Veenendaals dagblad Dictatuur in Ecuador Buiten Dr. Kruisinga onthult in Arnhem: Duitsland is Nederlands grootste luchtverontreiniger TREKKER KEERT OP WEG2 DODEN ISRAËLISCHE OVERVAL OP EGYPTISCHE BASIS Albanees kaapte PanAm-Boeing VERKOOP SPANDON GAAT NIET DOOR Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Ook in VS I vuil ivater Plaatselijk regen Spoorwegen kunnen nieuwe dienstregeling niet baas Amerikanen uil Cambodja Postorderbedrijf uil Duitsland verkoopt reizen in ons land „Mina's" slopen gevaarlijke klimrekken TSS: Ervaringen zijn eerder mee- dun tegengevallen UTRECHT De Spoorwegen kunnen de nieuwe dienst regeling niet baas. Ongeveer één op de vijf treinen heeft vertraging. Her haaldelijk laat de N.S. treinen uitvallen om vertragingen in te halen. Daarvoor is een noodschema opgesteld. - Schallebijter 11 KWETSBAAR LUCHT IN OOSTEN WAS VUILER DAN IN DE RANDSTAD In Apeldoorn Wilson huurt huis Ontevreden over F.S. PRIJS TE HOOG: Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p w., 4,85 p.m., 14,30 p k VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 23 JUNI I970 44e JAARGANG no. I43 Eén op de vijf treinen rijdt met vertraging Het ziet er naar uit, dat deze situatie volgende week nog niet sterk zal verbete ren. Dat kan de vakantiegangers danig parten spelen als eind van deze week de jaarlijkse uittocht op gang komt. QUITO President Velasco barra, die maandag alle macht aan zich heelt getrokken, heeft de banken in Equador •n de wisselkantoren door militairen laten bezetten. Valutatransacties ;en nog slechts door de nationale bank tot stand worden gebracht. De president heeft voorts bij oecreet alle regeringsleden in hun bevoegdhe den bevestigd. De staatsgreep van het leger begon zondagavond met de militaire bezetting van de centrale universiteit in Quito en van de universiteiten in Quayaqui, Cuenca en Loja. Soldaten verhinderden ook de toe gang tot de parlementsgebouwen en tol alle gerechtshoven. De arrestatie van linkse leiders is be volen. Reeds werden gearresteerd de rector- magnificus van de centrale universiteit Manuel Agustin Aquirre, zijn eerste medewerker Arturo Ambrano en zijn secretaris Anibal Munoz. De leiders van de federatie van uni versitaire studenten Patricio Garzon en Fernando Maldonado zijn door soldaten in hun woning gearresteerd. VHIIIIIIIMIIIIItlllllf lltlllllttllllllllllltllllllllllllllfllllllllllltlf III III HM T\eze ou^e naam voor de LOOP- i KEVER lijkt mij geheel uit de E tijd te zijn geraakt; zelden kom ik hem meer in een gespecialiseerd of algemeen oriënterend boek over in- secten tegen, evenmin als aardtor of scharrebijter. Misschien bleef het woord hier uit de Franse tijd han- gen, want het is verbasterd uit scar- bote en scalbote, waarbij we van- zelf denken aan het Latijnse ,,sca- rabaeus" (kever). In onze kinder- dagen noemden wij de loopkevers wel gouden torren"maar ik weet 1 niet of wij er de slanke zandkevers met de metaal-glanzende dekschil- f den wellicht mee verwisselden. De hei begon al gauw achter de grote I tuin van het Veluwse dorp en wan- neer we daar ronddaasden, kon het 1 niet missen, of ze vlogen in de hel- dere zonneschijn van het paadje op, want ze zijn zeer afhankelijk van I het weer. Wc vermaakten er ons f mee, die Cicindela's wat een mooie sprookje snaam! een eind- je op hun vlucht te volgen, nadat f E ze onverhoeds waren opgevlogen, tot ze zich op het warme zand neer- lieten. Vóór dit gebeurt, keren ze als wij waren, jaagden wij de ke- verfjes plmPI: cm. lang) telkens weer op, want dan staken ze spoe- dig het vliegen en proberen aan de E achtervolger lopend of huppelend te ontkomen onder de hei of tussen het grind. De larven liggen op de f loer in een loodrecht tunneltje in het zand, min of meer op de ma- 1 nier van de mierenleeuwDe vol- i 1 wassen diertjes rennen rond over de grond, zijn zeer roofzuchtig, azend op rupsjes e.d. Bij alle klein- E heid, kunnen ze hun vijanden door de opvallende kleuren imponeren; de schallebijters, heel wat groter van stuk, volgen morgen. morgen. 