Veenendaalse bijenmarkt op dinsdag 28 juli Internationale belangstelling Vroeger trefpunt van Veluwse boer en Betuwse fruitteler L L nó r tuinb oe VALLEI? Belt v",o'£ 11079 Ruimer sop voor hengelaars Kleuter kreeg brandwonden na hete douehe ECO OM II BEVRICHTER TREFPUNT HONING WOENSDAG 24 JUNI Iv/ü Een overzicht van de bijenmarkt zoals die vorig jaar al op het sportpark Panhuis'' werd gehouden. De imkers prefereren voor de markt eon stuk land omdat er veel bijen worden doodgetrapt bij een harde ondergrond. EERST HANDELSPLAATS, DAN PAS KIJKSPEL VEENENDAAL Dinsdag 28 juli zal in Veenendaal weer de jaarlijkse bijenmarkt worden gehouden. De orga nisatie van dit evenement is, evenals vorige jaren, in han den van een marktcommissie, bestaande uit imkers uit Veenendaal en omstreken. De aanvoer van de bijenvolken ral plaatsvinden in de nacht en de vroege ochtend. Ook belangstellenden kunnen al voor dag en dauw op het marktterrein op het sportpark „Panhuis" te Veenen daal terecht. Van de bezoekers wordt geen entree ge heven. terwijl door de aanvoerders van kasten en korven geen inarktgeld behoeft te worden betaald. De keuring van de inzending begint 0111 9.00 uur 's morgens, waarna om 11.00 uur de prijsuitreiking plaatsvindt door de bur gemeester van Veenendaal in het paviljoen van het sport park. Naast de handel in bijenvolken zullen demonstraties worden gegeven van het vlechten van bijenkorven. Boven dien zullen op de markt imkers-artikelen en honing ver krijgbaar zijn. De Veenendaalse bijenmarkt is nog altijd in de eerste plaats een econo misch verschijnsel. Men zou geneigd zijn om te denken dat het hier gaat om de jaarlijkse prolongatie van een stukje folklore. Zeker, de bijenmarkt is ook een folkloristisch evenement, maar wordt niet als zodanig in stand gehou den. Secretaris-penningmeester van de marktcommissie, de heer W. Huibers: „Een bijenmarkt waar niet echt handel gedreven wordt, redt het niet. Als zo'n .markt alleen om het show-element in het leven wordt gehouden - of geroe pen want dat gebeurt ook nog wel 'es - dan ligt ie zo op de rug. Nee, in Vee nendaal is het voortbestaan van de bij enmarkt in de eerste plaats te danken •an de vraag en het aanbod". Wèl is het een typisch stukje econo mie, dat beslist niet te vergelijken is met verschillende andere jaarmarkten, zoals bijvoorbeeld verschillende beken de paardenmarkten die Nederland kent. Daar voeren de handelaren de boven toon. Op de Veenendaalse bijenmarkt is dat niet het geval. Daar gaan de zaken rechtstreeks van „bijenboer tot bijen boer", van imker tot imker. En de im kerij is vandaag den dag geen brood winning meer, maar voor degenen die zich ermee bezighouden een - vaak hartstochtelijke - liefhebberij. Men kan het zelfs niet meer als een geweldige bijverdienste zien, want wat de imker aan de honing en de verkoop van over tollige bijenvolken mocht winnen, dat gaat grotendeels weer in nieuw mate riaal zitten. Eenmaal eraan begonnen, blijft hij er steeds mee bezig. Een hoofdbron van bestaan is de bij- enhouderij kennelijk nooit geweest. Dat kan .men afleiden uit de eeuwenoude geschiedenis van de bijenmarkt/te Vee nendaal, die daarom alleen al uniek en enig in zijn soort in Europa, misschien wel in heel de wereld is. Veenendaal lag - en ligt nog altijd - in de Vallei die de afscheiding vormt tussen twee gebieden met een totaal verschillende bodemgesteldheid. Ten zuiden van Veenendaal, aan de andere kant van de Rijn, de Betuwe met zijn vruchtbare kleigrond waarop sinds mensenheugenis de fruitteelt wordt be dreven. Aan de