Minister Den Toom leed nederlaag Kamer wil voor 1972 definitieve regeling Wedden dienstplichtigen Geen ledenverlies door Ev. Omroep Deventer is tegen plan-Diepenveen Dóórgroei-kamera Vermoorde man heet Chew Het kwikisilgt. De Amstelpr ijzen dalen! 57ct. 38ct. rrico Pijpleiding Rotterdam- Antwerpen „Abortus door arts niet meer strafbaar stellen^ De zilveren tientjes doen het Reacties op drugs vaak onredelijk heftig „Te grote vertraging voor woningbouw Exakta RTL1000 Interpol Singapore helpt Amsterdamse Recherche Vrije vogels 3 dagen in Kralingse bos Studenten van Hotelschool eisen ontslag schoolbestuur vleier beschuit VAN DER SPEK WILDE WETEN VAN ,DE NCRV-voorzitter Ozinga: Prins Bernhard schreef brief aan Samkalden over vuile grachten Meisjes waren beste slagers Panda's geboren in Artie POLITIEK voordelig uit met NS PvdA-Kamerfractie Hoofdstad krijgt goochel- congres OMROEPBIJDRAGEN CAREL BRIELS Arts Kooyman: V akant iespreiding Nederland- W.-Duitsland Hij is al bij uw fotohandelaar! TWELLO GEGEVENS beslist lekkerder! Eurofles (50cl.) tijdelijk van &5ct. Flesje (30cl.) tijdelijk van 43ct. nietvergeten-, Fricoetên VRIJDAG 26 JUNI IV/u DEN HAAG De Tweede Kamer heeft minister Den Toom (Defensie) gis teren een nederlaag op punten toegebracht. De Kamer nam een motie van de KVP'er Maenen aan waarih de regering wordt gevraagd uiterlijk op 1 januari 1972 een definitieve wedderegeling voor dienstplichtigen te treffen. De minister had de motie ontraden. Hij vond het gevraagde wel sympathiek, maar onuitvoerbaar, omdat over allerlei zaken nog met de Kamer moet worden gepraat. Dat gebeurt dan op basis van het tussentijds rapport van de commis- sie-Peijnenburg. Zolang dat nog niet is gebeurd weigerde de minister de motie uit te voeren. De liberaal Vonhoff en de Anti-Re volutionair Walburg vonden het onjuist om een komend kabinet op dit punt te binden. „We weten nog niet de samen stelling van het kabinet, ook niet de prioriteiten", zei de heer Vonhoff. Drie vertegenwoordigers van mini- fracties, de heren Goedhart (DS'70), Jongeling (GPV) en Van Harselaar (Binding Rechts) zeiden dat ons leger straks het best betaalde in Europa is, maar ook het slechts bewapende. De heer Goedhart wilde vóór de motie- Maenen stemmen in de veronderstelling dat de KVP straks ook geld zal willen geven voor het teniet doen van allerlei tekortkomingen in onze defensie. Tegen de motie-Maenen stemden de VVD, ARP, Binding Rechts, GPV en de heren Scholten (CHU), Noteboom en Krosse (KVP) en Kronenburg. Sinds 1 januari van dit jaar verdient een gewo ne soldaat 277 gulden bruto per maand (dat is netto 174 gulden). Geen succes had de socialist Wiel- draaijer met zijn motie over politieke ADVERTENTIE Geslaagd? 8 dagen treinen op de tiener- toer voor NS-IdentiteitsbewUe of pasfoto meenemen. V V- .J W U f Extra plus, half geld op de bus. DEN HAAG De Tweede-Kamer fractie van de PvdA wil alle strafbe palingen voor artsen die een abortus verrichten uit de wet schrappen en voortaan alleen abortus door onbevoeg den strafbaar stellen. Op het ogenblik mag alleen op medi sche gronden worden ingegrepen in een zwangerschap; overtredingen kunnen worden gestraft met drie tot zes jaar. De PvdA-kamerleden dr. Lamberts en dr. Roethof, respectievelijk medicus en jurist, hebben gisteren een initia tiefwetsvoorstel ingediend om abortus te egaliseren. Zij willen jaal en perk stellen aan het grote aantal illegale abortussen in ons land (tenminste 20.000 per jaar), die vaak zeer gevaarlijk zijn voor de gezondheid van de betrokken vrouwen. De initiatiefnemers hebben afgezien van aparte bepalingen over de omstan digheden waaronder abortus aanvaard baar is. Dit wordt aan de huisarts over gelaten, in overleg met een gynaeco loog. In de regel zal abortus in een zie kenhuis moeten gebeuren, maar de he ren Lamberts en Roethof willen dat niet verplicht stellen. De heren Lamberts en Roethof zijn tegen