Marijke Schaar - na lichte tot de orde geroepen door voorsprong - Billie King Uitslagen Eddy Merckx snelste in proloog van de Tour Wij kunnen niets van Brazilië leren Ickx en dodelijk ongeluk het m m Bob Beamon en John Carlos naar Rotterdam Slechte beurt van Caballero Jan Jansen goede derde Wielersuccessen in Malmö ASSEN Angel Nieto heet sinds vrijdagmorgen half tien geen g 1 T zekere winnaar meer. Na de slottraining van de vijftig cc motoren m ziet het er naar uit dat de frêle Spaanse fabrieksrijder zal moeten woekeren met de pk's waarover zijn lichtgebouwde Derbi hem de beschikking geeft om de kansloos geachte Aalt Toersen achter zich te houden. Geen respect Grote deelneming TEVREDEIS BEDRIEGLIJK GEES FOUT LONDEN „Engeland heeft niets te leren van Brazilië, al zijn zij dan drievoudig wereldkam pioen", was het antwoord van sir Alf Ramsey, de coach van het Engelse voetbalelftal, op een van de vele vragen tijdens zijn eerste persconferentie sinds Mexico. ZORGWEKKEND ZATERDAG 27 JUNI 1970 sport DEN HAAG Bob Beamon, de Amerikaanse atleet, die bjj de Olympi sche Spelen van Mexico het Olympisch goud bij het verspringen veroverde met de fantastische sprong van 8,90 m, zal tijdens de internationale invitatie-atle tiekwedstrijden, die op zondag 5 juli in Rotterdam worden gehouden, starten. Behalve op Beamon hebben de orga nisatoren van de wedstrijden, die in het kader van „Communicatie '70" en ter gelegenheid van 75 jaar georganiseerde atletiek in Nederland worden gehouden, beslag kunnen leggen op nog drie Ame rikaanse topatleten. Het zijn de sprinter John Carlos, wereldrecordhouder op de 100 yards, die in Mexico brons won op de 200 m en goud behaalde met de 4 x 100 m-ploeg, polsstokhoogspringen Sam Carruthers (5,20 m) en Leon Coleman, die op de 110 m horden start. Carlos loopt op de Nenijtobaan 100 en 200 m. Naast de volledige Nederlandse top bij de dames en heren starten deelne mers uit Tsjecho-Slowakije, België en West-Du itsl and. AALT TOERSEN VERRASSEND SNEL NEDERLANDSE DAMES UITGESCHAKELD De televisiemededeling „Billie Jean King staat met 31 achter tegen Marijke Schaar" veroorzaakte vrijdag een ware toeloop naar haan twee. Het publiek rook een op handen zijnde sensatie. Ten onrechte natuurlijkhet verschil tus sen de drievoudige Wimbledon-kampioene en de tweehandige Nederlandse ti- telhoudster bedraagt minstens twee klassen. Maar op deze broeihete dag wilde het publiek in sprookjes geloven en het dient gezegd Marijke Schaar deed haar uiterste best het onmogelijke mogelijk te maken. Bevrijd van de zenuwen, die haar in de partij tegen Betty Stöve zo'n parten hadden gespeeld, mepte ze de ballen diep in de hoeken en voordat Billie Jean het met zichzelf eens was ge worden welke tactiek ze tegen de dubbele forehand van haar tegenstandster zou gebruiken, stond ze met 31 achter en had Marijke zelfs een gamepoint voor 41. Toen was het uit. Niet omdat King ineens weer haar superieure zelf was ze bleef uiterst behoedzaam achter de achterlijn hangöh en kwam pas op matchpoint naar voren voor de afsluitende smash maar, omdat Marijke de vrij slappe returns buiten de lijnen ranselde en risjes dubbele fouten sloeg. Ook King had haar aandeel in de serveer-malaise. Haar eerste opslag belandde diep onderin