V IV 9^ iaai" ZILVEREN f.11. AO Jcldl ANJERS tien wensen van Oe Thant Liquidatie van Spandon medio september V.V.D.M. demonstreert tegen traditionele leger futiliteit OPLICHTER RICHTTE IEDER TE GRONDE BEHAL VE ZICHZELF Vrouwelijke rekruten in Cambodja Griezelig Over de grenzen Jaar cel en t.b.r. geëist Adenauer's schilderijen brachten niet veel op „Gynaecoloog onschuldig aan complicatie bij narcose" Sartre door politie ondervraagd Historische terugkeer van De Gaulle Woensdag „nationale groetdag" Buurman redt vier kinderen bij brand Meer verkeers- misdrijven Miljoen mark geroofd COMMUNIQUÉ „EEN GREEP" NIET OVER PRATEN Man verdacht van verkrachtingen Centraal mediach tuchtcollege ZATERDAG 27 JUNI 1970 SAN FRANCISCO Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Hand vest van de VN, heeft secretaris-generaal Oe Thant de volgende tien wensen gepubliceerd Ik wens, dat de mensen ophou den met elkaar te haten en te doden om redenen van ras, huidskleur, religie, na tionalisme of ideologie. Ik wens, dat liefde, medelijden en begrip voortaan de aangelegen van de mensen zullen inspireren. Ik iVens, dat de rijken en bevoor rechten met de armen zullen delen wat hun geschonken is. Ik wens, dat de landen elkaar hel pen in de kunst van leiding geven aan de mensen in vrede, rechtvaardigheid en voorspoed. Ik wens, dat de landen zich ver enigen om met moed en vastbesloten heid het hoofd te bieden aan de we reldproblemen zonder weerga, waar voor de mensheid zich gesteld ziet. Ik wens dat de geweldige vooruit gang in wetenschap en techniek ge paard gaat met een vergelijkbare voor uitgang op het gebied van moreel, rechtvaardigheid en politiek. Ik wens dat de wereld aandachti ger luistert naar de ongerustheid, die de jongeren laten blijken. Ik wens, dat de leiders van de grote naties van de huidige wereld hun geschillen bijleggen en hun krachten bundelen tot heil van de mensheid. Ik bid voor een snelle terugkeer van de vrede in het verwoeste Indo- China, voor een rechtvaardige en duur zame vrede in het midden-Oosten onder voorwaarden, die de organisatie van de Verenigde Naties heeft voorgeschreven en voor een spoedige deelneming van de volksrepubliek China aan de activi teit van de wereldorganisatie. Ik doe u allen mijn beste wensen - „Su Taung" toekomen, evenals aan alle mannen en vrouwen op aarde, die van goeden wille zijn". PARIJS De bekende Franse schrijver en filisoof Jean-Paul Sartre is vrijdagochtend in Parijs voor onder vraging aangehouden, toen hij op straat exemplaren verkocht van het blad „La cause du peuple", het orgaan van de verboden Maoïstische beweging „Prole tarisch Links". Tegelijk met de 65-jari- ge Sartre, nam de politie achttien jon geren mee, die het blad ook te koop hadden aangeboden. Terzelfdertijd ondervroeg de politie de schrijfster Simone de Beauvoir en de regisseur Alexandre Astruc. Sartre leidt het genoemde blad, sinds twee vorige hoofdredacteuren zijn ver oordeeld wegens opruiing. Hoewel al herhaaldelijk verkopers van het blad dat niet officieel verboden is zijn aangehouden, had de politie Sartre tot dusver ongemoeid gelaten. Donderdag arresteerde de politie Alain Geismar, de 31-jarige leider van ..Proletarisch Links", die was onderge doken toen er een aanhoudingsbevel te gen hem was uitgevaardigd. Geismar was een van de leider van de studen tenrevolutie van mei en juni 1968 in Parijs. Na te zijn ondervraagd, werden Sar tre en Simone de Beauvoir vrijgelaten, evenals de andere aangehoudenen. In het gezelschap van Sartre bevond zich, behalve de regisseur Alexandre Astruc, de filmster Sammy Frey. FRANKFORT Bij een overval op een bestelauto van de spaarbank van Offenbach hebben vier mannen onge veer een miljoen mark (circa een mil joen gulden) buitgemaakt. De bestelauto, waarin behalve de chauffeur drie bewakers zaten, werd in genoemde stad in Hessen tot staan gebracht door een vrachtauto. Daarop kwam uit een personenauto een gemas kerde man met een machinepistool, die zich van de tassen met het geld