VERRASSINGEN OP WIMBLEDON Laver en Ashe sneuvelden tegen Taylor en Gimeno Franse merrie won Grote Prijs der Lage Landen Dammers verloren Waterpoloteam slechts vijfde Atletiek-iiiterland Frankrijk-Nederland Nieuw Nederlands record op4 x 400 meter estafette rna van der Hoeven is weer teru^ Dodelijk ongeval bij motorrace Ueal Madrid in Europa Cup II Derde plaats Alex Bonders Gijs van Lennep op tweede plaats in Neurenberg DOS verloor intertotoduel Twee doden bij autoraces Okker/Reessen in kwart-finales geleerd hooedoorzaak inleiding aetrechter weggestuurd kampioenschap nieuwelingen en adsp1ranten met ontevreden verrassing dubbel veiliggesteld Zwemrecord 4 X 200 meter Gert Harings triomfeerde in België Nederlandse baanrenners te sterk voor Oostduitsers MAANDAG 29 JUNI ING KAMNIK —De Westduitse motor coureur Oswald Dittrich is zondag tij dens internationale races in de Zuidsla- vische plaats Kamnik op tragische wij ze om het leven gekomen. Dittrich bot ste in volle vaart op een ziekenauto, die een gewonde had vervoerd en nog op de baan stond. De Duitser was op slag dood. ROUAAN De Franse autocoureur Jean Luc Salomons is zondag om het leven gekomen bij een internationale race voor formule 3-renwagens. Bon Wollek, oud-lid van de Franse skiploeg. en de Brit Denis Ryan moesten eerder na een botsing overgebracht worden naar een ziekenhuis. Salomons verongelukte in de laatste Ftmde, toen vijf wagens met elkaar in botsing kwamen. De wagen van Salo mons sloeg vijfmaal over de kop. Kort na aankomst in het ziekenhuis overleed de Fransman. De race voor formule '2-renwagens leverde een overwinning op voor de Zwitser Joseph Siffert mei een BMW. De Britse coureur Derek Williams is zondag gedood tijdens een wedstrijd voor formule 5-wagens op het circuit van Anderstorp. De 27-jarige coureur kwam voor de hoofdtribune in botsing met de wagen van een andere deelne mer. De Lolala van de in Oxford woon achtige Brit explodeerde. Een poging om hem uit de brandende wagen te trekken mislukte. DEN HAAG De zevenjarige Franse merrie Tatusca d'Avril van mevrouw G. Roussel en gereden door haar echtge noot. Jean Roussel. heeft de Grote Prijs der Lage Landen gewonnen, een inter nationale draverij over 2100 meter met een totale winstsom van 70.000 gulden, waarvan 37.500 gulden voor de winnaar. In de zondagmiddag op Duindigt ge reden finale, die begon met een valse start en daarna moest worden afgebeld, omdat een paard (Esmeraud) alleen in de baan liep Urvick stapte in de sul- key van Esmeraud, waardoor de rijder van Esmeraud, Harmsen, ten val kwam en het paar er alleen vandoor ging, aanvankelijk met, later zonder sulkev bezetten twee Nederlandse paarden de tweede en derde plaats, respectieve lijk El Hadie en de van start tot zestig meter voor de finish leidende Floris sant. De uitslag van de finale luidt: 1. Ta tusca d'Avril (Frankrijk, .Jean Roussel) 2.46.9 km. tijd 1.20.