DYSA viert 5e lustrum Nieuwe voorzieningen op „De Burgwal** 1*1 TERZAKE Jong Rhenen bijna massaal te water K Van hoofd- naar eersteklasser Wa terpolo-coryfee Koetsier naar j Maxi-pijptot mini-pink HERVORMD ELST KAN TROTS ZIJN OP NIEUWE KERKORGEL Jong en oud getuige van de eerste bespeling iVa „Amerongen" en NSVA werd D Vriendschap Sterk Ameropgerichtoor Wapeningen ziet af van plannen met „de wereld" Geen verdere demping singels in Utreeht VALLEI? Balt Kleuters als afzwaaiers Voorkeur voor veelvuldig switchen" Kinderkoor tmlykyeaegd dacht ikzer Officiële bekendmaking Dispositie Bekendmaking kdiensten PROMOTIE NIEUWE VELDEN 10550 11079 ZONDAGSDIENSTEN „FORELLEN" MIDDENVELD VRIJDAG 26 JUNI 1970 AMERONGEN Op zaterdag 27 juni is het precies 25 jaar geleden dat de Amerongse voetbalvereniging DVSA werd opgericht. In het dorp wordt ech ter langer voetbal gespeeld dan een kwart eeuw, want al in 1934 werd er als afdeling van de sportvereniging Amerongen (gymnastiek) een voetbalclub in het leven geroepen met de naam Amerongen. In die periode werden namen als Henzen. De Haar, Van Soest en later Veenhof, De Kroon en Van de Berg beroemd onder de plaatselijke liefhebbers van deze sport. In 1940 ging de voetbalafdeling ter aiele en ook in de Tweede Wereldoorlog bleef Amerongen zonder voetbal. Direct na de bevrijding werd de voetbalvereniging NSVA (Nieuwe Sport Vereniging Amerongen) opgericht, een club die al spoedig werd omgedoopt tot DVSA (Door Vriendschap Sterk Amerongen). Als officiële oprichtingsdatum werd 27 juni 1945 gekozen. Zondag 28 juni 1970 Ned. Herv. Kerk: Oude Kerk: 9.30 u. ds. Van 't Veld van Waddinxveen; 17.00 u. ds. Van Assenbergh; 11.15 uur Dienst voor gehandicapten dhr. Andringa, Over- berg. Julianakerk: 9.30 u. ds. Terlouw; 17.00 u. ds. Jongerden. Vredeskerk: 9.00 u. en 10.30 u. ds. Bakker van Rijssen; 17.00 u. kand. Boer van Katwijk aan Zee. Sionskerk: 9.30 u. S. Jongerden; 17.00 u. ds. Wisgerhof. Poortkerk: 10.30 u. ds. Van Assen bergh; 18.30 u. ds. Van Assenbergh. Bejaardencentrum: 9.00 u. ds. Van Assenbergh. Veeneind: 15.00 u. de heer Van Beu- sekom; woensdag 1 juli 19.30 uur ds. Middelkoop uit Zwolle. Dijkstra-at: 14.45 u. de heer Van Ros- sum van Scherpenzeel. Herv. Gem. „Sola Fide": 10.00 u. ds. Veldkamp van Hilversum (Open Deurdienst); 17.30 u. ds. Nije- boer. Geref. Kerk: Brugkerk: 8.30 u. en 10.00 u. ds. Fer- werda; 17.00 u. ds. Overduin. Petrakerk: 9.30 u. ds. Overduin; 17.00 u. ds. Ferwerda. Geref. Kerk (Vrijgem.); Poortkerk: 9.00 u. leesdienst; 15.15 uur ds. J. F. Hey uit Amersfoort. Chr. Geref. Kerk: Bethelkerk: 9.30 u. en 17.00 u. ds. Biesha (Voorber. H.A.). Pniëlkerk: 9.30 u. en 17.00 u. ds. Brons. Geref. Gemeenten (Ned.): 9.30 u. en 18.30 u. leesdienst; woens dag 1 juli 19.30 u. kandidaat A. Wink. GerefGemeente (Syn.): 9.30 u. en 17.00 u. leesdienst; woens dag 1 juli 19.30 u. ds. Venema. Ned. Prot. Bond: 10.30 u. ds. Pijpers te 's Gravenhage. R.-K. Kerk: Salvatorkerk: zaterdag 18.45 u. en zondag 9.00 u. en 11.00 u. H. Mis. Willibrorduskerk: 8.00 u. en 10.00 u. H. Mis. Leger des Heils: 10.00 u. Heiligingssamenkomst en 19.30 u. Verlossingssamenkomst. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk: 9.30 u. ds. G. Westland; 6.30 u. ds. G. Westland (bed. H.Doop). Geref. Kerk: 9.30 u. ds. D. J. Couvée uit Utrecht; 6.30 u. ds. D. v.d. Wielen uit Ede. Vrije Evang. Gem.: 10.30 u. ds. Th. Penninga uit R'dam. Deze dienst wordt gehouden in het verenigingsgebouw aan de Molenweg. Geref. Gemeenten: 10.00 en 6.30 u. de heer B. Roest. Ger. Gemeenten (uitgetreden): 10.00 en 6.30 u. leesdienst in het nood gebouw aan de Holevoetlaan. R.-K. Kerk: 9.15 u. bed. H. Mis in het verenigings gebouw aan de Molenweg. Renswoude Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 18.30 u. ds. L. v.d. Peut. Geref. Kerk: 9.45 en 18.30 u. ds. Touw uit Ede. Camping „de Lucht" 11.00 u. ds. Groeneveld uit Barneveld. R.-K. Kerk: za. 27 juni 18.45 u. Eucharistieviering in Geref. Kerk. RHENEN Ned. Herv. Kerk: Cunerakerk: 9.00 u. geen dienst; 18.30 u. ds. A. J. Timmer, Woudenberg. Geref. Kerk: 10.00 en 17.00 u. ds. Dragt, Veenen- daal. Oud. Geref. Gem.: 10.00 en 18.00 u. leesdienst. Geref. Gem. (syn.): 10.00 en 17.30 u. ds. Kuit (zendings predikant op Nw. Guinea). Geref. Gem. (in Ned.): 10.00 en 17.30 u. leesdienst. Ned. Prot. Bond: 10.30 u. ds. G. Oh. v. Royen, Ooster beek. ELST Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 18.00 u. ds. Van Malenstein. LEERSUM Geen opgave ontvangen. OVERBERG Ned. Ilerv. Kerk: 10.00 en 18.30 u. ds. Andringa. Oud Geref. Gem.: 10.00 en 18.30 u. leesdienst. EDE Oud Geref. Gem.: 10.00 en 19.00 u. ds. H. Wiltink uit Doetinchem. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 18.30 u. dhr. Liefting, uit Voorthuizen. Geref. Gem. in Ned'.: 9.30 en 18.45 u. ds. Langenbrug. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 19.00 u. leesdienst; donderdag 2 juli: 19.30 u. dhr. A. Vermeer uit Oosterland. RESTEREN Ned. Herv. Kerk: 10.00 u. dhr. Schoonderbeek, Lunte- ren; 18.30 u. dr. A. Steenbeek, Amers foort. OPHEUSDEN Hjv. Kerk: 10.00 en 18.30 u. ds. Muilwijk. Geref. Kerk Syn.: 10.00 en 18.30 u. ds. J. Karens. Geref. Gem. in Ned: 10.00 en 18.30 u. ds. Van Beek. Het is bij DVSA niet altijd even ge makkelijk verlopen. De moeilijkheden begonnen al in 1945, daar er geen ge schikt terrein was in het dorp. De club moest haar wedstrijden spelen op een zeer hellend terrein aan de Koenestraat met een enorm hoogteverschil en bo vendien bestond dat veld meer uit zand dan uit gras. Halverwege de jaren vijftig kreeg het gemeentebestuur eindelijk de gele genheid iets voor de vereniging te doen. Het terrein aan De Burgwal kon wor den aangekocht en op 1 november 1958 werd het sportpark in gebruik geno men. In de loop der jaren is de vereniging uitgebreid tot een zaterdag-, een zon dag- en een jeugdafdeling met in totaal 12 elftallen en zij speelt alles nog steeds op dat ene veld. Toen DVSA op het nieuwe veld ging spelen in 1958 ging het meteen beter met de vereniging. In 1962 werd als trainer de heer A. den Hartog uit Vee- nendaal aangetrokken en door zijn enorme inzet werd het eerste zondag elftal van DVSA op 12 mei 1963 kam pioen van de 2e klas van de afdeling Utrecht en promoveerde daardoor naar de eerste klasse. Het had ruim dertig jaar geduurd voordat het zover was. De ploeg was al eerder kampioen geweest maar in de promotiewedstrijden werd steeds prompt verloren. Onder leiding van trainer Den Hartog stootte men zelfs in één jaar