Veenendaals dagblad HASJIESJ OP SCHIPHOL Jumbo met 198 mensen aan boord in brand Buiten Popfestival houdt massa in de ban Technici vliegvelden in stiptheidsactie VIER MAN ROVEN MILJOEN Soeharto komt naar Nederland ARRESTATIE DEVLIN AANLEIDING GEVECHTEN Dubcek nu uit partij Het was (nog) niet druk Boven de 40 regelmatig naar dokter Zware slag op Syrisch gebied Libanon staat klaar Onze ambassadeur in Uruguay ontsnapt aan ontvoering Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Vlak voor TT-races Luchtverkeer op Schiphol in gevaar Betaal per giro I Zomers weekend Aanklager zal doodstraf eisen Geslaagde broedsels VERKIEZINGEN OP 28 APRIL Papyrusboot moet koers wijzigen na reuzengolf Het Manson-proces ZIEZO' VANDAAG Israël doorbreekt bestandslijn Kwartaalabonnees bespaar incasso Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal. Tofef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Qiro 1321600. Losee nummers 0,25; Abonnement 1*13 P-W., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI hrt riaaimiaIiM Ha WnHni" »tl nvt rI ivv "WUU ifWv rflllv' opgericht in 1G28. UHg.: Wegener's Couranten Gonoern it.* Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 27 JUNI I970 - 44e JAARGANG no. I47 Nachtelijke onlusten in Assen ASSEN De avond voor de T.T.-races is het in Assen als gebruikelijk vrij onrustig geweest. Omstreeks middernacht zag de politie zich genoodzaakt charges uit te voeren. Hierbij liep een politieman uit 's-Hertogenbosch een ge broken arm op. Omstreeks half twee had de politie al 35 arrestaties verricht SCHIPHOL Een poging om onge veer 9 kg hasjiesj op Schiphol binnen te smokkelen, Is vrijdagmiddag gestrand dank zij de oplettendheid van een dou anier. De hasjiesj was verborgen in een uit India per vliegtuig naar Schiphol gezonden dekenkist, die voorzien was van dubbele wanden en een dubbele bodem. De douane en de dienst Luchtvaart van het korps Rijkspolitie, verhoorden aanvankelijk de expediteur die de zen ding wilde Inklaren, doch deze bleek van de in de kist aanwezige hasjiesj niet op de hoogte te zijn. De van de nodige formulieren voor ziene kist was geadresseerd aan een par ticulier in Nederland. De Rijkspolitie heeft de identiteit van deze man nog niet bekendgemaakt. NEW YORK Een Boeing-747, het zogenaamde Jumbo-straalvliegtuig, van- de Amerikaanse maatschappij Trans World Airlines is vrijdagavond met 198 passagiers aan boord bij de landing op de internationale Kennedy-luchthaven in New York in brand gevlogen. Vijf tien personen liepen bij het verlaten van het toestel verwondingen op. De brand brak uit in een van de vier reuzenmoto- ren van het toestel toen het de grond raakte. Volgens een woordvoerder van TWA maakten 100 passagiers van de nooduitgang gebruik en ging de rest via de normale vliegtuigtrap. Het toestel maakte een vlucht van Madrid naar New York. TYTu het gebruik van zaaizaad-ont- j smettingsmiddelen zowel in voor- als najaar (1969) eindelijk is verboden, schijnt de vogelsterfte te verminderen. Het ijverige Comité tot instandhouding van de Drentse fauna" doet in het communiqué S Roof vogel-premie Actie '69" een verwachtingsvol geluid horen en ik S hoop nu maar, dat het voor 1970 S versterkt moge doorklinken, want l deze grijpvogels hebben altoos een warm plekje in mijn hart gevon- den. De stand der dag- en de nacht- roofvogels van Drente was in 1968 geslonken tot een fractie van die der beginjaren zestig, ja, enkele soorten balanceerden reeds op de droevige grens van een totaal ver- dwijnen als broedvogels. Van de S havik geen voortplanting meer I bekend vlogen thans twee jongen j uit, de sperwer kon zich op het lage peil van 5 horsten handhaven en van de kiekendieven kwamen gun- stige rapporten (bruine, met enkele paren, hield stand, van de zeld- zame blauwe mocht een succesvol broedgeval worden