23 juni 1970 A. B. Wigman De spoorwegen wijten d5 vertragin gen aan: de nieuwe dienstregeling, die 31 mei inging, Q de hitte, ongelukken op overwegen. de bosbrand van vorige week bij 't Harde. Het noodschema kan in werking tre den zodra zich in of bij Utrecht het knooppunt van de spoorwegen ver stoppingen op de baan voordoen. Het noodschema houdt in dat treinen wor den uitgenomen of omgeleid. „De ervaringen met de nieuwe dienst regeling zijn eerder mee- en dan tegen gevallen", zegt niettemin ir. J. C. Jon ker van de exploitatiedienst van de Spoorwegen. Hij geeft toe dat de nieu we dienst zeer kwetsbaar is. Storingen en vertragingen werken méér door dan vroeger doordat er meer treinen rijden. In de eerste week van juni had ne gentien procent van de treinen vertra ging, in de tweede week twintig en in de derde week zeventien procent. Het zwaarder belaste spoorwegpersoneel moet nog wennen aan de nieuwe stitua- tie. Dat geldt vooral voor de 250 machi nisten die van de rangeer- en goederen dienst zijn gekomen. De menselijke fouten die tot dusver zijn gemaakt berusten voor het grootste deel op ge brek aan ervaring. „Als we nog eens een week verder zijn, zullen de Spoorwegen de nieuwe dienstregeling wel behoorlijk onder de knie hebben", meent de Federatieve Spoorweg Vakvereniging. „Het daarop inspelen vereist routine. Tegen het ein de van de maand zal die er wel zijn. De secretaris van de FSV de heer J. A. van Hattem, verwacht wel enige nieuwe moeilijkheden tijdens de ko mende vakantieperiode. Dat zal vooral vrijdagsmiddags en 's avonds het geval zijn als extra treinen moeten worden verwerkt. „Niet zo gelukkig", is de FSV met het uit de dienst nemen van treinen als zich grote vertragingen voordoen door welke oorzaken dan ook. Dat is niet de juiste oplossing, vindt de heer Van Hattem. „Dat is met teveel treinen het geval geweest. De mensen komen naar de sta tions en vinden hun trein niet. Als ze dan ook nog op een volgend station hun aansluitende intercitytrein niet zien op dagen is dat bijzonder vervelend. De spoorwegen zouden voor die geval len de oplossing moeten zoeken in het werven van meer personeel. De uit spraak dat de ervaringen met de nieu we dienstregeling eerder zijn mee- dan tegengevallen, vond de heer Van Hat tem getuigen van groot optimisme. ARNHEM Dc Nederlanders hebben nog meer last van de rommel die de Duitse industrie de lucht in spuit dan van hun eigen luchtveront reiniging. In de oostelijke provincies was de lucht deze winter heel wat vuiler dan in het westen. Dat is één van de conclusies van de onderzoe kingen, gedaan door de KEMA in Arnhem, naar de verspreiding van zwaveldioxyde en stikstofoxyde in dc lucht. Staatssecretaris Kruisinga ian Volksgezondheid vertelde dat giste ren. toen hij (tussen de debatten o ver de Wet op dc milieuverontreiniging door) aanwezig was bij het bekrach tigen van een overeenkomst tussen KEMA en Volksgezondheid over het samen aanpakken van het luchtver- on t re in ig i ngsond erzoek De met de wind meegewaaide