STICHTINGSPRAESES VERSTEEG „BAD EEN AELOPENDE EEK. E47V ZWEMONDER WIJZERS HET IS RONDUIT Geen enkele gediplomeerde kracht op het Bergbad Overheid stelt nog steeds geen eisen aan badpersoneel Buurtbewonersvereniging voor bejaarden SIB flats Sterke Arm Vraag chronisch zieken in Otterlo niet naar hoogtepunt. Xe zijn er; te veel om te noemen. Blijde wereld in de „Wije Werelt" 133 geslaagden bij diploma- zwemmen Bejaarde dame viel op spoorrails Wedvlucht vanaf Surv. bosses DESKUNDIG RISICO BEPERKEN GEËXPERIMENTEERD OLD PAPIER HUURCOMPENSATIE VREEMDE ZAAK Ontspanning Hoogtepunt DINSDAG 23 JUNI 1970 mm s*<-T'. 4*3, EENEND AAI. Het Bergbad op Rhenens grondgebied maar verreweg het meest be/ocht door de Veenendaalse bevolking heelt geen enkele gedi plomeerde kracht in dienst, liet stichtingsbestuur heelt dit sei/oen één jonge man als badmeester aangestelt, die op drukke dagen assistentie krijgt van en kele parttime-toezichthouders (meestal van de Veenendaalse zwemcluh), terwijl de heer J. Vermeulen al jarenlang als beheerder van het Bergbad optreedt. Beiden hebben geen badmeesters- en geen EHBO-diplonia en ook geen cursus reddend zwemmen gevolgd, een situatie die de Nederlandse Vereniging van /wemonderwijzers in Tilburg ronduit belachelijk noemt. Maar een bijzonderheid is deze situatie toch niet. Er zijn in Nederland waar schijnlijk nog tientallen zwembaden waar geen werkelijk capabele krachten een toezichthoudende taak uitoefenen en dat kan in 1970 allemaal nog zonder scrupules worden gedaan omdat het betreffende ministerie wat dat betreft nog •teeds geen vaste normen heeft gesteld. Volgens de Koninklijke Nederland- sche Bond tot het Redden van Drenke lingen (KNBRD) is er echter wel een ontwikkeling gaande die wil bewerk stelligen dat aan het toezichthoudend badpersoneel strenge eisen worden ge steld. Een woordvoerder van deze bond: „Het toezichthoudende personeel in zwembaden moet uiteraard vaardig /.wemmend kunnen redden. Het feit, dat men nog steeds geen officiële eisen stelt aan deze mensen is een trieste zaak. Men wil -daarom wettelijk gaan voorschrijven dat het betreffende per soneel een gedegen opleiding krijgt, iets dat als een vanzelfsprekendheid moet worden beschouwd. De regering moet dat echter via hél betreffende departement gaan voorbe reiden en zover is het nog. niet". Er bestaat zelfs geen bindend voor schrift dat er in een zwembad ten min ste één gediplomeerde badmeester moet zijn aangesteld. De secretaresse van de vereniging, mej. Janssen uit Tilburg, vertelt wat meer over de doelstellingen: „Wanneer een badmeester met het of ficiële diploma van de KNZB (De Ko ninklijke Nederlandse Zwem Bond vond overigens dat het niet op zijn ter rein lag in te gaan op onze vraag welke eisen men in Nederland stelde aan het badpersoneel, red.) komt aandragen is dat volstrekt niet genoeg. Wij trachten de opleiding van badpersoneel te per fectioneren door de mensen na het be halen van het KNZB-diploma te bewe gen de diploma's A en B zwemmend redden en bet EFIBO-diploma ook te halen omdat dat o.i. onontbeerlijk is voor iemand die de praktijk instapt. Een toestand zoals die in Ycenendaal (en in vele andere plaatsen in Neder land) nog heerst is werkelijk ridicuul". Een Veenendaalse deskundige gaf het volgende commentaar op de situatie in het Bergbad: „Ik moet vooropstellen dal soms met geen mogelijkheid derge lijke ongelukken kunnen worden voor komen, al zijn er nog zoveel badmees ters aanwezig. Maar men moet in elk geval het risico zoveel mogelijk beper ken en dat doet men naar zijn mening in het Bergbad niet. De jongens die daar met het toezicht zijn belast doen werkelijk hun uiterste best, maar hun manier van toezichthouden is gewoon niet juist. Daarvoor mist men duidelijk de erva ring en het inzicht. Dat is die mensen niet kwalijk te