Veenendbals dagblad gigantisch waterreservoir We weten nog heel weinig Buiten union hermocel de luxe Gas of olie bij Buren? Onder Veluwe komt wellicht Sabotage in Frans ziekenhuis Extra verhoging van b.t.w. lijkt niet uitgesloten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Pil niet echt gevaarlijk GELDERSE BEDRIJVEN Constantijn- lelie Harmsen kiest voor nieuwe periode als wethouder Britse atleet minister Spandon-fusie gaat niet door Voorlopig plan ligt gereed RaketaanvaJ uit Jordanië Iets hogere temperaturen DR. KRUISINGA (Eigen nieuwsdienst). Binnen afzienbare tijd zal wellicht een deel van de Veluwe worden gebruikt als een groot ondergronds reservoir ten behoeve van de drinkwatervoorziening van Nederland. Tussen het Kroondomein en het Uddelerineer komt dan een groot ondergronds „meer" van ongeveer 15 kilome ter lengte en twee kilometer breedte, waarin via vier grote buizen water uit de IJssel wordt aangevoerd. Tortuur VOORSTEL DROGE GROND GROTER Bur. voor redactie on admin ietrat»*: Prins Bernhardlaan 28, Veenendeal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Loese nummers 0,25; Abonnement 1,1* p.w., 4,85 14,30 p k. VALLEI Voortietting ven het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 25 JUNI I970 - 44e JAARGANG no. I45 Wellicht zal er in de toekomst on der de Veluwe, in het bijzonder onder het Kroondomein, een enorm drink waterreservoir komen te liggen. Het is de bedoeling dat het landschap niet zal worden aangetast. DEN HAAG Bij tien jaar pilge bruik is het risico van trombose net zo groot ais het risico bij een zwanger schap en de daaropvolgende normale gefooortefactor bi'j abortus ligt aanmer kelijk hoger. Staatssecretaris Kruisinga (Volksge zondheid), zei dat gisteren in een bij eenkomst van de vaste commissie voor de volksgezondheid uit de Tweede Ka mer. Hij deelde mee dat het niet meer mo gelijk blijkt om nog in deze kabinets periode met een herziening van de Besmettelijke ziektenwet te komen. Langs de randen van dit grote ondergrondse meer wordt het er wanneer het nodig is weer uitgepompt en via leidingen naar de plaatsen waar het nodig is vervoerd. Dit geweldige drinkwaterreservoir zou een produktie kunnen heb ben van één miljard kubieke meter per jaar, voldoende om de huidige behoefte aan drinkwater van ons land te kunnen dekken. Deze plannen zijn noodzakelijk, om dat de drinkwatervoorziening van ons land dringend aan verandering toe is, mede gezien het geschatte jaarverbruik tegn het jaar 2008: 4,5 tot 5 miljard ku bieke meter. De bestaande voorzieningen kunnen dit niet meer opvangen, ook al omdat EIGEN NIEUWSDIENST „Al les is in een beginstadium, we weten «r nog heel weinig van". Dit is het commentaar van vrijwel alle Gelderse betrokkenen bij de plannen, een enor me drinkwaterput in Vehiwse bodem aan te leggen. Wel heeft Rijkswater staat voorzichtige bedenkingen tegen e$n ongelimiteerd onttrekken van wa ter aan de IJssel. Met veel kosten en moeite onder meer door de stuwen in de Rijn is de waterstand in de IJssel op een re- Dro/. dr. J. Ritzema Bos (1850- r 1928), een ambititeus Groninger jj geniet nog steeds bekendheid als promotor van de allang onmisbaar geworden wijd-vertakte Planten- ziektenkundige Dienst anno 1899 5 in Wageningen gestart die in zijn tijd nog deftig „Phytopatho- logische Dienst" heette, kennen we i ook door het grote werk Landbouw- dierkunde, dat hij al vóór zijn 30e jaar voltooide. Het was ruim dui- S zend bladzijden en ik snuffel er bij tijd en wijle graag in, als zal het weldra een eeuw geleden zijn ge- schreven. Bos was