Veenendaals dagblad Buiten Brazilië beloont z'n voetballers vorstelijk voor wereldtitel Douglas Home weer op Buitenl. Zaken Onderzoek naar moord vordert Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei „Hier rust Bung Karno ^8 Twee mensen onder trein COUREUR KWAM OM OP CIRCUIT ZANDVOORT Vijf doden na inhaal-fout Perzisch toestel gekaapt zingende dolfijnen... Enkele buien Kabinet-Heath gereed Rode veri Heath voor Commissaris op schaap- scheer d ersieest in Lddel ZOMERS MET KANS OP ONWEER DJAKARTA President Suharto van Indonesië heeft be sloten, dat de overleden voormalige Indonesische presi dent Soekarno een staatsbegrafenis krijgt. Deze zal heden plaats hebben. Soekarno zal bij zijn moeder, te Blitar, in West-Java, be graven worden. (Blitar ligt 100 km ten Zuid-Westen van Surabaja). Het besluit 0111 Soekarno een staatsbegrafenis toe te ken nen, is genomen tijdens een kabinetsbijeenkomst, die ook is bijgewoond door dr. Mohammed Hatta, die op 17 augustus 1945 samen met Soekarno de Republiek Indo nesië stichtte. Op station Eindhoven Langste dag I COMA Servan Schrei her won eerste ronde SCHERP STAKINGEN Gewurgde Oosterling Oliebrand verwoest Amerikaans dorp DOLFINARIUM VTB N.V. Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600 Losse nummers 0,25: Abonnement 1(13 p.w., 4,85 p.m., 14.30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 22 JUNI I970 - 44e JAARGANG no. I42 Staatsbegraf enis voor Soekarno President Suharto begaf zich, nadat hij vernomen had dat Soekarno dood was, onmiddellijk naar het centrale mi litaire ziekenhuis in Djakarta. Hij had daar ook een gesprek met Soekarno's verwanten. Later gelastte Suharto, dat in geheel Indonesië een week lang de vlaggen halfstok moeten hangen. Het stoffelijk overschot van Soekar no is van het militaire ziekenhuis naar de vroegere woning van Soekarno's Ja panse echtgenote, Ratna Sari Dewi, de Djakartaanse voorstad Slipi overge bracht. In dat huis is Soekarno het af gelopen jaar onder huisarrest gehouden. Soekarno's overschot werd in het huis in Slipi, Wisma Yasta geheten, opge baard. Wisma Yasta was voor het pu bliek toegankelijk. Daarna zal president Suharto een plechtigheid verrichten, alvorens Soe karno's overschot naar Blitar wordt ge vlogen. Dit geschiedt met een toestel van de Indonesische luchtmacht. In dit toestel reist mee de waarnemend opper bevelhebber van de Indonesische strijd krachten, generaal Maraden Pangga- bean, die de begrafenisplechtigheid zal leiden. Soekarno heeft toen hij president was, in redevoeringen gezegd, niet te willen worden begraven op het Indone sische heldenkerkhof met een steen op zijn graf die zijn militaire onderschei dingen en titels vermelden. Hij zei er de voorkeur aan te geven in de bergen ter aarde te worden besteld en een grafschrift te krijgen, dat luidt: „Hier ligt Bung Karno (kameraad Sukarno) de spreekbuis van het Indonesische volk". BSjjPiji otOL MÊ EINDHOVEN Op het station in Eindhoven zijn zondagavond omstreeks tien over elf twee mensen onder een naar Utrecht vertrekkende trein ge raakt. Van één van hen zijn beide be nen afgereden. De ander moet een arm missen. Hoe beide mensen ,van wie nog geen personalia bekend zijn, onder de trein zijn gekomen, is nog niet duide lijk. •«iiiiiiMiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiaiiiiiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiciii „Oittt Jan was het misschien I een nawerking van verre voor- ouders, dat deze naam mij zo be- koorde?" aldus vraagt H. W. Heu- s vel zich in zijn retrospectieve boek 1 Oud-Achterhoeks Boerenleven na- denkend af, wanneer hij het hoofd- stuk over de langste dag des jaars (21 juni) begint. De schr. ivas een beschouwend mens en zal