Rieten dak van villa afgebrand Chef reisbureau Veel vakantiegangers bespreken nog te laat Riool Stenenwagen walste bestelauto tot schroot Zuidelijke landen nog het hoogst genoteerd Attributen voor sport en spel Belt u dan aven a.u.b. Bewoners krijgen circulaire Orkestklas met kindersvmf on ie op de planken 1500e voor vereniging wijkverpleging „Double trouble" gaat starten O Owrvol 11079 van roekei stoel als het over verzekeringen gaat ede 08380-12897 renkum 08373 - 2979 ZATERDAG 20 JUNI 1970 Wijkgemeenschap „Schrijverspark" in oprichting YEENENDAAL Alle 523 ge/.innen in het Schrijverspark krijgen volgende week een circulaire met de vraag hoe ze er over denken om een wijkgemeen- •chap op te richten. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van een viertal bewo ners van het Schrijverspark die een wijkgemeenschap in dit deel van de ge meente geen overbodige luxe vinden, gezien de vele wensen en tekortkomingen die er zijn. Gewezen wordt op het nut van een gezamenlijk optreden en overleg met de huisbaas, het aanbrengen van speelvoorzieningen voor de kinderen voorzieningen in en rondom de woningen, betere voorlichting en informatie. Initiatiefnemers zijn mej. Beke en de heren J. C. A. Hey, W. van Egelenburg en J. Wittendorp. Zij hebben zitting in het voorlopige actie-comité, dat inmid dels al verschillende besprekingen heeft gevoerd ter voorbereiding van de nieuwe wijkgemeenschap. Er is ook contact gezocht met de heer M. G. H. Hendriks, die destijds onder meer de op richting van de wijkgemeenschap ..de Engelenburg" tot stand heeft gebracht. De heer Hendriks heeft inmiddels zijn medewerking toegezegd. ARNHEM Het aantal recreatieob jecten in het dichtbevolkte Nederland stijgt snel; daarmee neemt het aanbod van materiaal zo enorm toe dat de bou wers van sport- en recreatieparken vaak door de bomen het bos niet meer zien. De Koninklijke Nederlandse Hei- demij heeft zich daarom opgeworpen als coördinator van alles wat er in de civiele, cultuur en recreatie-techniek te krijgen is. In de bossen van Schaars- bergen, even ten noorden van Arnhem, is een soort tastbare folder geschapen waar ieder die iets op recreatiegebied zoekt uit een enorm assortiment ten toongestelde materialen kan kiezen. De Heidemij bracht 125 fabrikanten en importeurs bijeen, die samen drie en een halve hectare ter beschikking kre gen. Gemeentebesturen zowel als parti culiere ondernemers hebben er keus in overvloed, of het nu gaat om speel goedbeesten voor een speeltuin of bruggetjes met öeverbeschoeiing in een bosgebied dat voor recreatie geschikt moet worden gemaakt. De permanente expostitie wordt vrij dag officieel in gebruik gesteld door burgemeester drs. J. A. F. Roeien van Arnhem. VEENENDAAL Maandagavond 22 juni wordt door leerlingen van de Vee- nendaalse Muziekschool een Muziek avond gegeven in het Verenigingsge bouw aan de Eikenlaan. Composities voor piano, viool, dwars fluit, blokfluit, klarinet, orgel worden ten gehore gebracht. Het uit de leer lingen samengestelde jeugdorkest komt ook voor het voetlicht, o.a. met de kin- derssymfonie van L. Mozart. LEERSUM Ten huize van de heer en mevrouw Wingelaar aan de Maars- bergseweg vond gistermiddag een hul diging plaats. Het echtpaar bleek zich onlangs als 1500ste lid te hebben aan gemeld bij de Chr. Vereniging tot Wijk verpleging. Deze vereniging, ruim 45 jaar oud, had een kleine delegatie van het Oran je-Groene Kruis afgevaardigd. Nadat een bestuurslid het echtpaar een bloem stuk had overhandigd volgden de ge lukwensen van de overige belangstellen den. De initiatiefnemers betreuren het in bepaalde opzichten dat de „Schrijvers- wijk" in het geheel van de omringende wijkgemeenschappen zoals „de Enge lenburg", „de Punt" het Vijverplan en het „PWA-park" nog een witte vlek is. Uit gesprekken heeft het voorlopige actiecomité kunnen destilleren, dat er bij een groot deel van de bewoners wel degelijk belangstelling bestaat voor de oprichting van een wijkgemeenschap. „Wij weten." aldus het comité, „dat er in onze wijk verschillende verlan gens, vragen en klachten leven, die met bundeling van alle krachten tot oplos sing gebracht dienen te worden. Essen tieel daarbij zijn de klachten, die direct met de leefbaarheid hebben te maken, zoals woning- en plantsoenonderhoud en luchtverontreiniging." De circulaires worden huis-aan-huds in de gehele wijk verspreid. Onderaan de brief is een antwoordstrook beves tigd waarop men zijn voor of tegen van een wijkgemeenschap voor de Schrij- verswijk kan kenbaar maken. Boven dien is er ruimte om wensen, vragen of klachten ter kennis te brengen van het voorlopige actiecomité. De antwoord strook zal later weer worden opgehaald. Als het initiatief aanslaat bij de bewo ners zal te zijner tijd een oprichtings vergadering worden uitgeschreven. Het contactadres van het voorlopige actie comité is Schrijverspark 93. voor Vaanondaal ,7.30 uur 10550 Van 17.30- 19.30 uur 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwa Veenendaalseweg I59 VEENENDAAL De jazz-sociëteit „Double trouble" gaat vanavond van start in de lokaliteit bij de RK kerk aan de Nieuweweg. Het heeft er deze week geruime tijd naar uitgezien, dat de vorige week geannonceerde datum van 20 juni niet haalbaar zou zijn, maar dank zij de spontane medewerking van gemeente en politie kunnen de initiatiefnemers hun plan toch ten uitvoer brengen. Het bestuur van de jazz-sociëtedt heeft ook met het RK-kerkbestuur overeenstemming bereikt over schappe lijke condities waartegen het gebouw kan worden gehuurd. De mondelinge akkoorden zullen nog schriftelijk wor den bevestigd met de bepaling dat „Do ble trouble" naar een andere behuizing zal moeten omzien als de verkoop van de Willibrordkerk zijn beslag zal heb ben gekregen. Na morgenavond gaat de voormalige „Ruif" drie tot vier weken dicht om noodzakelijke verbouwingen te verrich ten. Voor dansen is nog geen vergunning gekregen, wel mag er vanavond een biertje getapt worden. RHENEN Aan de villa „Berghoe ve" werkzame schilders en loodgieters ontdekten in de loop van vrijdagoch tend een begin van brand in het rieten dak onder een dakkapel. De gealar meerde brandweer van Rhenen rukte binnen twee minuten uit om aanvanke lijk met twee motorspuitep het vuur te lijf te gaan. Als de spuitgasten dachten het vuur onder de knie te hebben, dan lekten de vlammen steeds weer op an dere plaatsen van het dak omhoog. Inmiddels werd de assistentie van de ladderwagen en de hulp van de Achter- bergse brandweer ingeroepen, waarna ongeveer tien stralen op het intussen rondom brandende dak konden worden gericht. De blussing ging gepaard met een enorme rookontwikkeling. Op vele plaatsen moest het riet wor- den losgetrokken. De blussingswerk- zaamheden vergden de gehele ochtend. Het dak ging totaal verloren. De villa liep veel waterschade op. Tijdens de blussingswerkzaamheden kreeg de brandwacht W. B. een van het dak vallend brandend stuk riet op z'n lichaam. Hij werd van de ladder ge sleurd en kwam onder het brandende riet terecht. Collega's richtten inmiddel- lijk de volle straal water op het slacht offer, dat gelukkig niets mankeerde, maar wel erg geschrokken was. De schade was gistermiddag nog niet bekend, maar loopt in de tienduizenden guldens. De villa werd in gereedheid gebracht voor de nieuwe directeur van de C. V. Kalkzandsteenfabriek „Voge lenzang", waarvan het gebouw eigen dom is. Het voltallige