Aan beperken vrijheid van bejaarden in tehuizen moet een eind komen Ironside ontmoet Tarzan (met aap) op Schiphol Nu is het tijdvoor Beschuit met aardbeien. Kamer behandelt dit jaar nieuw plan voor gemeentefinanciering Toewijzing van geld is nu wille keurig Diepenveen blijft vechten: nieuw plan gelanceerd Initiatief van bankdirecteur uit de Stedendriehoek Overvallers David de Haas berecht Bouwplannen sneller goedkeuren Dialoog met Zuid-Afrika voortzetten Fransen brengen kernbom' tot ontploffing Egas bindt de kat de bel aan EIGENMACHTIG KAMER WENST: Internationale regels tegen milieu verontreiniging ZELFBEVREDIGING GEVAAR INSPECTRICE BEKWAAM Premier De Jong: Interimregeling De zoetmaker zonder bijsmaak zonder nasmaak COLMSCHATE EN TWELLO UITBREIDEN tijdelijk elke fles| van-?6"voor „ONVERGEEFLIJK" TWELLO DO. L Eindelijk is in het openbaar en op ioog niveau de kat de bel aange bonden. Er moet nu maar eens wal morden gedaan tegen de beperking van zelfstandigheid en vrijheid van bejaarden in tehuizen. Een rapport van de provinciale commissie voor de bejaardenoorden in Overijssel deed bij oud-staatsse cretaris C. Egas de emmer overlo pen. Als (socialistisch) Tweede-Ka merlid vroeg hij de huidige staats secretaris van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, mr. H. J. van de Poel, om een snel onder zoek. De heer Egas, die ook voorzitter is van de Nederlandse Federatie voor bejaardenzorg, wil weten wel ke omvang de angst voor directies en besturen heeft aangenomen. Hij vraagt verder te onderzoeken, hoe de situatie in bejaardentehuizen kan worden verbeterd. De bewoners zelf durven niet te klagen. DEN HAAG „Het is zo", zegt de heer Egas. „Mijn ervaringen klop pen precies niet die van de provinciale commissie in Overijssel. De mensen in de bejaardentehuizen durven geen mond meer open te doen. Het Ls een ongelofelijk nare zaak". Hij haalt een stel brieven uit zijn tas, die bejaarden ten einde raad heb ben geschreven. Zelfs in hun brieven durven zij hun klachten niet zwart op wit te zetten. Zij vragen alleen maar een keer hun hart te mogen komen luchten. Min of meer hetzelfde gebeurde in Overijssel. De inspectrice wilde een aantal klachten onderzoeken, maar mis schien zouden daarbij namen genoemd moeten worden. O neen, was de reactie van de bejaarden, dan trekken we de klachten weer in. Angst voor directies en besturen, angst net zo goed verzorgsters en help sters. Die zonder kloppen binnen ko men, die eigenmachtig medicijnen in bewaring nemen, die erbij willen zijn als de dokter op visite komt. ..Zo'n rapport", meent de heer Egas, „is veel gerichter dan incidentele klach ten. Daarom heb ik gevraagd de zaak nu eens goed te laten uitzoeken door mensen die daarvoor geschikt zijn. Als een directie hun zegt: „De mensen hier AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank heeft woensdagmorgen de 18-jarige Andries S. wegens de tezamen met Rob T. gepleegd- diefstal met ge weldpleging op de 59-jarige Amster damse kantoorbediende David de Haas, welke diens dood tot gevolg had, ver oordeeld tot drie jaar gevangenisstraf ■iet aftrek van het voorarrest. De 23-jarige Kees R. werd wegens medeplichtigheid aan deze beroving, ge pleegd op 2 augustus vorig jaar in de flat van De Haas in de Amsterdamse tuinstad Buitenveldert, veroordeeld tot twee jaar met aftrek. Tegen beiden was de nu opgelegde straf met daarnaast een voorwaardelij ke terbeschikkingstelling der regering geëist. De rechtbank hield de zaak te gen Rob T.. tegen wie vijf jaar met af trek en voorwaardelijke t.b.r. was geëist, aan voor het doen uitbrengen van een rapport over de geestvermo gens en de persoonlijkheidsstructuur vam de verdachte. De drie jongemannen kwamen uit het milieu van de Damjeugd. Het slachtof fer onderhield contacten met jongelui. Vorig jaar reed hij met zijn auto op de Dam rond, vanwaar hij weieens jongens ophaalde en mee naar huis nam. Rob was herhaaldelijk met De Haas meege gaan. De kantoorbediende was door een neef op 2 augustus vorig jaar gewurgd aangetroffen in de flat, die Rob en Andries doorzocht hadden en waaruit zij een tv. een radio, een nappa jasje, een gouden medaillon en een geldkist en papieren van De Haas hadden mee genomen. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren met 55 tegen 45 stemmen een motie van de liberale mevrouw mr. Veder-Smit aangenomen waarin de re gering wordt gevraagd te ijveren voor internationale regels voor het bestrij den van de milieuverontreiniging. Daarbij moet worden voorkomen dat niet name in de landen van de Europese Economische Gemeenschap ongelijke voorwaarden voor het agrarische en in dustriële bedrijfsleven bestaan. Voor de motie stemden de fracties van de VVD, KVP. CHl*. CPN. SGP. Boeren. Binding Rechts en GPV. Een motie van de socialist dr. ir. Oele om bij de wet een veelzijdig samenge stelde raad voor de milieuhygiëne op te richten werd verworpen. Zij kreeg slechts de steun van de fracties van de PvdA. PSP, D'66, CPN en PPR. De CH-afgevaardigde Tilanus, die namens de tegenstemmende fracties sprak, vond de motie volstrekt overbodig om dat staatssecretaris Kruisinga (Volksge zondheid) al een toezegging in de rich ting van een dergelijke raad had ge daan. De pacifist Van der Lek had succes met een amendement (52 tegen 48 stem men) om de wet op enkele punten uit te diepen. Dat amendement kwam hierop neer: Als een produktie die milieuhy giënisch onaanvaardbaar wordt ge noemd in het algemeen belang toch moet worden voortgezet, is dat een zaak die tenminste op nationaal niveau en in openbare discussie behoort te worden afgewogen. Op voorstel van mevrouw mr. Ve der-Smit besloot de Tweede Kamer in de wet vast te stellen dat de vergade ringen van de Raad voor de luchtver ontreiniging openbaar kunnen zijn. De pacifisten stemden tegen. Zij vonden dat die vergaderingen openbaar moeten zijn. zijn tevreden, vraagt u maar," dan moeten zij daardoorheen kunnen kij ken." Hoe is die situatie kunnen ont staan? En ligt de schuld alleen bij di recties en besturen? „Neen, het is ook te wijten aan de be jaarden zelf. De meest vitalen, dus de bekwaamsten om tegenspel te leveren bij twistpunten, willen geen geduvel en geen risico's lopen. Daarom willen zij niet voor een hele groep in de bres springen." Het gevolg is dat minderbegaafdep, statuszoekers, of meepraters, in de con tactcommissies komen. Allicht dat er dan weinig van terecht komt. De pro vinciale commissie in Overijssel zou het een goed ding vinden, als één of meer bewoners in het bestuur van het nu is zouden zitten, als een vertrouwensman of -vrouw namens alle anderen. Is het denkbaar dat een bepaald type mensen in de directie of het be stuur wil? „De leden van het bestuur zijn vaak mensen die het goed menen. Zij willen iets doen voor anderen. Maar zelfs dan is het gevaar groot dat achter hun mooie woorden een stuk egocentrische zelfbevrediging schuil gaat." „Een directie moet goed kunnen lei den en organiseren en heeft daarom een gezagsfunctie nodig. Aldus worden vaak mensen benoemd die wat dat be treft „heel flink" zijn, verpleegsters bijvoorbeeld. Dat leidt automatisch tot aantasting van persoonlijke vrijheid en vaak tot angst en vrees. Daarom ben ik tegen benoeming van verpleegsters als directrice." Ook bij verzorgsters en helpsters is dat gevaar al aanwezig. Hun benade ring van bewoners hangt weer samen met de mening: Bejaarden zijn net kin deren. De tegenwoordige maatschappij ziet bejaarden niet als volwaardige mensen, zeker niet waar het hun sek sualiteit betreft.'' „Vandaar het bedillen en betuttelen, het afnemen van medicijnen. Dat is schandalig. Dat vind ik discriminatie. Vandaar ook dat ze erbij willen zitten als de dokter komt, Een goeie arts gooit ze de deur uit." Heeft u concrete voorbeelden? „Natuurlijk. Een week geleden