nemen, maar hiervan is het bestuur van de Stichting Natuurbad de schuld. Dat stelt deze jongens aan". Volgens deze deskundige zou men de zaak voor de onervaren badmeesters al heel wat eenvoudiger maken wanneer men het bassin een felle kleur zou ge ven opdat het zicht dan in elk geval ruimer wordt. De voorzitter van het stichtingsbe stuur, de heer W. B. Versteeg, geeft toe dat de door het bestuur aangestelde mensen geen van allen gediplomeerd zijn en zelfs niet in het bezit zijn van een EHBO-diploma. „Ik betreur het dat een en ander is voorgevallen, maar vol gens ons is het toezicht in het bad toch behoorlijk. Het is bovendien moeüijk om aan gediplomeerde mensen te ko men, vooral omdat men weet dat het Bergbad zal gaan sluiten en dus een afgelopen zaak is". Maar er wordt toch in het geheel niet geadverteerd? De heer Versteeg: „In voorgaande jaren hebben we dat wel gedaan, maar het is erg moeilijk om mensen met diploma's aan te trekken. Wij zijn er werkelijk van overtuigd dat er ook op drukke dagen voldoende toe zicht is. want de verantwoording drukt zwaar. Op hoogtijdagen stellen we ex tra mensen aan (veelal jeugdige maar goede zwemmers van VZC. red.) en meer kunnen we toch niet doen. Maar als ik dit. vermoedelijk laatste seizoen een gediplomeerde kracht had kunnen krijgen had ik hem nog wel aangeno men, maar het lukte eenvoudig niet". Er hebben toch ook plannen bestaan om het bad een lichte kleur te geven en hiermee is zelfs toch geëxperimen teerd? De praeses van de stichting: „Ja, maar zover zijn we eigenlijk nooit ge komen. U moet niet vergeten dat we met een aflopende zaak te doen heb ben. Als we nog jaren open zouden zijn, zouden er nog wel verschillende voor zieningen wordèn getroffen, maar nu..." De vraag of de Stichting Natuurbad Bergbad de maatregelen ten aanzien van de veiligheid van de zwemmers voldoende achtte, beantwoordde de heer Versteeg tot slot bevestigend. Ook op de aanstelling van parttime krachten in het Bergbad hebben des kundigen echter kritiek. Hoewel dit in Veenendaal meestentijds goede zwem mers van VZC betreft, zou men toch liever willen dat bij de aanstelling van deze jongens strengere normen worden gehanteerd. Een woordvoerder van de KNBRD geeft hiervan een voorbeeld. „In Utrecht Worden meestal studen- Ondcr zeer tragische omstandigheden is zaterdagmid dag jl. in het Bergbad een 14-jarige jongen uit Dor drecht door verdrinking om het leven gekomen. De geestelijk en lichamelijk gehandicapte, in Kamp Over- berg verblijvende knaap had van de leidster die een groep mensen uit het observatiekamp vergezelde, de in structie gekregen zich om de vjjf minuten bij haar te melden, zodat zij voldoende toezicht kon houden op de jongen, die de zwemkunst niet machtig was. Door onbekende oorzaak is deze echter toch in het diepe bassin terechtgekomen en ingrjjpen van het toezicht houdend badpersoneel mocht niet meer baten. Een parttime-hulpbadineester lid van de Veenendaalsp zwemclub bracht de jongen snel op de kant, maar het was reeds te laat. Hoe drukker het in het zomerseizoen in de zwembaden yordl, des te meer verantwoordelijkheid kragen de badmeesters en de hulpbadmeesters te dragen. Op hoogtijdagen zoals bijvoorbeeld afgelopen zaterdag zijn de baden eivol en de leiding van vele badeom- piexen gaat dan ook vaak over tot het benoemen van extra toezichthoudend personeel, meestentijds studen ten. Welke eisen worden er nu aan deze mensen, die dage lijks bezig zjjn de zwemmers te observeren om moei lijkheden tc voorkomen gesteld? Op wiens schouders komt die grote verantwoordelijkheid voor honderden, duizenden baders nu te liggen? Gelukkig dragen steeds meer gediplomeerde, terzake kundige badmeesters die enorme verantwoordelijkheid, maar helaas komt het nog veel te veel voor dat men „gewoon" iemand die goed kan