het net en de tweede sloeg ze zeven maal buiten het vak. Zo bezien is het eigenlijk verwonder lijk, dat Marijke uit de achtentwintig punten, die zij na 3-3 nog scoorde, sleohts één game destilleerde: een ser vice-doorbraak voor 4-5 in de eerste set. Nog 55 minuten en Billie Jean King had zich met 6-4, 6-0 geplaatst bij de laatste zestien en was Nederland niet langer in het dames-enkelspel verte genwoordigd. Even tevoren namelijk was Ada Bak ker met 5-7, 2-6 uitgeschakeld door de Amerikaanse nummer zeven, de twin tigjarige Betty Ann Grubb. Die cijfers drukken exact het verschil uit in loop snelheid en wendbaarheid, dat er bestond tussen Ada Bakker en het door Teddy Tinling met strikjes en fritsel- tjes behangen blonde Amerikaantje, dat vorig jaar het trootsttoernooi van Wim bledon op haar naam bracht. Minder was dat het geval met de ware tennis- kunde. Was die in het geding gebracht, dan had waarschijnlijk het Haagse Drie dagen lang draaide de onverstoor bare coureur uit Staphorst, die zich verzekerd weet van de steun van moto renenthousiast Henk Viscaal, de ene matige rondetijd na de andere met de eigenbouw Jamathi. De afstelling van het motortje, waarmee Paul Lodewijkx vorig seizoen vele successen boekte, was een voortdurende bron van zorgen. Donderdag, toen de tijdnood dringend werd, monteerde technicus Jan Thiel een nieuw blok. Slechts een enkele ron de heeft Toersen zijn helpers in het on- kere gelaten. Direct danrna benader de hij de beste tijd van Nieto. Na een pitstop had de kleine coureur helemaal geen respect meer voor de 3 min. 50.2 sec. toch altijd een gemid delde van 120,486 km/u. voor een krachtbron qua inhoud gelijk aan die van een bromfietsmotor waarvoor Nieto daags tevoren had gezorgd. Drie ënhalve seconde sneller was hij uit eindelijk dan de man. die tot nu toe alle drie wedstrijden geldend voor de we reldtitel heeft gewonnen. Jan de Vries van het Van Veen's Ra- cingteam benaderde de tijd van Nieto voorts tot op tienden van seconden. De vraag blijft echter: zagen de ruim 20.000 toeschouwers donderdag op het circuit van Drente een Nieto aan het werk, die met zijn machientje tot aan de rad van de mogelijkheden ging. Dat is niet waarschijnlijk, immers in de race van vorig jaar zorgde de Span jaard voor een snelste ronde van 3 mi nuten en 43 seconden. Eén troost heb ben de supporters van Aalt Toersen. Langer dan vier ronden bleef het ge voelige motortje toen niet heel. De driedaagse training is overigens voor vrijwel alle Nederlanders zeer goed verlopen. Van de 28 machines be mand door vaderlandse renners, kwali ficeerden er zich 26 voor de races van zaterdag. Albert Koekkoek was met zijn 50 cc Kreidler 6,4 seconden te lang zaam om de 22e en laatste startplaats op te eisen. Theo Louwes miste voorts zijn plaats in de 350 cc-klasse op slechts 1,3 seconden. Indrukwekkend is de Nederlandse deelneming in de 50 cc-klasse. Van de eenentwintig renners, die de startlijst telt, hebben er twaalf de Nederlandse nationaliteit. Alle zes aspirant deelne mers in de 125 cc-klasse behaalden in de training een ruime voldoende. Voor Ad Droog de minst snelle Nederlan der is er nog altijd een zestiende plaats in de startopstelling van 26 mo toren. Ook bij de kwartliters sneuvelde geen van