Veenendaals dagblad Huren goede oude woningen straks tot 12 pet. omhoog Buiten Servan-Schreiber wint in Nancy PAAR LICHT HOTELS EN BANKEN OP Zondag weer aantal zwembaden gekraakt Jaloerse man sloeg eega met hamer op hoofd Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Bitter en bloedig weekeinde in heel Ulster Raketaanval op Israël Prins Bernhard negenenvijftig TON BUIT BIJ JUWELEN ROOF IN APELDOORN per giro zingende dolfijnen... PLAN MINISTER SCHUT: Weduwen van Soekarno strijden om rechten Aanhoudend koel Belfast - Noord-Ierland heeft een bitter en bloedig weekeinde' achter zich. De relletjes die vrijdag begonnen, toen de Britse politie het progressieve jonge Ierse parlementslid Bernadette Devlin (23) oppakte om een half jaar gevangenisstraf - waartoe zij was veroordeeld - uit te gaan zitten, leidde tot een gewelddadig optreden. Het kostte zes doden, allen Ierse burgers, en een enorme verwoesting door brand en vernieling. De Britse regering heeft het leger, dat zowel door de katholieken als protestanten - die elkaar vurig bestrijden wordt aangevallen, versterkt met 350 man. Er zijn dras tische maatregelen aangekondigd, strenge straffen, slui- ting op een vroeger uur van de cafés en de aankondiging dat gewapende burgers onmiddellijk zullen worden neer geschoten. Vannacht is bovendien een deel van de protestantse vrouwen en kinderen in hun wijk in Belfast geëvacueerd. Harlekijn i GEORGANISEERD GEEN MINI Nederlaag voor Gaullisten Kwartaalabonnees bespaar incasso I DOLFINARIUM VTB N.V. Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 29 JUNI I970 - 44e JAARGANG no. I48 ZES DODEN IN N.-IERLAND BIJ ZWARE ONLUSTEN i SOESTDIJK Vandaag viert prins i 5 Bernhard zijn negenenvijftigste ver- S 5 jaardag. Max Koot maakte ter ge- tegenheid hiervan bovenstaande J j foto. Tn de grote hof van onze buurman staan heel wat kruisbessenstrui- ken en zodoende was het geen won- der, dat zich in ons huis een harle- kijnvlinder vervloog, want deze is i goeddeels aangewezen op beziën en i prunussoorten. Eigenlijk heet hij dan ook Bonte Bessenvlin-l l de r en de wetenschappelijke naam duidt daarop eveneens, want die luidt ,,grossulariata"d.w.z. tot de kruisbessen behorend. Van de bedden in de grote schoolmeesters- tuin onzer jeugdjaren kenden wij J de rups en de pop nog beter dan de l kapel zelve, spannevogel van naam, vooral de helder gekleurde l spannerupsen op de kruis- en rode bessen waren ons niet vreemd. Ze kropen op de wonderlijke manier van spanners voort over blad en lot, waarbij ze ons vooral door de opvallende kleuren geel-zwart-wit j niet ontgingen. Minder trokken de i poppen (zwart met geel) onze op- S merkzaamheid, want ze zijn traag S en stil zittende dieren ontsnappen j licht aan 's mensen oog. Zo'n pop heeft mooie chromaat streepjes in S de vorm van fijne ringetjes op een zeer donkere grond. Ik vertel dit een beetje uitvoerigter verkla- j ring van de volks- en tuindersnaam Harlekijn", want deze slaat onge- twijfeld op de grappig gekleurde uitmonsteringDe vlinder vertoont l l eendere kleuren en als het exem- U plaar in ons huis niet met uitge- j spreide wiekjes op een donkere jas had gezeten, zouden we het wellicht nauwelijks gezien hebben, want evenals de meeste spanners bezit zij bij samengeslagen vleugels een j fraaie mimicry. De meeste soorten zijn nacht- of avondvlinders den- ken we aan de grote en kleine win- tervlinders maar onze harlekijn i vliegt vrolijk in de zon, al verheft i hij zich niet hoog in de lucht. Het schijnt dat vogels voor de rups een j I afschuw hebben en dat de kleuren dienen om hen af te schrikken. Noord-Ierland verkeert op het ogen blik volkomen in staat van wanorde. Het geweld heeft nu reeds drie dagen gewoed en het ziet er naar uit, dat het nog wel even voort zal duren. Bij de ongeregeldheden, die uitbra ken, toen bekend werd dat Bernadette Devlin naar de gevangenis van Armagh was gevoerd, vielen de eerste avond reeds 435 gewonden, onder wie 93 Brit se militairen. Zaterdag ging het er heter toe. In pf Belfast, Londonderry