meester maakte en met zijn drie helpers in een derde auto in het verkeersgewoel ver dween. Alle auto's, die bij de overval werden gebruikt, bleken te zijn gestolen. Het voertuig waarin het viertal verdween, werd later in de omgeving teruggevon den. TILBURG De Wollenstoffenfa- briek NV André van Spaendonck en Zonen in Tilburg zal midden september zijn geliquideerd. De 600 werknemers zullen geleidelijk afvloeien. Het gewes telijk arbeidsbureau is gevraagd om ontslagvergunning. Men gelooft, dat de meeste werknemers van Spandon snel elders werk zullen vinden. Er is een gunstige afvloeiingsregeling getroffen. Daarmee is een bedrag van 2,7 miljoen gulden gemoeid. Slechts als de lopende orders 6000 stukken voor een bedrag van zes miljoen gulden worden uit gevoerd, kan die regeling gestand wor den gedaan. De afvloeiingsregeling garandeert werknemers van 62,5 jaar en ouder be houd van het volledige loon tot hun 65ste jaar. Ze krijgen bovendien twee periodieke verhogingen. Er is 200.000,- ter beschikking gesteld van de vakbeweging. Daarmee kunnen de werknemers, die in moeilijkheden ra ken door de liquidatie, worden gehol pen. Voorts krijgt iedere werknemer een uitkering ineens, die hoger wordt naarmate hij meer dienstjaren heeft. De regeling bevat verder onder ande re bepalingen over de tegemoetkoming in de ziektekostenverzekering, de pen sioenrechten en de sollicitatiebezoeken. De vakbonden menen, dat de af vloeiingsregeling van Spandon de beste is, die in de textielindustrie in het zui den van ons land is ontworpen. De sluiting van Spandon werd gister middag door de directie aangekondigd in een communiqué, waarvan de letter lijke tekst als volgt luidt: „Uit het perscommuniqué van Van Dooren en Dams is het bekend, dat deze NV zich uit het overleg, om tot samen werking met Spandon te geraken, heeft teruggetrokken. Gezien deze nieuwe si tuatie, na intensieve onderhandelingen en reddingspogingen van de laatste we ken, is Spandon genoodzaakt om de produk'tie - nadat het orderbestand zal zijn afgewerkt - te staken. Ingewonnen adviezen van deskundigen hebben ons ervan overtuigd, dat het bedrijf, zelfs op een verkleinde schaal, niet rendabel kan worden voortgezet. De vermogens toestand van de onderneming is zoda nig, dat bij normale afwikkeling aan alle verplichtingen zal kunnen worden vcldaan en dat de met de vakbonden overeengekomen afvloeiingsregeling zonder moeilijkheden uitgevoerd zal kunnen worden. Een aanvraag tot ont slagvergunning zal door de directie worden ingediend voor het gehele per soneel". MADRID Oud-president en me vrouw De Gaulle zijn vrijdag na een vakantie van drie weken in Spanje, naar Frankrijk teruggekeerd. Zij reden door de pas van Roncevalles, de histori sche plaats in de Pyreneeën, waar 15 augustus 778 Roland en de door hem geleide achterhoede van het Frankische leger verpletterd werden door rotsblok ken, die de Basken van de hellingen lieten rollen. De Franken waren op de terugweg van een expeditie tegen de Saracenen. Het echtpaar De Gaulle heeft van nacht in een hotel in het midden van Frankrijk overnacht en reist vandaag door naar hun landgoed in Colombey- les-deux-Eglises. Voor de 21ste keer is vrijdag de zilveren anjer van het Prins Bernhardfonds voor culturele verdiensten uitgereikt. Zij werd door prins Bernhard zelf in het paleis te Amsterdam overhan digd aan mevrouw H. A. Polak- Schwarz en aan de heren H. Beem (rechts) en ir. C. E. P. M. Raedts (links). Mevrouw Polak kreeg de on derscheiding voor haar bijdrage aan het Nederlandse muziekle ven, met name door het Leopold Schwarz-jonds. De heer Beem maakte zich verdienstelijk door zijn studie en het op schrift vastleggen van de geschiedenis van het joodse volksdeel van Nederland, van de jiddische taal en letterkunde en van joodse gebruiken en tradi ties. Ir. Raedts, oud-directeur van de Oranje-Nassaumijnen, heeft zich op verschillende wijzen be ijverd voor de bevordering en het behoud van het culturele le ven in Limburg. UTRECHT De Vereniging