I^NSSEN OVER VANDAAG BGINNENDE TOUR Merckx zal wel winnenmaar minder inhalig blijken te zijn Marijke Schaar won prestigeduel Stöve van Betty Boeiende strijd Grote Prijs Amsterdam om van Agostini en Nieto favoriet voor dubbele overwinning RONDE VAN FRANKRIJK 1970 VAN26JUNIT0T19 JULI Taylor staat voor zwaar karwei tegen Rod Laver Karstens start niet in Tour Weer verlies waterpolo''er s Nieuws van de transfermarkt VEEL KLASSE WIMBLEDON De spanning op Wimbledon is nog steeds best te verdragen. Ook gisteren sudderde het toernooi zonder sen satie voort aan het eind van een zonnige dag. IN 'T VOORDEEL MET ÉÉN SET VERBORGEN NIET IN STAAT TOT DE ORDE M UITSLAGEN TOCH NIET SLECHT MINDER ZEKER VRIJDAG 26 JUNI I //J .«mint Individuele tijdrit Ploegentijdrit BERGPRIJS Bergpas t*kolegorie Bergpas 2*kotegorie Helling 3*kategorie LIMOGES Naar de rotsvaste overtui ging van Jan Janssen zal Eddy Merckx „een formidabele coureur, die je maar eens in de 25 jaar te genkomt" in de komende Tour min der inhalig blijken dan vorig jaar. Hij legt uit: „Na tuurlijk gaat Merckx winnen als hem niets overkomt, maar hij zal beslist een andere Tour rijden. Met meer spectaculaire uitschieters, maar minder overdreven. Hij beseft heel goed, dat hij anti-reclame maakt wanneer hij weer alle pakt wat er maar vte verdienen valt." v Merckx heeft, naar Janssen typeert, de Ronde van Frank rijk in 1969 sterk ge devalueerd. „Hij pakte die trui en toen was het gedaan. Op een gegeven mo ment had hij vijf, zes truien om zijn schouders en dan is het natuurlijk niet interessant meer. Hij ging zelfs meesprin ten voor een tweede of derde plaats, voor een groene trui, voor het bergklassement en noem maar op. Ik heb al gezien, dat hij in de Ronde van Italië anders koerste en daarom lijkt met mij, dat hij wijzer is geworden. Hij zal dit jaar wel proberen er de span ning zolang mogelijk in te houden. Dat is vooral ook in zijn ei gen belang". Meermalen is ge suggereerd, dat in deze Tour de han denwringende con currenten gezamen lijk zullen overgaan tot een machtige combine tegenover de Belgische groot meester. Janssen ge looft daar niet in. „Waar moet zo'n combine vandaan komen? Ik heb vorig jaar al geprobeerd om het zover te krijgen, maar het is me niet gelukt, kijk, één ding is zeker: wtf en dan bedoel ik alle renners, die er belang bij hebben Merckx te temmen gaan zeer agressief rijden. Dat wil zeggen: vanaf het begin houden we het tempo hoog. Als je de renners van Merckx namelijk de gelegenheid geeft het initiatief te nemen krijgen zij de kans zich steeds te herstellen. Je moet daarentegen die ploeg voortdurend la ten werken en dan heb je in elk geval de kans, dat ze op een gegeven ogenblik een grote klap krjjjgen, waarvan menig een kan profiteren. Hoe oordeelt Jan Janssen over de twee jonge Nederlanders Rini Wagt- mans en René Pijnen? Hij analyseert: „Pijnen heeft veel klasse, maar ik geloof niet dat hij veel doorzettingsvermogen heeft. Misschien probeert hij straks een rit te winnen, maar als het heel moeilijk wordt zal hij vermoedelijk zijn koffers pakken. Hij is heus wel in staat om een Tour uit te rijden, maar of hij daarvoor het karak ter heeft betwijfel ik sterk". „En wat Rini Wagtmans betreft: hij zit een beetje te sukkelen, hè? Hij heeft dit seizoen opgegeven in de Ron de van Luxemburg, de Dauphiné Libe- ré, hij geeft overal