Scherpe kritiek na dood Piers Courage: Italiaanse pers: De „groten" bleven buiten schot Mars-Flandria- ploeg voor Tour li Urtain behield Europese titel Fair Play-Cup Clay mag het land niet uit MILAAN De dood van de Engelse coureur Piers Courage op het circuit van Zandvoort heeft in de Italiaanse pers tot scherpe kritiek geleid op de vei ligheidsvoorzieningen op de Europese circuits. Europees record Hans Fassnacht LONDEN De groten van het wereld-tennis zijn buiten schot gebleven op de broei-warme openingsdag van het 83ste Wimbledontoemooi. De regerende kampioen Rod Laver liet weinig heel van de Amerikaanse nummer elf George Seewagen, Ashe ging als een tornado over Graham Stilwell, Newcombe ont deed zich van Barth en Roche ontzenuwde de geruchten over zwakte in de slag-arm met een ruime zege op de Zuidafrikaan Bob Maud. MERKWAARDIG SIMPEL AAN HET EIND UITSLAGEN Van Hoogerheide vervangt Poortvliet Feijenoord wil in augustus naar Argentinië Spiegler wellicht naar Haarlem Nieuwe voorzitter schaakbond DINSDAG 23 JUNI 1970 sport Brandweer kwam laat Vele kranten vonden dat de brand weer laat was met het blussen van de vlammen, die ontstonden nadat de wa gen van Courage van de baan was ge raakt en tegen de zijkant van de baan t» pletter was gevlogen. De kranten wijdden lange artikelen aan de dood van Courage, die zeer po pulair was in Italië. Zorgeloosheid Het Turijnse dagblad La Stampa schreef onder de kop „Weer brand, er is geen veiligheid", dat het onmogelijk is om nog langer autoraces te houden bij deze ongelofelijke en misdadige zorgeloosheid bij het blussen van bran den. ..Het is waar dat de rijders weten welke risico's zij lopen tijdens de race en het is ook waar dat race-auto's ben zinetanks op vier wielen zijn. Maar dat wil nog niet zeggen, dat men maar door moet gaan met deze verregaande zorge loosheid bij het nemen van maatrege len in geval van brand". „De overalls van de rijders kunnen het vuur twintig dertig seconden te genhouden. Tegen die tijd moeten de reddingsteams gearriveerd zijn, anders i« hun hulp nutteloos. In Europa zijn er niet genoeg brand- BARCELONA Jose ManueRJrtain heeft maandagavond in Barcelona zijn Europese titel in de zwaargewichtklasse met succes verdedigd tegen de West duitser Jürgen Blin. Verrassend was dat Urtain voor de eerste keer in zijn carrière een punten- overwining behaalde. Zijn vorige dertig gevechten won hij door knock out. weerlieden langs de circuits, of zij zijn niet voldoende uitgerust. In feite is ex geen veiligheid... Het wordt tijd dat men de regels gaat veranderen, zodat er veiliger auto's gemaakt worden en de autoriteiten grotere veiligheidsmaatre gelen van de organisatoren van de ra ces kunnen eisen". II Giomo zei dat Courage niet een slachtoffer van de snelheid was, maar van de onbezonnenheid van de organi satoren, „waar een einde aan gemaakt moet worden". „De vertraging bij de hulpverlening in Zandvoort, heeft bijgedragen tot Courage's dood. Dat moeten wij niet vergeten, nu niet en in de toekomst niet", aldus II Giomo. LAKEWOOD De Duitser Hans Fassnacht verbeterde in Lakewood het Europees zwemrecord op de 200 meter wisselslag met een tijd van 2 min. 10,9 sec. Het oude record stond met een tijd van 2.13.0 op naam van de Rus Wladi- mir