Veenendaals dagblad Vakantieleger start vanavond Buiten Roolvink; spoed met verhoging minimumloon Dreigende taal van Nasser Rare schutter Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei w Het einde van de Esro-1 Cambodja mobiliseert Statenlid in Limburg meent: ZES TON VOOR AMBTS WONING BURGEMEESTER IS TE VEEL OPNIEUW WARM ULTIMATUM BIJ SPANDON MAN KOMT OM IN MACHINE zingende dolfijnen... Kamer zal vakantiewellicht onderbreken voor debat Oorlog in Golan-heuvels Ook de Kamer wil trimmen AUTOBAAN Pravda-man moet uit Amerika Witgatje j EINDHOVEN De Boerenleenbanken en de Raiffeisen- banken met santen ongeveer drieduizend kantoren, gaan hun invloed op de reismarkt sterk uitbreiden. In Winterswijk SLAG SPANNING MOTIE DOLFINARIUM VTB N.V. Vrij veel zon voor redact*® er\ admmiateah®. i Bwr^fdiaan 28, Veenendaal, 08385-10650 (adm), 10757 en fredA Giro 1321600. i nummers 0,25; Abonnement ffepM-p**. <85 p.m.» 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,De Vallei' opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. V4MJDAG 26 JUNI 1970 - 4<e JAARGANG no. I46 VANDAAG de grote dag. Tiendui zenden Nederlanders staan met één been in de grote vakantie. Velen ver- trtfeken vanavond al. nog meer volgen dit weekeinde. De wegen zullen dus («edelijk) vol zijn en daar komen niet alleen vakantiegangers mee te zitten, maar ook de thuisblijvers. «Mijdt de Duitse autobanen in de nacht van zondag op maandag. Dan komt het vrachtverkeer, dat in het weekeinde een rijverbod heeft, hier weer op gang en hoe!" De heer J. D. Plaisier, chef van de centrale toeristische diensten van de ANWB raadt Nederlandse vakantiegan gers, die op doorreis zijn naar het zui den, dan ook aan vóór zondagavond tien uur uit Duitsland te zijn of tegen die tijd ergens te gaan overnachten. Overdag verwacht hij dit weekeinde weinig drukte op de Nederlandse en Duitse autowegen. Een uitzondering op de regel vormt volgens hem de autobaan tussen Keu- len-Frankfurt en Neurenberg, waar het morgen tussen 10 en 14 uur wel eens behoorlijk druk zou kunnen worden. ..Dat komt doordat in de deelstaten Bremen en Nedersaksen de scholen aan het eind van deze week dicht gaan". Het lijkt hem verder raadzaam om München dit jaar zorgvuldig uit de weg te gaan. „Er wordt daar gebouwd en gebroken om akelig van te worden. Het is vooral in de spitsuren door al die omleggingen een heksenketel." Hoewel er ook zeer veel Nederlandse scholen aan het eind van deze week dicht gaan, zal de drukte op de Neder landse wegen volgens hem wel meeval len dit weekeinde. Dat neemt niet weg dat mensen die niet met vakantie gaan en er toch op uit willen de hoofdaders beter kunnen mijden. Hij vreest dat het druk gaat worden in de omgeving van Assen waar morgen de TT wordt gehouden. „Er ko men zo'n 150 duizend mensen kijken." WASHINTON Boris Orekhof, cor respondent in de VS van het Russische blad „Pravda" is verzocht het land voor 1 juli te verlaten. Dit maakte een woordvoerder van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken don derdagavond bekend. Volgens de Amerikaanse autoriteiten, zou Orekhof bepaalde beperkingen die ten aanzien van zijn bewegingsvrijheid in de VS golden, hebben geschonden. Hij zou zich voorts hebben schuldig ge maakt aan „activiteiten die geen ver band houden met zijn journalistieke ar beid". De werkelijke reden voor de maatre gel tegen de Rus is echter het feit, dat de Sovjet-Unie onlangs geweigerd heeft de verblijfsvergunning te verlen gen van Stanley Cloud, correspondent in Moskou van het Amerikaanse tijd schrift „Time". Cloud moest Rusland verlaten nadat in „Time" een artikel van zijn hand verschenen was over partijleider Breznjef. m Uie op een zomerse dag langs de vijvers en de bloeiende bor ders van het Jachtslot op ,,de Hoge Veluwewandelt en daarbij oog en oor goed de kost geeft, zal wellicht met een gezelschapje witgatjes worden geconfronteerd, figuurtjes van fijne distinctie, die ongeveer het formaat van een zanglijster be zitten. Onder het opvliegen van de oever hebt ge misschien nog tijd gehad de opvallend