i! Gianni Rivera overtuigd van overwinning 13 ojoed Rindt snelste Geen wijzigingen in degrada tieregeling Zonder publiek Go Ahead K- Spakenburg wordt woensdag voortgezet West-Duilsland /onder Beckenbauer SPORT IN '7 WEEKEND OP RADIO EN TV Sij brands: remise Terrein nog niet bekend wë. WÈ Toto 48 Zeven met OISTERW1JK Met het oog op de Tour. gereed voor vertrek naar startplaats Limo ges. wil ploegleider Ton Vissers (48) in zijn onverwoestbare opti misme de realiteit toch wel voor rang geven. KANS GEKREGEN PACT Record Wilma van den Berg ZELFVERTROUWEN ALLES OVERTUIGD CIRCUIT ZANDVOORT LONDEN Dit weekeinde zwenkt de focus van het internatio nale sportgebeuren van het gigantische Aztekenstadion van Me xico naar het pittoreske landelijk gelegen Londense voorstadje Wimbledon. Nog geen vierentwintig uur na het laatste fluitsignaal van de halve finale van het wereldkampioenschap, zal Rod Laver de bal opgooien voor de eerste service van het traditionele belang rijkste tenniskampioenschap van het jaar. mg-tests Dop zijn negatief SPORT IN 'T KORT UTRECHT Het sectiebe stuur zaterdagamateurvoetbal van de KNVB heeft zich bezig gehouden met de ongeregeldhe den tijdens de wedstrijd tussen Go Ahead Kampen en Spaken burg. waarbij scheidsrechter Postma na 27 minuten van de eerste helft gedwongen was de strijd te staken, toen toeschou wers het veld van DVS'33 te Er- melo opstroomden met het ge volg dat een algemene vechtpar tij ontstond. De aanvoerder van het Nederlands amateurelftal de Kampenaar Henk Kiel werd ernstig gewond. OKKER DAMES ZATERDAG 20 JUNI 1970 sport vyyys 'AWA ft## Ton Vissers: Merckx zal niet zo domineren als vorig MEXICO STAD De twee finalisten van het wereldkampioenschap voetbal 1970. Brazilië en Italië, die beide de gehele donderdag gebruikten om hun wonden, blauwe plekken en stijve spieren te genezen, zullen morgenmiddag volledig in het Aztekenstadion kunnen aantreden. Alle spelers zijn fit ver klaard. De meestal nogal zwijgzame ker voelden in de warmte van Valcareggi, coach van de Italia nen, zei over de eindstrijd: ,,Ik zal het elftal waarschijnlijk niet wijzi gen. De ploeg loopt zo gesmeerd als een machine en het zou niet verstandig zijn om er onderdelen uit te halen." Gianni Rivera, de as van het elf tal, was overtuigd van de overwin ning: ,,In de vorm, die wij nu heb ben is zelfs Brazilië niet in staat om ons te weerstaan." De Brazilianen, die zich zeer lek- Guadelajara (meer dan 90 graden Fahrenheit), zijn banger voor re gen dan voor de Italianen. Welke vorm van neerslag dan ook is voor het Braziliaanse samba-voetbal fu nest en daarom richten zij allen steelse schietgebedjes tot de Mexi caanse regengod Tlaloc. Een poging van de Brazilianen om door een korte training vast wat aan het veld van het Azteken stadion te wennen ging gisteren niet door. De FIFA gaf geen toe stemming. HILVERSUM In het programma „Studio Sport", dat de NOS-televisie morgen van 21.35 tot 22.20 uur via Ne derland 2 uitzendt, wordt aandacht be steed aan de volgende sportevenemen ten: Nederlands kampioenschap wiel rennen op de weg voor amateurs en profs in Helmond; draverij om de Grote Fokkersprijs op Mereveld (paardensport); internationale kanowedstrijden te Eefde. „Langs de Lijn", het sportprogramma van de NOS-radio dat van 14.02 tot 17.00 uur via Hilversum 3 en van 18.10 tot 18.30 uur via Hilversum 1 wordt uit gezonden, bevat de volgende onderwer pen: De