Ook voor dr. Kruisinga veel Unieraad-stemmen ,Span(lon* praat toch met ,Artex* Udink: na handel en wetenschap aan politieke top wel vis houdt fit! Wezep zwom tochondanks gesloten bad Dood redde Soekarno voor vergetelheid Nu is het tijdvoor Beschuit met aardbeien. Torrenplaag Zesde brief Bell nf ante vervalsing Baby lijk je bij zwembad gevonden :%Tr Verkeer eiste dit weekeind' 20 doden ZEER SNELLE CARRIÈRE Kabouters bekeurden mr. P. van Vollenhoven 0 VIS.duur? .nee! u en uw beurs Bij Kempkes nog hoop voor 100 ontslagenen Eerbewi js voor Stalin VRIJHEIDSHELD MET IN STAAT TOT BOUW VAN EEN LAND DE KOSTER Succes vakbonden 00 Ni COOLOGNE NAAR C.K.H. GEZAG MINISTER INGENIEUR VERBANNEN MYTHE GEEN VISIE GEÏNSPIREERD VERGETEN MAANDAG 22 JUNI 1970 Drs. (Jdink wordt lijsttrekker CHU N a n een onzer redacteuren UTRECHT De Unieraad van de Christelijk Historische Unie heeft zater dag niet 34 van de 56 uitgebrachte stemmen drs. B. J. Udink. de 44-jarige mi nister zonder portefeuille (belast met de zaken van de ontwikkelingssamenwer king) aangewezen als lijsttrekker van de CHU voor de Tweede-Kamerverkie zingen van 1971. Van de overige stemmen kreeg staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga er 20; fractievoorzitter J. T. Mellema moest genoegen nemen met slechts twee stemmen. Heel lang heeft de Unieraad gedeli bereerd over de vraag of zij met één of twee lijsttrekkers de verkiezingen zou moeten ingaan. Hoe moeilijk dit debat was blijkt uit de stemming over het voorstel om voor één lijsttrekker te kiezen: 29 tegen 27. Na afloop van deze belangrijke Unie raadsvergadering toonde CHU-voorzit- ter prof. dr. J. W. van Hulst zich erg tevreden: „Ik geloof dat we een erg goede keuze gedaan hebben, want drs. Udink is een allround-politicus die zeer veel gezag heeft, ook in het parlement en de fracties van de oppositie in de Kamers. De heer Mellema is dus geen lijstaanvoerder geworden maar dit hoeft helemaal geen gevolgen voor zjn positie in de fractie te hebben. De fractie kiest volgend jaar zélf haar voorzitter: het is wel meer voorgeko men dat de lijsttrekker geen voorzitter van de fractie werd. De heer Udink heeft schriftelijk toegezegd dat hij zijn plaats in de Kamer zal innemen als hij niet op een regeringspost zou terugke ren'. aldus prof. Van Hulst. De heer Mellema zélf toonde zich bepaald niet teleurgesteld: hij heeft, aldus insiders, niet gerekend op een lijsttrekkerschap. Prof. Van Hulst had zich in zijn ope ningswoord erg optimistisch over de kansen van de CHU bij de komende Kamerverkiezingen getoond. Verschil lende partijen staan naar zijn mening op het punt te verdwijnen; o.a. de Boe renpartij en de PSP („de houding van de PSP ten aanzien van het Koninklijk Huis is hij 't Nederlandse volk erg slecht gevallen"). Ook voor PPR en ü'66 zag de CHU-voorzitter weinig perspec tieven. De resultaten van de SPD en Labour bij de recente Westduitse en Britse verkiezingen bieden een weinig opwekkend perspectief voor de PvdA, vond hij. „Misschien gaan er flink wal zwevende kiezers naar de terecht als Maoïstisch betitelde Kabouters", aldus prof. Van Hulst. Dit weekeinde is de naam van staats secretaris H. J. ét Koster gevallen als de mogelijke opvolger van mr. W. J. Geertsema als voorzitter van de VYD- fractie in de Tweede Kamer als mr. Geertsema wat min of meer ver wacht wordt volgend jaar minister wordt. De heer De Koster is pas ruim drie jaar geleden de actieve politiek inge gaan, na enkele tientallen jaren een ac tieve rol in het bedrijfsleven te hebben gespeeld (hij was o.m. directeur van de Leidse meelfabriek De Sleutels en voorzitter van het toenmalige Verbond van Nederlandse Werkgevers). In 1967 werd hij gekozen als lid van de Tweede Kamer maar spoedig daarna verliet hij het parlement om staatssecretaris van Buitenlandse Zaken te worden; hij is vooral met Europese zaken belast en geniet een uitstekende naam ook in Brussel en andere