-; 2. El Hadie (J. de Leeuw); 3. Florissant (B. Leeuwen kamp)- 4. Unes P (Frankrijk, M. Feuil- let); 5. Uhlan 2 (Zweden, L. Axelsson). De zilveren FAO-prijs, een interna tionale draverij, waarin die paarden startten, die zich zaterdag niet voor de finale hadden kunnen plaatsen, werd eveneens gewonnen door een Frans paar, namelijk Tino P2, gereden door MADRID Real Madrid, dat dit jaar de Spaanse titel moest laten aan Atleti- co Bilbao, zal komend seizoen toch in een Europees bekertoernooi uitkomen. De sterrenclub veroverde zondag in Barcelona de Spaanse beker door in de finale met 31 te winnen van Valen cia. De ruststand was 11. LONDEN De laatste dag van de eerste Wimbledonweek. waarop Okker en Riessen zich plaatsten voor de kwartfinales van het heren-dubbelspel, zal de organisatoren van Wimbledon lang heugen. In een tijdsbestek van enkele uren werd zowel Rod Laver, de onaantastbaar geachte nummer één. als de num mer drie van het schema, Arthur Ashe een plaats bij de laatste acht ontzegd. Engelands eigen Roger Taylor versloeg Laver met 46, 64, 64, 61 en Andres Gimeno, de Spaanse tennisprof van het eerste uur, die op Wimbledon nooit de kwartfinales haalde, nam Ashe voor zijn rekening 75, 75, 62. De smal gebouwde Amerikaan, tweemaal achtereen halve-finalist op Wimble don. serveerde net zo zwak als Laver en liet zich volkomen meeslepen in het tennisschaak van zijn tegenstander. Al met al hebben de partijen voor de kwart finales nu een heel andere aanblik gekregen dan aanvankelijk verwacht werd TaylorGrabner. RocheRosewall. CarmichaelGimeno en EmersonNew- combe. ..Dit Wimbledon kan door iedereen worden gewonnen", is de mening van de uitgeschakelde Laver. Bij de dames voldeden drie speelsters niel aan de verwachtingen van het plaal- singscomité Kerry Merville verloor van Winnie Shaw. Julie Heldman van Fran^oise Diirr en Virginia Wade van Cecile Martinez. Pat alles in twee sets. Het is langzamerhand typerend voor dit Wimbledon-toernooi, dat alle grote zaken in een kort tijdsbestek worden afgewikkeld. Het is winnen of verliezen, kordaat, zonder veel omhaal. Wie had ooit kunnen bevroeden, dat hel Wimbledon-Laver-decennium op zulk een wijze zou eindigen, zo maar, zonder verhaal, zonder heroïek? Op het eerste matchpoint een dubbele fout se- verend als de eerste de beste debutant. In de vier kampioenschappen, die La ver terroriseerde (vijf jaar was hij bij de profs ongenaakbaar, maar was toen van Wimbledon verbannen), was men bijna vergeten, dat de sproetige emo tie-loze lefthander uit Australië vat baar kon zijn voor menselijke onvolko menheden. Het had de schijn, dat Laver die had afgezworen in de finale van I960, toen hij van Neale Fraser verloor. De laatste anderhalf jaar leek hij zelfs ongenaakbaarder dan ooit. Na het ver lies tegen Cliff Drysdale op Forest Hills (1968) had hij bij een belangrijk toernooi geen partij meer afgestaan en nu stond Laver dan machteloos tegen over de 28-jarige Roger Taylor: 6-4. 4-6, 2-6, 1-6 met de aantekening, dat hij na de gewonnen eerste nerveus werd. „Misschien was dat de fout", analy seerde Laver later. „Verliezen is niet mijn gewoonte, zoals men weet". De 31-jarige Australiër had gewaarschuwd kunnen zijn. Taylor, die in 1967 uitsluitend op zijn krachtdadige inzet de halve-finales van Wimbledon bereikte, heeft sinds zijn overgang naar de profs Ieren tennissen. Als lid van de „knappe acht" maakte hij een harde leerschool door. verloor het eerste seizoen vrijwel alles, ver diende daardoor het minst, maar leer de bij. Tom Okker ondervond als één van de eersten, dat de donkere Brit niet langer een figurant was. Dit jaar ver sloeg Taylor onder meer Ashe. Roche en Lutz. „Sinds mijn overgang naar de profs ben ik