een self-made man, die voor zijn entomologische studies veel in het veld rondsnuffelde. Bij het relaas van de schallebijters vertelt hij dikwijls te hebben ge- l zien, dat zo'n gouden looptor in 't j vroege voorjaar „eenen nog in den S grond vertoevenden meikever had jj aangegrepen en op gruwelijke wijze levend verslond. Het vlugge, behendige roofinsekt viel den tragen planteneter van achteren aan en greep met zijne krachtige kaken het arme dier aan de punt van het achterlijf. De mei- S kever trachtte te ontvluchten, maar i het moorddadige roofdier hield i hem stevig vast en trok hem de le- S den van 't achterlijf vanéén. Elke poging om te vluchten had slechts ten gevolge, dat het lichaam meer uitéén gescheurd werd, zodat tenslotte de ingewan- den te voorschijn kwamen, die de Joopkever dadelijk begon op te l eten. Nadat hij aldus zeer spoedig het geheele achterlijf van zijn S slachtoffer had uitgevreten, liet hij j dit nog levend! liggen, om j een ander insekt te zoeken, dat hem tot prooi kon verstrekken De vraatzucht van de aardtor is inderdaad schrikbarend en de lar- ven tonen zich zelfs nóg groter vreetwolven dan de volwassen die- ren. Zij verslinden aardwormen S van 3 d 4x de eigen lengte, doch S bovenal brengen zij verwoestingen aan onder de ufknagers van onze S akkergewassen en hoe grondig ze jj dit doen, zagen we aan de gemar- telde meikever. 25/6 A. B. Wigman. delijk peil gebracht. Als dat water er aan de andere kant weer uitgehaald wordt, gaat een flink deel van dat ef fect teloor. Het zal dan ook nodig zijn, een bepaalde limiet vast te stellen. Wat het samengaan van waterlei dingbedrijven met een omzet van min der dan tien miljoen kubieke meter be treft, van de twaalf waterleidingbe drijven in Gelderland zijn er maar drie, die deze produktie halen: de Waterlei ding Mij Gelderland, die een groeiend aantal gemeenten omvat 22 miljoen), Oost-Gelderland (15 miljoen) en Nijme gen (10 miljoen). Daarna volgen Arn hem met 9 en Apeldoorn met 7 miljoen Apeldoorn zit echter volop in de uit breidingsplannen. De kleinste omzet heeft Scherpenzeel met nog geen half miljoen kubieke meter. Bij de diverse maatschappijen is nog niets bekend over concrete plannen tot samenvoe ging. Wel verklaart de Waterleiding Maatschappij Gelderland, dat zij in staat en bereid is om haar werkterrein nog aanzienlijk uit te breiden. In het recente verleden heeft zij o.m. Harder- wij, Hattem en Nijkerk overgenomen. Voor het provinciaal bestuur komt de publikatie zeker niet onverwacht. Ge- duputeerde drs. A. R. Vermeer: „Er is al zo lang op gewezen, dat de Veluwe in de drinkwatervoorziening moet worden betrokken en dat het natuurschoon daarbij niet mag worden aangetast. Overigens hebben we er in Gelderland zelf weinig mee te maken, of het moet te eniger tijd zo worden dat wij ons water ook uit de Veluweput gaan be trekken. Maar op 't ogenblik valt er niet veel van te zeggen, het is allemaal studiewerk". BOVENKARSPEL De kwekers Niek (42) en Ben (41) Laan uit Boven- karspel hebben een nieuwe lelie ge teeld, die de naam van het jongste kind van prinses Beatrix en prins Claus, prins Constantijn, zal dragen. Het is een grote oranje-achtige lelie. Woensdag bij de opening van de inter nationale lelietentoonstelling Liliade in Akersloot, zal de prins Constantijn-lelie aan prinses Beatrix en prins Claus worden aangeboden. BUENOS AIRES In de dagbladen van Buenos Aires zijn advertenties ge plaatst, waarin 125.000 dollar wordt aangeboden voor inlichtingen, die kun nen leiden tot de opsporing van de ver dwenen oud-president