Europese hoofdste den. Verwacht wordt dat de heer De Kos ter de tweede plaats op de VVD-kandi- c? FINSTERWOLDE Een inwoner van Finsterwolde (Groningen) heeft za terdagavond achter het zwembad een babylijkje gevonden. Een pasgeboren meisje was in een plastic zak verpakt. Het lijkje is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Groningen, waar sectie zal worden verricht. ROTTERDAM De Rotterdamse wijk Katendrecht heeft te lijden van een torrenplaag. De zwarte beestjes zijn afkomstig van een kopraschip, dat in de Maashaven ligt. Het warme weer is er de oorzaak van dat de zogenaamde kopra-torren uitgevlogen zijn en de naaste omstreken verkennen. De eigenaresse van restau rant Akropolis moet haar klanten ad viseren elders te gaan eten. De kopra- torren maken haar het werk in de keu ken onmogelijk. datenlijst zal gaan innemen wat. zoals wij al schreven, inhoudt dat hij de eer ste opvolger van mr. Geertsema als fractievoorzitter wordt. De heer De Koster is deskundig en ervaren op so ciaal-economisch gebied, een terrein dat ook in de komende jaren in de Neder landse politiek een belangrijke rol zal gaan spelen. In tegenstelling tot wat sommigen verwacht hebben komt de heer Hans Wiegel nog niet in aanmerking voor een eventueel fractieleiderschap. Hij wil in de komende jaren naast zijn Kamerlid maatschap zijn studie aan de Universi teit van Amsterdam voltooien. Op wat langere termijn heeft hij, aldus Haagse politieke kringen, de beste kansen om de politieke leider van de VVD te wor den. TILBURG Na veel moeite zijn vakbondsvertegenwoordigers er in ge slaagd de heer Carles van Spaendonck. directeur van het noodlijdende textiel bedrijf Spandon, te bewegen om van daag via gevolmachtigden overleg te plegen met mr. Jacobs van de Artex- groep. Zaterdagochtend had hij nog geweigerd. Mr. Jacobs ..ad op zijn beurt laten weten niet te onderhandelen met de heer Ch. van Spaendonck omdat deze „te onbestendi." is om afspraken mee te maken, van de hak op de tak springt en elk ogenblik met andere plannen komt". Mr. Jacobs wil een „redelijk bod" doen op het aandelenpakket van de he ren Ch. van Spaendonck en T. Drees- mann en de werkgelegenheid veilig stellen. Anderhalf jaar geleden trad hij af als commissaris bij Soandon nadat zijn reorganisatieplannen door Ch. van Spaendonck waren afgewezen. ADVERTENTIE ïjs-eau Warm? Heerlijk verkoe lende Skice ijs-eau de cologne verkwikt a la minute 'n Wondertje van koelte 1 In flakons," sprays, towelettes en handige mini-rollers. van E3 O L- OOOT (Van een onzer redacteuren DEN HAAG De Christelijk Historische Unie moge dan - terecht of ten on rechte het imago hebben vrijwel nooit haantje de voorste in politiek Neder land te (willen) zijn, zaterdag heeft de Unieraad (het „parlement" van de CHU) kennelijk willen aantonen zich van dit imago helemaal niets aan te trek ken door als eerste politieke groepering de lijstaanvoerder voor de T weede Ka merverkiezingen van mei 1971 officieel aan te wijzen; het werd de 44-jarige Rotterdamse economisch doctorandus B. J. Udink, sinds 1967 minister zonder portefeuille (belast met de zaken van de ontwikkelingssamenwerking) in het kabinet-De Jong. 7? De lijsttrekker van de CHU staat in Den Haag bekend als een koel, zakelijk en zeer intelligent man die zijn ambt met hart en ziel bekleedt. Hij werd op 12 februari 1926 in Deventer geboren. Na de HBS in Utrecht te hebben be- zftcftt studeerde hfpaah de Nederlandse Economische Hogeschool in Rotterdam. Deze studie completeerde hij met één jaar Ecole des Hautes Etudes Cornmer- ciales in Lausanne. Op 27-jarige leeftijd werd hij al be noemd tot adjunct-secretaris van de machtige Rotterdamse Kamer van Koophandel en Fabriken; vijf jaar la ter werd hij secretaris van deze Kamer, een functie die hij vier jaar bekleedde. Kenmerkend voor de energie van de heer Udink is het feit dat hij vrijwel tegelijkertijd directeur van het ver- voerwetenschappelijk