Over de grenzen Grenswijzigingsbeleid in Gelderland heeft een frisse aanpak nodig Bloedige botsing in Sahara Nieuwe cao voor klein-metaal Looptijd half jaar Hongerstakers bij Congres Tijdens droogte graag weinig oefenen met schieten Waar blijft spaarloon Heath De fractie is veel te passief Massamoord in Vietnam Zware taak voor gedeputeerde Verberk CH-jongeren Taxistaking in Eindhoven opgeheven Burgemeesters na de brand: ISVV klaagt Nederlanders krijgen 6 maand en boete de beste hekken komen uit Best1 Vakantie- uitkering voor cursisten vakopleiding Meer schot Zutphen Annexatie Prinses Margriet en echtgenoot naar Suriname Boter gesmokkeld B G levert gegarandeerd roestvrije hekwerkendoor geheel Nederland tegen de scherpste prijzen. ZATERDAG 20 JUNI 1970 voeging van het Warnsveld aan dat Zutphen en Vorden het dorp Eefde met ten westen daarvan GS-lid H. J. AVerberk grenzen wijzigen (Van een onzer redacteuren) ARNHEM De Gelderse gedepu teerde H. J. A. Verberk in de hele provincie bekend als een hard en zéér exact werkend bestuurder gaat een moeilijke periode tegemoet nu hem be halve het toezicht op de gemeenten ((een portefeuille die hij ook in de vo rige perioden beheerde) ook de ge meentelijke grenswijzigingen en de be stuurlijke organisatie zijn toegewezen. Het grote gezag dat de heer Verberk in Gelderland geniet zal hem ook bij het beheer van déze portefeuille erg van pas komen omdat zowel de be stuurlijke organisatie (gewestvorming in agglomeraties) als de grenswijzigin gen juist een erg belangrijke rol in het beleid van het provinciaal bestuur zullen spelen. Men onderschatte deze materie niet. Staatssecretaris v. Veen (Binnenlandse Zaken) heeft deze week in de Tweede Kamer meegedeeld dat ongeveer dertig procent van de ca. negenhonderd Ne derlandse gemeenten in aanmerking komt voor grenswijziging, herindeling en/of samenvoeging; dit betekent dat het ministerie van binnenlandse zaken zijn handen vól aan deze materie zal hebben; ook Gelderland zal deze grens- wijzigingsgolf moeten ondergaan. Men kan moeilijk zeggen dat het in dit ge west met de grenswijzigingen van een leien dakje gegaan is. In de afgelopen weken is dit overduidelijk geïllustreerd bij de behandeling van voorstellen van Gedeputeerde Staten v Gelderland inzake de gemeentelijke herindeling op de Noordwest-Veluwe in casu Erme- lo en Harderwijk en grenswijzigin gen die de stad Zutphen wat meer lucht moeten geven. Vooral door de aandrang die minister Beernink en de Kamercommissie van binnenlandse zaken uitgeoefend hebben lijkt er nu wat meer schot in de grens wijzigingsprocedure Ermelo-Harder- wijk-Nunspeet te zitten. Naar wij ver nemen is uit Den Haag heel sterke druk op Arnhem uitgeoefend om de procedure te versnellen; minister Beer nink wil het wetsontwerp waarin de grenswijziging vervat zal zijn nog vóór de Kamerverkiezingen van mei 1971 in dienen en dat betekent dat een defini tief voorontwerp van GS uiterlijk dit najaar uit Arnhem naar Den Haag moet zijn gezonden. Men heeft kunnen lezen dat de kern van het ministeriële voorstel aan de Staten-Generaal zal zijn dat Ermelo en Nunspeet twee gemeenten worden en Ermelo een klein deel van zijn grond gebied aan Harderwijk afstaat om deze snel groeiende gemeente wat meer ruimte voor woningbouw te geven. In deze zin hebben GS het voorstel aan de gemeentebesturen van Ermelo en Har derwijk geformuleerd dat in de afgelo pen dagen door de beide gemeenteraden behandeld is. Uit het nadere voorstel van GS blijkt dat zij onder het „Erme lo" dat gebied aan Harderwijk zou moeten afstaan het toekomstige Ermelo (zonder Nunspeet) verstaan wat in Er melo weer veel verzet heeft uitgelokt omdat daar onder het „ministeriële Er melo" de huidige gemeente Ermelo wordt verstaan. Daarom heeft de ge meenteraad van Ermelo een alternatief