F. F. VAN CHARLES RHIJN OVER V. SPAENDONCK WIE LUCHT VERVUILT MOET BETALEN India nodigt koningin uit Nu is het tijdvoor lékker met lékker: met aardbeien. Uitkering aan trekkers van AOW/AWW Recherche naar zoek verdachten op Hogere straf bij illegaal handelen in vuurwapens Departementen moeten herverkaveld worden Wat heb je aan een dure automobiel als er geen Mercedes-service achter staat De Vries N.V. Stuk Peel verbrand Nederlandse nier naar Engeland Wens in verkiezingsprogram VVD: Brood per speedboot Jaar cel voor aljortus Prof. Nuboer opgevolgd door dr. Wittebol TRAGISCH Ook Kamer vindt: FAMILIEDRAMA'S RUZIE VERTROUWENSCRISIS MENTALITEIT De wurgmoord in Amsterdam ïMSÊÊÊk (ioudse f'' zieken verhuisd Eerste Kamer keurt wet goed STEMBUSAKKOORD BELASTINGSTELSEL ADVERTENT1E AUTOMOBIELBEDRIJF WOfcNSDAG U JUNI 1970 T\e Tilburgse wollenatoffenlabriek André van Spaendonck Zonen (Spandon) staat voor een debacle. Fu stekansen lijken te worden gemist: werkgelegenheid voor vele honderden mensen dreigt in gevaar te komen; ver trouwen bij de afnemers is ver te zoe ken. En dat alles omdat volgens een „buitenstaander", de oud-directeur van Philips, de heer F. F. van Rhijn, fa milieruzies het bedrijf dreigen kapot te maken. W olexpert zonder verkooptalent EINDHOVEN Volgens de op vattingen van de huidige directie van Spandon, die bestaat uit de leden van de familie Van Spaendonck zit de kans voor een voortbestaan van het bedrijf in een drastische inkrimping. De oude fabriek moet eruit ont slag voor vierhonderd mensen en terugtrekken op een moderne fabriek is geboden, evenals vergaande specia lisatie op de beroemde Spandon-kwa- liteit. De heer F. F. van Rhijn. oud-direc teur van Philips, die indertijd door de heer Charles van Spaendonck is aan getrokken, is nu de gebeten hond. Vol gens de heer Van Spaendonck heeft hij de verkoop onthoofd. De heer Van Rhijn praat er liever niet over. Hij heeft alle aantijgingen over zich heen laten gaan. „Het is een zeldzame rotzooi, maar eigenlijk diep tragisch wat hier gebeurt. Ik ben in ok tober 1969 in Spandon gehaald. Charles van Spaendonck had gezegd: Ik kan niet organiseren, ik ben blij dat je be reid bent om de zaak aan te pakken". ..Daarvoor waren al pogingen gedaan tot verbetering van de directievoering met verkoopdirecteuren die niet uit de familie kwamen. In de periode oktober 1966 tot mei 1970 hebben wij ik werd zeg maar president-directeur samen met de toenmalige directie geprobeerd de zaak gezond te krijgen door te rich ten op schaalvergroting dgor samen werking. Dat is helaas door de meer- DEN HAAG De Tweede-Kamer fractie van de Partij van de Arbeid stelt haar medewerking aan de vesti ging van een nieuw staalbedrijf van Hoogovens-Hoesch op de Maasvlakte afhankelijk van duidelijke bewijzen dat dit bedrijf het milieu in het Water weggebied niet verder zal vergiftigen. De socialist dr. Lamberts zei dat gis teren bij de voortgezette behandeling van het wetsontwerp inzake de bestrij ding van de luchtverontreiniging. De Tweede Kamer onderschreef in beginsel de stelling, dat wie de lucht vervuilt, dan ook maar moet betalen. „Alleen op die manier kom je tot een goede lastenverdeling, ook al weten we dat de vervuiler de kosten tóch wel op de consument afwentelt", zei een ande re socialist, dr. ir. Oele. Nu dr. Kruisinga niet wordt belast met het lijstaanvoerderschap van de CHU, vond dr. Oele dat een mooie kans om de staatssecretaris te vragen, nog bi deze kabinetsperiode met een nota voor «en wettelijke regeling voor vaste af valstoffen te komen. Dr. Oele noemde het wetsontwerp in zake de