centrum in Rot terdam was; daarnaast was hij van 1959 af (tot 1964) lector in de vervoersecono- mie aan de Rotterdamse NEH. Zo kon hij in dezelfde tijd zowel het bedrijfs leven als de wetenschap dienen, een combinatie die in het bijzonder in het onstuimige Rotterdam alles van hem eiste. In 1962 werd hij de eerste directeur van de gloednieuwe Centrale Kamer voor Handelsbevordering in Den Haag, een instelling die voor veler inspanning, in het bijzonder ook van de latere voor zitter van deze Kamer, Sidney van den Bergh. was opgericht. Ook in die func tie heeft drs. Udink een tomeloze ener gie en een intelligente aanpak ten toon gespreid. Toen de CHU bij de kabinetsformatie van 1967 naast mr. Beernink nog een andere minister kon „leveren" werd de heer lldink als zodanig gevraagd, hij was sinds 1965 ook actief in de politiek geraakt als voorzitter van de protes tants-christelijke fractie in de in 1965 gekozen Rijnmondraad, het bestuurscol lege van het bovcngemeentelijke open bare lichaam in de Rijnmond-regio. Het werk van de heer Udink is in het parlement en daarbuiten zeer kritisch gevolgd; vooral de eerste tijd werd de heer Udink dikwijls geconfronteerd met tal van stekelige vragen van de op positie maar nadat hij een beetje inge werkt was slaagde hij erin al deze vra gen uitstekend te beantwoorden. Meer malen oogstte hij ook lof van de oppo sitie. Het is de heer Udink gelukt een goed ambtelijk apparaat op te bouwen en hij heeft ook in het buitenland, niet in het minst door zijn inventieve en energieke ADVERTENTIE Vraag recoplon bij uw vishandelaar ot bij het Produktechap voor Vis en Visprodukten, Waasenaarseweg 20, Deo Haag. optreden tijdens UNCTAD II in New Delhi, groot gezag. Als hij in üe Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties spreekt kan hij op een aandach tig gehoor rekenen en dat geluk is niet zo héél velen beschoren.... Drs. Udink wordt ook door de CHU- jongeren op de handen gedragen en is zeer actief lid van de Remonstrantse Broederschap. Ln Den Haag wordt aangenomen dat de heer Udink volgend jaar niet voor zitter van de CHU-fractie in de Kamer wordt (afgezien van een korte periode na de verkiezingen), maar lid van het volgende kabinet. Hij wordt een uitste kende kandidaat voor het ministerie van Economische Zaken genoemd. Ook zou hij ambities voor de leiding van het ministerie van Buitenlandse Zaken koesteren, maar verwacht wordt dat de KVP de leiding van „BZ" weer zal clai men. Zou de heer Udink geen minister worden dan zal hij wél de leiding van de CHU-fractie op zich nemen. i DEVENTER Mr. Pieter van t S Vollenhoven vond vrijdagavond, toen hij bij zijn op de Brink te De- J J venter geparkeerde auto terugkeer- de. „een bekeuring", alsmede een t stencil achter zijn ruitenwissers (zie foto). J De bekeuringsbon was van de De- J J venter „kabouters" en in de stencil t werd de op dat moment gevoerde t actie „blik weg van de Brink" toege- J licht. De binnenstad moet de leef- tuin van de stad zijn, menen de ka- J i bouters en daarin passen geen kan- t t kerauto's. Tachtig Groninger kabouters heb- J J ben zaterdag op de Grote Markt in Groningen de rijweg gebarricadeerd t t met fietsen en graszoden. Zij deden S dit onder het motto; „auto's verpes- ten de stad". WEZEP Een groot deel van de in woners van Wezep (gemeente Olde- broek) waar vorige week zondag een protestoptocht tegen het gesloten hou den van het zwembad op zondag was gehouden, heeft zondag toch de gele genheid gekregen, zich in het water te verfrissen. Een actiecomité had twee grote plas tic zwembaden en enkele kinderbadjes midden in het dorp op de rolsehaats- baan laten plaatsen, waarvan 200 a 300 meest jongere personen dankbaar ge bruik maakten. Het actiecomité had op Rijksweg 28 een bord geplaatst waarop "te kennen werd gegeven dat op sensatie beluste buitenstaanders tijdens deze actie niet welkom waren. Het op zondag gesloten houden van