amateur-voetbalwedstrijd Uit- hoorn-Sneek om het kampioenschap van Nederland; Nationale kampioenschappen wiel rennen in Helmond; Grand Prix van Zandvoort; Martini-Regatta in Groningen. De NOS-televisie zendt op zaterdag 27 juni van 22.55 tot 23.15 uur via Ne derland 1 een gefilmde impressie uit van de die dag in Assen te rijden races om de Grote Prijs van Nederland, de Tourist Trophy. MONTE CARLO De partij in de zeventiende ronde van de „Challenge Mondiale", tussen de Nederlandse dam mer Ton Sybrands en Rus Koeperman is geëindigd in een remise. Aan kop staan dus nu nog steeds Koeperman en Sijbrands, die ieder 23 punten uit vijf tien partijen vergaarden. Uitslagen zeventiende ronde: Slaby (Bel.)-Hisard (Fra) 02; Koeper man (Rus)-Sijbrand (Ned) 11; Gant- warg (Rus)-Cazemir (Zwi) 20; Salet- nik (Ita)-Agliardi (Mona) 11; Ram- charan (Sur) was vrij. Stand aan kop na 17 ronden: 1. Sijbrands 23 punten uit 15 partijen; 2. Koeperman 23 punten uit 15 partijen; 3. (ïantwarg 22 punten uit 15 partijen; 4. Hksard 20 punten uit 15 partijen. DEN HAAG De cijfers van toto 48: Aantal deelnemers: 385.575; inleg: 728.092.80; prijzenbedrijg 327.641,76. Beschikbaar voor eerste en derde prijs; 98.292.53. Zeven met dertien goede uitslagen krijgen: 14.041,80, 1518 derde prijs-winnaars krijgen: 64,70. Beschikbaar voor tweede en ex tra prijs: 65.528,35 177 tweede prijs winnaars krijgen: 370,20 593 extra- prijs-winnaars krijgen: 110,40. jaar Hij geeft toe: „Wat Merckx en Ocana betreft maakt ik me niet te veel illu sies. Zij zijn naar mijn gevoel de sterk- sten. Merckx voorop natuurlijk, maar daarachter toch wel Ocana, die ik de Ronde van Spanje heb zien winnen. Een geweldige coureur, die de kans die hij eindelijk heeft gekregen in de ploeg van BIC met beide handen heeft gegrepen". „Vooral daarom geloof ik dat de Tour ondanks alle formidabele presta ties van Merckx heel interessant kan worden. Om maar eens wat te noemen: Ocana kan, mits hij goed wordt ge steund, een zware concurrent worden. Ook denk ik aan Pingeon, die dit sei zoen werkelijk weer in formidabele vorm is. Zo zijn er nog wel een paar groten te noemen, die deze Tour een belangrijke wending kunnen geven. Van heel groot belang is daarbij ook hoe de ploeg van Merckx zich zal hou den. Hebben zijn knechten tot nu toe niet zoveel gedaan, dat zij zijn opge brand als het er in de Tour werkelijk om gaat? En vergeet ook Rini Wagtmans niet, die door zijn brutale rijden wel kan profiteren van een samenzwering tegen Merckx, waardoor er op hem misschien niet zo scherp wordt gelet. Want dat er noodgedwongen door verschillende sa menwerkende ploegen tegen Merckx een pact zal worden gesmeed staat voor mij wel vast". Ton Visers, de optimist die de reali teit niet vergeten mag, kijkt vooruit. De optimist in hem denkt hardop, zo dra hij wordt geconfronteerd met po vere resultaten van zijn renners in het voorseizoen: „We hebben nogal wat zie ken en geblesseerden gehad, maar in de Ronde van Spanje (de grote vuurproef) ging het heel wat beter. En dat zat er ook wel in, omdat verschillende renners Wagtmans, Pijnen zich speciaal hebben voorbereid op de Tour. In WARSCHAU Tijdens atletiekwed strijden in Warschau, de zogenoemde „Kusocinski Memorial" heeft Wilma van den Berg vrijdag het Nederlands record op de 100 m dames verbeterd en gebracht op 11.2 sec. Het oude record stond reeds op haar naam met 11.4 sec. Spanje werd Pijnen vier keer tweede, achter