luchtverontreiniging een hecht doortimmerd geheel. De aanpak van het vraagstuk mag niet worden uitgesteld, omdat er onvoldoende heffingen zijn verzameld om de bestaande industrieën schadeloos te stellen voor de opgelegde maatregel. Dat geld zou er onmiddellijk moeten komen voor zover die schade vergoeding redelijk en nodig is. Dr. Oele meende, dat de belastingbe taler niet voor deze kosten mag op draaien. Die moeten worden goedge maakt door latere heffingen. Dat kan bijvoorbeeld bij wijze van lening aan het fonds ter bestrijding van luchtverontreiniging, waarvan ren te en aflossing uit de heffingen ko men. Volgens de socialistische afge vaardigde moet de overgang op lood vrije benzine en op een beter carbura- tiesysteem op termijn worden gesteld. „Dat gaat wel geld kosten, maar dat is dan de prijs die we voor een plezieriger ademhaling in onze stadskernen moeten betalen". De liberale mevrouw mr. Veder-Smit vond het niet juist om ook alle kosten van overheidscontrole en wetenschap pelijk speurwerk voor rekening van de vervuiler te brengen. Ook andere Tweede-Kamerleden dachten daar zo over. De CH-afgevaardigde drs. Tila- nus meende, dat de algemene kosten uit de algemene middelen behoorden te worden betaald. DEN HAAG De regering van India heeft koningin Juliana uitgenodigd voor een bezoek aan dat land. De uitno diging is dinsdag aan minister-president De Jong overgebracht door de minister van Voedselvoorziening, Landbouw en Ontwikkeling van India, de heer Jagji- van Ram. Het gaat hier om een hernieuwing van een reeds vier jaren geleden geda ne uitnodiging, zo vertelde de Indiase minister. Hij had in de uitnodiging ook minister-president De Jong betrokken, maar deze had hem geantwoord, dat hij niet van verre reizen hield en dat ook de volgend jaar in ons land te houden verkiezingen voor hem een belemme ring vormden. derheid van de aandeelhouders lees: de groep Charles van Spaendonck niet geaccepteerd. Ik heb een kwali teitsdienst en een planbureau ingesteld, maar ze zeiden: als je de wil niet met je vingertjes kunt aanvoelen, hoe kan dan een Philips-directeur de zaak lei den? En daarbij moet u weten dat men geen enkel begrip had van planmatige marketing", zegt ons de door Charles van Spaendonck verguisde F. F. van Rhijn (63). „In deze bedrijfstak van de wollen- stoffenindustrie spelen zich dodelijke familiedrama's af. In 1968 is een rap- port-Goldschmidt verschenen, waarin werd aangedrongen op samenwerking, maar dat stuitte af op onwil. Ze gingen onder eikaars prijzen werken. Ik zou haast zeggen: ze gunnen elkaar het ver lies niet. Men wilde elkaar afwachten. Als je nu zou zeggen: de Italianen of de Duitsers vallen ons aan, maar neen. onderling probeert men elkaar in de put te werken". „En dan moet u weten dat we hier praten over bedrijfjes met acht, negen of tien miljoen gulden omzet, die een aantal directeuren moeten onderhou den". Ziet men dan niet de noodzaak tot samenwerking? „Velen denken nog puur feodaal. De grote villa en de kleine fabriek, of: De huis en het fabriek. Pet af als de fa brikant of de pastoor in de fabriek komt. De arbeiders kennen ze bij de voornamen. Het is Jan en Kees of Kees van Jan. Van modern management heb ben ze nooit gehoord. En dan te weten dat er in 1957 87 bedrijfjes waren, in 1967 nog 21 en nu zestien of zeventien in deze bedrijfstak, waarvan ten hoog ste twaalf zeggen bereid te zijn tot sa menwerking. Als het zo doorgaat zullen er in 1973 nog een stuk of vier over zijn. Je kunt niet meer redeneren: We leven van het winkeltje waarin vader en grootvader begonnen zijn. Je kunt niet