25° Zware uren voor Scheel op F.D.P.- Congres Minister L over Eui optimist eenheid Over de grenzen Vogels Het kwik stijgt. De Amstelpr ijzen dalen! voo57ct. 38ct. StakingLibiëZuid-Afrika, Ierland Ambassades Opblaasbare tijger Veilige brandblusser stadsgids Autovakantieboek Esso) Esso service gaat steeds vender Athene over tien jaar een onleefbare stad pas op SUHAR10 AAN BAAR VAN SOEK ARNO Canadese politie vindt hij razzia dynamiet STAKING Advies in Brazilië: Meerderheid achter kabinet ALS VERVUILING LUCHT DOORGAAT Al aal scha ppel ijk doodals straf Eurofles (50cl.) tijdelijk van &5ct. F lesje (30 cl.) tijdelijk van43ct. voor HEATH TOT OVER OREN IN MOEILIJKHEDEN DJNSDAG 23 JUNI 1970 advertentie I.ONDEN De eerste moeilijkheden liggen al in het verschiet voor de pas drie dagen oude regering van Heath, met een waarschuwingsstaking van haven arbeiders en een dreigende nationale protestactie tegen de conservatieve plan nen om de wapenleveranties aan Zuid-Atrika te hervatten. Deze dringende problemen worden aan de vooravond van de eerste bijeenkomst van het kabinet van Heath nog vergroot door twee andere drukkende proble men. In Noord-Ierland wordt de kans op een burgeroorlog steeds groter, terwijl extremistische leden van de protestant se „oranje-orde" onderhaast voorberei dingen treffen voor massademonstra ties tegen hun katholieke medeburgers. Enkele regeringsfunctionarissen ver wachten dat meer Engelse troepen ge zonden /.uilen moeten worden om de acht betaljons te versterken, die nu hel pen de rust en orde in Noord-Ierland te bewaren. In het Verre-Oosten zijn vier Geme nebest-landen begonnen met de druk op te voeren tegen de conservatieve rege ring, om haar belofte na te komen zich aan te sluiten bij een gezamenlijke krijgsmacht in Maleisië en Singapore. Deze zaken, die nog komenbij alle andere taken waarmee de nieuwe rege ring zich geconfronteerd ziet, zijn op zichzelf al ernstig genoeg. Maar nu verschijnen berichten over weer een nieuw probleemgebied. Libië, waar Engeland enorme olie- en- andere belangen heeft. Volgens diplomaten laten de Libiërs doorschemeren, of hebben zij bedekte bedreigingen geuit, dat zij binnenkort deze buitenlandse belangen wel eens over zouden kunnen nemen. Met name de oliebelangen. douglas-homb: wapens voor racisten Een van Heath's eerste daden is dan ook geweest, het terugroepen van de Engelse ambassadeur in Libië, Donald Maitland, om hem te raadplegen over de Engels-Libische relaties. De belangrijkste Engelse havens wer den maandag getroffen door een sta king van ongeveer '24.000 havenarbei ders. ongeveer de helft van het totale aantal havenarbeiders, die een wilde 24-uurs staking hielden, uit protest te gen het gebruik van niet bij de bonden aangesloten arbeidskrachten. Hier en daar werd het protest verbonden met de eis tot algehele nationalisering van de havens, zoals de Labourregering van plan was. Vertegenwoordigers van de havenar beiders komen heden bijeen om te be slissen of zij zullen overgaan tot een volledige, officiële staking als steun voor hun eisen, die door de werkgevers afgewezen worden. Deze eisen omvat ten onder meer een minimum weekloon van 180.