Geen bijval in Israël voor V.S.-vredesplan druiven sap F.D.P. vraagt vrijlating van „drie van Breda" Bloed Husak poogt nek te redden door ontslag Dubcek en Cernik Schappelijke Amstelmaand! 57ct. r38ct Aanval Syriërs bij Golan gametuwtyimee-gaiUMTdenmb! OOKVOOR BUITENLANDS GELD „Geen crèches genoeg voor Sovjet-kinderen Over de grenzen Palestijnse vliegtuigkapers voor rechtbank in Athene Veroordeeld tot 2 jaar Bomexplosie te Ottawa Russen naar OOK DIT IS MEXICO Cevlon Openbaar vervoer pe helikopter Mevr. Nixon naar Peru rood of wit Met resolutie op partijcongres Rusland lanceert weersateliet In Moskou: Dode en 2 gewonden Geniet van alle B3 fruitsappen puur geperst uit appels, tomaten, druiven, sinaasappelen, abrikozen, peren en perziken. AANVAL Russische bladen klagen: GEEN VERZOEK Praagse lente" geheel verkild Eurofles (50cl.) tij delij k van 65ct Flesje (30cl.) tijdelijk van^ct. U^< ,L> WASHINGTON De regering-Nixon gaat op het ogenblik na, hoe een aan tel Arabische landen en Israël staan tegenover een nieuw Amerikaans voorstel tot het stichten van een bestand in het Nabije Oosten en het weer kracht inbla zen van de pogingen van de Verenigde Naties om te komen tot onderhandelin gen over een vredesregeling. liet Amerikaanse voorstel zou tot nu toe in drie landen ztfn voorgelegd: in Israël, Jordanië en Egypte. kt grote ltynen zou het plan hierop neerkomen: Israël moet zich terugtrekken uit hei grootste deel van het Arabische grondgebied dat het in 1967 heeft veroverd en dan moeten de Arabische landen In ruil het bestaan van Israël aanvaarden en de grenzen van dat land respecteren. Het bevel tot staakt het vuren zou 1 .juli, voor 3 maanden van kracht worden. Het plan lijkt in veel opzichten op dat wat verleden jaar door de VS is op gesteld. Een lichtpuntje is thans even wel de uitlating van gisteren van de Is raëlische minister van Defensie Dajan, namelijk dat Israël bereid is iets van het veroverde grondgebied voorna melijk Egyptisch af te staan, als dit tot vrede mocht leiden. De eerste Israëlische reactie op het Amerikaanse plan was koel. De Israëli's vragen zich af, of de Arabische regeringen bereid zijn een bevel het vuren te staken ook als bin dend te beschouwen voor de comman dogroepen op hun gebied. Als stok achter de deur heeft Washington het Israëlische verzoek voor de levering van nieuwe Phantom- en Skyhawk-toestellen. Israël zou te ver staan gegeven hebben, dat de VS bereid zijn de verloren gegane Israëlische oor logsvliegtuigen te vervangen vooropge steld, dat het meewerkt bij het zoeken naar een vredesregeling. Van de andere kant zou de Arabische regeringen te verstaan gegeven zijn, dat Israël alle wapens van de VS kan krij gen, welke het nodig heeft als de Ara bieren niet meewerken bij het vinden van een vredesregeling. Volgens onbevestigde berichten beoogt het Amerikaanse voorstel ook de vorming van een gedemilitariseerde zone langs beide kanten van het Suez- kanaal tot 20 km achter de bestandslijn. Het Libanese kabinet heeft het nieu we vredesplan voor het nabije oosten OTTAWA By een krachtige bom explosie bjj het Canadese ministerie van Defensie is woensdagochtend één Sersoon omgekomen, terwijl twee wer en gewond. Aangenomen wordt dat er een hoe veelheid dynamiet was geplaatst bij de hoek van het gebouw, waar de afdeling voor telecommunicatie is gevestigd. Een 50-jarige vrouw die op deze afdeling werkte, werd gedood en twee mannen van 32 en 33 jaar werden gewond naar een ziekenhuis overgebracht. Door de ontploffing werd een groot deel van de muur van de seinkamer en het daarboven gelegen vertrerk wegge