op. Dat is natuurlijk een slecht teken. Hij heeft daardoor betrekkelijk weinig gereden en cdat wreekt zich straks in de Tour, waar in die vlakke etappes in het begin meteen zo'n 45 kilometer per uur gemiddeld wordt gereden". Op de triomfale machtsgreep in de Tour van 1968 volgde er voor Jan Jans sen een teleurstellend seizoen. Rini Wagtmans, die hem vorig jaar klopte, moest eveneens een hevige terugslag Alleen de wangen van het Britse volk werden gekleurd door een nerveur blosje toen Roger Taylor nogal veel tijd nodig had om het verzet van de in ma rathonpartijen geschoolde Charley Pas- sarell te breken. Maar hij won tenslotte nog vrij gemakkelijk in drie sets. Twee geplaatste spelers werden na Okker en Koedes door de zijdeur afge voerd: De Zuidafrikaan Cliff Drys- dale (nr. 12) en de Joegoslaaf Vranu- lovic (6). Maar ook dat waren in feite geen verrassingen die het spreken voor langere tijd beletten. Drysdale, die werd vernederd door de Amerikaan Tom Gorman, heeft het hele jaar nog niet veel klaargemaakt en Vranulovic is door het plaatsingscomité sterk overgewaardeerd. Gisteren kwamen wel Betty Stöve en Marijke Schaar eindelijk aan de beurt. Hun prestigestrijd, waarin beide speel sters sterk begonnen maar waarin de kwaliteit geleidelijk aan minder werd, bracht Nederlands kampioene Marijke Schaar in de derde ronde: 62, 26, 9—7. Betty Stöve, beschikkend over een betere volley en een betere service en op het snelle gras eindelijk in het voor deel, strandde tenslotte op de grotere vastheid van haar blonde rivale. Vanaf de line bestookte Marijke Schaar haar avontuurlijker tegenstander met haar resolute forehands, aldus het twijfel achtige voorrecht verwervend in de derde ronde te mogen uitkomen tegen Biilie Jean King. Nederlands vierde vertegenwoordig ster in het dames-enkelspel, de blozen de Trudy Walhof, moest capituleren voor de stijlvolle Valerie Ziegenfuss: 46, 5—7. Trudy Walhof, nog steeds Nederlands veelzijdigste speelster, dwong het Amerikaanse talent met ge- valen, die net als hij linkshandig zijn, spanning. Desondanks slaagde ze er niet in een set te winnen. Het is jammer dat Roger Taylor (28) als Brits onderdaan gezegend met het vermogen orkanen van geestdrift te ontketenen rond Wimbledon's centre court, in de vierde ronde op de pijn bank zal worden gelegd door Rod Laver aelf. Want ook al is de pedante Australi sche meester niet zo erg gesteld op ri valen,d ie met als hij linkshandig zijn, het staat toch wel vast dat Taylor uit dit toernooi zal worden weggedrukt. En met hem verdwijnt er dan weer een figuur die op dit tot nu toe nogal saaie Wimbledon voor enige opwinding en dramatiek had kunnen zorgen. Roger Taylor, vroeger een vrolijke losbol, die op handen werd gedragen door de nationale tieners, maar ons zijn huwelijk met Francis Maclennan een vlijtige full-prof, had het tenslotte best een aardig eindje kunnen schop pen. Hij is sterk vooruitgegaan en in te genstelling tot zijn woelige verleden, toen hij met on-Britse hartstocht mijn werkers kon beledigen, blijft zijn emo tie nu verborgen achter een bijna sere ne professionele rust. Taylor, die in 1967 doordrong tot de halve finales, had zich dan ook wel iets van het 84e toernooi van Wimbledon voorgesteld. Moed puttend uit overwin ningen op Okker en Roche speelde hij zelfs met de brutale gedachte, dat hij dit jaar