WEGTITELS VOOR KISNER KOEKEN (AMA TEA RS) EN KEETIE HA GE (DA MES) (PROFS), illenge Mondial Het lukte Sijbrands weer niet KOEKEN HAD ER ZIN IN Caballero de grote verliezer Kisner verraste prof top Helmond in cijfers AFGESTAPT Keetie Hage prolongeerde kampioenschap Zaterdagelftal scoorde niet HELMOND „Ik had me een maand lang in Engeland spe ciaal op dit kampioenschap voorbereid en was hierheen gekomen om te winnen". De 25-jarige. in het Belgische Steneke wonende Nederlandse professional Peter Kisner. één uit het grote leger van onbekenden, was in Helmond uit de schaduw van de machtige heersers uit het wielerrijk gestapt door zijn in talloze kermiskoers- jes bijgeslepen eindschot in de slotfase van het nationale weg- kampioenschap der beroeps renners met succes in het geding te brengen. Eddy Merckx wegkampioen van België HELMOND ..Hij moet er zin in hebben, dan wil hij er wel voor rijden", zei een uitermate verheugde ploegleider Sjefke Janssen over zijn 22-jarige pupil Cees Goeken. die bij verrassing de nationale titel op de weg bij de amateurs had veroverd De Westbrabander stond op enkele meters afstand hoog op het ere podium onwennig tegen zijn gloednieuwe kampioenschap aan te knipperen. Koeken was nooit een werkelijke hoogvlieger ge weest. althans niet in het grote werk. Misschien kwam dat door dat de toch wel talentrijke boe renzoon uit het in het niemands- VLIR 4A\GESTOKES KRITIEK land tussen Zundert en de Bel gische grens geklemde Achtmaal in zijn eerste amateur-jaar 1968) onmiddellijk in een vrij groot aantal zware buitenlandse etap pe-koersen werd ingezet. Het re sultaat was. dat Koeken vorig jaar geen enkele rol in het natio nale wielerwereld je kon spelen. OSBEVREDIGESU LEVEKDIG MA A NO Aft 22 JUNI 1970 Uitslag profs: 1. Peter Kisner (Steneke. Belg) de 230 km in 5.23.36; 2. Harrie Jansen (Westzaan); 3. Jos van der Vleuten (Mierlohout); 4. Harry Steevens (Els- loo); 5. Evert Dolman (Klimmen): 6. Peter Heynig (Rotterdam); 7. Cees Zoontjes (Tilburg); 8. Jos van Beers (Vosselaar); 9. Wïm Deelen (Rotter dam); 10. Henk Benjamins (Holland- sohe Veld); 11. Albert van Midden (Hilversum); 12. Wim Schepers (Meers): 13. Daan Holst (Amster dam); 14. Eddy Beugels (Sittard); 15. Leo Duyndam (Poeldijk), allen in de zelfde tijd als de winnaar. 16. op 9 min. 20 sec: Richard Bucaki (Axel): 17. op 9.23 Harm Ottenbros (Hooger- heide); 18. op 10.23 Piet Hoekstra (Dokkum); 19. op 10.30 Jan Krekels (Born); 20. Jan Serpenti (Wijk aan Zee); 21. Matje Gerrits (Oploo); 22. Leen Poortvliet (Dirksland); 23. Cees Rentmeester (Overzande); 24. Frits Hoogerheide (Ossend recht); 25. Ger- rit van der Winden (Beverwijk); 26. Jan van Katwijk (Oploo); 27. ex ae quo: Wim du Bois (Zuidzande) .Ger Deene (Den Haag), Henk Hiddinga (Montarchie. Frankrijk) en Adrie Wouters (Zundert). Twintig renners vielen onderweg uit. Amateurs: 1. Cees Koeken (Ac4*tmea4t 177 km in 4 uur 20 min 26 sec 2. Hennie Kuiper (Denekamp) z.t.: 3. Cees Priem (Goes) op 20 m.; 4. Matthijs de Koning (Soherpenzeelop 47 6ec.; 5 Nico Vermeulen (Amsterdam) z.t.; 6 Theo van der Loo (Weert) z.t.; 7. Jo van Pol (Mojrtfoort) op 56 sec.; 3 Theo van Poecke (Koewacht) z.t.; 9 Peter van der Kruys (Helmond) z.t.. 10. Marcel Penning® (Amsterdam) z.t.; 11. Karei Delnoy (Nijswiller) op 1 min. 2 sec.; 12. Peter van den Donk (Rosmalen) op 2.18; 13. Wim Luppers (Purmerend) op 2.27; 14. Rink Cor- nelisse (Amsterdam) op 3.13; 15. Ben Jurriaans (Amsterdam) z.t. Dames: 1. Keetie Hage (St. Maartensdijk) 61.95 km in 1.40.03 2. Hennie Honde- veld (Apeldoorn) t.; 3. Bella Hage (Den Haag) op 2.56; 4. Janny Jonkers (Gameren) z.t.; 5. Eefde Helder (De Woude) z.t.; 6. Truus Smulders (Ger- wen) z.t.; 7. Thea Hardeman (H'sum) z.t.; 8. Irene Trompert-Paul (Den Haag) z.t.; 9. Areke van der Laar (Aalst) z.t.; 10. Anneke Lute (Castri cum) z.t. 1W9n0-»oor*m*r Van DS$h de kampioen Koeken kt ée hmnpioenstrm. Hun demarrage kwam nadat Fedor den Hertog enkele malen had gepro beerd om in navolging van de Ronde van Limburg een solo in te zetten. Maar het attente veld liet Den Hertog niet gaan en toen hij voor de zoveelste maal was teruggehaald en de z.es aan zijn aandacht ontsnapten, stapte Den Hertog teleurgesteld af. Het heette dat hij last van zijn maag had, niemand ge loofde het. De afgang van Den Hertog maakte de weg vrij voor de gretige Popke Oos- ferhof. Deze Drent zat er ogenschijnlijk fris bij toen hij de animator werd van een achtervolgingsgroep van twaalf man: Oosterhof, Rink Cornelisse, Del noy, Van der Donk, Koeken, De Koning, Vermeulen. Van der Kruys, Kuiper, Pennings, Van Poecke, en Priem. Een formatie van grote klasse, die dan ook vrij snel op de weglöperk neerstreek. De slijtage-slag ging door. Oosterhof, wiefts naam nu voortdurend op de lip pen was, speelde onvoorzichtig met zijn krachten. Te onvoorzichtig, want nadat hij enkele malen had gealarmeerd en weer was teruggepakt, had de Drent geen macht meer toen Van der Kruys, Kuiper, (bij. .ider actief deze dag), Van Pol, Priem en van Vermeulen de zo- 1 C MONACO l)c Challenge Mondial 1970 is gewonnen door de Rus Iser Koe- pcrman door toepassing van hel Son- nenborg - Berger - puntenwaarderings- systccm. Hij eindigde gelijk met de Ne derlandse kampioen Ton Sijbrands, die HEL.MONI) Zonder zich erg in te spannen heeft de 20-jarige Zeeuwse Keetie Hage haar kampioenschap op de weg geprolongeerd. Nadat zij de gehele wedstrijd op ruim acht km. lang. geheel vlak parcours bij Helmond in het gezel schap van Hennie Hondeveld uit Apel doorn steeds verder voor het traag rea gerende peloton had uitgereden, demar reerde Keetie in de laatste paar 100 m. zo onweerstaanbaar, dat de blonde Gel derse nog op ruim zes lengtes werd ge fietst. Hennie Hondeveld, die nu voor de derde maal in successie met zilver te vreden moest zijn (in 1968 was zij door Keetie's zusje Bella geklopt), had in de laatste ronde tevergeefs geprobeerd aan de aandacht van het titelhoudster te ontsnappen. Het tweetal was overi gens al kort na het begin van de bijna 62 km. lange race uit het veld ontsnapt en had een voorsprong van bijna vier minuten opgebouwd, waarvan tenslotte twee minuten en 56 sec. overbleven. Op die achterstand spurtte Bella Hage. die voor Keetie's doorbraak in 1969 drie jaar achtereen onbetwist de sterkste dame op de weg was geweest, naar het laag ste plaatsje op het erepodium. Voor een der deelneemsters. Corry Boon uit Den Helder, eindigde dit kampioenschap in het Helmondse ziekenhuis. Zij kwam in het begin van de race ten val en liep een