noord-oostkant. van Veenendaal ligt de Veluwe. Een gebied van schrale zandgronden, dat de boer noopte tot een andere manier van broodwinning dan in de Betuwe, als bijvoorbeeld het houden van heidescha- pen. Eenvoudig geredeneerd, is de bijen markt het gevolg geweest van het - overigens vreedzame - treffen van deze twee groepen agrariërs. In Vee nendaal. De Betuwnaar kreeg meer dan vijfhonderd jaar geleden in de gaten, dat hij de bij als arbeidskracht in zijn boomgaard kon gebruiken. Het ging hem niet in de eerste plaats om de nectar die het beestje uit de bloesem van de fruitbomen peurde, alswel om de bij als „kunstmatige inseminator". Met zijn achterlijfje nam hij achte loos het stuifmeel van de ene bloem mee naar de andere, alzo meewer kend aan het bevruchtingsproces. De produktie van de bij - honing en was - kon de fruitkweker en passant meenemen. Daarom zag hij er ook iets in om zijn „stal" naar elders te verplaatsen, als er voor de bij in de Betuwe niets meer te halen viel. Immers, na mei waren de vruchtbomen uitgebloeid. De fruitkwe- ker-annex-imker wachtte dan nog de zwermtijd af en in juli ging hij met zijn mini-veestapel op nad naar de Ve luwe, waar de hei in bloei begon te ko men. Het transport gebeurde met paard en wagen, stapvoets en 's nachts, alles om de nodige rust onder de bijenvolkjes te handhaven. Eén nacht was tekort om van de Betuwse klei op het Veluwse zand te komen en daarom werd tegen het ochtendgloren halverwege de route gestopt. Niet alleen voor de rust en res tauratie van man en paard, maar ook om de bijen de gelegenheid te geven hun vleugels uit te slaan. Dat kon in Veenendaal. in en bij een herberg. Op een aangrenzend weilandje Verscheidene imkers volstaan met een brandende sigaar of pijp om zich de bijen van het lijf te houden. Of ze dragen een bepaalde geur bij zich die de bijen afschrikt. Anders is het voor een leek niet te verkla ren dat ze niet bont en blauw uit de bijenslag tevoorschijn komen. werden de bijenkorven uitgestald. Bij het vallen van de avond werd weer in gespannen eu opgeladen en ging het verder naar de heidevelden. In diezelfde maand juli schoren de Veluwse boeren hun schapen. Met de wol kwamen ze naar Veenendaal, waar hun afnemers, de wolkammers - toen nog onwetend van wat het uit eindelijke gevolg zou zijn - aan de opkomst van de Veenendaalse indus trie werkten. „Wat de kleiboeren kunnen, kan ik ook" moet een ondernemende Veluw se schapenhouder hebben gedacht toen hij langs de herberg kwam waar de Betuwnaren met hun bijen waren neergestreken. Geld had hij op zak, het verdiend aan de schapenwol en wat lette hem om te proberen tegen contant geld een paar bijenvolkjes aan te kopen en mee te ne men naar zijn eigen gebied. De fruitte ler met wie hij aanpapte heeft er waarschijnlijk ook een voordeeltje in gezien. Hel bespaarde hem de halve reis en hij moest nog maar afwachten of zijn bijenstal op de Veluwe meer zou produceren dan de schapenboer hem bood. De koop werd gesloten, de fruitteler gaf zijn paard de vrije teugel terug naar de Betuwe en zo is het ge komen De bijenmarkt te Veenendaal was ge boren. De Betuwe en de Veluwe hadden elkaar op die plek gevonden en er ont stond een levendige handel, die prak tisch de hele maand juli duurde. In de loop van de eeuwen is er veel veran derd. Het zij niet meer specifiek de Be tuwe- en de Veluwenaren, die elkaar op de Markt treffen. De imkers komen uit heel Europa. Niet meer de hele maand juli. maar op één dinsdag. De bijenmarkt heeft niet alleen daar door meer het karakter van een jaar markt gekregen. Er