op alle slagen wat beter Tatusca d'Avril met berijder Rous* sel tijdens de ereronde na de Grote Prijs der Lage Landen. de Nederlandse pikeur p. R. R. Koppe- jan. De kilometertijd van Tino P 2 was 1.21.2 op de tweede en derde plaats ein digden Voltigeur 7 (Frankrijk, P. La- noe); en heta Nederlandse paar Marz- fuchs met Pools op de Sulkey. geworden, maar het belangrijkste is ge weest, dat ik in mezelf ben gaan gelo ven", aldus Taylor. „Ik raakte ervan overtuigd, dat ik van wie dan ook kon winnen. Dat gevoel had ik ook tegen Laver. al vond zelfs mijn moeder, dal het prachtig zou zijn als ik een setje te gen hem zou maken". Laver had op zijn hoede moeten zijn, temeer daar hij kwetsbaar is tegenover tegenstanders, die evenals hij met rac ket met de linkerhand hanteren. Men kijke er zijn verliespartijen op na. Tweemaal tegen El Shafei en eenmaal tegen Pilic, terwijl ook Roche een posi tieve score tegen hem heeft. „Van alle lefthanders speel ik het liefst tegen Laver", aldus Taylor. „Hij serveert minder goed dan de anderen". Het gemis aan een eerste service was de hoofdoorzaak van Lavers falen. De eerste ging vrijwel niet in en voorts sloeg hij tien dubbele fouten. „De scherpe wind had vat op de opgooi", verontschuldigde Laver zich. Een ander punt is, dat hij omwille van het geld met rackets van drie verschillende mer ken speelt: een houten in Australië, een stalen in Amerika en een ander houten in Europa. Hij heeft nauwelijks de tijd aan een greep te wennen. Verder was er de kapotgetrapte baan. die volkomen beroofd was van gras op de achterlij nen. Laver: „De bal remde af en sprong dan hoog op. Ik kon het raket vrijwel niet over de bal heen trekken". Dit als verklaring voor de vele servi ce-returns, die hij in het net sloeg. Daar tegenover staat de uitgekiende tactiek, die Taylor volgde: zeer geva rieerd serverend en ingehouden retour nerend. „Ik wist, dat hij daar een hekel aan heeft. Het belangrijkste is, dat je Laver probeert af te stoppsp. Als het eenmaal bij hem lukt. loopt hij in een ommezien over je heen", aldus Taylor. Die tactiek betaalde zichzelf in de tweede en vooral in de derde set. Laver had in de eerste en tweede set twee maal het verlies van zijn service goed gemaakt met een doorbraak op love. Bij 2-1 in de derde set (na twee dubbele fouten van Laver) wist Taylor dat te verhinderen met twee keiharde opsla gen. „Dat was een kritiek punt. Er komt geluk bij kijken als je op zo'n moment de eerste service hard in het vak krijgt", erkende Taylor. Hij won er de derde set mee. de inlei ding van Lavers definitieve afgang. De nu alles riskerende Taylor holde door naar 5-1 en greep de match met een derde doorbraak toen Laver nog niet hersteld was van een foutieve beslis sing van de lijnrechter. „Iedereen zal zich nu wel afvragen, boe dat kom!, dat Laver zo slecht speelde. Maar ik geloof eerlijk, dat ik hem door mijn goede serveren en volleren onder druk heb kunnen houden en daardoor heb gewonnen", aldus Taylor: „Ik heb altijd al een keer van Laver willen winnen en nu me dat op Wimbledon gelukt is, voel ik me groots. Een ander woord kan ik er niet voor vinden". Roger Taylor verliet samen met La. ver. die hij een sensationele neder laag toebracht, het centre-court van Wimbledon. Voor een regelmatig verloop van het toernooi was het goed. dat Riessen en Okker zich in het dubbelspel hand haafden. Ze wonnen met 6-3, 6-2. 