speciale abortusteams. Volgens dr. Lamberts is dit voorstel ..gesneden koek voor de linkerzijde". Ook het nieuwe verkiezingsprogram van de VVD wil ruimere mogelijkheden voor abortus, maar dan wel met bepa lingen. De confessionele partijen zijn nog verdeeld. DEN HAAG Om aan de vraag te kunnen voldoen heeft minister Witte- veen het maximum van de in 1970 aan te maken zilveren tienguldenstukken, dat 5 miljoen stuks bedroeg, verhoogd tot 7 miljoen stuks. Er komen nog steeds aanvragen binnen uit binnen- en buitenland. Tijdens de bestelperiode in februa- ri-maart werden ongeveer 4,3 miljoen stuks aangevraagd. Inmiddels zijn van de zijde van banken, postkantoren en grenswisselkantoren reeds opgaven bin nengekomen voor een verdere afname in de loop van het jaar tot een totaal van circa 1,6 miljoen zilveren tientje». discussiebijeenkomsten in de kazerne. Hij wilde een proef doen nemen, maar de Kamer verwierp zijn motie met 48 tegen 60 stemmen. Vóór waren de frac ties van de PvdA, PSP, D'66, CPN, PPR, de KVP-afgevaardigden Maenen, Kleisterlee, Cornelissen, Derx, Herm- sen, Mommersteeg en Meyer en de CHU'er De Boo. DEN HAAG Een lange reeks vra gen van het pacifistisch Tweede-Ka merlid dr. Van der Spek over de wa penfabriek De Kruithoorn in Den Bosch heeft minister Nelissen (Econo mische Zaken) gisteren maar zeer ten dele kunnen beantwoorden, uit veilig heids- en concurrentie-overwegingen. Wel gaf hij de Tweede Kamer de stellige verzekering dat er geen enkele aanleiding was om aan de controle op de wapenuitvoer te twijfelen. Ook ver wierp de minister iedere suggestie dat het bedrijf iets te maken zou hebben met wapensmokkel. Dr. Van der Spek had met 22 vragen zo ongeveer alles willen weten over deze besloten naamloze vennootschap. De meerderheid van de aandelen is in handen van de Industriewerke Karls ruhe. De motie-Van der Spek om het be drijf te dwingen geheel over te schake len op civiele produktie, zodat dus een einde zou komen aan de fabricage van wapens en munitie, kreeg slechts stem men van de pacifisten en de communis ten. AMSTERDAM. Het secretariaat van het internatio nale goochelcon- gres, dat van 8-12 juli in Amsterdam zal worden gehou den, heeft al meer dan 1200 deelne mers ingeschreven. Het secretariaat (Jan Aukes, Eric Warlicht, Henk Vermeyden en Ca- tienke Bierens) heeft als mascotte het nog immer be faamde konijn. UTRECHT De NCRV heeft tot nog toe geen ledenverlies geleden door het per 1 april van dit jaar in de ether komen van de Evangelische Omroep. N.C.R.V.-voorzitter dr. mr. Ozin- ga heeft dat gisteren in zijn jaarrede duidelijk tot uitdrukking laten komen. De heer Ozinga zei: „Het raakt ons op dit moment niet! Wij zitten eigenlijk nog veel beter dan op een vergelijkba re datum van het vorig jaar. We heb ben enkele duizenden leden meer". Wel gaf de heer Ozinga toe dat er in de kern van de zaak een gevaar zou kunnen schuilen, nl. dat de Evangeli sche Omroep in de toekomst zoveel van de NCRV zou afknabbelen dat de E.O. een c-omroep zou kunnen worden en de NCRV haar a-status verliezen. „Maar", aldus de heer Ozinga, „wij hebben helemaal niet het gevoel dat dit moment is aangebroken en dat men de NCRV ziet slinken of inkrimpen". Wel maande de voorzitter van de NCRV tot voorzichtigheid. Uitvoerig ging hij in op de taak van een christelijke omroepvereniging. De NCRV is wat haar doelstellingen en wat de methoden betreft om die doelstellin gen te verwezenlijken niet veranderd. Aan de andere kant is de NCRV een beetje „stoorzender" aan het worden, dat wil zeggen dat men programma's uitzendt of meningen verkondigt waar niet ieder lid helemaal achter staat. De heer Ozinga meende dat dit stoorzen derkarakter onmogelijk ooit vreemd zou mogen worden aan de NCRV. Sprekend over de financiële proble men van de omroep zei de heer Ozinga, dat de verhoging van de omroepbijdra gen geen gelijke tred houdt met de al gemene trend. Bovendien