en Armagh wer den winkels in brand gestoken, werden barricades opgericht en kwamen de mi litairen vaak tussen twee vuren te zit ten. Het felst werd toen gevochten in Belfast. Bij het opmaken van de droeve ba lans zondagmorgen bleken er vijf do den te zijn. Door wiens kogels zij geval len waren is nog niet te zeggen. Volgens sommige berichten wa ren het vijf sluipschutters, die door Britse soldaten buiten gevecht waren gesteld. In Londonderry vocht men toen nog door. Katholieken en protestanten de den aanvallen op wederzijdse kerkgan gers. Zondagavond laaide de strijd weer op in Belfast. Britse soldaten moesten toen met gasgranaten optreden tegen inwo ners van de wijk Ballymurphy, die hen met stenen en brandbare materialen aanvielen. Het stadscentrum werd her metisch van de rest van de stad afge sloten. Openbaar vervoer lag zo goed als stil. Laat op de avond begonnen de Britse troepen met het evacueren van protes tantse vrouwen en kinderen uit de wes telijke wijken, waar katholieke extre misten hen met stenen en benzinebom men aanvielen. De evacués werden naar scholen en zalen in minder be dreigde delen gebracht. In Londonderry sloten militairen de beruchte Bogside-wijk geheel af, nadat burgers stenen en molotofcocktails naar de politie hadden gegooid. Waarnemers zijn van oordeel, dat de relletjes veel erger en veel georgani- seerder waren dan vorig jaar. Direct waren er barricades en sluipschutters. Er waren mobiele opstandelingen-com mando's, die her en der opdoken en aanvallen op de militairen deden. De Britse conservatieve minister van Binnenlandse Zaken, Reginald Maud- ling, zal morgen naar Noord-Ierland gaan, om met de Noordierse premier James Chicest.er-Clark over de toestand te spreken. Deze laatste deed een be roep op de bevolking zich rustig te hou den en hij kondigde verscherptè straf fen aan wegens brandstichting, plunde ring en geweld. De Ierse premier Lynch deed een zelfde beroep zich niet te laten provo ceren. Patrick Hillary, de Ierse minister van Buitenlandse Zaken gaat vandaag naar Londen om de toestand met zijn Britse ambtgenoot Sir Alec Douglas-Home te bespreken. In Londen demonstreerden duizenden Ieren voor het kantoor van de Noord ierse regering en voor Downing Street 10. 2.9 juni '70 A. B. WIGMAN De ongewilde aanstichtster van al deze ellende, de 23-jarige Bernadette Devlin zit momenteel in haar cel in de gevangenis van Armagh. Zij wil, voor zover dat kan, haar politieke strijd vanuit haar cel voortzetten. Haar normale dracht, een gebloemd minirokje en lak-kaplaarzen heeft zij moeten ruilen voor het marineblauwe gevangeniskostuum. De directeur van de gevangenis zei, dat zij in staat zou worden gesteld, spoedeisende zaken af te doen. Maar voor de rest zal zij normaal als ieder andere gevangene, verplicht moeten werken in de gevangeniswasserij, de kleermakerij of in de schoonmaak dienst. Na het werk. mag zij studeren, schrijven of televisiekijken. Ook mag zij voor ontspanning tuinieren. Bernadette heeft de Britse minister van Binnenlandse Zaken, Maudling uitgedaagd om haar, tijdens zijn ver blijf in Noord-Ierland, op te komen zoeken in haar cel. „Ik wilde de minister eens een paar dingen zeggen", zo deelde zij mede aan haar in haar gevangenschap opzoeken de vrienden, Een foto van de ongeregeldheden in Noord-Ierland. Hier een beeld uit de Bogside-wijk in Belfast. Kat holieke extremistische jongeren be kogelen de Britse militairen met ste nen bij een straatversperring van Spaanse-ruiters. APELDOORN Twee mannen hebben in de nacht van zondag op maandag omstreeks kwart voor drie een inbraak gepleegd in de juwelierszaak van Maaskant aan het Mercatorplein in Apel doorn. Hun buit bedroeg naar schatting ruim een ton. De daders, die naar verluidt met plastic emmertjes waren uit gerust. verschaften zich toegang tot de zaak door eerst de deurruit te verbrijzelen en vervolgens het zich daarachter bevindende tra liewerk stuk te slaan. Als wapen gebruikten ze vermoedelijk een moker. Daarna haalden ze de twee etalages voor een groot deel