dit stel- i lig zo hebben gevoeld; de z.g. Va- i 1 derdag, die op dezelfde datum valt, i I zou hem niets hebben gezegd, want deze dag werd er door industrie en 1 winkel met de haren bijgesleept en I ontbeert elke sfeer, die oudtijds het Midzomer- of Zonnestilstand sjeest f met zijn offervuren en -maaltijden omving. Hij speelt in het Germaan- se volksleven, waaraan de platte- lands schoolmeester Heuvel zich zozeer verwant gevoelde, een rol van grote betekenis, die zich voort- l zet in de levende natuur, het die- ren- en plantenbestaan. De H. Augustinus verbond de figuur van de apostel Johannes aan de datum I van diens geboorte, toen de dagen begonnen af te nemen, maar opdat God verheven worde, is Christus daarentegen geboren op de dag, waarop zij gaan groeien. Een f schone gedachte kan hier niet wor- l den miskend. Geheime toverkrach- ten worden op St. Jansnacht wak- f ker; roe denken aan de wichelroede, het Johannes- of glimwormpje met zijn mysterieus groene licht, de junikever vliegt en de varen bloeit, f evenals het Sintjanskruid, dat de l jj volksmond om de genezende wer- king jaag-den-duvel" noemde. De E Midsummernightsdream komt over E de ontvankelijke mens, maar de prakticus houdt zich aan de volks- weerkunde, waarin de heilige zich herhaaldelijk doet gelden. Heuvel bezat van beide wat; zijn boeren- E boek waarschuwt, dat de knolrapen j I vóór St. Jan dienen te zijn uitge- I plant en de bonen gepoot moeten e wezen. Andijvie kan drie dagen er e I vóór en drie erna; denken wij ook i aan het St. Janslot en de St. Jans- i rogge, het dauwtrappen en nog zo- I 1 veel meer, dat deze dag boven an- I dere verheft. 22-6-1970 A. B. Wigman •HIIIIIIIIIIIIIIIIMMIIIIIIIIIMIIIIIIIItlllilllllllllllllllllHlltllfMIIIIIIIIIM Oud-president Soekarno is zondag ochtend op 69-jarjge leeftijd in het centrale militaire hospitaal van Djakar ta overleden. In een officieel medisch bulletin werd meegedeeld, dat hij 's nachts om 03.50 uur in een coma was geraakt en om 07.00 uur gestorven. Aan Soekarno's sterfbed bevonden zich zijn naaste verwanten, onder wie zijn jonge Japanse vrouw Ratna Sari Dewi en haar driejarig dochtertje Kar- tika, die nauwelijks tien uur tevoren uit Parijs in Djakarta waren aangekomen. Zij hadden zaterdagavond Soekarno's lang gekoesterde wens. hen nog een maal te zien, in vervulling doen gaan. Bijna anderhalf uur brachten ze aan zijn bed door. Kartika is geboren in Tokio, en Soe karno had haar nog nimmer onder ogen gehad. Mevrouw Dewi. Soekarno's vierde echtgenote ,was eind 1966 uit Indonesië vertrokken en had haar man die in maart van het daarop volgende jaar als uitvloeisel van de mislukte communisti sche staatsgreep van 1965 afgezet en wat later in strenge afzondering ge plaatst sindsdien niet meer terugge zien. Soekarno was dinsdag jl. in het hos pitaal opgenomen wegens hoge bloed druk en een nierkwaal. Zijn gezond heidstoestand was al jaren slecht. NANCY Dc leider van de Franse radicale partij (gematigd links) Jean- Jacques Servan-Schreiber. heeft zon dag de eerste ronde om een zetel in de nationale vergadering gewonnen. De strijd speelde zich af in een tussentijd se verkiezing in het district Nancy, waar de 46-jarige oud-hoofdredacteur van „l'Express" het moest opnemen te gen de 43-jarige Gaullistische advocaat Roger Souchal en vier andere kandida ten. onder wie een communist. Hoewel Servan-Schreiber ruim 7500 stemmen meer kreeg dan Souchal, slaagde hij er niet in de absolute meer derheid te krijgen die nodig is om in de eerste ronde te worden gekozen. Vol gende week zondag zal hij het moeten opnemen tegen Sochal en de communist Michel Antointe, die als derde eindigde. Dan zal een eenvoudige meerderheid voldoende zijn. De