af valstoffen blijken een heel wat gro ter aandeel aan de luchtverontreini ging te leveren dan men dacht, aldus de staatssecretaris. Hij verwachtte van het onderzoek in de komende jaren belangrijke resultaten: „Er zijn nog bijna geen gegevens beschikbaar voor bestrijding van de verontreini ging". Het landelijk luchtmeetnet van het „Rijksinstituut voor natuurbe heer" en Philips blijkt Nederland op het gebied van het onderzoek naar de milieuvervuiling tamelijk ver te hebben gebracht. Tijdens dc uitvoe ring van de vorig jaar gesloten sa menwerking met Duitsland op mi- lieubeschermïngsgebied is dal geble ken, aldus drs. Kruisinga. Bij de ge coördineerde aanpak van het onder zoek, zoals die gisteren verder tot stand kw&m, is ook lot automatise ring en het gebruik van computers besloten. De elektriciteitsproduktie en de daarbij optredende koelwaterproble- men zijn eveneens onderwerp van research. De staatssecretaris zei te verwachten dat binnen dertig a veer tig jaar (met een verdubbelde elek triciteitsbehoefte) het milieubeheer spaak loopt. Nederland, aldus drs. Kruisinga, neemt wat dat betreft nog een gunstige plaats in. „In Duitsland zijn ze over vijftien jaar al zo ver" Het RIVON zal zich de komende tijd bezig houden met het onderzoek naar insecticiden die niet Tn -de na tuur worden afgebroken. De staats secretaris zei het gebruik hiervan zo veel mogelijk te willen terugdringen APELDOORN Omstreeks midder nacht zijn op de Zutphensestraat in Apeldoorn de 61-jarige E. Kozijn en zijn echtgenote bij een aanrijding om het leven gekomen. De heer Kozijn reed met zijn personenauto op een trekker met aanhangwagen die bezig was op de rijbaan te keren. De wagen stond haaks op de weg en de auto van de heer Ko zijn reed met volle snelheid op het ge vaarte in. WASHINGTON Met 79 stemmen voor en 5 tegen heeft de Amerikaanse senaat bevestigd, dat president Nixon volgens de grondwet als opperbevelheb ber bevoegd is tot bescherming van de Amerikaanse troepen in Vietnam. Een daartoe strekkend amendement was in gediend door de democratische senator Robert Byrd. TEL AVIV Een Israëlische militai re eenheid is in de nacht van maandag op dinsdag de Golf van Suez overgesto ken en heeft daarna het bestuurscen trum van het gebied Zaafrana, 75 km ten westen van Bir Araida, met mor tiervuur bestookt, aldus een Israëlische militaire woordvoerder in Tel Aviv. De Israëlische militairen hebben op slagplaatsen en twee gepantserde troe pentransportwagens vernietigd. Allen zijn ongedeerd op hun basis terugge keerd. aldus de woordvoerder. De militairen waren met hefschroef- vliegtuigen overgebracht. De beman ning van de twee pantserwagens is bij de vernietiging omgekomen. De verniel- Ook in Amerika strijdt men te gen de milieuverontreiniging. Mevrouw Pat Nixon gaf gisteren het startsein voor de actie Schoon Water 1970". De actie begon aan de oevers van de Potamac, gezwol len en vervuild, die langs Washing ton stroomt. de opslagplaatsen bevatten militair ma terieel en voorraden voor het personeel van het aangevallen centrum, aldus de Israëlische woordvoerder. Een militaire woordvoerder in Cairo zei, dat twee Israëlische hefschroef- vliegtuigen hebben getracht door te dringen tot Zaafrana aan de Golf van Suez, maar dat deze werden terugge dreven door'straaljagers en landstrijd krachten. Hij zei dat de aanvallers hun doel niet hebben bereikt. „Aan Egypti sche zijde werden geen verliezen gele den en werd niets beschadigd", aldus beweerde de Egyptische woordvoerder. Na de eerste, zes uur