de vier Nederlanders door het onverbiddelijke rode potlood van de in ternationale jury. De 26-jarig technicus Theo Bult uit Enschede goede tiende is de enige Nederlandse coureur in de 350 cc klasse. Rob Bron, Theo Lou wes en Jan Bestebreurtje tenslotte, ver tegenwoordigen de KNMV in de race van de halve liters. Voor een opmerke lijke verrichting zorgde Bron. Te elfder ure werd de Amsterdammer alsnog toe- LIMOGES De Caballero- ploeg, die als laatste de Tour de France binnenstapte, heeft nog voordat het evenement met de korte tijdrit in Limoges begon een wel zeer slechte beurt gemaakt. Want toen de ploeg van Gé Peters werd opgeroepen om zich op haar beurt aan de toeschouwers in het plaatselijk stadion van Limoges te presenteren, was niet alleen de helft van de coureurs zoek, maar schitterde ook de leiding door af wezigheid. Toen bijna een half uur later eindelijk ploegleider Peters kwam opdagen, kreeg hij een fikse uit brander van tour-directeur Felix Levithan, die een dergelijke in breuk op het ceremonieel niet kan waarderen. Het duurde nog even, voordat de ploeg de gras mat kon opwandelen, omdat nog steeds Harrie Steevens en Huub Harings ontbraken. Die kwamen even later toch, zodat het voor stellen kon doorgaan. Training TT Assen: rechts (2) de lei der in de strijd om het wereldkam pioenschap zijspanklasse G. Auerba- cher met in het zijspait H. Hahn, no. 5 is H. Luthringshauser met Cusnik. gelaten tot de training. Terecht willig den de organisatoren zijn verzoek in tenminste zjn kunnen te mogen tonen. Na drie dagen training was Rob Bron prompt de snelste Nederlandse verte genwoordiger. De snelste trainingstijdens van vrij dagmorgen waren: 50 cc: 1. Aalt Toersen (Ned) Mamathi 3.46.7 122.346 km; 2. Angel Niet (Spa) Derby 3.50.2; 3. Jan de Vries (Ned.) Kreidler 3.50.6; 4. Salvador Canellas (Spa) Derby 3.51,3. 125 cc: 1. Angel Nieto (Spa) Derby 3.28.2 133.217 km; 2. Angelo Bergamonti (It) Aermacchi 3.29.9; 3. Dave Simmons (G.Br.) Kawazaki 3.30.7; 4. Kees v. Don gen (Ned) Yamaha 3.32.1. 250 cc: 1. Kei Carruthers (Aus) Yamaha 3.15.7 141.726 km; 2. Rod Gould (GBr) 3.16.6; 3. Phil Read (GBr) Yamaha 3.18.1; 4. Paul Smart (GBr) 3.19.3; 8. Kees van Dongen (Ned) Yamaha 3.22.8. 350 cc: 1. Giacomo Agostini (It.) MV 3.10.7 145.519 km; 2. Kei Carruthers (Aus) Yamaha 3.14.2; 3. Phil Read (GBr) Yamaha 3.14.8; 4. Ken Andersson (Zwe) Yamaha 3.15.3; 10. Theo Bult (Ned) Yamaha 3.20.6. 500 cc: 1. Agostini Agostini (It) MV 3.10.7 145.442 km; 2. Angelo Bergamonti (It) Aermacchi 3.15.6; 3. Carl Hoppe (WD1) Munch Urs 3.18.9; 4. Bill Nelson (GBr) Paton 3.19.7. Zijspannen: 1. Anders/Kalauch (W.-Dl.) BMW 3.27.0 133.99 km; 2. Auerbach/Hahn (W.D1.) BMW 3.30.7; Harris/Lindsay (GBr) BMW 3.34.8. De uitslag van de proloog, een tijdrit over 7.4 km in in Limoges is: 1. Merckx (Belg - Driessens) 9. min. 57,36 (gem. snelh. 44,600 km); 2. Gross- kost (Fr - Demeuer) 10.01,98; 3. Janssens (Ned - Demuer) 10.05,03; 4. Van Springel (Belg - Cools) 10.06,01; 5. Mogens Frey (Den - De Gribaldy) 10.11,88. 