worden uit de omroepbijdragen volgens hem zaken gefinancierd, die in feite uit andere middelen betaald zouden moeten wor den. NCRV-directeur mr. A. H. van de Veen stelt in zijn inleiding op het jaar verslag, dat de godsdienstige program ma's van de NCRV relatief een lage waardering en een geringe belangstel ling hebben gehad. „Maar een positieve dan wel negatieve waardering geeft veelal niet in eerste instantie een indi catie van de kwaliteit van het program ma, maar een indicatie van de kij ker/luisteraar thuis en van zijn houding ten opzichte van het programma", aldus mr. Van de Veen. De NCRV-verenigingsraad heeft don derdag afscheid genomen van de 82-ja- rige heer D. Pereboom uit Ede, die 45 jaar deel heeft uitgemaakt van het al gemeen bestuur. De heer Pereboom werd bij bevordering benoemd tot of ficier in de Orde van Oranje Nassau. De versierselen werden hem opgespeld door burgemeester J. Slot van Ede. GRONINGEN Carel Briels gaat in opdracht van de Commerciële Club in Groningen een groots ppgezette mani festatie organiseren. Deze „Plesanterie 1971" zal van 19 tot en met 31 mei van het volgend jaar in de Martinihal in Groningen worden gehouden. De Commerciële Club wil hiermee haar vijfde lustrum nog meer in het openbaar vieren dan het derde, toen Wim Kan naar Groningen werd gehaald. UTRECHT „De jeugd gebruikt J J misschien vooral drugs omdat zij f J een ander genotmiddel wil dan de t i ouders. De reacties van het esta- blishment op het druggebruik zijn J meestal onredelijk heftig. Doordat men een betrekkelijk onschuldig j middel als hasjiesj als gevaarlijk af- t schildert, loopt men de kans dat de hasjiesj-rokende jeugd ook de waar- J schuwingen voor de risico's, welke J J zijn verbonden aan het gebruik van t opiaten en LSD van de hand' wijst als zijnde onzinnig". Deze opmerkingen maakt de Rot- J terdamse arts M. Kooyman in het t artikel „Is de druggebruiker een pa- tiënt?", dat is verschenen in De Zie- kenfondsgids. De heer Kooyman stelt dat nooit J enig verband is aangetoond tussen t druggebruik en crimineel gedrag. En de druggebruiker wordt behalve a'ls misdadiger ook nog afgeschilderd als verslaafde, als patiënt dus. „Evenmin als we kunnen zeggen t dat ieder die koffie, thee of alcohol gebruikt, aan dit dit gebruik ver- slaofd is, kunnen we dat van drugge- J bruikers zeggen. Pas wanneer iemand niet zonder groot psychisch onbehagen buiten het gebruik van bepaalde middelen kan, is er sprake van verslaving", al- J dus deze arts. hmu««n««unn»nn*n»n«n AMSTERDAM Prins Bernhard is verontrust over de vervuiling van de Amsterdamse grachten. In een persoon lijke brief aan burgemeester Samkal den heeft hij gevraagd om maatrege len. De Prins signaleerde de toestand waarin de grachten verkeren, tijdens het bezoek van de president van de Ivoorkust enkele weken geleden. Al ge durende de rondvaart die de president werd aangeboden liet prins Bernhard zich zorgelijk uit over de toestand van de grachten. DEN HAAG In de Duitse deelstaat Noordrijnland-Westfalen beginnen de schoolvakanties volgend jaar niet op 24 juni, maar op 1 juli. Dit om te voorko men dat de Nederlandse en Duitse va kantiegangers elkaar voor de wielen zullen rijden op de grote Duitse auto wegen. Een Nederlandse interdepartementale werkgroep heeft dit resultaat bereikt na besprekingen met de Duitse deskun digen op vakantiegebied. ADVERTENTIE Waarom zou u geld steken in een wel aardige systeemkamera die straks toch "HO" zegt tegen uw groeiend fototalent. Kies liever een kamera die er helemaal op gebouwd is om uit te groeien tot een werkelijk kompleet kamera-systeem. Dat is nu al mogelijk voor 569,— met de nieuwe Exakta RTL 1000 Exekta kamera's: beroemd van oudsher gebouwd op de toekomst! Enkele van de vele eigenschappen: 1/1000 tot 8 volle se- konden, 3 verwissel bare zoekersystemen, synchroomflitsen tot 1/125 sek., etc. etc. Orwo Foto N.V. - Postbus 127 - Hilversum (Van een onzer redacteuren) DEVENTER Het gemeentebe stuur van Deventer staat zeer kritisch tegenover het door het Diepenveense gemeentebestuur gepubliceerde „tegen- plan-Groenman/De Ranitz" dat ophef fing van Diepenveen wil voorkomen en aan de behoeften van het in ruimte nood verkerende Deventer tegemoet wil komen. Wethouder H. Timmer zei gisteren in een voorlopige reactie dat wat Diepen veen een „novum" noemt (het plan voor een nat industrieterrein aan de weste lijke zijde van de IJssel bij de E 8) in feite helemaal geen novum is. „Het plan voor zo'n industrieterrein geeft helemaal geen aanleiding tot wijziging in de stedebouwkundige structuur; we onderzoeken al geruime tijd de moge lijkheden voor dit industrieterrein op het grondgebied van de gemeente Voorst; dit terrein wordt een industrie gebied ten dienste van de Stedendrie hoek Apeldoorn - Deventer - Zutphen". „Daar komt nog bij dat de cijfers die Diepenveen geeft niet kloppen. Het rapport gaat uit van een Deventer van ca. 50.000 inwoners; we hebben er nu al 66.000. Samen met Comschate uitge breid tot 20.000 inwoners zou Deven ter in 2000 70.000 inwoners moeten tel len? Dat kan niet". De heer Timmer betwijfelt ook de mogelijkheden voor woningbouw op wat grotere schaal in de gemeente Voorst (bij Twello). „Daar verzet het provin ciaal bestuur van Gelderland zich te gen, we weten hoe Arnhem hierover denkt. Het is wat irreëel van Diepen veen om nu déze gedachte op tafel te leggen". Heel belangrijk vindt wethouder Timmer het bezwaar dat bij uitvoering van het Diepenveense plan de woning bouw ten behoeve van Deventer op nieuw aanzienlijk vertraagd zou wor den. „We zijn nu een jaar bezig met de voorbereiding van het plan-Steenbrug- ge; Diepenveen wil daar niet aan mede werken. Als het wetsontwerp-Beernink gauw komt en op vrij korte termijn door het parlement behandeld wordt en ook wij heel hard aan de realisering van dit plan blijven werken (zullen we zeker doen!) kunnen over ruim drie jaar (Steenbrugge) de eerste huizen klaar zijn. Zou het Diepenveense plan aanvaard worden dan zouden we daar nog drie jaar aan moeten toevoegen en zo'n achterstand (van dan ruim zes jaar) zou te groot worden", aldus wet houder Timmer. Burgemeester Th. Ph. Baron Mackay van Voorst kon ons nog geen commen taar leveren, omdat Voorst het plan van Diepenveen niet ontvangen heeft. AMSTERDAM De vermoorde oosterling, wiens in lakens en een deken ver pakte lijk verleden week vrijdag in het water van het IJ in Amsterdam werd gevonden blijkt de 21-jarige Singapore-Chinees Cheo Poh Chew te zijn. Zijn identiteit kon volgens de recherche dank zij de afdrukken van alle vingers na genoeg zeker worden vastgesteld. De groep ernstige delicten van de hoofdstede lijke centrale recherche werkte hierbij nauw samen met Interpol in Singapore, die zaterdag de vingerafdrukken en de gebitsformule van het slachtoffer per vliegtuig kreeg toegezonden. Uit getuigenverklaringen is gebleken, dat de man reeds een half jaar, moge lijk een jaar, illegaal in Nederland ver bleef. Hij zou geen vaste woon- of ver blijfplaats hebben gehad. Met behulp van een merkteken in de pantalon van het slachtoffer kon wor den vastgesteld, dat het kledingstuk door een kleermaker in Singapore was gemaakt. Koper was een man, van wie alleen bekend was dat zijn familie naam Chew luidde. Omdat deze naam onder Chinezen naar verhouding even vaak voorkomt als in Nederland de naam Jansen moest de recherche nog heel wat speurwerk verrichten, voordat zij achter de identiteit van de man was. De politie in Singapore verschafte de hoofdstedelijke recherche de gegevens van twintig Chinezen met de naam Chew, die ten tijde van de moord in Nederland verbleven. Met medewerking van de politie in een aantal daarvoor in aanmerking komende steden werd ge controleerd of Chinezen met deze naam daar verbleven of hadden gelogeerd. Ten slotte bleef een klein aantal Chews