Krawtschenko. Fassnacht won eveneens de 400 meter wisselslag in 4.50,5 voor de wereldrecordhouder Cry Hall, die 4.51,1 liet afdrukken en de 1500 meter vrije slag in 16.57,3. MEXICO STAD De ploeg van Peru heeft in de persoon van zijn aanvoer der Hector Chumpitaz, de Fair Play- cup van het wereldkampioenschap voetbal 1970 in ontvangst mogen ne men. De Peruanen hebben in hun vier wedstrijden niet de minste aanleiding gegeven tot een waarschuwing. Het zelfde geldt voor Bulgarije en Marok ko, die echter 'n gedeelde tweede plaats innemen omdat zij slechs drie wed strijden speelden. De ranglijst ziet er als volgt uit: 1. Peru, 0 strafpunten (4 wedstrijden); 2. Bulgarije/Marokko 0 (3); 4. België/zwe den 2 (3); 6. Engeland 3 (4); 7. Roeme- nië/Tsjecho-Slowakije 3 (3); 9. Brazilië 4 (6); 10. Mexico 4 (4); 11. El Salvador 4 (3); 12. Uruguay/West-Duitsland 5 (6); 14. Israël 5 (3); 15. Italië 6 (6); 16. Rus land 6 (4). TOM OKKER HAD TEGEN DEEN ULRICH VIER SETS NODIG De groten bleven niet alleen buiten schot, ze hielden zich ook buiten schot. Nie mand reageerde op de oproep van het Engelse anti-apartheidscomité om de twaalf Zuidafrikaanse vertegenwoordigers op Wimbledon te boycotten. De weini gen, die getipt waren als mogelijke „opvrolijkers" van de openingsronde, volde den niet aan de verwachting. Ze deden hun best, maar legden het uiteindelijk af. Zoals de 33-jarige gebaarde Deense gelegenheidsspeler Jörgen Ulrich tegen Tom Okker (9-11, 6-4, 1-6, 4-6), de ditmaal niet geplaatste Fred Stolle tegen de wel gekwalificeerde Cliff Drysdale (5-7, 11-9, 6-8, 6-3, 3-6) en de buitengewoon geconcentreerd spelende Nieuwzeelander Brian Fairlie tegen de enige geplaatste Brit Roger Taylor. Zowel Stolle als Fairlie vergooiden hun kansen. De lange Australiër sloeg op kritieke momenten dubbele fouten en een enkele maal zelfs drie keer in één game en de geblokte Nieuwzeelander miste kansen op een voor sprong van 3-0 en later van 5-2 in de vrije set. Hij ging uiteindelijk ten onder met 6-1, 3-6, 6-8, 6-3, 4-6. Jörgen Ulrioh was voor Okker meer dan zo maar een tegenstander. De 33- jarige gebaarde Deense advocaat in dienst van een verzekeringsmaatschap pij heeft ooit wel eens hogere tennis- ambities gehad, maar dat was voordat hij ging studeren. In 1959 bereikte hij samen met zijn acht jaar oudere broer Torben de laatste zestien van Wimble don en dat deed hij later nog tweemaal. De laatste jaren echter snoept Jörgen alleen nog in zijn schaarse vrije tijd van het toptennis en heeft hij zich ge schaard in het happy-go-lucky legioen, dat de sport zo kleurrijk maakt, maar door de hardwerkende professionals en in het bijzonder Tom Okker wordt verafschuwd. Ze hebben niets te verliezen, pikken een graantje mee en beleven geweldig veel lol als zij zo'n vakman aan de overzijde van het net tijdens een rally op het verkeerde been kunnen zetten. Kortom, voor de momenteel mentaal zeer labiele Tom Okker een gevaarlijke tegenstander, te gen wie niets te winnen, maar veel te verliezen viel. Het is met Nederlands enige tennis- prof merkwaardig gesteld. In de enkel spelen is hij bijzonder kwetsbaar, ge tuige zijn recente nederlangen tegen El Shafei, Pilic en Mukerjea. In het dubbel samen met Marty Riessen daar entegen is hij vrijwel