van Dienstplichtige Mi litairen heeft woensdag 1 juli uitgeroepen tot „nationale groetdag". De dienstplichtige militairen zijn opgeroe pen die dag niet alleen hun meerderen te groeten, maar ook andere mensen die ze tegenkomen hun kamera den, de postbode, de melkboer, de tramconducteur e.d. De nationale groetdag wordt gehouden op de dag, dat het Hoog Militair Gerechtshof uitspraak zal doen in de zaak tegen de soldaat H. van der H., tegen wie zestien maan den is geëist omdat htf niet meer wilde salueren. De VVDM heeft met verontwaardiging van deze eis kennis genomen en wil door middel van de nationale groetdag protesteren tegen de groetplicht. De VVDM vindt, dat de sfeer binnen de krijgsmacht wordt bedorven door allerlei traditionele futiliteiten. „Van der H. wordt behandeld alsof hij een onverbeter lijke misdadiger is", aldus de VVDM in een verklaring, waarin de groetdag wordt aangekondigd. „De groetplicht moet worden afgeschaft. Op 1 juli moet de hele dag een zwiepend geluid tp horen zijn van stram geheven armen en terugzwaaiende handen tegen de naad van de broek, waarmee duidelijk moet worden gemaakt, dat de groet plicht een afgedane zaak is", aldus de VVDM. UTRECHT „Hij veroorzaakte met zijn daden bij alle betrokkenen een totale instorting, behalve bij hemzelf", zei de officier van justitie bij de rechtbank in Utrecht, mr. A. Somerwil, vrijdag over de 47-jarige koopman J. K., die terecht stond wegens flessetrekkerij en oplichting. Deze opmerking sloeg op slechts één van de feiten, die K. ten laste waren ge legd, namelijk het kopen van een huis en van een complete inrichting (ter waarde van 14.000) daarvoor, zonder dat hij van plan en in staat was de re keningen te betalen. In het huis installeerde hij vorig jaar oktober een vrouw, met wie hij relaties had aangeknoopt, en haar vijf kinderen. Hij kocht voor hen. eveneens zonder te betalen, een complete garderobe ter waarde van 2600. De vrouw werd ernstig gedupeerd, want zij ontdeed zich, op advies van K. van al haar oude meubels en oude kle ren, zodat ze niets meer bezat toen de leveranciers hun spullen terughaalden. Haar neef, in wiens pasgeopende zaak K. de meubels, een koelkast, een for nuis en een wascombinatie had gekocht, leed zoveel schade door de „transactie", dat hij failliet ging. De koopman be kommerde zich niet om de consequen ties van zijn daden: Hij was in Nijkerk al weer bezig een huis met niet-betaal- de meubels in te richten voor een nieu we vriendin. Bij de Nederlandse Middenstands- bank in Amersfoort opende K. een re kening. Hij kreeg van de bankbediende op drie achtereenvolgende dagen resp. 50, 125 en 250 gulden los omdat hij ver telde, dat een Zwitserse bank 6000 gul den op zijn rekening zou overmaken. In Cambodja zijn alle mannen en vrouwen tussen IS en 60 dienstplichtighier rijdt een bus vol vrouwen een kampement in de hoofdstad Pnom Penh binnen, waar zij de eerste militaire training zullen krijgen. Om te bewijzen, dat hij met de bank in Zürich had gebeld, liet hij een „binnen landse" telefoonnota zien, terwijl hij ook het regu toonde van een aangete kende brief naar Zwitserland. In Nijmegen kocht K. een radiotoestel en een bandrecorder met de belofte, dat hij het daarvoor verschuldigde be drag zou gireren. Zijn girosaldo was echter nihil. De dagvaarding, slechts een greep uit „een schier eindeloze rij van oplichtingen", vermeldde tenslotte de aankoop van een auto van 3000, die K. meekreeg na een telefoonge sprek met zijn Zwitserse bank, waaruit de garagehouder afleidde, dat de bank het geld zou overmaken. De koopman stak zijn verhaal echter af tegen de portier, die hem vertelde, dat de bank gesloten was. K.'s saldo in Zwitserland bedroeg overigens maar twee francs.K. is al vaak wegens vermogensdelicten veroordeeld, zeven keer in Nederland (voor het eerst in 1948) en ook in het buitenland. Het hof in Arnhem stelde hem in 1959 ter beschikking van de re gering. In 1967 vluchtte hij uit het Van Mesdagasiel in Groningen naar Duits land, waar