B. en W. was op het terrein aanwezig, evenals vele nieuws gierigen. De politie had de handen vol om het verkeer op de drukke Grebbe- weg in goede banen te leiden. De brandweer moest gebruik maken van bruggen om de slangen te beschermen. RHENEN Vrijdagochtend om vijf uur moest een chauffeur van een zware stenen wagen plotseling uitwij ken voor een fietser, die nabij de uit monding van de Bontekoestraat de He renstraat overstak. De vrachtwagen, ei gendom van de firma W. uit Overlang- broek, raakte daardoor op de parkeer haven voor de zaak van de heer Van W„ die daar zijn bestelauto gedurende de nacht had geparkeerd. De zware ko los schoof als een bulldozer door, nam de bestelauto mee en „walste" deze te gen het gerestaureerde stuk stadsmuur voor het gemeentehuis tot één grote hoop verwrongen blik. Een „in de weg" staande lantaarnpaal knapte af als een lucifer. De vrachtwagen kwam op het troitto^r tot stilstand. Van de fietser was geen spoor meer te bekennen toen de vrachtwagen chauffeur, die op weg was naar één van de kalkzandsteenfabrieken aan de Cuneralaan, naar de man was gaan zoe ken. Een employé van de heer Van W„ die omstreeks half zes kwam aanrijden, en die donderdagavond de sleutels van de bestelauto had meegenomen om er 's ochtends vroeg meteen mee naar het werk te kunnen rijden, wreef zijn ogen uit toen hij de puinhoop zag. Hij dacht in eerste instantie dat hij droomde. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor bij deze vreemde botsing. ]yien mag het geld verspillen noemen, x men mag de overheden een schrijnend tekort aan slagvaardigheid of visie verwijten hoe het zij: de met veel ophef aangekondigde mas sale oeverrecreatie langs de Veluwse stranden blijkt voorlopig een hersen schim te zijn. Het Eemmeer is, blij kens een nota van de Provinciale Wa terstaat van Utrecht, ongeschikt voor baders en zwemmers. Weldra zal er. naar wij verwachten een eensluidend rapport verschijnen over het Veluwe- randmeer. Dat zijn dan vele tientallen kilometers strand en duizenden hectares water, die ons zoals wel eens gezegd is door de drooglegging van de I.Tssel- meerpolders als het ware „in de schoot zijn geworpen". We maakten ons land groter en tevens vermenig vuldigen wjj de mogelijkheden om in dit kleine land te kunnen genieten van het water. Groene gierwolken en cadavers van een welvarende bio-industrie hebben in korte tijd heldere beken en sprengen gedegenereerd tot smerige open riolen die uitmonden in juist dié streken waar de recreatie tot bloei moest ko men. Scholen dode vissen kondigen de devaluatie aan van ons milieu. En we wachten maar. tot er nieuwe rap porten zijn verschenen, nog recentere nota's en er weer een serie verse commissies is geïnstalleerd. Alwéér komt onze ongerustheid veel Ia- ter dan ons welen. p twee dingen willen wij op voor hand alvast even wijzen: De tot het,nemen van maatregelen be voegde instanties hebben al enkele jaren lang geweten, dat de prachtige poldermeren tussen de dijken en het vaste land bezig waren sterk te ver ontreinigen. Onderzoekingen naar de kwaliteit van het water in de rand meren dateren niet van vandaag of gisteren, maar van enkele jaren gele den. Tóén was men eigenlijk al te laat, want iedereen kon zien aanko men dat naarmate de oppervlakte van het grote IJsselmeer werd ver kleind tot smalle stroken randmeren, er een extra grote kans op vervuiling zou ontstaan. Dal die vervuiling nog erger zou wor den naarmate de Veluwezoom steeds YEENENDAAL Voor vele reisbureaus betekenen het voorjaar en de /omer een koortsachtige pe riode. waarin aan vele aanvragen en boekingen moet worden voldaan. Zo ook voor het reisbureau De Haas. dat sinds kort reisagentschap is