ongenaakbaar. Dan wordt zijn zelfvertrouwen gestut door de aanwezigheid van de partner. Maar zodra staat hij alleen of zijn slag wordt verkrampt, vervaagt de allure en ver dwijnt het inventieve uit zijn spel. De nimmer volledig onderdrukte aanvallen van hooi-koorts, die hem juist in de ju- ni-maand parten spelen, zijn daar wel licht debet aan. Als 26-jarige staat Ok ker op de grens van twee mogelijkhe den: meedrijven in de neerbuigende tendens, die zijn carrière momenteel vertoont, of recht er tegenin: de door braak forceren naar de absolute top. Maandag was het nog meedrijven wat Okker deed. Maar men behoeft niet al te verbaasd te zijn, als hij zich de ko mende dagen van een geheel andere kant laat zien. De technische mogelijk heden heeft hij ervoor, dat bewees hij ook in de schaarse momenten van in spiratie in het duel tegen Ulrich, de rest is een kwestie van zelfvertrouwen. Kenmerkend voor Okker is dat hij zijn spel heeft vereenvoudigd. Het spelpatroon tijdens de eerste zestien ga mes, die met serveren voorbij gingen, was simpel. Netspel als daar even een mogelijkheid toe was en lage scherpe passings vanaf de achterlijn. De laatste slag eindigde van de backhandzijde veelal in het net. De lob werd in het ge heel niet aangewend, noch verdedigend, noch aanvallend. Daarmee verzuimde onze landgenoot een voor de hand lig gende mogelijkheid tot winst, want bij de enkele keren, dat hij noodgedwongen de bal omhoogsloeg, verkeek de nauwe lijks geoefende Deen zich in het ver blindende zonlicht en smashte dan slecht. De doorbraak in de zeventiende game van de eerste set kwam op naam van Ulrich. De Deen gebruikte de lob wel en tikte de bal op game-point over de Nederlander heen. Dat was Okker net iets teveel. In een uitbarsting van ener gie joeg hij met vlijmscherpe returns het tempo omhoog. Hij greep Ulrich's service op love en raasde door naar set winst: 119 in drie kwartier spelen. De overdonderde Deen moet op dat mo ment aan een snelle capitulatie hebben gedacht. Maar een geweldige inzinking van de zijde van Okker verdrong die gedachte. Tweemaal achtereen ver speelde de Nederlander zijn opslag. Pas bij 04 begon hij terug te vechten. Te laat om het verlies van de set te ont gaan, 46. Tekenend voor de ontspan nen manier waarop Ulrich zich voort bewoog, was het incidentje op setpoint. Ulrich's eerste service was out. De lijn rechter zei niets, maar Ulrich maakte zich klaar om opnieuw de bal in het spel te brengen. Toen hij erop gewezen werd dat de set voorbij was, reageerde hij met: „Ik kan de bal zelf wel zien". Om de scheidsrechter niet al te ontrie- ven, accepteerde hij uiteindelijk toch diens beslissing. Al met al stond Okker op one set all. Ulrich was echter aan het eind van zijn kunnen. De stekende zon had zijn niet al te hechte conditie ondermijnd. Hij bleef tegenstand bieden met scherp gehoekte volleys en bekeken plaatsbal- len, maar als Okker het tempo verhoog de, deed hij niet langer mee. Vooral niet toen de Nederlander zijn slagen kruidde met enkele dropshots. Via 40 werd het in zeventien minuten tijds 6—1 in de derde en via 20 en 21 minuten tijd 63 in de vierde set. Okker had zich geplaatst voor de tweede ronde. Ulrich was de eerste om de mogelijkheden voor verdere opmars van