aansluiting zou kunnen krijgen met de wereldtop. „Toen ik de jongens eindelijk had verslagen", zo sprak hij, „was het net alsof ik door een geweldige mentale barrière was heengebroken. Zelfver trouwen is in deze sport het belangrijk ste. Het is vooral je mentale instelling die je naar de top moet brengen. Je moet op elke willekeurige dag je sterk ste spel kunnen spelen". Op dit Wimbledon heeft de Spaans- ogende Taylor echter niet kunnen be wijzen dat hij daartoe al in staat is. Hij bezorgde zijn landgenoten met een wat zwakke gezondheid in de eerste ronde bijna een hartinfarct door slechts op het nippertje te winnen van de Nieuw - zeelander Brian Fairlie en ook gisteren had hij grote moeite met Pasarell. Taylor was eenvoudig niet in staat om Pasarell uit Porto Rico, die gisteren de vaak dubieuze beslissingen van de lijnrechters mokkend probeerde te ver werken, meedogenloos over de kling te jagen. Zoals de echte grote jongens dat wél kunnen. Het Britse chauvinisme dat gisteren zo prachtig uit de knop schot had dan ook een zeer weldadige invloed kunnen hebben op de moedeloze sfeer die dit Wimbledon kenmerkt, maar Laver zal alle Britse hoop wel razendsnel de kop indrukken. Tot overmaat van ramp werd ook de frisse krullebol Mark Cox, eveneens deel uitmakend van het Britse tennis- rijk gisteren in een dynamische partij gelimideerd door Tony Roche. Een van de aangrijpendste ontmoe tingen van gisteren was echter het ont- hullnde treffen tussen Ashe en de Egyptenaar Ismael El Shafey. El Sha- fey, massief als een pyramide van «4» - ROGER TAYLOR: moeilijk karwei Cheops en sinds zijn tweevoudige over winning op Laver gekwalificeerd als een schitterend talent in opmars, werd op een nogal schokkende wijze tot de orde geroepen door de broodmagere Amerikaan. Volwassen mannen huilen niet. En er bleef de hulpeloos ronddwalende El Shafey weisig anders over dan a- chend wat morele steun en troost te zoeken bij het publiek, dat zich zijn droevig lot dan ook ernstig aantrok. In het herenduhbel kwamen Okker en Riessen uit de derde ronde door met 26, 64, 46, 62, 62 van de Ame rikanen Scott en Graebner te winnen. Derde ronde: Ashe (Vst) I. El Shafey (Eg) 6—3 6—1 26 60; Rosewall (Aus) Addison (Aus) 62 64 60; Ral ston (Vst) Loyo Mayo (Mex) 60 60 61; Gorman (Vst) Ulrich (Den) 46 61 62 6—2; Roche (Aus) Davidson (Aus) 97 63 75; Riessen (Vst) Mandarino (Bra) 46 75 75 61; Emerson (Aus) Bertram (Zaf) 810 60 63 61Carmichael (Aus) Vranulovic (J§1) 63 61 6—8 46 (Roe) Ryan (Zaf) 6—3 6—; 6—8 4—6 61; Laver (Ausz) McMillian (Zaf) 6—2 3—6 6—0 6—2; Taylor (Gbr) Pa sarell (Vst) 8—6 17—15 6—4; Hewitt (Zaf) Lutz (Vst) X—6 5—7 7—5 9—7 63; Smith (Vst) Orantes (Spa) 46 68 86 63. Dames-enkelspel, tweede ronde: Billie Jean King (Vst) Bonicelli (Peru) 6—2 61, Pericoli (Ita) Ernerst (GBr) 64 7—5, Grubb (Vst) Teeguarden (Vst) 4—6 86 6—1, Casals (Vst) Overgon (Vst) 63 61, Heldman (Vst) Gamos (Aus) 64 62, Valerie Ziegenfuss (VS) Trudy Walhof 64 75, Marijke Schaar Betty Stöve 62 36 97, Shaw (GBr) Hunt (Aus) 6—4 6—2, Niessen Arias (Argz 63 60. Derde ronde: Wade (Bbr) Bartko- wicz (Vst) Y—-1 64, Court (Aus) Guzman (ECU) t—0 6—1. LIMOGES De Nederlandse wiel renner Gerben Karsten zal niet deel nemen aan de 57e ronde van Frankrijk. Ook de Belgische ex-wereldduurrecord- houder Ferdinand Bracke, eveneens lid van Peugeot, zal niet starten. De