slagen. Het was de eerste gewelddaad van deze aard in Ottawa sinds oude jaarsavond van 1968, toen een bom ex plodeerde in het voormalige gebouw van het nationale filmbureau. advertentie B3 1,39 van de VS bestudeerd en zijn reactie is positief. Premier Golda Meir van Israël zei woensdag in Migdal Ha'Emek in Cen- traal-Israël. dat de Verenigde Staten Is raël tot nog toe niet om terugtrekking van de huidige grenzen hebben ge vraagd, zonder dat eerst een vredesre geling tot stand is gekomen. De premier erkende dat er verschillen van mening tussen Israël en Amerika zijn en dat deze ernstiger kunnen worden. „Maar we kunnen niet opgeven wat essentieel is voor onze veiligheid en ons bestaan". „Het is erg moeilijk voor een klein land om de gezamenlijke druk van de twee grote wereldmachten te weer staan", aldus mevrouw Meir. die er echter de nadruk op legde, dat Israël de vriendschap met de Verenigde Staten in stand moet houden. „Wij moeten de les van 1956-'57 leren, dat wij nooit op de garanties van anderen moeten afgaan. Wij dienen alleen op onszelf af te gaan, zelfs als die andere bevriende staten zijn". Israëlische tanks hebben woensdag een Syrische tank- en artillerie-aanval afgeslagen, aldus heeft een militaire woordvoerder in Tel Aviv medegedeeld. Het was de eerste Syrische aanval die ten doel had de bestandslijn van 1967 in de Golan heuvels te doorbreken. Langs de bestandslijn werd een duel geleverd over een front van 60 kilome ter. Israëlische vliegtuigen bestookten de Syrische tankeenheden en artille riestellingen. Volgens de militaire woordvoerder in Tel Aviv, hebben drie Syrische tanks kans gezien de bestandslijn te over schrijden en op Israëlische stellingen te vuren vanaf posities die nog in nie mandsland aan Syrische zijde lagen. Twee van deze drie tanks zijn door Is raëlische tanks buiten gevecht gesteld, de derde trok zich terug, aldus de woordvoerder. Acht Israëlische soldaten zijn gewond bij het zware duel, dat twee uur duurde en te 17.00 uur W.E.T. begon. Syrische mededelingen, dat meer dan 170 Israëli's zouden zijn gedood of ge wond werden door de Israëlische woordvoerder categorisch ontkend, evenals het verlies van een Phantom- jager. advertentie Het is zo gemakkelijk. Even bij de NMB binnenstappen als u geld no dig hebt voor een buitenlandse reis. De NMB wisselt niet alleen uw guldens om in francs, mar ken of ponden, maar geeft u ook tekst en uitleg over koer sen, reischeques, bagage verzekering en wat u maar wilt weten. U gaat met een veilig gevoel op reis. De NMB heeft alles verzorgd! nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! MOSKOl Duizenden Sovjet-kleu ters wachten op toelating tot crèches en bewaarscnoien, zodat nun moeders Duilenshuis Kunnen werken. Zij oïe worden toegelaten, lopen bovendien het gevaar verwaarloosd te worden. Een communistisch partijorgaan schreef woensdag dat een moeder dikwijls een gezond Kind brengt en later een ziek Kind terug krijgt. Diueiaiocinaja «jazeta gaf onomwon den ae piannenmaKers in het Kremlin de schuid, die zien wei zorgen maken over het teruglopen van het geboorte- cijier in Europees Kusianu, maar niets doen om de Kinaeren te kunnen opvan gen. „Alleen in de Russische feaeraue, wachten 2UU.00U baby's op toelating m crecnes. Zij Kunnen er mei m omdat 12U.UU0 in crècnes moeten blijven orn aat iUimte in oewaarscnoien oni- breekt." Het blad schreef dat de Sovjet-rege ring sinas ryou geen xucoei toegewezen heeft voor de bouw van kindertehui zen, zodat de bestaande ongezond over vol zijn geworden. Voor de crèches en de bewaarscho len moeten de ouders 12 