meer zeggen dat, wanneer er 3 1/2 ton wordt verdiend er een ton naar de fabriek gaat en 2 1/2 ton naar de fami lie". Zijn er geen pogingen tot bundeling gedaan? „In 1958 ben ik door linnenfabrikan ten gevraagd om een advies tot bunde ling. Ik heb ze aan de tafel gehad. De gemiddelde leeftijd van de heren be stuursleden was 75 jaar. Ze waren het er allemaal over eens dat de fabrikan ten gezamenlijk wat moeten gaan doen. Voor de koffie al hadden ze hooglo pende ruzie en na de koffie ben. ik weggegaan. Het komt allemaal omdat ze deskundigen zijn op hun eigen ge bied, maar ze missen de kracht om de combinatie als een manager te leiden". „Zo is het ook met Charles van Spaendonck. Hij is onbetwist een groot wolexpert. Hij voelt de wol, hij ruikt eraan. Hij komt tot de gewenste men ging der vezels. Hij maakt de kwaliteit en bouwt zo een collectie op. Maar het punt is: Je moet het ook nog verkopen. Je kunt niet meer zeggen: dit is het wat wij leveren en nu mag je van ons ko pen. Men denkt in deze bedrijfstak veelal ambachtelijk en specialistisch, maar men mist het economisch inzicht om de zaak ook nog industrieel te lei den en te benaderen vanuit de consu ment". „Wat hier wordt gemist is een indus triële opzet, een volgen, maar vooral vooruit lopen op de markt. Je moet twee jaar vooruit zijn en eigenlijk voor vier jaar plannen. Maar hier bij Van Spaendonck was er nooit een plan. Men heeft geïmproviseerd hoewel stafleden voldoende richtlijnen hadden opgesteld tot planmatig werken. Ziet u nog kansen voor Spandon? „Dat wordt heel moeilijk. Je hebt wel de medewerking en het vertrouwen van de werknemers, maar het vertrouwen van de afnemers is weg. Ik bedoel: de klanten weten niet wat er met Spandon gaat gebeuren en gaan daarom niet of schoorvoetend met de onderneming in zee. En dan, wat die inkrimping be treft, ik zie dat als een soort speelgoed fabriek van Charles van Spaendonck. Daar kan hij de baas spelen in die pe perdure fabriek. Daar kent hij weer ADVERTENTIE alle werknemers, die dan n*n hemzelf zijn. Daarna wil hij dan wel praten over samenwerking, maar intussen moeten er 450 mensen uit, van wie min stens een derde ouder zijn dan vijftig jaar, die moeilijk elders aan de slag ko men." Maar zit dan straks juist niet de kracht in die samenwerking? „Daar moet je dan ook de mentaliteit voor hebben. Oud-minister De Block van Economische Zaken heeft herhaal delijk gevraagd om een samenwer kingsplan, maar dat is nooit op tafel gekomen. Men redeneerde in Tilburg: iedereen gaat kapot, behalve ik. Onder linge ruzies en familiestrijd hebben dit bedrijf kapot gemaakt." Als ze u zouden vragen om de touw tjes in handen te nemen, zou u dat dan doen? „Ik moet voorop stellen dat de kwes tie veel te lang is doorgelopen. Het ver trouwen bij de klanten is weg. Ik ben wel bereid, maar dan met een raad van commissarissen die volledig achter mij staat. Het is toch tragisch dat zo'n be drijf kapot gaat aan grootheidswaan, die niet meer van deze tijd is. Maar ik ben bang dat er nog veel meer familie bedrijven diezelfde kant opgaan, al moet ik zeggen dat je er ook heel goede tussen hebt zitten. Het komt er echtër op aan of er management is". UTRECHT Het voorlichtingscentrum Sociale Verzekering heeft meege deeld, dat in juli de met terugwer kende kracht tot 1 januari verhoogde AOW en AW W-uitkeringen zullen worden uitbetaald inclusief de ach terstallige verhogingen over de eer ste helft van het jaar. Dit betekent dat ongehuwde OAW- trekkers en weduwen zonder kinde ren volgende maand 393,- ontvan gen en gehuwde AOW-ers en wedu wen met kinderen tot 18 jaar 560,50. De uitkering voor het wezen-pensioen van de AWW bedraagt voor wezen tot tien jaar 125,- voor wezen van 10-16 jaar 188,50 en voor wezen van 16-27 jaar 243.