Neder lander en de Belg worden vervangen door de Fransen Martellozzo en Theve- net. verwerken. Is dat het lot van een suc cesrijke Tourrenner? Janssen: „Beide gevallen staan na tuurlijk apart. Om met Wagtmans te beginnen, hoewel ik daar eerlijk niet te diep op wil ingaan. Er is door allerlei mensen een soort rivaliteit Janssen- Wagtmans gekweekt, terwijl ik altijd maar zeg: vecht het op een sportieve manier uit. Maar ik wil er toch wel iets over kwijt. Ploegleider Ton Vissers, be lust op publiciteit heeft Wagtmans vo rig jaar een beetje opgezweept. En daar is die jongen beslist de dupe van gewor den. En wat mezelf be treft: nadat ik de Tour had gewonnen heb ik in korte tijd zeker wel vijftig criteria gereden. Er viel tenslotte goed te verdienen, maar achteraf gezien is dat toch niet zo ver standig geweest. Janssen werd tiende, op 52 minuten en 56 seconden van triomtater Merckx. „Die klassering is op zichzelf natuur lijk niet zo slecht. Tien jaar tevoren zou zo'n prestatie in Nederland geweldig zijn ontvangen, maar de mensen zijn misschien een beetje verwend. Maar ja, voor Jan Janssen is een tiende plaats een slechte prestatie, mag ik wel zeg gen". Zo voel ik het ook wel aan. Janssen, pratend over zichzelf. „Ik heb tot nu toe geen grote uitsla gen gemaakt, maar ik ben toch dik te vreden. Vaak zat ik toch vanvoren in grote wedstrijden en zeg nou eens eer lijk: welke Nederlandse prof heeft be tere prestaties geleverd dan ik in dit seizoen? Ik heb geen anderen gezien, hoor. Ik heb de moraal weer, zoals wjj dat zeggen. Ik heb zin in de Tour en dat is heel wat waard. Vorig jaar ging ik ernaar toe met het idee: wat moet dat worden? Dan kun je eigenljk beter thuis blijven." Jan Janssen, groot geworden door zijn onbreekbare wilskracht, behoort nog tot de elite-groep, maar hij heeft hoogstwaarschijnljk ingeboet aan macht. „Dat klopt wel," geeft hij aarzelend toe. „Ik doe het nu iets rustiger aan, omdat ik wel zie, dat ik het hele grote werk niet meer aankan. Maar waarom zou ik nog grote risico's lopen. Waarom zou ik gedurfde dingen doen in de sprint, zoals vroeger? Dat zou onver antwoord zjjn en ik hoef het ook niet meer te doen." Zijn Spaanse ploegmakker Luis Oca- na (24), winnaar in de Ronde van Span je, is dit jaar doorgebroken. Heeft dat consequenties voor Janssen de kopman? Ocana ontlast mij eigenlijk ook wel zogeheten beschermende renners, g ocana ontlast mij eingelijk ook wel een beetje. In mijn ploeg moest het al tijd van Janssen komen, want ik was de kopman. Nu kan ik af en toe eln rustig dagje nemen, want dan kan Ocana mis schien wat spectaculair werk doen. Ik start met het doel om één of twee etappes te winnen en heel graag zou ik een paar dagen in de gele trui rijden. Je weet natuurlijk nooit wat er met Merckx gebeurt, maar eei. overwin ning zie ik er voor mij niet in. Laat ik je dit vertellen. Maurice de Muer, mijn ploegleider, zei tegen me: „Jan, als het een beetje meezit zie ik je in de Tour wel bij de eerste drie eindigen. En toen stond ik eigenlijk niet eens raar te kij ken". sport AMSTERDAM Donderdagavond werden in het Olympisch stadion wie lerwedstrijden gehouden voor sprinters en stayers om de Grote Prijs van Am sterdam. In de stayerswedstrijd voor amateurs over dertig kilometer leek de Neder landse kampioen Cees Stam naar een zeer gemakkelijke zege te rijden. Reeds na