6. Ocana (Sp - Demuer) 10.12,85; 7. Thomas Pet- terson (Zwe - Martini) 10.16,73; 8. J. A. Ganzalez-Linnares (Sp - Langarica) 10.17,07; 9. Zoetemelk (Ned - Schatte) 10.17,88; 10. Gösta Petterson (Zwe - Mar tini) 10.20.33; 11. Poulidor (Fr - Caput) 10.21,85; 12 Roger de Vlaeminck (Belg - Schotte) 10.23,38; 13. Schutz (Lux - Al- bani) 10.24,30; 14. Aimar (Fr - Stablinski) 10.24,38; 15. Agostinho (Port - De Gri baldy) 10.24,43; 16. Van der Vleuten (Ned - Vissers) 10.24,80; 17. Steevens (Ned - Peters) 10.26,82; 18. Duyndam (Ned Peters) 10.26,90; 19. Guimard (Fr - Caput) 10.27,29; 20. Houbrechts (Belg - Pezzi) 10.28,16; 21. Polidori (It - Giganti) 10.23,34; 22. Van SchU (Belg - Driessens) 10.29,34; 23. Hoban (GBr - Stablinski) 10.29,53); 24. Letort (Fr - Plaud) 10.29,57; 25. Balmamion (It - Pezzi) 10.31,24; 26. Pingeon (Fr - Plaud); 10.31,94; 29. ZiWoli (It - Driessens) 10.32,52; 36. Vianen (Ned - Peters) 10.34.37; 41. Wagtmans (Ned - Vissers) 10.36,57; 42. Schepers (Ned —Pe ters) 10.36,61; 47 Beugels (Ned - Schot- te) 10.38,93; 48. Pjjnen (Ned - Vissers) 10.39,25; 54. Van den Bossche (Belg - Al- bani) 10.40,83; 57. Den Hartog (Ned - Pe ters) 10.42.43; 75. Gandarias (Sp - Lan garica) 10.49.07; 95. Zoontjens (Ned - Peters) 10.53,98; 96. Benjamins (Ned - Peters) 10.54.09; 102. Dolman (Ned - Vis sers) 10.56,39; 123. Van Katwijk (Ned - Vissers) 11.06,26; 132. Ottenbros (Ned - Vissers) 11.10,66; 137. Hoogerheide (Ned - Vissers) 11.14,94; 144. Rentmeester (Ned- Peters) 11.22,53; 145. Harings (Ned. - Pe ters) 11.22.53; 146. Wouters (Ned - Pe ters) 11.23,18; 150. en laatste Serpentl (Ned - Vissers) 11.37,62. Het ploegenklassement van de proloog is: 1. Demuer (Grosskost, Janssen, Ocana) 30 18; 2. Driessens (Merckx, Van Schil, Zilioli) 30,58; 3. De Gribaldy (Frey, Agostinho. Vifian) 31,09; 4. Cools 31,10; 5. Schotte 31,13; 6. Caput 21,23; 7. Sta blinski 31.25; 8. Peters 31,26; 9. Martini 31,27; 10. Vissers 31,30. LIMOGES Er werd na de zege van Eddy Merckx in de korte tijdrit, de proloog van de 57e Ronde van Frank rijk, in de volgerscaravaan wrang ge constateerd, dat men nu wel meteen naar huis kon gaan. „De Tour is afge lopen", meende een in het wielcrvak vergrijsde veteraan, die kennelijk was vergeten, hoe nog geen tien jaar gele den zijn eigen, maar toen heel erg luid bejubelde, landgenoot Jacques Anquetil eveneens op de eerste dag de gele trui had veroverd om die niet meer af te staan. Maar als men Merckx' ploegleider „Lomme" Driessens mag geloven be hoeft er nog niet gewanhoopt te wor den. „Misschien heb ik die trui wel een beetje te vroeg gepakt. Maar de mensen verwachten nu eenmaal wat van Merckx", zei de ditmaal niet bescheiden 25-jarige Brusselaar. Driessens, die schuil ging achter een grote tuil bloe men, het trainingspak van de meester en de bezwete gele trui, waarin Merckx in deze geheel aan de wensen van de commercie tegemoetkomende showrit als winnaar van het vorige jaar had ge fietst, viel hem bij. „Het was een ver plicht nummer voor Eddy. Wij zijn ze ker niet van plan om die trui te gaan verdedigen. Dat zou zo vroeg in de ron de te veel van de krachten van mijn andere coureurs vergen." Dus geen herhaling van de prestatie van Anquetil? De winst van Merckx in de 7,4 kilometer lange rit onder een brandende zon, die het wegdek haast deed smelten, is daarvoor ook te gering. Merckx, die het parcours op een groot verzet met een gemiddelde snelheid van 44,600 km/u aftrapte en met 9 minuten en 57.3 seconden als enige