6-8, 6-4 van het tweede Amerikaanse Davis Cupdubbel: Charlito Pasarell en de jon ge. van Nederlandse afkomst zijnde, Eric van Dillen. De Wimbledonfinalis- len van het vorig jaar hadden hel niet al te moeilijk, al gaf Okker met drie maal service-verlies toch weer uiting aan zijn momentele onzekerheid. In deze partij werd de netrechter van zijn plaats gestuurd. De man had geen en kele maal gereageerd als een service het net raakte. Bij 5-5 in de derde set werd dat de spelers te veel. De zeer on zeker leidende scheidsrechter riep de hulp in van referee majoor Gibson, die het beter oordeelde de partij zonder net rechter voort te zetten Het was de eerste maal, dat zoiets op Wimbledon 1970 gebeurde. Gibson heeft namelijk een schrijven doen uitgaan om de spe lers te waarschuwen geen aanmerkin gen op de leiding te maken, sinds Hoad op dat centrecourt een netrechter de raad gaf zijn oren te laten uitspuiten. Maar dit ging iets te ver. De Nederlands Amerikaanse combi natie komt. in de kwartfinalen uit tegen de Roemenen Nastase en Tiriac. In de tweede ronde van het dames dubbelspel hebben Betty Stöve en Tru dy Walhof gewonnen van de Australi sche Crooke en de Frangaise Spinoza met 6-1, 7-5. ZANDVOORT Zaterdagmiddag zijn op het circuit van Zandvoort d« kampioenschappen van Nederland op de weg voor nieuwelingen-wielrenner* en adspiranten gehouden. Uitslagen: Adspirantenkampioenschap: 1. Klaas-Pieter Sterk (Oisterwijk) de 9 ronden (37.75 km) in 55 min. 52 sec.); 2. Zieleman (Amsterdam); 3. Alex Bonger* (Apeldoorn); 4. Damen (Ulvenhout); 5. Van Kollenburg (Sittard); 6. Kruunen- berg (Zwanenburg). Nieuwelingenkampioenschap: 1. Bas Hordijk (Rotterdam) de 23 ronden (96.439 km) in 2 uur 16 min. en 22 sec.; 2. Willems (Munstergeleen)3. Dohmen (Born); 4. Van Gerwen (Olland); 5. Van Laan (Rotterdam); 6. Van der Berk (Den Bosch); 7. Goorman (Zutphen); 8. Möhlmann (Apeldoorn). In de 21ste ronde van de wedstrijd voor nieuwelingen, deed zich een ern stige valpartij voor, waarbij tien ren ners waren betrokken. Een coureur, J. Spronkmans uit Elsloo, werd zo ernstig gewond, dat hij naar een ziekenhuis Wi Haarlem moest worden overgebracht. ROTTERDAM De Nederlandse dammers hebben ook op de laatste dag van de interlandwedstrijd tegen Rus land, die in Rotterdam werd gespeeld, verloren. Dit keer werd het 5-9 en in totaal wonnen de Russen dus met 32-24. Dit was het vierde duel tussen Neder land en Rusland, die ook de vorige drie keren wonnen. Nederland kwam zaterdag in een ui terste poging om winst te behalen uit met een gewijzigde opstelling. Roozen- burg speelde in plaats van Wiersma, die aan het vijfde bord tegenover Gant- warg zat, tegen Andreiko. Maar ook hij kwam na twee uur spelen tegen de we reldkampioen niet verder dan een remi se. Hetzelfde deed ingenieur Van Dijk tegen Koeperman bij een stand van ne gen tegen schijven. Nederland kwam achter doordat aan het laatste bord De Ruiter door Sre- tenski royaal werd geklopt. Sijbrands, die voor het eerst in deze vierdaagse wedstrijd serieus op winst speelde, bracht de stand door een remise tegen de Russische kampioen Gantwarg op 3-5. Door de nederlaag van de 16-jarige Frank Drost, die zich na lastig spel en tijdnood door Sjkitkin liet