Bruidspaar van de week Sectievoorzitter F. Remmers: „Ik wiJ zo gauw mogelijk weten waar we aan toe zijn SGP Resteren maar schoorvoetend eens met Recreatieschap Enquête onder zaterdagelubs over voetballen op zondag GW, DOVO en VRC: Aan spelers overlaten SCHILDERIJEN EN KERAMIEK G. Schinkel lis mooi geweest L. Student Wink nam beroep aan naar Geref. Gem. TWEELINGDOEKEN" MAKEN DE MEESTE INDRUK Eenheid Hommage Verbintenis Keramiek Hoog percentage geslaagden bij Ichtus-mavo's Geen mening Geen baas ZATERDAG 27 JUNI 1970 4 VEENENDAAL In de afgelo- pen week heeft het echtpaar Dillen- 4 Kwakkel zijn 55-jarig huwelijks- feest gevierd. Deze mijlpaal werd 4 temidden van de familie gevierd in 4 het NVV-gebouw omdat men thuis, op de SJB-flat aan de Sterke Arm, 4 geen ruimte genoeg had. Het echt- paar, 34 jaar geleden van Kampen 4 naar Veenendaal gekomen, kreeg zeven kinderen, van wie er nog vijf 4 in leven zijn. In de loop der jaren 4 werd de familiekring uitgebreid met 26 kleinkinderen en 16 achter- 4 kleinkinderen. Bruid en bruidegom, respectievelijk 74 en 77 jaar oud, 4 werden ook door de overige flat- bewoners met een aandenken be- 4 dacht. 4 VEENENDAAL Student A. Wink nit Gouda heeft het beroep dat de ker- keraad van de Gereformeerde Gemeen te (in Ned.) te Veenendaal op hem had uitgebracht aangenomen. Het was het derde beroep dat de ker- keraad op hem had uitgebracht na het vertrek van ds. Mallan naar Gouda, nu ca. twee jaar geleden. Wanneer de heer Wink naar V'daal komt is nog niet be kend. Woensdag 1 juli komt hij een spreekbeurt vervullen, waarbij tevens overleg zal worden gepleegd over het tijdstip waarop hij intrede zal doen. OPHEUSDEN Het had veel voeten in de aarde, maar de raad van Resteren is dan toch unaniem akkoord gegaan met het voorstel om toe te treden tot het Recreatieschap voor het gebied van Nederryn, Lek en Waal. Lange tijd wees de SGP fractie toetreding af om dat ze bang was als gemeente alle zeg genschap in recreatieve voorzieningen kwijt te raken. Burgemeester D. J. Pott putte zich uit in woorden om het ge meenschappelijk belang van het Re creatieschap te accentueren, maar de SGP bleef onvermurwbaar. Uiteinde lijk hakte SGP-wethouder G. H. Jan sen Schuiling in feite de knoop door. Hij stelde een schorsing voor om zich te beraden met zijn fractie. Toen het doek weer open ging zei h(j met stemverheffing: „Al die mensen in die hoge flats in Tiel en Culemborg bijv. hebben hard recreatie nodig. Onze fractie is nu voor". Burgemeester Pott was zichtbaar op gelucht. Het Recreatieschap tot welker oprichting de gemeenteebesturen van Culemborg, Beusichem, Echteld, Reste ren en Lienden kortgeleden besloten, kreeg maar niet zo één-twee-drie de goedkeuring van de raad. De SGP zag er van komen dat de gemeente bij re creatieve voorzieningen geen enkele stem meer in het kapittel zou hebben. De burgemeester sprak dat tegen, om dat, zo zei hij, er vertegenwoordigers van de gemeenteraad in het algemeen bestuur van het schap zouden zitten. SGP-er T. van Eldik gaf het niet op. „Wie zegt dat deze vertegenwoordigers ook de standpunten van de raad in dat algemeen bestuur zullen hoog houden?" „Ja, waar blijven we dan als we van die veronderstelling uitgaan?" merkte de burgemeester op. Op dat moment ook vroeg wethouder Jansen Schuiling gelegenheid met zijn fractie te overleg gen met het reeds genoemde resultaat. De SGP draaide volkomen bij. Een voorstel