door naar de KNVB. Het verblijf in de KNVB heeft echter slechts twee jaar geduurd. In een slopende beslissingswedstrijd te gen SVF uit Cothen werd in Doorn met 2-1 verloren en daardoor verhuisde DVSA in 1967 weer naar de eerste klas se. Trainer Den Hartog werd opgevolgd door de heer G. v.d. Scheur uit Veenen- daal en deze maakte in 1969 weer plaats voor de huidige trainer, de heer Mos terd uit Soest. De zaterdagafdeling deed het vrij goed. Na enkele jaren te hebben ge speeld in de derde klasse van de afde ling Utrecht werd vorig jaar het kam pioenschap en de promotie behaald. Maar de vreugde hierover duurde slechts een jaar aangezien het komende seizoen weer in een lagere klas moet worden gespeeld. Toch was er dit jaar nog een kam pioen bij DVSA, namelijk het tweede elftal van de zondagsectie. Er bestaan thans van gemeentewege plannen om grond aan te kopen voor WAGENINGEN De gemeenteraad van Wageningen heeft donderdag avond besloten de huurovereenkomst met de landbouwhogeschool ten aanzien van het voormalige hotel „De Wereld" met ingang van 1 juli te beëindigen. De gemeente had het plan opgevat in het historische gebouw een permanent capi tulatiemuseum te vestigen, doch uit met het rijk, de provincie en derden gevoer de onderhandelingen bleek, dat de aan de inrichting verbonden kosten te hoog zouden worde*. De landbouwhogeschool zal de voor malige café-restaurantruimte tijdelijk in gebruik nemen als practicum voor een afdeling van de hogeschool en een ge deelte van de eerste verdieping bestem men voor het bureau van de stichting studentenhuisvesting. In dezelfde zitting heeft de raad het voorstel van B. en W. aangenomen het intussen gesloten hotel-restaurant „Hof van Gelderland" een uit de 18e eeuw daterende gebouw, aan te kopen, het pand is bestemd om t.z.t. te worden ge sloopt met het oog op de uitvoering van het zogenaamde Uiterwaardenplan. UTRECHT De ministers Klompé (cultuur) en Schut (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) zijn tegenstanders van elke verdere demping van d'e sin gels in Utrecht ten behoeve van de aanleg van een ringweg. Dit deelde de Utrechtse wethouder voor openbare werken, T. Harte veld, mee aan de gemeenteraad in een debat over de gevolgen die het ministeriële standpunt op zeer korte termijn kan hebben. De wethouder maakte zich tot tolk van de gemeenteraad toen hij zei dat de ministers de consequenties van het ver bod te weinig hebben overzien. Een al ternatief tracé voor de ringweg maakt de sloop van 630 woningen, 125 bedrij ven en 3 scholen noodzakelijk. Het pro ject wordt er 33 miljoen duurder mee. Ondanks de consequenties voor volkshuisvesting, financiën en wellicht werkgelegenheid, boog de Utrechtse raad het hoofd voor de beslissing van de ministers. Hij achtte een tijdrovende beroepsprocedure helemaal onaan vaardbaar. het aanleggen van twee nieuwe sport velden, terwijl er reeds een aanbeste ding is geweest voor het bouwen van twee nieuwe kleedlokalen. Twee jaar geleden werd er al een eigen clubhuis gebouwd door verenigingsmensen. De sportvereniging DVSA werd on langs uitgebreid met een afdeling Bad minton. DVSA is een zeer gezonde ver eniging die in de komende jaren zeker nog vatbaar zal zijn voor uitbreiding. In het kader van