-. Van augustus af worden de nieuwe uit keringsbedragen betaalbaar gesteld: AOW (ongehuwden) en AWW (wedu wen zonder kinderen) 336.-, AOW (gehuwden) en AWW (weduwen met kinderen tot 18 jaar) 477.-, en voor de wezen al naar gelang hun leeftijd respectievelijk 107.-. f 159.- en f 207,-. Aan rechthebbenden van wie de uitke ring na 1 januari 1970 is gewijzigd, zal de verhoging die betrekking heeft op de maanden voor de wijziging pas in augustus kunnen worden uitbe taald. De uitbetaling van de vakantie-uitke ring 1970 kan in de maand september worden verwacht. 3 AMSTERDAM De Amsterdamse moordbrigade zoekt naar drie zogenaam de Singapore-Chine/en. die ervan worden verdacht de moord te hebben ge pleegd op de man, die vorige week vrijdag uit het water van het IJ werd gevist. De verdachten, de 28-jarige K. W. T., de 28-jarige C. T. T. en de 23-jarig« T. T. H. zijn vermoedelijk naar het buitenland gevlucht. MONTEVIDEO Vier leden van de Tupamaro-stads-guerrilleros in Uru- quav hebben maandagavond 18 miljoen peso buit gemaakt bij een overval op een bank in Montevideo. De Guatemal teekse Tupamaro hebben de afgelopen jaren al tientallen banken beroofd om aan geld voor hun te komen. Rechercheurs, die hoofdzakelijk in de Amsterdamse Chinezenbuurt werkzaam zijn, hebben kunnen vaststellen dat dit drietal het hotel waarin het woonde za terdagmorgen in grote haast heeft ver laten. In hun kamers werden dezelfde soort lakens aangetroffen als die waarin het lijk gewikkeld was. Ook de dekens van hun bedden waren gelijk aan de deken die was gebruikt om het lijk in te rollen. De recherche veronderstelt nu dan ook dat de man in datzelfde hotel moet zijn neergestoken en gewurgd, voor hij ergens in de Amsterdamse binnenstad in het water is gegooid. Dank zij enkele tips kwamen de re chercheurs te weten dat het drietal waarschijnlijk naar Antwerpen is uit geweken. Daar schijnt een goed geolie de organisatie werkzaam te zijn voor die Chinezen, die waar dan ook in Eu ropa in moeilijkheden zijn gekomen. Het spoor in Antwerpen leidde naar dg Singapore-Chinees C L. (33). die ook in Amsterdam geen onbekende is. Hij schijnt met de verdachten contact te GOUDA Giste ren en vandaag is in Gouda de operatie „Klaar Over" uitge voerd: enige honder den patiënten van twee oude ziekenhui zen zijn daarbij „ver huisd" naar één nieuw ziekenhuis. De operatie „Klaar Over", waarvoor on geveer 200 extra me dewerkers werden in geschakeld, werd be schouwd als een reële oefening van de Bescherming Bevol king. Het ministerie van Binnenlandse Za ken draagt daarom grotendeels de kosten van deze verhuizing. DEN HAAG De Eerste Kamer heeft dinsdagmiddag een wetsontwerp goedgekeurd, dat beoogt de illegale handel in vuurwapens tegen te gaan door de straf te verswaren. Bovendien wordt de groep bijzonder gevaarlijke wapens, waarvan het bezit met maxi maal vier jaar kan worden bestraft, DEN HAAG De V.V.D. wil een herverkaveling >an de departementen, zo blijkt uit het dinsdagmiddag verschenen concept verkie/ingsprogram „Libera len op nieuwe wegen". Daarin wordt in het bijzonder aangedrongen op de in stelling van een departement van ruimtelijke ordening en milieuhygiëne, op de instelling van een departement van techniek en wetenschap en op de instelling van een afzonderlijk staatssecretariaat uitsluitend belast met de zorg voor zelfstandigen, en voor het midden- en kleinbedrijf. Ook de instelling van een staatssecretariaat