Droogte nog geen ramp voor landbouw Boudewijn en Fabiola bezoeken Kongo Bij scheepsbotsing op Rijn acht doden Dr. Veringa wordt vrijwel zeker K YP-lij sttrekker Echtpaar overleefde thallium-vergiftiging Oostblok dringt weer aan op gesprek V.S.-vredesplan maakt geen kans Miljoenen gezocht per advertentie Paard op hol verwondt 2 kleuters Man stierf na vechtpartij op walletjes Lijkenhuisje moet wijken voor wens van Verolme Onderzoek naar vermoorde Chinees vordert Pompidou blijft voor Europa van vaderlanden TEGENSLAG VOOR THOR HEYERDAHL Brandstichtingen in N.-Zeeland De Gaull e weer thuis TIEN DAKLOZEN DOOR BRAND IN KAMERVERHUUR BEDRIJF Stedenoorlog in Italië GRENSGESCHIL SURINAME- GYANA BIJGELEGD Officiële beslissing in september Circusbrand in Beieren Gebedswake van conservatieven op St. Pietersplein Anti-gok actie in Indonesië MINISTER LARDINOIS IN EMMELOORD: Toestand echter in fruitteelt kritiek Feestjacht voer tegen Nederlandse duwboot COOLOGNE MAANDAG 29 JDNI 1970 HOESSEIN CAPITULEERT VOOR GUERRILLA'S JERUZALEM De sterk toegenomen diplomatieke activiteit inzake het Mid den-Oosten viel in het weekeinde samen met nieuwe anti-Israëlische strijdkreten in Jordanië. Terwijl het Israëlische kabinet de jongste Amerikaanse vredesvoorstellen be sprak, ging koning Hoessein van Jordanië verder door de knieën voor de Pa lestijnse guerrilla-organisaties in zijn land, door het benoemen van een compro mis-premier Abdel Monein-el-Rifai, die aan de wensen van de fanatieke guer rilla's zal toegeven en die wapens uit Rusland zal betrekken. BONN De drie kinderen van de in 1968 overleden financier Arnold graaf von Bendern hebben in Zwit serse kranten advertenties geplaatst van de strekking: Wie weet waar de miljoenen van onze vader zijn geble ven? De zonderlinge edelman die op zijn kasteeltje bij Genève bij petro leumlicht zat om geen elektriciteit te hoeven aanleggen bezat een ver mogen van vele tientallen miljoenen guldens. Hij liet echter geen testa ment na of gegevens waar dit reus achtige bezit is belegd. Alleen zijn trouwe secretaresse bedacht hij maar liefst met een miljoen. Graaf von Bendern, de geadop teerde zoon en erfgenaam van een Münchense miljonair, groeide op in Engeland en was Brits parlementslid ten tijde van de Eerste Wereldoor log, later werd hij raadsman en fi nanciële steunpilaar van de vorst van Liechtenstein. Deze schonk hem de grafelijke titel, verbonden aan het Liechtensteinse gehucht Bendern (300 inwoners). De excentrieke graaf was in zijn jonge jaren autocoureur en leider van de minuscule Liechtensteinse sportgroep bij de Olympische spelen van 1936 te Berlijn. Later wijdde hij zich vooral aan zijn kunstverzame ling. Tot zijn vele domicilies behoorde 'n hotelsuite in Zürich, waar het perso neel dag en nacht de ramen moest openlaten, opdat de vogels vrij in en uit konden vliegen. De graaf stierf op 89-jarige leef tijd. Het beheer van zijn verdwenen vermogen heeft hij waarschijnlijk in handen van vertrouwensmannen gelegd. Zijn kinderen achten zich gepasseerd in hun erfrechten. In hun advertenties beloven zij een grandioze beloning aan iedereen die inlichtingen kan geven over de spoorloze miljoenen. AMSTERDAM De groep ernstige delicten van de Amsterdamse centrale recherche heeft thans alle kledingstuk ken en persoonlijke bezittingen, o.m. het paspoort, van de 21-jarige vermoor de Singapore-Chinees Cheo Poh Chew, die de man ergens in bewaring bleek te hebben gegeven, in haar bezit