hersenschudding en sniiwonden aan gelaat en linkerbeen op. Zij zal min stens een week in het ziekenhuis moe ten blijven. veelste ontsnapping inleidden. Bij hen voegden zich nog Matthijs de Koning, Van der Loo en later Delnoy, Koeken. Pennings en Van Poecke. Voor de ove rigen was het gat te groot geworden, ook voor Oosterhof. Opnieuw werden favorieten uitgekozen: de snelle spurter Peter van der Kruys en de sterk rijden de Jo van Pol. Maar ook voor hen was geen rol weggelegd in de ontknoping. Misschien wel iets getrokken door een begeleidende motorrijder demarreerde Cees Koeken tegen het eind van de voorlaatste ronde en alleen Hennie Kuiper kon zijn wiel nog pakken. Toen zij langs de hooftribune kwamen met een winst van 31 seconden op de ach tervolgende groep leek de strijd gestre den. De betere sprinter Koeken zou dit duel gaan winnen. Maar wat heeft het weinig gescheeld of Koeken en Kuiper zouden nog naar lagere treden van het erepodium zijn verdrongen, want in de laatste ronde begon Cees Priem aan een overweldigende solo, die hem steeds dichter bij de vluchters bracht. Priem, die tevoren na een lekke band in zijn eentje in de groep was teruggekomen, raasde onverzettelijk achter Koeken en Kuiper aan. Tevergeefs, want toen Koeken triomferend over de streep flitste, was Priem het tweetal gena derd... tot op twintig meter. I in de vrijdag gespeelde (wee laatste partijen niet verder kwam dan twee maal remise. Zijn duel in de ochtendronde tegen Koeperman eindigde na ruim dertig zetten al vrij vlug in een puntendeling via een niet interessante strijd. Beide spelers namen geen enkele risico hoe wel dit van Sijbrands wel mocht wor den verwacht. De laatste kans van de Nederlander lag in de laatste ronde te gen Gantweg. Deze partij had wel meer inhoud, maar de tactiek die Sijbrands probeerde had geen kans tegen de Rus sische kampioen en op voorstel van Sij brands werd dan ook op de 38e set tot remise besloten. Koeperman had op dit moment een zeer goede positie tegen de Fransman Hisard, maar bood toen ook zijn tegenstander remise aan. Wederom is het Sijbrands, evenals in 1969 tc Laes niet gelukt de Challenge Mondial te winnen. Ook in het toernooi om het wereldkampioenschap te Bolza no in 1968 kon hij niet zegevieren. Toch heeft hij kansen gehad om deze keer de Russen achter zich te laten. In de twee de toernooihelft won hij slechts drie partijen en speelde er vijf remise o.a. tegen Hisard. Saletnik en Cazemier. Een spelers als Sijbrands moet tegen deze laatste drie een beter resultaat kunnen behalen. Desondanks toch een prachtig resultaat van de 20-jarige Ne derlander. De Russische kampioen Anatole Gantwarg slaagde er ondanks twee ne derlagen tegen zijn landgenoot Koeper man in mei slechts een punt minder te eindigen. De meeste overwinningen kwamen op zijn naam. Hij won negen partijen. De Franse kampioen Hisard speelde wederom een goed toernooi. Ongeslagen kwam hij op de vierde plaats. BOCKUM-HOEVEL Het Neder andse zaterdagelftal heeft zaterdag in Bockum-Hoevel voor 350 toeschouwers gelijk gespeeld tegen Westfalen. Er vie len geen doelpunten. Centimeters slechts bedroeg het verschil, waarmee het voorwiel van Peter Kisneris ranke racefiets eerder dan dat van de slimme Harry Jansen over de kalkstreep op