ons zijn meestal wel welkom... eer Let Liad eenó om Eugenie vindt het hij de Tros „gewoon fijn Gratis foldertjes, krantjes en losse reclame vormen in onze brievenbus langzamerhand: Scheepsbemanning wekt gezin in brandend huis Schoonheids specialiste is niet la nger een luxe meer... Crèche mag band tussen persoonlijke ouders en kind niet aantasten Alleen wit ondergoed... Zelden klachten Sexfolders Er aan wennen 'N STORTVLOED VAN PAPIER T^en week lang heb ik de gratis foldertjes en kranten verzameld, die het negotie-drijvende deel van de bevolking wekelijks ongevraagd in de brievenbussen laat stoppen van het consumerende volksdeel. De oogst: Vier advertentiebladen, één folder van een slager met het bericht dat speciaal in die week de blinde vinken uitstekend eetbaar waren, één folder van de kruidenier, één brochure van een reisbureau, één folder van de groen teman met de mededeling dat de aardbeien erg goedkoop waren, één folder over zeeppoeder, een folderachtig boekje van een groot warenhuis, waarin vooral kampeer- en sportartikelen werden aangeprezen, één folder over doe- het-zelf-meubelen, één folder van de timmerman, die een goedkope partij hout had aan te bieden. Kortom: Twaalf ongevraagde dru>- werkjes die ik normaal onmiddellijk zou weggooien, maar die ik in dit geval zij het vluchtig heb bekeken. Er zat niets schokkends bij. Niets waarover ik mij als fatsoensrakker zou moeten op winden. De Rotterdammer H. Coolen maakte zich kort geleden wel kwaad. Hij vond tussen de wekelijkse ongevraagde fol dermassa in zijn brievenbus een folder van een naburige sex-boetiek, waarin hulpmiddelen voor erotische hoogte punten werden aangeprezen als „de sleutel tot uw geluk". En dus stuurde de heer Coolen zijn krant dit pamfletje toe „als een voorbeeld van een zeld zaam stukje vunzigheid". En hij vroeg zich af, of de overheid hier niets tegen zou kunnen ondernemen. De Rotterdamse politie ziet het alle maal niet zo zwaar. „Sex-boetieks zijn geaccepteerd", verzekerde men op het politiebureau. „Zolang zij geen porno grafie verkopen, hebben zij dezelfde rechten om reclame te maken als de slager, die in blinde vinken handelt." Er blijken zelden klachten binnen te komen van mensen die zich boos maken over al die ongevraagde drukwerkjes in de brievenbus. „Zolang er geen sprake is van overlast, kunnen wij niets doen. En je kunt pas spreken van overlast wanneer de folders met pakken van honderden tegelijk in de brievenbus worden geduwd. Dan is het duidelijk, dat iemand de eigenaar van die brie venbus wil pesten", zegt de politie. Maar toch: Bij het Haarlemse bureau Vierhand, een van de grootste bedrijven in ons land die zich bezig houden met het huis-aan-huis verspreiden van re clamedrukwerkjes, blijken per jaar on geveer vijftig klachten van particulie- klachten op de half miljard per jaar door dit bureau verspreide drukwerk jes. Maar goed, de helft van die klachten betreft meestal het probleem van ver stopte brievenbussen. De andere helft zijn klachten over verspreide sex-fol- ders. De heer W. Krieger, de 33-jarige marketing-manager van Vierhand, zegt daarover: „Wij verspreiden nooit fol ders die iets met sex temaken hebben. De klagers zijn dus bij ons aan het ver keerde adres. Dat zeggen wij hun ook in een beleefd briefje". Waarom verspreidt Vierhand geen sex-folders? Krieger: „Sex-boetieks en andere dergelijke instellingen vragen het ons nooit. Bovendien zouden wij weigeren wanneer het ons gevraagd zou worden. Wij mogen het risico niet lopen, dat wij onze andere opdrachtgevers, zoals soep fabrikanten. groot-warenhuizen en dergelijke, tegen ons in het harnas ja gen." Vierhand is niet de enige, die recla mefolders in onze brievenbussen stopt. Op de eerste plaats zijn er kleine win keliers, die zélf in de avonduren op stap gaan om huis-aan-huis folders te verspreiden. Dan heb je de talloze be zorgers van tijdschriften