aangenomen, maar de asgrauwe bleef weg). De buizerd leverde meer dan tien be- i zette nesten, waarmee een duide- S lijke vooruitgang kon geboekt, het- j geen ook bij de fraaie boomvalk met een stijging tot plm. 8 broed- S paren werd geconstateerd. De to- renvalk compareert als minst zeldzame figuur op diverse plaat- sen. Het schonk mij veel voldoe- ning in het rapport te mogen lezen, dat op één plaats de zeldzame wes- l pendief als Drentse broedvogel ver- scheen. Echter werd de velduil als S zodanig niet meer waargenomen en bleef 'de kerkuil (5 a 6 paartjes) een vrij zeldzame gast, hetgeen ook van de bosuil elders in Neder- land wat toenemend en de steen- uil moet gezegd. De ransuil ver- toonde een laag cijfer, maar alles- 5 met-alles verschaft Drente toch een i minder ongunstig beeld dan in 1968 en dit geeft de burger nieuwe moed. Dat er nog heel wat dagroofvogels j door hebzuchtige lieden geschoten worden, legt een schaduw over die plezierige uitkomsten en zo is er altoos wat. 2 27 juni 1970 A. B. Wigman De politie had uitgebreide maatre gelen genomen om rellen, zoals die in voorgaande jaren voor de T.T.-races voorkwamen, te voorkomen. Zo had Rijkswaterstaat voor het eerst toe stemming gegeven de door het stads centrum voerende rijksweg Groningen- Meppel om te leiden, zodat het wan delende publiek nu de beschikking had over de hele straten. Deze maatregel had tot effect, dat het nu rustig bleef tot middernacht. In de drie voorgaande jaren begonnen de T.T.-rellen meestal reeds tegen 9 uur. De Asser politie, versterkt met 135 man rijkspolitie de zogenaamde harde bijstand is vannacht drastisch opge treden. In tegenstelling tot vorige jaren zette de politie overvalwagens en bere den politie in bij het schoonvegen van de binnenstad. Opgeschoten jongelui gingen de politie te lijf met straatstenen. Op de Varkensmarkt zag de politie zich zelfs genoodzaakt traangas te ge bruiken. Volgens de politie is de narigheid be gonnen toen om tien voor elf een trein arriveerde uit de Randstad Holland met „onruststokers in gevechtskledlj". DEN HAAG Het kabinet heeft vrij dag besloten dat de volgende Tweede Kamerverkiezingen op 28 april zullen worden gehouden. Dit heeft premier De Jong vrijdagavond na afloop van het wekelijkse beraad van de ministerraad meegedeeld. Duizenden hebben hun zin gekregen; het drie dagen du rende Holland Pop Festival in het Kralingse Bos bij Rot terdam is begonnen. Uit alle delen van West-Europa, ja zelfs uit de Verenigde Staten en Canada zijn de pop enthousiasten gekomen om het festijn mee te maken. Vrijdag was het al zo druk, dat men door de mensen de bomen niet meer kon zien. Het festival belooft een succes te worden, zeggen de or ganisatoren. Vrijdagavond omstreeks 8 uur waren er naar schatting 40.000 bezoekers. Beroemde groenen hiel den de massa toen al bezig. Jefferson Airplane en Can ned Heat. Acht filmcamera's registreren het festijn. Veertienhonderd stewards houden een oogje in het zeil. Maar tot nu toe is er nog geen wanklank gevallen. De gemeente Rotterdam heeft een groot aantal voor zieningen getroffen om alles zo regelmatig mogelijk te laten verlopen. Op het terrein is onder meer een drug team aanwezig om eventuele slachtoffers van dnigge-De gemeente rekent ook op afvalwant zij heeft een bruik bij te staan. groot aantal vuilnisemmers laten aanrukken. SCHIPHOL Circa 120 leden van de Technische Dienst Luchtverkeersbevei liging van de Rijksluchtvaartdienst, werkzaam op Schiphol en op andere Ne derlandse vliegvelden, zijn vrijdag begonnen de voorschriften op stringente wijze toe te passen. BONN Vier bandieten hebben in Offenbach bjj Frankfort gisteren een miljoen mark buitgemaakt. Z(j behoef den alleen maar een autoportier open te doen, want het geld zat in een paar aktentassen, die werden vervoerd in een gewoon volkswagenbusje. Het