zwemmen, aanstelt als badmeester. Want of men nu kolenboer, fietsenmaker, technisch directeur of grondwerker is, men kan moeiteloos toezichthouder in een zwembad worden (als de leiding van dat bad een en ander tenminste niet als bezwaarlijk ziet). Officieel zijn hiervoor namelijk nog geen vaste normen gesteld, iets waarover verschillende instanties eufe mistisch uitgedrukt nogal verontwaardigd zijn. Een zwembad zonder ten minste één gediplomeerde kracht is volgens deze mensen volstrekt uit den boze en tot deze laatste categorie behoort ook het Bergbad, eigendom van de Stichting Natuurbad Bergbad. ten aangetrokken om Ln het drukke sei zoen als parttime-toezichthouders te fungeren. Op initiatief van de stichting lichamelijke opvoeding en sport in de Domstad krijgen deze mensen echter eerste een flinke opleiding bij de Utrechtse Reddingsbrigade, waar zij ook een examen moeten afleggen. Kijk en dat is het nu goede werk..." Maar zolang dc overheid geen strengere eisen stelt kunnen de Neder landse exploitanten van badcomplexen rustig naar eigen inzicht de zaken rege len. En al is het met een bepaald zwem bad dan een „aflopende zaak", het is toch apert een eerste vereiste dat men alle nodige maatregelen neemt om de veiligheid van het publiek volstrekt niet in gevaar te brengen. Dat is naar onze mening zelfs een plicht, waarvoor de overheid zo spoedig mogelijk een aantal voorzieningen moet treffen. VEENENDAAL Er blijkt nog een groot organisatievermogen onder dc bewoners van de bejaardenflat aan j de Sterke Arm te schuilen. In deze gemeenschap waar een tachtigtal be jaarden zjjn gehuisvest, bestaal er tevredenheid over de indeling van het wooncomplex en zeker, nu sinds kort het initiatief is genomen om een buurtbewonersvereniging in het leven te roepen. Een van de mensen, die. al enige, tijd met dit plan rondliep is de heer C. Versteeg. Met nog enkele bewoners belegde hij enkele weken geleden een vergadering om de plannen eens op tafel te leggen. Een veertigtal belang stellenden was hierbij present. Wat was de wezenlijke aanleiding om tot het oprichten van deze bewoners vereniging te komen? De heer Versteeg: „Bij het betrekken van deze flat bleek het aantal oud- Veenendalers groot te zijn. Ondanks dat velen zodoende bekenden om zich heen hadden, bleken er toch nog man kementen te zijn. aangaande het on derlinge contact. Bij terugkeer uit het ziekenhuis van iemand, is het wel eens voorgekomen dat er weinig blij ken van belangstelling werd getoond door de bewoners. Als oorzaak gold hier, dat men zo'n feit als bekend bij de naaste omwonende beschouwde. Bij jubilea gold eigenlijk het zelfde. We willen daar nu iets aan doen". et opheffen van deze onvolkomenhe den ziet de heer Versteeg als volgt: „We hebben op die vergadering di verse zaken aan de orde gesteld. Zo onder meer het ophalen van oud pa pier. Enkele bewoners houden zich daar nu mee bezig. De opbrengst komt ten bate van onze kas voor klei ne attenties. De kas wordt ook ver sterkt door een maandelijkse kleine bijdrage van alle bewoners". Een kleine, maar toch wel irriterende. doorn in het oog van het bestuur van deze vereniging was de gang van za ken bij de fietsenstalling. Doordat er geen systeem was. .t de plaatsing van de fietsen betrof, is men nu over gegaan tot een nummersysteem. Iede re bewoner heeft door deze maat regel een eigen plaats voor zijn of haar rijwiel. Op de eerste vergadering is ook de huurcompensatie-regeling ter sprake gekomen. Nog moeilijk kan de heer Versteeg hierop ingaan, gezien het feit dat de gemeente zich in juli over deze kwestie zal gaan oriënteren. De heer Versteeg wil deze bewoners vereniging' meer beschouwen als m natuurlijk gevolg van gezamenlijke huisvesting. Duidelijk in ieder geval is, dat de be jaarden een niet te onderschatten „klankbord hebben