leeg. Een overbuurman, gewekt door het lawaai, zag de mannen in een auto wegrijden en waar schuwde de politic. PARIJS De secretaris-generaal van de radicaal-socialistische (burger lijk links) partij in Frankrijk, Jean- Jacques Servan-Schreiber, heeft de gisteren gehouden tweede tussentijdse verkiezingsronde in Nancy gewonnen. De verkiezingen gingen om een zetel in de nationale vergadering. Servan-Schreiber kreeg 55 procent van de uitgebrachte geldige stemmen. Zijn door de Gaullisten gesteunde te genkandidaat Roger Souchal. haalde slechts 23 procent en die van de com munisten 21 procent. Bij de eerste ronde, vorige week zon dag, kreeg Servan-Schreiber ook de meeste stemmen, doch niet de vereiste absolute meerderheid, waardoor een tweede verkiezing nodig was. Roger Souchal, die als onafhankelij ke, maar door de regering gesteunde, kandidaat deelnam, heeft gedurende twaalf jaar Nancy in het parlement De inbrekers richtten een flinke ravage aan. Het hekwerk voor de etalage werd totaal omvergehaald. De hamer waarmee de etalageruit iverd in geslagen lieten de rovers liggen. vertegenwoordigd. Hij stelde dit voor jaar zijn zetel ter beschikking uit pro test tegen plannen van de overheid voor een autoweg, die niet langs Nancy zou lopen. Souchal verwachtte dat de bevolking van deze plaats hem met een grotere meerderheid in het parlement zou te rugbrengen, doch hij is nu verslagen door Servan-Schreiber, die een „Ameri kaanse" verkiezingscampagne heeft ge voerd. Om Souchal in zijn campagne te steunen waren verscheidene Gaullisti sche ministers en kopstukken naar Nancy gekomen. De verkiezing werd aanvankelijk be schouwd als een plaatselijke aangele genheid maar kreeg belangstelling toen Servan-Schreiber, secretaris-generaal van de radicaal-socialisten en eigenaar van het tijdschrift l'Express, ging beto gen dat de regering geen oog had voor regionale problemen. Hij voerde aan, dat de crisis in Lotharingen een voor beeld was van Frankrijks slechte be stuur. TIBERIAS (Israël) Het Israëlische grensstadje Kiryat Shmona is zondag ochtend vroeg vanuit Libanon met ra ketten beschoten. Daarbij kwam een man om en raakte een vrouw gewond, zo heeft een militaire woordvoerder in Tiberias bekendgemaakt. Gemeld werd dat een aantal huizen bij de aanval is beschadigd. Een 23-ja- rige arbeider werd op slag gedood. Hij werd getroffen terwijl hij op een mo torfiets reed. Een vrouw werd gewond toen haar huis werd getroffen. Israëlische straaljagers hebben zon dag bij het aanbreken van de dag een aanval gedaan op stellingen van Arabi sche guerrilla's op Jordaans grondge bied. ADVERTENTIE Verzoeke vóór 4 juli 14,30 over te schrijven op onze giro 1321600 t.n.v. DE VALLEI - Veenendaal met vermelding 1. abonnement 3e kwartaal 1970 2. naam en adres waar ons blad bezorgd wordt 3. post- of bezorgabonnement Abonnementen-administratie UTRECHT Zonder een cent te be talen heeft de 54-jarige journalist D. twee maanden lang kans gezien in een reeks hotels een luxe leventje te leiden samen met zijn 51-jarige eerste vrouw, van wie hij was gescheiden, maar bij wie hfj na zijn tweede huwelijk was te ruggekeerd. Behalve hoteliers lichtte hij ook een aantal banken en winkeliers op, voor in tonaal ongeveer 25.000, Zaterdag hebben D. (zonder vaste woon- of verblijfplaats) en de vrouw zich bij de Utrechtse politie gemeld en een bekentenis afgelegd. Zij zijn inge sloten. Het paar heeft gelogeerd in hotels o.m. Ruurlo, Holten, Leersum, Abcoude, Steenwijk, Utrecht en Wijk bij Duurste de. Zij zagen steeds kans te verdwijnen zonder de rekening te betalen. D. is er ook in geslaagd bij verscheidene ban ken kredieten los te krijgen. Ook staat hij nog in het krijt bij een aantal drank winkels. Vorig jaar is D. door zijn krant ontslagen. 