hij in 1968 werd gearres teerd. Terug in Nederland, werd hij op genomen in het rijksasiel „De Kruis berg" in Doetinchem, vanwaaruit hij voor d e derde keer trouwde. De bruid was een vrouw, die hij in Duits land had ontmoet en die nu nog steeds door schuldeisers wordt benaderd. Ze heeft inmiddels echtscheiding aange vraagd. In 1969 vertrok K. naar zijn dochter in Oostenrijk. In dat land mocht hij echter niet meer komen, nadat hij er in de vijftiger jaren was veroordeeld na een vechtpartij met de eerste man van zijn toenmalige vrouw. Die man was doodverklaard, omdat hij niet uit krijgsgevangenschap was teruggekeerd. Toen hij toch nog opdook, werd K's hu welijk nietig verklaard. Omdat K. pertinent ieder gesprek met psychiaters of reclasseringsambtenaren weigert, had de districtspsychiater van het arrondissement Utrecht aan de hand van oude psychiatrische rapporten en K's ziektegeschiedenis een samen vatting gemaakt. Conclusie: K. is niet in staat zich ook maar enigszins te con formeren aan de gangbare maatschap pelijke normen. Ook tijdens de zitting ging K. niet in op een uitnodiging voor een gesprek met de psychiater: „Ik heb er geen vertrouwen in". De officier noemde de delicten, die K. heeft begaan, zeer ernstig, vooral gezien de ellende die ze anderen hebben berokkend. Volgens hem, is K. heel erg gestoord én moet de maatschappij tegen zijn praktijken worden beschermd. Hij eiste een jaar gevangenisstraf met af trek en terbeschikkingstelling. K's verdediger zei, dat, gezien de er varingen, van een nieuwe T.B.R. geen enkel heil valt te verwachten. Zijn cliënt wil zelf de verantwoordelijkheid voor zijn daden dragen en prefereert daarom een onvoorwaardelijke gevan genisstraf zonder de bemoeienissen van psychiaters en reclassering. Hij vroeg de rechtbank aan dit verlangen tegemoet te komen. Zelf zei K. in zijn laatste woord: „Ik ben fout geweest en heb straf ver diend; niemand heeft het recht anderen te benadelen. Wat ik heb gedaan vreet meegaan me dan u denkt". De rechtbank zal 7 juli uitspraak doen. DORDRECHT De boerderij Boven hoek aan de Zuidendijk in Dubbeldam is vrijdagmorgen voor het grootste deel door brand verwoest. Het gehele mid dengedeelte, waarin ongeveer zestig ton hooi lag opgeslagen, ging verloren. Vier kinderen, die in het woonhuis lagen te slapen, zijn gered door moedig optreden van een buurman, de heer T. van der Weide. De boer, de heer A. M. Kooyman en zijn vrouw, waren al vroeg op pad ge gaan om de koeien te melken. Op een gegeven ogenblik zag de heer Van der Weide, die dichtbij de boerderij woont, de vlammen uit het gebouw slaan. Op de hoogte van de situatie, rende hij er naar toe om de kinderen, van wie de oudste vijf en de jongste één jaar is, uit het woonhuis te halen. Net voordat de Dordtse brandweer arriveerde, had hij ze buiten gebracht. Het vuur verspreidde zich bijzonder snel. De brandweer pakte de brand aan alle kanten aan en slaagde er in het woonhuis te sparen. Van de grote schuur bleef alleen de stenen onder bouw staan. De schade is nog niet te schatten, maar is in elk geval zeer groot. De boer sluit de mogelijkheid van hooibroei uit. AMSTERDAM De Amsterdamse zedenpolitie heeft de 24-jarige kantoor bediende L. H. gearresteerd, die ver dacht wordt van drie gevallen van ver krachting. Het eerste betreft een 24-jarige Ne derlandse studente, die begin april in het centrum van Amsterdam achter een geparkeerde auto werd verkracht. Don derdag deed een 23-jarige Amerikaanse studente aangifte, dat zij twee keer was verkracht door de kantoorbediende, met wie zij in het centrum kennis had gemaakt en daarna was meegegaan naar zijn huis. De kantoorbediende is een bekende van de politie. LONDEN Een veiling in Londen van schilderijen, die eens zouden hebben toebehoord aan wijlen bondskanselier Adenauer, is vrijdag geen succes ge worden. Slechts vier van de 36 aange boden werken haalden de gestelde li miet en brachten in totaal iets meer dan 16.600 pond (ongeveer 142.750 gld) op. De andere