het 25-jarig jubi leum zal er in de week van 21 tot en met 27 juni een aantal voetbalwedstrij den worden gespeeld terwijl er vrijdag avond in het Dorpshuis een grote feest avond voor de leden is gepland. Zaterdag het hoogtepunt van het pro gramma, de voetbalwedstrijd tussen de profs van Wageningen en een geselec teerde groep van spelers uit de afdeling Utrecht. Deze wedstrijd begint om ze ven uur en zal worden voorafgegaan door een jeugdduel van spelers van Wageningen en uit de omgeving. VEENENDAAL De tweede mid denstander is inmiddels neergestreken in het nieuwe koopcentrum van Vee- nendaal. Woensdagmiddag om vijf uur werd in het fraaie complex onder grote be langstelling Braber's drogisterij en par fumerie geopend, een zaak die voordien was gevestigd in het Schrijverspark. Een scala van artikelen is op een winkeloppervlakte van 155 m2 zeer overzichtelijk en efficiënt uitgestald en de doordachte indeling en inrichting van de winkel scheppen een prettige sfeer. De uitstekend verlichte drogiste rij/parfumerie van de fam. De Braber telt bovendien een speciale luxe-afde ling, de zogenaamde „salon voor huid verzorging". m dan tvan a.u.b. voor Vaenendaal Tot 17.30 uur Van 17.30- 19.30 uur 't Zatard. v. 16.30-17.30 ii. Voor Rhanon 3328 Nwa Vaanandaalsawag 159 RENSWOUDE De kinderen die in augustus naar de grote school zullen gaan hebben donderdagmiddag groot scheeps afscheid genomen van hun kleutertijd. Dit ging gepaard met het opvoeren van een soort musical die als titel droeg „Hansje is zoek". Zowel van de musi cal, als van de kostuumpjes was veel werk gemaakt. Het is voor de eer ste keer dat zoiets op de kleuterschool plaats vond. Na afloop werd aan beide kleuter leidsters, mej. Voskuilen en mej. v. Rintsum, een cadeau overhandigd. Ook hebben deze kinderen afgelopen week al een middag doorgebracht op de lage re school, zodat ze weten dat het spelen minder en het leren meer wordt. RHENEN Jaarlijks aan het einde van het schooljaar worden de leerlingen van de in de gemeente Rhenen gevestigde scholen evenals voor de specifieke leervakken getest op de vorderingen van het zwemonderwijs. Ook dit school jaar is dit weer het geval geweest, waarbij mag worden gezegd, dat uit de ver schillende tests is gebleken, dat het zwemonderwijs op de Rhenense scholen, verzorgd door het personeel van het Lijsterberg-instructiebad, het afgelopen jaar goed is geweest en zich nog steeds in stijgende lijn beweegt. De eerste resultaten in diit schooljaar werden op 13 februari in het Vallei- bad in Veenendaal behaald: 173 scholie ren kwamen toen met het eerste A-di- ploma naar huis. Deze week kon men de jeugd in het water zien in het Natuurbad Ouwehand op de Grebbeberg, waar de leerlingen op 22, 23 en 24 juni 's ochtends de ge- genheld kregen de verschillende zwem- proeven af te leggen. Ten behoeve van die leerlingen van de zesde klassen, die zo begaafd zijn, dat zij alle drie de zwemdiploma's A, B en C inmiddels bezitten, heeft het Lijs- terbergbad-personeel dit jaar voor het eerst een nieuw zwemprogramma, te weten het zwemmend redden, beproefd. Dit werd uitgevoerd door 81 jongelui. Ze moesten behalve 50 m schoolslag en 25 m rugslag-gekleed-zwemmen, bordjes duiken, een minuut watertrappen, 8 m. onder water