tot. diverse groenvoorzie ningen bij scholen stuitte in het begin van de avond met name weer bij de SGP op bezwaren. Een bedrag van ruim f 30.000,- zag de heer J. van Eek als „enorm hoog". De heer Remmelink van Gemeente belangen vond dat er met het NV Tuin en Cultuurtechnisch Bureau „De Enk" uit De Steeg, dat de aanleg zal uitvoe ren, maar hoog van de toren wordt ge blazen. „Geef een geschoolde man uit de gemeente een kans". Zo waren er nog meer sombere stem men, maar de burgemeester wist ten slotte iedereen ervan te overtuigen dat het bedrag niet zo hoog was als het leek. De raad ging toen unaniem ak koord. VEENENDAAL „Hoeveel spelers zouden er nu zijn die niet op zondag willen voetballen vraagt de sectie-voorzitter van de KNVB, Fokke Rem mers, zich af. Want nog steeds wordt er in kringen van het zaterdagvoetbal druk gesproken over de geruchtmakende „Italië-kwestie", die in feite tot een controverse leidde tussen de KNVB-amateursecties en waarover men het na bijna twee maanden nog niet eens is geworden. 't Al of niet op zondag spelen van zaterdagamateurs gaat opnieuw actueel wor den nu de inschrijving voor de Olympische Spelen '72 aan de orde komt en het sectiebes tuur zaterdag en de Vereniging van Christelijke Voetbalclubs een en quête gaan houden onder clubs en spelers. „Ik wil weten waar we aan toe zijn", zegt de heer Remmers, „en wel zo gauw mogelijk. Vandaar het onderzoek dat we gaan instellen. Hoe de enquête precies „werkt" weet ik niet, maar in elk geval willen we peilen hoe de mening is van de clubs en van de spelers zelf. Komt er een 10 tot 20 procent uit die beslist niét op zondag wil spelen, dan is het naar mijn mening de moeite waard om daar verder voor te knokken. Ik ga er vanuit dat de bond moet zorgen dat er internationaal kan worden gespeeld. Dan moeten we natuurlijk voorkomen dat er nog ooit eens zoiets gebeurt als we bjj het Europese kampioenschap gehad hebben". Als er echter maar één of twee pro cent van de spelers te kennen geeft niet op zondag te willen spelen dan vraag ik me af waar we ons druk over maken. Dan geeft dat in elk geval op bestuurlijk niveau geen problemen meer. Persoonlijk ben ik om principiële redenen tegen voetballen op zondag, maar dat behoeft een samenwerking tussen zaterdag- en zondagsectie abso luut niet in de weg staan. Er is in de laatste twee jaren duidelijk aangetoond dat de inbreng van zaterdagspelers in het nationale amateurelftal tot grotere „Gemakkelijke" expositie in Streekmuseum RHENEN Van tijd tot tijd kun je de opmerking horen, dat schilders en beeldhouwers het de mensen zo moeilijk kunnen maken. Men ziet het dan niet allemaal meer en weet er eigenlijk geen weg mee. Juist voor deze mensen heeft het Streekmuseum te Rhenen iets te bieden. Niet dat het een concessie aan het publiek zou zijn om werk van E. G. van Heusden te tonen, maar het past toch wel in de lijn van de conservatrice, inej. A. v.d. Bunt, om niemand opzettelijk af te schrikken door wild en „moeilijk te begrijpen" werk te expo seren. De combinatie schilderwerk-pottenbakkerij die tot 11 juli het museum beheerst, zal ontegenzeglijk velen aanspreken. De ex-reumatoloog E. G. van Heus den, woonachtig in Wolfheze en ook als dichter werkzaam (gisterenmiddag was hij nog te beluisteren in „Land der muzen" via Hilversum I) balan ceert met zijn schilderwerk tussen wetenschap en kunst. Het zal hem een welkome compensatie geven, heel