en kranten, die als bijverdienste in opdracht van een groter bureau of zelfstandig fol ders verspreiden. Vierhand bijvoorbeeld heeft in het hele land achttienhonderd van deze mensen onder contract staan. Dan heb je nog de kleinere versprei- dingsbureau's, die plaatselijk of regio naal werken en tenslotte ongeveer drie grote bureau's (waaronder de PTT), die in staat zijn landelijk te opereren. Al die folderverspreiders krijgen hun *en binnen te komen. Let wel: Vijftig opdrachten van in totaal ongeveer twaalfhonderd bedrijven en bedrijfjes, die van tijd tot tijd reclamecampagnes voeren. Al die verspreiders zorgen er voor, dat er per week ongeveer 25 mil joen gratis en ongevraagde foldertjes in onze brievenbussen terecht komen. Een punt blijft natuurlijk, dat niet iedereen van die folderlawine gediend is. Hoewel het woord lawine niet hele maal op zijn plaats is. Want de Neder landse Stichting voor Statistiek heeft enkele jaren geleden ontdekt, dat de gemiddelde Nederlander per week slechts 7,7 verschillende drukwerkjes in de brievenbus krijgt. In de grootste drie steden van ons land was dat gemiddel de 9,4 folders en op het platteland pre cies zes folders. En nu wij toch met cij fers bezig zijn: 62 procent van al die folders waren uitgevoerd in kleuren druk. De genoemde stichting heeft ook uit gedokterd, dat slechts zes procent van de Nederlanders al die drukwerkjes in de bus zo leuk vindt, dat zij er wel méér van zouden willen ontvangen. 49 procent van ons volk zou die onge vraagde rommel liever kwijt dan rijk zijn. En 45 procent van de mensen zegt: „Ik heb er geen last van. Laat het zo maar blijven." De heer Krieger van Vierhand: „Wij krijgen wel eens brieven van mensen, die zeggen geen prijs te stellen op die ongevraagde drukwerkjes. Die mensen schrappen wij op hun verzoek van onze adreslijsten. Het is namelijk een kwes tie van alles of niets. De meeste vrou wen bijvoorbeeld willen wél de reduc tiecoupons van kruideniers of waren huizen ontvangen, maar alle andere folders niet. Dat is natuurlijk onmoge lijk." 'eg 23 in Nuns peet. Een mooi wit huis. Op de voordeur een bordje: Ir. A. van Westhreenen. „Achter die voordeur de vrouw om wie het gaat, lang, donker, charmant: Eugenie Herlaar. Eens de eerste vrouwelijke redactrice van het tele visiejournaal, nu voor het grootste deel huisvrouw m moeder Daarbij nog presentatrice van het zomer avondprogramma van de Tros-televisie, Ziezozomer. Terwijl dochter Annemiek Andrea (22 maanden) en zoon Diederik Eugene (12 weken) proberen te slapen, vertelt Eugenie Herlaar. Over zichzelf en over haar werk. Zij werd dertig jaar geleden geboren op Curacao. Toen ze zeven jaar was kwam ze naar Nederland. Zij doorliep de lagere en middelvare school en na haar eindexamen HBS-B ging zij in 1958 als seismisch rekenares.se werken bij een oliemaatschappij. Twee jaar hield ze het er vol. Toen werd ze assistente van de hoezen-pro ducer van een platenmaatschappij. In die tijd had ze bij de ziekenomroep in Baarn al een eigen radioprogramma van een uur. En omdat haar hart hele maal naar de radio uitging solliciteerde ze en werd ze aangenomen bij de We reldomroep. In 1963 was dat. Eugenie Herlaar ging verder. Weer twee jaar nadien kwam ze met het journaal in aanraking. Ze werd er re dactrice-verslaggeefster en ze deed het werk voor het journaal tot ze in 1967 trouwde met de landbouwkundig inge nieur André van Westhreenen. „Ik ben toen nog wel doorgegaan met alleen nieuwslezen voor het journaal, maar de reportage kon niet meer omdat je als getrouwde vrouw ook andere ta ken hebt", zegt Eugenie Heiaar nu. In juni van het vorig jaar stopte ze er de finitief mee. „Ik was niet meer in vaste dienst en bovendien had ik er niet zoveel zin meer in. Ik wilde dat aureooltje van HONTENISSE Het gemeentebestuur van Hontenisse (Zeeland) zal een diner aanbieden aan de bemanningsleden van het