-. Dreigingen met demonstraties tegen wapenleveranties aan Zuid-Afrika volgden op de aankomst dit weekend van de minister van Buitenlandse Za ken van Zuid-Afrika. Hilgard Muller. Hij zal waarschijnlijk een ontmoeting hebben met de Britse minister van Buitenlandse Zaken Sir Alec Douglas- Home, die, uit naam van zijn partij be loofd heeft dat een conservatieve rege ring een einde zal maken aan de 5 en een half jaar oude verbod op wapen leveranties van Zuid-Afrika. RIO DE JANEIRO Dp Braziliaan se politie heeft maandag verscheidene ambassades in Rio de Janeiro verzocht de voorzorgsmaatregelen tegen ontvoe ringen van ambassadeurs te verdubbe len. nu de Brazilianen de wereldvoet- balbeker hebben gewonnen. Volgens de politie zouden illegale groepen mogelijk een nieuwe ontvoering voorbereiden om de aandacht, op zich te vestigen en te verhinderen dai, de regering politiek prof ijl trekt van de overwinning van het Braziliaanse elf tal. ADVERTENTIE bestaande uil: chrome polish,car polish glas kleen, auto shampoo, poetsivatteu Tijdelijk, van II, ik) voor UW Een levensgrote speelkameraad voor uw kinderen. Ideaal roort strand, zwembad en camping. Slechts Veilig gevoel, zon brandblusser mee op vakantie! Onmisbaa r in uw auto! Met ktembeugel en interruptor. I an 18.90 lijdelijk voor B| (Na gebruik in le ra Uen. w/m Prijs bij ruiling f6,50) Hdh Een un ieke gids m et plattegronden van vijftig Nederlandse sleden, voorzien van heel veel informatie. A Heen verkrijgbaar in de Esso Shops. Slechts I A 64pagina's, met tientallen kinderspelletjes voor onderw in de auto Slechts i i i BONN De Hestduitse liberale par tij blijft achter het regeringsbeleid staan en moet een homogene partij blij ven. Dit was de tendens van de rede waarmee Walter Scheel, minister van Buitenlandse Zaken en voorzitter van de FDP, het liberale partijcongres in Bonn opende. Hij weet de verliezen van de libera len bij de deelstaatverkiezingen aan de propaganda van de christen-democra ten, die de alliantie van FFDP en SPD voorstellen als een gevaar voor de Wes telijke eenheid. „Wij moeten alles doen om dit idee van een linkse ommezwaai recht te zetten", aldus Scheel. Hij riep zijn partijgenoten op tot soli dariteit en discipline in de FDP en keerde zich tegen het misbruiken van begrippen als „nationaal" en „patriot tisch". De liberale leider vreesde dat „aan de rechterzijde" nog de mentaliteit voorfcbestaat, die in 1933 de publieke opinie op het verkeerde spoor bracht en leidde tot de catastrofe van 1945 Scheel verdedigde de Ost-politiek" van de regering: „Er is geen alternatief voor dit beleid van verzoening met de landen van Oost-Europa als wij vrede in Europa willen". Te oordelen naar de enthousiaste ontvangst, die hem op het congres ten deel viel, staat het meren deel van de 400 afgevaardigden achter hem. Minder hartelijk werd Erich Mende ontvangen, de vroegere partijleider, die zich heeft opgeroepen als woordvoer der van de conservatieve groepe ring in de EDP. Een groep van 51 partijleden heeft dan een re solutie ingediend, waarin op uitsto ting van Mende uit de partij wordt aangedrongen. Deze motie werd verwor pen. Wel werd Mende berispt. In zijn rede drong Mende aan op het ongedaan maken van de „zwaai naar links", die de FDP volgens hem heeft gemaakt. „Als u de waarschuwingen van goedbedoelende collega's, negeert, zult u eind november een volledige ne derlaag te zien krijgen", zei Mende doe lend op de deelstaatverkiezingen eind november in Hessen en Beieren. Hij merkte bitter op, dat de resolutie over zijn uitstoting onvolledig was: er ontbrak een arrestatiebevel aan. en een bevel tot. ter plaatse neerschieten, als hij zou proboren le ontsnappen". Wij leven in de Duitse Bondsrepubliek, niet in het Tsjecho-Slowakije van vandaag. Ik ben geen Alexander Dubeck. die ter zijde geschoven