busje van de stedelijke spaar bank, reed in het ochtendspitsuur van het hoofdkantoor langs ettelijke filia len om daar geld rond te grengen. Be halve de chauffeur bewaakten nog drie bankemployés de zending. Plotseling blokkeerde een vrachtwa gen het busje, door dwars op de weg te gaan staan. Een gemaskerde bandiet met een ma chinepistool in de hand rukte een por tier van het busje open en riep: „Bega geen stommiteiten. Hier met al jullie geld! Pas op, ik schiet met scherp. Hij nam de aktentassen met geld uit de cabine en sprong met twee makkers in een gereedstaande personenauto, die in een oogwenk in het drukke ver- keersgewoel was verdwenen. Van de gangsters had de politie gis teravond nog geen spoort. Q De ministerraad heeft zich vrijdag akkoord verklaard met de indiening van een wetsontwerp dat strekt tot ophef fing van de gemeente Diepenveen en verdeling van haar grondgebied over de gemeenten Deventer en Bathmen. 0 Een kernlading ter sterkte van 20 tot 200 kiloton tnt is vrijdag in het proef- terrein van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie in Nevada tot ont ploffing gebracht. Het was de 24ste ondergrondse kern ontploffing van dit jaar. Tot hun taak behoort het alle radar toestellen, alle zend- en ontvangstinstal laties, de pellers en de bebakeningsin- strumenten te onderhouden en te re pareren wanneer ze stuk zijn. Het technische personeel is tot deze stiptheidsactie overgegaan omdat de dienstleiding de toezegging van een jaar geleden niet is nagekomen. Het perso neel, donderdagavond in Amstelveen bij een, heeft op die vergadering het ver trouwen in de dienstleiding opgezegd, maar ook in het hoofdbestuur van de Vereniging voor Personeel bfl de Rijks luchtvaartdienst (VPRL) waarvan het zelf deel uitmaakt. Als eisen worden gesteld: Invoering van een nieuw rangenstelsel met daar aan gepaard een beter carrière-perspec tief, een functie- en/of taak herwaarde ring, werkinstructies en opleiding, ver betering van de communicatie met de dienstleiding en inpassing van de resul taten van het sociaal-psychologisch on derzoek in de reorganisatie. Vrijdag was van de actie in het lucht verkeer nog niets te bemerken. BRIDGETOWN Een reusachtige golf heeft vrjjdag de papyrusboot „Ra-2" van de Noorse onderzoeker Thor Heyer- dahl getroffen. H(j vaart nu met ver minderde snelheid naar Antigua, zo bljjkt uit een in Bridgetown (Barbados) ontvangen radiobericht. Hierin werd gezegd, dat de koerswij ziging volgde, nadat een reusachtige golf, die Heyerdahl de hoogste noemde die hij op de Atlantische Oceaan ooit had gezien, twee stabilisators van de papyrusboot had vernield. „We hebben reparaties verricht en va ren nu op een koers naar Antigua", al dus het radiobericht. Heyerdahl is bezig aan te tonen, dat vijfduizend jaar geleden Egyptische zeevaarders met soortgelijke vaartuigen het Amerikaanse vasteland wisten te bereiken. Een eerdere poging van de Noor mislukte. DEN HAAG President Soeharto van Indonesië zal een staatsbezoek aan Nederland brengen. Minister-president De Jong deelde vrijdagavond mee, dat het er naar uit ziet dat het Indonesische staatshoofd dit jaar na de vakantie zal komen. President Soeharto was al eerder door de Nederlandse regering uitgeno digd, maar zijn in 1968 geplande reis moest worden afgelast. LOS ANGELES De openbare aan klager in het proces tegen de 35-jarige hippie-leider Charles Manson en drie van diens volgelingen heeft vrijdag ge zegd dat hij tegen hen de doodstraf zal eisen. Manson en twee van zijn volgelingen, de 21-jarige Susan Atkins en de 22-jar- rige Patricia Krenwinkel, worden ervan beschuldigd vorig jaar augustus de ac trice Sharon Tate en vijf anderen te hebben vermoord. Zij worden ook be schuldigd van moord op Leno La Bianca en diens echtgenote, een dag na de moor den in het huis van Sharon Tate. Een andere