Braziliaanse spelers door supporters in levensgevaar Duitsers veroverden r>9 derde plaats op schotloos Uruguay: 1-0 tandvlees Leerlingen door oude meesters overtroffen Gerd Müller onbedreigd topscorer Devrindt naar P.S.V. 99' Duitse Lotto Geutjes naar De Graafschap Kamp ioenschap van Nederland NIEUW TIJDPERK EERSTE DEMONSTRA TIE MAANDAG 22 JUNI 1970 Brazilië wereldkampioen na ruime zege tegen Italië: 4-1 sn ort MEXICO-STAD Nauwelijks was het laatste fluitsignaal van «ie Oostduitse scheidsrechter Rudi Glöckner verklonken in het im mense Aztekenstadion van Mexi co-Stad hij de finalewedstrijd tussen Brazilië en Italië, of hon derden fans, fotografen en orde bewakers overstroomden het veld. Met nog enkele minuten te spe len was er langs de zijlijnen al een ware jacht ontstaan op ver- metelen, die zich over de afzet ting hadden gewaagd. Ook was de bal een tijdlang zoek geweest op de tribunes achter het Brazi liaanse doel. Na afloop zagen de Brazilianen zich letterlijk het hemd van het lijf gescheurd door talrijke uitgelaten supporters, die de Zagallo-elf onder de voet dreigden te lopen. De in stukken gereten shirts werden verheven tot kostbare trofeeën en lokten menig vechtpartijtje uit. Pele, met ontbloot bovenlichaam, kreeg een reusachtige, fraai versierde, sombrero op zijn hoofd gedrukt en werd op de schouders van zjjn landgenoten over het ter rein rondgehost. Trainer Mario Zagallo gaf op het veld zijn eerste televisie-in terview weg. Stadionpolitie pro beerde hardnekkig gedurende de eerste twintig verwarrende minu ten orde te scheppen, maar alle moeite bleef vergeefs. Al deze scènes speelden zich onder de ogen af van de president van Mexico, Gustavo Diaz Ordaz en de president van de FIFA, Sir Stanley Rous. De Mexicaanse toeschouwers bleven naar verhouding rustig op hun plaatsen zitten, tot ongeveer 25 minuten na de wedstrijd de eindelijke sluitingsceremonie be gon. Voor Rivelino was het alle maal wat teveel geworden. De besnorde Braziliaanse aanvaller raakte bewusteloos en er moest een pad gebaand worden om hem veilig naar de kleedkamer te brengen. Americo, de gespierde verzor ger van Brazilië en voormalig worstelkampioen, kon niet ver hinderen, dat de gevallen Riveli no door de waanzinnig geworden menigte onder de voet, werd gelo pen. Pas toen men zich realiseer de, dat hij bewusteloos was, we ken de fans geschrokken achter uit. Menige politievuist moest hierbij te pas komen. Ook speelden zich enkele komi sche toneeltjes af. De kleine Tos- tao rende over het veld, achter volgd door ongeveer vijftig sup porters, die zijn shirt onderling hadden verdeeld. Wanhopig pro beerde Tostao zijn achtervolgers van zich af te schudden, maar hij faalde en zijn broekje moest het eveneens ontgelden. Tostao smeekte om behoud van zijn on derbroek, maar niets bleek veilig voor de souvenisjagers. Een vol ledige striptease was het gevolg. Juist op tijd kon Tostao ten einde raad een handdoek be machtigen en zich daarmee behel pen. Everaldo verging het al niet veel beter. Zonder schoenen, vol1 met krabben op zijn rug, deelde hij met fraaie linkse en rechtse directen vuistslagen uit aan zijn kwelgeesten, die hem ten val pro beerden te brengen. Toen Everal do een jongeman neersloeg, deinsde de massa verschrikt te rug. Mario Lobo (wolf) Zagalo moest zich gewonnen geven toen hij zich in de spelerstunnel trachtte te verschuilen. De grijze coach ontkwam niet aan 'n rond rit op de schouders van enkele fanatici. Ook Jair werd bijna ge vierendeeld. De langzamerhand overwerkt geraakte politiebeamb ten konden