gekregen. Voorts heeft zij een foto van het slachtoffer. De chef van de recherchegroep, com missaris Sanders, toonde zich zondag avond hoopvol gestemd over het onder zoek, dat hij binnen enkele dagen hoopt te kunnen afronden. Het in lakens en een deken gewikkelde lijk van de Chi nees werd vrijdag 19 juni in het water van het IJ drijvende aangetroffen. Omdat drie Singapore-Chinezen, die er van worden verdacht bij de moord te zijn betrokken, zaterdag 13 juni met grote spoed uit een hotelletje in de Am sterdamse binnenstad waren verdwenen en naar Antwerpen bleken te zijn ge reisd, is daar opnieuw een onderzoek ingesteld. Dit heeft echter weinig of geen aanknopingspunten voor het ver dere onderzoek opgeleverd, aldus com missaris Sanders. STRAATSBURG „Europa zal ont staan met eerbiediging van de persoon lijkheid van de landen die er deel van uitmaken, of helemaal niet", zo heeft de Franse president Georges Pompidou bi Straatsburg gezegd. Europa moet een verzameling souve- reine staten zijn, die vrijwillig de slag bomen willen slechten waardoor zij worden gescheiden, hun landbouwpoli tiek, geldpolitiek, industrie en sociale politiek geleidelijk willen aanpassen om met werkelijkheidszin voort te gaan, dat wil zeggen voorzichtig en geleide lijk, naar een unie met een eigen poli tiek, een eigen onafhankelijkheid en een eigen rol in de wereld, aldus de president. Eerder op de dag had de Franse mi nister van Defensie. Michel Debré, in Versailles verklaard, dat de Gaullisten fundamenteel en definitief tegen „su- pra-nationaliteit" zijn. Europa kan slechts ontstaan, wanneer het rechtstreekse en vriendschappelijke betrekkingen onderhoudt met alle lan den, en vooral met de Oosteuropese, dus niet als een blok, maar als een instru ment van binding, ontspanning en sa menwerking, aldus Pompidou. De nieuwe stimulans van de confe rentie in Den Haag dwingt Frankrijk tot een nationale inspanning, „willen wij onze plaats bezetten, de belangen van ons volk veilig stellen en voor de vrede werken". „Alleen een sterk Frankrijk zal Europa zijn evenwicht doen vinden". Tegelijkertijd werd in Moskou be kend, dat de Egyptische president, Nas ser, zeer binnenkort misschien van daag al de toestand in het Midden- Oosten met de Russische leiders zal be spreken. Mevrouw Colda Meir, de Israëlische premier, zal vandaag in de Knesseth het parlement, officieel reageren op de recente Amerikaanse vredesplannen, waarover tot nu toe echter geen bijzon derheden zijn bekendgemaakt. Ver wacht wordt dat haar reactie uiterst gereserveerd zal zijn. De publieke opinie in Israël vreest inmiddels, dat Amerika bereid is zijn steun aan Israël te verminderen, om zo doende de Sovjet-Unie vriendelijker te stemmen. Jizhak Rabin, de Israëlische ambassadeur in Amerika, verklaarde echter in het weekeinde, dat de Ameri kaanse politiek ten opzichte van Israël niet was gewijzigd. Wijzigingen deden zich wel voor in Jordanië. Daar maakte koning Hoes sein, wiens positie al geruime tijd ern stig wordt ondermijnd door de zeer strijdbare guerilla-organisaties van de Palestijnen, een gebaar van goede wil door een nieuwe regering te accepteren. Deze regering bestaat vrijwel uitslui tend uit aanhangers, althans sympathi santen van de Palestijnen. Ze wordt ge leid door premier Rifai. Hij kreeg op dracht van Hoessein om ervoor te zor gen, dat de Palestijnen niets in de weg wordt gelegd bij hun acties tegen Is raël. W4PENS Hoessein gaf de regering bovendien de