donkere rug, de zwarte ondervleugels en de ermee sterk contrasterende blankverige stuit in u op te nemen. Het zwart- gebandeerde staarteinde zal u meestal ontsnappen, want deze vo- geitjes schieten pijlsnel voort. In I het metaalachtige fluitgeluid „Huï- titit Huï-titit", dat het witgatje j haast altoos onder 't opvliegen uit- stoot, alsmede in de typische plaats j van oponthoud vindt ge verdere aanwijzingende rustige visser dit kan daar tegenwoordig heeft j wellicht de beste kans. We mogen aannemen, dat deze ruitertjes, wan neer we hen van voor- tot midzo mer aantreffen, overzomeraars zijn en dat ze in juli alweer op de trek naar sub-tropische gebieden ver keren; zien we hen aan het genoem de Veentjeswater of een Veluws stuifzandven, dan komen ze reeds van hun palaearctische vaderland, waar ze in dood-eenzame verlaten heid over moerassige wouden tot de taiga van de poolcirkel toe nes telen. In den vreemde vertoeven deze langpootjes veel langer dan 1 thuis, want de feitelijke poolzomer duurt slechts luttele weken. Gaarne reizen ze van plasjes tot kolkjes en l dat ze niet zelden als een zang vogel op tak of hek kunnen zitten, verraadt, dat ze eigenlijk van ori gine bosbewoners zijn. Nu de tuin- fluiter na de zomerzonnewende-dag (St. Jan) minder druk gaat zingen en ook van menig genoot lied en loktoon verslappen, is het aardig in de vakantie eens naar andere gasten die van de stille water tjes uit te kijken. 26 juni 1970 A. B. Wigman l De banken vergroten invloed op reismarkt Nadat zij vorig jaar begonnen met de verkoop van Hotelplanreizen gaan dc banken nu binnenkort met het reisbureau Centouri in Haarlem, of een ne venorganisatie daarvan, in zee. Centouri is eigendom van Vroom en Dreesmann. Dit betekent dat er over de hoofden van de reisbureaus heen een verbinding tot stand komt tussen een groot warenhuis en twee bankinstellingen. Vrijdags- en zondagsavonds ontwik kelt zich dit beeld de hele zomer door aan onze grensposten. Nu echter van daag tienduizenden Nederlanders met één been in hun vakantie staan, zal het aan onze grenzen ongetwijfeld nog voller zijn. Centouri behoort tot de grootste reisor ganisaties in ons land. Zij staat op het punt zich verder te versterken. Sunliner Holland nv in Heemstede dat indertijd werd opgekocht door de Verenigde Ne derlandse Uitgeversbedrijven nv in Aerdenhout wordt daarvoor aangetrok ken. Mr. P. H. C. M. van Campen, alge meen directeur van de Cöperatieve Centrale Boerenleenbank, wilde ont kennen noch bevestigen dat er een sa menwerking met Centouri (en dus met Vroom en Dreesmann) op til is. Wel zei hij dat het altijd de bedoeling is geweest zeker na de inschakeling van de Raiffeisenbanken om naast Hotelplan nog een tweede reisorganisa tie in te schakelen. De heer D. Noordhoek Hegt, directeur van Hotelplan nv in Den Haag zei ons dat hij inderdaad gelooft in een schaal vergroting als het gaat om de verkoop van geheel verzorgde reizen. „Het is onhoudbaar dat deze ontwikkeling door één reisbureau kan worden opgevangen, maar in hoeverre de Boerenleenbanken en wij 't eens zijn over het tijdstip waarop een tweede reisbureau moet worden ingeschakeld is de vraag". DEN HAAG De „Esro 1" kunst maan, die in oktober 1968 in Californië werd gelanceerd zal na 9250 omwente lingen om de aarde te hebben gemaakt vrijdag 26 juni tussen zes uur 's mor gens en vier uur 's middags in de dampkring komen en verbranden. Alle systemen aan boord van de kunstmaan werken nog. Van de acht wetenschappelijke experimentenpro- gramma's die in de kunstmaan werden ingebouwd in het ruimtevaartcentrum in Noordwijk, werken er nog vijf in optima forma. TILBURG De ondernemingsraad van de Tilburgse wollenstoffenfabriek André van Spaendonck, die aan de rand van de ondergang staat, wil opening van zaken. Zij heeft, naar aanleiding van het mislukken van de fusiebesprekingen met het textielbedrijf Van Dooren en Dams, de directeur de heer Charles van Spaendonck en de mede-aandeelhouder, de heer Theo Dreesmann een ultima tum gesteld. Vóór vanmiddag 2 uur wenst men op dc hoogte te worden