binnenschip „Woudenstein" om hen te bedanken, dat zij het gezin Neve van de verbrandingsdood hebben gered. De Dordtse loods Boelsma en kapitein Busschart uit Bazel ontdekten in de nacht van zondag op maandag, toen zij langs de Scheldedijk voeren dat het huis van de familie Neve in lichterlaaie stond. Met loeiende sirene en schijnwer pers slaagde de bemanning van het schip erin de slapende bewoners te wekken en aldus voor een ramp te behoeden. Het schip is daarna doorgevaren. Via een tip van een ijsventer uit Hansweert is het gemeentebestuur van Honte nisse erin geslaagd de identiteit van het reddende schip te achterhalen. Aan staande vrijdag zullen burgemeester en wethouders de kapitein, de bemanning •n de loods op het gemeentehuis ontvangen en hun een diner aanbieden. ,de juffroüw-van-het-nieuws" kwijt I daag. Eugenie Herlaar: „Mijn man en en ik ben een beetje met mezelf gaan ik volgen alle ontwikkelingen met be- leuren. Ik heb toen pas gemerkt hoe moeilijk het is om uit het hokje te ko men, waar je automatisch wordt inge stopt als je iets bepaalds hebt gedaan. Overal was het actualiteiten, maar dat wilde ik helemaal niet! Enfin, ik ben bij de KRO gekomen en heb daar het programma Gamma gedaan. Dat was half documentair en wel leuk." Intussen was er al aanbod van de Tros en Eugenie Herlaar greep die kans met beide handen aan. Ziezo-zomer was precies het soort programma dat zij al tijd graag had willen doen: een „lekker luchtig geheel, waar je rustig bij weg kunt lopen, zonder dat je de draad van het verhaal kwijt raakt". Eugenie Herlaar maakt vier van deze programma's. Een is er al geweest, de drie andere volgen nog. Wat ze daarna gaat doen, weet ze nog niet. „Ik wil wel graag iets bij de televisie blijven doen" zegt ze, „want als je eenmaal met tele visie in aanraking bent geweest, kun je het nauwelijks meer missen. Ik doe het wel louter en alleen voor mijn plezier. Financieel heb ik het niet nodig. Nee. ik doe het eigenlijk om er eens uit te zijn." Over de Tros zelf zegt ze: „Ik weet niet wal het is in Hilversum, maar er wordt door iedereen zo neerbuigend, ja zelfs haatdragend gedaan tegenover de Tros en dat is volkomen ten onrechte. Het is voor zover ik heb meegemaakt een fijne club mensen waar je ge woon fijn mee kunt werken." Iets heel anders: de ontwikkeling in de maatschappij en de wereld van van langstelling. Je moet het bijhouden, want je hebt nu zelf kinderen, die straks in de maatschappij gaan leven. Ik vind het goed dat er actie gevoerd wordt. De Nederlanders hebben dat no dig. Ze moeten met hun neus op de fei ten gedrukt worden. De grote moeilijk heid is dat je als je het goed hebt vaak niet aan anderen, die in de narig heid leven denkt. Met die woonellende, kan ik me voorstellen dat ze gaan kra ken. Er staan veel huizen nutteloos leeg en tegen zo'n actie zeg ik: ja. Aan de andere kant vind ik ook wel, dat de Kabouters bijvoorbeeld, een hoop ideeën hebben, die niet te verwe zenlijken zijn. Maar ik sta er achter dat er iets wordt gedaan." Eugenie Herlaai kijkt zelf weinig naar de televisie. Ze heeft veel hobby's, waarbij filmen en paardrijden twee belangrijke plaatsen innemen. Op va kantie gaat ze het liefste naar stille streken waar weinig mensen zijn en waar ze „hele einden kan lopen". Dit jaar zal dat niet gaan. in verband met de kinderen, en dus blijft ze thuis in Nunspeet, temidden van de bossen. Ze is er niet rouwig om. Ze is tevre den met haar leven en haar werk. En bovendien is ze bescheiden. Dat blijkt als haar vraagd wordt wie ze vindt dat ze zelf is. Dan zegt ze: „Dat kan ik niet zeggen. Want ik voel er niets voor een soort ideaalbeeld van mezelf op te hangen Neen, ik ben gewoon wie ik ben. En de mensen om me heen moeten maar uit maken hoe ze me vinden." AMSTERDAM Een schoon heidsbehandeling is niet langer meer 'n luxe. Zij wordt even noodzakelijk als bv. de tand verzorging. Met