eindwinnaar Ocana en als Pijnen op de piste kort voor de streep niet was gevallen zou hij zeker als eerste zijn geëindigd in dat ritje". In die Ronde van Spanje deed de equipe van Vissers zelfvertrouwen op: negende plaats tenslotte voor Pijnen, Wagtmans uitgeroepen tot de strijdlus- tigste renner, aVn der Vleuten winaar van het sprintklassement. Ton Vissers, de optimist, blijkt naasl Wagtmans vooral te bouwen op René Pijnen. „De één zal zich optrekken aan de ander en dat kan in het voordeel zijn van mijn hele ploeg". Bij wijze van goed bedoeld stuntje heeft hij alle belangstellenden inge prent dat zijn formatie Jan Janssen, rijdend in Franse wielerdienst, zal uit dagen en verslaan. Maar: waarop ba seert hij zijn blijkbaar grenzeloze opti misme. waar het de vorig jaar debute rende én uitgevallen René Pijnen (23) betreft? Zijn antwoord: „Janssen is natuurlijk een groot renner geweest, maar zijn tijd lijkt me wel voorbij. Bovendien heeft hij het altijd van zijn enorme vechtlust moeten hebben. Maar René Pijnen is volgens mij naast Gerrit Schulte het grootste talent dat wij ooit in Nederland hebben gehad. Hij heeft alles. Pijnen kan redelijk klimmen, is een heel be hoorlijke sprinter, kan formidabel tijd rijden, is een geweldige etapperenner, die bovendien op de piste verschrikke lijk sterk is. Op dat punt is hij volgens mij de opvolger van Peter Post". Ton Vissers de optimist, meent ver der: „Van Wagtmans en Pijnen ver wacht ik heel wat en daarnaast hebben we in de ploeg een handvol mensen, die mede op grond van hun sprintkwalitei ten een etappe kunnen winnen: Van der Vleuten, Serpenti, Ottenbros, Dolman, Seis. Waarom zou ik dan pessimistisch zijn?" Ton Vissers, in de rol van realist: „Ik ben er in elk geval van overtuigd dat Merckx niet zo zal domineren als vorig jaar. maar ook de ploegleider is in een wedstrijd als de Tour de France van enorm belang. Maurice de Muer (leids man van Ocana, de ploegmakker van Ton Vissers: ,,Tour kan dit jaar heel interessant worden". Janssen) is natuurlijk tien keer slimmer dan Lomme Driessens, de ploegleider van Merckx. De Muer is bovendien een keiharde vent. Als een van zijn renners een kans heeft interesseert het hem bij wijze van spreken erg weinig dat op een gegeven moment een van de con currenten in het ravijn stort. Zo'n men taliteit heb ik niet". ZANDVOORT De Oostenrijkse Lo tus Fordrijder Jochen Rindt heeft vrij dag in Zandvoort op dc eerste trai- ningsdag van de Grote Prijs van Neder land. die morgen wordt gehouden, de snelste ronde afgelegd. Hij had voor de 4.193 meter 1.19.48 nodig, hetgeen neer komt op een gemiddelde van 189.991 km/u. Kort voor het einde van de trai ning reed Rindt in de tarzanbocht de vanghekken in. Hij bleef ongedeerd en de wagen liep nagenoeg geen schade op. De tijden waren: 1. Jochen Rindt (Oostenrijk) I-otus 72 Ford 1.19.48 is 189.991 km; 2. Jackie Stewart (GB) March Ford 1.19.93; 3. Pe dro Rodriguez (Mex) BRM 1.20.73 4. Jean Pierre Beltoise (Fr) Matra Simca 1.21.07; 5. Andrea Adamich (It) McLa ren Alpha 1.21.14; 6. Jack Brabham (Aus) Brabham Ford 1.21.19; 7. Jo Sif- fert (Zwitserland) STP March Ford 1.21.28; 8. Jacky Ickx (Belg) Ferrari 1.21.30; 9. Jacky Oliver (GB) BRM 1.21.40; 10. Dan Gurney (VS) McLaren Ford 1.21.61; 11. Clay Reggazoni (Zwi) Ferrari 1.21.71; 12. John Surtees (GB) McLaren Ford 1.22.18; 13. Peter Gethin (GB) McLaren Ford 1.22.23; 14. Chris Amon (Nw-Zeel.) STP March Ford 1.22.59; 15. John Miles (GB) Lotus 72 Ford X-22.96; 16. George Eaton (GB) 1.23.16; 17. Graham Hill (GB) Lotus 72 Ford 1.23.46; 18. Piers Courage (GB) de Tomasso Ford 1.23.71; 19. Francois Ce- vert (Fr) March Ford 1.24.31; 20. Rolf Stommelen (WD1) Brabham Ford 1.24.80 21. Ronnie Peterson (Zwe) March Ford 1.25.26; 22. Peter Lovely (Z.