beklaagde, Leslie van Hou ten (19), is alleen medeplichtigheid in de La Bianca-zaak ten laste gelegd. Een vijfde verdachte, Charles Watson, zit in Texas gevangen en verzet zich met hand en tand tegen uitwijzing. Openbare aanklager Vincent Bugliosi verklaarde vrijdag tegenover de kandi daatleden van de jury dat wanneer de beklaagden schuldig worden bevonden, hij tegen alle vier terdoodbrenging in de gaskamer zal eisen. LONDONDERRY Met stenen gooien de jongeren hebben vrijdagavond fel ge vochten met gehelmde soldaten, nadat de politie aan de rand van Londonderry parlementslid Bernadette Devlin had gearresteerd. Voor ztf een samenkomst van haar rooms-katholiekc aanhangers had kunnen toespreken. De politie arresteerde de 23-jarige Bernadette, omdat zij een gevangenis straf van zes maanden moet uitzitten. Toen men vernam dat Bernadette was gearresteerd, renden enkele honderden jongeren naar het kordon dat rond de wijk Bogside was samengetrokken en begonnen met stenen en flessen te gooien De soldaten waren niet gewapend met geweren. Zij droegen helmen en hadden oproerschilden bij zich. Hierbij zijn 9 soldaten gewond. Een persoon werd ge arresteerd. Ook in Belfast zijn vrijdagavond on geregeldheden uitgebroken. PRAAG Alexander Dubcek, gewe zen eerste secretaris van de communis tische partij van Tsjecho-SIowakije, is vrijdag door het centrale partjjeomité als partijlid geschrapt. De 49-jarige Dubcek was in maart al geschorst. Hem wordt „rechts oppor tunisme" verweten. Hij is eerder als am bassadeur in Turkije ontslagen en hij verloor ook zijn zetel in de federale ver gadering. Sinds 1939 is Dubcek lid van de partij geweest. DRIEBERGEN De uittocht van vakantiegangers is gisteravond zeer lauw begonnen. De grote stroom Heef uit. Op de grote wegen was het maar iets drukker dan op een normale zo merse vrijdagavond. De enige drukte concentreerde zich op de weg UtrechtArnhemDuitse grens en in mindere mate op de weg BredaAntwerpen. Ook op de weg AmersfoortZwolle was het druk met het oog op de TT- races in Assen. Er waren echter geen files. Bij de grensposten was het rustig. Bij de NederlandsDuitse grenspost Bergh- Autoweg stonden twee files van 500 meter lengte. Grote druktes hebben zo'n zes files tot gevolg gehad. Verwacht wordt dat vandaag en mor gen de grote trek op gang zal komen. Hiermee wordt in elk geval rekening gehouden. Dat zullen dan voornamelijk Duitsers zijn. De drukte op de Duitse Autobahnen dreigt alle records te zullen breken. Er gaan meer Duitsers dan ooit op stap: Naar schatting twaalf miljoen trekken er met de auto op uit. Minister Leber (verkeer) heeft voor negen van de drukste weekeinden een rijverbod voor zware vrachtwagens uit gevaardigd. In Frankrijk, Nederland en de Westduitse deelstaten Nedersaksen en Bremen vallen de vakanties samen. Moet ieder boven de 40jaar ge regeld naar de dokter? Vermindert dat zijn kans om vroegtijdig te ster ven aan hart- en vaatziekten of kan ker? Wie daarover spreekt, spreekt over periodiek geneeskundig onder zoek. Hij roept ook meteen veel vra gen op. Moet er zo'n onderzoeksys teem komen? Zo ja, hoe en door wie? In onze weekendbijlage Ziezo be antwoordt dr. C. F. Brenkman, di recteur bureau van de Provinciale raad voor de volksgezondheid te Arnhem, de eerste vraag bevesti gend: „Ja". Hij ziet echter niets in een serie consultatiebureaus, waarin artsen zouden werken als monteurs bij de oheck-up van een auto. De oplossing kan liggen in een sterke toeneming van het aantal groepspraktijken, waarin de arts nauw contact houdt met de onderzochte patiënten. In die richting wil dr. Brenkman het zoe ken, waarbij hij zich realiseert, dat het aantal artsen sterk zal moeten toenemen mèt alle financiële conse quenties daarvan. In Shoeburyness in het Engelse graafschap Essex is vrijdag een roof overval gepleegd, waarbij 