Pedro Eugenio Aramburu. De advertenties, die zijn geplaatst door een „vriend van de generaal" wordt opgezonden naar „een bepaalde postbus of aan een r.k. priester of met andere middelen." Aramburu wordt thans 27 dagen ver mist. bijvoorbeeld de oppervlaktewatervoor ziening uit Rijn en Maas, die dan zou moeten verzesvoudigen, in bepaalde pe rioden weinig water levert en dan nog van zeer slechte kwaliteit. Deskundigen zijn dan ook al lang bezig andere me thoden te zoeken om aan de Nederland se behoefte aan drinkwater te voorzien. Binnen enkele maanden is een voorstel aan het parlement te verwach ten om kleine waterleidingbedrijven te laten samenvoegen tot bedrijven met een minimum jaaromzet van tien mil joen kubieke meter. Het Rijksinstituut voor Drinkwa tervoorziening en de Vereniging van Waterleidingbedrijven in Nederland gaan proeven nemen met revolutionaire methoden om vuil en zout water tot drinkwater te maken, o.a. door het per sen dqor dunne folie, zoals gebruikt wordt om sigarettenpakjes te omwikke len. Om zo min mogelijk schaarse ruimte van ons land in beslag te nemen voor spaarbekkens voor de drinkwatervoor ziening die voor de recreatie ontoegan kelijk moeten blijven, heeft men gezocht naar een middel om voorraden onder gronds op te slaan. Droge grond hier voor, vijftig meter boven het grondwa ter, die niet doorsneden wordt door au towegen en als recreatiegebied gehand haafd kan blijven vond men op de Ve luwe. Ook de duinen zullen intensiever be nut worden, al wordt hun produktie niet groter dan 200 miljoen kubieke meter per jaar. Er wordt verder bekeken of een deel van de Markerwaard in het IJsselmeer na drooglegging in plaats van voor de landbouw voor een spaarbekken moet worden ingericht. Nederland moet volgens ir. T. Ver heul, directeur van het Rijksinstituut voor de Drinkwatervoorziening, komen tot grotere bedrijven in Nederland om opgewassen te zijn tegen eisen die aan kwaliteit, beheer en financiering van de bedrijven in de naaste toekomst worden gesteld. „Alleen het Rotterdams bedrijf dat tien procent van de Nederlandse be hoefte dekt, is groot genoeg om door een redelijke prijsverhoging de investe ringsmiddelen te vinden voor spaarbek kens, kwaliteitszorg en commercieel be heer". APELDOORN Bij het woensdag avond gehouden eerste openbare beraad van vertegenwoordigers van fracties in de nieuwe Apeldoornse raad ter voor bereiding van de wethoudersverkiezing van 1 september heeft de heer E. J. Harmsen (39), nu wethouder van Apel doorn en lid van de Tweede Kamer (Binding Rechts-fractieleider), ver klaard dat hij zich kandidaat stelt voor een nieuw wethouderschap. „Ik ga in géén geval weer de volle vier jaar Kamerlid én wethouder wor den en als ik op niet al te lange termijn de keuze zal moeten doen kies ik voor het wethouderschap dat mij meer be vredigt dan het Kamerlidmaatschap." Dit houdt dus in dat de heer Harmsen zich te zijner tijd (1971 of '72) als Ka merlid terugtrekt. Over het exacte tijd stip wilde hij zich nog niet uitlaten. Zij herverkiezing als wethouder wordt in Apeldoorn als vrijwel vaststaand be schouwd. s - .