verrassen, werd het 3-7. Van der Sluis bereikte na taaie strijd een puntenverdeling tegen Tsjegolef, de beste speler van het toer nooi: 4-8. De definitieve uitslag van 5-9 werd bereikt door een remise van Wiersma tegen Davidof. PARIJS - Belangrijker clan de ruime overwinning van de Nederlandse dames- ploeg in Frankrijk (80 tegen 55 punten) was zondag in het Parijse Stade de Coiombes de terugkeer van Myrna \an der Hoeven. De 22-jarige Haagse, die in 1968 in een tijdsbestek van enkele maanden doorstootte naar de wereldtop op de 400 meter, maar na de teleurstellende achtste plaats in Mexico de atle liekbanen de rug toekeerde, is weer terug. Ze bewees dit niet alleen in de indi viduele wedstrijd, waar zij achter de Olympische kampioene en mede-wereld record houdster (51.7). Colette Besson. tweede werd in 53,4 sec., maar vooral in het laatste nummer van de middag, de 4 x 400 meter. Myrna van der Hoeven begon aan het laatste kwart van de race niet zeker vijftien meter achterstand op Monique Noiret. Zeer sterk lopend en met groot tactisch inzicht streek zij bij het ingaan van de laatste bocht op de Frangaise neer, wachtte daarna even en sprintte op het rechte stuk moetcloos weg. Hoewel de tussentijden op de estafette altijd een wat vertekend beeld geven, maakte zij officieus met een tijd van 52,6 sec., die bondscoach Ben Kusmic afdrukte, duidelijk, dal zij weer naar haar oude niveau reikt. Met ruime voorsprong ging Myrna van der Hoeven op de 4 x 400 me ter als laatste loopster over de streep, nadat ze een grote achterstand op Monique Noirot had weggewerkt. Mel Stan Brehm, Aukje van der Hoek en Toos Peters mag Myrna van der Hoeven zich nu ook Nederlands re- eordhoudster op de 4 X 400 meter esta fette noemen. Het kwartet noteerde een tijd van 3 min. 41,2 see., en was daar mee liefst 6.2 sec. sneller dan het vier tal Ina Schollen. Maria Gommers, Toos Peters en Mieke Sterk, dat vorig jaar eveneens in de wedstrijd tegen Frank rijk het nationale record op zijn naam had gebracht. Met de halve finales van de strijd om de Europa Cup. die op 1 en 2 augustus in het Friedrich Ludwig Jahn-stadion in Oost-Berlijn wordt gehouden in het vooruitzicht, kan Nederland na de pres taties van Parijs de toekomst met opti misme tegemoet zien. Vooral nu de 400 meter individueel en de 4 X 400 meter estafette, die aan het begin nogal wat zorgen gaven, sterk bezet kunnen wor den. Op de dertien nummers die op de tartanbaan van het Stade de Coiombes werden verwerkt, won Nederland er negen, waarvan vier zelfs dubbel. Overwinningen boekten de Frangaises slechts op de 400 meter, het speerwer pen, en het hoog- en verspringen. Met uitzondering van het speerwerpen en verspringen vielen op de andere twee nummers de prestaties allerminst tegen. Myrna van der Hoeven, die gestart was in de gunstige binnenbaan, met vlak voor zich Colette Besson, leek zelfs nog voor een sensatie te gaan zor gen, toen zij bij het ingaan van hel laatste rechte eind de Frangaise, die als gewoonlijk zeer snel vertrokken was, passeerde. De aantrekkelijke, zwartha rige Besson vocht zich echter in de laatste vijftig meter opnieuw voorbij de Nederlandse. Besson finishte in 52.8 sec., waarmee zij achter de Engelse Ma rilyn Neufville (52.0) de tweede snelste Europese seizoentijd noteerde. ^..Ik werd verrast door