van 150 star ters binnen de tien minuten bleef, boekte uiteindelijk een marge van vier seconden op achtervolgingsspecialist Charley Grosskost, van acht seconden op de uitstekend roulerende Jan Jans sen, van negen seconden op Herman van Springel en van veertien seconden op de Deense wereldkampioen der ama teur-achtervolgers, Mogens Frey. Be langrijker voor de Belg was echter, dat de Spanjaard Luis Ocana, die als de voornaamste concurrent voor Merckx wordt gezien, voor zover men in het ge zelschap van de Belg van „concurren ten" kan spreken, op vijftien seconden werd gefietst en een moreel pak slaag kreeg. Want van Ocana, die dit jaar al vier van dergelijke korte tijdritjes had gewonnen (Merckx was er dan wel niet bij), had men meer verwacht. Ook de Spanjaard zelf had niet kunnen ver moeden in deze proloog pas op de zesde plaats te eindigen. Die confrontatie met een bittere waarheid voor Ocana was de grote winst van Merckx. Bijzonder tevreden was ook Jan Janssen, die volgens de tussentijden (hij had tien seconden op Merckx verloren) een geduchte aframmeling leek te gaan krijgen. Maar Janssen, die zich zeer goed heeft voorbereid op deze Tour en op het tijdritje in het bijzonder, kwam terug. „Ik had het parcours enkele ma len goed verkend en was tot de conclu sie gekomen, dat ik mij de eerste helft niet mocht forceren. Dat heb ik dan ook niet gedaan, vandaar dat verschil met Merckx halverwege. Maar in het tweede gedeelte heb ik alles gegeven en aan het resultaat kun je zien, hoeveel zin ik in deze Tour heb". De ex-wereldkampioen en ex-Tour winnaar, die in de vroege ochtenduren in het gezelschap van de Luxemburger Johnny Schleck zestig kilometer zó hard had getraind, dat de zweetdrup pels als een watervalletje van zijn kin gutsten, had bovendien zijn routine als pistier op de sintelbaan in het knusse maar lang niet uitverkochte stadion van Limoges ten volle uitgebuit. Janssen ziet de Tour met vertrouwen tegemoet. Zijn doel is de groene trui. De tussentijden hadden soms toch een bedrieglijk beeld gegeven van de situa tie. Ook in het geval van Joop Zoete melk. Toen bekend werd, dat de hop man van Mars-Flandria zestien secon den langzamer was geweest dan Merckx heerste er in het Nederlandse kamp ongerustheid. Men had meer ver wacht van de benjamin uit de ploeg van Brik Schotte. Welnu, Zoetemelk stelde zijn aanhagers niet teleur. De tweede helft van het parcours, met een lange klim tot vlak voor de finish, leg de hij aanmerkelijk sneller af dan de meeste concurrenten en zijn eindtijd van 10 min. 17.8 sec. betekende een prachtige negende plaats, nog vóór gro te mannen als Poulidor, Roger de Vlae minck en de door zijn landgenoten uit gefloten Lucien Aimar. De „buitenlandse" Nederlanders had den het eerste duel met de grootmach ten Caballero en Willem II/Gazelle ruimschoots gewonnen. De onderlinge strijd tussen deze twee ploegen eindigde dank zij Jos van der Vleuten (10.24.8) in een „zege" van de blauwe rijders van Ton Vissers, wiens hoop op een goede prestatie van René Pijnen niet bewaar heid werd. De Brabander moest zelfs vele landgenoten voor laten gaan. On dermeer Harrie Steevens en Leo Duyn dam, die met resp. 10.26.8 en 10.26.9 ze ventiende en achttiende werden. Ook Wim Schepers (10.36.6), Gerard Vianen (10.34.3), Beugels (10.39.9) en Wagtmans (10.36.5) waren sneller dan Pijnen, de man die volgens de voorspellingen van Vissers de tijdrit had moeten winnen... MALMö De Nederlandse wielren ners Jules Brussing, Fedor den Hertog, Cees Priem en Frans van de Ruit heb ben in de Zweedse stad Malmö een ploegentijdrit voor amateurs gewonnen. Zij legden de 24 km af in 30 min. 20,1 sec. De tweede plaats was voor de ploeg van Tsjecho-Slowakije bestaande uit Peter Hladik, George Prehal, Jimrich Marek en Alex Svoboda. Hun tijd was 30.51.8. Zweden eindigde als derde in een tijd van 31.12,2. meisje een plaatsje veroverd bij de laatste zestien. Ze miste echter een ge zonde eerste service en dat belette haar tijdig plaats te nemen in het voorvak voor het uitoefenen van haar superieu re vollerende smashkunst. Wanneer het lukt de Nederlandse meisjes naast een behoorlijke service een enigszins soepe le bewegingstechniek bij te brengen, kunnen ze het de komende jaren op Wimbledon nog een aardig eind schop pen. Niet omdat ze zo goed zijn, maar omdat het damespeil de laatste jaren zienderogen is gezakt. Niet voor niets verzuchtte een Britse journalist: Where have all the ladies gone?" Vier Australiërs hebben zich vrijdag een weg gebaand naar de laatste acht: de 35-jarige tennisschaker Ken Rose- wall en zijn twee prof collega's van de harde klap: John Newcombe en Tony Roche. Daarbij komt dan Bob „Spij ker" Carmichael, die al zo'n jaar of vijftien net zo hard probeert te slaan als zijn meer gerenommeerde landge noten, maar dat met minder precisie deed, totdat hij hier op Wimbledon de kans kreeg het gat, dat Okker en Fra- nulovic lieten vallen, op te vullen. Bij de overige vier partijen voor de 8ste finales, die vandaag worden gespeeld, zijn nog twee Australiërs betrokken: Laver en Emerson, zodat verwacht mag worden, dat zes van de acht kwartfinalisten het vijfde werelddeel als thuisbasis hebben. John Newcom be en zijn Amerikaanse profcollega Dennis Ralson gaven elkaar weinig toe in de confrontatie met eikaars ka nonskogelservice: 14-12, 9-7, 62. De kampioen van drie jaar geleden had eerder dit jaar last van zijn rug en het was afwachten, hoe hij zich onder druk zou houden. Maar alles ging goed tijdens de lange weg, die hij moest afleggen, voordat Ralston met dubbele fouten in elke set zijn service eenmaal wilde prijsgeven. Zowel Bob Carmichael als zijn rivaal Bob Hewitt heeft zijn vaderland Aus tralië voorgoed vaarwel gezegd. Hewitt koos Zuid-Afrika, Carmichael Frank rijk, voor welk land hij thans in de Da- vis Cup mag uitkomen. Ze ontmoetten elkaar op Wimbledon in een partij, die door Hewitt, na zijn geruchtmakende overwinningen op Okker en Lutz, sterk onderschat werd. Hij onderhield zich na een twijfelachtige ,,call" minutenlang met het publiek over de onrechtvaar digheid van het noodlot en ging zich pas weer met tennissen bemoeien toen hij in verloren positie was geraakt. Hij sloeg in totaal twaalf dubbele fouten. Okkers dubbelspel-partner Marty Riessen heeft er alles aan ge daan Tony Roche uit de kwartfinales te houden. De bonkige Australiër had tot dusverre op driekwart snelheid geser- vt?erd om zijn geblesseerde linkerarm te ontzien. Tegen Riessen kon hij dat niet meer doen. Hij serveerde