geworden voor de luchtvaarton derneming IATA. De heer II. J. Polman, chef van dit Yeenendaalse reisbureau, is blij met deze uitbrei ding. ,.VYe functioneren nu volledig als een volwassen reisbureau", stelt een tevreden heer Polman vast. De tijd is voor velen aangebroken, om de lang van te voren gemaakte vakantieplannen te realiseren. Ieder jaar lijkt de trek naar het buitenland toe te nemen. Aan deze grootste invasie naar de diverse va kantie-oorden hebben enkele hon derden reisbureaus een fors aandeel, waarbij door middel van folders, brochures en ander informatie-ma teriaal. zonnige oorden en fraaie stranden worden aangeprezen. Maar...wil men zich verzekeren dichter bevolkt werd. lag eveneens voor de hand. Bovendien, het is over bekend, dat elke Nederlander elk jaar meer vuil produceert. Nog afgezien van de stormachtige ontwikkeling van de bio-industrie, kon de overheid zien aankomen dat de vervuiling in de randmeren zou gaan accelereren. Maar nee, er moest eerst iets anders ge beuren. Dat is dan ook gebeurd en men is er nog druk mee bezig: fraaie wegen wijzen de badgast de weg naar de Veluwestranden met ruime par keerplaatsen, zonneweiden, toiletge bouwen, jachthavens en andere voor zieningen. Als rijpe appels uit de boom vielen in korte tijd subsidies uit de schatkist. Er zullen nu bordjes geschilderd moe ten worden waarin de badgasten liefst op een niet al te schokkende wijze, zal moeten worden medegedeeld dat zwemmen ongewenst is of zoals nu aan het Eemmeer gebeurt „ge schiedt op eigen risico". 17 r is nog iets anders. Een overheidsfunctionaris be klaagde zich er onlangs over, dat hij allerlei alarmerende situaties over waterverontreinigingen ..uit de krant moest te weten komen". Hjj vond dat kwalijk. „Men had óns moeten waar schuwen daar zijn we tenslotte voor..." Als een overheidsinstantie enkele jaren geleden al tot de conclusie komt. dat, letterlijk geciteerd, „een chemisch en bacteriologisch onderzoek van de randmeren zeer duidelijk de regelma tige en grote invloed aantoont van vervuiling door grote hoeveelheden afvalwater van voornamelijk huis houdelijke aard", dan mag veronder steld worden dat die overheid de vin ger aan de pols had gehouden. Als dan gezegd wordt: „Ja, maar dat was een andere dienst die toen tot die conclusie kwam", dan is het meteen duidelijk waar de schoen wringt.... eldcrland kreeg dezer dagen een nieuwe Gedeputeerde met een nieuwe portefeuille die voor Mi lieuhygiëne. Het zou geen kwaad kun nen als die eens een paar koppen te gen elkaar uit schudde. Daar is hij tenslotte niét voor, maar 't kan nuttig 1 zijn. van een goed bestede vakantie, dan zal men zich wel moeteh realiseren tijdig contact op te nemen met een reisbureau. Vaak genoeg wijst de praktijk uit, dat in mei en juni ge boren plannen weinig kans van sla gen hebben. Dit wil de heer Polman nog eens extra onderstrepen. Het komt vaak voor dat we in juni of later ndg aanvragen krijgen. Soms lukt het ons om er een oplossing voor te vin den en de mensen nog van een plaats kunnen verzekeren. Teleur stelling trachten we zoveel mogelijk te voorkomen, hoewel bij een late aanvraag de mensen er wel eens om vragen". Afhangend van de persoonlijke voorkeur, zijn het vooral de zuidelij ke landen, die een toevoer van va kantiegangers te verwerken krijgen. De daar als paddestoelen uit de grond rijzende campings zijn vaak overvol, p De caravan-- en tentbezitter zal daardoor vaak tevreden moeten zijn met een klein oppervlak voor zijn „nederzetting". Mensen, die de servi ce en het gemak boven het primitie ve en avontuurlijke zoeken, stellen via boekingen voor hotelapparte menten hun vakantierust garant. Welke landen de meeste voorkpeur genieten, kan