het stijgen van de welvaart wordt de huid van de mens er niet beter op. Daarom zal, speciaal voor de vrouw, 'n goede huid verzorging onontbeerlijk worden. De schoonheidsspecialiste zal dan 'n even belangrijke plaats krijgen als de tand arts. Enkele honderden schoonheidsspecia listen uit binnen- en buitenland hoor den deze stelling woensdagmorgen in het RAI-Congrescentrum in Amsterdam verkondigen door mevrouw H. Reuss uit Duitsland. Zij sprak als eerste na de officiële opening van het 24ste wereld congres van schoonheidsspecialisten door de Amsterdamse wethouder van Economische Zaken, de heer G. K. J. M. Hamm, dat tot en met zaterdag a.s. in de hoofdstad wordt gehouden. De welvaart heeft ons auto's gegeven en daarmee minder lichaamsbeweging. Hierdoor krijgt de vrouw een vette huid, zo beweerde spreekster, met als gevolg de nodige schoonheidsfoutjes. De onrust en gejaagdheid in de huidige tijd maken de mens nerveus. Een geïr riteerde en vlekkerige huid is daarvan het gevolg. De luchtvervuiling is een even grote vijand van iemand, die zijn huid gaaf wil houden. De chemische behandeling van voedsel maakt de huid nog meer allergisch. Om tenslotte al die onrust, lucht- en milieuverontreiniging te ontvluchten, wordt de mens zonaanbidder aan heet strand of in de natuur. De Nederlandse huid is echter niet berekend op deze onbarmhartige zonnestralen. Allerlei flesjes olie en potjes vet komen te voorschijn om de huid van een bescher mend laagje te voorzien. In vele geval len heeft dit schadelijke gevolgen voor de huid, zo meent mevrouw Reuss, die overigens vol lof is over de reinheid van de Nederlander, omdat hij de meeste zeep gebruikt van alle Europea nen. „Hier ligt een dankbare taak voor de schoonheidsspecialiste, die de mensen en bepaald niet alleen de vrouwen deskundig zal moeten kunnen advi seren om de huid gaaf te houden op dezelfde wijze als de mens een goed gebit wenst' Hiermee gaf mevrouw Reuss het the ma aan van dit congres, dat ten doel heeft de schoonheidsspecialiste af te helpen van de image „luxe", waardoor vele mensen er van worden weerhou den om hun huid op deskundige wijze te laten verzorgen. Het vakantie-seizoen komt weer opgewekt op gang en om de stemming erin te houden, is al wat krant heet ijverig in de weer met speciale artikeltjes over dat aanlokkelijke onderwerp. Tot voor kort behelsden die voornamelijk praktische wenken, over het pakken van koffers, het opzetten van tenten en allerhande remedies tegen hrein-, bus- en zeeziekte of een van streek geraakte spijsvertering Maar de dolle Mina's hebben blijkbaar ook op dit terrein de boel aardig op stelten gezet, want zo af en toe verschijnen er zowaar ook artikeltjes van veel venijniger en smalender gehalte. Het lezend vrouwenpubliek wordt niet langer vertrouwelijk, maar eerder hardhandig bij de arm gepakt. Zo van: Sukkeltjezou je nu eindelijk eens wakker willen worden en van je afbijten, in plaats van het geduldige pak- en werk- ezeltje te blijven spelen?" Ik moet zeggen: een tikje opstandigheid in dezen, kan geen kwaad. Want moeder-met-vakantie is een combinatie, waarvan in de meeste gevallen bitter weinig terecht komt. Het is vader met de hengel en de camera en de kinders met de bal en de schop maar moeder met de primus en de wasteil. Als illustratie van dit overbekende familie-tafereel, waarin moeder meestal ploeterend berust, las ik dezer dagen een bijzonder spits rubriekje en dat nog wel vlak voor vaderdag. Het was zo'n modern dialoogje, waarbij de antwoorden uit louter stip peltjes bestaan een voortreffelijke manier om een of ander zwetsend personage ten voeten uit te tekenen. In dit geval was het een vader, die vrouw en kinders alvast met vakantie had gestuurd, en zich alleen tijdens het weekend in de schoot van zijn gezin ophield. Dat laatste op zijn eigen vrijblijvende manier. Hij had, als handige jongen, een aardig