plan opgesteld waarin ook de nieuwe gemeente Nunspeet wat grondgebied aan Harderwijk afstaat. De raad van Harderwijk is op zijn beurt van mening dat het vroegere grenswijzigingsontwerp (Ermelo en Nunspeet uit elkaar halen een nieuwe gemeente Nunspeet stichten en het grondgebied van het dorp Ermelo e.o. aan Harderwijk toevoegen) beter was. Toch zal Harderwijk akkoord gaan met de visie van minister Beernink zij het zonder enthousiasme. Nu moet men zich in het Huis der Provincie wéér met deze materie gaan bezighouden en een poging doen om én in de geest van minister Beernink te werken én de gemeenteraden van Er melo en Harderwijk met het nieuwe voorstel te verzoenen. Ook in Arnhem is men ervan overtuigd dat nu spijkers met koppen geslagen moeten worden en gedeputeerde Verberk is er de man wel na om dit te doen. grondgebied van van de gemeente én overgang van omgeving en het gelegen potentiële Het andere actuele grenswijzigings- voorstel betreft de gemeenten Zutphen. Gorssel, Warnsveld en Vorden. In de afgelopen weken zijn de door GS op 4 maart aan de gemeentebesturen gezon den voorstellen in de raden van Zut phen, Warnsveld en Gorssel behandeld men kan niet bepaald /.eggen dat de Arnhemse stukken met gejuich begroet zijn. Tot de belangrijkste punten van GS-voorstel behoren de opheffing de gemeente Warnsveld en de toe industrieterrein van Gorssel naar Zut phen. Deze maand moeten alle betrokken gemeentebesturen gereageerd hebben en dan hebben GS vier maanden de tijd om hun advies aan de minister van bin nenlandse zaken uit te brengen zodat een eventueel wetsontwerp in 1971 het licht kan zien. GS hebben hun voorstellen inzake het grensbeloop in deze regio sinds 1964 voortdurend gewijzigd maar nu lijkt een definitieve keuze te zijn gemaakt. Belangrijkste argumenten van GS om deze grenswijziging te entameren zijn: volgens recente berekeningen hebben Zutphen en zijn wijde omgeving ten oosten van de IJssel tot het jaar 2000 naast de ruimte, benodigd voor de groei van bestaande bedrijven nóg 115 ha in dustrieterrein nodig. Om versnippering te voorkomen zou de ruimte daarv^lr bij de hoofdkern van het gebied, Zut phen, gezocht kunnen worden. Het Gorsselse gebied tussen het Twenteka naal, de IJssel, Nederlands Mettray en de spoorlijn Deventer-Zutphen is, hoe wel niet voldoende groot, naar de me ning van GS erg geschikt om voor een deel in deze behoefte te voorzien. De agglomeratie Zutphen (stad Zut phen en de dorpen Eefde en Warns veld) zou in 2000 woongelegenheid moeten bieden aan ongeveer 64.000 inwoners. Daarom moeten beide dor pen nauw verbonden worden met de gemeente Zutphen en is annexatie op haar plaats. Hevig is het verzet tegen deze voor stellen van de zijde van Warnsveld (dat als gemeente opgeheven zou worden), maar ook van Gorssel dat dan een fraaie kern, Eefde, ziet verdwijnen. Gorssel heeft er een goed uitgevoerd boekje aan gewijd om de z.i. foutieve redenering van GS fel aan te vallen „Grenswijziging Gorssel-Zutphen: niet urgent, niet nodig". Met name in de raad van Gorssel vraagt men zich af of het niet beter zou zijn een en ander in RABAT Bij een botsing tussen demonstranten en Spaanse troepen in El Aioen in de Spaanse Sahara zijn tien mensen gedood of verwond. Naar het Marokkaanse persbureau M.A.P. meldde, is een door de Spaanse mili taire gouverneur georganiseerde beto ging uit de hand gelopen. Ongeveer tweeduizend betogers had den in spreekkoor de koloniale overheid beschimpt en vrijheid voor het gebied geëist. Spaanse troepen hadden daarop het vuur op de menigte geopend. Ver scheidene stamhoofden zouden zijn aangehouden. het kader van de Stedendriehoek Apel- doorn-Deventer-Zutphen te bezien. Ook Zutphen is niet helemaal tevreden met de GS-voorstellen; de bestuurders van de stad van St. Walburgis zouden de