durende verga dering zondagmorgen, gewijd aan Israël en de Arabische commando-organisa ties, hebben de vertegenwoordigers van de Arabische landen in Tripoli maan dagmorgen opnieuw vergaderd. Deze vergadering werd bijgewoond door ko lonel Gaddafi, de Libische revolutio naire leider, president Nasser van Egypte, president Al Bakr van Irak. Al-Atassi, president van Syrië, koning Hoessein van Jordanië .commandant Zeid, lid van de Soedanese commando organisatie, Kacd Ahmed, secretaris-ge neraal van het Algerijnse „bevrijdings front" en andere hoge functionarissen van de zeven in Tripoli vergaderndc Arabische landen. Kolonel Gaddafi heeft de laatste tijd het grote aantal Palestijnse comman do-organisaties gekritiseerd. Hij meent dat zij hun krachten ten opzichte van Israël ondermijnen. Ook veroordeelde hij de recente activiteit van extremis ten, zowel van links als van rechts, in Jordanië. Libië heeft zijn bijdrage aan het Arabische fonds voor economische en sociale ontwikkeling vertienvoudigd. De Verenigde Staten oefenen druk op Israël uit, om van dit land politieke concessies te verkrijgen in ruil voor de levering van gevechtsvliegtuigen. Israël weigert echter zich voor een dergelijke strategie te lenen. Dit hebben volgens het Franse persbureau AFP, maandag de Israëlische bladen gemeld. LONDEN De Britse oud-premier Harold Wilson, die dakloos was gewor den door zijn stembusnederlaag van verleden week, heeft het huis gehuurd, dat Charlie Chaplin eens „het mooiste van Londen" heeft genoemd. Hij woon de tot heden op het officiële buiten van de Britse premier, Chequers. De Amerikaanse filmproducer Jero me Epstein heeft verklaard, dat Wilson de huur heeft overgenomen van net Luis, waarin hij afgelopen drie jaar heeft gewoond. Dit huis met vier slaapkamers is nr. 14 Vincent Square, niet ver van het parlement in Westminster. BEIROET Een Albanees die maandag een Amerikaans Boeing straalvliegtuig van de Panam op weg van Beiroet naar Rome dwong naar Cairo koers te zetten, heeft in de cockpit een schot afgevuurd voor het vliegtuig landde, maar daarbij werd niemand gewond, aldus heeft radio-Cairo bekendgemaakt. De man was gewapend met een automatisch pistool. Eerdere berichten hadden gesproken van een speelgoedpistool. Aan boord van het toestel waren, volgens radio-Cairo. 114 passagiers en niet 134 zoals door het persbureau voor het Midden-Oosten aanvankelijk was gemeld. Uit Cairo wordt gemeld, dat Egypti sche autoriteiten hebben gezegd, dat de kaper de 37-jarige Albanees Hexhi Hassan Xyaert is. Toen het gekaapte vliegtuig stil hield op de landingsbaan, vuurde de kaper een waarschuwingsschot door een raam van de cockpit, teneinde de Egyptische politie op afstand te houden. De passa giers en acht van de negen beman ningsleden kregen opdracht het toestel te verlaten. Met het pistool in de rug van de eer ste piloot, John Burg, verliet daarna de kaper zelf eveneens het vliegtuig en gaf zich over aan de autoriteiten. De kaper, is door de Egyptische auto riteiten voor verhoor meegenomen. Hij heeft om asiel gevraagd. Als motief voor zijn daad schijnt de kaper het „Amerikaanse beleid in het Verre-Oosten en het Midden-Oosten", te hebben aangevoerd. Tegenover de eerste piloot van de ge kaapte Boeing-707 verklaarde hij: „Ik houd niet van Amerika - zeg tegen Nixon dat hij weg moet uit Cambodja en Vietnam Zeg hem dat hij geen Phantoms moet verkopen aan Israël". Egyptische autoriteiten hebben later verklaard dat de kaper in de Verenigde Staten werkte als handelaar bouw materialen. De