op volle kracht en dat ging hem goed af. Ries sen had enkele zeer sterke momenten aan het eind van de tweede set, toen hij eerst een doorbraak compenseerde en vervolgens de set inpalmde, maar was op de lange duur toch niet opgewassen tegen de onvermoeibare Australiër: 4-6 10-8, 4-6, 2-6. Rosewall tenslotte, één van de fijn- zinnigste Wimbledon-matadoren, gaf de Amerikaan Tom Gorman alle kans zijn kwaliteiten te tonen in een partij waarin het respect voor eikaars kunnen overheerste. Natuurlijk won Rosewall (6-2, 6-2, 3-6, 7-5), maar in de derde en een gedeelte van de vierde set (hij kwam door een „break" voor met 5-4), demonstreerde de 24-jarige speler uit Seattle, dat hij met zijn veertiende plaats op de Amerikaanse ranglijst be lachelijk ondergewaardeerd is geweest. Heren-enkelspel, vierde ronde: Bob Carmichael (Aus.) - Bob Hewitt (Zaf.) 6-4, 9-7, 6-2. John Newcombe (aus.) (2) - Dennis Ralston (VS) (15) 14-12, 9-7, 6-2. Gemengd dubbel, eerste ronde: Mul- loy/Pericoli (VS) (It.) - Paul/Terras (Fr.) 6-4 6-4 Fletcher/Gilchrist (Aus)-Lesch- ly/Pegel (Den. Zwe.) walk over; Mills/Mills (Gbr.)-Anstey/Okin (Gbr.) 6-2, 6-1. Tweede ronde: Spear/Hunt (Zsl./Aus.)-McHugo /Hall (Gbr.) 6-1, 7-5; Diepraam/Walkden (Zaf.)-Loyo Mayo/Bonicell (Mex./Per.) 4-6, 10-8, 6-3. Herendubbel tweede ronde: Nastase/Tiriac (Roe)-Seewagen/Steele (Vst.) 6-3, 6-4, 3-6, 9-7. Damesenkelspel, derde ronde: Rosemary Casals (VS) (5) - Denise Carter (VS) 6-3, 8-6; Betty Ann Grubb VS) - Aada Bakker (Ned.) 7-5, 612; Lea Pericoli (It.) - Esme Emanuel (Zaf.) 6-2, 6-2; Karen Krantzcke (Aus.) (7) - Kasu- ko Sawamatsu (Jap.) 6-2, 6-3. Kerry Melville (Aus.) (4) - Madeleine Brummer (Zaf.) 6-4, 3-6, 6-2; July Heldman (VS) (6) - Valery Ziegenfruss (Vst.) 6-3, 6-2; Judy Dalton (Aus.) - Gail Chanfreau (Fr.) 6-2, 6-0; Winnie Shaw (Gbr.) - Peggy Michel (Vst) 6-3, 6-0; Christine Sandberg (Zwe.) - Shirley Brasher (Gbr.) 6-4, 7-9, 6-4; Cea Marti nez (Vst.) - Rita Bentley (Gbr.) 9-7, 9-7. Billie Jean King (VS) (2) - Marijke Schaar (Ned.) 6-4, 6-0; Helga Niessen (Wdl.) (8) - Gail Hansen (VS) 8-6, 6-1. Damesdubbel eerste ronde: Frangoise Durr/Virginia Wade (Fr./Gb) (4) - Kathy Harris/Janet Moore (Aus.) 2-6, 6-2, 6-4; Pat Edwards/Evon- ne Goolagong (Aus.)-Sue Alexander/Su san Walsham (Aus.) 6-4, 6-3. Tweede ronde: Du Plooy/Williams (Zaf.)/Gbr.)- Kirk/Tomlinson/Zaf.) 6-0, 6-1; Durr/Wade (Fr./Gbr.) (4)-Giorgi/Nasuel~ li (It.) 6-0, 6-1. Gemengd dubbel, eerste ronde: Kathy Harter/Fillol (VS/Chi.)-Carol Drysdale/Forbes (Zaf.) 6-2, 6-3; Jane O'Hara Bartlett (Can./Aus.)-June Fay- ter/Igbal (GB/Pak) 6-3, 6-4; Janet Wils- here/Koudelka (Zaf./Statenloos-Monica Greenwood/Dowdeswell (Gb./Rho) walk over; Patricia Rodriguez/Rodriguez (Chi,)-Joanna Szorenyi/Szoke (Hong). LE MANS In de nacht van zater dag 13 op zondag 14 juni had de 24- uursrace van Le Mans zijn tiende uur bereikt toen de Ferrari-5 met Jackie Ickx, de laatste racewagen van de Fer- rarifabrieken, die nog in de race was, aan de beheersing van de coureur ont snapte. Een baancommissaris, de 37-jarige Jac ques Arnoud van beroep vertegen woordiger in Sain Brieuc - werd ge dood door het dolgeworden voertuig dat een muurtje langs de baan doorbrak waarachter het slachtoffers veilig dacht te zijn. Na