Okker in twijfel te trekken. „Als hij zo speelt, verliest hij van Hewitt. Daar kan men zeker van zijn. Mijn voorbereiding was zo minimaal, dat ik steeds moest force ren en als gevolg daarvan nog al w^J dubbele fouten heb geslagen. Hewitt hoeft dat niet te doen". De humeurige Zuidafrikaanse Davis-Cupspeler van Australische afkomst onderlijnde die uitspraak met een duidelijke driestets- overwinning tegen de Fransman Goven, op dezelfde baan, waar Okker had ge speeld. Het lijstje te verwachten tegen standers is voor Okker na de eerste dag ongewijzigd gebleven, want ook Bob Lutz (getipt als tegenstander in de der de ronde), Franulovis (kwartfinales) en Arthur Ashe handhaafden zich gemak kelijk. Wie deed dat eigenlijk niet op deze weinig opwindende openingsdag van het 83-ste Wimbled on-kampioen schap? De belangrijkste uitslagen zijn: Laver (Aus)—Seewagen (VS) 6—2, 6—0. 6—2, Roche (Aus)—Maud (ZAF) 6—1, 6—4, 62, Diepraam (ZAF)Russell (Jam) 75, 1311, 62, Rosewall (AusDi- bley (Aus) 6—3, 7—5, 6—4, Gimeno (Spa)—Barthes (Fra) 4—6, 6—1, 6—4, 62, Ruffles (Aus)Dowdeswell (RhqJ 5—7, 6—1, 3—6, 6—1, 7—5, Grabner (VS)—Elschenbroich (WD1) 6—3, 6—2, 3—6, 6—1, Ploetz (WD1)—Warboys (GB) 6—4, 6—4, 6—4, Okker (Ned)—Ulrich (Den) 11—9, 4—6, 6—1, 6—3, Ashe— DEN HAAG Ploegleider Ton Vis sers heeft te elfder ure nog een wijzi ging in zijn Toerploeg aangebracht. Frits van Hoogerheide (24 jaar) ver vangt Leen Poortvliet. De kans bestaat dat de Willem 2-ploegleider nog een wijziging zal moeten aanbrengen. Bij een van zijn troeven, René Pijnen, is door dr. Rolink een begin van bronchi tis geconstateerd. Indiend Pijnen onver hoopt niet zal kunnen starten, zal zijn plaats ingenomen worden door Albert van Midden. Stillwell (GB) 6—3, 6—2, 6—1, El Sha fei (Egy)Stanley Matthews (GB) 64, 1210, 86, Tirac (Roe)Likatsjev (Rus.) 86, 62, 64, Kalogeropoulos (Griek)—Keidie (Aus) 4—6, 6—2, 63, 61, Taylor (GB)Fairlie (NwZ) 16, 6—3, 8—6, 3—6, 6—4, Richey (VS)—Gu- lyas (Hon) 6—2, 6—8, 6—4, 6—4, Leschly (Den)—Lejus (Rus) 6—3, 6—4, 11—9, Mandarino (Bra)—Pala (Tsj) 6—4, 64, 62, Nastase (Roe)Parun (wZ) 68, 6—0, 7—5, 8—6, Hewitt (ZAF)—Contet (Fra.) 62, 63, 64; Platcher (Aus) —Clifton (GB) 64, 6—2, 6—3. Dent (Aus)—Hombergen (Bel.) 62, 63, 6—2, Oantes (Spa)—Ball (Aus) 6—2, 6—2, 7 —9, 6—4. Draysdale (Zuid-Afrika)—Stolle (Aus) 75, 9—11, 86, 36, 63, Stone Emerson (Aus)—Volkoy (Rusl. 64 62, 6o, Charles Pararell (VS)Ant. (VS) Walk over tegen Piertrangeli (Ita.), Franulovic (Isl)Lloyd (GB) 6—2, 6—4, 64, Newcombe (Aus)—Bart (VS) 6—2, 6—3, 6—4. Cox (GB)—Irvine (Rho.), 6—2. 5—6, 63, 64, Davidson (Aur.)Panatta (It.) 61, 63, 57, 86, Ulrich (Den)Ma- numureanu (Roe) 62, 75, 64. SCHIPHOL „In principe mogen al onze coureurs tot de Alpen voor eigen kan sen rijden", dat was de boodschap, die de renners van de Mars-Flandriaploeg voor de komende Ronde van Frankrijk maandag tijdens de presentatie op Schip hol van de leiding meekregen. Alleen Roger de Vlaeminck, die in tegenstelling tot alle voornamelijk in België lopende geruchten als zou hij niet naar de Tour gaan. in blakende welstand op Schiphol was en onze landgenoot Joop Zoetemelk zijn „beschermde" renners, hetgeen wil zeggen, dat zij tot die Alpen alle mogelij ke bijstand van hun ploeggenoten zullen