zestien van de zestig ronden had hij zes van de neg engestarte renners ge dubbeld. Alleen wereldkampioen Bert Boom en de slim rijdende Rudolf Po- desch hadden Stam tot dan toe nog kunnen weerstaan. De eerste aanval, die de Nederlandse kampioen op Boom inzette werd afgeslagen, maar later bleek de wereldkampioen toch niet be stand tegen het geweld van de Zaan- kanter. Deze wilde echter teveel, het gehele veld dubbelen, en had hiermee zijn krachten overschat. Kort voor het einde kreeg hij hiervoor door de Duit ser Podesch de rekening gepresenteerd. Met nog zes ronden te rijden zette deze de aanval in, die Stam vier ronden later noodlottig werd. Een uitstekende race reed de jeugdige Jo Rijnink, die als derde met slechts één ronde achter stand eindigde. De Grote Sprintersprijs van Amster dam heeft een verrassende zege opgele verd voor de Itaiiaan Antoni Damiano. De wedstrijd eindigde in zoverre ver rassend, omdat Damiano zich slechts via een herkansing had kunnen kwali ficeren. In de serie was hij op overtui gende wijze geklopt door een zeer sterk rijdende Van Lancker, die deze kracht toer echter later niet kon herhalen. Bij zonder teleurstellend was het optrfden van Gaiardoni. In de herkansing reed onze landgenoot Leijn Loevesijn fu rieus. Hij had al in de series afgere- ASSEN Giacomo Agostini, de su persnelle motorrenner met het uiterlijk van een filmheld, en de tengere Span jaard Angel Nieto zijn na de tweede trainingsdag de duidelijke favorieten voor een d*ubbele zege in de Asser TT. De Italiaanse MV-Agusta-rijder, zes voudig wereldkampioen, is opnieuw in beide zware klassen oppermachtig. De Derbi van Nieto toonde zich voorts de snelste machine in de 50- en 125 cc- klasse. Opmerkelijk zijn vooral de verrich tingen van Agostini, die dit seizoen nog geen nederlaag leed in een Grand Prix-race. De felle wind maakte dat donderdag op het circuit van Drente in vrijwel alle klassen de trainingsrecords niet dichter dan op ten hoogste tien se conden werden benaderd. De wind scheen Agostini niet te deren. Hij stuurde in de 350 cc-klasse zijn brullen de drie-cilinder MV in drie minuten en 10.6 seconden rond het 7707 meter lange circuit en bleef daardoor slechts zes tiende van een seconde boven het re cord dat de Brit Mike Hailwood in 1966 had gevestigd. Ook in Assen zijn Agostini's concur renten eigenlijk al verslagen voordat de races in de 350 cc-klasse en bij de kwartliters gereden zijn. De pech is in feite zijn enige tegenstander. Minder zeker is de nabije toekomst voor Angel Nieto, die vorig jaar juist maakte dat Aalt Toersen niet Neder lands eerste wereldkampioen motorren- nen werd. De overmacht van de Derbi- renstal is in de 50 cc-klasse vrijwel ze ker groot genoeg voor een zege van de Spaanse machine. Aanmerkelijk zwaar der is de tegenstand bij de 125 cc-moto- ren. De Duitser Dieter Braun, eerste in d ecompetitie om de wereldtitel, heeft in Assen nog niet kunnen imponeren. We reldkampioen Dave Simmonds, die het gehele seizoen door het noodlot werd achtervolgd, heeft zich in de training onder de snelsten kunnen rangschikken. Hij is 2 1/2 seconde langzamer dan Nie to. Iets dat in het Derbi-kamp met wei nig vreugde werd vastgesteld. Cees van Dongen, eervolle derde op de trainings ranglijst, verrastte door in de morgen uren de snelste ronde op zijn naam te brengen. De Rotterdammer kon echter