roebels per kind per maand betalen. Het blad klaagde ook over de rare plaatsen waar de bestaande bewaar scholen gevestigd werden, zodat de ou ders veel tijd verliezen met reizen. Het drukte een brief af uit Swerdlofsk, waarin mevr. Popof schreef: „Mijn zoon was drie maanden oud, toen ik ge dwongen werd te gaan werken. Maan denlang probeerde ik hem in een ehre- che te krijgen en tenslotte lukte het. Nu moeten mijn echtgenoot en ik 's mor gens om 05.30 uur opstaan. Om 6.15 vertrekken wij met onze kostbare last in onze armen en doen er met een trol leybus bijna een uur over om de chre- che te bereiken. Daarna moeten wij een lange bustocht maken om om 07.40 uur aan de fabriekspoort te zijn. Dit doen wij nu al vier jaar...". fischer BONN Het partijcongres van de Liberale Vrije Democraten (FDP) heeft 'n motie van dr. Wolf gang Imle aangenomen, waarin een beroep op de regering wordt gedaan de vrijstelling te bewerkstelligen van Rudolf Hess en drie oorlogsmisda digers. die nog in Nederland en een die in Italië gevangen worden gehouden. Partijvoorzitter en minis ter van Buitenlandse Zaken Walter Scheel zei in een commentaar op de motie: „Tot dusver hebben de po gingen om Hess vrij te laten alleen schipbreuk geleden op de houding van de Sovjet-Unie". Hij gaf geen commentaar op de voortdurende gevangenschap van drie Duitse oor logsmisdadigers in Breda en één in Italië. Indiener van de motie dr. Imle vindt het niet meer dan „een daad van humanitaire aard" om mensen kotalla die al 25 jaar lang gevangen zitten, vrij te laten. Zijn motie werd met grote meerderheid aanvaard. Imle heeft enkele malen de drie Duitse oorlogsmisdadigers Kotalla, Aus der Fünten en Fischer bezocht in de strafgevangenis in Breda. Hij was daarbij vergezeld van een aan tal Duitse kerkelijke autoriteiten. Hij bezocht de drie oorlogsmisda digers zo'n acht weken geleden voor het laatst. De duitse bezoekers kre gen de gelegenheid gewoon met de drie te praten. Dr. Imle riep voor zijn bezoeken de bemiddeling in van de Westduitse ambassade in Den Haag. Ambassa deur dr. Arnold vergezelde het Duit se gezelschap nooit naar de strafge vangenis. De oorlogsmisdadigers kunnen als de andere gevangenen, op gezette tijden bezoek ontvangen. Dr. Imle kwam ongeveer om de twee jaren naar Breda. Hij behoorde de afgelopen jaren tot degenen die een verzoek om gra tie voor Kotallia, Aus der Fünten en Fischer indienden. De Nederlandse regering heeft tot aus der fünten dusver nog geen verzoek uit Bonn ontvangen om begenadiging van de drie in Breda. Minister Polak (Justitie) had giste ren dan ook geen commentaar op het verzoek van het. FDP-congres om bij de Nederlandse regering op mense lijke overwegingen aan te dringen op vrijlating van de drie in Breda. De Westduitse ambassadeur Ar nold had de regering ook nog niet op de hoogte gesteld van het voorstel aan Scheel, zoals het congres dat met grote meerderheid had aangeno men. In Den Haag werd het gisteravond overigens onwaarschijnlijk geacht, dat minister Polak zo'n verzoek om begenadiging nog in overweging zal nemen. De minister verklaarde bij herha ling immers, in en buiten het parle ment, dat het huidige kabinet niet meer zal beslissen over het verlenen van gratie aan Kotalla Aus der Fünten en Fischer. Dr. Imle begon zijn bezoeken aan de strafgevangenis in Breda toen de intussen zogenaamd wegens dodelij ke ziekte vrijgelaten Lages er ook nog vertoefde. r|e extra 3000 man Britse strijd- krachten, die het reeds 8000 man tellende speciale garnizoen in Noord-Ierland zullen gaan versterken in verband met de verwachte komen de religieuze