de fabelachtige' rechtsbuiten nauwelijks redden. Toch verloren de Mexicaanse or-1 EASTBOURNE De Australiër Ken Rosewall heeft zaterdag het herenenkel spel van het internationale tennistoer nooi in Eastbourne gewonnen. Hij ver sloeg in de finale de Zuidafrikaan Bob Hewitt met 6-2, 6-1. MEXICO-STAD De triomf van het voetbal, zoals dat door de uitvinders is bedoeld. Zo mag de overwinning van de Braziliaanse voetbalgrootmeesters in de finale van het wereldkampioenschap op Italië worden betiteld. De Brazilia nen gelden als de uilvinders van het 4- 2-4-systeem, maar zij kunnen als geen ander zo verbluffend op dit thema im proviseren. dat het voetbalspel in al zijn aanvallende heerlijkheid behouden blijft. De Italianen, in Europa geldend als de voormannen van het systeem voetbal, konden dit spel niet aan ban den leggen. De individuele klasse ont breekt hun niet, maar in al hun brille kunnen zij het fantasievoetbal van de Braziliaanse elf niet benaderen. De meester heeft aangetoond, dat zijn leerling nog lang niet volleerd is en de vraag is, of deze Europese leerling de natuurlijke aanleg van zijn Zuidameri- kaanse meester ooit zal kunnen com penseren door weloverwogen tactische plannen. De triomf van Mario Zagalo ook. Zelf kende hij de sfeer van een we reldkampioenschap en hij heeft zijn pupillen in de korte tijd, die hem was vergund enkele maanden geleden nam hij het bewind over van Joaquin Saldanha hienvan voortreffelijk op de hoogte gebracht. Hij smeedde elf spelers, in aanleg individualisten, tot een team, dat geen overheersing duldt. Dat in staat is met een hels tempo elke verdediging dol te draaien. Dat ook zijn zwakte heeft: de verdediging. Maar daar bekommeren de Brazilianen zich minder om. Vallen er twee doelpunten tégen, dan zijn daar toch altijd Pele, Tostao en Jair. blijkens de grootste bal kunstenaars die de wereld kent, in een voorhoede verenigd om voor tegen wicht te zorgen. Italië heeft het ondervonden. Evenals tegen Europese'tegenstanders dacht het. met vertragend spel de tegenstander uit zijn ritme te halen. Een strijdwijze, die op het eigen continent zo vaak met suc ces is beproefd. Uitgaande van het pa rool „in elke geval geen doelpunt tegen, dan verlies je niet" werd het voetbal met defensieve doeleinden gespeeld. Niet altijd leverde dit succes op. In tern schenen de Italianen wel eens te protesteren tegen het kille systeem, dat hun werd opgedrongen. En dat mani festeerde zich dan in een zwakke team prestatie, zoals tijdens het wereldkam pioenschap van 1966. Twee jaar later echter legden de „azzurri" in eigen huis beslag op de Europese titel door in de finale van het toernooi Zuid-Slavie te verslaan, dat tevoren Engeland had uit geschakeld. En weer twee jaar later bleek het mogelijk deze ploeg, na een onwaarschijnlijk zwakke ouverture, door te laten stoten tot de finale van het wereldkampioenschap. Coach Fer- ruccio Valcareggi zal er twee weken ge leden zelf niet in hebben durven gelo ven. Maar ineens realiseerde zijn bloed zich, dat zij, met mannen als Riva, Fac- chetti, Boninsegna en soms Rive ra, zich niet langer mocht laten verne deren, wat de impuls werd tot het leve ren van een fysieke en mentale top prestatie in de halve finale tegen West-Duitsland. Maar in de eindstrijd wogen alle ca paciteiten niet op tegen de onvergelij kelijke talenten van de Brazilianen, die zij nochtans niet geheel konden etale ren. Daarvoor waren wellicht toch de zenuwen te gespannen, het veld te zwaar door de overvloedige regen, die urenlang voor de finale in Mexico-stad viel. Was