vrije hand om waar dan ook wapens vandaan te halen voor de grote „vrij heidsoorlog". Hij verzocht Rifai Jorda nië „open te gooien voor de strijdkrach ten van de elk Arabisch land". Hij waarschuwde tenslotte, dat de oorlog tegen Israël niet zal slagen als 't Jordaanse leger en de guerrillastrij ders niet hand in hand tegen de Israë liërs in het geweer komen. BARBADOS De Calamar van de Verenigde Naties, een onderzoekings schip voor de visserij, is uit Bridgetown op Barbados vertrokken voor een ont moeting met HeyerdahLs papyrusboot Ra-2 die met twee beschadigde stabili satoren kampt. „Het was de hoogste golf die ik ooit op de Atlantische Oceaan heb gezien", zei de Noorse onderzoeker over de wa terberg die vrijdag zijn vaartuig teis terde. De vernielde stabilisatoren wer den zogoed mogelijk gerepareerd zodat de tocht met verminderde snelheid kon worden voortgezet. Thor Heyerdahl deelde ook mee dat hij toch volgens plan op 6 juli op Bar bados hoopt aan te komen. Hij vertrok op 17 mei uit de Marokkaanse haven Safi. Met deze leis wil hij aantonen dat vijfduizend jaar geleden de Egyptena- ren met zulke vaartuigen het Ameri kaanse vasteland bereikt kunnen heb ben. Een jaar geleden mislukte zijn eer ste poging doordat het vlot doordrenkt raakte en zonk. AUCKLAND In Hamilton City, op North Island, (Nieuw Zeeland), is zon dagochtend vroeg in drie kerken brand gesticht. Een van de kerkgebouwen werd verwoest, de twee andere zwaar beschadigd. Alleen nog een bord aan de kant van de weg, herinnert aan de historische Anglicaanse St. Stefanus kerk in Ta- mahere, vlak buiten de stadsgrenzen. Vijftien kilometer verder bestreed de brandweer in Cambridge het vuur dat het orgel en een groot deel van het in terieur van de Methodistische kerk St. Paulus verwoestte. In Frankton werd de St. Columbia, een katholieke kerk geplunderd. Er werden voorwerpen van de muren ge rukt en rond het altaar op de grond ge gooid. Daarna werd alles met benzine overgoten en in brand gestoken. De politie heeft later een 28-jarige man gearresteerd op beschuldiging van drie brandstichtingen. Hij zal heden worden voorgeleid. COLOMBEY-LES-DEUX-EGLISES (Frankrijk) Oud-president en me vrouw De Gaulle zijn zaterdagavond per auto in Colombey-Les—Deux-Egli- ses teruggekeerd van vakantie. Zij waren op 3 juni vertrokken. De auto van De Gaulle, gevolgd door een tweede wagen voor bedienden en een derde voor bagage, was over secundaire wegen naar Colombey gegaan. DEN HAAG Een op hol geslagen paard heeft zondagochtend op het strand te Scheveningen twee driejarige jongetjes gewond. Een van de kleuters is met hoofd en buikletsel in een zie kenhuis opgenomen, de ander werd daar aan beenletsel behandeld en kon daarna naar huis gaan. Het paard was gehuurd door een 18- jarige jongen uit Den Haag, die volgens de politie de rijkunst niet voldoende meester was en op het strand van zijn rijdier afviel. Het paard sloeg op hol en liep door een groepje spelende kinde ren, waarvan er twee geraakt werden. is EMMELOORD De grote droogte heeft voor de Nederlandse landbouw op dit moment nog geen catastrofale vor men aangenomen. Minister ir. P. J. Lardinois zei dit zaterdag op een bij eenkomst in Emmeloord waar 2500 landbouwers uit de Noordoostpolder en Oostelijk Flevoland het 25-jarig bestaan van hun organisaties ABTB, CBTB, en LMIJ feestelijk vierden. De minister noemde de situatie in de fruitteelt kritiek. In dit verband zei hij het nog nooit te hebben beleefd dat