kreeg ik een bewoner van een centrum bij me. Met heel ernstige klachten. Hij ver telde dat ze drie man sterk naar de voorzitter van het bestuur waren ge stapt. De man wilde hen alleen één voor één ontvangen. Toen zij dat wei gerden, mochten ze binnenkomen. De begroeting was: „Jullie hebben zeker weer klachten. Als het je hier niet be valt, donder Je maar op." „Ik wil de zaak laten onderzoeken. Maar dikwijls loopt zoiets vast omdat de betrokkenen zelfs dan nog niets durven zeggen." „Nog pas heb ik een provinciaal in spectrice gesproken. Zij heeft drie be jaardenoorden gecontroleerd op het na leven van de voorschriften. Op een ge geven moment verzuchtte ze: „Ik ben geneigd God op mijn blote knieën te bidden dat ikzelf het bejaar dentehuis nooit nodig zal hebben." De manier waarop in 'n aantal Overijs selse tehuizen de medicijnen van bewo ners werden bewaard, werd zo veront rustend geacht, dat de directeuren van de provinciale raad voor de volksge zondheid aan de betrokken besturen en directies een brief heeft gestuurd. Hij heeft duidelijk gemaakt dat aan deze kwestie de uiterste zorg moet worden besteed. U wilt bekwame bejaarden in de contactcommissies. Zitten de be- Kamerlid C. Egas kwaamstcn niet vaak elders dan in een bejaardencentrum? „In het Willem Dreeshuis in Amster dam woont het echtpaar K. Toornstra. Hij is oud-burgemeester van Hattem en oud-voorzitter van de AJC. Hij heeft daar enkele dingen gedaan die in het belang van alle bewoners waren. Zo zouden er meer kunnen zijn." „Het zou verplicht moeten zijn dat de bewoners hun commissie kiezen, zonder dat bestuur en directie daarop invloed kunnen uitoefenen." „In feite moeten besturen en directies ervoor zorgen dat de angst verdwijnt, voor zover die door hun toedoen is ont staan. In dat opzicht zouden de provin ciale inspecties en ook de consultenten", jhun eisen moeten stellen.,. Bij het afscheid zegt de heer Egas nog: „De opmars der bejaarden is on stuitbaar. De emancipatiestrijd is be gonnen." Raymond Burrbekend van de tv-series Ironside en Perry Mason nam in Am sterdam in de rondvaartboot zelf het roer in handen. SCHIPHOL De fotografen kregen op Schiphol tenslotte toch hun zin: Raymond - „Ironside" - Burr en Johnny - „Tarzan" - Weis- muller poseerden geamuseerd met de 5-jarige vrouwtjes-chimpansee Dinky uit de Wassenaarse dierentuin, die hen teder omhelsde als dank voor de haar toegestopte klontjes suiker. De 53-jarige Ironside, groot, zwaar en grijzend, was op zijn rondreis door Europa naar Nederland gekomen op uitnodiging van de Vara en het was bloot toeval, dat de 65-jarige bijna le gendarische Tarsan vrijwel gelijktijdig uit New York arriveerde. De laatste zal zaterdag op de Maarsseveense plassen het startschot lossen voor de eerste grote internatio nale zwemmarathon, die in Nederland wrdt gehouden. Weissmüller heeft immers zijn carrière als filmster te danken aan zijn prestaties in de zwemsport. Hij was de eerste zwem mer ter wereld, die de 1000 meter crawl binnen een minuut aflegde, hij won 3 gouden medailles op de Olym pische Spelen van 1924 in Parijs en vier jaar later in Amsterdam nog twee gouden. Daarna maakte hij we reldfaam door 16 jaar lang als aap mens gillend in de jungle voor Tarzan te spelen. De Vara zorgde er niet zonder in spanning voor dat Raymond Bun- eerst alleen in de perskamer voor de verzamelde publiciteitsmedia mocht verschijnen. Bang dat hij op dit vroe ge ochtenduur, vermoeid van een in spannende rondreis, weg zou lopen als men hem gelijk met Tarzan voor de camera zou halen, moest Finnair, die Weissmüller met een DC-8 uit New York had gehaald, haar gast een half uurtje in een ontvangstkamer achter af houden, maar toen de persconfe rentie met Burr ten einde was, kwam Tarzan binnen. De twee Amerikanen begroetten el kaar als oude vrienden en de apotheo se werd geleverd door de charmante chimpansee, waarmee Burr en Weiss