moeten ontvangen. WASHINGTON Cassius Clay (Mohammed Ali), de ex-wereld kampioen boksen in de zwaarge wichtklasse, krijgt van het hoogge rechtshof van de Verenigde Staten geen toestemming om het land te verlaten. De in Canada geplan dewedstrijd tegen Joe Frazier, de regerendewereldkampioen, zal dus geen doorgang vinden. De beslissing van het hoogge rechtshof, dat op rechter Thurgood Marshal, een neger, na in volledige zitting bijeen was gekomen (in Was hington), was gebaseerd op het feit, dat de rechters het niet nodig vonden de voorwaarden van Clay's borgtocht hij werd in 1967 tot gevangenisstraf veroordeeld en op zekere voorwaarden op vrije voe ten werd gesteld te verlichten. In de dan volgende ritten in het wer kelijke gebergte de vele colletjes van de vierde en derde categorie in de eer ste tien dagen kan men nauwelijks au serieux nemen zal worden uitgemaakt wie van de twee de echte kopman in de formatie wordt. De ploeg, die woensdag in een ruk van Kortrijk met een auto bus naar startplaats Limoges wordt vervoerd, bestaat uit de Nederlanders Joop Zoetemelk en Eddie Beugels, en de Belgen Michel Coulon, Gerard David, Jaak Deboever, Andree Dierickx, Eric Lemans, Marc Lievens, Eric de Vlae minck en Roger de Vlaeminck. ROTTERDAM Feijenoord heeft Estudintes de la Plata, de Zuidameri- kaanse voetbalkampioen, voorgesteld op woensdag 26 augustus de eerste wed strijd om de officieuze wereldbeker in Buenos Aires te spelen. De return zou dan een of twee weken later in Rotter dam moeten volgen. Manager Brox van Feijenoord: „Wij willen zo snel mogelijk van deze wed strijden af omdat we ook weer in de Europa Cup moeten uitkomen". HAARLEM Haarlem maakte een voorlopig contract op met twee Israëli sche internationals, Mordechai Spiegler (25) die 45 interlands voor zijn land speelde en Goira Spiegel die 30 inter lands op zjjn naam heeft staan. Spiegler is aanvoerder van het Israë lische team dat in Mexico voor het we reldkampioenschap uitkwam. Haarlem is met beide spelers reeds akkoord. Hun komst hangt alleen nog af van de Is raëlische voetbalbond, die toestemming tot het vertrek van beide internationals zal moeten geven. Jan Fransz, midvelder van de Haar lemse club, werd verkocht aan Blauw Wit. De aanvoerder van SC Cambuur, Wim van der Heide, gaat over naar Veendam. De Veendammers Frans Ooft naar Cambuur. Bij deze ruil moet Cam buur een klein bedrag toebetalen. Lambert Kreekels, voorhoedespeler van Helmond Sport, is door Den Bosch aangekocht. Nico Mares van PSV zal waarschijn lijk naar MVV overgaan. DEN HAAG Het Nederlandse schaakparlement heeft op 20 juni jl. in een buitengewone bondsvergadering met algemene stemmen tot voorzitter van de KNSB benoemd de heer J. W. Ruth te Hilversum. De heer Ruth is 52 jaar oud en bij IBM-Nederland werk zaam als hoofd van de public relations. De heer Ruth volgt mr. F. Goudsmit op, die reeds een jaar in de Verenigde Staten werkzaam was en in geen geval voor medio 1971 naar Nederland zal te rugkeren en zich deswege als voorzitter van de KNSB heeft teruggetrokken. De bondsraad nam kennis van een inte rimrapport dat wordt opgesteld met de bedoeling tot een taakomschrijving te komen voor de te benoemen directeur van de K.N.S.B. ADVERTENTIE

De Vallei | 1970 | | pagina 11