stemming was nodig, doordat Sou chal zijn zetel beschikbaar had gesteld, uit protest tegen een besluit van de re gering om een nieuwe autoweg niet via Nancy te laten lopen. Toen bleek dat Servan-Schreiber een poging zou doen de vrijgekomen zetel te veroveren, wist de centrale gaullistische overheid Sou chal te bewegen, zich wederom kandi daat te stellen. Hiervoor werd het om streden wegenplan enigszins ten gunste van Nancy gewijzigd. ZANDVOORT Sarah Coura ge. moeder van twee zoontjes, moest huilend worden weggevoerd van het circuit van Zandvoort, toen bekend werd dat haar man Piers Courage tijdens de Grand Prix om het leven was gekomen. Zijn wagen vloog tegen een vangbek en brand de uit voor reddingsploegen iets konden uitrichten. MEXICO CJTY - Ruim hon derdduizend gulden, een huis, een LONDEN Een vrouw en zeventien mannen vormen de nieuwe Britse con servatieve regering. Edward Heath, de nieuwe premier, maakte hun namen zaterdag bekend. Het kabinet is het kleinste sinds 1957. De socialistische oud-premier. Iiarold Wilson, had zich omringd met twintig ministers. Magaret Thatcher (44) is de enige vrouw in de nieuwe regering. Zij be heert dc portefeuille van Onderwijs en Wétenschappen. Onderhandelaar met de Zes van Europa is Anthony Barber (49). Sir Alec Douglas-Home (67) keert te rug op het ministerie van Buitenlandse Zaken, dat hij ook van 1960-1963 heeft geleid. In 1963 volgde hij Harold McMillan op als premier. Hij bleef dat tot oktober 1964. Reginald Maudling (53) is benoemd tot minister van Binnenlandse Zaken in het nieuwe Britse kabinet. Hij wordt beschouwd als de meest pro-Europese Britse politicus.Een verrassing was de benoeming van Sir Keith Joseph (52) tot minister van Sociale Zaken. Hij was getipt voor het ministerie van handel. Tijdens de verkiezingscam pagne kondigde Heath aan, dat zijn partij verscheidene nieuwe ideeën op het gebied van de sociale voorzieningen wilde invoeren. De nieuwe minister van Financiën is Ian MacLeod (56), de leider van de lin kervleugel in de conservatieve partij. Hij was berucht om zijn scherpe kritiek op de economische politiek van de rege- ring-Wilson. Werkgelegenheid en Produktiviteit zijn toegevallen aan Robert Carr (53). Verder werden o.a. benoemd James Prior (43) voor Landbouw, Michael No ble (57) voor Handel, Geoffrey Rippon (46) voor technilogie en lord Carrington (51) voor Defensie. Morgen komt het nieuwe kabinet voor het eerst bijeen. Vandaag al wordt het geconfronteerd met een eerder aan gekondigde staking van havenarbeiders. Tijdens de verkiezingscampagne liet Heath al weten, dat zijn partij van plan was een wettelijke regeling in te voeren voor arbeidsconflicten. Dc vakbonden kondigden daarop meteen aan. dat zc zich met alle midde len tegen de conservatieve plannen zul len verzetten. Jack Jones, leider van de machtige bond van vervoerspcrsoneel (anderhalf miljoen leden), zei dat de Britse arbeiders, de conservatieven in begrepen, massaal zullen opkomen te gen elke poging om hun rechten te be knotten. Zet de regering haar plannen om rechters en politie te mengen in de arbeidsverhoudingen door, dan haalt ze zich „narigheid en nog eens narigheid op de hals" aldus Jones. De conservatieven hebben o.a. een af koelingsperiode van zestig dagen in ge dachten en vervolging van leiders van wilde stakingen. De nieuwe „mister Europe", Anthony Barber, verklaarde over de toekomstige onderhandelingen met de EEG: „Wij zullen de nadelen op korte termijn moeten vergelijken met de voordelen op lange termijn. Wij zullen niet tot elke prijs toetreden". SIR ALEC DOUGLAS-HOME LONDEN De nieuwe Britse premier Edward Heath zag zaterdag plotseling helemaal rood, toen hij voor zijn ambtswoning in Downing