schilderijen werden te ruggenomen. Deze gang van zaken met de collectie, waarvoor in totaal meer dan 500.000 pond (ongeveer 4,3 miljoen gld) zou zijn geboden, veroorzaakte sensatie in de Londense kunstwereld. Onder de werken, alle uit de tijd van de Go tiek en de Renaissance, bevonden zich een portret van El Greco en een altaarstuk van Lucas Cranach, die niet zijn verkocht. Een woordvoerder van Christie's, waar de veiling werd gehouden, weet de mislukking aan een poging van Max Adenauer om de naam van zijn vader los te maken van deze veiling. De Zwitserse kunsthandelaar Heinz Kis- ter, die de stukken ter veiling had ge bracht, gaf enerzijds de Duitse pers de schuld, die ongunstig over de col lectie had geschreven, terwijl aan de andere kant de schilderijen, volgens hem, eigenlijk alleen interessant voor musea zouden zijn. Wat de kritiek in de Duitse pers be treft, zei de woordvoerder van Chris tie's, dat er beweringen waren, dat niet alle stukken echt zouden zijn en dat zij ook niet allemaal afkomstig zouden zijn uit de collectie van de overleden bondskanselier. Er was echter gebleken, dat alle stukken echt waren en dat zij alle eens eigendom van Adenauer waren geweest, aldus de woordvoerder. In antwoord op vragen van journalis ten, verklaarde Kister, dat hij alleen dr. Adenauer had geadviseerd bij de aankoop van schilderijen. Over prij zen en de wijze, waarop de bonds kanselier de aankoop had kunnen be kostigen, DEN HAAG Het aantal verkeers- misdrijven in Nederland, waarop een onherroepelijke veroordeling volgde, is in 1969 ten opzichte van het jaar daar voor gestegen met vierhonderd. Uit voorlopige cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek blijkt, dat dit aantal in 1969 13.700 bedroeg tegen 13.300 in 1968. Wegens het onder drankinvloed rij den met een motorrijtuig werden 4.800 veroordelingen onherroepelijk tegen ruim 4.400 in 1968 (plus 8 pet.). Voor bromfietsers liep het cijfer met ruim 100 terug tot 1170 en voor fietsers met 75 tot 860. Het totaalcijfer der veroor delingen van onder drankinvloed ver kerende bestuurders van voertuigen liep met 3 pet. op tot ruim 6800. Voor doorrijden na een ongeval liep het cijfer op tot rond 3700 (plus 8 pet.) en voor het besturen van een voertuig nadat de bevoegdheid was ontzegd tot 1000 (plus 7 pet.). Er waren rond 1000 veroordelingen wegens het veroorzaken van dood of zwaar lichamelijk letsel door schuld bij een motorrijtuigenongeval (plus 6 pet), in 100 gevallen was de schuldige onder drankinvloed (v.j. 90). Ur zijn mensen, vooral in de poll- tiek, die niets leren of schijnen te Ieren. Wie tenminste dezer dagen de taal be schouwt, die de Egyptische president overste Nasser uitslaat, zou haast denken, dat er geen juni 1967 is ge weest. De woorden van Nasser, ademen weer dezelfde bloeddorstige sfeer en de zelfde grootspraak, die vlak voor en tijdens de voor de Arabieren zo fata le veldtocht werd waargenomen. Ja ook, tijdens de oorlogsdagen. Wie toen d'e moeite heeft genomen om het getal van de vernietigde Israëli sche vliegtuigen volgens de Arabi sche telling bij elkaar te zetten, kwam op een aantal die ongeveer tweemaal de sterkte van de toenma lige Israëlische luchtmacht bereikte. In de huidige oorlogscommuniqués van de Arabische landen, neemt men de zelfde soort overdrijving waar. Israëlische vliegtuigen worden bij bos jes neergeschoten maa vallen altqd achter eigen linies, zodat enige neu trale controle mogelijk is. Het laat zich dan ook raden, dat deze medede lingen niet eigenlijk voor de wereld pers z(jn bedoeld, maar voor inheemse consumptie. Dlijft de vraag, of de Arabieren, die nu al zo'n vijfentwintig jaar lang niets als papieren overwinningen hebben gehoord en soms gelezen, rus tig doorgaan in dit soort dingen te ge loven. Het is byna niet te geloven, maar het is dan een bevestiging van de stelling van Joseph Goebbels, de nazi-minis ter van Propaganda, dat als je een leugen maar groot genoeg maakt, er altijd idioten z(jn die haar voor zoete koek