rustig en vaak klinisch op het doek bezig te kunnen zijn. Zijn schilderijen tonen duidelijk 3 perioden en dat is voor de beschouwer een aardige bij komstigheid, al hangen ze wel door elkaar. Wanneer we ons even aan die perioden houden, zien we enkele werken die duidelijk kleurrijker en veelzijdiger van vorm zijn, dan de latere. Het cu- bisme heeft er zijn stempel op gezet en de lijnen van landschap en portret zijn hoekig, scherp. Sterk figuratief en misschien voor velen het meest begrijpelijk. Toch ademen deze schilderijen duide lijk een sfeer van een voorbijgegane periode in de schilderkunst. Niette min bijzonder nuttig om met dit sta dium van Van Heusden's werk kennis te maken. Hij toont er reeds veel zeg gingskracht. Wie „De ongetrouwde dochter" goed bekijkt, merkt in de compositie een poging om zowel gestalte te geven aan de eenheid het uit drie personen bestaande gezin, als aan de afstand die er tussen de generaties ligt. De dochter bewaart haast angstvallig die afstand tot de buitenwereld maar vormt tegenover haar ouders ook een (toch aan hen gebonden) zekere zelf standigheid. Wij schreven hierboven over drie pe rioden. Eigenlijk zijn die niet precies aan te geven omdat het alles vloeiend in elkaar over gaat. Willen we de tweede periode abstract noemen, dan zeggen we er zeker iets te veel mee. Echt abstract werk hangt er niet. Wel is Van Heusden gaan spelen met de oervorm: de cirkel. Hij doet in zijn composities dan sterk denken aan Es- tève, die ook verschillende vlakken over elkaar heen liet schuiven en de contouren van de (soms verminkte) cirkelvorm liet doorlopen. Van Heusden bereikt er bijzonder mooie resultaten mee, zoals in „Laat licht", waar niet alleen de weerspie geling zichtbaar is, maar tevens de verschuiving van licht naar donker. Hierbij gebruikt hij scherpe tegen stellingen naast meer vloeiende over gangen. Het meest „abstracte" werk zou je „Eerste zwangerschap" kunnen noemen. Hier wordt alleen gespeeld met ronde vormen die echter precies de ontsloten eenheid geven, waarin de vrouw zich bevindt in haar alleen zijn met het groeiproces, afgesloten van de buitenwereld. Prachtig van kleur is ook „De neder laag", een hommage van de schilder aan de dichter A. Roland Holst, waarin de mens zijn nederlaag erkent tegenover het overwinnende licht. Hier gebruikt de schilder gelen en bruinen, schitterend tegen elkaar af gewogen. De overgang naar de derde periode wordt voor ons gevormd door o.a. „Schemer en sneeuw", een overwe gend in zacht roze-achtig wit uitge voerd werkje dat de verschillende zonnestanden in één momentopname weergeeft, zoals de Middeleeuwers ook rustig de hele loop van een ver haal op één doek vertelden. Het meest recente werk (vers van de ezel, zogezegd) laat duidelijk een syn these zien van de beide voorafgaande perioden. Van Heusden gaat door met het vullen van het vlak door ronde en ovale vormen, maar voert daarnaast of daaroverheen de menselijke fi guur in. Daarbij valt het op dat deze tegen de 70 jaar lopende schilder, vaak oude mannen uitbeeldt. In „Eenzijdig gesprek" (zie foto) heeft hij prachtig de sprekende man uitge beeld, alleen al door de vorm van de hand, terwijl we hem verder op de rug zien. De andere figuur wacht luisterend af tot de ander eens klaar is, misschien wel wat sceptisch tegen over hetgeen de spreker allemaal te berde brengt. De meeste indruk maakten op mij de tweelingdoeken „Wandeling