voor politie wordt in dit concept-program bepleit. Dit concept is een eerste ontwerp, dat bedoeld is als discussiestuk voor de partij. Het geheel is gebaseerd op rap porten van het liberaal beraad, de reac ties die daarop uit de partij zijn ont vangen. op de inbreng van verschillen de partij-commissies en op de stand punten van de VVD-fractie in de Tweede Kamer. Het ontwerp is door een kleine redac tiecommissie geredigeerd en door het hoofdbestuur vastgesteld. De definitie ve vaststelling van het program heeft plaats op 6 maart van het volgend jaar, wanneer een buitengewone algemene vergadering van de VVD zal worden gehouden. In het concept-program wordt voorts aangedrongen op handhaving van het bestaande stelsel van evenredige vt genwoordiging, op de verlaging van de grens waarbij een kandidaat met voor keurstemmen verkozen wordt ver klaard, op verlaging van de leeftijd voor het actief kiesrecht en op de toe kenning van het kiesrecl aan alle Ne derlanders, ook de niet-ingezetenen. De invoering van een kiesdrempel wordt in het concept-program afgewe zen, onder meer omdat bepaling van de hoogte van de kiesdrempel „een daad van willekeur" zou zijn. In jiét concept spreekt de VVD zich uit voor de vorming van een stembus akkoord tussen VVD en een of meer der navolgende partijen: ARP, CHU, D'66 en KVP. Gesteld wordt terzake, dat de WD hoopt dat het mogelijk zal zijn voor de verkiezingen met de con fessionele partijen zowel programma tisch als anderszins tot overeenstemming te komen over een globaal regerings programma, dat uitgevoerd zal worden indien deze partijen de meerderheid erkrijgen. Ondanks de voorshands weinig hoopge vende reacties van D'66, handhaaft de VVD zo blijkt uit het concept-pro gram dat ook voor deze partij geldt dat een aantal punten van praktisch beleid „voldoende" aanknopingspunten biedt voor het betrekken van D'66 in het overleg over een stembusakkoord. De WD zal geen medewerk:.i0 verle nen aan de formatie van een kabinet, waarin zitting hebben leden van de Boerenpartij, de CPN. PSP. de PvdA of de PPR, aldus het ontwerp-program. Deze uitspraak geldt, aldus de toelich ting voor het geval dat geen stembus akkoord is tot stand gekomen met ARP, CHU, D'66 en/of KVP. De noodzaak tot duidelijkheid in de politiek brengt mee, dat de VVD nu reeds uitspreekt dat geen coalitie mag worden aangegaan met partijen, waar van de programma's sterk van dat van de WD afwijken, dan wel met partijen die geen democratisch karakter hebben, aldus het concept-program. De VVD streeft naar een aantal drin gend geachte verbeteringen in het be lastingstelsel. Tot deze verbeteringen wordt onder meer gerekeno een af zwakking van de progr ie in de tarie ven van loon- en inkomstenbelasting, met name voor de middeninkomens. In het licht van de enorme taken die op de ov lieid rusten, zo wordt gesteld, is het duidelijk dat een reëL verlaging van de belastingdruk of comnensatie van de druk verzwaring die het gevolg is van de reële loon- en inkomstenstijgingen, een lagere prioriteit moeten krijgen dan de uitgaven die de overheid ten behoe ve van de gemeenschap moet doen. Aangedrongen wordt ook op een ver dere verlicht ir i van de belasting op het inkomen van de werkende getrouwde vrouwen. Een geleidelijke verdere drukverschuiv Ing van de belastingen op arbeidsinkomen naar belastingen op verbruik is een van de ander» wensen uit 't program, waarin voorts nog wordt gepleit voor periodieke, zo mogelijk au tomatische aanpassing van de vaste be dragen in de belastingen op inkomen, winst, vermogen, erfenissen en goede ren. Het eerste