het zwembad gaf tijdens Lyon - Een 13-jarige Franse jongen heeft zaterdag een vlucht als versteke ling aan boord van een Douglas DC-8 van Lyon naar Abidjan, de hoofdstad van de Westafrikaanse staat Ivoorkust, met de dood moeten bekopen. Toen de piloot boven Abidjan het landingsgestel uitklapte, stortte de jongen uit de wiel- ruimte omlaag. de laatste gemeenteraadsvergadering van Oldebroek zoveel beroering dat één van de voorstemmende gemeenteraads leden de raad verliet. Het tegenstem mende deel van de raad wist met mi niem stemmenvoordeel (8 tegen 7) te bewerkstelligen dat het zwembad geslo ten bleef. Voorgaande stemmingen wa ren reeds tweemaal met acht tegen acht stemmen onbeslist gebleven. Zondag waren rondom de rolschaats- baan spandoeken aangebracht met o.a. de opschriften „Het zal je raad maar wezen" en „Beter zwemmen onder toe zicht dan op de „berg" zonder toezicht. Met de berg wordt de dichte Veluwse Bebossing in de omgeving van Wezep bedoeld. Het actiecomité beraadt zich over de oprichting van een Wezeper-Oldebroe- ker Jongerenpartij. Hiermee hoopt het actiecomité te bereiken dat bij de aan staande gemeenteraadsverkiezingen, die in verband met de grenswijziging tus sen Hattem en Oldebroek tot september zijn uitgesteld, enkele zetels te verwer ven, waardoor een verschuiving in de overwegend conservatieve raad zal worden bewerkstelligd. Zij hopen dan dat het nieuwe zwem bad alsnog ook op zondag zal worden opengesteld. IT Den Haag - De directie van Kemp kes Meubelfabrieken in Waddinxveen voert nog besprekingen over de voort zetting van de meubelproduktie door een ander bedrijf. Het ontslag van honderd van de ITO personeelsleden, dat vrijdag werd aan gezegd, zou daardoor ongedaan worden gemaakt. EIGEN NIEUWSDIENST Behalve in Hazerswoude, waar vijf mensen bij een verkeersongeluk omkwamen, zijn het afgelopen weekeinde nog ten min ste vijftien mensen op de weg omgeko men. Het zijn: de 17-jarige Leen Bode uit Ridderkerk, de 22-jarige mevr. J. Heemskerk-Tjerks uit Amsterdam, de 21-jarige Sophie Retel uit Dordrecht, de 21-jarige W. J. Berk uit Leidschendam en de met hem mee rijdende 20-jarige Marie Anna Kooien, de 5-jarige W. Schimmel uit Twello. de 13-jarige Cor- nelis van der Horst uit Amsterdam, de 18-jarige J. Rogies uit Cadzand, de 64- jarige H. Meerbeek uit Baarn, de 64-ja rige P .Lak uit Wormerveer, de 75-jari- ge J. Beudeker uit Wormer, de 31-jari- ge A. Arendsen uit Amsterdam.de 22- jarige L. Bakker uit Gieten, de 57-jari ge G. Levölger uit Blaricum en de 7-ja- rige Sjouke Storm uit 't Friese Boelens laan. AMSTERDAM De studenten van de Universiteit van Amsterdam hebben nu ook een valse „zogenaamde zesde, brief van rector-magnificus prof. Be- linfante ontvangen. De brief verstuurd in enveloppen van de Universiteit ,zag er precies zo uit als de vijfde voorafgaande, wel door prof. Belinfante geschreven brieven. In deze, valse brief, zette de rector nogmaals uiteen waarom hij tot het schrijven van de brief besloten had en verklaarde hij tegen de studenten in zijn slotzin: „U hebt het lot van de Uni versiteit in eigen handen". Een woordvoerder van de universitai re voorlichtingsdienst heeft de brief, „een duidelijke vorm van terreur" ge noemd. De ASVA verklaarde wel op de hoog te te zijn geweest van het plan om een va^se .brief te vervaardigen ,maar ont kende^'tets métdéze brief te maken te hebben. Moskou - - Zaterdag is ln de muur van het Kremlin een buste van Stalin geplaatst. Na zijn dood in 1953 werd Stalin bij gezet in het Lenin-mausoleum, dat aan de rand van het Rode Plein uit rood graniet is opgetrokken. Tijdens de destalinisatie-periode werd het lijk van Stalin overgebracht naar een graf achter het mauseleum. Het plaatsen van de buste gebeurde zaterdag achter een houten schutting, die de werkzaamheden bij het graf aar de ogen van de voorbijgangers onttrok. Revolutionairen die de barens weeën van een nieuwe staal oproe