--"r DEN HAAG Het Anti-revolutionaire Tweede-Kamerlid drs. Zoudzwaard heeft de minister van Financiën woensdagavond gewaarschuwd niét te veel de suggestie te wekken dat in 1971 slechts zeer bescheiden belastingverhogingen noodzakelijk zouden zijn. Hij zei dit tot minister Witteveen tijdens het debat over de nota inzake de uitvoering van de Rijksbegroting 1970. Drs. Goudzwaard bracht daarbij de bezorgdheid van de AR-fractie over vanwege het feit dat de minister van Financiën geen voorstel tot aanvullen de dekking voor het begrotingstekort bij deze nota had gevoegd. Overigens was drs. Goudzwaart niet de enige die zich in ongeruste bewoor dingen uitliet. Het begrotingstekort, dat blijkens de nota 107 min gld meer be droeg dan de raming en op 2.300 min uitkomt, riep bij verscheidene leden een somber beeld op. Minister dr. Witteveen schetste hoe de expansie van onze economie zich ster ker ontwikkelde dan bij het begin van het jaar werd verwacht. Een zeker remmend optreden was geboden, te meer waar het cijfer van de loonstij ging groter was geworden. Dat zou ge varen kunnen inhouden voor de infla tiespiraal met het oog op eventuele prijsstijgingen. Het resultaat van het conjuctuurbeleid was echter dat grote prijsstijgingen achterwege bleven, in tegenstelling tot een aantal landen om ons heen. Zelfs in West-Duitsland was de inflatiegolf niet te stoppen. In dat licht gezien mag het Nederlandse be leid, gericht op een doorbreking van de loonprijsspriraal, bepaald succesvol worden genoemd. Het fundamentele evenwicht is nog niet bereikt, maar we zitten er dicht bij, aldus minister Witteveen. Over de omzetbelasting zei de minis- ADVERTEN71E 'n luxe matras voor redelijke prijs. -O, ter: Als de raming uitvalt zoals in de nota geschetst bestaat daar geen motief in om de BTW in 1971 extra te verho gen. Dat betekent niet dat er op 1 ja nuari geen normale tariefsverhoging zal zijn. Het kan daarnaast best voor komen dat bepaalde ontwikkelingen min. Witteveen dacht b.v. aan het ge meentefonds dat met een tekort van 75 min. gld. zit tot verdere tariefsverho ging zou kunnen nopen. Overigens meende minister Witteveen niet dat het beeld van dit ogenblik een tamelijk geringe afwijking van ruim 100 min. gld. belastingmaatregelen noodzakelijk maakt. LONDEN Premier Edward Heath heeft „de man van de mijl onder vier minuten" benoemd als minister van Posterijen en Telecommunicaties. De benoeming van de 39 jaar oude Christopher Chataway, die in 1955 dr. Roger Bannister gegangmaakt heeft naar de eerste mij/1 binnen de vier minuten, was een van de laatste mi nistersbenoemingen door Heath. Chataway, die zelf wereldrecordhouder op de 5.000 meter is geweest, werd in 1959 voor het eerst in het parlement gekozen. Bij de Labour zege van 1966 verloor hij zijn zetel en het vorig jaar werd hij bij een tussentijdse verkiezing in Chichester herkozen. In zijn nieuwe taak zal Chataway d« delicate taak hebben de conservatie ve toezegging te verwezenlijken, om een einde te maken aan het radio monopolie van de BBC dat reeds 50 jaar duurt. In 1955 hebben de conser vatieven reeds een einde gemaakt aan het BBC-monopolie op het gebied van de TV. In Londen werd gisteren spottend reed* opgemerkt dat indien de Britse poet. niet klopt of de telefoon niet deugt (wat nog weieens voorkomt) de hard lopende minister zelf wel voor de verbindingen zal zorgen. TILBURG De samenwerking tus sen Spandon en Van Dooren en Dams is van de baan. Dit blijkt uit een woens dagavond uitgegeven communiqué, dat als volgt luidt: De directie van Van Dooren en Dams textielfabrieken deelt in overleg met de directie van Spandon mee dgt de ontwikkeling van de laatste tijd h«i^r tot de overtuiging heeft ge bracht dat het samenwerkingsplan geen reële mogelijkheden meer biedt." Op het moment dat de Tilburgse Tex tielfabriek NV Van Dooren en Dams wereldkundig maakte dat zij njet gaal samenwerken met de NV Wollenstof- fenfabrieken Van Spaendonck en Zo nen, vergaderde in het Tilburgse stad huis een groep personen. Er werd