deze sombere voorbode sym bolisch voor dc chronische kwaal, waaraan het voetbal van de laatste ja ren heeft geleden? Een kwaal, die ver regaande hardheid en ontaarding heet. Of was de zon, die onmiddellijk na het beginsignaal van de Oostduitse scheids rechter Glöckner door de wolken brak. het symbool voor een nieuw welvarend tijdperk in de voetbalgeschiedenis? Dit tijdperk lijkt, met Brazillië aan het hoofd van het nieuwe voetbalrijk, ge komen. Een tijdperk waarin het aan vallende voetbal hoogtij zal vieren. In de beginfase heeft het er even naar uitgezien, det Italië erin zou sla gen Brazilië in toom te houden. Pele, Tostao en Jair leken toen door een stringente mandekking beteugeld te worden. Wel moest er af en toe fors worden ingegrepen, wat Bertini op een waar schuwing kwam te staan, maar doel punten vielen er vooralsnog niet. Zelfs was Italië soms gevaarlijk in de aanval via Riva, die eindelijk toonde onmis kenbare klasse te bezitten. Een kogel- hard schot vormde het bewijs. Doelman Felix, die in de drie weken van het we reldkampioenschap al vele verwijten naar het hoofd geslingerd kreeg door de verzamelde internationale kenners, lag nu wel op tijd in de bovenhoek. Na achttien minuten volgde de eerste demonstratie van het feilloze Brazi liaanse kunnen. Tostao wierp de bal achteloos in naar Rivelino, de man die zoveel dynamiet in zijn schoten doet. Er volgde een harde, haarzuivere voorzet en maestro Pele zelf verhief zich, per fect getimed, om de bal met het hoofd in het doel te werken: 1-0. De ban leek nu gebroken, maar Italië kwam merk waardigerwijs terug. Clodoaldo en Piazza liepen elkaar op afschuwelijke manier in de weg, waarna Riva onge hinderd op de bevende Felix kon af stormen. Met assistentie van Boninseg na werd de doelman opzij gezet, waar na het de kleine langharige Italiaan nog alle moeite en zelfbeheersing kostte de bal na een korte draai in het lege doel te plaatsen: 11. Na de rust hervonden de Brazilianen op dezelfde moeizame wijze als in het begin hun ritme, maar toen was er ook geen houden meer aan. Valcareggi wis selde in paniek Bertini tegen Juliano en Boninsegna tegen Rivera, maar het Pele, geheel rechts, opende gxste- ren in de jinale tegen Italië de score met een schitterende kopbal, waartegen doelman Albertosi en ver dediger Domenghini (midden) volko men kansloos waren. baatte niet meer. Brazillië stond op dat moment immers al met 3-1 voor en dan kan zelfs een man met de capaciteiten van Rivera niets meer redden. Ondanks de steeds grover wordende charges van Bertini en Fachetti had Brazilië na melijk door Gerson en Jair afstand ge nomen. De doelpunten waren stuk voor stuk 't bewijs van 't niet aflatende vu rige enthousiasme van de Zuidamerika nen. In de laatste tien minuten ging Italië voluit aanvallen, maar nu dat bit ter noodzakelijk was, waren de krach ten opgebruikt. Carlos Alberto, Brito, Piazza en Clodoaldo konden de zaak makkelijk klaren. Alberto kon zelfs op rukken en na rustig aangeven van Pele uithalen voor een bulderend schot, dat de definitieve bezegeling van het lot van Italië betekende. De uitslag van de zaterdag gehouden trekking van de Duitse Lotto, 6 uit 49, was als volgt 15, 21, 23, 38, 44, 49. Extra getal 41. Olympisch getal 4226. Trots hielde de Braziliaanse aan voerder Carlos Alberto de zo juist veroverde Jules Rimet-beker omhoog. debewakers nimmer hun kalmte en tact. Uiteindelijk bereikten de Bra zilianen betrekkelijk veilig de kleedkamers. Tien minuten later verschenen de wereldkampioenen weer volledig gekleed om de Ju