gesteld van het resul taat van besprekingen met de Amro- bank (geldschieters) en Dains en v. Dooren. In de loop van gisteren ontlaadde de spanning, waaronder de werknemers van Van Spaendonck de laatste tijd hebben moeten werken, zich in een aantal wilde acties, waardoor de pro- duktie kwam stil te liggen. Op aandringen van de afdelingschefs werd het werk op een aantal afdelin gen hervat. Algemeen wordt er heden een „dolle vrijdag" verwacht. Een groot aantal ar beiders heeft gedreigd met ernstige on geregeldheden als de voorgestelde af vloeiingsregeling niet aan hun eisen voldoet. Het overleg tussen de vakorganisaties en de directie is nog in volle gang. PHNOM PENH Het Cambodjaanse staatshoofd Sjeng Heng heeft op ver zoek van de minister van Defensie, de algemene mobilisatie afgekondigd waarbij alle burgers tussen de 18 en 60 jaar. mannen zowel als vrouwen, zullen worden ingeschakeld bij de verdedi ging. In het decreet staat dat iedereen binnen de genoemde leeftijdsgrenzen hetzij militaire dienstplicht, hetzjj op andere wijze dienst zal moeten doen in het nationaal belang. Bovendien zullen alle noodzakelijke economische hulp bronnen nu ten dienste van de natie staan. De afkondiging van de algemene mo bilisatie komt enkele dagen voordat president Nixon alle Amerikaanse troe pen uit Cambodja volgens zdjn verkla ringen, zal hebben teruggetrokken uit Cambodja (30 juni). De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, William Rogers, zei donderdag op een persconferentie in Washington, dat de Amerikaanse lucht macht. geen gevechtsopdrachten in Cambodja uitvoert ter ondersteuning van Cambodjaanse troepen. De Ameri kaanse luchtmachtpolitiek bestaat uit het bombarderen van vijandelijke be- voorradings- en communicatiekanalen in Cambodja en dit had nu en dan tot gevolg dat het tevens een ondersteuning van de Cambodjaanse troepen in het gebied betekende. Het voornaamste doel blijft, de bescherming van de Ameri kaanse troepen in Zuid-Viëtnam, aldus Rogers. Noordviëtnamese troepen zijn van daag een grote Cambodjaanse basis, 45 km ten noordwesten van Phnom Penh, binnengedrongen. De gechten woeden nog steeds. De Thaise premier veldmaarschalk Thanom Kittikatsjom heeft in het La gerhuis verklaard dat Thailand ,,zo no dig" zijn leger naar Cambodja zou stu ren. Hij voegde hieraan toe dat dit op dit ogenblik nog niet nodig is. DEN HAAG De kans is groot dat de Tweede Kamer begin augustus h«t reces zal onderbreken voor een debat over de minimumlonen. Minister Roolvink (Sociale Zaken) deed daartoe gisteren zelf de suggestie tij dens de interpellatie van de socialist mr. Van Lier. Hij vond een willig oor bij de socia listische fractievoorzitter drs. Den Uyl, die op zijn beurt van de woordvoorster van de regeringspartijen, de ar mej. Van Leeuwen, wilde weten of zij ook bereid was van vakantie terug te ko men. „Op de ARP kunt u rekenen" ant woordde de ar-fractieleider mr. Bies heuvel. Mr. Van Lier vroeg de minister om 't minimumloon op 1 juuli a.s. tot ten minste 160 gulden per week te verho gen. De minister wil tot 154 gulden gaan. Nu is dat minimumloon 145.80 gulden. Mr. Van Lier herinnerde aan het SER-advies van 19 juni jl. Daaruit bleek dat de meerderheid van de Ser voor een extra verhoging op 1 juli is, al is die meerderheid verdeeld over de vraag hoeveel meer er extra moet wor den gegeven. Volgens mr. Van Lier zou de minister de extra verhoging kunnen toestaan DAMASCUS President Nasser van Egypte heeft op een massabijeenkomst in de Libische stad Benghazi gezegd, dat het Egyptische leger „zijn periode van voorbereiding en opleiding voltooid heeft". Zodra zich een geschikte gelegenheid voordoet zal het leger opdracht krijgen het Suez-Kanaal over te steken en „geen macht Ier wereld" kan dat ver hinderen, zo zei hij. Ook onthulde de president, dat Egyp te binnenkort „honderden nieuwe vlieg tuigen van de Sovjet-Unie" zal ontvan gen ter neutralisering van het lucht- overwicht van Israël. In het Suez-Kanaal gebied wordt voor de strijdkrachten een volledig Dit is de ambts woning van Weerts