de eindsprint van'Besson", vertelde Myrna van der Hoeven later. „Het gaat elke week sneller. Vorige week in Rotterdam 54 seconden rond en nu 53.4. Ik geloof niet dat ik ontevre den mag zijn". Stans Brehm. die dit seizoen |a enke le jaren afwezigheid, althans in top prestaties, ook weer terugkwam, was minder tevreden. „Het is nu de derde keer. dat ik 54.4 sec. loop. Ik moet sneller kunnen". De Amsterdamse, die niet zo rijk getalenteerd is als Myrna van der Hoeven, kreeg van Colette Bes son, die zich overigens nog niet sterk genoeg achtte ook op de 4 X 400 meter te starten, een compliment. „Ik kende haar niet maar zoals zij in de estafette liep. maakte zij toch grote indruk op me". Het hoogspringen, dat gezien de pres taties van de Frangaises voor Neder land een derde en een vierde plaats had moeten opleveren, werd een verrassing, vooral van Mieke Sterk. De aankomen de sociaal werkster, die met de 100 me ter horden en de 4 X 100 meter, „esta fette" een van de drukst bezette atletes was, ging „Fosbury floppend" al in de eerste poging moeite als over 1.69 me ter. De specifieke hoogspringster Mary van de Raadt had voor deze hoogte drie pogingen nodig. Vooral voor Mieke Sterk, die drie centimeter hoger spring dan zij ooit geaan had. betekent dit een grote winst voor de vijfkamp, waar zij zich toch op wil gaan toeleggen. Haar mogelijkheden, gezien de 4952 punten, die zij veertien dagen geleden in Gent behaalde, zijn op dit nummer nog lang niet uitgeput. Mieke Sterk onderstreep te dat nog eens met een overwinning op de 100 meter horden in 13.5 seconden. Wanneer zij niet eerst een valse start had veroorzaakt, was het lang niet denkbeeldig geweest, dat Mieke Sterk haar eigen nationale record (13.4) geë venaard of zelfs verbeterd had. De tweede ging zij wat traag weg en ver loor daardoor zeker een- of tweetiende seconde. Naast Mieke Sterk imponeerde ook alweer een vijfkampster Miep van Beek. De donkerharige Am sterdamse noteerde met 13.6 seconden een persoonlijk record. Wilma van den Berg behaalde de ge bruikelijke dubbele overwinning op de sprintnummers. De tijd van de Udense op de 100 meter (11.7) viel tegen de ach tergrond van de voortreffelijke presta ties van de afgelopen twee weken wat tegen, maar daar was het gerommel van de Franse juryleden ongetwijfeld debet aan. Zus Riet bracht het op de korte sprint, ondanks een zeer snelle start, niet verder dan een vierde plaats. Wilma van den Berg revancheerde zich echter uitstekend op de 200 meter, die zi^met groot machtsvertoon won in 23.3 sec. Corrie Bakker, die bij het vesprin- gen in haar laatste poging met 6.13 me ter toch nog tweede was geworden, stelde op de 200 meter met 24.2 sec. do derde plaats veilig. Els van Noorduijn en Mieke van Rangelrooy zorgden op het kogelstoten voor een dubbele overwinning. Vooral het optreden van Els van Noorduijn was indrukwekkend. De 24-jarige Am sterdamse, in het voorseizoen geplaagd door een hardnekkige griep en een ont steking van de amandelen, legde op de grasmat, waar Ajax ruim een jaar gele den de beslissingswedstrijd tegen Ben- fica met 3-0 won, een knappe serie neer: 16.51 m. 16.48. 15.98, 16.64. 