de brede traverse in Helmond schoot. Centimeters beslisten over zijn wieier- toekomst, die er tot nu toe vrij somber had uitgezien. Want de slanke atleet was tot deze zondag in het stiel een van de minste goden geweest. Heel bescheiden erkende hij dat zelf: „Nadat ik op de baan was begonnen als amateur heb ik zo'n beetje van alles gedaan. Wat sprinten, omniums en wegkoersen vorig jaar won ik er een als professional". Deze eenvoudige coureur nu, die gewend is om uit de zo rijk gevulde wielerbuit de allerminste graantjes mee te pikken, had in de slot fase van een teleurstellend kampioenschap een aantal toppers uit onze profes sionele wielerwereld een beschamende nederlaag toegebracht. Zo onverwacht kwam ook deze zege voor Kisner zelf, dat zijn woorden over de voorbereiding in Engeland en wat daaraan vast zat niét overtuigend klonken. Ook Kisner was kennelijk zelf verrast over zijn succes méar hij aanvdardde het in dankbaarheid: „Wat zal mijn vrouw blij zijn". Op enige afstand stonden de versla genen de excuses voor hun nederlaag te bedenken. Niet Harry Jansen. Die had als eenling in deze na vijftig kilometer door Kisner uitgelokte en voor het ver dere koersverloop bepalende ontsnap ping weinig keus gehad: ..Ik had het wiel van Eef Dolman gepakt, maar was bang ingesloten te worden en ben toen zelf maar gegaan". Harry Jansen had gegokt maar verloren. Verloren door de pure snelheid van Kisner. Ook Jos van der Veluten, troef van de drie Willem 2 Gazellerenners in de voorhoede, had een geldige veront schuldiging. De Mierlohouter. die hier praktisch gesproken een thuiswedstrijd reed en daarom alleen al tot de favo rieten behoorde, stond stampvoetend te midden van een schare supporters. Van der Vleuten wees op zijn achterband, drukte er met de duim in en liet zien dat er lucht was ontsnapt. Zonder die lekke band had ik op een been gewonnen. Ik kwam zo mooi ge lanceerd door Kisner". Verontschuldigd was ook Joop Zoete melk. die samen met Eddie Beugels weinig had kunnen uitrichten tegen de samenspannende grootmacht. Zijn po gingen om te ontsnappen hadden alleen de krachten van Henk Benjamins, die steeds weer werd opgetrommeld om de revolutie van Zoetemelk in de kiem te smoren, gesloopt. De werkelijke verliezers van dit kampioenschap waren de Caballeró's. Zij hadden met liefst zes man zo'n in drukwekkende macht in de uit vijftien renners bestaande kopgroep gevormd, dat er de laatste twee uur van deze on bevredigende koers alleen maar was gepraat wie van deze roodwitte rijders de titel zou gaan veroveren. Men had het meeste vertrouwen gehad in Leo Duijndam, die weinig arbeid had ver richt. Op het beslissende moment was de Westlander echter nergens: hij ein digde als vijftiende. De Caballeró's hadden hun ergernis over de latente houding van Duijndam afdoende afgereageerd. Niet Duijndam, maar Harry Steevens had de steun ge kregen van vooral Daan Holst. De Am sterdammer, gepasseerd Voor de Ronde van Frankrijk en daarom misschien een beetje geagiteerd, werd de spreekbuis van de gramschap. „Het. is de schuld van Duijndam, dat het kampioenschap naar een ander is gegaan. Hij vertikte het om ook maar iets te doen". Duijndam, niet bereid om na afloop over de gang van zaken te discussiëren, was ook al „in een