grenzen van Zutphen liever wat ruimer getrokken hebben willen zien. Al met al wordt ook dit een heet hangijzer, straks in Arnhem en wat la ter in Den Haag. Van Gedeputeerde Verberk mag gevraagd worden de grenswijzigingszaken in deze provincie met kracht aan te pakken omdat èl te langdurige onzekerheid de sfeer niet verbetert, maar duidelijk verslechtert. Zeker zal er op dit gebied in Gelder land in de naaste toekomst heel wat op een nieuwe manier aangepakt moeten worden en daaraan heeft de heer Ver berk geen benijdenswaardige taak! DEN HAAG De commissie fractie begeleiding van de CH-jongerenorgani- satiie kan zich niet aan de indruk ont trekken, dat de deskundigheid van de CH-fractie in de Tweede Kamer „in haar algemeenheid pover is". Hetzelfde geldt naar de mening van deze commis sie, voor de politieke ervaring. De com missie fractiebegeleiding zegt dit in een vrijdag verschenen rapport. In het rapport wordt gesteld, dat. als geheel de fractie „nauwelijks als crea tief beschouwd kan worden". Het be houdende deel van de Unie is, naar de mening van de commissie, oververte genwoordigd in de fractie. Dit schept een kloof tussen de politieke opvattin gen welke bestaan in de partijorganen en het beleid van de fractie. In het rapport komt men tot de con clusie, dat de fractie te passief is. Dat de fractie laat en vaak voorzichtig rea geert op politieke gebeurtenissen en dat men te weinig bereid is risico te lopen met zijn politieke overtuiging, „hetgeen de kleurloze indruk bij de kiezer ver sterkt". DEN HAAG Werkgevers en werk nemers in de metaalnijverheid zijn overeengekomen een collectieve arbeids overeenkomst aan te gaan met. een looptijd van een half jaar, nl' van 1 juli t/ni 31 december 1970. Daarmee is een eind gekomen aan het cao-loze tijdperk dat sinds 1 januari jl. bestaat, nadat de werknemers op 14 november jl. de on derhandelingen over een nieuwe cao hadden afgebroken. Aanleiding voor de werknemers daar toe was de weigering van werkgevers bij te dragen aan een fonds voor scho- lings- en vormingsactiviteiten van vak bondsleden. In de nieuwe halfjarige cao, die niet voor de motorvoertuigen branche geldt, omdat daarvoor al eerder in het jaar een cao werd afgesloten, komt een loonsverhoging met terugwerkende kracht van 4,75 procent met ingang van 9 BRUSSEL Vijf van Europa's grootste vliegtuigfabrieken hebben be sloten tot vergaande samenwerking teneinde de Amerikaanse concurrentie het hoofd te kunnen bieden. De vijf zijnFokker (Nederland), VFWW (Duitsland), Fiat (Italië), Sabca (België) en Dassault (Frankrijk). De hongerstakers bij de ingang van het Haagse Congresgebouw, waar het wereldvoedselcongres wordt gehouden, doen van alles om de congresgangers op hun taken te wijzen. Zij gaan discussies aan, nodigen anderen uit mee te „hon geren" en organiseerden gisteren een collecte om met de opbrengst daarvan de noden elders te helpen lenigen. EINDHOVEN Vrijdagmorgen hebben de Eindhovense taxichaufeurs de sta king, die 26 dagen heeft geduurd, op geheven. Het loon van de chauffeurs is na overleg met de werkgevers op ge middeld 165 tot 170 gulden per week gebracht, hetgeen is vastgelegd in een aanvullende C.A.O. Bij de staking waren meer dan hon derd taxichauffeurs betrokken. (Van een onzer redacteuren) 't HARDE De burgemeesters Luiting Maten en Westerhuis van de gemeen ten Oldebroek en Doornspijk zijn voorstanders van het beperken van schiet oefeningen in droge tijden. „Op de een of andere manier moet er een oplossing in die zin te vinden zijn", vertelde burgemeester Luiting Maten, „want toen een aantal jaren geleden de recreanten klaagden over het geluid van de schiet oefeningen, zijn ook maatregelen getroffen. Overigens, tussen de gemeentebe sturen en de militairen bestaat een uitstekende samenwerking". Door de brand