niet voorkomen dat Nieto en Simmonds op hun superieure machines in de mid dag hun tijden aanmerkelijk scherper stelden. kend met Simes en Borchetti, doch stuitte daarna op de latere winnaar, Damiano. In de herkansing trad Loeve sijn toen aan tegen drie Italianen: Gaiaroni, Turini en Borschetti, Hij toonde zich niet alleen strijdlustig, maar gaf bovendien blijk van een uit stekend koersinzicht, waardoor hij toch nog de eindstrijd bereikte. Daarin ech ter moest hij 't afleggen tegen de meer geroutineerde Damiano en de Belg Van Lancker. Piet de Wit heeft op schitterende wijze na een zeer levendige koers de Grote Stayersprijs 1970 (over 60 km voorsprong Jgewonnen. De eerste helft van deze race verliep tamelijk vlak. De Wit, die vrij spoedig na het begin naar de kop was gereden, leek op een ge makkelijke zege af te stormen. De toe stand werd echter snel gewijzigd toen de Belg Proost, opgedreven door zijn landgenoot Verschueren, met nog 44 ronden te rijden de eerste serieuze aan val op De Wit inzette. Vier ronden lang duurde dit gevecht, waarin De Wit even het hoofd leek te moeten buigen voor Verschueren en de Duitser Rudolf, die gretig profijt probeerden te trekken van de krachtsinspanning die de Neder landse kampioen zich had moeten ge troosten. De zwakte van De Wit was echter maar tijdelijk en twintig kilome ter voor het einde van de race was het weer zijn beurt om aan te vallen. Eens te meer kon het 3500-koppige publiek ronden lang genieten van het duel tus sen deze drie sterke mannen. Nu moest tenslotte Proost terug, maar zoveel macht had deze Belg nog, dat hij met nog acht ronden te rijden weer naar De Wit toe sprong. Zelfs zo fel was zijn aanval, dat Piet de Wit slechts met de grootst mogelijke moeite en niet meer dan vijftig meter voorsprong over de finish ging. SCHWARZHEIDE. Het Nederland se waterpolo-zevental heeft nog geen succes gehad in het internationale toer nooi in het Oostduitse Schwarzheide. Toonden de Russen zich met de niet mis te verstane uitslag van 62 de sterksten, Oost-Duitsland bleef met 43 eveneens aan de winnende kant. In het duel met Rusland bleek het wegvallen van drie routiniers voor Ne derland een te grote handicap. Toch konden de Russen pas in de laatste pe riode definitief doorstoten. De tussen standen waren: 01, 11, 12 en 02 De tussenstanden tegen O.-Duitsland 2—3, 0—1, 1—0 en 0—0. EINDHOVEN PSV heeft zich don derdag weer actief getoond op de transfermarkt. Het bestuur van de Eindhovense eredivisieclub bereikt overeenstemming met MVV over de te rugkeer van spitsspeler Nico Mares (29) naar Maastricht. Voorts trok PSV de 17-jarige André van Gerven aan als reservedoelman. Van Gerven, die in Valkenswaard werd geboren, kwam uit voor Hamont-Lo in de eerste Belgische provinciale afde ling. Ook Standaard Luik had belang stelling voor hem. De manager van PSV, Van Gelder, verklaarde, „Van Gerven heeft een eenjarig contract ge tekend. Tot zo lang blijft hij bij ons in opleiding. Na dat jaar zullen we op nieuw een beslissing over hem nemen". PAPENDRECHT Het Nederlandse zondag amateurelftal heeft donderdag in Papendrecht gelijk gespeeld (11) tegen Saarland. Bij de rust leidden de Duitsers met 01. Scoreverloop: 6. P. Smidt 01, 2. Leissen 11; toeschouwers 1000, scheidsrechter: De Bruin. Sinas ADVERTENTIE bekertjes of driekantjes voor

De Vallei | 1970 | | pagina 15