müller gewillig poseerden. Persfoto grafen kunnen zich echter ondank baar gedragen. Een van hen mompel de nadat hij zijn werk had gedaan niet zonder enige grimmige voldoe ning: „Drie apen op een plaatje". ADVERTENTIE DEN HAAG Met ingang van 1 juli zal het telefoneren met zestien lan den in Europa goedkoper worden. De tarieven voor telefoneren met België. Luxemburg, Finland en Ierland worden met ingang van diezelfde datum duur der. Woningraad vraagt V DEN HAAG De Nationale Woning raad heeft bij minister Schut (volks huisvesting) ernstig gepleit voor een snellere goedkeuring van de bouwplan nen van de woningcorporaties. De woningraad meent dat de goed keuring enorm wordt vertraagd door de ondoelmatige drievoudige controle die eraan vooraf gaat. Woningraadvoorzitter mr. E. van Haersma Buma zei gisteren in Den Haag, dat de instanties die zich op ge meentelijk, provinciaal en rijksniveau bezig houden met de goedkeuring van bouwplannen, andere maatstaven aan leggen. Bovendien wordt die controle op de drie niveaus dikwijls overlapt. De vertragingen die daardoor ont staan, belopen soms anderhalf jaar. De bouwkosten kunnen daardoor tot tien procent hoger komen te liggen. Er zou volgens de woningraad al veel kunnen verbeteren als de goedkeuring van de bouwplannen zou worden toe vertrouwd aan één centrale instantie. Zeker zouden de drie instanties nauwe lijks met elkaar kunnen samenwerken. PARIJS Boven de Lagune van Moeroeroa in Frans Polynesië, is woensdag een kleine kernbom tot ont ploffing gebracht, zo deelt het ministe rie van Defensie in Parijs mee. Het is de vierde ontploffing in de reeks proeven die op 3 juli zal eindigen met de ontploffing van een waterstof bom. (Van een onzer redacteuren) DEVENTER Als het in kringen van gemeentebestuurders beruchte centrale financieringssysteem dit na jaar tijdens het Tweede-Kamerdebat over de begroting van het Gemeente fonds op de helling gezet wordt, zal dit in de eerste plaats te danken zijn aan de intelligentie en vindingrijkheid van de Deventer bankdirecteur tevens KVP-gemeenteraadslid drs. Th. P. M. Moons. Het met de behandeling van de problematiek van de gemcente- financiën belaste lid van de KVP- Tweede Kamerfractie E. J. M. Kolf schoten tevens burgemeester van Leidschendam ziet namelijk, nu hij hierover in gezelschap van de finan ciële expert van zijn fractie. dr$. H. A. C. M. Notenbpom. een gesprek met minister Witteveen heeft gehad, vol doende kansen voor een „alternatief plan-Moons" om het dit najaar op het Binnenhof aan de orde te stellen. Drs. Moons heeft bij de opening van het Stedendriehoek-kantoor Zutphen van de Nederlandsche Credietbank (van de vestiging in Deventer is hij óók di recteur) én bij de behandeling van de gemeentebegroting in de raad van De venter opmerkelijke dingen gezegd. De huidige regeling (centrale financiering) „met al haar uitzonderingen en merk waardige beslissingen ten aanzien van de toewijzing van kapitaalmiddelen" werkt extra nadelig voor de gemeenten omdat zij bij een krappe kapitaalmarkt het sluitstuk van de begrotingspolitiek van de rijksoverheid is en dat kunnen de gemeenten bepaald merken, aldus de heer Moons die de verhouding rijk-ge meente bij het totale beroep op de kapi taalmarkt door de overheid becijferde: rijk 41, gemeenten 59 pet.; in 1965 21, resp. 79 pet., in 1967 fifty-fifty en in 1969 65, resp. 35 pet. (De Bank voor Ne derlandse Gemeenten berichtte in haar zojuist verschenen verslag over 1969 dat de kapitaaluitgaven van de gemeenten in 1969 voor het eerst sinds jaren zijn gedaald; oorzaak: algemeen gebrek aan financieringsmiddelen door krapte op de kapitaalmarkt, red.). De heer Moons vindt dat de toewij zingen van gelden aan de gemeenten oncontroleerbaar en vrij willekeurig DEN HAAG De principiële afwij zing van de apartheidspolitiek door de Nederlandse regering heeft nooit inge houden dat contacten met Zuid-Afrika