zomerhuisje gehuurd vlakbij zee. Nou ja, vlakbij, een goed halfuur lopen, maar daar is toch wel overheen te komen langs zo'n mooie weg dwars door de duinen. Als vrouwlief het een beetje handig inpikt met dagelijkse bagage, is dat toch maar en stapje. Zij kan immers de hele dag lekker lui aan het strand liggen, de kinders vermaken zich wel. Nee. hij zelf komt er nooit, ook niet in het weekend. Hij zoekt zijn vertier meer landinwaarts, met andere weekend-vaders die zich ook niet met gezinszorgen laten lastig vallen. Een aardig kroegje met een biljart, een geschikt viswatertje: dag strand, mij niet gezien. Dat is meer iets voor vrouwen met kleine kinderen. Want ja, daar doe je het tenslotte voor. Wat zegt een toch al door warmte en drukte geprikkelde lezeres op zo'n ontboezeming? Waarschijnlijk iets in de trant van: Kijk: dat moesten ze nu niet in de vrouwenrubriek wegstoppen, want dit lezen mannen toch niet. Nee: met grote dikke koppen op de voorpagina, om elke vader met de neus op de feiten te drukken. Moeder-aan-zeehet lachertje van de week. Moeder die weer alles mak opknappen, in haar dooie eentje. Die weer vroeg moet opstaan om hetzelfde dagprogramma af te werken en dan nog wel met de kinderen de hele dag om haar hen. Die weer ontbijtboel afwast en de slaapkamers aan kant maakt, terwijl overal het zand kraakt onder haar sandalen. Die dan een half uur langs een smoorhete duinweg mag sjouwen met een badtas, waar iedereen zijn bal en zijn opblaasvis en zijn bootje en zijn badminton-racket in stopt tot het ding als een plunjezak vol lood aan haar arm hangt. En die het nog mag loven dat ze de vlieger niet op haar rug hangen en de nieuwe cowboy-hoed op haar hoofd zetten. En als ze dan eindelijk moe en warm en bezweet aan dat heerlijke strand verschijnt, mag zij blij zijn, als zij een kwartiertje de kans krijgt om op verhaal te komen en misschien zelfs haar ogen dicht te doen. Want de hele dag is het verder oppassen geblazen, gekibbel sussen, eerste hulp verlenen, natjes en droogjes uitdelen en zorgen dat één van het stel niet te water of onder het zand raakt. En dan 's avonds de spullen en de kinderen bij elkaar zoeken, schoon maken en de weg terug opdrijven die nog altijd bloedheet door de duinen loopt. Lekker moe thuiskomen, maar zitten is er voorlopig niet bij. Nee, een stel kleine smeerpoetsen van het ergste vuil ontdoen, de pannen op het gas zetten en de tafel dekken. Als de hele troep einde lijk slaapt de badspullen uitspoelen en ophangen en misschien klokke negen uur doodop in een stoel zakken. Haha, wal een vakantie: je knapt er van af en komt er bij om. En tot overmaat van smart in het weekend papa erbij in de kost, die nog geen bord afdroogt en nog ge^n half uurtje met de kinderen gaat toeren in die wagen van hem. Vakantie-voor-moedervergeet het maar. Het is alles dubbel en dwars waar en mag zeker wel eens openlijk in de krant gezet wotden, al zal het egocentrische vaders niet ap slag beteren. Maar zouden we het blaadje nu ook niet eens omkeren? Een huisje in de vakantie, al is het ook een half uur lopen van zee, Hoeveel moeders komen daaraan zelfs nooit toe, en zouden een lief ding geven om met deze moeder ook maar één dag te mogen ruilen? maar nee, zij zitten vast aan hun eigen huis tussen de stenen; met een zaak, een ongelukkig kind of een invalide man. rkollc Mina's voeren er actie voor: Méér crèches. Getrouwde wer kende vrouwen hebben er behoefte aan: Méér crèches. Het kan geen kwaad, zeggen zij, om je kind in een chèche te stoppen. En als klap op de vuurpijl zeggen de vrouwen dan, zat zij zich zonder kinderen om zich heen be ter kunnen emanciperen. Prof. dr. Jan de Wit (42) uit Amster dam is het wel met hen eens. „Ik be grijp niet", zegt hij, „waarom kleuter scholen voor kinderen zo hardnekkig blijven vasthouden aan een minimum leeftijd van vier jaar. Waarom mogen er geen jongere kinderen