de heer Polman pre cies vertellen. „Grootste trekpleister is Spanje. Jarenlang is dit land het vakantieland geweest voor de „ge goeden", maar het is de laatste jaren bereikbaar geworden voor iedereen. Hiertoe dragen zeer zeker de reisbu reaus bij, die hun voorlichting elk jaar sterk uitbreiden." Die sterke uitbreiding van voorlichting valt ook duidelijk te betreuren bij het reis bureau De Haas, waar lange wand kasten met reisgidsen en folders een aanblik geven, die duidt op grote belangstelling voor dichtbij en veraf gelegen vakantie-oorden. „In de laatste jaren is er door de reisbureaus veel nadruk gelegd op de groepsreizen per bus of per vlieg tuig. Het massa-vervoer heeft tot gevolg, dat de passage-prijzen da» len". De heer Polman merkt zelf dit verschijnsel ook, omdat het percen tage aanvragen voor vliegreizen aan zijn bureau de laatste jaren is geste gen. Opmerkelijk is het, dat het aantal vlieg-„lustigen" circa tachtig procent bedraagt. Deels komt het doordat de af te leggen afstand naar het vakantiedoel in een kort tijdsbestek kan worden overbrugd, anderdeels wil men wel eens de sen satie van het vliegen beleven. In de groepsreizen per bus valt enige verandering te bespeuren. „Procentsgewijs neemt het aantal personen, dat per bus naar het va kantiedoel reist af. Het zijn over het algemeen nog maar weinig jon geren, -die zich laten inschrijven.- Ouderen daarentegen vinden deze vorm van vakantie, waarbij de ge hele verzorging is inbegrepen, nog wel aantrekkelijk. De service in het hotel, de daaraan gekoppelde sight seeings, met daarbij de begeleiding van een reisleider spreekt deze leef tijdsgroep nog wel aan. Voor het aantrekken van reislei ders stelt het reisbureau hoge ei. - „een reisleider zal een gedegen ken nis van het land moeten hebben, waar hij met de groep naar toe gaat. Verder een goede talenkennis en correcte omgangsvormen. De belangstelling voor de Scandi navische landen stijgt de laatste ja ren. Deze landen winnen aan inte resse, vanwege hun verrassend land schap en de mentaliteit der bevol king. Van belang is hierbij ook de vergelijkbare levensstandaard van deze landen met Nederland". Van de Oostbloklanden, komen vooral Roemenië en Bulgarije meer in trek bij de toeristen. Oorzaak volgens de heer Polman: „Doordat de stranden in deze landen van goede kwaliteit zijn en de hotels de concurrentie met de westerse we reld goed aankunnen, verwisselt men nu eens de Middellandse Zee- ervaringen met deze landen". Bij toeristen, die Rusland als va kantiedoel hebben uitgekozen blijkt vaak een element van nieuwsgierig heid de doorslag te geven. Overigens worden de taalmoeilijkheden en de ongunstig liggende waarde van het geld bij deze keuze nog wel eens onderschat". Dat velen hun vakantie-genoegens niet zo erg van huis zoeken, blijkt wel uit het feit dat de Rijnreizen nog volop in de belangstelling staan. Opmerkelijk is volgens de heer Polman de tendens voor het houden van een tweede vakantie. „Steeds meer mensen trekken in november, december en januari naar landen waar wintersport bedreven wordt. Ook hiervoor geldt het ad vies dat men zich tijdig in verbin ding moet stellen met reisbureaus. '>'VSAA<\AAAA/VAA^V\AAAAAAA/>A^A/WS/^|/VW VEENENDAAL Door de Brass-Band „AMSTERDAM" o.l.v. Meindert Boekei die op woensdagavond 24 juni in het Raadhuis te Veenendaal een hemds mouw-concert zal geven zal het volgen de programma worden uitgevoerd. 1. Kroningsmars, Meyerbeer; 2. The Johan Krieger Suite, A. de Arend; 3. Les Préludes, List; 4. I heard the voi ces, Arr. M. Boekei; 5. Gesang Scene, Wilh. Popp (Arr. M. Boekei); 6. The Standard of St. Georgp, Karreth- J. Al- ford. ADVERTENT1V.

De Vallei | 1970 | | pagina 3