-Afr.) Lotus 44 C 1.29.11; 23. Silvio Moser (Zwi) Bel las! Ford 1.31.52. Ad Vermolen, de 26-jarige linksbui ten van DFC, is gecontracteerd door de Amsterdamse eredivisieclub DWS. Ad Vermolen, die, voor hij bij DFC kwam, reeds betaald voetbal speelde bij het Rotterdamse Sparta, begon zijn carrière bij Baronie. WIMBLEDON: TRADITIE BETEKENT MEER DAN GELD MEXICO-STAD Het medisch co mité van de FIFA heeft meegedeeld dat de test op doping-gebruik in de kwartfinales van het wereldkampioen schap voetbal allen negatief zijn uitge vallen. Dit houdt in, dat de voetballers in 28 van de tot nu toe 30 gespeelde wedstrijden niet schuldig zijn bevonden aan dopinggebruik Het resultaat van Ap fpsten van d^ nog UTRECHT Enkele clubs, voornamelijk afkomstig uit de eerste divisie be taald voetbal, hebben in de afgelopen dagen het sectiebestuur verzocht de aan het begin van het seizoen 1969/1970 vastgestelde promotie- en degradatierege ling alsnog te wijzigen. In verband met dit verzoek hebben delegaties van het sectiebestuur betaald voetbal KNVB en van de Federatie van Betaald Voetbal Organisaties (FBO) zich vrijdagavond in Utrecht beraden. Zij zijn tot de conclusie gekomen, dat veranderingen in de vastgestelde rege ling niet wenselijk zouden zyn. Het ver zoek van de betreffende clubs is dus afgewezen, hetgeen betekent, dat bij de aanvang van het seizoen 1970/1971 de eredivisie uit 18 clubs bestaat de eerste divisie uit 16 clubs (veroorzaakt door het samengaan van de drie Utrechtse verenigingen) en de tweede divisie uit 17 clubs. De beide delegaties onderkenden de bezwaren, die enkele clubs uit de eerste divisie hadden geuit, dat deze clubs, die dus minder competitiewedstrijden spe len dan in de eredivisie en in de tweede divisie, in moeilijke wintermaanden in een minder gunstige positie komen te verkeren. Inden de weersomstandighe den in de periode tussen 15 december 1970 en 15 februari 1971 slecht zouden zijn, zou men willen aanbevelen dat twee programma's uit het vastgestelde wedstrijdschema worden genomen en verplaatst naar een later tijdstip, wan neer de omstandigheden zich gunstiger laten aanzien. Men zou deze aangele genheid kunnen beschouwen als een aanbeveling voor het bestuur sectie be taald voetbal, dat zo spoedig mogelijk een uitspraak hierover zal doen. Een zeer belangrijke suggestie be stond uit een voorgestelde wijziging in de promotie- en degradatieregeling voor het volgend seizoen. De promotie van twee clubs uit de eerste naar de eredivisie en de degradatie van twee clubs uit de ere- naar de eerste divisie wensen beide delegaties onveranderd gehandhaafd te zien. Men sprak zich evenwel uit voor een versterkte promo tie van de tweede naar de eerste divi sie, en wel van drie clubs, terwijl slechts een club uit de eerste divisie naar de tweede divisie zou degraderen. Indien dit voorstel door het bestuur sectie betaald voetbal zou worden aan vaard voor 1 juli zal reglementair daarin een beslissing dienen te worden degradatieregeling aan het einde van het volgend seizoen tot resultaat heb ben, dat bij aanvang