is in de gemeente Ol- toe dat de brand bijzonder moeilijk te De heren Bultman en Mouwer. respectievelijk plaatsvervangend comman dant van de gemeentelijke brandweer Oldebroek en adjudant rijkspolitie, bespreken de situatie voor een perceel geblakerd bos. Bijna driehonderd hectare ziet er zo uit. De bomen moeten worden gerooid en dan begint het langzame proces van de beplanting. debroek ruim 200 ha bos verloren fee- gaan. De heer Luiting Maten: „Op gere gelde tijden ontstaan hier brandjes door de schietoefeningen. Bijna altijd slaagt de militaire brandweer erin de zaak te blussen, maar gisteren was er geen kruid tegen gewassen. Wat we nu moe ten doen is het geweer aan de voet hou den. Ervoor'zorgen dat het risico voor brand tot het minimum beperkt wordt en daardoor lijkt mij een beperking in de droge tijd een noodzakelijkheid". De burgemeester zegt niet te preken voor eigen parochie alleen, want ook Oir- schot, Vliehors en andere in bos en heide gelegen schietterreinen kan zoiets overkomen als 't Harde. Overste Van de Berg van de Leger plaats 't Harde sluit de mogelijkheid niet uit dat de brand ontstaan is door toedoen van militairen. Anderzijds be toogt hij dat beperking van de oefenin gen in droge perioden inbreuk maakt op de opleiding van de militairen. De generale staf heeft opdracht gegeven een onderzoek in te stellen en naar de mening van de overste zal dit rapport snel afkomen. Onderwijs blijven mili tairen, politie en brandwachten min of meer paraat tot maandagmorgen. De plaatsvervangend commandant van de Doornspijkse brandweer de heer Van Hulsteijn schat de schade op een half miljoen gulden. Uiteindelijk wordt dit een veel hoger bedrag, want de overgebleven bomen moeten eerst gerooid worden, dan moet er geploegd worden en vervolgens kan 2 a 3-jarig naaldhout gepoot worden. Doorgaans moet rekening gehouden worden met een belangrijk verlies van de jonge aanplant, zodat het minstens vijftien jaar zal duren voordat gesproken kan worden van begroeiing. De verbrande bospercelen zijn grotendeels particulier terrein. Het publiek mag hier komen via wandelkaarten. De ramp heeft aangetoond dat op het gebied van comunicatie nog wel het een en ander beter moet worden. Naai de verwachting van de heer Van Hul steijn zal op korte termijn hierover ge sproken worden. Wel voegt hii er"" bestrijden was, omdat de vuurstorm (met kroonvuur) sneller was dan brand weerauto's kunnen rijden. In totaal zijn 26 brandweerkorpsen (300 brandweer lieden), tweehonderd politiemensen en 2000 militairen ingezet. Zowel Van Hul steijn als zijn collega van het Olde- broekse corps, de heer Bultman, zijn vol lof over het optreden en de inzet van de vrijwillige brandweer. „We wer den vooral in het begin van teveel zij den gealarmeerd", vertelt de laatste. De adjudant Mouwer van de Rijkspo litie coördineerde gisteren het optreden van de politie. Daar hebben zich geen communicatie-stoornissen voorgedaan, al gebeurde het weleens dat men op hetzelfde kapaal berichten doorgaf. Naar zijn mening kon het politie versterkt met militaire politie en ge steund door adjudant Dijkstra uit Ol debroek de consternatie die vooral in 't Harde en in het verkeer ontstond naar behoren aan. „De politie heeft in georganiseerd verband en individueel uitstekend gewerkt", zei hij. Gistermiddag is een (tijdelijk) par keerverbod langs de Eperweg ingesteld over een lengte van twee kilometer. De gehavende omgeving van 't Harde trok veel nieuwsgierigen. DEN HAAG Op uitnodiging van de regering van Suriname zullen prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven van U tot 17 augustus een bezoek aan Suriname brengen. Op hun huwelijks reis in 1967 brachten zij reeds een be zoek aan de Nederlandse Antillen. In aansluiting op hun verblijf in Su riname reist het paar naar Canada, waar prinses Margriet op 21 augustus de 92ste Canadese nationale jaarbeurs officieel zal openen. 