pen en die de geboorte van die staat voltooien, plegen niet in bed te ster ven. Zij vallen tijdens de strijd of zij worden door hun eigen revolutie ver morzeld. Als lang na zijn dood de door hem opgeroepen staat tot rust en aanzien is gekomen, wordt de gevallen revo lutionair door het dankbare nage slacht tot „vader des vaderlands" be noemd. Ir. Soekarno, 69 jaar oud, in een ziekenhuisbed gestorven. Nier vergif tiging en te hoge bloeddruk hebben een einde gemaakt aan het leven van een groot revolutionair, die echter te lang leefde om de ontluistering te ontgaan. Een volk van zeventig miljoen men sen heeft jarenlang in hem het sym bool van zijn vrijheid gezien: dat volk verhief hem als „een god" ten troon toen hij die vrijheid had bevochten. Dat volk verstootte hem toen na vijf tien jaar bleek, dat hij de vrijheid niet kon vullen met de rijkdommen die eens waren beloofd. Dat volk van zeventig miljoen mensen heeft hem vervolgens vergeten het ergste wat een revolutionair kan overkomen. Op 6 juni 1901 werd Soekarno gebo ren als zoon van een Javaanse onder wijzer. Dank zij de opmerkzaamheid van een Indonesische nationalist, kreeg hij de kans een h.b.s.-opleiding te volgen. De studieresultaten waren daar zo opvallend dat hij toegang kreeg tot de Technische Hogeschool in Pandung, waar hij in 1925 de inge nieursbul haalde. Deze opleiding zeer uitzonderlijk voor een Indonesische jongen in die tijd, en de contacten tijdens zijn stu dietijd hadden Soekarno de weg naar de hoogste Indonesische kringen kun nen openen. Hij had echter al tijdens zijn studietijd voor een andere weg gekozen; hij was lid geworden van een zeer strijdbare nationalistische beweging. Een jaar na zijn examen stichtte hij een partij die niet langs wegen van geleidelijkheid het Nederlandse be wind over Indonesië door een zelf standig bestuur wilde vervangen, maar die met geweld een einde aan Nederland in Indonesië wilde maken. De PN1 Dat leidde in 1929 tot zijn eerste ge vangenschap. Hij werd tot vier jaar veroordeeld. Dat hij na twee jaar werd begenadigd, stemde hem niet milder jagens de Nederlandse autori teiten: „Mijn hart is als een aan twee zijden gewette kris", zei hij bij zijn vrijlating en onmiddellijk ging hij po gen om alle nationalistische bewegin gen in Indonesië in één grote partij onder te brengen. Dat bracht hem in 1933 weer in bot sing met het geldende recht. Nu werd hij verbannen en dat was een rekbare straf, want deze straf duurde zolang de verantwoordelijke autoriteiten het nodig achtten. Soekarno werd betrekkelijk mild behandeld. Niet zoals bijvoorbeeld zijn medestrijder Sjahir werd hij naar het bijna onleefbare verban ningsoord Opper-Digul op Nieuw Gui nea gedeporteerd, hem werd het ei land Flores tot verblijfplaats aange wezen; toen na enkele jaren zijn ge zondheid daar snel achteruit ging. werd hij overgebracht naar Benkulen Onder de Nederlanders zou hij geer. vrijheid meer kennen; pas in 1942 werd hij door de Japanners naar Java teruggebracht, waar hij in de kringen van de nationalisten een verzetsheld was geworden. Hij ging samenwerken met de Ja panners in de hoop van hen de vrij heid voor zijn land te krijgen ,maai de Japanners wilden het rijke gebied zelf koloniseren. Toen echter de krijgskans keerde, herinnerden de Ja panners zich hun zending in Azië en werd Indonesië in de laatste dagen van het Japanse bewind in 1945 tot zelfstandige staat uitgeroepen. In juni 1945 hielck Soekarno voor een massaal gehoor in Djakarta een redevoering: het onafhankelijke Indo nesië zou steunen op godsvertrouwen, nationalisme, democratie, sociale ge rechtigheid en internationale solidari teit, de Pantsilo. Toen twee maanden later de Japan ners vrij onverwachts capituleerden, aarzelde Soekarno, maar de door hen geleide jongeren, de pemuda's, waren niet meer te houden. Zij ontvoerden Soekarno en wilden hem niet vrijlaten voordat hij had beloofd de staat In donesië