Street 10 uit zijn auto stapte. Een jonge vrouw die zich onder de wachtende mensen voor Heath's ambtswoning bevond had een pot rode verf naar de nieuwe premier gegooid. De vrouw werd door de po litie weggevoerd, terwijl Heath met een grimmig gezicht naar binnen ging. De jonge vrouw blijkt de 26-jarige uitgeefster Angela Weight te zijn. Zij zal heden voor de rechtbank i moeten verschijnen. «iiMaaiiianaaMHiiiiiiiRiHMiiiiiitaaiMiiaaaaiuMHMi UDDEL Commissaris der konin gin, mr. H. W. Bloemers, bracht za terdag een bezoek aan het schaap- scheerdersfeest op de Hunneschans in Uddel. Hij was getuige van het ven- delzwaaien door het St. Antoniusgilde uit Vorstenbosch (N.Brabant) en on derhield zich geruime tijd met scheer ders en herderin Koos Vos. Het tradi tionele schaapscheren werd door hon derden mensen bezocht. nieuwe auto en een blijvende baan in de public relations. Dat ontvangt iedere speler van de 22 man tellende Braziliaanse selectiegroep na het be halen van de wereldtitel voetbal. De Brazilianen veroverden de Jules Rimetbeker voor de derde maal, dank zij een overtuigende overwinning in de eindstrijd van het toernooi om het wereldkampioenschap 1970 op Italië: 4—1. Het was de eindstrijd van Pelé. De Italiaanse doelman Albertosi meende na afloop van het voorval in de twee de helft spectaculaire duel: Pelé had in ieder doelpunt zijn aan deel Zijn intel ligentie was zelfs voor onze ervaren verdediging te veel". De strijd om het brons tussen West-Duitsland en Uruguay werd door onze oosterburen met 10 ge wonnen. Maar zoveel tegenslag als de Duitsers in de halve-finale tegen Ita lië hadden, zoveel geluk hadden ze nu in de strijd tegen Uruguay, dat zelfs de eenvoudigste kansen niet wist uit te buiten. Pluspunt in dit wereldkampioen schap was zonder twijfel, dat geen enkele speler wegens ruw spel voortijdig het veld behoefde te verla ten. Het aantal werkelijk ernstige overtredingen was zeer beperkt, ter wijl in het toernooi van 1966 in Lon den liefst zes spelers uit het veld werden gestuurd. Dat er neiging is tot meer aanval lend voetbal kan mogelijk ook blijken uit de doelpuntenproduktie, die groter was dan in 1966. Er werden in 32 wedstrijden 95 doelpunten gescoord, hetgeen een gemiddelde oplevert van 2.99. In 1966 was het gemiddelde 2.78. De verovering van de wereldtitel werd in Brazilië met enorm enthou siasme begroet. In Rio de Janeiro werd vuurwerk afgestoken en luid den de klokken. Het straatbeeld werd beheerst door kilometers lange rijen uitgelaten fans en overal wapperde het nationale dundoek. Vliegtuigen schreven in dikke letters de naam ..Brazilië" in de lucht en de Brazi liaanse president, generaal Emilio Garrastazu Medici, verklaarde voor de radio tot een amnestatie te willen overgaah. Hij zei er niet bij, of daar bij ook politieke gevangenen zullen worden betrokken. Intussen heeft de Braziliaanse ster speler Pelé verklaard, dat dit defini tief zijn laatste toernooi om het we reldkampioenschap is geweest. Men zie voor meer bijzonderheden onze sportpagina's. HAZERSWOUDE Bij een auto ongeluk op de rijksweg LeidenBo degraven zijn gistermiddag vijf men sen gedood en vier zwaar gewond. In een flauwe bocht van de twee- baansweg botste een Duitse auto bij een inhaalmanoeuvre op een tegenligger. De auto die achter deze tegenligger reed, raakte ook bij de botsing betrokken. Om het leven kwamen E. Kuhn (42) en z'n 41-jarige echtgenote, uit Duis burg, Peter Ph. Schaefer uit Nijme gen, mevr. I. M. Groenhof-Fellinger, eveneens uit Nijmegen en de heer G. Knikker (43) uit Gouda. LEEUWARDEN Zondagavond is in Leeuwarden een personenauto met drie inzittenden tegen één van de afsluitbo men van de Noorderbrug gereden. Bij het ongeluk