kan worden", aldus Mende. Partijleider Scheel moet op dit con gres proberen een splitsing in de FDP gelederen te voorkomen. Die taal zou MONTREAL Dc Canadese politie heeft tijdens twee invallen in huizen van leden van hel „bevrijdingsfront Quebec", een organisatie die strijdt voor de onafhankelijkheid van de Ca nadese provincie Quebec, 292 kilo dyna miet gevonden. Vijf mannen en een vrouw werden gearresteerd. Bij de eerste inval, in een chalet in Prevost in Quebec, vond de politie 135 kilo dynamiet. De tweede inval was in een huis in Lavel, waar 157 kilo dyna miet aanwezig was. De organisatie heeft zich verant woordelijk verklaard voor een aantal bomaanslagen die in het afgelopen jaar in Canada zijn gepleegd. Volgens de po litie is het bevrijdingsfront verant woordelijk voor een aantal gewapende overvallen in Montreal, waarvan een gepleegd werd in de universiteit van Montreal op 28 mei. (De buit was onge veer 25.000 gulden). Tijdens de invallen legde de politie ook beslag op 28.000 dollar (meer dan 100.000 gulden), waarschijnlijk buitge maakt bij gewapende overvallen, en op een aantal wapens en ontstekingsmate- riaal voor bommen. kunnen zijn voor de geringe meerder heid, die de regeringspartijen in de bondsdag hebben. Twee vertegenwoor digers van de conservatieve FDP-vleu- gel in de bondsdag hebben zich vorige week al van stemming onthouden bij het aannemen van de begroting. ATHENE De luchtvervuiling neemt in de Griekse hoofdstad Athene dermate toe, dat de bevol king de stad over tien jaar zal moeten verlaten, wanneer geen drastische maatregelen worden ge nomen. Over enkele jaren zal de Acropo lis, gelegen op een heuvel midden in de stad. onzichtbaar zijn. Een wolk van industriedampen en uit laatgassen zal de tempel en andere monumenten daar aan het oog ont trekken. en hun marmer meer schade toebrengen dan wat anders ook in de vijfentwintig eeuwen van hun bestaan. Een wetenschappelijke commis sie van de Griekse kamer van technologie een adviesorgaan van de regering heeft dit in een rapport meegedeeldHet ideale klimaat van Attica met zijn helde re en zuivere lucht behoort allang tot het verledenaldus de commis- sie. Een bosbouwexpert noemde Athene ,.een zieke stad met zuur stofgebrek". Slechts drie procent van het ge bied was beplant, veel minder dan andere landen als norm voor hun grote steden aanhielden. Tot de maatregelen die de commissie op de kortst mogelijke termijn nood zakelijk acht. behoren verwijde ring van alle industrieën uit de stad en de aanleg van ringwegen om Athene. Werd niet doeltreffend opgetreden, dan zou er over tien jaar voor luchtzuivering alleen al in de hoofdstad jaarlijks zo'n 650 miljoen gulden moeten worden uit gegeven, een reet te zware belas ting voor de Griekse economie. Er zou geen andere keus zijn dan ont ruiming van de stad, zo verklaar de de commissie. Over politieke leefbaarheid, in een Voor vrije mensen geschikt kli maat en niet in een dictatuur, sprak de commissie uiteraard niet. President Suharto van Indonesië loopt langs de baar met het lichaam van oud-president Soekarno. voordat de kist gesloten zou worden voor de begrafenis, gisteren op het kleine kerkhof in de Westjavoanse stad Blitar. HEERLEN Bij werkzaamheden ondergronds in de Oranje Nassau- mijn 1 te Heerlen is maandag de 43-ja- rige reserve-machinist Ph. Senden uit Ubachsberg verongelukt. I^en havik en een duif" zo be- J titelde de conservatieve „Sunday Telegrahp" in een hoofdartikel de ministers van Financiën en Binnen