van het seizoen 1971/1972 18 clubs in de eredivisie, 18 clubs in de eerste divisie en 15 clubs in de tweede divisie zouden spelen. Edson Arantes do Nascimento, ko ning Pelé, is uitgeroepen tot de meest opvallende speler van dit negende we reldkampioenschap voetballen door verslaggevers, die het toernooi verslaan. Pelé behaalde 267 stemmen van 300 Mexicaanse en buitenlandse sportjour nalisten. Pelé's ploeggenoot Jair behaal de 196 stemmen. Terwijl op één na alle bewakers in een bar aan de overkant naar de wed strijd Italië-West-Duitsland op de tele visie zaten te kijken, zijn 23 gevange nen uit Tixtla gevangenis ontsnapt samen met de enig overgebleven be waker. De politie is op zoek naar de 23 gevan genen en ook naar de bewaker die vol gens de autoriteiten de gevangenisdeu ren heeft opengemaakt. De twee- en vier-gevechten op de door vriendelijk inaar beheerst meele vende, zomers geklede toeschouwers omzoomde superbe grasbanen zijn inter essanter dan ooit. Zij vormen in feite de eerste rechtstreekse confrontatie tussen de profs van de groepen van George Mc Call (Laver, Emerson, Rose- wall. e.a.), Mike Davies (Newcombe), Roche, Okker o.a.) en de onafhankelij- ken. Men zou de laatste categorie beter kunnen aanduiden als niet-gebonden profs, want Jan Kodes verdiende in Parijs duizend dollar per dag en Arthur Ashe hoopt aan een driedaags toernooi van half augustus vijfduizend dollar over te houden. Dat zijn bedragen waarvoor de „echte" profs best in actie willen komen. Maar dat is hun dit seizoen niet ver gund geweest. De van oudsher interes sante open nationale kampioenschappen van Rome en Parijs verbonden zich met nog zestien toernooien tot een we reld-Grand Prix competitie, waarvan de winnaar flink zou meedelen uit de prijzenpot van 120.000 dollar. Voor waarde was: het niet-geven van start- gelden. Nu bestrijden de prof-bazen juist de enorme reisbedragen van hun spelers uit dat soort inkomsten. In Rome wisten ze nog een bescheiden startgeld te bedingen, maar daarna was het uit. De open Italiaanse kampioen schappen werden buiten de Grand-Prix competitie gezet en de profs van hun kant, trokken zich terug in hun kleine driedaagse-financieel zeer lucratieve toernooien. Met dat al is een vrijwel identieke situatie ontstaan, als twee jaar geleden, toen Engeland de revolu tie in de tennissport predikte om Wim bledon voor iedereen toegankelijk te maken. Het doel is in zoverre bereikt, dat Wimbledon zelf inderdaad open is. Al worden er geen startgelden uitgekeerd. De profbazen konden het zich niet ver oorloven deze veruit belangrijkste show van tennistalent te negeren. Voor het prijzengeld komt men niet naar Wimbledon. De eerste prijs voor twaalf dagen „bloed, zweet en tra nen" bedraagt drieduizend pond. De profs heben berekend dat ze met verge lijkbare inspanningen elders het vijf voudige kunnen verdienen. Daarbij mag echter niet uit het oog worden verloren, dat de reputatie, die straks zoveel geld opbrengt, voor een groot deel op Wim bledon moet zijn verworven. Wimble don is pure „business", al zou men dat wandelend in de dicht bezette gangpa den nauwelijks bevroeden. Ongetwijfeld de grootste „moneyma ker" van allemaal is de viervoudige ti telhouder Rod Laver, grand slamwin- naar in 1962 en 1969. De 31-jarige in Los Angeles wonende linkshandige Au straliër heeft onlangs een nieuwe con tract voor twee jaar afgesloten, dat hem 250.000 dollar garandeert. Daar