les Rimet-cup in ontvangst te ne men. De Mexicaanse president Gustavo Diaz Ordaz overhandig de het kostbare kleinood aan Carlos Alberto, aanvoerder van Brazilië. MEXICO-STAD „Wat een geluk, dat nu alles voorby is. Het laatste half uur was voor ons onmenselijk zwaar. Geen wonder, dat het laatste fluitsig naal als een verlossing kwam". Uwe Seeler gaf met deze woorden de stemming in het Duitse kamp juist weer na afloop van de zaterdag in het Aztekenstadion voor 90.000 toeschou wers met 1-0 gewonnen strijd om de derde plaats tegen Uruguay. Na het doelpunt van Wolfgang Overath (in de 127e minuut) kregen de Duitsers het steeds moeilijker. De inspannende wed strijden tegen Engeland (3-2 na verlen ging) en Italië (3-4 na verlenging) had den de sporen duidelijk achter gelaten. De spieren wilden niet meer. Het me chanisme stokte. Met alleen de onver- Hoeveel kracht de Duitser Berti Vogts ook achter zijn schot zette, een doelpunt leverde het niet op. Twee Uruguayse verdedigers en Gerd Mül- ler kijken in spanning toe. zettelijke wilskracht als wapen hoe vaak redde dit Duitsland niet op het laatste moment? werden de Zuid amerikanen tegemoet getreden. En zie, het geluk, dat tegen Italië ontbrak en uitschakeling tengevolge had, was nu in overvloedige mate aanwezig. Uruguay, dat in de tweede helft massaal aanviel, liet de talrijke eenvoudige kansen on gebruikt en „schonk" West-Duitsland, dat in Mexico een onvergetelijke rol vertolkte, het brons. Helmut Schön had deels door bles sures gedwongen een sterk gewijzigd elftal het veld ingestuurd. Becken- bauer, Höttges en Grabowski waren door verwondingen uitgeschakeld. Ver der stond Horst Wolter voor de eerste maal in het anders door Sepp Maier verdedigde doel. In vergelijking met het team, dat tijdens het toernooi van 1966 te Sheffield met 4-0 van Uruguay won, speelden opnieuw mee: Schneilinger, Weber, Seeler, Overath en Held. Bij Uruguay „doubleerden" Mazurkiewicz, Ubinas en Cortes. In de eerste 25 minuten beperkten de Zuidamerikanen zich er toe de bal zo veel mogelijk in de eigen gelederen te houden en met plotselinge tegenstoten de al zo zwaar beproefde Duitse ach terhoede te verrassen. In de 17r minuut kon Wolter slechts een doelpunt voor komen door zich voor de voeten van Mujica te werpen. Een minuut later had topscorer Gerd Müller een fraaie kans, maar hij schoot niet gericht ge noeg, zodat Mazurkiewicz redding kon brengen. Na 27 minuten viel het Duitse doelpunt. Libuda dribbelde om enkele verdedigers van Uruguay heen en le verde een verre en hoge voorzet af. De bal bereikte de door blauwhemden om geven Seeler en deze staagde er op on navolgbare wijze in Müller met een kopbal te lanceren. De Beier werd ech ter gehinderd en kreeg de tijd niet om voor een schot aan te leggen. Een pass naar de aanstormende Overath vormde de geniale oplossing. De Keulenaar schoot de bal keihard langs Mazurkie wicz. Na deze treffer schakelden de Zuid amerikanen volledig over op de aanval. De vermoeidheid van de Duitsers bleek nu pas goed. In de 38e minuut slaagde Wolter, die zich herhaaldelijk verkeek op de telkens in het centrum neerda lende hoge voorzetten van de vleugels, MEXICO-STAD De 24-jarige Westduitser Gerd Müller, speler van Bayern München, is topscorer van het eindtoernooi om het wereldkampioen schap voetbal in Mexico geworden. Hij schoot tien keer raak. Slechts tweemaal in de historie werd een hoger totaal be reikt. Recordhouder is de Fransman Jus.t Fontaine, die in 1958 (Zweden) dertien doelpunten maakte. In 1954 (Zwitserland) had de Hongaar Sandor