zwemmen, met aansluitend de bevrijdingsgrepen, zoals de enkele pols-, bovenpols- en onderpolsgreep, de houdgreep, de kop- en okselgreep, als mede het redden van drenkelingen met behulp van de redddngsklos. Slechts 2 kandidaten moesten voor deze proef worden afgewezen, terwijl aan 79 leerlingen het zogenaamde Jeugdbrevet I kon worden uitgereikt. ADVERTENTIE r VEENENDAAL De dienst voor de artsen G. Annot, S. T. Heij, J. H. Kets, H. E. G. Pilon en W. Remme wordt waargenomen door dokter W. Remme, Markt, telef. 12061. De dienst voor de artsen N. Rijlaarsdam, J. Schilperoort en G. J. Verschoor wordt waargenomen door G. J. Verschoor, J. G. Sandbrink- straat 2, telef. 12529. Apotheek Zuidersma, Hoofdstraat. Wijkverpleging zr. Van de Tempel, Kerkewijk 28, telef. 12307. Tandartsen Veenendaal en Rhenen: Voor spoedgevallen bellen 08385-19049. RHENEN. Artsen za. dr. Stegeman, Herenstraat 69, telef. 2315; zo. dr. Rien- stra, Herenstraat 63, telef. 2577. Apo theek. Voor spoedgevallen wende men zich tot de dienstdoende apotheek in Wageningen. AMERONGEN, ELST, LEERSUM: Arts dokter Bakker, Rijksstraatweg 172 A, Leersum, telef. 03434-1495. Wijkverpleging zr. Schreuders, Kon. Wilhelminaweg 65, telef. 03434-1576 (tot zaterdag 12 uur); LEERSUM: zr. Mos- tert, mr. Bosweg 9, telef. 03434-1423 (tot maandag 8 uur). EDERVEEN, RENSWOUDE en DE KLOMP: Arts dokter Rademaker, Hoofdweg 50, Ederveen, telef. 08387- 1201. SCHERPENZEEL en WOUDEN BERG: Arts W. van Vulpen, Dorps straat 192, Scherpenzeel, telef. 03497- 1220. MIDDEN BETUWE OPHEUSDEN: De praktijken van de doktoren Buddingh, Van Silfhout en Tromp worden waargenomen door dok ter van Silfhout, Ochten, telef. 03444 433. KESTEREN: De praktijken van de doktoren Guepin, Keur en Van der Veen worden waargenomen door dokter Guepin, Ommeren, telef. 03443-250. Slechts 48 van de 553 zwemmers ofwel 8 pet. heeft de beoordelingscommissie moeten afwijzen. De resultaten van het diplomazwem- men op 13 februari in Veenendaal mee gerekend, blijkt, dat in het schooljaar '69/'70 in totaal 678 gediplomeerde schoolzwernmers aan de zwemmende Rhenense jeugd zijn toegevoegd, terwijl verder een goed begin is gemaakt met de voorbereiding van de jeugd voor het zwemmend redden, ofwel het redden van drenkelingen. 99 VEENENDAAL Het eerste ze vental van zwemclub VZC, dat dit seizoen als debutant in d'e landelijke eerste klas beslag legde op de vijfde plaats van de ranglijst, krijgt er bin nenkort weer een topspeler bij. Bert Koetsier de in Veenendaal wonende waterpoloër die zes seizoe nen bij hoofdklasser AZ en PC in Amersfoort heeft geschitterd, heeft namelijk vrij onverwacht over schrijving aangevraagd naar de Vee- nendaalse club en deze waterpoloco- ryfee met een ferme dosis interna tionale ervaring is uiteraard' van harte welkom bij de selectie van de eerste editie van de Veenendalers. De 23-jarige Koetsier over ruim twee weken verlaat hjj de militaire dienst heeft in verband met zijn studie (fysiotherapie in Utrecht), de tijd die het reizen naar Amers foort hem kost en het feit dat hij in Veenendaal woonachtig is uiteinde- lUk gekozen voor VZC, waarvan hfj nagenoeg alle spelers goed kent. De in Rhenen geboren Koetsier, die nog twee jaar moet studeren, heeft als waterpolospeler