naast heeft hij zich contractueel ver bonden aan drie verschillende racket fabrikanten. Met als gevolg dat hij in Europa met hout en in Amerika met een aluminium-racket speelt. Voor spe lers, die zoals Newcombe 80.000 kilome ter in zes weken afleggen, is dat telkens een hele omschakeling. Enkele van Laver's nederlagen worden er wel door verklaard. Maar ja, hij verdient aan het aluniiniumracket van Chemold alleen al 60.000 dollar per jaar. Laver heeft als geen ander de eigen schap mee te groeien met de belang rijkheid van een kampioenschap. In een LONDEN De Nederlandse zwem ster Frieke Buys heeft vrijdag in Lon den op de eerste dag van de jeugd- zwemontmoeting Groot-Brittannië-Ne- derland op de 110 yards vlinderslag een tijd gemaakt van 1 minuut 09,8 secon den, 0,3 seconden beneden haar eigen Nederlandse aspiranten record op de me trieke afstand van 100 meter. MEXICO STAD West-Duitsland zal het in de wedstrijd om de derde en vierde plaats van het wereldkampioen schap voetbal zonder middenveldster Franz Beckenbauer. die in de halve fi nale legen Italië een schouderspier scheurde, moeten stellen. Gelukkig voor Helmut Schön is Beckenbauer zijn eni ge geblesseerde speler, al moet hij wel vrezen dat z(jn „Mannschaft" zowel li chamelijk en geestelijk uitgeput is. Juan Eduardo Hohberg, de trainer van Uruguay, is nog vol wrok over zijn dat het de schuld van de FIFA is dat wij hebben verloren. Maar tegen West-Duitsland zullen wij bewijzen dat wij in de finale hadden moeten spelen". Aangezien alle Uruguezen fit zijn heeft Hohberg wat betreft zijn opstel ling weinig probleem. Vermoedelijke opstellingen: West-Duitsland: Maier; Vogts, Schub. Schnellinger, Patzke; Grabowski, Libu- da, Seeler; Löhr, Haller. Müller. Uruguay: Mazurkiewicz; Ubina, An- cheta. Matosas, Mujica; Montero. Ma- Schriftelijke rapporten van scheids rechter Postma en de beide grensrech ter. alsmede van de beide clubs over het gebeurde waren binnengekomen. Op de bijeenkomst waren de leden van de dagelijkse besturen van de ver enigingen aanwezig om gehoord te wor den. Uit de schriftelijke verklaringen en ■rfhoord A? rnonHpr':«"« toe1 tiebestuur zaterdagamateurvoetbal ge concludeerd, dat geen van beide elftal len of clubs schuld heeft aan het ge dwongen staken van de wedstrijd, toen de stand 1-0 was in het voordeel van Go Ahead. Naar bekend kwamen beide teams tegen elkaar uit voor een plaats in de eerste klasse zaterdagamateur voetbal, die het volgend seizoen voor de eerste maal is ingesteld. Het sectiebestuur heeft voorts beslo ten de resterende speeltijd van deze wedstrijd op woensdag-avond 24 juni te laten uitspelen op een nader door het sectiebestuur aan te wijzen terrein, waarbij geen publiek zal worden toege laten. Scheidsrechter Postma zal op nieuw als arbiter fungeren, geassis teerd door dezelfde grensrechters van de ontmoeting te ermelo. De strafcommissie zaterdagvoetbal heeft de Go Ahead-speler Van Keulen in afwachting van de definitieve uit spraak wegens het slaan van een tegen stander voorlopig geschorst. Het gevolg is dat Go Ahead woensdagavond met tien man zal moeten aantreden, aange zien volgens de verklaring van de scheidsrechter deze speler op het mo- eerste of tweede ronde kan hij nog wel eens verrast worden, in kritieke stadia vrijwel nooit. Die eigenschap is ook te rug te vinden in zijn spel. Er is nie mand, die zoveel winnende slagen scoort vanuit verloren posities. Wan