de aardappel duurder was dan een appel, zoals op dit moment het geval is. Afgevaardigden van het wereldvoed- selcongres, die kort gelegen tijdens hun congres in Den Haag de IJsselmeerpol- ders bezochten, noemden de polders een stukje paradijs dat uniek is in de we reld, aldus de heer Lardinois. KONGO Koning Boudewijn en koningin Fabiola van België brengen thans een bezoek aan Kongo. Bij de aankomst in de stad Kisangani werd het paar op een draagstoel de stad in gedragen. AMSTERDAM Een brand heeft in de nacht van zaterdag op zondag een pand van vier etages aan de Reguliers gracht in Amsterdam, waarin een ka merverhuurbedrijf was gevestigd, ver woest. waardoor tien personen dakloos zijn geworden. De rampendienst van de gemeente heeft voor tijdelijk onderdak voor hen gezorgd. Volgens een getuige, die de po litie nog niet heeft kunnen horen, zou de brand zijn aangestoken. Om tien uur zaterdagavond onstond in de kamer van een studente, die afwezig was, brand door kortsluiting. Ongeveer 3 uur later ontstond opnieuw brand, nu onder de trap naar de beletage. Het pand brand de geheel uit. Het brandpiket van de politie stelt een onderzoek in naar de oorzaalc van deze tweede brand. In samenwerking met de afdeling narcotica van de Amerikaanse federale recherche, de Franse politie en de Ita- se en Franse douane heeft de Franse politie in Marseille drie Turken aan gehouden die in een personenauto 148 kilogram morfine vervoerden. ADVERTENTIE Warm? Heerlijk verkoe lende Skice ijs-eau de cologne verkwikt la minute! 'n Wondertje van koelte! In flakons' sprays, towelettes en handige mktf-roUers van BOL-DOOT aanvaring op de aan acht mensen HAMBURG Een Rijn heeft zaterdag het leven gekost. De Nederlandse duw-combinatie „Etna" uit Rotterdam, kwam zaterdag ochtend vroeg bij de haveningang van Neuss bij Dusseldorp in aanvaring met het Duitse plezierjacht „Wildentc". Er bevonden zich zesentwintig politiefunc tionarissen en watersportleraren aan boord van het jacht. Twee van hen zijn dood uit het water gehaald. Voor zes andere opvarenden, die zondagavond nog niet waren gevonden, bestaat wei nig hoop meer. Aan boord van de „Etna" vielen geen slachtoffers. De drenkelingen werden door de „Etna" met hulp van de rivierpolitie uit het water gehaald. Het jacht, eigendom van de haven meester van Neuss, was 's nachts uit Neuss vertrokken, waar het gezelschap, leden van de Neusser Jachtclub en een aantal politiefunctionarissen, een feest avond had doorgebracht. De jachtclub had de politie uitgenodigd voor een Rijn-feestje, waarmee de vereniging de politie elk jaar haar erkentelijkheid be tuigt voor bij wedstrijden verleende diensten. De havenmeester, die het jacht be stuurde, zei door een aantal navigatie- lichten in de war te zijn gebracht. Hij veranderde plotseling van koers en voer vlak voor'de „Etna" langs, die een aan- 55 PESCARA Inwoners van het Ita liaanse stadje Pescara hebben zondag gevechten geleverd met de politie. Zij bekogelden de agenten met allerlei voorwerpen en wierpen barricaden op. De politie maakte gebruik van traan gas. De betogers protesteerden ertegen dat niet hun stad, maar l'Aquila waar schijnlijk, wordt aangewezen als hoofdplaats van het nieuwe autonome Abruzzendistrict varing niet kor voorkomen. „Louter uit voorzorg" heeft de politie van Ham burg de havenmeester een bloedmon ster laten afnemen. Naar de vermisten is de gehele zon dag door de rivierpolitie gezocht. Bij de speuractie zijn ook