een commissie van goede diensten gevormd, die gaat trachten de werknemers van Spandon, die onge twijfeld ontslagen worden, voorzover die moeilijk plaatsbaar zijn aan werk in de Tilburgse industrieën te helpen. Als secretaris van die commissie treedt op Tilburgse burgemeester, mr. C. J. G. Becht. De directeur van het gewestelij ke arbeidsbureau in Tilburg is lid van de commissie, evenals afgevaardigden van textiel-vakbonden. TEL AVIV De Israëlische lucht macht heeft in de nacht van woensdag op donderdag de aanvallen op Egypti sche militaire doelen bij het Suez-Ka- naal voortgezet. Alle toestellen zijn be houden op hun basis teruggekeerd, al dus een militaire woordvoerder in Tel Aviv. Bij een raket-beschieting van Jor daans grondgebied af door Arabische commando's op Beisan in het noorden van Israël is donderdagmorgen een vrouw gewond geraakt. Een van de acht Israëlische militairen die woensdag bij de gevechten met Sy rische strijdkrachten in de heuvels van Golan gewond werden, is aan zijn ver wondingen overleden, aldus een woord voerder in Tel Aviv. Volgens Syrische ofgave zouden 175 Israëliërs ge dood of gewond zijn. BUREN Even ten noorden van de Burensedijk tussen Buren en Buurmalsen is de Nederlandse Aardolie Maat schappij begonnen met het opstellen van een grote boor installatie (kosten circa twee miljoen). Over vier tot zes weken zal bekend zijn of in de grond aldaar, vallend on der de gemeente Buurmalsen. olie of gas aanwezig is. „De beitel", zoals de deskundigen zeggen, zal dat moeten uitwijzen. Aan de boring is een uitgebreid seismografiscli onderzoek voorafgegaan. Op basis daarvan heeft men de locatie bij de dijk gekozeit als plaats voor de installatie, die door de N.A.M. van een Duitse onderneming wordt gehuurd. Over de mogelijkheid ook inderdaad resultaat te hebben bestaat op dit moment nog geen zekerheid. Van de elf boringen wordt er gemiddeld één met succes be kroond. Vorig iaar werd een dergelijke installatie ge plaatst bij Slijk-Ewijk in de Oost-Betuwe, maar na ver loop van tijd bleek dat hier olie noch aardgas aanwezig was. Mocht dat bij Buren wel het geval zijn, dan is het ove rigens nog niet zeker dat het ook werkelijk op grote schaal uit de grond wordt gehaald. De delfstoffen kunnen zo diep liggen dat exploitatie niet rendabel is. van Weersverwachting van het KNMI donderdagavond tot vrijdagavond Droog en in het algemeen vrij zonnig weer met een zwakke tot matige wind uit zuid tot zuidwest en iets hogere middagtemperaturen. Morgen Zon op 04.21 Maan op 08.14 onder 21.04 onder PARIJS Een serie sabotageda den aan het instrumentarium van het ziekenhuis voor hart- en vaat ziekten in Lyon heeft verontwaardi ging in Frankrijk gewekt. Dit zie kenhuis, op zijn gebied het modern ste van Europa, werd op 24 april door de Franse premier, Chaban- Delmans, in gebruik gesteld. De di rectie heeft enkele aanklachten bij de justitie ingediend. Kort na de opening van het zie kenhuis verschenen op de buitenmu ren opschriften als: „Ziekenhuis voor rijken", of „Proletariër, je kunt verrekken", je komt hier niet in. Begin juni werd de eerste sabota ge geconstateerd. Als gevolg daarvan vielen enkele apparaten voor snelle analyses en voor proefnemin gen op een operatiekamer uit. Gisterochtend, toen om zeven uur de dagploeg het werk van de nacht ploeg overnam in het biochemisch laboratorium, bleek dat was geknoeid aan een meng analyse-apparaat. Men acht het niet uitgesloten dat labora torium-assistenten of medische stu denten medeplichtig zijn aan deze sabotages.

De Vallei | 1970 | | pagina 1