al een ge weldige periode achter zich. Zes competities heeft hij meegespeeld in de eerste uitgave van hoofdklasser AZ en PC en bij deze vereniging is hij veelvuldig in internationale mat ches uitgekomen. Hij heeft altijd in de nationale jeugdploeg gespeeld en ongeveer twee maand getraind met de selectie voor het Nederlands wa- terpoloteam, waarmee hij overigens niet in interlands is uitgekomen. „Door tijdgebrek en mijn studie moest ik helaas na twee maanden afhaken", aldus Bert Koetsier. Bij „De Forellen" in Rhenen begon zij carrière aanvankelijk als zwemmer. Op dertienjarige leeftijd vertrok hij naar Barneveld waar hij zich als lid aanmeldde bij zwemver eniging DWK. Hier startte de lange sportman in feite pas echt met waterpolo. Hij kwam al spoedig in het eerste ze vental destijds uitkomend in de derde klasse en hij bleef DWK trouw tot zijn zeventiende jaar. Toen verhuisde hij naar Amersfoort om daar na een korte periode als re serve een plaats te veroveren in het eerste team van deze topclub, waar voor hij jarenlang is uitgekomen. Gedurende deze tijd was Koetsier ook aan de lopende band te gast bij de nationale jeugd selectie. Koetsier over zijn periode bij de topploeg: „Ik heb b(j AZ en PC een geweldige tijd achter de rug. In het begin moest ik natuurlijk nog veel ervaring opdoen, maar ik had al gauw een vaste plaats in de selectie van het hoofdklasseteam. Wat mij vooral zo aansprak was het vele in ternationale contact dat onze vereni ging elk jaar weer had. Van een groot aantal wedstrijden tegen bui tenlandse equipes leer je ontzettend veel. Het hoogtepunt uit mijn carrière ztfn geloof ik wel het landskam pioenschap van AZ en PC in 1965 en de daaraan verbonden wedstrijden om d'e Europa-Cup, waarin we toen moesten uitkomen." Wat is zijn favoriete plaats in het zevental? „Het liefst; opereer ik op het middenveld als schakelspeler en .spelverdeler. Ook het spel in de achterhoede bevalt mij uitstekend. Ik ben echter volstrekt geen figuur om bijvoorbeeld vast op de middens- voorplaats te gaan liggen. Mijn voorkeur gaat duidelijk uit naar het veelvuldig switchen." Vindt hij het niet bezwaarlijk om van een hoofd- naar een eersteklas ser te verhuizen? „Nee, niet bepaald. Ten eerste ken ik de spelers van VZC goed en het belangrijkste voor mij is nu dat ik bij een vereniging een leuke tijd heb. Naast een intensieve training moet je vooral de aangename dingen die je samen kunt beleven, niet ver geten. Dat is onontbeerlijk in een team." Gedurende zijn diensttijd is hij al tijd uitgekomen in het Nederlands militair zevental waarmee hij ook vele successen heeft geboekt. Vorig jaar werden de Nederlanders zelfs winnaar van het grote CIMS-toer- nooi, een soort wereldkampioen schap voor militairen. Op korte termijn hoopt Bert Koet sier uit te mogen komen voor zijn nieuwe vereniging. VZC kan vanaf dat moment pro fiteren van de enorme ervaring van deze topsporter. ELST Onder zeer gorte belang stelling is gisteravond in de Ned. Her vormde Kerk van Eist het nieuwe kerk orgel in gebruik genomen. Jarenlang heeft men het met een huisorgel moe ten doen, maar Hervormd Eist bezit thans een volwaardig kerkorgel, waar op, zo bleek deze avond, zelfs orgelcon certen mogelijk zijn. Een daarmee be doel