naar kleuter scholen?" „Dan zou", zegt de professor, „het probleem van chrèches minder urgent zijn. Dan zou je met de behoefte aan meer chrèches kunnen aansluiten bij bestaande instellingen, die bovendien deskundig personeel in dienst hebben". Prof. De Wit is hoogleraar in de kin derpsychologie en directeur van het Amsterdamse Pedagogisch Instituut. Hij is beslist niet tégen chèches. Want hij heeft er alle begrip voor, dat moderne getrouwde vrouwen de wastobbe willen laten leeglopen om een baan te zoeken. Hij legt uit: „Er zijn tegenwoordig veel meer beroepsopleidingen voor meisjes dan vroeger. Die meisjes zijn dus beter in staat een interessant vak te leren. Het gevolg is dan vaak, dat zij na hun truwen willen blijven werken. Het is toch logisch dat die vrouwen door het krijgen van kinderen niet tot werkloosheid gedoemd willen worden? In ieder huishouden staan er tegen woordig voor allerlei kwarweitjes ma chines klaar. Die vrouwen hebben veel minder te doen dan vroeger". Als moeder wil gaan werken, zijn de kinderen dus eigenlijk een blok aan 1 haar been. Prof. De Wit vindt dat niet CHISLEHURST Het hoold van een middelbare school te Chislehurst (En geland) heeft gedecreteerd, dat minderjarige vrouwelijke leerlingen niet meer op school mogen verschijnen in gekleurd ondergoed. Dit moet wit zijn. De reden de aandacht van de leraren wordt er door afgeleid, temeer daar de meeste jongedames gekleed gaan in minirokken, die er niet om liegen, en soms in doorschijnende bloeses. De vader van een van de meisjes was hier zeer over gebelgd. „Als die man nen er niet tegen kunnen, moeten ze 's morgens maar wat in hun thee doen om af te koelen", was zijn verontwaardigde reactie. zo erg. „Er is niets tegen om kinderen al vrij vroeg, pak weg in hun tweede jaar, overdag naar een crèches te bren gen. Ik bedoel: Goede crèches met vol doende personeel, dat deskundig genoeg is om de kinderen op te vangen. Een crèche met bijvoorbeeld één leidster voor 25 kinderen vind ik onverant woord". Akkoord, maar is het dan wél verant woord om een kind dag in dag uit in een crèche te stoppen? Prof. De Wit: „Het hangt natuurlijk helemaal af van de aard van het kind. In een goed gezin hoort een kind te worden opgevoed in een sfeer van so ciale afhankelijkheid. In een crèche kan zo'n kind de thuis geleerde lessen in praktijk brengen. Het doet ervaring op. Zo gezien kan een crèche dus een belangrijke functie hebben". „Maar ik zet daarmee niet: Vooruit, zet ieder kind maar van 's morgens vroeg tot bedtijd toe in een crèche. Tk zou daar domweg tegen zijn. Een per soonlijke en intense band tussen ouder» en kind, tussen gezin en kind. blijft, al tijd noodzakelijk". Prof. De Wit vindt, dat wij twintig- ste-eeuwers er maar aan moeten gaan wennen, dat getrouwde vrouwen bui tenshuis een baantje gaan zoeken en dat de kinderen dan in een crèche moe ten worden ondergebracht. „Maar ik ge loof niet, dat wij met de ontwikkeling van crèches groeien naar een toekom stige collectieve opvoeding van onze kinderen. Zóver zal die ontwikkeling niet gaan". De vraag blijft: Zullen kinderen niet in toemende mate een overlast gaan worden voor werkende moeder? Zal door deze hele ontwikkeling het en thousiasme om kinderen te krijgen in de toekomst niet nog sterker worden afgeremd? Prof. De Wit: „Gelooft u dat werke lijk? Er is toch nauwelijks iets nieuw» onder de zon. Er zullen altijd baby's ge boren blijven worden, want in haar hart vindt iedere moeder het veel te leuk om een kind te hebben". „In de tijd dat moeder achter de was tobbe stond en de hele dag in huis moest ploeteren, waren de kinderen ook vaak te veel. Daaruit zijn de bewaar scholen ontstaan. Nu ontstaan er crè ches. In plaats van zich thuis te moeten afsloven, kunnen de vrouwen nu bui tenshuis gaan werken. Maar in principe maakt dat alles natuurlijk geen ver schil."

De Vallei | 1970 | | pagina 9