politie heeft niet gezegd dat de man in Oakland, Californië, woonde. Aan boord van de Boeing waren een elftal Amerikaanse ambtenaren van Buitenlandse Zaken. In Cairo hebben de passagiers de lunch gebruikt op het vliegveld, terwijl de bagage onderzocht werd naar een „bom" waarover de kaper had gespro ken. De Egyptische autoriteiten hebben na afloop van tun onderzoek het gekaapte toestel met passagiers en bemanning di rect weer laten vertrekken. De Boeing-707 is maandagavond uit Cairo in Rome aangekomen, het oor spronkelijke doel van de reis die zal voortgaan tot New York. SAIGON Onderdelen van twee Amerikaanse bataljons zyn uit de Cam bodjaanse „vishaak" terugtrokken en naar Zuid-Vietnam teruggekeerd. Dit heeft een Amerikaanse militaire woordvoerder bekendgemaakt. Uit welingelichte kringen is verno men, dat ongeveer 9.700 Amerikaanse militairen thans in Cambodja overblij ven, acht dagen voor de limiet van 30 juni, die door president Nixon is opge geven voor de terugtrekking van alle Amerikaanse troepen uit Cambodja. Volgens het Amerikaanse opperbevel in Saigon zijn er thans 419.000 man Amerikaanse troepen in Vietnam en Cambodja samen. Bovendien zijn er nog in Zuid-Vietnam 69.200 man troe pen uit Zuid-Korea, Thailand, Australië en Nieuw-Zeeland. AMSTERDAM - Het Westduitse postorderbedrijf Neckermann, dat al geruime tijd via een zusterorganisatie (Neckermann und Reisen) vakantierei zen in West-Duitsland verkoopt, gaat nu ook in Nederland beginnen. Binnen een maand zal een kantoor in Amsterdam aan de vorbereidingen daarvan beginnen. Het komt los te staan van het filiaal dat Neckermann indertijd in Hulst opende en dat zich nooit met vakantie reizen heeft beziggehouden. Weersverwachting van het KNMI tot woesdagavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk regen. Matige tot vrtf krachtige zuidwes telijke wind. Gematigde temperaturen. Morgen: zon op 4.20, onder 21.04. maan op onder 10.34 uur. TILBURG Het voortbestaan van de wollenstoffenfabriek Spandon hangt aan een zijden draad. De verwachte overneming van Span don (Tilburgse Wollenstoffenfabrieken André Spaendonck Zonen) door mr. P. Jacobs is afgeketst op de prijs. De heer Jacobs is niet bereid de ge vraagde 5,6 miljoen gulden te betalen. Hij is vermoedelijk afgeschrikt door de- mededeling dat Spandon vrijwel geen order meer krijgt. Vooral de Westduitse klanten hebben zich van Spandon afge wend. De directie van Spandon zal morgen met de Amro Bank praten of zij bereid is verdere kredieten te verlenen. Vast staat dat op korte termijn vierhonderd mensen zullen worden ontslagen. De vakbond had al geen hoop meer. Zij zal zich nu volledig gaan toeleggen op het verkrijgen van een zo gunstig mogelijke afvloeiingsregeling voor het personeel. De laatste hoop is, dat een fusie met de Tilburgse textielfabriek Van Doorn en Dams zal doorgaan, waardoor nog voor tweehonderd man mogelijkheden bestaan. HELMOND - De klimrekken in de Eindhovense Arcadelstraat, waarop vrijdagavond de driejarige Esther van der Poel verongelukte zijn door buurt bewoners en Dolle Mina's gisteren af gebroken. Onlangs hadden de Dolle Mina's tij dens een openbare raadsvergadering geprotesteerd tegen het feit dat de rek ken op betonnen tegels stonden. De ge meente beloofde het beton te vervan gen door rubber. Twee van de klimrekken zijn door de Dolle Mina's en buurtbewoners op het plein voor het gemeentehuis gezet. Het derde is uit protest tegen het uitblijven van de rubber tegels in de hal neerge zet.

De Vallei | 1970 | | pagina 1