fauteuil" in de kop groep geraakt, die na enkele losse ont- Y VOIR Eddy Merckx heeft het wegkampioenschap van België gewon nen, dat werd betwist in een rit over 246 km te Yvoir. Merckx reed de af stand in 6 uur 35 min 50 sec. Herman van Springel eindigde met een achter stand van 1 min 46 sec op dè tweede plaats, terwijl de derde aankomende, Monsere, een achterstand op Merckx had van 4 min 47 sec. Frans Verbeek was vierde. Georges Pintens vijfde en Walter Godefroto zesde op vijf en een- halve minuut. De overigen hadden nog een aanzien lijk grotere achterstand op de kam pioen, zoals Eric de Vlaeminck (acht ste), die 7 min 43 sec na Merckx door de finish ging en Noel van Clooster (tiende), die een peloton aanvoerde, dat dertien minuten achterstand had. Franco Bitossi veroverde het Ita liaanse wegkampioenschap en Rudi Al- tig won de Duitse wegtitel. Wegkam pioen van Frankrijk werd Paul Gutty, van Groot-Brittannië Les West, van Spanje José Gonzalez, van Portugal Agostinho, van Zwitserland Kurt Rub en van Luxemburg Eddy Schutz. Kisner gaat hier als eerste over de streep. Harrie Jansen werd tweede en geheel links Jos van der Vleuten, die op een platte hand der de werd. snappingspogmgen vanaf de vijftig ki lometer het strijdbeeid had beheerst. Na vlagvertoon van Stayer Piet de Wit. die eerst in zijn eentje en later in gezelschap van Moonen vooruit reed en een poging van Jan Janssèn om samen met v. d. Vleuten aan de aandacht van het veld te ontsnappen, had Peter Kis ner in de zevende van de 26 ronden het vuurtje aangestoken. Hem lieten de groten gaan in de veronderstelling dat de ex-Utrechter het toch niet zou red den. Dat zou hem in zijn eentje ook on getwijfeld niet zijn gelukt. Maar Kis ner kreeg steun. Eerst van Henk Benja mins, Wim Deelen, Evert Dollman, Peter Heynig, Daan Holst, Albert van Mid den, Wim Schepers, Harry Steevens. Joop Zoetemelk en Eddie Beugels met wie hij een aanzienlijke winst opbouw de. Voor het gat te groot werd stortten Jos van der Vleuten, Jos van Beers, Harrv Jansen en Leo Duijndam zich in de achtervolging. Ook zij slaagden nog. terwijl in de „hoofdmacht" achter el kaar vedetten als Rini Wagtmans, René Pijnen en Jan Janssen de ongelijke strijd tegen de hitte, de wind en de groeiende achterstand (het werd ruim acht minuten) staakten. Na 160 kilome ter bereikten de hardwerkende Janssen en zijn makkers de voorhoede, waarin Daan Holst een Wim Deelen na lekke banden waren teruggekeerd. Men ging zich opmaken voor de ontknoping, die winst voor een der Caballeró's of wel licht een van de soldaten van ploeglei der Vissers zou moeten opleveren. Het liep weer anders uit. Evenals het vorige jaar. toen de nu wegens ziekte afwezi ge Jaak Frijters van de rivaliteit tussen de azen in de kopgroep profiteerde, was het weer een onbekende, die met de fel begeerde trofee ging strijken. Peter Kisner. een man, van wie men nauwelijks had gehoord. De kritiek barstte los. Kritiek op de KNWU, die de kampioenschappen aan Helmond had verkocht, waar men in tegenstelling tot Zuid-Limburg alleen een vlak parcours kon aanbieden. Ton Vissers, die gerekend had op een kampioenstrui voor v. d. Vleuten (deze had ook twee ronden voor het eind een lekke band gekregen), zei het kernach tig; „Voor mij was het een