vermeden moeten worden. De regering vindt zelfs dat een dia loog tussen Zuid-Afrika en Nederland zinvol is en moet worden voortgezet. Dat antwoordt minister-president De Jong op vragen van het socialistische Tweede-Kamerlid Wieringa over het voorgenomen bezoek aan minister Bak ker (Verkeer en Waterstaat) aan Zuid- Afrika. Dit bezoek is een tegenbezoek aan de Zuidafrikaanse ambtgenoot van minister Bakker, aldus premier De Jong. Voor de aanvaarding van het bezoek van minister Bakker zijn de beweegre denen van zakelijke aard en gelegen binnen het terrein waarop de minister de eerste verantwoordelijkheid draagt, aldus de premier. In het beleid van de Nederlandse re gering ten aanzien van Zuid-Afrika is geen wijziging gekomen, voegt de heer De Jong daaraan toe. geschieden. De gemeentebesturen kun nen in het geheel niet de omvang van de beschikbare middelen ramen, het geen het gemeentelijke beleid niet ten goede komt. Met grote nadruk bepleitte de heer Moons de opstelling van financiële meerjarenplannen door de gemeentebe sturen. Verreweg het grootste deel van de gemeenten werkt zonder zo'n meer jarenplan. (Opgemerkt kan worden dat o.a. de gemeente Apeldoorn begonnen is met de opstelling van een investeringssche ma voor enkele jaren dat vanavond door de raad van deze gemeente be handeld wordt; ook het provinciaal be stuur van Gelderland heeft eind vorig jaar een meerjarenplan gepubliceerd, er komt dus al wat schot in deze zaak, al gaat het nog wat te langzaam, red.). De heer Moons is van mening dat men, als alle overheden met meerjaren plannen komen, een heel wat beter overzicht van de financieringsbehoefte kan krijgen dan thans het geval is. Een van de grote problemen bij een meerja renplanopstelling is dat de gemeentebe sturen geen idee hebben van wat er aan middelen op de kapitaalmarkt voor hen beschikbaar kan komen. De heer Moons wil duidelijk de huidige vicieuze cirkel doorbreken. De heer Moons vermeldde dat de Raad voor de gemeentefinanciën de ka pitaalsinvesteringen van de gemeenten voor 1970 op ruim 3,12 miljard heeft geschat. Gevreesd moet echter worden dat de defecten van de centrale finan ciering een sta-in-de-weg zullen zijn en dit bedrag daarom niet beschikbaar zal komen. Als „Den Haag" een behoorlijk in zicht kan krijgen in de termijnplanning van de gemeenten kan een duidelijke normstelling voor het beschikbaar stel len van financieringsmiddelen ten be hoeve van de gemeenten niet uitblijven. De omvang van de ter beschikking van de gemeenten te stellen financiën zal een bepaald percentage van het natio nale inkomen of de nationale besparin gen moeten worden. De heer Moons is realist genoeg om te weten dat kredietbeperking voor de ge meenten gehandhaafd moet blijven; maar men zal nu kunnen gaan werken met een geconditioneerde en gediffe rentieerde constructie van het lening plafond. Om een geheel nieuw systeem ingevoerd te krijgen heeft men wel en kele jaren nodig, maar omdat het sys teem van de centrale financiering bij zonder slecht werkt zou er eert over gangsregeling kunnen komen: per 1 ja nuari 1971 zou de centrale financiering bij handhaving van het leningplafond afgeschaft kunnen worden. Den Haag zou elk kwartaal de omvang van de aan gemeenten toe te wijzen middelen moe ten bepalen en er zou een globale indi catie moeten komen van de omvang van de middelen die in het komende half jaar beschikbaar zouden kunnen komen. Zo zou een eind gemaakt kunnen worden aan de totale onzekerheid waarin de gemeentebesturen thans nog op dit punt verkeren. Zodra dé gemeen tebesturen definitief bericht gekregen zullen hebben over de kwantiteit van de toewijzing zouden de gemeentebe sturen vrij zijn om op de al dan niet open kapitaalmarkt te gaan lenen, waarbij als bepaling moet gelden dat de Bank voor Nederlandse Gemeenten het maximale rentepercentage moet vast stellen. De heer Kolfschoten is evenals vele