onlusten op 12 juli als de protestanten „Oranje dag" vieren, zullen worden gelegerd in Belfast en Londonderry. Gisteravond hebben Britse mariniers in Belfast in een leeg huis 48 benzine bommen gevonden. Het leger heeft gewaarschuwd dat iedereen die wordt betrapt op het gooien met die gevaar lijke projectielen de kans loopt ter plaatse te worden neergeschoten. TXe premier van de Noordierse pro- vincie, James Chichester-Clark. heeft het moeilijk. Hij wil meer rechten invoeren voor de katholieke minderheid, maar ondervindt daarbij tegenwerking van anders denkende rechtse politici, die. met de steun van de extremistische dominee Ian Pais- ley( heel wat gewicht in de schaal kunnen gooien. De Britse regering (van Wilson nog) heeft een bedrag groot 700 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor de maatschappelijke en economische verbeteringen van Noord-Ierland, speciaal met 't oog op de katholieke minderheid. Van bepaalde protestantse z(jde ziet men hierin een regelrechte bevoorrechting en het is uiteraard koren op de molen van Paisley en de zijnen. Tn het zuiden, in de republiek Ier land, is het ook allesbehalve koek en ei. Premier Jach Lynch voert op het ogenblik een gevecht om een politieke opstand in zijn eigen grote partij, de Fianna Fail (soldaten der voorzienigheid) tegen te gaan. Giste ren trad een belangrijk man uit de De laatste weken hebben wij, via de TV alleen maar mooie beelden uit Mexico gezien. Volle stadions, uit zinnig brullende menigten. Maar er is ook het andere, dood-arme en onderontwikkelde Mexico, dat toch ook zijn aandeel voor de weelde van de grote steden moet opbrengen. Dit knaapje sjouwt dagelijks op 'n steen fabriek 1012 bakstenen op zijn rug per tocht. En schoolgaan is er niet bij. COLOMBO Zes deskundigen uit de Sovjet-Unie zullen de nieuwe linkse re gering van mevrouw Sirima Bandera- naike helpen bij het reorganiseren bij de industriële ontwikkeling van het ei land, met inschakeling van het Ceylon- se instituut voor industrieel en weten schappelijke research. Ceylon bestaat thans hoofdzakelijk van de uitvoer van thee. rubber, kokos noten en rijst. MOSKOU Naar Tass meedeelt, is dinsdag in de Sovjet-Unie een weersatel- liet met de naam „Meteor" gelanceerd. De hoofdtaak van de satelliet is de be studering van de wolkenformaties en het sneeuwdek, en de verzameling van ge gevens over het weer. De Meteor beschijft een baan van tussen de 906 en 863 kilometer boven de aarde en heeft een omlooptijd van 102 minuten. PRAAG Het ontslag van Alexan der Dubcek als ambassadeur in Turkije en dat van Oldrich Cernik als voorzit ter van een regeringscommissie, wordt door waarnemers in Praag gezien als een poging van de gematigdepartijlei- een poging van de gematigde partijlei der dr. Gustav Husak, om op de dezer dagen te houden vergadering van het centrale partijcomité een confrontatie met de aanhangers van de „harde lijn" te voorkomen. De mensen van de harde lijst eisen bestraffing van alle hervor mers. Zij vinden het onjuist dat Dubcek en Cernik nog niet uit de partij zijn ge stoten. Men neemt aan de Husak niet al te zwaar wil straffen, om geen marte laars te maken. Hij ontsloeg Dubcek als ambassadeur in Turkije omdat hij een „andere taak" op zich zou kunnen nemen. Of schoon deze taak niet eens genoemd wordt, zal dit waarschijnlijk een kan toorbaan zijn in een fabriek in zijn ge boorteplaats Trencin in Slowakije. Zijn ontslag uit de diplomatieke dienst heeft de weg vrijgemaakt om hem op de vergadering van het centrale comité van de communistische partij welke heden en vrijdag gehouden wordt, formeel