16.94 m. en 16.35 m. Bij haar vijfde poging bleef zij slechts 34 centimeter onder haar nationale record, dat zij in sep tember van het vorig jaar bij de Euro pese kampioenschappen in Athene ves tigde. Mieke van Rangelrooy („Ik ben gewend in de schaduw van Els te le ven") bleef precies twee meter bij Els van Noorduyn achter. Wanneer Mieke Sterk. Wilma v. d. Berg en Corrie Bak ker zich inderdaad aan de belofte om de estafettetraining van bondscoach Ton Eykenboom te gaan volgen, houden dan zal het Nederlandse kwartet weer /.eer dicht in de buurt komen van de 43.4 sec., die in Mexico een vierde plaats en een Europees record oplever de. Mieke Sterk: „Individueel gezien hebben wij nu snellere dames dan twee jaar geleden in Mexico. Ik geloof er wel in. Alleen zullen wij regelmatig moeten gaan trainen op het wisselen. Zoals het nu ging was het niet best". Weliswaar maakte het kwartet Riet en Wilma van den Berg. Mieke Sterk en Trudy Ruth met 44,8 sec. de snelste tijd dit seizoen in Europa gelopen, maar de wissels waren met uitzondering van die tussen de gezusters v. d. Berg zeer ma tig. „Volgende week bij de internatio nale invitatiewedstrijden in Rotterdam neemt Corrie Bakker de plaats van Riet van den Berg in. Rietje kan in Oost- Berlijn toch niet meedoen, omdat zij dan in Curacao voor de Koninkrijks Spelen zit. „Nu kan ik met de anderen enkele keren in verschillende opstellin gen lopen en vooral op de wissels trai nen. Ik maak me sterk dat er dan in Berlijn een nog snellere tijd uitkomt", aldus een optimistisch gestemde Eyken boom. De twee middenafstandnummers le verden de verwachte dubbele overwin ningen op. Ilja Keizer won na een eer ste 400 meter in 61.8 sec. de 800 meter in de beste Nederlandse seizoentijd van 2.06.0. en stelde daarmee haar plaats in de ploeg voor Oost-Berlijn wel veilig. Moeilijker zal de keuze van de loopster op de 1500 meter worden. Anneke de Lange zegevierde nadat Anneloes Bos man vrijwel al het zware kopwerk had gedaan in 4.24.6, maar naast de Haagse zijn Anneloes Bosman, Els Gommers en Ellie Ernest zeker van gelijke kracht. SCHWARZHEIDE Het Nederlands waterpolozevental heeft op de laatste dag van het z.eslandentoernooi in het Oostduitse Schwar/.heide de kans op de derde plaats in de eindrangschikking verspeeld. Tegen Roemenië verloor het Oranjeteam met 3-4 door een doelpunt in de laatste seconde van het duel. Nu werd Nederland vijfde met evenveel punten (2) als Bulgarijë, dat als zesde eindigde. Rusland won het toernooi zonder een punt te verspelen. Nederland moest tegen Roemenië aantreden zonder Hans Hoogveldt, die in de wedstrijd tegen Hongarijë (1-4) een verwonding aan de neus had op gelopen. Zó ernstig zag het er aanvan kelijk voor hem uit, dat hij in een zie kenhuis moest worden opgenomen. Zondagmiddag echter kon hij zich al weer bij zijn ploeggenoten voegen. De voorlopige diagnose van zijn blessure is een gebroken neusbeentje en een breuk in het voorhoofdsbeen. Tegen de Roemenen bleek opnieuw, dat het oranjeteam niet te beschikking had over goede wisselspelers. Het ze vental was toch al verzwakt doordat kort voor het vertrek naar dit sterk be zette toernooi Wormgoor. Bras en doel man Kroon moesten afschrijven. In de aanval ging van veel te lichte spelers als Hermsen, Jansen en Drenth veelal geen stootkracht uit. Daarbij kwam, dat in de verdediging Jan Evert Veer naar mate het toernooi vorderde steeds slechter ging spelen en Nolthing condi tie te kort kwam om