helikopters inge schakeld. GEORGETOWN Premier Sedney van Suriname en zijn collega Burnham van Brits-Guyana hebben overeenstem ming bereikt over de grensgeschillen tussen de twee landen. Er komt een permanente commissie die de samen werking op sociaal en cultureel gebied moet bevorderen. Ook is besloten tot onmiddellijke demilitarisatie van beider vestigingen in het grensgebied. (Boven Corantijn). Dr. Veringa is minister van Onderwijs en Wetenschap pen. Hij werd op 13 april 1924 in Groningen geboren, doorliep de h.b.s. en studeerde politieke en sociale weten schappen in New York. Hij promoveerde in 1949 tot doctor in de wijsbegeerte. Hij werd eerst docent in New York, daarna assistent van prof. dr. Bouman in Gronin gen en ging vervolgens naar het ministerie van Justitie. Op 1 september 1965 werd hij buitengewoon hoogleraar aan de katholieke universiteit in Nijmegen. DEN HAAG Dr. G. H. Veringa, minister van Onderwijs en Wetenschappen, maakt een goede kans om bij de volgende Kamerverkiezingen de enige lijst trekker te worden van de KVP. Hoewel de officiële beslissing pas in september valt, kan minister Veringa vrij wel zeker rekenen op de steun van een meerderheid in de partij voor zijn kandi datuur. Dat betekent dat de KVP afstapt van de gedachte van vier lijsttrekkers, zoals in 1967 toen de heren Schmelzer, Lardi nois, De Jong en Luns de regionale lij sten aanvoerden. Bij alle vier regeringspartijen lijkt het lijsttrekkerschap nu een uitge maakte zaak. Tot nu toe is weliswaar alleen minister Udink officieel gekozen (voor de CHU), maar het moet al vreemd gaan als de fractievoorzitters van de ARP en VVD in de Tweede Ka mer, de heren Biesheuvel en Geertse- ma, het niet zullen halen. De grootste oppositiepartij, de PvdA, hult zich nog in stilzwijgen. Er zijn plannen voor een team van zes lijst trekkers, waarin naast bekende figuren als drs. Den Uyl en dr. Vondeling, en kele jongeren zouden worden opgeno- MüNCHEN Onweer heeft zondag de voorstellingstent van het in Ruhpol- ding (Beieren) staande circus Orandi verwoest. Vlak na een voorstelling sloeg de bliksem in de tent, die vervolgens in stortte, waarbij een paard door een vallende mast werd gedood. De toeschouwers waren al weg en on der het personeel vielen geen slachtof fers. AMSTERDAM De 32-jarige Ita liaanse arbeider G. C. uit Amsterdam is zaterdag overleden aan de gevolgen van een vechtpartij op de Walletjes. Sectie heeft uitgewezen, dat ernstig schedel letsel de doodsoorzaak is. De Italiaan en zijn vriend (ook een Italiaan) kregen donderdagavond op de Oudezijds Achterburgwal door onbe kende oorzaak ruzie met vijf Neder landse jongelui. Bij de vechtpartij moet het slachtoffer met zijn hoofd op een stoeprand zijn gevallen. Na een korte medische behandeling in het Binnengasthuis ging de man met zijn vriend naar huis. Sindsdien moet, volgens de politie, de toestand van het slachtoffer snel zijn verslechterd. De Italiaanse vriend, die verzuimde medi sche hulp te roepen, is sinds het. over lijden van C. spoorloos. Uit een briefje dat hij op zijn kamer achterliet, blijkt dat de man zichzelf verwijt geen dok ter te hebben geroepen. De vijf jongens die met de Italianen hebben gevochten, zijn bij de politie bekend. Zij verbleven het afgelopen weekeinde op het popfestival in Rotter dam maar zullen zo spoedig mogelijk worden aangehouden en verhoord. Ook de verblijfplaats van de spoorloos ver dwenen Italiaan Hbopt de politie snel te achterhalen. VATICAANSTAD