gekregen, dat een positieve bijdrage voor de gehele gemeenschap kan zijn. AMERONGEN In het zwembad „Dc Blauwe Schuur" in Amerongen werd het afgelopen weekend voor de eerste maal van dit seizoen diplomage- zwommen. Van de 133 deelnemers werd het diploma A behaald door 72 en het diploma B door 51 kandidaten. De geslaagden - voor het merendeel jeugdigen waren: J. van Aagten, G. v.d. Brenk, G. Blankestijn, M. en J. v.d. Brink, W. Brouwer, R. Boon, W. v.d. Boogert, A. Bredius, W. van Beek. E. Doornspeek, S. de Grefte. P. van Har ten, J. den Hartog, H. v.d. Heuvel, B. Kouveld, M. van Manen, P. Meijers, U? de Ridder, J. W. van Ree. K. Ilebergen, B. van Spanje, W. van Spanje, I. Smits, L. Overhagen, R. en E. Vleeschman. K. Visser, C. Wynia, M. Woldinga.W Wal- rabenstijn. R. van Swetselaar. L. F. Rullens, P. Achterberg, J. Aantjes, C. en J. Bredius, L. de Beun. G. v. Engelen hoven, P. v.d. Heuvel, J. Honders, A. Hardeman, M. Hartigh, C. de Klerk, A. de Klerk, R. van Laarl H. Loggers, I, Marris, T. Oskam, M. Ploeg, M. Put man, H. Sterenberg, R. L. en K. Sabel, W. Schoenmakers. E. ter Telgte, B. ter Telgte, M. C. van Veenendaal, Y. Velt- man. H. Woldinga, A. Willemsen, L. Zandvliet, A. de Grefte en P. Vroegin- deweij. De andere geslaagden kwamen uit de omgeving van Amerongen. Alle 133 deelnemers slaagden en dat is voor de instructeur en instructice een fraai re sultaat. Het bad is weer bijzonder in trek. Vanaf de opening zijn reeds drieenzeventigduizend bezoekers gere gistreerd en dat vergeleken met vorig jaar, een hoog aantal. De KNBRD hierover: „Onze bond dringt hier wel op aan door middel van circulaires aan alle Nederlandse ge meenten, waarin de betreffende in stanties wordt geadviseerd om het plaatselijke badpersoneel diploma's van onze bond te laten halen om daardoor j in elk geval verzekerd te zijn van des kundige mensen in het bad, doch eisen hieromtrent kan men nog niet stellen. Eenvoudigweg door het uitblijven van j landelijk geldende normen. De Nederlandse Bond voor Bad. en I Zweminrichtingen (Soest) formuleert j het iets anders. Dit lichaam acht het „zeer wenselijk" dat ln een openlucht- bad een chef-zwemmeester A en B wordt aangesteld die door zijn functie automatisch toezicht houdt op het toe zichthoudend personeel. Een eis is dat echter wederom niet! (op de vraag of de heer Vermeulen als zodanig door het stichtingsbestuur was benoemd ant woordde .deze ontkennend. „Ik ben aan gesteld sfTis beheerder van het Bergbad en niet 21s zwemmeester", aldus de heer Vermeulen. Maar hij heeft toch het toezicht op het toezichthoudend perso neel? „Ja. dat wel maar ik ben geen zwemmeester"). De Nederlandse Vereniging van Zwem onderwijzers probeert op korte ter mijn verbetering te brengen in deze vreemde (nationale) zaak. Deze vereni ging, die onder meer een splitsing tus sen zwemonderwijzers en toezichthou dend personeel tracht te bewerkstelli gen, is vijf jaar geleden begonnen aan de verdere opleiding van zwemleraren. VEENENDAAL De bejaarde wiel- rijdster mevr. Van B. moest maandag middag per ambulance naar het Julia- naziekenhuis worden overgebracht als gevolg van een valpartij op de overweg bij de Middelbuurtseweg-Groeneveeld- selaan. Mevr. B. kwam met het voor wiel van haar fiets tussen de spoorrails waardoor zij over de kop sloeg. Zij kreeg een gebroken pols en een hoofdwond. VEENENDAAL - De uitslag van de wedvlucht vanaf Survilliers Fosses van p.v. De Snelpost was als volgt: gelost om 6.40 uur, eerstaankomende duif 12.47.51 uur; snelheid 1056-0 m/p. mi nuut: Spliethoff Vlootman 1, 7, 10, 11, 17; J. Nw. Amerongen en Zn. 2, 15, 27; H. L. Spies 3; R. v. Doorn 4. 6; Leppers de Hartog 5. 18. 20. 23. 25. 26; E. Sukkel 8: W. H. Roelofs 9. 