uit de partij te zetten. Gedurende 30 van zijn 48 jaren is Du- cek lid van de partij geweest. Gisteren had Dubcek's voornaamste medestander oud-premier Oldricht Cer nik reeds „ontslag genomen" als minis ter. Dubcek is bijna reeds een maand in Tsjecho-Slowakije in verband met het onderzoek dat de partij instelt naar zijn beleid in 1968. Dubcek is slechts vier maanden als ambassadeur in Ankara geweest. De ironie wil, dat president Ludvik Svoboda die officieel Dubcek ont sloeg, dezelfde is die hem gered heeft na de Sovjet-invasie in 1968. Dubcek, Cernik en andere Tsjechoslowaakse lei ders waren toen door de Sovjet-militai ren gearresteerd. Svoboda weigerde te onderhandelen, totdat zij teruggekeerd waren. Svoboda heeft in april 1969 ook het heengaan van Dubcek als partijlei der bekendgemaakt. Hij zei destijds dat 't werk van Dubcek voor Tsjecho-Slo wakije „nooit zou worden vergeten" en dat hem 'n belangrijke functie wachtte. Dat was het voorzitterschap van het federale parlement. Maar evenals het ambassadeurschap duurde dit nog geen half jaar. Dubcek, op 5 januari 1968 gekozen als opvolger van Antoni Novotny aan het hoofd van de partij, heeft samen met andere hervormers geprobeerd in Tsje cho-Slowakije een „socialisme met een menselijk gezicht" op te bouwen. Hij wilde partij en staat in de geest van een socialistisch humanisme democra tiseren. Deze met Dubcek's naam ver bonden nieuwe politiek werd in andere landen van het oostelijk blok met wan trouwen en groeiende bezorgdheid ga degeslagen, en tenslotte met militair ge weld ongedaan gemaakt. Na de inval van de Wr.rschau-Pacttroepen in au gustus J968, werd Dubcek langzaam maar consequent uit alle leidende posi ties verdrongen. SHILLONG In de noordoostelij ke Indische staat Assam zijn duizenden mensen uit hun woningen verdreven doordat de rivier de Brahmapoetra bui ten haar oevers is getreden. De was van de rivier wordt veroor zaakt door hevige regenval en het smelten van sneeuw op de Himalaya. advertentie ATHENE In Athene is onder strenge politiebewaking een proces be gonnen tegen drie jonge Libanezen, die ervan worden verdacht dat zij vorig jaar december van plan waren geweest een Boeing-707 van de Amerikaanse TWA, die van Tel Aviv op weg was naar New York, te kapen. Zij werden 21 december op de lucht haven van de Griekse hoofdstad aange houden, toen zij met valse paspoorten en explosieven aan boord van het pas sagiersvliegtuig wilden gaan. De drie Libanezen, de 18-,jarige Issani Doemidi. de 20-,jarige student in dc rechten Sami Aboed en de 22-ja- rige lerares Maka Amoel Khaled, verklaarden na hun arrestatie lid te zijn van het Volksfront voor de bevrij ding van Palestina. Zij hadden het toe stel boven Italië willen kapen en naar Tunis brengen. „Wij strijden voor de bevrijding van Palestina", zo zei Maka Amoel Khaled voor het begin van het proces tegen journalisten. „Als ik wordt vrijgelaten, zal ik deze strijd voortzetten". Zij ver klaarde tijdens het voorarrest „goed be handeld" te zijn. In de gerechtszaal werden bij het be gin van het proces alle bezoekers op wapens onderzocht. Als eetuiuen waren overgekomen prof. El Fadel, hoogleraar in de rechts wetenschappen aan de universiteit van Damascus en oud-minister van Justitie, en Sjoekli Armali, juridisch adviseur van het Volksfront. Ook de Syrische ambassadeur in Athene, Ibrahim Sjoe- kri, en een juridische medewerker van de Libanese ambassade woonden het proces bij. De Palestijnse commando's hebben tijdens het verhoor voor de rechtbank toegegeven, dat zij van plan waren het Amerikaanse passagiersvliegtuig te dwingen