Circa tweehon derd katholieke conservatieven hebben in de nacht van zondag op maandag op het Sint-Pietersplein in Vaticaanstad een „gebedswake" gehouden. Bij het licht van zaklantaarns baden ze, dat de Paus „weer de verdediger wordt van het geloof, en de bisschoppen de be schermers van de priesters die het ver dedigen". De protesten van de traditionalisten zijn vooral gericht tegen de door Paus Paulus goedgekeurde hervorming van de misliturgie. Zondag woonden ongeveer duizend katholieken uit verscheidene Europese landen in het Colosseum een traditione le Latijnse mis bij en deelden in het Latijn gestelde pamfletten tegen het „modernisme" uit. LEEUWARDEN Naar pas gisteren bekend is geworden is in maart een echtpaar uit Leeuwarden met thallium- vergiftiging opgenomen in het St. Bo- nitatiushospitaal in Leeuwarden. De manier waarop de man en de vrouw het vergif hebben binnengekre gen is nog een open vraag. Het echt paar heeft inmiddels weer het zieken huis gezond verlaten. Eerst werd de vrouw opgenomen en een paar dagen later de man. Toen kre gen de doktoren argwaan omdat bleek dat de haren uitv - en zich gewrichts verlammingen vc i aeden. Een onder zoek van het gerechtelijk laborato rium wees uit dat beiden met thallium vergiftigd waren. BRUSSEL De Sovjet-Unie en haar bondgenoten hebben aangeboden te spreken over vermindering van het aantal buitenlandse troepen in Europa, zo hebben diplomaten van de Noordat- lantische Verdragsorganisatie in Brus sel bekendgemaakt. Het aanbod was vervat in een memorandum dat op een vergadering in Boedapest op 21 en 22 juni was opgesteld en vrijdag aan Wes terse diplomaten was aangeboden. De communistische landen verbonden de kwestie van de troepenvermindering aan die van het houden van een Euro pese veiligheidsconferentie die ook zou moeten worden bijgewoond door de Verenigde Staten en Canada. De lidstaten van de NAVO hebben onlangs nog gewaarschuwd tegen het idee van een dergelijke conferentie, maar zij wezen er verder op dat de kwesties die in het verleden door de Oostbloklanden naar voren zijn ge bracht, van minder betekenis waren. MIDDELHARNIS De gemeenteraad van Middelharnis is akkoord gegaan met het voorstel het lijkenhuisje van de begraafplaats van Nieuwe Tonge, dat valt onder de gemeente Middel harnis, te verplaatsen. Hiermee is een bedrag gemoeid van 7.000,-. De verplaatsing van het lijkenhuisje werd noodzakelijk, nadat scheepsbou wer Verolme enige tijd geleden te kennen had gegeven op de begraaf plaats van'Nieuwe Tonge zijn ge boorteplaats te willen worden bij gezet. Verolme kwam zelf de plek aanwijzen en zijn keuze viel toen op de plaats waar thans het lijkenhuisje staat. Verolme zal overigens zelf de kosten voor de verplaatsing vergoe den. DJAKARTA De autoriteiten in Me- dan, de hoofdstad van Noord-Suma tra, hebben het enige gok-casino in deze stad gesloten, na een strijd van drie maanden met extrimistische moslims, die geloven dat gokken zon de is, zo meldt het Indonesische pers bureau Antara. De sluiting volgde op anti-gok betogin gen en protesten waardoor de autori teiten gedwongen werden politiebe waking bij het casino te plaatsen. De extremisten dreigden het gebouw plat te branden als het niet zou worden gesloten. protesten kwamen te midden van een anti-gok campagne van de Mos lims in geheel Indonesië. Een casino in de Oliehaven Palembang in Zuid- Sumatra is bij deze agitatie in brand gestoken. v

De Vallei | 1970 | | pagina 5