neer Laver het tempo verhoogt, nog meer topspin in zijn slagen legt, is hij onbespeelbaar, ongeacht wie er tegen over hem staat. Hij is de vaste eerste keus van de plaatsingscommissie. John Newcombe, de finalist van het vorig jaar, is tweede en Arthur Ashe, de winnaar van de Australische titel, derde. Tony Roche, de nummer twee van het vorig jaar, heeft door een schouderblessure minder gepresteerd en is teruggezet naar de vijfde plaats. Nog minder consideratie had het plaatsings comité met Tom Okker. Vorig jaar nog derde, nu niet hoger geschat dan een elfde plaats. Na een tijdelijke opleving geven de recente prestaties van de in Londen zeer populaire „Flying Dutch man" weinig hoop op een goed Wimble- don-toernooi. Toch is de tengere oud kampioen van Nederland door de plaat singscommissie niet slecht bedacht. In de achtste finales staat hij op papier tegen de veel te hoog geplaatste (6e) Zuid-Slaviër Zeljko Franulovic en bij eventuele winst in de kwartfinales te gen de momenteel niet zozeer impone rende Arthur Ashe, tegen wie Okker ook twee jaar geleden reeds in de kwartfinales heeft gestaan. Veel hangt af van het resultaat van de loting. Hoewel Wimbledon er sinds enkele jaren toe is overgegaan zestien spelers te plaatsen in plaats van acht, heeft men nog altijd „beschermde" po sities te weinig. Tot de niet-geplaatsten van dit jaar behoren onder meer de profs Stolle, Riessen, Pilic, Buchholz en El Shafei en voorts de Amerikaanse Davis Cupspelers Cliff Richey, Charlii- to Pasarell en Bob Lutz. Stuk voor stuk zijn het spelers, die bij een gunstige lo ting de kwartfinales kunnen bereiken. Wat er gebeurt als dergelijke spelers in de eerste ronde een „crack" ontmoeten, was vorig jaar te zien bij de meest spectaculaire tennis-marathon van de eeuw: Pancho GonzalesCharlie Pasa rell, gewonnen door de 41-jarige Pan cho na zeven matchpoints tegen met de historische cijfers: 2224, 16, 1614, 63, 119. Wie zo'n partij overleeft, heeft zoveel reserves moeten aanspre ken, dat zijn lot bezegeld is. Gonzales wil dat geen tweede maal meemaken. Hij heeft de uitnodiging terzijde ge legd, evenals die andere artiest van de fluwelen touch: Manoio Santana. Hun afwezigheid zal het Britse publiek leed doen. Bij de dames acht titelhoudster Ann Jones zich evenmin nog langer opge wassen tegen de spanningen, die een dergelijke gebeurtenis met zich mee brengt. Na veertien maal onafgebroken, uiteindelijk met succes bekroond, po gen, ontbreekt ze tussen de deelneem sters. Ze heeft een plaatsje gevonden in het hokje van de televisie-commentato ren. Bij de dames is iedereen vrij weer te gaan en te staan waar men wil. De contracten van Billie Jean King, Rose mary Casals en Frangoise Durr zijn ontbonden. „Het damestennis is dood", aldus Mike Davies, de zakelijk leider van de uit achttien spelers bestaande groep van Hut. Inderdaad ontbreken de het publiek aansprekende types als Maria Bueno en Doris Hart. Zelfs Christine Janes-Truman, het grootste knuffelkind van de Britse sportjourna listiek, zal dit jaar niet meedoen. De grootste kanshebber is ongetwijfeld Margaret Court-Smith, kampioene in '63 en '65 en thans met de titels van Australië en Frankrijk in haar bagage halverwege het groot slam, dat ooit in 1953 door wijlen Maureen Connolly werd verwezenlijkt. Haar voornaamste tegenstandster: Billie Jean King, drie voudig Htelhoudster pn de vers1-' PJ-

De Vallei | 1970 | | pagina 7