16: A. v. Doorn 12; G. Diepeveen 13; A. v. Asselt 14, 21, 22: A. Merlijn 19; G. de Geit 24. VEEN EN DA Au ln het recreatiecentrum De Wije Werelt" in Otterlo vertoeven deze week een zestigtal chronische patiënten uit Veendaal in een bijna losbandige vakantie-sfeer. Het gehele complex biedt het gezelschap een uitstekende gelegenheid om zich thuis te voelen. Naast een grote recreatie-ruimte, een plaats bij uitstek voor het leggen van een kaartje en het maken van een praatje, is er een ruime keuken die qua voorzieningen afgestemd is op een groot aantal gasten. De op t terrein staande bungalows, zijn zeker met dit mooie weer alleen bestemd voor de over nachtingen jf heeft zich al een achttal jaren ingezet ■L. 'W' W v-oor de chronisch patiënten. Ieder ^aar val1 ^et °r8anisatoren °P< cla' het aanbod van deelnemers toeneemt ten- De middenstand en de zogenaam- ..telefoonlijst" dragen ook bij aan iBfc Wijd roe* een ruim bedrag van het he^r slotboom is de gehele week Even een kaartje van Jan van present in „De Wije Werelt". „Al kost Marietje het me het hele jaar een zee van tijd om het tot zover te brengen, ik blijf het een geweldig werk vinden. Voor deze mensen is het vaak moeilijk om ergens naar toe te gaan. Hotels bie den nog niet eens genoeg comfort aan deze categorie mensen. Naast het feit, dat het een dure vakantie wordt, doet de overdadige luxe vaak af breuk aan het plezier, omdat juist dié hulp niet ontvangen wordt die men nu nodig heeft, zoals de hulp bij het aankleden, het eten of bij het ver voer. Deze factoren, die een grote rol in het dagelijkse leven van de chro nisch zieken spelen, worden veelal vergeten. In Otterlo staan deze vormen van dienstverlening op de eerste plaats. Een team helpers en helpsters van het Rode Kruis is de gehele week aanwezig om iedereen te helpen. Ook enige verpleeghulpen hebben zich be schikbaar gesteld. Aan activiteiten ontbreekt het deze week niet. Gisteravond bood het pro gramma een lezing van de schrijfster mevrouw Van Maanen-Pieters. Vis- lustigen konden vanmorgen hun hart ophalen in het park De Hoge Veluwe. waar een viswedstrijd zorgde voor een spannend element in de dag. Donderdagavond zal het koor van de Marechausse uit Apeldoorn een muzi kale avond verzorgen. Een hanc'. is wel dat men nog niet over een pia no beschikt, maar dit hoopt de heer Slotboom snel te kunnen oplossen. Alle mooie weer ten spijt zijn er altijd nog wel vier man bereid te vinden om een kaartje te leggen. Hij denkt hierbij aan een welwillende Veenendaler. die zich nog met hem in verbinding zal stellen, om een piano te leen aan te bieden voor deze avond. Door dc - aanwezigheid van enkele diabetici, vergt de maaltijdbereiding veel precisie. De dames, die hiervoor zijn aangetrokken, werken geheel pro deo. De mede-menselijkheid staat hier op het eerste plan, zowel bij de organisatoren als bij de overige krachten die hulp verlenen. De reacties van de patiënten worden daardoor» ook niet onder stoeien of banken gestoken. Deze vorm van con tact blijkt door hen zeer^ op prijs ge steld te worden. Stilzwijgend blijkt dit uit het aantal mensen die al meer malen van deze vakantie-gelegenheid gebruik hebben gemaakt. Mondeling wordt dit nog graag bevestigd door één (en wel door velen beaamd) van hen, op de vraag wat eigenlijk nu voor hen het hoogtepunt in zo'n week is. „Hoogtepunt? Vanaf de eerste tot ^en met de laatste dag is het voor ons één GROOT hoogtepunt. In deze omge ving voelen wij ons gezond en erg gelukkig. De manier waarop, treffen, we nergens aan". Het is dan ook geen wonder, dat ze zich een heel jaar lang, steeds weer op nieuw, verheugen op de volgende va kantie-week. De dames in het gezelschap heb ben altijd nog wel stof tot praten. Een tafel hebben ze daar niet bij no dig. De enige aanslag op het meubi lair van de ..Wije Wereltis een kist je voor de voeten. Dat zit wat gemak kelijker.

De Vallei | 1970 | | pagina 5