kwamen twee personen om het leven, de derde inzittende werd zwaar gewond. De 19-jarige Abe Kooistra en de 15- jarige Trientje Harmstra (die meeliftte), beiden uit Leeuwarden, werden op slag gedood. De 20-jarige Jacob Dalstra uit de Friese hoofdstad werd zwaar ge wond. AMSTERDAM De groep „ernstige delicten" van de Amsterdamse centrale recherche heeft goede hoop licht te kunnen brengen in de zaak van de ge wurgde Oosterling, wiens in lakens en een deken gewikkelde lichaam vrijdag middag in het water van het IJ werd gevonden. „We beginnen enigszins grond onder de voeten te krijgen", zo zei een opti mistische commissaris T. Sanders van nacht. Met behulp van merktekens in de kleding was vastgesteld dat de kle ren van het slachtoffer in Singapore zijn gekocht. „We weten zelfs een Chi nese naam en dat geeft me de overtui ging dat we spoedig achter de identiteit van de man zullen zijn", aldus commis-/ saris Sanders. Het was volgens hem zeker dat het slachtoffer naar hij dacht een zee man in Amsterdam om het leven is gebracht. „Ik heb het idee dat het aan de wal is gebeurd en niet op een schip", aldus de commissaris. TEHERAN Een boeing-727 van de Perzische luchtvaartmaatschappij die met 88 passagiers aan boord een ge dwongen vlucht maakte van Teheran naar Bagdad, is volgens uit de Perzi sche hoofdstad komende berichten, ge kaapt door drie Perzische studenten, de twee broers Ali en Hossein Mollazadeh en Massoed Rarnidi. De drie. jongelui zijn onmiddellijk na de start naar de cockpit gegaan en hebben de piloot on der bedreiging met twee revolvers hun eisen kenbaar gemaakt. Om die eisen kracht bij te zetten heeft een van hen 12 jaar oud, ook nog een blik benzine op de vloer leeggegoten en een doosje luci fers „in de aanslag" gehouden. Na de landing in Bagdad hebben zij de passa giers hun excuses aangeboden, hoewel de meesten kennelijk nog niets gemerkt hadden. De drie kapers hebben iri Irak poli tiek asiel gekregen. Volgens radio Bag dad waren zij tot hun daad gekomen om te protesteren ..tegen de hulp die de Sjah van Perzië aan Israël verleent". CHICAGO Het dorp Crescent City. een plaats met 600 inwoners in de Ame rikaanse staat Illinois, is zondag door brand geheel verwoest. Het vuur ont stond, doordat als gevolg van een de fect in het remsysteem een olietrein ontspoorde en achtereenvolgens zeven tankwagons ontploften. Ongeveer 35 personeen liepen ernsti ge verwondingen op, onder wie vele brandbestrijders. Van doden is geen melding gemaakt. ADVERTENTIE ...in bet dolfinarium Harderwijk - In het grootste overdekte Dolfijnensta dion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma.Tijden: 10.00, 11.30, 13.00,14.30,16.00 en 17.30 uur (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN RONDVAART VELUWESTRAND Tel. 03410 - 6041. De laatste dagen is er iets ver anderd in de luchtdrukverdeling. De stabiele oostelijke stroming is vervangen door een stroming van onstabiele lucht in de hogere ni veaus uit zuid- tot zuidwestelijke richting. In deze vochtige lucht soort zullen de komende 24 uur op nieuw plaatselijk enkele regen- en onweersbuien tot ontwikkeling ko men. De temperatuur blijft aanvan kelijk op een zomers niveau: in Gelderland 26 tot. 29 graden. Tegen woensdag volgt er enige afkoeling. De Engelse weerkundigen voor zien in de eerste helft van juli af en toe inzinkingen, maar deson danks een voortduren van de zo merse tendentie. Weersverwachting van het K.N.M.I. van maandagavond tot dinsdagavond: Half tot zwaar bewolkt met enkele re gen- of onweersbuien. Vooral in het binnenland koeler. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Morgen: Zon op: 04.20, onder: 21.04. Maan op: 23.49, onder: 9.05.

De Vallei | 1970 | | pagina 1