ik, dat de dispositie ruimte genoeg geeft om muziek uit verschillende pe rioden van de orgelliteratuur te kunnen vertolken. Een tot de laatste plaats bezette kerk heeft aan het begin van de avond de uitleg beluisterd welke de heer Tijhuis gaf, namens de firma die het orgel ge bouwd heeft, Fonteyn en Gaal te Am sterdam. In kort bestek beschreef hij het instrument en deelde zaken mee, zoals „de grootste pijp is 2 1/2 meter lang en de kleinste nog kleiner dan een pink". Mevrouw Boer voerde namens de Herv. Vrouwenkring het woord en dat mocht ook wel, want deze krans heeft de kiem gelegd voor de totstandkoming van dit orgel. Via een bazaar en andere acties door hen geïnspireerd zorgden de dames voor een hecht financieel funda ment. Na de officiële overdracht, waarbij wethouder Van Lienden zei dat hij naast zwembaden, sportvelden en win kels nu ook eens een orgel mocht „ope nen", gaf de heer Hoogendoorn, on derwijzer te Eist enkele solo's op het orgel. Na een wat zenuwachtige start groei de hij allengs in zijn spel en bracht met een zeer verantwoorde en juiste regis tratie de prachtige variaties van Joh. Pachelbel over „Christus der ist mein Leben". Ook de beide volgende soli van Bach en Joh. G. Walther werden feilloos vertolkt, waarbij ik wederom de regis tratie moet prijzen. Het instrument, dat bijna een tweelingorgel blijkt te zijn van het orgel in de Geref. Kerk te Leersum, bezit heldere en mild geïnto- neerde stemmen. Hoogendoorn liet de verschillende mogelijkheden er mooi uitkomen. Ook onder zijn leiding stond het kin derkoortje (zijn eigen klas) en alweer alle lof voor deze serene, zuivere zang. Vooral de keuze van de liederen (mo derne bijbelliederen van o.a. Wim ter gburg en Hanna Lam) sprak me aan, en bewijst de goede richting die het onder wijs wat dat betreft in Eist is ingesla gen. Mevr. Tine Coumou-Loonstra uit Doorn zong met haar warme sopraan- Geachte heer, Uw artikelen over ,,'t aauwe Veen" lees ik steeds met aandacht. Van Ot werd een goede beschrijving gegeven. Er had nog bij kunnen staan dat Ot een klein kruiwagentje had, waarmee hij aan diverse adressen schuurzand bracht. Schuurzand werd toen veel ge bruikt. Voor de stoepen en voor 't schu ren van keukengerei (zand en azijn), nog géén Zilmeta of Gero! Dat toeteren van Ot herinner ik mij ook goed. Hij rookte veel zo'n stenen pijpje. Bij ons thuis kwam hij dan met z'n glunder gezicht vertellen dat de ta bak al weer op was! Er is wel heel wat veranderd. Dit jaar is het 175 jaar geleden dat 't Veen „bevrijd" werd van de stad Rhenen! Over de Duivenwei: De Duiventil stond daar, dus rondom de Duivenwei. Die duiventillen mochten alleen gehou den worden met toestemming van de overheid. B.v. ook op Remmerstein, toen eigendom van mijn familie. Maar toen was er minder gereglementeer dan nu! Hoogachtend, D. Sandbrink, „Lijster Engh" Rhenen stem niet onverdienstelijk, al was de ademtechniek niet altijd feilloos. De plaatselijke predikant, ds. Males- tijn ging in zijn meditatie uit van psalm 150, de lofprijzing aan het eind van de vijf bundels waarin de psalmen oor spronkelijk zijn verdeeld. Hij riep de gemeente op vooral van binnenuit daadwerkelijk lofprijzend de wereld door te gaan. Nogmaals zong het kinderkoor, nu begeleid