't HARDE Enige tientallen jonge lui hebben zondagmiddag naar harte lust gezwommen in het op zondagen ge sloten zijnde zwembad „De Hokseberg". Op onverklaarbare wijze stond één der hekken open en dit uitnodigende gebaar werd benut. Het toezicht kwam van de zijde der ouderen. Op hun aanwijzing werd het bad rond vijf uur zonder moeilijkheden gesloten. De politie heeft zich niet vertoond. Overigens liepen in de buurt van het bad wel enige demon stranten. Ze droegen een spandoek met de leuze: „Zwembad open; zondags rust" Ook in Rijssen liet de politie zich niet zien, toen het zwembad in de middag uren „bezet" werd. Hier ontstond grote publieke belangstelling. De toegangs poort werd geforceerd, maar oppassers zorgden ervoor dat er niets vernield of vertrapt werd. De zwemmers trokken hun baantjes onder toezicht van „alter natieve badmeesters" en toen rond drie uur het vertreksein werd gegeven, stroomde het bad leeg. In Kockengen (Utr.) heeft de politie weer slag geleverd met krakers. Men kon niet verhinderen dat de zwemmers in het bad doken. De jeugd verklaarde net zolang met de kraakacties door te zullen gaan. totdat de gemeenteraad overstag gaat. In Stellendam sprak de burgemeester de krakers toe. Hij adviseerde de ge meenteraad te verzoeken het zondags- zwemverbod op te heffen. Daarna werden handtekeningen onder een der gelijk verzoek ingezameld. In Genemuiden tenslotte drongen zwemlustigen eveneens het gesloten zwembad binnen. DEN HAAG Verhuurders van goede vooroorlogse woningen in de ge bieden die nog onder de huunprijsbe- heersing vallen zullen in plaats van met zes met twaalf procent mogen worden verhoogd als minister Schut zijn zin krijgt. Hij wil binnenkort wetsontwer pen over de nieuwe huurverhogingsre gelingen indienen bij de Tweede Ka mer. Aan het wetsvoorstel zullen waarbor gen voor de kwaliteit van de huizen voor de huurders worden verbonden. Bovendien wil de minister gemeenten en woningbouwverenigingen in het hele land toestaan om in incidentele geval len de huren van goede oude huizen ex tra te verhogen. Door deze extra huur verhogingen hoopt de minister de door stroming van oude naar nieuwe wonin gen te bevorderen. De nieuwe voorstel len zullen wellicht 1 april 1971 van kracht worden. ROTTERDAM Met een schoenma kershamer heeft zondagavond de 25-ja- rige J. H. v.d. K. in Rotterdam zijn vrouw (27) op het hoofd geslagen. Zij raakte levensgevaarlijk gewond. Huwe lijksmoeilijkheden brachten de man tot zijn daad. Het echtpaar, dat onlangs uit Israël is teruggekeerd, woonde bij kennissen in het souterrain van een schoenmakerij aan de W. Buytewechstraat. Toen kort na de mishandeling, 's avonds om elf uur, een politieauto door de straat reed hield v.d. K. deze aan en bekende. DJAKARTA Drie van de vijf „of ficiële" vrouwen van oud-president Soekamo, eisen het recht op, als zijn wettige weduwe te worden beschouwd. De Japanse Ratna Sari Dewi, de vierde echtgenote, zei zaterdag op een pers conferentie waarbij ook de Indonesi sche minister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik, aanwezig was, dat zij aan Soekarno slechts om een „tijdelijke" scheiding had verzocht. Dit beweerde zij met brieven te kunnen staven. Minister Malik zei, dat volgens de mohammedaanse wet een man van zijn vrouw kan scheiden op verzoek, op voorwaarde dat dit in het bijzijn van getuigen gebeurt. Dit was bij Sari Dewi niet het geval geweest. De jonge Yoerika Sanger, die in 1967 de vijfde echtgenote van Soekarno werd, zou dus niet wettig gehuwd zijn geweest met de oud-president. Mevr. Sanger is niet van hem gescheiden. De derde vrouw van Soekarno, Harti- ni, eist eveneens de j;itel van officiële weduwe op, omdat zij volgens haar de enige is van wie Soekarno nooit is ge scheiden. ADVERTENTIE ...in het dolfinarium Harderwijk In het grootste overdekte Dolfijnensta dion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10.00, 11.30, 13.00,14.30,16.00 en 17.30 uur (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN RONDVAART VELUWESTRAND Tel. 03410 - 2569. Weersverwachting van het KNMT van maandagavond tot dinsdagavond: Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige noordwestelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. Morgen: Zon op: 04.23, onder 21.04 uur. Maan op: 01.19, onder: 18.50.

De Vallei | 1970 | | pagina 1