200.000 pond (ongeveer 1,7 miljoen) werd buitge maakt. Drie mensen werden door kogels gewond. De bevolking van India wordt thans geschat op 540 miljoen zielen. Zij neemt per jaar met ten minste 12 miljoen mensen toe. man met de Ia- TEL AVIV In de heuvels van Go lan aan de Israëlisch-Syrische be standslijn en boven Syrië hebben vrij dag tank- en luchtslagen gewoed die de zwaarste worden genoemd sedert drie dagen geleden de gevechten tussen beide landen opnieuw ontbrandden. Bij deze gevechten rijn twee VN-waar nemers gewond. Nadat omstreeks het middaguur een Israëlische pantsercolonne onder dek king van van de luchtmacht 'n artillerie- barrage voor het eerst sedert de juni- oorlog van 1967 de bestandslijnen door brak en zes Syrische voorposten be zette, maakte Damascus tegen de avond melding van doorbraak van een Sy rische pantsereenheid met steun van ge mechaniseerde infanterie in de Israëli sche stellingen. Israël meldt de vernietiging van ten minste 20 Syrische tanks en vier Mig-17 straalvliegtuigen, terwijl Damascus spreekt van het neerschieten van elf Israëlische toestellen en 12 tanks, en dat 250 Israëlische soldaten zijn gedood. Israël geeft het verlies van één toe stel toe. Tel Aviv meldt verder dat bij de grondacties van vrijdag 30 Syriërs ge vangen zijn genomen. Aan Israëlische zflde zouden vier doden en 27 gewonden zijn gevallen. De Israëlische pantser colonne keerde later naar de frontstel lingen ln de heuvels van Golan terug. Tegen de avond deelde een officiële woordvoerder in Damascus mee dat Sy rische pantsereenheden en gemechani seerde infanterie in de Israëlische stel lingen in het noorden van de hoogvlakte waren doorgedrongen en daar gevech- DEN HAAG Er is een serieuze poging ondernomen om de Nederlandse am bassadeur in Uruguay, dr. Heimon van Blankenstein te ontvoeren. Dat de poging mislukte is te danken aan het feit dat de ambassadeur niet thuis was. Minister-president De Jong heeft dit vrijdag meegedeeld aan het einde van het wekelijkse kabinetsberaad. Het ziet er, naar de premier meedeelde, niet naar uit dat de regering stappen in Montevideo zal ondernemen, al is hierover nog geen definitieve beslissing geno men. ten van man tegen raëliërs uitvochten. Volgens Tel Aviv is de Syrische tegen aanval afgeslagen door grond- en lucht strijdkrachten en artillerie. Verscheidene pantservoertuigen van de Syriërs zijn in brand geschoten. Libanon heeft vrijdagavond Syrië mee gedeeld dat het leger klaar staat om de Syrische strijdkrachten te hulp te ko men. Aan het westelijk front voerde de Egyptische luchtmacht vrijdag twee luchtaanvallen uit op Israëlische stellin gen aan het Suezkanaal. De aanvallen werden ondersteund door artillerie. Israël heeft bekendgemaakt dat één Egyptische Mig-17 is neergeschoten. Verzoeke vóór 4 juli 14,30 over te schrijven op onze giro 1321600 t.n.v. DE VALLEI - Veenendaal met vermelding 1. abonnement 3e kwartaal 1970 2. naam en adres waar ons blad bezorgd wordt 3. post- of bezorgabonnement Abonnementen-administratie Radio Viet Cong heeft omgeroepen, dat er muiterij is uitgebroken onder militairen van de Amerikaanse eerste luchtcavalleriedivisie toen de mannen bevel kregen naar Cambodja te ver trekken. (Van onze weerkundige medewerker) Het weer blijft dit weekeinde zo mers. Zowel vandaag als morgen zijn in Gelderland maxima van on geveer 25 graden Celsius te ver wachten. Later op zondag wordt de kans op een regen- of onweersbui van het zuiden uit groter. Maandag worden wat lagere temperaturen verwacht. De proogte is op de meeste plaat sen in Nederland nog nijpend. De Bilt staat deze maand nog maar op 1 mm, een cijfer dat duidelijk on der dat van de recorddroge juni van 1899 (7 mm) ligt. Morgen: Zon op: 04.22, onder: 21.04 uur: Maan op: 00.40, onder 16.10 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1