het ongeluk heeft de rechter van instructie in Le Mans, Monnet, een on derzoek gelast en de racewagen in be slag laten nemen. Ickx heeft verklaard, dat blokkering van de wielen de oor zaak van het ongeluk moest zijn ge weest. De deskundigen Baudin uit Rennes en Wurmser uit Parijs, de rech ter van instructie en Ickx zijn vrijdag in Le Mans bijeengekomen. Volgens het rapport van de deskundi gen was aan de Ferrari „niets abnor maals" te ontdekken. Jackie bleef bij zijn oorspronkelijke verklaring. „Ik heb geen enkele fout begaan. De oorzaak moet in een mechanische fout hebben gelegen. Mijn eer als coureur staat op het spel", aldus de Belgische coureur. „Ik was alleen in de baan. niets was op mijn weg. Ik had trouwens gemakkelijk kunnen uitwijken. Er moet wel een korte of langere blokke ring van de wielen zijn opgetreden". „Maar er is niets wat daarop wijst" hebben de deskundigen geriposteerd. De Ferrari bevindt zich nog steeds in eei verzegelde garage in Le Mans. Zo staan de zaken op dit moment. Jackie Ickx leek tamelijk ontredderd na deze gang van zaken en na het oordeel der des kundigen. Men kan het begrijpen. De rechter van instructie moet nu beslis sen, wat er zal gebeuren. Wellicht zei hij een nieuw en uitgebreider deskundi genonderzoek bevelen. „Wij waren een van de beste ploegen van het gehele toernooi", zo vervolgde hij. Ook met de vraag hoe het dan kwam dat Engeland van West-Duits- land had verloren, wist sir Alf wel raad: „Die nederlaag in de kwartfinale is een van de mysteries van het voetbal. Zo is het spel nu eenmaal. Ik moet er echter wel aan toevoegen dat mijn spe lers zeer veel last hebben gehad van de hoogte. Dat is, tussen haakjes, ook de reden, waarom er in dit toernooi zo veel doelpunten - en alle laat in de wed strijd ten gevolge van vergissingen van vermoeide verdedigers - zijn gescoord". Ook over de wedstrijd van Engeland tegen Brazilië, die eindigde in een 01 nederlaag voor Albion, was sir Alf te vreden: „Brazilië was het meest be vreesd voor ons. Want wij bezaten (en bezitten) een dergelijke spelvaardig- heid, dat het voor Brazilië inderdaad zorgwekkend was maar voor de toe schouwers een lust om naar te kijken. Vooral echter speelden we zoals onze waardigheid dat vereist. Als deze wed strijd over zou worden gespeeld, dan zou ik het precies eender doen. Het zelfde elftal zou in het veld komen en zij zouden dezelfde instructies krijgen. Het was gewoon pech dat we verloren. Een andere keer winnen we van Brazi lië". „Heeft Engeland zijn titel niet ver speeld, omdat het in tegenstelling tot Brazilië geen vleugelspelers had", luid de een andere vraag. „De mensen moe ten eens op houden met zeuren over vleugelspelers", kwam het prompte ant woord. „Als ze goed hadden gekeken dan zouden ze hebben gezien dat Brazi lië geen ouderwets vleugelspel toepaste. Zelfs in de finale waren Revelino en Jair niet op de vleugels te vinden. Het waren hun backs die daar speelden". Bijzonder zwijgzaam tenslotte was sir Alf Ramsey ten aanzien van zijn aan blijven als manager van de Engelse ploeg. „Zeer veel mensen, vooral van de pers en de tv, hebben er op gezinspeeld, wel, zij kunnen blijven zinspelen. Er kan een hoop gebeuren in die vier jaar tot München".

De Vallei | 1970 | | pagina 7