der blin den" en „Wandeling der gestoorden". Zij hangen niet bij elkaar en mis schien is dat ook maar het beste, want je wordt ineens teruggevoerd naar dat-doek-dat-je-al-eerder- hebt-gezien. (een heel goede vorm van de schilder om als gids zonder woorden toch de beschouwer te lei den). In „Wandeling der blinden" val len de gelukkige trekken op de ge zichten op. Beide figuren lopen toch trefzeker en doelgericht de wereld in, de richting van de stok volgend. Heel anders „bewegen" de gestoorden zich. Achter elkaar, zonder enig ini tiatief te tonen, zien ze naar de we reld om zich heen, die ze niet herken nen als hun eigen wereld. De defor matie van hun geest is van de gezich ten af te lezen. Het zijn m.i. deze beide werken, die het meest opvallend de verbintenis legden tussen beroep en hobby van Van Heusden. En als reumatoloog zal hij het leed van de mensen goed kennen. Het is de moeite waard om zijn werk in de komende (vakantie)periode eens te gaan bekijken. In het kort nog even iets over de vazen, potten en schalen van Guy van Har- denbroek uit Den Haag, een zoon van oud-burgemeester Baron Gijs van Hardenbroek te Rhenen. De vormen van zijn werk zijn niet altijd verras send, eerder heel eenvoudig, maar de manier waarop hij het heeft gegla zuurd is prachtig. Elke kunstenaar kan daar toch wel wat eigens in leggen, zo ook bij Van Har denbroek, waar zowel dof als glan zend de wat korrelige glazuurlaag de geven. Heel mooi vonden we een serie vazen en potten een apart karakter dat hij vaak voor de binnenkant de in pastelkleuren. Verrassend was wel felle kleuren bewaart. Het is misschien interessant te weten dat bakwerk als U in Rhenen nu kunt zien, drie keer de oven in gaat. Eerst wordt de klei (of ander gebruikt ma teriaal) gewoon gebakken, daarna de kleuren wit of zwart (bij 1000 gra den) en tenslotte de andere eventueel aan te brengen (felle) kleuren, bij 800 graden. Andersom zou niet kunnen daar dan de laatstgenoemde kleurige glazuurlaag zou barsten. Wanneer U deze ambachtelijke infor matie in Uw beschouwingen ver werkt, zal het een welkome aanvul ling betekenen bij het genieten van deze eenvoudige en toch mooie (of juist mooie) vormen. Maak het U de komende dagen gemak kelijk en ga eens naar deze „niet moeilijke" tentoonstelling. Het zal U goed doen. JAN HESSELS MULDER successen heeft geleid. Dat zal ook in de toekomst bewezen worden, let maar op. De opbouw van onze eerste klasse is veel beter dan die van de zondagama teurs. Simpelweg doordat we door een kleiner aantal eersteklassers een hogere concentratie krijgen van het spelpeil. Die ontwikkeling gaat door". In het officiële orgaan van de KNVB, „Neerlands Voetbal", consta teerde hoofdredacteur Leo de Wolff dat door de „Italië-kwestie" en de hou ding van international Henk Kiel er een haatstemming heerste tegen deze Go Ahead-speler. Hij had op 3 mei in het eindtoernooi om de Europacup gekozen voor het spelen op zondag en moest daarvoor nu de klappen incasseren, tij dens de geruchtmakende wedstrijd Go Ahead K - Spakenburg. Fokke Remmers daarover: „Dat is een insinuatie die niet op z'n plaats is voor een eerlijke journalist. Het zou be tekenen dat vrome Spakenburg-suppor ters een soort „heilige oorlog" tegen Henk Kiel gevoerd hebben en dat is pure onzin". Sport-op-zondag is ook in Veenendaal vaak het onderwerp van gesprek. Merkwaardig genoeg zijn er evenwel geen protestants-christelijke