onvoldoende zyn. Hy gelooft, dat het beeld, zoals dit een week geleden is geschetst door prof. De Jong niet overeenstemt met de werke lijkheid. Naar zijn smaak is de situatie van 1940 niet te vergelijken met die in 1970. Volgens minister-president De Jong is zijn naamgenoot 'n voortreffelijk histo ricus, maar zou het beter zijn, als hij zich bij de fundering van zijn mening over de defensieve kracht van Neder land in 1970 had laten voorlichten door deskundigen. CAIRO Koning Hoessein van Jor danië is kort voor middernacht in de Egyptische hoofdstad aangekomen, waar hij besprekingen zou voeren met presi dent Nasser. Het Egyptische staatshoofd was op het vliegveld van Cairo aanwe zig, om de koning te begroeten. Later zullen president Nasser en ko ning Hoessein samen doorreizen naar Libië, waar zij zullen deelnemen aan de feestelijkheden ter gelegenheid van de ontruiming van de Amerikaanse bases in dat land. Verwacht werd dat bij de besprekingen tussen de koning en de president de bloedige botsingen van de afgelopen week tussen het Jordaanse leger en de guerrillastrijders in Amman een belangrijke rol zouden spelen. Naar vrijdag uit welingelichte kringen in Amman is vernomen, heeft koning Hoessein donderdag bezoeken gebracht aan eenheden van het Jordaanse leger. Het was de tweede maal sedert de botsingen, dat de koning ver van de hoofdstad gelegerde troepen heeft be zocht. De koning, die vergezeld was van zijn oom, generaal-majoor Sjarif Nasser Bin Djamil en zijn neef, generaal- majoor Zeid Bin Sjaker, respectievelijk de voormalige opperbevelhebber van het leger en de voormalige bevelhebber van de derde pantserbrigade. (Van onze weerkundige medewerker) De zomer zal dit weekeinde bij ons blijven. Oostelijke winden gaan door met de aanvoer van warme lucht, waarin de thermometers in Gelderland tot 25 a 28 graden zul len oplopen. In ScandinaviÖc is momenteel sprake van een hittegolf Aalborg 30. Oslo 31 en Stockholm 32 graden. Het gunstige weer wordt geregis seerd door een stabiel hogedrukge- bied van Engeland tot de Oostzee. Het geeft een vlak lagedrukge bied met onweersbuien van Noord- Frankrijk via Oostenrijk tot de Zwarte Zee voorlopig geen kans naar het noorden te komen.

De Vallei | 1970 | | pagina 1