1 januari jl voor. Per 1 juli wordt een verhoging van 2,5 procent geldig. De werktijd wordt verkort tot 42 1/2 uur per week, de vakantie uitgebreid met een dag tot zeventien, waarvan maximaal drie voor collectieve snipper dagen kunnen worden aangewezen. Het minimum van de vakantietoeslag wordt verhoogd tot f 576,-. Verder zijn bepalingen opgenomen voor vergoedin gen bij het volgen van parttime-, vak- en/of vormingsonderwijs. De cao bevat ook een bepaling over de bijdrage van werkgevers aan een fonds voor vormings- en scholingsacti viteiten van vakbondsleden. Daarover was na een stakingsactie en een kort geding al eerder overeenstemming be reikt. UTRECHT „Wanneer hoe langer hoe meer blijkt dat de positieve ideeën van de vakbeweging, die de belangen van de werknemers verbinden met een evenwichtige economische ontwikke ling, openlijk of minder openlijk gesa boteerd worden, dan moet men niet klagen als er minder redelijke eisen in het directe vlak van de lonen gesteld gaan worden", aldus het NW in zijn officieel orgaan „De Vakbeweging". Het NW vindt het een wonderlijke zaak, dat nu regering, volksvertegen woordiging en bijna alle politieke par tijen zich voor het spaarloon hebben uitgesproken, er toch niets gebeurt. „En dan klagen dat er in Nederland een wantrouwen tegen de politiek bestaat", aldus het NW, dat aanneemt dat een vrijstelling van belasting en van sociale verzekeringslasten de voornaamste hin derpaal voor een algemene toepassing van het spaarloon is. Een onaanvaardbare zaak noemt het NW het betalen van belasting over in komensbestanddelen, die soms pas na zeer lange tijd ter beschikking van de werknemer komen. DA NANG De korporaal van de Amerikaanse mariniers, Michael S. Krichten, heeft vrijdag verklaard, dat vier metgezellen in een patrouille op 19 februari van dit jaar in het dorp Son Thang 16 Vietnamese vrouwen en kin deren neerschoten. Son Thang ligt 45 km ten zuiden van Da Nang. De 19 jaar oude Krichten zei dat de vijf vrouwen en 11 kinderen gelast werd uit hun huizen te komen. Zij werden vervolgens op bevel van de pa trouille-leider, de 20-jarige soldaat (maar toen korporaal) Randell D. Her- rod, doodgeschoten. „Ik wil dat deze mensen gedood wor den", zou Herrod volgens Krichten ge zegd hebben toen de mannen aarzelden. De verklaring werd afgelegd op de derde dag van het proces tegen de 21- jarige soldaat Michael A. Schwarz, een scherpschutter, die tot de patrouille be hoorde. BOULOGNE SUR MER De recht bank in de Franse plaats Boulogne sur Mer heeft vrijdag twee Nederlanders, de 34-jarige A. S. en de 23-jarige F. Z. wegens smokkel tot zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Een van hun medeplichtigen, de 28-jarige O. T. werd bij verstek tot een jaar gevange nisstraf veroordeeld. Betrokkenen zijn schuldig bevonden aan het smokkelen van achttien ton bo ter. In de nacht van 25 op 26 januari werden zij door de Franse douane be trapt op het lossen van de boter uit het Nederlandse schip „Holchart" en het overladen in twee vrachtwagens in de haven van Calais. Zij namen 'de vlucht maar twee van hen konden snel worden gearresteerd. De kapitein A. S. en de matroos F. Z„ O. T. en de 64-jarige M. K. zijn voortvluchtig. S. Z. en T. zijn tevens veroordeeld tot een boete van 3,1 miljoen franc. De som die de boter heeft opgebracht, 137.730 franc, is eveneens in beslag ge nomen. ADVERTENTIE Aanhangers van de conservatieve lel- der Edward Heath riepen: „We houden van je, Ted" en omhelsden de gebronsde 53-jarige vrijgezel die vrijdagmorgen vrijwel zeker was Ha rold Wilson in Downingstreet 10 op te volgen. Heath smaakte de overwinning dubbel - zoet, omdat de opiniepeilingen nog slechts een week geleden een