ontwerp voor een nieuw liberaal verkiezingsprogram spreekt zich voorts uit voor onder meer: Geleidelijke beperking van de kin derbijslag; herziening van de omroep wet; waarborgen van de vrijheid er onaf hankelijkheid van de pers; het opvangen van de stijgende kosten voor de defensie; afschaffing van de filmkeuring; vrijlating van de verkoop op verzoek van pornografie aan volwassenen; de afschaffing van de strafbaarstel ling van abortus en een verdergaande herziening van het echtscheidingsrecht.'stekingen en bloedverlies. uitgebreid mei pisloolmttrailleurs, mo- lotofcocktails en raketwerpers. Op het bezit van licht» vuurwapens, pistolen, revolvers en geweren staat een straf van ten hoogste twee maan den. Indien evenwel dergelijke lichte wapens worden vervoerd, in-, uit- of doorgevoerd, of worden vervaardigd, hersteld of afgeleverd door personen die hiervan een beroep of gewoonte maken, kan ook een straf van vier jaar worden opgelegd. Aflevering van een vuurwapen, on verschillig door wie. en van welk soort, kan eveneens met vier jaar worden be straft Het doel van het wetsontwerp is de illegale handel in wapens tegen te gaan. De meeste wapens, die zich in Neder land bevinden, worden uit het buiten land ingevoerd in België zijn jacht geweren en flobertbuksen vrij te koop en door het toenemend reizigersver keer wordt de grenscontrole minder in tensief. DEN HAAG Wegens het plegen van abortus veroordeelde de Haagse rechtbank gistermorgen de 57-jarige Haagse huisvrouw M. L. v. M. tot een jaar gevangenisstraf. De eis was een jaar en drie maanden. De 58-jarige bewoonster van het pand waarin i'.e abortus werd gepleegd. M. J. W., werd veroordeeld tot een half jaar cel. De eis was drie maanden. In beide gevallen is de straf opgelegd met. af trek van voorarrest. Het slachtoffer was de 22-jarige prostituée Hilletje de Vos. Drie dagen na de behandeling overleed zij aan ont- UTRECHT Dr. P. Wittebol. lector in de algemene heelkunde aan de uni versiteit van Amsterdam, is benoemd tot opvolger van de Utrechtse hoogle raar prof. dr. J. F. Nuboer, Prof. Xuboer, hoofd van de chirurgische kliniek van het Academisch Ziekenhuis in Utrecht, gaat in september met pensioen. Om de opvolging van prof. Nuboer heeft een conflict bestaan tussen ener zijds de curatoren van de Utrechtse uni versiteit en anderzijds de staf van de chirurgische kliniek. De staf had liever dr. J. M. Greep, verbonden aan het Lu- casziekenhuis in Amsterdam, als hoofd van de Utrechtse kliniek gezien. Dr. Wittebol is 47 jaar. Wat heb je aan een dure automobiel als de dealer voor zijn vak niet even vak-kundig is als de constructeur? Wat heb je aan een dure auto als uit de outillage van de dealer niet hetzelfde streven naar perfektie spreekt, als waarmee ook elk detail van de auto wordt vervaardigd en gemonteerd? Wat heb je aan een dure auto als de kwaliteit cn de kwantiteit van de dealers niet bijdraagt tot dat gevoel van weergaloze veiligheid? Wat heb je aan een dure automobiel Apeldoorn, Amersfoortseweg 15, tel. 05760-52323 Harderwijk, Thorbeckelaan 47, tel. 03410 - 4255 hebben onderhouden maar wordt door de Amsterdamse recherche zelf niet al« verdachte beschouwd. Omdat men hem echter als getuig» wil horen en omdat hij misschien aan wijzingen kan geven over de huidige verblijfplaats van het gevluchte drie tal, laat men hem wel naar Amsterdam overbrengen. Commissaris Sanders hoopt dat van daag de gegevens uit het buitenland waarom hij gevraagd heeft, binnen zullen stromen en dat hij dan ook uit het verhoor van C. L. ietzs wijzer zal worden. „Deze man is in België niet