anderen blij dat de heer Moons met dit alternatief gekomen is; het heeft geen geringe kansen in Den Haag, temeer omdat ook de centrale in stanties beseffen dat men voor de fi nanciering van de gemeenten naar an dere wegen moet zoeken. In dit verband kan nog gemeld wor den dat Gedeputeerde Staten van Ove rijssel vorige week een brief aan mi nister Beernink gezonden hebben waar in zij een dringend beroep op de re- gerng doen om een eind te maken aan de situatie waarin de gemeenten voor zeer veel noodzakelijke projecten geen middelen toegewezen krijgen. ADVERTENTIE Sucrosa, kaloricbcsparcnd zoel voor wie geen suiker mag gebruiken. (Van een onzer redacteuren) DIEPENVEEN Het gemeentebe stuur van de voor opheffing kandidaat gestelde gemeente Diepenveen geeft de moed niet op. Het heeft de socioloog prof. dr. Sj. Groenman en de stede- bouwkundige jhr. ir. J. de Ranitz een plan laten ontwerpen dat als alterna tief voor de Deventer uitbreidingsplan nen zou kunnen dienen, nl. uitgroei van voornamelijk het Diepenveense dorp Colmschate (aan de weg Deven- ter-Bathem-Holten) zodat het in het jaar 2000 20.000 inwoners zal kunnen tellen. Het plan (titel: „Laat de kik kers niet verstommen") is gisteren door burgemeester nir. S. Crominelin aan de ministers Beernink (Binnen landse zaken) en Schut (Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening) gepre senteerd. Zoals gemeld hebben Gedeputeerde Staten van Overijssel enkele maanden geleden „met pijn" aan minister Beer nink voorgesteld om teneinde Deven ter ruimte voor zijn noodzakelijke uit breidingen te geven de gemeente Diepenveen (die o.m. de dorpen Diepen veen, Schalkhaar en Colmschate omvat) op te heffen en het grondgebied van Diepenveen voor een belangrijk deel toe te wijzen aan Deventer en de rest ADVERTENTIE wn VBHD aan Bathmen. Deventer dat nauwe lijks woningen meer kan bouwen omdat het geen ruimte heeft is al druk be zig met de planning voor de bebouwing van delen van de huidige gemeente Diepenveen. Minister Beernink heeft toegezegd dat hij een wetsontwerp tot opheffing van Diepenveen op zeer kor te termijn bij de Tweede Kamer zal in dienen. Diepenveen néémt dat niet. Burge meester Crommelin zei gisteren dat het plan van de ministers Beernink en Schut om Diepenveen op te heffen een „onvergeeflijke fout" van minister Schut is geweest. „In geen geval mag het plan van De venter doorgaan om woonwijken in Diepenveen te gaan bouwen; het zou een aantasting zijn van de onvervang bare natuurschoongebieden Rande en Steenbrugge (noordelijk en noordooste lijk van Deventer, onderdelen van Die penveen)", aldus de geharnaste strijder mr. Crommelin. Hij zou het doorgaan van de Deventer-plannen ook schadelijk vinden voor de lokale democratie en het woonmilieu binnen zijn gemeente. Het gebied rond Colmschate is land schappelijk het minst kwetsbaar en daar zou ruimte kunnen ontstaan voor 20.000 inwoners in 2000. Het plan-Groe- neman-De Ranitz is ontstaan nadat dui delijk geworden was dat het nieuwe in dustrieterrein aan de IJssel ten behoeve van Deventer niet ten noorden van de stad (oostelijk van de IJssel) komt. maar zuidelijk van Deventer, ten wes ten van de IJssel (het natte industrie terrein ten behoeve van de Stedendrie hoek ter hoogte van de E 8). Volgens mr. Crommelin zou er een extra toewijzing moeten komen ten be hoeve van Twello van 10.000 woningen voor de opvang van de door de indu strie veroorzaakte druk. Het Deventer argument dat de stad Deventer een dode stad zou kunnen worden als het geen verdere uitbreidingsmogelijkheden meer zou kunnen krijgen zou volgens mr. Crommelin niet meer opgaan omdal Deventer bij de Diepenveense opzei juist een veel sterkere centrumfunctie (stad plus Twello-Comschate e.o.) zou krijgen. In de opzet-Groenman/De Ra nitz zou de Deventer agglomeratie In 1985 120.000 inwoners kunnen hebbes» en in 2000 123.000.

De Vallei | 1970 | | pagina 7