over, van wie niet kon worden achterhaald of zij nog in Nederland waren. Het resultaat van het onderzoek werd aan de politie in Singapore door gegeven, die aan de hand van haar dac- tyloscopische gegevens het slachtoffer kon identificeren. De recherche hoopt zo spoedig moge lijk foto's van het slachtoffer uit Sin gapore te ontvangen. Zij moeten als ba sis dienen voor het verdere onderzoek. De in Antwerpen aangehouden Chi nees, die in contact stond met de drie voortvluchtige verdachten, is inmiddels naar Amsterdams overgebracht. Zijn verhoor heeft nog niets opgeleverd. De immigratiedienst en de politie van Singapore zijn verzocht uit te zien naar drie Chinezen uit Singapore, die ervan worden verdacht in Amsterdam de moord te hebben gepleegd. ADVERTENTIE -met fraaie bussen gratis- vraag ze uw bakker AMSTERDAM De prestaties van zeven meisjes, die in Alkmaar, Den Haag, Rotterdam en Utrecht hebben deelgenomen aan de examens van het leerlingstelsel voor het slagersbedrijf staken bijzonder gunstig af bij die van hun mannelijke collega's. Drie meisjes kwamen als eerste en een kwam als tweede uit de bus. Aan de examens namen totaal 571 kandidaten deel. ADVERTENTIE ADVERTENTIE FRICO, KAAS MET EEN GROTE K OOSTVOORNE Donderdagmorgen is in 't Brielsemeer 'n begin gemaakt met het laten zinken van een deel van de pijpleiding Rotterdam-Antwerpen. De 31 stalen elementen, die ter verzwaring met beton zijn bekleed, hebben een to tale lengte van 460 meter en wegen 460.000 kilogram. De leiding wordt gelegd in opdracht van de Rotterdam-Antwerpen Pipe Line, waarin vier oliemaatschappijen zijn vertegenwoordigd: BP, Esso, Che vron en Fina. Behalve door het Brielse meer moet de leiding ook door het Har- telkanaal op Rozenburg en het Spui bij Oud-Beijerland worden gevoerd. Verwacht wordt dat de hele leiding eind van dit jaar gereed zal zijn. DEN HAAG Vijf van de zestig nu afgestudeerde studenten van de Hogere Hotelschool in Den Haag, gaan de pre sident van de Haagse rechtbank verzoe ken het bestuur van deze school te la ten schorsen en vervolgens ontslaan wegens wanbeleid. Hun actie, waaraan de overige leerlingen niet deelnemen, zou door een groot aantal docenten in direct worden gesteund. Tegen de vijf studenten, aan wie als gevolg van hun activiteiten de toegang tot de school werd ontzegd, werd giste ren proces-verbaal wegens lokaalvrede breuk opgemaakt, tijdens de uitreiking van de diploma's. Het vijftal wilde hierbij aanwezig zijn, ondanks de schriftelijke mededeling dat het diplo ma hen per aangetekende post zou wor den toegestuurd. Volgens de heer John Reeser, een van de rebellerende studenten, zijn de be zwaren tegen het bestuur onder meer gericht op: 1. de vele en onheuse ontslagen van een aantal docenten en van de directeur mr S. Bartlema. die pas na tussenkomst van de rechter, geen ontslag, maar „eervol ontslag" kreeg. 2 De reorganisatie van de leerplannen, die eenzijdig en onvoldoende werden voorbereid zonder de vereiste goedkeu ring van het ministerie. John Reeser cs zullen hun actie uitbreiden mej; een of ficieel protest tegen het proces-verba al wegens lokaalvredebreuk. AMSTERDAM In Artis hebben twee panda's het levenslicht aan schouwd, een geboorte die b(j alle die rentuinmensen overal ter wereld tot de vurigste wensen behoort, aldus de Ar- tispersdienst. In Artis is men bijzonder verheugd en ook een beetje trots hierover. Of de diertjes groot zullen komen moet worden afgewacht. In ieder geval worden ze nu door de moeder goed verzorgd wat in enkele voorgaande gevallen zowel in Artis als in andere dierentuinen nogal eens te wensen overliet. Tot 2 jaar gevangenisstraf en 300 mark boete is donderdag een 43-ja- rige kantooremployé uit Weiden (West- Duitsland) veroordeeld, die sinds 1961 ongeveer 225.000 mark heeft verduis terd. De veroordeelde, Rudolf Frey, was in dienst van een groothandel in bouwma terialen.

De Vallei | 1970 | | pagina 13