nieuwe bur gemeester F. Breekpot. Voor zes ton moest er aan vertimmerd worden. WEERT Het Provinciale Statenlid, dr. H. Waltmans, heeft Gedeputeerde Staten van Limburg gevraagd of het toelaatbaar is dat de gemeente Weert een bedrag van bijna zeshonderddui- MAASTRICHT De Kerkraadse poiitie heeft de 27-jarige grondwerker M. D. gearresteerd die tientallen flat bewoners in gevaar bracht door zijn schietoefeningen met een flobertge weer. Sinds het eind van vorige week vlogen büna dagelijks kogels door de ruiten van een flatgebouw aan de Zonstraat. Dank zij de hulp van het gerechte lijk laboratorium in Den Haag kon de politie de baan van de projectielen nauwkeurig vaststellen. De politie kwam uit bij het huis van de grond werker, die een flobertgeweer met te lescoopvizier bleek te hebben. Zijn ijskast was volgestouwd met gestroopte konijnen. Hij verklaarde het telescoopvizier van zijn geweer te hebben ingesteld door op een veraf gelegen televisie-antenne te mikken. De afgedwaalde kogels verbrijzelden echter driehonderd meter verder de ruiten van de flat. zend gulden heeft besteed om dc nieuw benoemde burgemeester F. Breekpot van Weert een riante ambtswoning te bezorgen. Het riante, maar vrij bouwvallige huis, werd gekocht voor 160.000 gulden. Aanvankelijk verwachtten de wet houders dat 75.000 gulden toereikend zouden zijn om het pand bewoonbaar te maken. Later bleek echter dat de verbouwing twee honderdduizend gulden meer ging kosten. Veranderin gen aan een bijgebouw kwamen de gemeente nog op 160.000 gulden te staan. De boze raad verleende het aanvullende krediet, met de opmerking dat men de wethouders wel wilde vergeven, maar dat de misrekening nooit verge ten zou worden. Burgemeester F. Brekpot is voorlopig buiten schot gebleven. Hij is de vori ge week voor een operatie in het zie kenhuis opgenomen. WINTERSWIJK Personeelsleden van de Dierlijke Afvalverwerkingsin dustrie (destructiebedrijf) aan de Wooldseweg deden gisteren in alle vroegte een lugubere vondst. Op een bepaald moment werd de medewerker de 34-jarige A. H. J. Geerdink vermits, zodat een onderzoek werd ingesteld. Al spoedig bleek, dat de man op een nog onverklaarbare wijze in een verwer kingsmachine was geraakt. Het slacht offer werd in deze machine geheel verbrijzeld. Dc arbeidsinspectie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeval. De heer Geerdink was ongehuwd. nieuw luchtverdedigingsstelsel opge bouwd, aldus de president. De Sovjet-Unie legt in Egypte een stelsel van luchtafweer-bases met de moderne Sam-2 raketten aan, maar het is niet bekend, dat deze bases ook langs het kanaal zelf verrijzen. Smalend zei Nasser over het jongste Amerikaanse vredesplan, dat zijn land elk plan verwerpt waarin niet wordt voorzien in de terugtrekking van de Is raëli's uit alle bezette gebieden, met in begrip van de bezette Syrische Golan- hoogvlakte. Terwijl de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken William Rogers de nieuwe Amerikaanse vredesinitiatieven voor het Midden-Oosten bekendmaakte, woedde in de heuvels van Golan een zware Israëlisch-Syrische veld- en luchtslag, bestookten Israëlische vlieg tuigen Syrische militaire kampementen bij Damascus, velen Egyptische vlieg tuigen de gehele dag doelen aan aan het Israëlische front en werd een Israëli sche luchtaanval op Jordanië uitge voerd na een beschieting van Jordaans gebied op Israël. De zwaarste gevechten werden gele verd aan het Syrisch-Israëlische front, waar gedurende minstens zeven en een half uur een veld- en luchtslag werd uitgevochten. Volgens Syrische medede lingen zijn hierbij drie Israëlische vliegtuigen neergeschoten en 45 Israë liërs gedood of gewond. Damascus geeft toe dat aan eigen zijde 34 soldaten, onder wie vijf officieren, sneuvelden en 63 gewond raakten. De berichten uit Tel Aviv maken melding van de bombardering van Sy rische legerkampen aan de buitenwij ken van Damascus. Israël meldt het neerschieten van een Syrische Mig-21. De gehele dag vochten Israëlische en Sy rische tanks en artillerie hun slag uit in de heuvels van