voetbal clubs ontstaan maar speelt het voetbal leven zich toch voor ongeveer 90 pro cent af op zondag. Tot nu toe leverde alleen DOVO spelers aan het Neder lands zaterdagelftal en sinds de komst van ex-Go Ahead-speler Gerard Schin kel ook aan het nationale amateurelf tal. Nu binnenkort de enquête van de KNVB via de clubs ook een mening vraagt van de spelers zal het al of niet op zondag spelen in een vertegenwoor digend elftal vanzelfsprekend ook bij de Veenendaalse clubs aan de orde ko men. Voorzitter G. A. Borg van DOVO, zelf principieel tegenstander van voet bal op zondag, verklaarde dat het be stuur van DOVO geen mening heeft over het uitkomen van spelers in wed strijden op zondag. „We willen dat aan de spelers overlaten. Ieder moet de vrijheid gelaten worden om daar zelf over te beslissen. Een speler moet, als hij geselecteerd wordt, het recht hebben om te doen en laten wat hij zelf wil. Persoonlijk ben ik tegen voetballen op zondag en als ik iemand van mijn me ning kan overtuigen zal ik dat niet la ten. Maar verplichten zou ik niemand willen, eenvoudig omdat ik ook niet door iemand anders verplicht zou wil len worden. Als bestuur laten we leden de vrijheid en daarmee ook de~ verant woordelijkheid. Wel zijn we volgens de reglementen van de KNVB verplicht om spelers af te staan voor interland wedstrijden. Alleen als dat nadelige ge volgen zou hebben voor onze vereniging zouden we daarover willen praten. Wat Leo de Wolff in z'n commentaar over Spakenburg-Go Ahead beweert, slaat nergens op. Ik geloof er ook geen fluit van, want de oorzaak van die affaire ligt naar mijn mening bij het sectiebe- stuur, dat van tevoren wist dat er moeilijkheden zouden komen. Daar heeft het voetballen van Henk Kiel op zondag niets mee te maken". „Bij GVVV is dit nog niet aan de orde geweest", zegt voorzitter Hertog. „Ik wil geen persoonlijke mening laten prevaleren want een voorzitter is geen baas. Bovendien heb ik op principiële gronden geen bezwaar tegen voetballen op zondag. Ieder moet het maar voor zichzelf weten. Ik zal het m'n zoon niet verbieden. Het is een spel. Het zal onze spelers niet verboden worden vermoed ik, maar als er een verzoek komt van de KNVB dan willen we er wel een punt van maken op onze ledenvergade ring". „Wij zijn een vrije zaterdagvereni ging en het is bij ons nooit ter sprake geweest", aldus secretaris Th. van Res teren van VRC. „Ik neem ook aan dat het spelen op zondag aan onze spelers niet zal worden verboden. Persoonlijk ben ik absoluut tegen voetbal op zon dag en dat houdt in dat ik het de spe lers wel zou willen verbieden. Maar nogmaals, dat is zeer persoonlijk ge sproken. Op 13 juli houden we onze le denvergadering en als er een verzoek komt van de KNVB dan zullen we dat zeker bespreken. Wat de hele geschie denis rond „Italië" betreft sta ik achter de heer Molemaker, de voorzitter van de Vereniging Chr. Voetbalclubs". Nico Diepeveen (DOVO) verlangt niet naar inspraak van de spelers. „Ik heb principiële bezwaren om op zondag te spelen en daarom doe ik het ook niet. Anders was ik allang nakr het betaalde voetbal gegaan, daar heb ik al vaak gelegenheid voor gehad. Maar ik wil het ook niet voor één keer, zoals Henk Kiel. Diens houding vind ik niet juist. Hij was ook een principieel zater dagvoetballer. Nu niet meer. Ik ben het eens met Aalt Kok. De clubs moeten het zelf voorstellen maar nog liever zou ik zien dat de bond be