landse Zaken. MacLeod en Maudling. „Een havik om de economische proble men het hoofd te bieden, een duif om die van orde en wet op te lossen", aldus het blad, dat ingenomen is met de keuze van Heath. In een eerste verklaring na zijn benoe ming zei Maudling, dat de nieuwe wetten inzake „orde en wet" vooraf dienen te worden gegaan door „zorg vuldige studies". De nieuwe minister van Werkgelegen heid en produktivileit, Robert Carr, begon met verzoeningsgezinde woor den aan het adres van de vakbonden. De nieuwe regering bleef van plan een wettelijke regeling in te voeren voor arbeidsconflicten, maar de drin gendste maatregel op het sociale vlak was „het debat daarover te bevrijden van emoties". In ieder geval zouden voor december geen hervormingswet ten w orden ingediend, zo zei Carr. Van vakbondszijde is de conservatieve leiders overigens al te kennen gege ven. dat men zich met alle middelen tegen hun plannen zal verzetten. Jaek Jones, de leider van d'e machtige bond van vervoerspersoneel (ander half miljoen leden), verklaarde zater dagavond in Londen dat de Britse ar beiders „de conservatieve inbegre pen" massaal zullen opkomen le gen elke poging om hun rechten te beknotten. Zet de regering haar plan nen door om rechters en politie in de arbeidsverhoudingen te mengen, dan „haalt ze zich narigheid, wekelijkse narigheid op de hals", zo zei Jones. De Tories hebben onder andere een af koelingsperiode van minimaal zestig dagen in gedachten, en bovendien vervolging van leiders van „wilde" stakingen. Gisteren en vandaag werd de nieuwe regering overigens al geconfronteerd met eerder aangekondigde stakingen van havenarbeiders. |Ae nieuwe „Mister Europe", Anthony Barber, verheugde zich op het aanvaarden van de uitdaging die hem te wachten staat: de onderhandelin gen over de Britse toetreding tot de EEG. „Wij zullen de nadelen op korte termijn moeten vergelijken met de voordelen op lange termijn", zo verklaarde hij, eraan toevoegend: „Wij zullen niet tot ongeacht welke prijs toetreden". De bijna 50-jarige Anthony Barber heeft een zeer groot aandeci gehad in de verrassende verkiezingszege van de conservatieven op Labour. Als voorzitter van de conservatieve partij was hij verantwoordelijk voor het partijapparaat zelf, dat hij sinds 1967 op efficiënte wijze heeft gereorgani seerd. Hij geniet het onbeperkte ver trouwen van premier Heath'. Barber, voormalig RAF-pilool, benutte in de oorlog zijn tijd als krijgsgevan gene in Polen, voor een rechtenstudie. Voor de oorlog vertoefde hij geruime tijd in Duitsland en Denemarken, en hij spreekt de talen van die lahden vloeiend. In 1948 werd hij lid van de orde van advocaten, drie jaar later werd hij In het parlement gekozen. Al snel bekleedde hij diverse lagere mi nistersposten, waarna hij in 1958 par lementair secretaris van Harold Mac- Millan werd, dat wil zeggen vertegen woordiger van de premier in het La gerhuis. In 1963 kreeg hij de portefeuille van Volksgezondheid onder Sir Alec Dou glas-Home. Vier jaar later nani hij het voorzitter schap van de partij over van Edward Du Cann. Hij behoudt deze functie in zijn nieuwe hoedanigheid. Barber mager, serieus, ambitieus en altyd onberispelijk gekleed heeft de naam een expert te zijn in het doorgronden van ingewikkelde zaken. Dit zijn, duiven of havikken de soms bekende, soms onbekende „vogels" in premier Heath's kabinet. Het zal een zeer brede vlucht vereisen om Engeland juist op dit tijdstip te regeren. Het kan Heath's grootste prestatie