uit te roepen. Op 17 augustus 1945 ging in het centrum van Batavia de roodwitte vlag in top, tot stomme verbazing van Nederland, dat zoiets helemaal niet had verwacht. Tijdens de vier jaar strijd met Ne derland werd Soekarno ook voor de eenvoudige dessabewoner tot een my the. Zelfs al had men persoonlijk geen bezwaar tegen het Nederlands bewind, dan nog werd Soekarno „een van ons die de almachtige Nederlan der weerstaat". Dit heldenaureool rondom Soekarno werd eerder stralender dan doffer toen hij tijdens de tweede actie in de cember 1948 door Nederlandse solda ten in Djokjakarta werd gevangenge nomen. want reeds na enkele weken moest Nederland onder zware buiten landse druk Soekarno in zijn eer van president herstellen. Op 27 december 1949 beleefde Soe karno het uur, dat slechts weinig re volutionairen is gegund: Indonesië werd zelfstandig en hij was de al machtige leider van een volk dat hem aanbad. „Merdeka" (Vrijheid), zeiden de Indonesiërs; in dat woord lag een niet te vullen wereld van verwach ting. Na deze dag van de vrijheid wacht te Soekarno een taak, die niet aan een revolutionair kan worden toever trouwd: hij moest de nieuwe staat een innerlijke rust en een plaats in de we reld geven. Daarvoor waren nodig een economische visie en een staatkundig plan. Soekarno haatte cijfers en hij had politiek nog nooit een keuze ge maakt. Om de Verenigde Staten te be hagen had hij tijdens de vrijheids strijd in 1948 een communistische op stand in Madium neergeslagen, maar verder dan het modewoord „democra tie" was hy politiek nooit gekomen. Soekarno koos de hem vertrouwde weg: hij verklaarde dat de revolutie nog lang niet ten einde was. Hij hoop te dat hij de zeventig miljoen Indone siërs zou kunnen binden, door hen steeds nieuwe militaire doelen in het vooruitzicht te stellen. Vijftien jaar lang is hem dat gelukt. Hij riep op voor de strijd om Nieuw- Guinea en na 1960 zocht hij een nieuw ideaal in „de bevrijding van Maleisië". Soekarno ging het vooral om het vroegere Brits-Borneo, dat op instig- natie van Engeland een „Maleisië fe deratie" had gevormd met Singapore en Maiakka. Al ver voor zijn val, bleek echter dat het Indonesische volk de revolutie moe was. Men wilde een rust, die Soe karno niet kon geven: de eens zo ver eerde leider daalde in aanzien. Vrouwenorganisaties werden boos toen hij te royaal met echtgenotes omsprong; studenten protesteerden te gen de toenemende corruptie; militai ren poogden eigen machtsgebiedjes af te bakenen. Om zijn prestige in fiet buitenland te bewaren, maakte Soekarno grote officiële reizen. Tijdens bezoeken aan China en Rusland werd hij getroffen door de communistische methodiek om massa's te beheersen. Dat heeft hem waarschijnlijk geïnspireerd tot het zoeken van steun bij de zeer grote communistische partij in Indonesië. De door hem opgeroepen, althans toegelaten, communistische revolutie brak uit in de laatste week van sep tember 1965. Bij de eerste klap wer den er vijf generaals vermoord en Soekarno reageerde sussend: „Een rimpeling in de oceaan van de revolu tie". De generaals die het overleefd had den, dachten daar anders over. Zij gingen over tot een contra-revoluti' en na een half jaar waren de golve die van alle zijden op hem afkwamer Soekarno te hoog geworden: in maai 1966 droeg hij zijn macht over aan ge neraal Suharto. Daarop eiste men dat hij zich zo verantwoorden voor een bijzonder g< rechtshof, maar dc nieuwe leide wilden geen martelaar. Zij hadde een zwaardere straf voor Soekarn< de vergetelheid. Het volk dat hem eerst mateloc had vereerd, aanvaardde het dat hi van al zijn functies werd onthever. dat hij geen bewegingsvrijheid mee had en dat hij niet meer in het open baar mocht spreken. Na ruim vier jaren heeft de dooc hem thans uit deze vergetelheid ver lost. Een milde dood: omgeven doe familie en begeleid door een legert kundige artsen. ADVERTENTIE

De Vallei | 1970 | | pagina 5