slist. Wie het daarmee dan niet eens is VEENENDAAL „Ik ben niet meer geïnteresseerd in een plaats bij de selectie voor het Nederlands amateurelftal"zegt Gerard Schin kel (27). De ex-Go Ahead-speler, die sinds vorig jaar voor DOVO uitkomt, overweegt definitief af te schrijven wanneer er nog eens een uitnodi ging komt voor de centrale trai ning. „Ik heb vier jaar meegehob- beld en de top bereikt, maar nu ontbreekt me vaak de tijd voor ex tra training en voorbereiding" Zelfs het idee om deel te kunnen nemen aan de Olympische Spelen van 1972 lokt Schinkel niet meer aan. ,,'t Is mooi geweest, 't Hoeft niet meer voor mij GVVV-PRAESES J. HERTOG niet verbieden moet maar bij een zondagclub gaan voetballen. Ik zie geen moeilijkheden als de bond de zaak goed in de hand houdt. Dat kan nu omdat men weet waar men aan toe is". „Het is een zaak van de speler zelf", zegt Gerard Schinkel ex-ploeggenoot van Henk Kiel en nu spelend voor DOVO die meermalen deel uitmaakte van het nationale amateurelftal. „Als zaterdagspeler heb ik er om principiële redenen geen bezwaar tegen om op zon dag te spelen maar los daarvan heb ik een praktische keus gemaakt. Ik vind het spelen op zaterdag beter vanwege de voorbereiding op een wedstrijd Daarbij wil ik rekening houden met de recreatiemogelijkheden op zaterdag avond en zondag, maar ook met het werk op maandagmorgen. Dan kan .k tenminste weer fit beginnen. Voor mi- behoeft het geen punt te zijn op een I denvergadering, alleen wanneer men d' statuten wil wijzigen. De spelers me ten beslissen. Bij de inschrijving voor de Olymp sche Spelen verwacht ik geen moeilijl; heden. Dat gaat ongetwijfeld door, hoe wel ik dan wel twjjfel aan de samen stelling van een zo sterk mogelijk elftal Sommige spelers zullen mogelijk wor den verhinderd om deel te nemen als er ook op zondag wordt gespeeld. Anders wordt het wanneer het gaat om do doelstelling van de club. Dan moet je je eraan houden". VEENENDAAL Bij de Ichthus- MAVO I (dir. G. J. H. de Vries) is van de kandidaten die mondeling examen gedaan hebben er slechts één afgewe zen. Geslaagd voor Mulo-B. Jan F. v. d. Brink, W. Schenk. Voor MULO-A Inge E. Harmsen, Arie v. d. Weerd, Marijke v. Rijswijk, Dickie Wallet, Aart v. d. Weerd, Minke Taverne, Kees v. d. Ham, Marion Hey, Dick v. d. Berg, Jan v. Ginkel. Voor Mulo A met tevens midden standsdiploma Jan van Amerongen, Tonnie v. Appeldoorn, Hannie v. Ma nen, Corry Niemeijer, Simon v. Rees. Dick de Ruiter, Greet je v. d. Steeg, Ria Fakken, Gerda Drost, Martha Krüger, Aartje van Kruistum, Ada v. d. Boven- kamp, Job. v. d. Bovenkamp, Hennie Bouman, Trudy Budding, Marian Veld huizen, Hilda v. Reenen, Rudy Versteeg, Leo ten Napel, André v. Dijk, Ria v. Engelenburg, Geurt v. d. Haard, Ada v. Barneveld, Ineke v. d. Berg, Diny Die peveen, Pieter Heijkamp, Grada v. d. Klift. Ichthus-Mavo II (dir. G. Verhuil). Van deze examenkandidaten werd er ook maar één afgewezen. Geslaagd om Mulo A.: A. Achterberg, M. M. Pater, J. v. Manen, C. Brinkhuis, H. Bron, G. E. v. Ginkel, H. Kleijer, M. v. Nw. Amerongen, G. Assel, M. Vink. Geslaagd voor Mulo A met midden stands diploma: G. D. Anbeek, J. B. v. d. Bosch, W. J. Bouman, A. H. Treur, G. Valkenburg, C. Versluis, T. Zandee, D. v. Heerikhuize, J. K. Kelderman, R. G. de Kruijff, H. v. Leeuwen, D. C. v. Manen, M. G. Septer, M. W. v. Barne veld, A. H. v. Eden, C. W. v. Eden, H. v. Hierden

De Vallei | 1970 | | pagina 3