wor den, maar ook de flop van de eeuw. Moeilijk blijft het. LIBREVILLE Om de stijgende mis daad een halt toe te roepen heeft de Gabonese regering maandag een nieu we straf ingevoerd, de „maatschappe lijke doodverklaring". Tol deze straf veroordeelden zullen naar een onbekende plaats worden gezon den en uit hun burgerlijke, maat schappelijke en familierechten ontzet. Zij worden als officieel dood geregis treerd eri hun erfgenamen zullen het onmiddellijke recht op de eigendom men van de veroordeelden kunnen doen gelden. GENEVE Minister Luns is „rede lijk optimistisch" wat betreft de voor uitzichten voor Europese eenwording op middellange termijn. De dreiging van eenwording „a la carte", is voorlopig afgewend. Ondanks alle aarzelingen is de wil van de kandidaalleden. het lot van Europa dat één wordt, te delen, on geschokt gebleven. 7,o verklaarde hij gisteravond op een bijeenkomst van de Nederlands-Zwitserse kamer voor Koophandel in Genêve. De minister vergeleek het proces van Europese eenwording met „eb en vloed": sinds het Romeinse keizerrijk zijn pe rioden van nauwe samenwerking afge wisseld door tijden van groter ver deeldheid tot de grote crisis van 1929, toen elk land poogde de catastrofe af te wenden, door liet heffén van in voerrechten, het afkondigen van verbo den, en contingentering. De tweede we reldoorlog werkte deze ontwikkeling slechts in de hand, hetgeen mede tot gevolg had dat de na-oorlogse integra tie in het bijzonder op de economische was gericht. Indien men de na-eorlogse ontwikke ling overziet, aldus minister Luns en rekening houdt met de lange geschiede nis van ons werelddeel, is er geen reden tot wanhoop. „Wij mogen niet vergaten dat de huidige poging van 1945 dateert, d.w.z. van vrij recente datum is, dat wij niettemin reeds belangrijke resultaten hebben geboekt en dat, in tegenstelling tot het verleden, de eenheid niet wordt opgelegd maar door de vrije wil van de deelnemers wordt bereikt". Indien iemand in 1948 had voorspeld dat reeds in 1970 zes landen een geïnte greerde economie vrijwel zouden heb ben bereikt, zou men hem als een opti mist hebben beschouwd, aldus minister Luns. Overigens leidt voortgang op econo misch gebied niet automatisch tot poli tieke eenwording. „Velen, onder wie ook ik, hebben het gehoopt en gedacht. Slechts weinigen zullen thans nog «tel- I len dat de voortgang van de douane unie naar de economische unie, een na tuurlijk proces is. dat vervolgens zon der moeilijkheden tot de monetaire unie komt om tenslotte, nog steeds vrijwel automatisch, bij de politieke unie te be landen. Anderzijds mag men niet con cluderen dat een dergelijke ontwikke ling onwaarschijnlijk is, zo niet onmo gelijk is". Het getuigt van meer werkelijkheids zin om te constateren, dat de voortgang naar de politieke unie een schoksgewij ze ontwikkeling, een kwalitatief ver schil is. Sprekend over de toetreding van de vier kandidaat-leden verklaarde minis ter Luns ervan overtuigd te zijn dat in dien de overeengekomen procedure wordt gevolgd, de onderhandelingen ter gelegenheid tot een goed einde zullen leiden. De uitgebreide gemeenschap zal geen verzwakking ondergaan, maar juist een nieuwe impuls krijgen HERPT Het dorp Herpt, pal on der de rook van het stadje Heus- den aan de Maas, gaat zijn 100-jarig bestaan vieren. Dat gebeurt vrijdag, za terdag en zondag 28. 29 en 30 augustus met muziek, wagenspelen, concoursen, handboogschutterijen, folklore en vuur werk. advertentie

De Vallei | 1970 | | pagina 8