zijn ook keuringen aan verbonden met prijzen. De markt plaats is verlegd naar het centrum van Veenendaal. Weer zoals vroeger op een zachte grasmat - van het sportpark „Panhuis" - want op het parkeerterrein waar de markt enkele jaren achtereen werd gehouden lieten té veel bijen het leven. Ze werden doodgetrapt op de harde ondergrond. Veenendaal - nog maar 400 jaar jong - maalt niet: om zijn karige historie, maar wat het aan traditie bezit wordt zuinig bewaard. Eén van die weinige dingen is de bijenmarkt. „Dat lukt" - om het marktcommissaris-bij-uitstek Huibers nog eens na te zeggen - „als je de markt ook werkelijk markt laat zijn". Handelsplaats dus en niet in de eerste plaats een kijkspel. Al zijn de toeristen van harte welkom. En ze zullen ook dit jaar weer komen. Naast landgenoten. Belgen, Duitsers en Engelssprekenden om maar eens een paar nationaliteiten te noemen. Geen show. al zijn er wel potjes zui vere bijenhoning te koop. (gevuld en geëtiketteerd door de Veenendaalse bij entelersvereniging), kan men er terecht voor imkersartikelen en leveren kor- venvlechters staaltjes van hun vakman schap. Alhoewel, de korven verliezen het als permanente huisvesting voor de bijen steeds meer van de kasten. Voor de niet ingewijden: een korf biedt on derdak aan één bijenvolk (met één Ko ningin), in een kast kunnen meerdere volken ondergebracht worden. Toch worden op de Veenendaalse bijenmarkt nog altijd veel meer korven dan kasten Het meest fotogeniek zijn de oude imkers met kap en pijp. waaraan overigens niet de conclusie moet worden verbonden dal de imkerij een privilege is dat alleen aan de ouderen is voorbehouden. De Vee nendaalse bijenhoudersvereniging streeft juist naar een verjonging van het ledental. aangevoerd. In 1909 tegenover 450 kor ven een goeie 100 kasten. Dat komt om dat de markt te Veenendaal van ouds her een zogenaamde zwermenmarkt is. De zwerm (één bijenvolk) is hier als handelsprodukt het meest in trek en vandaar het grote aanbod van korven. Voor imker en toerist: de markt zit nogal ver in de maand dit jaar. Door 't. koude voorjaar zijn de bijen (tel laat gaan zwermen. Daarom wordt het deze keer pas op dinsdag 28 juli. a OlllV De knol-begonia" kent iedereen en wij weten dat het mild bloeiende planten zijn. Met ziet de knol-be gonia's" zowel in parken, plantsoe nen, tuinen als kleinere tuintjes aangeplant. In het najaar zijn deze begonia's wel het mooist. Het liefst staan ze op een plaats waar de felle zon haar overdag niet haar warme stralen kan geven. Morgenzon en de late namiddagzon is ideaal voor deze begonia's. Daar zij ondiep wor telen, moet vanzelfsprekend de bo vengrond goed voedzaam zijn en humusrijk. Het zal de lezers(essen) wel eens op gevallen zijn, dat de knol-begonia's verschillend gevormde bloemen hebben. Bekijk maar eens aandachtig een bloeiende knol-begonia. En wat ontdekt men? De in het midden ge plaatste bloem is groter en rust als het ware op een gevleugeld li chaampje. Weet, dat de bloemen van alle begonia's, of het knol-, struik- of bladbegonia's zijn, beho ren tot de eenhuizigen. In de botani sche leerstof wordt dat ,,flores mon- cigenoemd. Dat wil zeggen, dat de ene bloem, de middelste en de langste, alleen meeldraden bezit en dus mannelijke voortplantingsorganen bezit. De daarnaast staande, de veel kleinere bloemen bij de knol-begonia's, zijn de dragers van de stampers of stempels, het vrouwelijk deel der bloem. Van vrouwen-emancipatie is bij de r knol-begonia's niets te ontdekken, het mannetje gaat steeds voorop in het openen van het huwelijksfeest (als ik het zo noemen magen is hij uitgeput, dan geeft hij het woord aan de dames die één bloemblaadje dekblaadje) meer hebben dan de ieren. Door zaaien, stekken, krui ingen, enz. is zij moeder geworden "an duizenden verscheidenheden uaarvan de een nog mooier is dan e andere. Onze Nederlandse bloe misten hebben op overtuigende wij ze het bewijs geleverd, dat zij zeer kundige vaklieden zijn. Bezichtig eens een bloeiende knolbe gonia met aandacht en ongetwijfeld zult U zeggen: Hoe mooi, hoe won derlijk". Let er dan op over het geen ik U hierboven vertelde. De Franse Geranium is bij velen nog altijd erg in trek. Bij de bloemist en op de markt kan men kleurrijke planten bewonderen. Sommige ge ven zulke fraaie bloemen, dat ze ons aan orchideeën doen denken. Ze is wel minder gemakkelijk als de andere bekende Geraniumsoorten. Open bloemen zijn tegen regen niet bestand, als tuinplant wordt ze dan ook weinig gebruikt. Zij vraagt veel zon en staal het liefst voor een open raam. doch past op voor tocht, vraagt eens per week bemesting en geregeld water. Zijn de bol-irissen straks afgestorven, dan moeten deze gerooid worden. Leg ze op een droge, koele plaats, ze mogen niet in de zon gedroogd worden. Over een paar maanden kunnen de bol-irissen weer uitge- plant worden. Snij rozen niet te diep weg, want daar heeft de rozenstruik te veel van te lijden. Snijdt niet meer dan een der de van de gehele stengel weg, snijd in ieder geval boven een voltallig blad de stengel af. Uit de ogen ont wikkelen zich dan weer stevige scheuten die weer bloemen geven. Heeft komkommers en augurken in de tuin? Denk dan om het volgen de: trap nooit op 'de ranken, daar kunnen de planten niet tegen, ze worden dan ziek. Wordt er veel op de ranken getrapt, dan worden de vruchten bitter van smaak. diverse gewassen kunnen de oor wormen erg schadelijk zijn. Heeft U planten in Uw tuin (bijv. chrysan ten en dahlia's) waar deze vreters aanwezig zijn, vang ze dan weg. In een omgekeerde bloempot, bovenop een stok, tussen de planten, doet U 'en weinig houtwol. De oorwormen iruipen er in, 's morgens kan men ze pruimen. Door enkele oude stukjes vitrage-gordijn op de planten te leg gen, kan men er ook veel wegvan gen. E. J. GRIJSEN-Rhenen. dan even a.u.b. voor Veenendaal 17.30 uur 10550 Zaterd. v. 16,30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 KHENEN De eerste Rhenense hen gelaarsvereniging „De Voorn" heeft er twee ha viswater bij gepacht, gelegen bij het veer in Ochten. Dil is voor de hengelaars prachtig nieuws, vooral nu de Rijn steeds vuiler en giftiger wordt is het lang geen pret je meer om er te vissen. „De Voorn" heeft het viswater gepacht van de Rhe nense familie Van Voorthuysen. De hengelaars kunnen er een bootje huren. Zaterdag is officieel de onderlinge competitie weer begonnen tussen Rhe nen. Veenendaal, Wageningen, Ede, Oosterbeek en Renkum. De stand is momenteel 1. Veenendaal 760 gr; 2. Rhenen 620 gr; 3. Wageningen 380 gr; Ede 325 gr. Oosterbeek en Ren kum zijn nog niet geklasseerd omdat de beide teams nog niets hebben gevangen. Op zaterdag 4 juli houdt „De Voorn" een wedstrijd voor leden. Samenkomst bij H. P. v. Noort om 2 uur nam. VEENENDAAL Het 2-jarig zoontje van de familie Van de H. aan de Pal- mengrift moest dinsdagmorgen met eerste en tweede graads verbrandingen in het Julianaziekenhuis worden opge nomen. De kleuter wist in een onbewaakt ogenblik de heetwaterkraan in de dou che open te draaien .Op medisch advies werd hij per ambulance naar het wie- kenhuis overgebracht.

De Vallei | 1970 | | pagina 5