waardeloos kampioenschap". Dit seizoen echter werkte de Braban der, die door een blessure niet had kun nen meedoen aan de conditie-training onder leiding van Frans Mahn zich langzaam naar voren. Zijn mogelijkhe den onderschreef hij met elf overwin ningen waaronder een week geleden hel kampioenschap van Noord-Brabant. Maar toch behoorde Koeken in de prog noses niet tot de favorieten voor dit kampioenschap. Pas toen Koeken in de laatste van de 21 ronden van deze in verzengende hit te gereden titelstrijd samen met Henny Kuiper demarreerde en een halve mi nuut winst veroverde, ging men reke ning houden met de Brabander. Te recht, want Kuiper is geen spurter en Koeken had genoeg reserves over om de ontsnappingspogingen van zijn vluchtgezel ongedaan te maken. Een paar trappen waren toen in de laatste meters op de brede betonnen cemenl- baan in Helmond voldoende om het rood wit blauw rond de bezwete lende nen van Koeken te brengen. Het kampioenschap van de amateurs had een vrij onbevredigend einde ge kregen. Want niet Koeken, niet Kuiper en ook niet de via een enorme krachts inspanning naar het brons gereden Cees Priem waren in de voorbeschau- wingen als kandidaten voor de trui ge noemd. Hoofdrollen leken geschreven op het lijf van Fedor de Hertog, Popke Oos- terhof. de jonge Frits van der Vleuten. Sjef van der Burg. Wim Bravenboer, Piet van Katwijk. Peter van der Kruys. de rappe Henk Nieuwkamp, Tino Ta bak, de „Vlotjes" en Frits Schur, de triomfantelijke winnaar van Olympia's Ronde van Nederland. Maar op dit bijna geheel vlakke par koers faalden deze groten uit ons ama teurwereldje volkomen. Zij verdwenen onderweg ontgoocheld uit de strijd (Fe dor den Hertog na 130 kilometer), of speelden in de apotheose van dit door te weinig toeschouwers omzoomde wie- lerfeest geen rol van betekenis. Was dit parkoers in Helmond dan toch veel te licht? Had de KNWU beter op de Ad- steeg in Zuid-Limburg kunnen blijven? Slechts vierentwintig van de ruim 120 gestarte renners bereikten de eind streep. zodat de conclusie „te licht" niet voor de hand ligt. Maar het is de vraag of er ook onder normale weersomstan digheden vast staat dat in dit kam pioenschap meer dan de strijd, de ver zengende hitte, een vrij sterke wind. en de afstand de voornaamste scherprech ters waren. Deze „super kermiskoers" kende ove rigens een vrij levendig strijdtoneel rigens een vrij levendig strijdbeeid. Van begin tot eind werd er intensief ge koerst en een gemiddelde van bijna 41 kilometer per uur onder deze omstan digheden spreekt wat dat betreft met een vlucht van Frits van der Vleuten. Peter van der Kruys en Frits van Kat wijk. die ruim twintig kilometer lang het tempo dicteerden en toen werden teruggepakt. Meer gestalte leek de vol gende ontsnapping van Adriaans, Van der Donk, De Koning. Van der Leeuw, Tuit, Wanders, Aling, Bathoorn, Kuiper Luppers en Rink Cornelisse te gaan krijgen. Hun winst groeide tot veertig seconden, maar toen zij Kuiper en Bat hoorn kwijtraakten en de groten in het veld zich bovendien begonnen te roeren was ook deze greep naar de macht spoe dig ten einde. De beslissende fase werd in de vijf tiende ronde door Dirk Groen, Jur riaans, Van der Loo, Luppers, Van Pol en Westrus ingeluid.

De Vallei | 1970 | | pagina 10