zullen aannemen. T^e taal van Egypte is wel heel bloed dorstig. Het lijkt er soms op, of hier iets achter zou zitten. Na de oorlog van '67 hebben de Russen in hoog tempo en in grote hoeveelhe den wapens in de Arabische landen gepompt, ten koste van de welvaart. Nu heeft het er de schijn van, dat Nas ser, trots op dit nieuwe „speelgoed" staat te dringen om er ook eens „mee te mogen spelen". Of de Russen het daarmee eens zullen zijn, is een tweede. Het is hen meer om het (politieke) spel. dan om de (oorlogs) knikkers te doen. Moskou wil in Egypte de rol van de weldoener en de leverancier spelen. Maar zeker niet ten koste van alles. Een Arabische overwinning is voor hen even noodlottig als een zege van Israël aan de conferentietafel. Zonder oorlogsdreiging, geen invloed. Maar de kans dat de Arabieren, na een overigens niet verwachte over winning hun eigen weg zouden gaan, is voor Moskou genoeg om de drei ging en de spaning nog een tjjdje te doen voortduren. En wat voor Nassers Egypte geldt, kan men, mutatis mutandis, ook voor de andere Arabische landen laten op gaan. De griezelige kringloop van wapens, in vloed, spanningen, b(jna oorlog, ge vechten is voor de Russen voordelig. Het welzijn van de Arabieren, waar Nasser zo hoog opgeeft, is voor het Kremlin niet van belang. lyfet dit alles is het dilemma van Is- raël nog niet opgelost, wat te doen om een beetje rust en vrede te krijgen. Er moet een tussenweg zijn, tussen de vereiste veiligheid en de wensen van de Arabieren. Met praten, zoals Abba Eban het zo vaak gezegd' heeft, moet er een weg zijn. Maar dan praten met goede wil. AMSTERDAM Het centraal me disch tuchtcollege is van mening, dat een arts, die voor een lichte ingreep on der zjjn toezicht narcose liet geen door een verpleegster, niet in zorg te kort schiet voor zijn patiënt, wanneer hij hiertoe overgaat. Ook al is hij niet geoefend in de techniek van de ingre pen, nodig bii optredende complicaties in ademhaling of hartslag, uiteraard mits hij voor de ingreep de nodige zorg heeft besteed om zich door vooraf gaande onderzoekingen te vergewissen, dat er geen aanwijzingen zij., dat zich een zodanige complicatie zou kunnen voordoen. Het gaat niet aan op een arts, die voor het zeldzame geval van een com plicatie is komen te staan, normen toe te passen, waaraan, naar het college uit eigen wetenschap bekend is, het meren deel der in Nederland werkzame artsen wiet kan voldoen. Dit zegt het centraal medisch tucht college in zijn uitspraak in hoger be roep inzake een in eerste instantie bij een medisch tuchtcollege door de ge neeskundig inspecteur van de volksge zondheid ingediende klacht over een gynaecoloog. Deze had in maart 1968 een curettage verricht bij een onder narcose verke rende patiënte zonder bijstand van een anesthesist en zonder de techniek van het intuberen te beheersen. De patiënte had een miskraam gehad en was in de Frankenslag-kliniek opgenomen. De ingreep duurde ongeveer vijf mi nuten. Vrijwel direct daarna consta teerde de zuster ademhalingsmoeilijk heden. Een geroepen anesthesist, die vaststelde dat de patiënte klinisch dood leek, slaagde er in de ademhaling van de patiënte weer op gang te brengen. Haar toestand is echter niet verbeterd. Zij is overgebracht naar het Zuidwal- ziekenhuis voor neurologische behande ling en niet uit haar coma ontwaakt. Het centraal medisch tuchtcollege be vestigde in zijn uitspraak de beslissing van het college in eerste aanleg, dat de klacht als ongegrond afwees o.m. op de overweging, dat is gebleken dat ingre pen als de plaatsgevonden curettage on der narcose regelmatig en niet bij wijze van uitzondering plaatsvinden zonder bijstand van een anesthesist en de bij stand van een anesthesist bij dergelijke ingrepen niet wel mogelijk is, omdat het aantal anesthesisten daarvoor te enen malen onvoldoende is. De gynae coloog kan dan ook geen verwijt wor den gemaakt de narcose zelf te hebben toegepast zonder bijstand van een anes thesist. V

De Vallei | 1970 | | pagina 5