naar Tunesië uit te wijken. Zij verklaarden niet te weten, dat het bezit van explosieven in Griekenland verbo den is. De drie Libanezen zeiden niet van plan te zijn geweest iets te onder nemen op Grieks grondgebied of tegen de belangen van Griekenland. De lerares verklaarde: „Ik sta hier omdat ik een militaire opdracht heb uitgevoerd om Palestina van het Israë lische juk te bevrijden. Getuige a décharge Armali. ver klaarde dat de opdracht van de drie verdachten luidde: het toestel boven Italië te dwingen naar Tunis te vliegen zonder daarbij de levens van de passa giers in gevaar te brengen. Zouden zij geweigerd hebben hieraan gevolg te ge ven, dan zouden zij zich hebben moeten verantwoorden voor een Palestijnse mi litaire rechtbank. De rechtbank heeft tenslotte de com mando's tot. twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zij zijn veroordeeld we gens illegaal wapenbezit, maar vrijge sproken van de beschuldiging, dat zij het leven van 32 passagiers van het vlieetuie in eevaar hebben gebracht. JACK LYNCH moeilijk partij, de 85-jarige Gerald Boland, een van de oude steunpilaren van de Fianna Fail. Boland, oud-minister van Justitie, deed dit 24 uur nadat zijn zoon Kevin, oud-minister van plaatselijk bestuur, zijn lidmaatschap had opgezegd. Tn Dublin gelooft men dat het on- vermijdelijk is dat, wellicht in oktober al, algemene verkiezingen zullen worden gehouden. Een van dc grote problemen die de Ier se eerste minister Lynch te behande len heeft, is de actie doof militante katholieken in zijn land, die eenwor ding met 't meer protestantse noor den wensen, hetgeen dus ook inhoudt dat Noord-Ierland ophoudt een deel van het Britse koninkrijk te vormen. Lynch wil voorkomen dat dit eventueel op gewelddadige manier tot stand komt. Hij is een man van onderhan delen, van de vreedzame weg. Hij zit dus eigenlijk in dezelfde wiebe lende boot als zijn collega in het noorden: die staat constant onder vuur van de extreme protestanten en hij onder dat van de extreme katho lieken. Beide politici wensen hun mensen er van te overtuigen, dat het hele moei lijke en gevaarlijke probleem, „een wording of niet", met wijs beleid en menselijk inzicht moet worden be handeld en dat men vooral niet te haastig te werk moet gaan. Mochten Chichester-Clark en Lynch daarin niet slagen, loopt de zaak hun uit de hand, neemt de ..straat" hel over van de „gesprekstafel" dan is de kans bijzonder groot dat er weer bloed gaat vloeien in Ierland en rij kelijk ook. MOSKOU In de naaste toekomst zullen er helikopterdiensten worden ge opend van de Moskouse vliegvelden en buitenwijken naar het centrum van de stad, deelt Tass mee. Hierbij zal worden gevlogen met turboprop-machines van het type Mi-8. Naar verwachting zullen er per jaar een 600.000 mensen van de nieuwe diensten gebruik gaan maken. WASHINGTON Mevrouw Nixon ls van plan in het begin van de volgende week naar Peru te vliegen om daar in Amerika verzamelde kleding en geld, te overhandigen aan de slachtoffers van de grote aardbeving. Dit wordt de eerste buitenlandse reis van mevrouw Nixon zonder dat zij door de president vergezeld wordt. Vermoe delijk gaat zij in Peru met de vrouw van de president van Chili een bezoek brengen aan het getroffen gebied. In New York zijn drie jonge leden van de „Joodse Defensieliga" aange houden op beschuldiging van deelne ming aan de aanvallen van vorige maand op de kantoren van het Actieco mité voor Amerikaan' ,ib he be trekkingen en de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie. De arrestanten zijn 16, 20 en 22 iaar oud.

De Vallei | 1970 | | pagina 13