erg spraakzaam geweest", aldus de commis saris, en daardoor komen wij bijna geen stap verder. Het hoofd van de Amsterdamse moordbrigade is* er ook nog niet achter wat het motief van de daders is ge weest. Hij kon de geruchten niet beves tigen dat het hier om een nieuw geval van een machtsstrijd om de opbrengt van de gokhuizen zou gaan. In mei van het vorige jaar is in de Chinezenbuurt de 31-jarige Maleisisch» kantoorbediende Sik Yin Wong neerge schoten door de 31-jarige Chinees Ri chard K. die door hem van de aandeel- houderslijst van zijn gokhuis was ge schrapt. Het schijnt wel zo te zijn dat het voortvluchtige drietal zeer regelmatig in dit gokhuis aan de Binnen Bantam- merstraal verbleef. Opvallend is bo vendien dat Richard K. na zijn schiet partij eveneens naar België uitweek. Vandaar is hij later naar Londen ge reisd, waar hij werd gearresteerd. De recherche houdt er zeker rekening mee dat thans opnieuw de voorberei dingen tot de moord in een gokhuis zijn getroffen, maar acht een aantal andere mogelijkheden ook niet uitgesloten. Enig licht komt er waarschijnlijk in deze zaak als de identiteit van het slachtoffer is vastgesteld en de recher che hoopt daarover snel bericht uit Sin gapore te ontvangen, waar de kleerma ker die de kleren voor de gewurgd» man heeft gemaakt, reeds is opge spoord. DEN HAAG Een natuurgebied van honderdvijftig hectare in Mariaveen, een groot natuurreservaat in de Seve- numsr Peel, is dinsdag verwoest door een brand, die in de loop van de dag is ontstaan. De bestrijding van de brand werd bemoeilijkt door de ontoeganke lijkheid van het terrein, dat moerassig is en hier en daar zelfs levensgevaarlijk om te betreden. Voor het karwei stonden de brand weerkorpsen van Sevenum en Horst, terwijl honderd militairen uit Venlo- Blerick hielpen met schoppen en vuur- zwepen. De BB zorgde onder andere voor de verbindingen. Tussen half tien en tien uur dinsdag avond was men de brand meester. De brandweer van Sevenum en 30 militai ren zijn de nacht in het natuurreser vaat gebleven, daar het gevaar zeer groot was, dat de brand weer ergens zou oplaaien. De verliezen onder de vogels en zoog dieren zijn meegevallen. Het natuurre servaat. waarin zeldzame vogelsoorten leven, is ongeveer duizend hectar» groot. LEEDS Een vliegtuig van de Ko ninklijke Nederlandse Marine heeft een vlucht naar Leeds in Engeland ge maakt om de nier af te leveren van een slachtoffer van een verkeersonge luk in Nederland, zo hebben doktoren meegedeeld. De nier werd gisteravond met succes getransplanteerd in een niet geïdentifi ceerde patiënte in het St. James-zie- kenhuis. Dit gebeurde enige uren na het ongeluk in Nederland. Doktoren zeiden, dat dank zij het Eu ro-transplant computer net, dat zich over het continent uitstrekt, zo snel de beschikbaarheid van de nier vastgesteld had kunnen worden. Yeadon Airport buiten Leeds, dat normaal 's avonds sluit, werd heropend om de landing van het Nederlandse vliegtuig mogelijk te maken. SCHIERMONNIKOOG Het wad deneiland Schiermonnikoog is maandag een halve dag broodloos geweest. De enige bakker op het eiland moest door personeelsgebrek zjjn winkel gesloten houden. Een speedboot bracht uitkomst door van het vasteland een lading brood t« halen, 's Middags was iedereen van brood voorzien. DEN HAAG De heer C. J. van der Ploeg, lid van de Tweede Kamer voor de KVP, heeft besloten de functie van eerste vice-voorzitter van zijn fractie neer te leggen. De heer Van der Ploeg, reeds sinds 1958 lid van het Europese Parlement, acht de combinatie van beide functies te zwaar.

De Vallei | 1970 | | pagina 7