Kocsis elf keer succes. De topscorerslijst van Mexico ziet er als volgt uit: 1. Müller (Wdl.) 10 doelpunten; 2. Jair (Braz) 7 3. Cubillas (Peru) 5; 4. Pele (Braz) 4; 5. Bisjovets (Rusl), Seeler (Wld.), Rivelino (Braz.) en Riva (It.) 3; 9. Tostao (Braz), Valdivia (Mex), Van Moer (Belg), Lambert (Belg), Petras (Tsj), Dumitrache (Roem), Gallardo (Peru), Rivera (It) en Boninsegna (It) 2. er maar ternauwernood in een kopbal van Cortes onschadelijk te maken. Uit de daaruit voortkomende hoekschop kopte Fontes bijna op identieke wijze in en weer stompte de hoog opspringen de Wolter de bal over de lat. Twee mi nuten voor de rust redde Schneilinger op de doellijn. Het zou vrijwel de laatste actie van Karl Heinz Schneilinger in dit toernooi zijn. Licht geblesseerd aan een dijbeen maakte hij plaats voor Lorenz. Uruguay trad eveneens met een „nieuwe" man aan: Esparrago volgde Fontes op. In de eerste 5 min. na de rust kon W. Duitsland nog enige aanvallen opzetten. Lorenz besloot een solo met een schot, dat naast ging en Seeler raakte de bo venkant van de lat. Meer respijt kreeg de Duitse achterhoede echter niet. Uru guay walste over de zich krampachtig verdedigende tegenstanders heen, maar faalde onbegrijpelijk in de afwerking. In de 61e minuut trof een prachtige kopbal van de immer gevaarlijke Cu- billa buiten bereik van Wolter de paal. De Duitse afweer verkeerde nu in con stante verwarring. Na ruim twintig mi nuten kreeg Esparrago achter elkaar twee unieke kansen, maar Wolter redde fortuinlijk. Enkele malen kon een Duits been de bal nog juist van de doellijn werken. Naarmate de tijd vorderde vloeiden de krachten uit de Duitsers. Het was duidelijk, dat Uruguay een af maker, la Gerd Müller, node miste. Nog altijd ontbrak sterspeler Pedro Ro- cha. die zich in de eerste wedstrijd van het toernooi, tegen Israël, blesseerde. Vijf minuten voor het laatste fluit signaal van de Italiaanse scheidsrechter Sbardella kreeg Uruguay de laatste kans op de verlenging. Een moeilijk heid, waaraan de uitgeputte Duitsers slechts met afgrijzen konden denken. Van zeven meter kopte de opgekomen verdediger Ancheta keihard op het Duitse doel, maar Wolter ranselde de bal met een schitterende save het veld weer in. Na het lang verbeide eindsein draaf den de Duitsers met de Mexicaanse vlag tussen zich in langs de tribunes om de overweldigende toejuichingen in ontvangst te nemen. Na de tweede plaats in Engeland (1966) volgde vier jaar later de derde plaats in Mexico. EINDHOVEN De Elndhovense ere divisieclub PSV heeft zaterdag de 25- iarige middenvoor van Anderlecht, Jo- han Devrindt, voor een niet bekendge maakt transferbedrag gecontracteerd. Devrindt, voor wie ook Feijenoord grote belangstelling aan de dag heeft gelegd, keerde enkele dagen geleden met het Belgische elftal terug uit Mexico, waar bij aan het wereldkampioenschap heeft deelgenomen. Devrindt is de eerste Bel gische topvoetballer, die naar Nederland komt. DOETIN CHEM De 29-jarige rechtsbuiten van de Nijmeegse eredivi sieclub NEC, Chris Geutjes, heeft zater dag een contract voor twee jaar gete kend b(j de eerstedivisieverenlging De Graafschap. Ook HVC, FC Den Bosch en Vitesse waren gegadigden. Geutjes is uit Nij megen vertrokken, omdat hij het niet eens is met de reorganisatieplannen van NEC. SanderboutDe Treffers 2-2; TSC Papendrecht 1-1; Uithoorn—Sneek 2-2; De stand na drie wedstrijden: Uithoorn 3 2 1 0 5 11-4 Sneek 3 2 1 0 5 8-4 Sanderbout 3 1113 5-9 TSC 3 0 2 1 2 3-4 De Treffers 3 0 2 1 2 5-7 Papendrecht 3 0 12 1 2-6

De Vallei | 1970 | | pagina 9