grote nederlaag voor de conservatieven en het vrijwel zekere einde van de poli tieke ioopbaan van Heath hadden voorspeld. Heath, toch al bekend vanwege zfjn „volle maansglimlach", arriveerde vrijdagochtend stralend op het hoofdkwartier van de conservatieve partij. Ondanks zijn Oxford-accent. zijn zeewaardig jacht en andere eigenaar digheden. heeft Heath toch nooit he lemaal behoord tot de „inner-circle" van de partij, die van oudsher steunt op traditie, geld en privileges. De vader van Heath was een timmer man. zyn moeder diende by een lady. Heath heeft zjjn scholing niet op de grote scholen als Eton of Harrow ge kregen. Maar niettemin is Heath conservatief geworden h(| huldigt een filosofie die erop neerkomt dat iedereen rijk dom moet kunnen vergaren. „De sleutel tot alles is het scheppen van meer nationale voorspoed" heeft Heath eens in een vraaggesprek ge zegd. „Zonder een zekere voorspoed kan men geen volledig leven hebben reizen, boeken kopen en niet uit de bibliotheek lenen, theater". Als je een leven wilt leiden dat actief is dan is dit de basis". Ueath is een enthousiast musicus en een voortreffelijk organist. Als h(j tijd heeft, mag by ook graag een koor dirigeren. Het feit dat Heath niet getrouwd is, wordt door velen als een hindernis in zijn carrière gezien. Daar had hy het volgende commentaar op: „Iemand die zou trouwen om een betere premier te zijn, zou noch een goede premier noch een goede echtge noot zijn". Toen een aantrekkelijke blonde dame van 32 onlangs met hem op zyn jacht vertoefde werd er, natuurlijk, ge sproken van een ontluikende roman ce. „Onzin", zei Heath, „zij is een vriendin van de schipper". De liefde van Heath voor het zeezeilen heeft hem geen kwaad gedaan bij de verkiezingen. In december won hij de 630 mijls race van Sydney naar Ho- bart. By de finish goot Heath, ruig en nat als hij was een groot glas bier naar binnen en zei: „Op myn meest spor tieve prestatie". Waarschijnlijk is zijn overwinning aan de stembus een nog grotere prestatie. Engelands toekomstige eerste minister zal echter nog grotere prestaties moe ten leveren, straks in de komende vier jaren. TED HEATH prestatie In de verkiezingscampagne heeft Heath voortdurend het economische beleid van Labour aangevallen hij richtte zijn pijlen vooral op de steeds stijgende prijzen en de verlam mende belastingen. „Wij hebben voor de economie een vol ledig andere benadering", zei Heath. ,Wij willen de mensen sti mulansen verschaffen opdat de pro- duktie wordt bevorderd en hun per soonlijk welzijn daarmee gebaat is." Het conservatieve verkiezingsprogram ma dat onder Heath is opgesteld bevatte de volgende hoofdpunten „Geen verplichte loonbeheersing. Wij willen hogere produktie en beloning voor iedereen, die daaraan wil mee werken. „Wij willen een economie die is geba seerd op grotere werkgelegenheid, hogere lonen en lagere kosten. „Wij zullen de belastingheffing en in de eerste plaats de inkomstenbe lasting herzien en ervoor zorgen dat de arbeiders een groter deel van hun loon in de hand krijgen. „De middelen voor deze maatregelen zullen wi.i vinden bezuiniging op de overheidsuitgaven en het afstoten van niet noodzakelijke overheidsta ken. Wat betreft de immigratie van kleur lingen heeft Heat.h zich opgesteld tegenover zijn partijgenoot Enoch Po well. De conservatieven willen de im migratie aan strenge beperkingen on derwerpen. maar zijn niet meegegaan met Powell die wil dat de kleurlingen naar hun landen van herkomst wor den teruggestuurd. DEN HAAG De minister van so ciale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink, heeft mede op advies van de raad voor de arbeidsmarkt besloten de cursisten van de centra voor vak opleiding van volwassen ook in aan merking te brengen voor een vakantie- uitkering.

De Vallei | 1970 | | pagina 5