Golan. Volgens Israëlische militaire kringen was de tank-eenheid die woensdag van uit Syrië in de door Israël bezette heu vels trachtte door te dringen, zelfs sterker dan die welke de Syriërs in de junioorlog van 1967 in het gebied inzet ten. Waarnemers menen dat Syrië met de actie wellicht de Israëlische druk op het Egyptische front wil doen afne men. In Jordanië nam de spanning donder dag weer toe, na berichten uit goed in gelichte bron, volgens welke woensdag avond bij een schietpartij in Aman tussen Paletijnen en de Jordaanse „speciale strijdkrachten" twee gewon den zouden zijn gevallen. Dat er op nieuw een crisissfeer heerst wordt op gemaakt uit het feit, dat verscheidene hoge Jordaanse officieren hun gezin nen naar Damascus of Beiroet hebben gezonden. Amerikaanse regeringsfunctionaris sen zeggen, dat de regering heeft beslo ten meer straalvliegtuigen aan Israël te leveren. De details over deze beslissing worden echter zorgvuldig geheim ge houden. Israëlische vliegtuigen hebben ook vanmorgen Syrische militaire bases in de omgeving van Damascus getroffen. De Israëlische militaire woordvoerder heeft de luchtbombardementen een vergelding genoemd' voor „syrische agressie-daden". Een Douglas DC8V VAN Alitalia, die een vlucht van Teheran naar Beiroet maakte, is hedenmorgen boven Syrisch grondgebied door een luchtdoelgranaat getroffen. Het vliegtuig is echter veilig geland op de luchthaven van Beiroet. zonder eerst de minimum loon wet te veranderen. Minister Roolvink wilde over de ver hoging zelf niet praten. Zolang de mi nisterraad, de Raad van State en de Kamer zich niet over het advies hadden uitgesproken vond hij het een doorkrui sing van goed overleg en van de par lementaire spelregels om nu al op een onderdeel van dat advies vooruit te grijpen. Hij was bereid om aan de wijziging van het wetsontwerp te gaan werken. Als het wetsontwerp de Kamer tijdens het reces bereikt zal hij zijn vakantie afbreken en met de Kamer zonder schriftelijke voorbereiding in debat gaan. Mr. Van Lier diende daarop een mo tie m om het wettelijk minimumloon op 1 juli tot tenminste 160 gulden per week te verhogen. Deze motie noemde mejuffrouw Van Leeuwen namens de regeringsfracties misplaatst. De Kamer moet eerst beschikken over het volledi ge Ser-advies om een oordeel te vellen. Dat betekent echter niet dat de rege ringspartijen nu al bij voorbaat tegen de inhoud van de motie zouden zijn, aldus mejuffrouw Van Leeuwen. De motie van mr. Van Lier werd daarna verworpen. Zij kreeg alleen de steun van de fracties van de PvdA, de PPR, CPN, PSP en D'66. ADVERTENTIE ...in het dolfinarium Harderwijk In het grootste overdekte Dolfijnensta dion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma.Tijden: 10.00, 11.30, 13.00,14.30,16.00 en 17.30 uur (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN RONDVAART VELUWESTRAND Tel. 03410 - 6041. DEN HAAG De Tweede Kamer Is van plan een lokaal in te richten waar de volksvertegenwoordigers kunnen trimmen. Om zich verder op te frissen moet er ook een aantal douches komen. Deze plannen komen dinsdag aan de orde als de Tweede Kamer de raming opstelt voor haar begroting. 9 (Van onze weerkundige medewerker) De temperatuur ondergaat mo menteel weer een stijging. In Gel derland loopt het kwik tot circa 25 graden Celsius op. Dit is te danken aan een hogedrukgebied boven N.- Frankrijk, waarvan een uitloper zich in oostelijke richting over ons land verplaatst. De mogelijkheid bestaat, dat het aantal zomerse dagen in juni te De Bilt dit week einde het eeuw-record van veertien bereikt. Eerder werd dit aantal in 1917 geregisteerd. Er is ook een depressie in het spel, die in de loop van het weekeinde de kans op een regen- of onweersbui doet toene men, echter in de eerste plaats in Zuid-Nederland. Weersverwachting van het K.N.M.I. van vrijdagavond tot zaterdagavond: Op de meeste plaatsen droog en La het algemeen zonnig en warm weer, met een overwegend matige zuidooste lijke wind. Morgen: Zon op: 04.21; onder: 21.04. Maan op: 00,26; onder: 14.47.

De Vallei | 1970 | | pagina 1