door wat blokfluiten. Vooral aardig en eigenlijk voor deze kinderen ook knap was het laatste lied, waarbij de blokfluitsectie een tegenstem speel de. Van Willem Pijper zong mevr. Cou mou-Loonstra nog de bijzonder „pro gressieve" bewerking over „Heer Jezus heeft een hofken", waarna de heer Hoogendoorn drie' koraalbewerkingen RHENEN Burgemeester en wet houders van Rhenen maken bekend, dat de gemeenteraad in zijn vergadering van 16 juni 1970 aan de Vereniging „Een school met de Bijbel" te Eist (U) medewerking, als bedoeld in artikel 50 der Kleuteronderwijswet, heeft ver leend voor de stichting van een perma nente kleuterschool met drie werkloka len, een speellokaal en een hoofdenka- mer ter huisvesting van de kleuterklas sen, welke thans in een noodgebouw zijn ondergebracht. Dit besluit treedt in de plaats van de eerder genomen besluiten, waarbij me dewerking werd verleend voor de stich ting van een drieklassig schoolgebouw. Binnen 30 dagen na heden kan iedere ingezetene van dit besluit in beroep ko men bij gedeputeerde staten der pro vincie. Rhenen, 23 juni 1970 Burgemeester en wethouders van Rhe nen, De secretaris, De burgemeester, W, C, Pieters. L. Bosch v, Rosenthal, van Jan Zwart te gehore bracht. Ook deze romantische kerkmuziek- blijkt goed te vertolken op het nieuwe instru ment. Nadat men nog psalm 150 berijmd had gezongen, werd de avond besloten met de respectieve dankwoorden door de voorzitter van het kerkbestuur. Voor de liefhebbers en verzamelaars volgen hieronder nog wat bijzonderhe den over het orgel. De dispositie luidt als volgt: Manuaal I: Roerfluit 8, Prestant 8', Octaaf 4'. Vlakfluit 2', Mixtuur 1 1/3' 3-4 sterk. Manuaal II: Holpijp 8', Roerfluit 4', Prestant 2' en Nasard 1 1/3', Tevens op dit manuaal een tremulant. Het pedaal telt een register: Subbas 16'. Verder de gebruikelijke koppelin gen. De oude laden en klavieren zijn gehandhaafd maar het pijpwerk is ge heel nieuw. De speelkamer bevindt zich jammer genoeg achter het orgel, zodat van een direct contact tussen organist en predi kant geen sprake kan zijn. Een voor deel voor de bespeling van het instru ment is, dat de afstand toets-pijp een veel kortere verbinding heeft en daar door directer spel garandeert. Zaterdag aanstaande van 2-4 uur be staat de mogelijkheid om het orgel ook van binnen te bezichtigen, waarbij de heer Hoogendoorn een en ander zal verduidelijken. Al met al kan Eist trots zijn op dit orgel en heeft deze streek er weer een volwaardig, goed instrument bij. RHENEN De burgemeester der ge meente Rhenen brengt ter openbare kennis, dat door de raad der gemeente in zijn openbare vergadering van 16 juni 1970 is besloten te verklaren, dat een bestemmingsplan wordt voorbereid voor het gebied, dat op de bij het be sluit behorende kaart met een rode lijn is aangegeven (landelijk gebied). Tevens besloot de raad te bepalen dat het verboden is binnen het bovenge noemde gebied zonder of in afwijking van een schriftelijke vergunning van burgemeester en wethouders (aanleg- vergunning) de daarin bepaalde wer ken, geen bouwwerken zijnde, of werk zaamheden uit te voeren, te doen of te laten uitvoeren. Rhenen, 23 juni 1970. De burgemeester van Rhenen, L. Bosch v. Rosenthal.

De Vallei | 1970 | | pagina 3