het tempo te kun nen volgen, dat vooral door aanvoerder Wouda werd aangegeven. Wouda was in vele opzichten de cen trale figuur in de laatste wedstrijd. Hij DEN HAAG Tijdens kring/.wem- wedstrijden in het Haagse Zuiderpark- bad hebben vier zwemmers van Zian een nieuw Nederlands record gevestigd op de 4 x 200 meter vrije slag. Peter Prijdekker, Henk Mulder, Rob Vonk en Piet Brouwer zorgden voor een totaal- tijd van 8 min. 28,3 sec. Het oude record stond eveneens op naam van Zian met 8.34.00. NEURENBERG Gijs van Lennep is zondag voor 60.000 toeschouwers tweede geworden in de 200-mijlsrace van Neu renberg. De zege ging naar de Duitser Jürgen Neuhaus, die evenals Van Len nep een Porsche 917 reed. De Mexi caanse Grand Prix-coureur Pedro Ro driguez werd met een lichtere Porsche 908 derde. Van Lennep zegevierde in de eerste van de twee ritten waaruit de wedstrijd bestond. Neuhaus werd toen tweede. In de tweede manche werd Neuhaus als winnaar afgevlagd en ging de Nederlander als tweede over dc streep. Het gemiddelde van de Duitser 178,99 km u betekende een nieuw wedstrijdrecord. Van Lennep was met 178.63 km/u nauwelijks minder snel. scoorde een prachtig doelpunt en kwam vlak voor het einde in een goede sportie voor het doel van de Roemen. Zijn boogbal werd echter gestopt en eeh van de Roemenen, die niet meer was terug gekomen. kreeg onmiddellijk de bal toegespeeld en kwam vrij voor doelman De Vries. Dat betekende 3-4 en een ne derlaag voor Nederland. Rusland en Oost-Duitsland besloten het toernooi met een enerverend ge vecht, waarin de Oostduitsers eindelijk weer eens hun grote klasse demon streerden. Zij haalden een achterstand van 1-4 op en stonden tot twee secon den voor het einde nog gelijk met de Russen (7-7). Toen scoorde Osspiof voor Rusland de winnende treffer. LUIK ANTWERPEN De Nederlan der Gert Harings zegevierde in een wegwedstrijd, die zondag in Jupille bij Luik over 95 km werd gehouden. Hij legde de afstand af in 2 uur 37 min. Zijn landgenoot Hubert Schetters werd derde. De uitslag was verder: 4. Johan Claessens (Ned), 6. August Dierickx (Ned). In Antwerpen eindigde de Nederlan der Kuvker als derde in een wedstrijd over 110 km. Deze werd gewonnen door de Belg Leersman in 2.32.-. De Neder lander J. den Hoedt werd elfde. ALKMAAR Tijdens internationale wielerwedstrijden op de baan van Alk maar heeft een Nederlandse amateur- ploeg gewonnen van Oost-Duitsland. Zowel de sprint als de tijdrit over 500 meter leverden Nederlandse overwin ningen op. Jan Jansen en Peter van Doorn versloegen beiden hun Oostduit se tégenstanders. Richter en Meissner. De tijdrit over 500 meter v^erd gewon nen door Peter van Doorn in 30.9 secon den, vóór Jan Jansen (31.2). Op de sprint voor beroepsrenners ging de overwinning naar de Italiaan Borghetti. De tweede nlaats was voor Leijn Loevesijn. De Italiaan Gaiardoni en de Belg Van Lancker werden derde en vierde. Bij de profstayers zegevierde Piet de Wit, vóór de Westduitse vete raan Hans Junkermann. Derde werd de Brit Hill, vierde de Belg Proost en Jaap Oud kerk. vierde zijn rentree met een vijfde plaats. UTRECHT DOS heeft woensdag avond in Utrecht de wedstrijd in de in- tertoto-competitie tegen Hvidovre Ko penhagen met 1—3 verloren. Bij de rust stonden de Denen reed* met 01 voor.

De Vallei | 1970 | | pagina 10